Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Административна структура, основаваща се на духовни принципи - как си представяте това?


Донка

Recommended Posts

Kakво представляват принципите?

Принципът е правило на действие или на поведение.

Принципът е резюме на описанието на това, как работи нещо.

Принципите са основните норми, правила и ценности, които представляват това, което е желателно и положително за един човек, за група, за организация или за общност. Нещо, което може да им помогне при определянето на правотата и законноста на техните действия. Принципите са елемент от политиките или методите (стратегии и тактики) за постигането на индивидуални или групови цели. Принципите управляват и формулировката на целите, които ще се преследват, а също - и методите за тяхното постигане.

Принципът е закон или правило, което трябва задължително (или пожелателно) да бъде следвано.

Принципът е начинът, по който е изградена определена система и начините, по които тя функционира. Такава система би било невъзможно да функционира, ако някой от принципите й се игнорира.

Редактирано от ISTORIK
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ооо! Безкрайна благодарност за това уточнение!

Линк към коментар
Share on other sites

Уточнихме що е то "принцип". Остана да уточним що е то "духовен". Стъпка по стъпка, ще уточним всичко необходимо. Бавно и полека... Темата си върви.

А защо мислиш, че тази тема ще бъде в помощ при формирането на (различни аспекти на) гражданското общество у нас?

Линк към коментар
Share on other sites

Добър въпрос! Благодаря! Не знам дали съм на прав път, но все ми се струва, че гражданското общество няма да се роди докато разчитаме на административни структури. За мен, колкото и добри да бъдат, самото им присъствие означава автоматично присъстие и на принципа на демократическия централизъм (в най-добрия случай) и на централизма по принцип.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Надявам се, че от полза за дискусията е и изясняването на това, що е то гражданско общество и доколко това нещо има почва у нас.

http://www.beinsadouno.com/board/index.php?showtopic=13312

Реших да създам нова тема, за да не утежняваме тази със странични дебати.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен след като човешкият живот /обществен и индивидуален/ е неразделно свързан с живота на цялото битие, то духовните принципи са заложени по един или друг начин навсякъде. Това не е случайно, тъй като Разумната Природа цели усъвършенстване както на отделния индивид, така и на взаимоотношенията между хората. А в хората е заложен не само физически, нравствен, но и духовен потенциал, който играе много съществена роля в промяна условията на живот.

Администрацията също има принципи и закони, които се развиват във времето. Но нейната духовна роля е завоалирана и индиректна. Администрацията трябва да се почита (независимо каква е тя), защото тя си има мисии и задачи. Например – ако в тоталитарната държава имаме абсолютен атеизъм, смяната на администрацията с нова, вкупом става "духовна" и започва да се кръсти със запалени свещи по църквите... Което означава, че с времето народа се осъзнава, че са му иззети изконни права и свободи, както и че без вяра и духовност - не може. Може да е малка “стъпка”, но е напред и за добро. Администрацията е като "сплав", която обединява и регулира едно общество, в което има хора на различни духовни нива.

Тъй като Земята е едно “училище”, в което хората се “учат”, администрация ще има и ние трябва да се съобразяваме с нея. Но освен това трябва да я усъвършенстваме – ако личният интерес, породен от егоизма вземе връх над общото, администрацията бива сменяна чрез вота на народа.

При гражданското общество държавата, обществото, правото са неразривно свързани. А за да упражнят своето право и да защитят интересите си, гражданите най-напред трябва да знаят правата си и те да им бъдат гарантирани.

П.П. Бихте ли посочили източник на цитата: "За да изпълним задачите си, ние се нуждаем от вътрешна здрава административна структура, основаваща се на духовни принципи и ясни правила?" Благодаря.

Линк към коментар
Share on other sites

Гражданското общество е състояние на обществото, при което се проявяват и възникват обществено-икономически отношения, характеризиращи се със самоинициатива, самоорганизация, самоуправление, самоконтрол и взаимопомощ.

източник

глагол administer (администрирам)

ръководя

управлявам

раздавам

оказвам помощ

разпореждам се с

давам

предписвам

Някак не ми се свързва смисълът на глагола администрирам с основна характеристика на гражданското общество, която цитирах над него - благодарност към ISTORIK.

Според мен понятието духовни принципи няма нищо общо със свещи и религиозни ритуали. Духовността е нещо по-различно от демонстрацията на духовност.

Учителя често повтаря, че духовният свят представлява смисълът на нещата. Следователно духовните принципи ще бъдат нещо общо за смисъла на всичко в нас и около нас.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Донка, благодаря за поясненията на глагола администрирам.
:)

Уважавам мнението ти, както и теб, тъй като си Божие творение, но “случаят” със “свещите” са просто пример, а “духовна” е в “ “.

Имах конкретен въпрос относно източника на цитата?

Линк към коментар
Share on other sites

Вече писах по-горе, че не желая да конкретизирам източника, защото темата няма за цел да одумва конкретна организация, администрация, личности. Има и по-далечни хоризонти на разсъждения от тези.

Докато размишлявах над що е то "духовен принцип", стигнах до мисълта, че самата формулировка "основаваща се на духовни принципи" не е точна. Явно всяко формирование има комплект от принципи, които съответстват на троицата "физическо - умствено - духовно".

Например демократическа организация има за

физически принцип (реализацията) представителство на група хора от определен избран от тях човек, който на свой ред има за функция да управлява по-голяма група хора или да участва в управлението и.

Умственият принцип (средствата за реализация) сигурно ще бъде структуриране на правата и отговорностите в голяма група хора.

Духовният принцип на демокрацията (смисълът на съществуването) би трябвало да бъде този на власт на болшинството над малцинството, съответно на силните над слабите.

Ще съм благодарна за коментар на по-горните разсъждения.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Донка,: “Вече писах по-горе, че не желая да конкретизирам източника, защото темата няма за цел да одумва конкретна организация, администрация, личности.”

Това, означава ли, че когато е посочен източника има “за цел да одумва” някой?

А защо в правилата на портала е написано: “При цитиране на мисли / кракти текстове, моля посочвайте точния източник..... В случай, че дадена тема (или дадено мнение) е написана "по вдъхновение", това трябва да бъде изрично споменато...”

Мисля, че не е коректно да се извади едно изречение от някъде си и да се карат хората да говорят върху него.

След като има правила е справедливо те да се спазват от всички. Въпросът е принципен.

Линк към коментар
Share on other sites

1. Щом съм преценила, че конкретизирането на източника би предизвикало само издребняване и отклоняване на съществената част на темата към характеристики на този и онзи и неговите позиции, т.е. вечно досадно одумване, можете да ми вярвате, че е така. Имам достатъчно опит в тази област. В случая не става дума за цитат, а за едно явление, което все повече се разпространява, но все още няма ясно очертани контури и затова се приема многозначно. Думите съвсем спокойно бих могла да ги напиша и аз самата "по вдъхновение" преди няколко години. Дори и това обяснение да не ви задоволява, приключих по въпроса с цитата окончателно.

2. В портала никой никого не кара да говори и да заема позиции, мисля, че ни бъркате с други форуми. Ако имате да споделите нещо съществено като разсъждение, моля, с интерес ще чета. За коментари на дребно в тази тема и подфорум няма място.

Продължавайки да си разсъждавам и да събирам наблюдения, стигнах до следното:

От темата за гражданското общество взех един пример - клубове по интереси - и го сравних с разсъжденията си по-горе.

Физическо изражение на принципа, заложен в тях - всеки член представлява само себе си и не делегира своите права и отгворности на никого. Никой не се отчита на никого за присъствието или отсъствието си и работата, която върши сам или в групата. Задачите се поемат доброволно от всеки член по негово лично решение и инициатива.

Умственият принцип - Обикновено всеки, който роди инициатива, поема сам реализацията и сам или с друг, които свободно са се писали доброволци, защото идеята им е допаднала. Всеки върши своите 'задачи" с удоволствие и не очаква никакво признание или награда за тях. Наградата е вече получена в момента, в който той я върши. Лидерът на групата е човекът, който притежава по стечение на обстоятелствата най-богати знания и опит в съответната област. Той, обаче не е ръководител, а консултант и помощник на членовете. Той също е свободен винаги да се откаже от тази роля и на никого не се отчита за това, което върши.

(описвам подробно нашите курсове по пеене и паневритмия)

Духовният принцип, както аз го усещам, е Христовият принцип "Обичай ближния си като самия себе си."

Но дали наистина е така? Ще съм благодарна за коментар по същество.

Линк към коментар
Share on other sites

Понятието "административни структури" просто е нагативно натоварено в нашето съзнание; ние по презумпция веднага го отхвърляме, сещаме се веднага както Антон примерно за "белите якички", а в по-предишни времена - черните ръкавели :) , веднага заподозираме една бумащина, формалности, преливане от пусто в празно ...

А може и да не е така.

На практика целият свят е една административна йерархична структура, но Създателят й се е погрижил да е ефикасна :) Ако се опитаме да Го изимитираме/наподобим, да Го следваме, като разберем и възприемем Неговите принципи, ще се получи добре.

Линк към коментар
Share on other sites

Донче, и на мен ми се искаше да разбера от къде е тази мисъл с която започваш темата за да мога да се ориентирам за каква административна структура става дума и на какви духовни принципи се основава? :)

Иначе се говори общо за понятия като административна структура + духовен принцип в нея.

Да си призная, не харесвам административните структури и работата с тях, обаче съзнавам, че са необходими. Съгласна съм с думите на Диана:

„целият свят е една административна йерархична структура, но Създателят й се е погрижил да е ефикасна.”

Ние сме частичка от тази структура, част от Цялото. Учителя не е употребявал думата административна структура, но ето какво казва в беседата си „Живот вечен”

Значи, човечеството е велик организъм, държавите – негови системи, обществата – органи на тези системи, а индивидите – клетки на системите. Човекът се е отделил от общия организъм и мисли, че може да разреши въпросите на живота самостоятелно. Не, той трябва да разбере своето предназначение като част от целия организъм, там да намери своето място. Какво ще стане с организма, ако всяка клетка иска да живее самостоятелно? – Ще се разпадне. Ето защо и човек, като клетка от великия организъм, трябва да знае мястото и службата си в него и да не се отделя

Мисля, че това е в сила както на духовен план, така и на умствен, и на физически. Отнася се и за всяко обединение, гражданско сдружение и т.н. Важното е в тези подструктуру правилно да бъдат приложени Божествените принципи и закони, според които функционира Цялото. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ви за ценното включване! Крайно време беше да изчистим понятието административна структура.

Особено ценно беше сравнението с организма, което Ани ни предложи с мисълта от беседата. Много често съм разсъждавала върху сравнението на организма с административна структура. Въпросът ми е:

- Кой орган в организма изпълнява ролята на върха на пирамидата в администрацията?

Втори въпрос:

- Животът в група задължително ли предполага администриране на групата в смисъла на понятието, което съм дала по-горе? Може ли да има съжителство без административна структура?

Трети въпрос:

- Моля сравнете ми админстративната йерархична структура на човешка организация със "световната административна йерархична структура" И ми помогнете да направя паралелите между Йерархичните нива на Божествената администрация и тези на човешката.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

1. Кой орган в организма изпълнява ролята на върха на пирамидата в администрацията?

- Според мен няма по-висш орган в тялото от мозъка. Последните органи, които умират преди настъпването на смъртта, са белите дробове, сърцето и мозъкът.

2. Животът в група задължително ли предполага администриране на групата?

- Администриране може и да няма, но йерархия винаги има.

3. Моля, сравнете админстративната йерархична структура на човешка организация със "световната административна йерархична структура".

- Ето:

Йерархична управленска университетска структура

ОБЩО СЪБРАНИЕ - Избира Ректор и Академическия съвет с мандат от 4 години и приема годишния отчет на Ректора

АКАДЕМИЧЕСКИ СЪВЕТ

РЕКТОР

РЕКТОРСКИ СЪВЕТ

Университетска администрация

КОНТРОЛЕН СЪВЕТ

ФАКУЛТЕТИ

Философски факултет

Исторически факултет

Факултет по славянски филологии

Факултет по класически и нови филологии

Факултет по педагогика

Юридически факултет

Факултет по журналистика и масова комуникация

Факултет по начална и предучилищна педагогика

Богословски факултет

Физически факултет

Стопански факултет

Факултет по химия и фармация

Факултет по математика и информатика

Геолого-географски факултет

Биологически факултет

Медицински факултет

ДЕПАРТАМЕНТИ

Департамент за информация и усъвършенстване на учители

Департамент за езиково обучение

Департамент по спорт

ДРУГИ УНИВЕРСИТЕТСКИ СТРУКТУРИ

Университетска библиотека „Св. Климент Охридски“

Университетско издателство „Св. Климент Охридски“

Университетски изчислителен център

Университетски ботанически градини

Поделение „Социално-битово обслужване“

Научноизследователски сектор (НИС)

Център за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“

Център CEDEZ - Германикум

Център по източни езици и култури

Център по кореистика

Център за образователни услуги

Център на технологии на информационното общество

Музеи

Други звена с относително обособена структура

http://www.uni-sofia...tivna_struktura

Редактирано от ISTORIK
Линк към коментар
Share on other sites

Наскоро прочетох този израз и се замислих доста сериозно. Опитах се да си представя как би изглеждала една административна структура, основаваща се на духовни принципи. Минаха ми през ума няколко примера, но предпочитам да чуя вашите мнения първо.

За справка, цялото изречение гласи:

"За да изпълним задачите си, ние се нуждаем от вътрешна здрава административна структура, основаваща се на духовни принципи и ясни правила"

За да избегна каквото и да било влияние, ще се въздържа от предварителни насочващи въпорси. Просто:

"Как си представяте такава структура в действие?"

Донче ,чудесно си я представям.Когато една административна структура реши да се ориентира духовно ,това вече означава ,че нещата в материалното ни битие тръгват да излизат от зоната на мрака.Например ,представете си една държавна администрация ,която е узряла за това ,да промени подхода си към гражданите на своята държава.Нейните служители са винаги усмихнати от сърце,не с прословутата американска сенаторска усмивка.Те са мили,любезни,всеотдайни .Те са винаги благи и добри.В тази административна структура не се пуши и пие.Всички служители са с чисти мисли и чувства към всички хора.Дават винаги най-доброто от себе си .Не злословят,не се карат и за Бога не забравят.

Ей така я виждам административната структура ,основана на духовни принципи.

Сега,ако завъртя въпросът ти и разгледам какво се случва с една духовна общност,в която се налага да се появи административен елемент.Всяка религия например има административните си структури,чието предназначение е да обслужват ,канализират и изпълняват всички дейности свързани с обществото.Аз не съм противник на това да има административна структура в духовните общества.Може би,за да не се формализират нещата с времето и рутината,а също да не стават засечки и изместване на приоритетите (по оста материя -духовност) ,е нужно хората ,които са изпълнителите в тези структури да се сменят на един ротативен принцип .Преди време ,много ми хареса държавното устройство на държавата Сан Марино например.Там на всеки 6 месеца се сменят всички управляващи и тази ротация се поддържа години наред.Дали е добре или не не знам.Но ми прозвуча интересно.Поздрави и ако искате да дадем пример за административна структура основана на духовни принципи,като пишем добронамерено и с усмивка. :3d_146:

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

Хм, а кои са духовните принципи, на които да се изгради тази структура? Може ли да ги изредим някакси?

Любов ,Мъдрост и Истина .Как да ги разбираме и прилагаме в живота си ?На това ни учат свещените книги. Нека си припомним например посланието на апостол Павел към коринтяните .(глава 13, известна като „Химн на любовта“.)

Учителя ни води стъпка по стъпка в разбирането им, чрез Словото, което ни е оставил.

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ви за мненията, приятели - имам доста материал за нови разсъждения.

Сега мога накратко да взема отношение по единия въпрос - за съответствоето между един организъм и една административна структура.

Според мен те са коренно различни. Ето аргументите ми:

1. Организмът е система от хармонично функциониращи заедно като едно цяло различни по своя строеж и функции компоненти. Никой от тях няма представителни функции относно останалите компоненти. Всички са свързани помежду си, но всеки има свои специфични функции и между тях съществува взаимна функционална зависимост, а не йерархия. Разликата е съществена.

2. Ако изобщо можем да говорим за йеррхични нива, то те са следните:

-общността от клетки образува тъкани

-тъканите образуват органи

-органите образуват организъм

- организмите образуват съобщество

т.е. всяко следващо ниво на йерархията в природата е качествено различно от предишното и съдържа в себе си всички членове от предходното ниво.

Нямам време сега да го обяснявам - много подробно го е развил Шмаков в "Синархията".

3. Хората колкото и различни да сме един от друг, си оставаме от едно ниво на йерархия, например - ние сме съвкупността от клетките на един организъм. Съответно групите от хора със сходни функции образуват органите, а цялото ни общество е организмът.

Да правим своя вътрешна йерархия в рамките на "органа"? Това никак не ми звучи като в природата. А освен това се сещам как се наричат онези клетки, които променят функциите си в рамките на един орган и започват да управляват останалите си събратя....

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Хм, а кои са духовните принципи, на които да се изгради тази структура? Може ли да ги изредим някакси?

Любов ,Мъдрост и Истина .Как да ги разбираме и прилагаме в живота си ?На това ни учат свещените книги. Нека си припомним например посланието на апостол Павел към коринтяните .(глава 13, известна като „Химн на любовта“.)

Учителя ни води стъпка по стъпка в разбирането им, чрез Словото, което ни е оставил.

Имаме закони и нормативни актове за прилагането им...обикновено.

Любов ,Мъдрост и Истина са законите. Аз питам кои са "нормативните актове". По-практически как ще изглеждат тез неща?

Линк към коментар
Share on other sites

Как могат да изглеждат нещата на практика ,написах в първото си мнение.

Как да се постигнат - е друг въпрос.

С постоянство в ученето и с прилагане на наученото.

Линк към коментар
Share on other sites

Как могат да изглеждат нещата на практика ,написах в първото си мнение.

Как да се постигнат - е друг въпрос.

С постоянство в ученето и с прилагане на наученото.

Ама неееее :)

Не питах за крайния резултат, а как ще се постигне.

Например ти казваш: "представете си една държавна администрация ,която е узряла за това ,да промени подхода си към гражданите на своята държава.Нейните служители са винаги усмихнати от сърце".

Какво да се направи, за да "узрее" държавната администрация?...например

Линк към коментар
Share on other sites

Администрацията има само един шанс да узрее до ново ниво. Показали са го динозаврите - някои са се превърнали в птици, други... са се борили докрай и са останали.. тук там - крокодили, варани...

Линк към коментар
Share on other sites

Божидар ,срещал си из нета смятам-надписът в/у надгробната плоча на англиканския епископ в Уестминстърското абатство.

Разковничето е в това да работим върху собствената си промяна .Прозрението от надгробния надпис ,че."... ако най-напред бях променил себе си, тогава, чрез моя собствен пример щях да променя семейството си.......Вдъхновен и насърчен от моите близки, щях да мога да направя и страната си по-добра, а Кой знае, може би дори щях да успея да променя света." е всъщност нашата днешна задача.Няма смисъл да чакаме отвън да се случат нещата .Няма смисъл да критикуваме,нито да се вглеждаме в това ,какво правят другите около нас.Вглеждането има смисъл само ,ако си вземем поука или пък ценен опит,който да се стремим да достигнем.Всички други очаквания са празна работа.С други думи промяната ( за да се стигне до въпросното узряване ,за което ме питаш),тръгва от отделния човек и засяга всички човешки структури -формални и неформални.Административните структури са от формалните .Като се променят човечетата ,то и структурата ще има ново лице и излъчване.Кой е катализаторът на тази промяна.Не е декрет,указ или идеология.Това е минал етап.Механизмите на промяната се задвижват от невидимия свят .На всеки се дава различна задача за решаване.Побутват ни първо лекичко.Ако не се усетим следва разтърсване и така със степенуване всеки бива поканен да се заеме с работата ,която го очаква тук на земята по изглаждане на всичките си вътрешни противоречия .Целта на всичко това е отделният индивид да се акордира и настрои на нова честота ,да отвори широко прозорците и през тях да нахлуе светлината.Ей така я виждам промяната.И държа да отбележа,че вече я наблюдавам около себе си.Както си вървя по познати пътеки,изведнъж откривам как нещо старо е изчезнало и се появило нещо ново.Поздрави.

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...