Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Хигиената - важна ли е тя?


Recommended Posts

Да, дафиновият лист никога не е бил нападан от молци. Не знам дали има толкова сила да препази продукти / дрехи в широк радиус около себе си. За дрехите над 20 години ползвам орехова шума ( добре изсушена) в торбички от стари чорапчета. Бял равнец също помага в стаите, при това може да се аранжира като букет сухи цветя ( обаче доста пада и прави боклук). Зърнените храни - във фризера. И най-вече - по-малко застой на продукти и подправки.

Никакви "кил"-ове и "токс"-ове. Щом "кил"-ват дребните, не са полезни и за едрите като нас, нали?

Бял равнец е много добра идея, поне него го има под път и над път само че не знаех, че е полезен в борбата против молците, благодаря :). Прочетох обстойно темата към която съм пуснала линк и там казват, че молците обичат орехи и им налитат, но пък интересна е идеята за вестниците. Значи не стават само за прозорци, многофункционални са :D . :thumbsup:Никакви "кил"-ове и "токс"-ове.

Става ми лошо от препарати, а да не говорим за миризмата на нафталин skype-46.gif

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Moлците обичат ядката на ореха, други ядки, бобови ...и сушени гъби също ( прости ли били, дребчовците! Има още много да учим от тях :) )

Сухите листа от орех са съвсем други нещо. Действието им трае до другото лято със сигурност, а и 2 години. Близо до нас растат 2 ореха. Сигурно, безплатно, безвредно и милостиво към гадинките - само ги упътва да си търсят друг дом. :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Moлците обичат ядката на ореха, други ядки, бобови ...и сушени гъби също ( прости ли били, дребчовците! Има още много да учим от тях :) )

Сухите листа от орех са съвсем други нещо. Действието им трае до другото лято със сигурност, а и 2 години. Близо до нас растат 2 ореха. Сигурно, безплатно, безвредно и милостиво към гадинките - само ги упътва да си търсят друг дом. :angel:

Eхеееее в къщата ми растат 4 ореха :hmmmmm: като се замисля сега аз май не съм виждала молци там :) . Между другото майка е сложила и кестени по шкафовете и като си извадих дрехите забелязах че не са ги докоснали. Това е точка в нейна полза защото голяма война водих с нея миналата есен като реши да слага кестени, а аз естествено подходих с пълно недоверие към това :) . Между другото кестените действат и сънотворно, за тези които имат проблеми със съня. Проверено е, беше сложила eдна торбичка до леглата в спалнята и винаги отнасях плувката като решех да си полегна да погледам телевизия или да си почета книжка :sleeping: . Докато се усетя от къде ми идва поспаливостта пропуснах много хубави неща за гледане и четене. Въобще голяма кестенова война се води у дома, в полза на кестените разбира се и на мама :king::) ))).

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Жегите уморяват сърцето

"Жегите са най-пагубни за сърцето ни. Високите температури го принуждават да бие по-бързо и то невинаги успява да насмогне на темпото. Причината за учестения ритъм е, че сърцето играе ключова роля в охлаждането на организма.

Повишаването на температурата навън дори с един градус веднага се отчита от тялото ни чрез терморецепторите в кожата, тъканите и органите. Оттам информацията отива в хипоталамуса, който регулира градусите ни. Той се опитва да охлади организма, като го кара да излъчи топлината чрез кожата. Кръвоносните съдове по нея се разширяват и сърцето започва да бие по-учестено, за да набави кръв и за другите органи. Така, ако сърцето на човек не е достатъчно здраво, то може да не издържи или пък да не набави нужната кръв. Тогава кръвното налягане може да достигне до фатално ниски стойности, а телесната температура да стане прекалено висока. Затова жегите се отразяват най-зле на хората със сърдечни проблеми. Ако температурите навън са по-високи, отколкото на тялото - над 37,8 по С, тогава единственият механизъм за охлаждане остава потенето. Ако въздухът е влажен или няма вятър обаче, това затруднява отделянето на солената течност и съответно охлаждането на тялото ни. Тогава човек може да получи най-честото пряко последствие на жегите - топлинен удар."

Чаят охлажда и пази сърцето

Не ходете под преките слънчеви лъчи без шапка в часовете между 10 и 18 ч.

Приемайте около 2 литра течности на ден. Най-добре утоляват жаждата минералната вода със стайна температура и топлият чай.

На хора с ниско кръвно се препоръчва айран със сол или таратор.

Хипертониците трябва да следят стойностите на кръвното си поне два пъти на ден.

Ако дълго време вървите под слънчевите лъчи, плискайте лицето си със студена или хладна вода и мокрете косата си, за да се предпазите от топлинен удар.

Избягвайте тежка физическа работа и усилени спортни занимания в горещите часове.

Резките температурни амплитуди са вредни, затова не пускайте климатика на максимална мощност. Разликата с външната температура не трябва да бъде по-голяма от 5 - 7 градуса.

Първа помощ

Топлинният удар възниква, когато тялото не успява да контролира температурата си. Тогава градусите рязко могат да се повишат над 40 по С. Това води до смърт или трайни увреждания. Симптомите на приближаващия удар са висока температура, червена кожа, главоболие, повръщане и световъртеж. Единственият начин да помогнете на човек е като го охладите. За тази цел го заведете на студено място, полейте го със студена вода, извикайте веднага Бърза помощ.

Топлинното изтощение е телесният отговор към загубата на течности и соли чрез потенето. Най-уязвими са възрастните хора. Симптомите са обилно потене, пребледняване, слабост и умора, главоболие и световъртеж. Помагат студените душове, неалкохолните напитки, климатикът.

Топлинните гърчове се получават при хора, които се потят заради напрегната физическа дейност. При тях се понижава съдържанието на сол в мускулите и това предизвиква гърчовете. Обикновено се познава по спазмите и болките на мускулите. За да се оправите, спрете да се движите, пийте сок или спортна напитка, потърсете лекар.

Топлинните обриви се появяват по врата, под гърдите и слабините или под мишниците. Най-доброто лечение е да намерите по-малко влажна и топла среда. Помагат пудрите, но кремовете пречат, защото държат кожата влажна.

Линк към коментар
Share on other sites

Високите температури са ми проблем откакто кръвното ми спря за постоянно на горна граница 100. Не разбирам напълно механизма, но през лятото ми се случва да сближа границите и става зле - ... Измъкваха ме соленият айрян на глътки, глътки чай от бял равнец, компреси с влажни кърпи и недай боже да се стигне до системи...

Тази година реших да опитам горещата вода - много бях чела и слушала от хора, които са работили в африкански страни, че само горещата вода е спасението, но някак не можех да накарам ума си да посегне към димяща чаша в зноен ден.

Всъщност просто не спрях да пия топлата вода (около 40гр.), която така или иначе си пиех досега. Дори я увеличих през деня - в най-топлите часове. Чувствам се превъзходно - пия с удоволствие и усещам как тялото ми само дърпа към чашата. Един ден съм я забравила и тя беше изстинала - "върна я" за дозатопляне. :)

Слънчевата вода за пиене и измиване е превъзходна! Естествено нагрята - какво по-добро от това...

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Високите температури са ми проблем откакто кръвното ми спря за постоянно на горна граница 100. Не разбирам напълно механизма, но през лятото ми се случва да сближа границите и става зле - ... Измъкваха ме соленият айрян на глътки, глътки чай от бял равнец, компреси с влажни кърпи и недай боже да се стигне до системи...

Кое кара тези граници да се доближават?

Какво представлява горната и какво долната граница?

Според мен неконтроллираните висши и нисши чувства могат да окажат влияние съответно на горната или долната граница,но както знаем кръвта е свързана и с егото...Ако някой знае нека да напише и да не крие информацията само за себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

... например силно притеснение, особено ако е често повтарящо се.

Тогава е съпроводено от главоболие, замайване, понивена работоспособност.

Линк към коментар
Share on other sites

Започнаха горещините :).

Много приятен и полезен е студеният душ. и отнема само 15-20 секунди :).

Судената и топлата вода се различават енергийно. Студената вода разхлабва "лепкавата" енергия, която е заседнала около тялото ни. Може да си казваме някоя формула докато се поливаме с душа или просто да сме благодарни за това, че отмива негативния емоции.

Вземането на лек студен душ преди лягане ни освобождава от остатъците от деня от различни спорове, лоши помисли, дори негаивизма по телевизията.

Ако го вземаме сутрин след ставане - тогава премахва натрупаната негативна енергия през нощта - сънищата, човека до нас...

Линк към коментар
Share on other sites

Според работния си ден и ангажиментите навън човек може да измени дневния режим.

Аз практикувам 2 душа - на обяд и вечер.

Домакинската работа прехвърлям рано сутрин или късно вечер преди втория душ, а по обяд след душа - книжка, компютър, работа без мн.движение.

Завесите/ щорите на всички стаи - спуснати. Вентилатори. ( Не харесвам климатиците.)Пия повечко вода със стайна температура или топли напитки, леко поизстинали.

Дрехи - памучни, светли,по възможност широки.

При нужда - визуализация - как плувам в чиста прохладна синя вода. Нея може да си я правите при всякакви обстоятелства.

Линк към коментар
Share on other sites

... Бял равнец също помага в стаите, при това може да се аранжира като букет сухи цветя ( обаче доста пада и прави боклук). ...

Откакто разбрах, че не е добре да се късат цветя, вазите ми стояха празни, тъжни и непотребни, освен в случаите когато ни подаряваха по някакъв повод. Имаме си цветя в саксии, но вазичките ни бяха тъжно празни. Някак не се досещах, че билките освен да се берат и сушат могат да бъдат също така полезни създаващи красота и хармония във вази :) . Днес е Еньов ден и те сами напомниха за себе си с по- силния аромат който се излъчваше от тях. Особено Белия Равнец имах усещането че сам ми се показва и ми се дава да го набера. Покрай него ми се откриха и други билки и... станаха няколко много красиви букета в които преобладава белият цвят и които сега красят целият ни дом :) . За сетен път се уверих как вече за всичко е помислено/промислено и берейки ги изпитвах огромна радост и благоговение пред Божественото в природата което чрез лечебните свойства на билките се е пожертвало за нас :) . Поздрави! :3d_041::3d_044:

П.П. Проблемът с боклука се решава кардинално когато под вазите се сложат красиви подложки. :) .

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

Tова мнение ме накара да се замисля

...

При мен в последните години в такива дни (обикновено след втория-третия) се появяват желания за „чистене” – буквално на всичко. Сякаш всички натрупани потиснати чувства и желания набират енергия да излязат. Всичко, което съм натрупала през годината като излишества от предмети, вещи, дори и отношения, както и всичко, което съм недоизказала и потиснала като изява – сега просто напира да се прояви. И това желание сега е по-силно от мен и ако допреди тези дни съм го пренебрегвала или по някакви причини и съображения не съм му обръщала внимание – сега вече не мога (а май и не искам) да го спра.. Обяснявам си го с това, че това физическо прочистване, което става в тези дни – води до подчиняване на човешкото и физическото пред по-висшото и съкровено желание на Азът, който поема кормилото безпрепятствено и иска да освободи и прочисти и себе си.

Напоследък сънят доста бяга от мен и до късно чета и пиша. После, сутрин ставам по-рано от обичайното и започвам да тормозя и ръчкам всички около мен.. biggrin.gif Днес ме обхвана мания да чистя и да изхвърлям и досега напълних догоре почти два амбалажни чувала с всякакви „куклички и парцалки”, бележки и творения, събирана коса, нокти и дрехи.. С една приятелка (също „пироман” като мен biggrin.gif ) имаме „хоби” на три-четири месеца да ходим на Караач-теке тук до нас и да си правим малък горски пожар от събраните излишества – и въпросните чували, заедно с нейните, които тя също подготвя тези дни, ще ни свършат добра работа. След пожара ще си правим и деспачо за годината.

Имам да „доизчиствам” и някои неща в отношенията си са някои хора. И се подготвям да им се обадя и да приведа в ред нещата и там.rolleyes.gif

Съгласна съм и се сещам, как баба ми правеше същото преди години. Сега обаче тази практика съвсем липсва и дори ми се струва, че някои ще ме изгледат странно, ако им се заговори за изгаряне на нокти, коса, стари дрехи и въобще други ненужни лични вещи. А то си е много добро от всякаква гледна точка - хигиенна, екологична, здравословна и т.н.

В момента по-скоро имаме бум на вещи втора ръка - като се започне от коли и се стигне до бельо huh.gif

И се изтъкват икономически съображения. И екологични. Което си е доста лицемено, и на практика е желание да се защити консуматорския дух и (насаждането на) манията за потребление.

А що ли на мен ми се струва, че ако си купуваме по-малко, но по-качествени парцалки и въобще джунджурийки, а тези малкото ги стопанисваме добре и ги ползваме доста време (то ако са качествени и без друго ни служат добре и дълго) и след това ги унищожим по подобаващ начин, ще е по-добре за всички?

Е, печалбата на някои сигурно ще понамалеят, ама cool.gif

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Хигиената е чистота на тялото,ума и духа.

Ако човек иска да бъде здрав,трябва да поддържа чистотата на тялото си чрез вода и сапун,разумно хранене,движение,правилно дишане и излагане на слънце.

Умът винаги трябва да е пълен само с добри и светли мисли.

Духът трябва да е устремен към Бога.

Трудно се постига всичко това заедно,но не е невъзможно.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Опасна козметика:

"... ...Едно неотдавнашно проучване сочи, че парабените са открити в проби от тумори на гърдата. Съществува убеждението, че парабените в дезодоранти и други козметични продукти мигрират в тъканите на гърдата и допринесят за развитието на тумори. При изследване на учени от Великобритания химикали на консерванти са открити в проби от тумори на гърдата. Техният анализ на 20 тумора на гърдата открива високи концентрации на ал-хидроксибензоена киселина (парабени) в 18 проби. Известна е способността на парабените да имитират хормона естроген, който играе роля в развитието на рак на гърдата...."

от

тук: http://otrova.org/index.php/2009/04/%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%B5%D0%BD%D0%B8-parabens-%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D1%81%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%B7%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0/

Линк към коментар
Share on other sites

... правилна емоционална хигиена,

Звучи ми перфектно за това винаги съм си мечтала

как го постигаш?

Пропуснала съм този въпрос, простете.

Не знам дали 100% го постигам, но се старая.

Опитвам се просто да обичам и разбирам хората, а и себе си сред тях. Много освобождаващо ми действа.

Помогна ми в началото този сайт, после и много различни четива и практики.

Всеки , който желае, успява.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Първо искам да поздравя всички потребители и гости на Портала.Аз мисля,че хората трябва да се грижат повече за душевната си хигиена.В смисъл,като имам предвид,че живеем в 21век,във времето на високите технологии,най-малкото трябва да сме усвоили навиците на физическата хигиена.Пред днешното цивилизовано човечество стои много работа,свързана с духовното пречистване,защото всеки ден виждаме как хората вместо да се обединяват и да се обичат-те все повече обичат само себе си.Изчистването от негативните и зли помисли ще помогне именно в това сближаване между човеците.Нека всички помислим върху това.Бъдете здрави.

Линк към коментар
Share on other sites

Добре дошла, Илен! :feel happy:

Физическата хигиена е предпоставка за духовната според мен. Или както се казва – необходимо условие. Без нея няма духовна хигиена или поне пълна такава.

Права си, че в момента се забелязва едно засилване като че ли на негативизма, разединението сред хората. Както се казва – преди разсъмване е най-тъмно. Но ако човек се вгледа добре, може да забележи и първите искри на обратния процес.:)

За чистотата, външна и вътрешна Учителя Петър Дънов доста често е говорил в беседите си. Можеш да прочетеш някои от неговите думи в тази тема. :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Без хигиена закъде сме. Много болести които преди няколко десетилетия са били актуални вече са напълно забравени именно поради подобряването на имунната система и личната хигиена на човека, за да се предотврати заразата.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Според мен трябва да поддържаме чисти както тялото си, така и душата си. Не бива да чакаме случай да се разболеем, за да си обръщаме повече внимание на личната хигиена - това е глупаво и безотговорно. Аз имам котка и ми се налага да си мия ръцете по много пъти на ден, но вече ми е навик:). Колкото до "хигиената" на душата - за мен това понятие се крие в ограничаването на негативните мисли и емоции. Трябва да се стремим да се обграждаме с хора, които ни зареждат енергийно, а не с такива, които ни подтискат и ни карат да страдаме.

Поздрав за хубавата тема!

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Антон Каро

Ивахме двама преподаватели.

Единият беше прост селянин, който казваше "Профилактиката му е майката, колеги!",

а другият беше по-интелигентен селянин, който казваше "Профилактиката е фундамент на здравеопазването."

Спомням си ги с усмивка...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Човек ако не се пази и не си поддържа хигиената може да се създаде предпоставка за прихващането на различни болести. За това трябва да се внимава..Съгласен съм с мнението за душевната хигиена.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Искам да споделя нещо тук за оралната хигиена.

Като дете имах много скапани венци, после обаче започнах да си мия зъбите след всяко хранене и всичко се оправи.

Тия истории за миенето по 2 пъти на ден са абсолютно погрешни, зъбите трябва да се мият веднага след всяко хранене(и да не се яде нищо между яденетата), храната която ядем и особено преработените въглехидрати се и сладкото, не само че се метаболизират бързо от организма ни, но това правят и бактериите в устата, при тяхното хранене се отделят киселини(а някои бактерии дори нарочно синтезират повече за да надупчат емайла и да има къде да се "скрият") които са виновни за масовото обеззъбяване на хората хранещи се с "модерната" ни храна.

Отделно човек трябва да се пази и от готовите киселини които действат директно без помощта на бактериите, всичко което е кисело вреди, от лимона до оцета, та и всичките безалкохолни.

Някои хора намират режима дето спазвам малко спартански, но на зъболекар не съм ходил от 8 години, а преди бях редовен посетител :3d_121:

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да споделя нещо тук за оралната хигиена.

Като дете имах много скапани венци, после обаче започнах да си мия зъбите след всяко хранене и всичко се оправи.

Тия истории за миенето по 2 пъти на ден са абсолютно погрешни, зъбите трябва да се мият веднага след всяко хранене(и да не се яде нищо между яденетата), храната която ядем и особено преработените въглехидрати се и сладкото, не само че се метаболизират бързо от организма ни, но това правят и бактериите в устата, при тяхното хранене се отделят киселини(а някои бактерии дори нарочно синтезират повече за да надупчат емайла и да има къде да се "скрият") които са виновни за масовото обеззъбяване на хората хранещи се с "модерната" ни храна.

Отделно човек трябва да се пази и от готовите киселини които действат директно без помощта на бактериите, всичко което е кисело вреди, от лимона до оцета, та и всичките безалкохолни.

Някои хора намират режима дето спазвам малко спартански, но на зъболекар не съм ходил от 8 години, а преди бях редовен посетител :3d_121:

Мисля ,че честото ходене на зъболекар ,не е само до хигиена.Ако генетично зъбите ти са слаби и по сто пъти на ден да ги миеш пак ще се разболяват.Имахме един съсед ,който беше голям мърляч,никога не си миеше зъбите- и то си личеше-но нямаше нито една пломба.Но все пак съм съгласна че хигиената и вътрешна и външна е важна и предпазва от болести.

Линк към коментар
Share on other sites

^ Да права си, има хора с такива зъби, аз лично познавам 2-ма такива, всичко обаче идва от там че сме си сменили диетата, няма такова нещо като генетично слаби зъби обаче, просто няма!

Развалянето на зъбите започва с неолитната революция(същото се случва и с коренното Австралийско население когато англичаните идват и им взимат земята, тия дето оцеляват започват да ги хранят с нещата които те ядат и от там започват проблемите с кариесите ), преди тоя период когато хората са яли корени, месо и общо взето всичко друго с изключение на хляб, проблем е нямало. Черепите които са намерени преди и след тоя период в Европа ясно го показват.

Проблемът сега наистина е много голям, особено при децата които ядат много сладки неща и не консумират достатъчно калций. Още от ранна детска възраст си прецакват зъбите и особено в периода на израстване на постоянните зъби, този период е много важен.

Всяко изделие което съдържа брашно или захар е проблем. След яденето на такива неща веднага трябва да се мият зъбите.

не може да се забрани на малките деца да ядат такива неща, обаче после веднага трябва да се мият зъбите.

не е шега работа, хигиената в устната кухина е много важна, инфекциите там вредят на целия организъм, с кръвта се разнасят на всякъде и нападат дори сърцето, също и ставите!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...