Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Религията на XXI век - коя или каква трябва да бъде тя?


ISTORIK

Recommended Posts

:3d_053:

Беинса Дуно  не  създаде Общество Бяло Братство, защото знаеше докъде ще стигнат нещата. Беше отправил и предупреждението: „Ние няма да правим от учението църква. Ако някой се опита да направи църква, аз ще я разруша. Ако от моето учение направите религия, аз ще я разруша. Религията е мъртва черупка, в която влизат само тия хора, които няма какво да правят. Те вярват във формите на нещата --  „Учителят, Лечителят, Пророкът“, т.1, Непослушание; Неделни беседи, София,20.03.1927 г., „Кротките“.
 
--И още: „Религията е човешко дело, един санаториум, една болница за болни хора. Религиозният е вързан като кон на ясла. Той може да се движи напред или назад, наляво или надясно, доколкото въжето позволява. По-далеч от въжето не може да отиде. Най-после религиозният казва – такава е съдбата. Такава е съдбата на  вързания  кон, но не и на свободния ”---- Неделни беседи, София 04.05.1919 г. „Изгряващото слънце“...
 
-- Учителя дойде в България и българите носят пряка  отговорност  за съдбата на излъчения чрез него импулс. „Когато говоря Истината, в Името на Христос я говоря. Горко на онези, които се противят на тези Божествени Истини [ Неделни беседи, София, 08.01.1922 г., „Целувание не ми даде“ ] ” – гръмовно изрече Беинса.
 
-- „Важният въпрос е: поставихте ли Христа на  Неговото  място? Аз  не съм  ви казал мене да поставите на Христовото място [ Неделни беседи, София, 24.02.1924 г., „Що е това?“ ] ” – още по гръмовно викна Учителя!!!
 
--За да поясни: „В себе си тъй ще кажете: ние сме ученици на Великото Всемирно Бяло Братство, на което Христос е  глава ! Днес проповядвам за живия Христос, Който ще проговори чрез хиляди уста. На Христовата мисъл се гради положителното и устойчивото в сегашната култура, на Христовата мисъл се дължи и културата, която ще дойде в бъдеще. Християнството в бъдеще има да преживява своя златен век. Мислите ли, че Христос няма да постави в действие Своето Учение? Няма в света никоя сила, колкото мощна и да е тя, която да противодейства на Христовата Сила. Аз казвам: ако сегашният свят не приеме Христово Учение, ще има сто милиона християни разпнати на кръст.  Разбирате ли добре това ? Защото Христос сега иде и ще се отворят – както е казано – книгите на живота, и ще бъдат съдени хората, дали заслужават да влязат в Небето. Ще се даде всекиму това, за което е достоен. Затуй Христос се обръща към вас и ви казва: „Един е вашият Учител – ХРИСТОС”. От всинца ви искам да запомните този Учител, Който е дошъл преди 2000 години да ви изкупи от греха. И да Го  търсите [ Общ окултен клас, София 17.06.1923 г., „Вяра и съмнение“; НБ 18.02.1917 г., „Познание. Самопожертване“; НБ 02.03.1930 г., „Както светът идва“; Сила и живот т.1 „Великден“; Изгревът т.17, Учителя Дънов за религията, духовенството и религията; НБ, 20.12.1914 г., „Учителите“ ] ”!...
 
-- „Няма друг между Бога и човека, освен Христос. За Христа се дръжте и Той ще ви въведе.  Единствено  Неговото Учение носи общочовешка идея и принципите на бъдещата култура, затова от невидимия свят е  предначертано  да стане в бъдеще общочовешка култура [ Акордиране на човешката душа. т.1 София: Бяло братство. 1999, „Право на Божествения Дух“ ] ”. 
 
-- „Че Христос е страдал преди 2000 години, Той е забравил тези Свои страдания, даже и не ги споменава, но Христос като гледа съвременното човечество, в Душата Му се заражда една тъга, че тези хора, които са живели вече 2000 години след Него, не са се възползвали от Неговата опитност и не могат още да вървят тъй, както трябва. Една тъга се вижда по лицето на Христос, малко замислено е, не е така весело [ Неделни беседи, София 13.12.1925 г., „Откъде ида“ ] ”...
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 125
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...