Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Можете ли да приложите силата на волята, за да узнаете нещо?


B__

Recommended Posts

Ники_: Хубаво. Сега - Спри! И хвърли всичкия тоя боклук в коша: себето да умре, просветлението да умре, свободата да умре. Ти ще умреш, само момента остава жив, тук и сега.

erendil , брате, :3d_039:

Хубаво, сега спри и хвърли всичките тези представи за боклук в коша*. Прати и представата за другост/за другия/за имащия нужда от съветите ти, от просветление, в коша*. Прати всичките представи за непросветени хора в коша*. Това са привидности, поради заслепение. Прати и солидността на аз-а ти, на его-то, което се изживява като помагащ, като отварящ очитете на "другите", просветяващ, прати и това в коша*. МахаМайа, към която все още си се привързал и която не си преодолял. Стани Бог, танцуващ, съзерцаващ в любовно блаженство Себе Си. Стани Любовта, Мира и Свободата.

"Другото" е илюзия, бош-лаф. :3d_059:

Просто Люби!

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 131
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ники_ зор да те просветлявам нямам. Наистина ми е хубаво тука, чета разни работи, понякога пиша и от време на време някой думи трябва да бъдат казани. Може да са за теб, може и да не са, никога не знаеш кой ще ги прочете и на кого ще послужат. Та такива работи... като усещаш, че не е за теб подминаваш и толкоз. Ако искаш го погледни и от друг ъгъл, големите умове трябва да изпъквате някъде, нали. Затова ме възприемай, като възможност. Ако има нещо - извинявай за тревогите.

Линк към коментар
Share on other sites

Ники_ зор да те просветлявам нямам. Наистина ми е хубаво тука, чета разни работи, понякога пиша и от време на време някой думи трябва да бъдат казани. Може да са за теб, може и да не са, никога не знаеш кой ще ги прочете и на кого ще послужат. Та такива работи... като усещаш, че не е за теб подминаваш и толкоз. Ако искаш го погледни и от друг ъгъл, големите умове трябва да изпъквате някъде, нали. Затова ме възприемай, като възможност. Ако има нещо - извинявай за тревогите.

:)

Мхъ

- Ученията са...

- Ученията са?

- Ученията са едно, две, три, четири... пет.

Практиката е...

- Практиката е?

- Будизмът е недвусмислен.

Всичко, което се случва на този свят, винаги е ставало по един и същи начин.

Няма нищо за разбиране.

из филмът "Дзен" (2009)

Чудно, големите сърца с какво изпъкват...

Няма нищо, брате! :3d_113:

Линк към коментар
Share on other sites

Защо, светли умове, / май трябваше с главни букви / някой от вас не се нагърби с нелеката задача да изброи колко души напоследък са говорили за просветление като за новата си шапка! Ще бъде много интересно..... :3d_131::3d_076:

Редактирано от Inseparabile
Линк към коментар
Share on other sites

Аз, например, когато искам да науча нещо от книгите, впрягам волята си и (почти) не се отлепвам от книгата, докато не я "изям" с кориците. Или пък, ако търся някаква тематика в няколко книги, не мирясвам, докато не намеря онова, което ми е нужно.

Все още в интернет (още повече - в българския интернет) далеч не всичко може да се намери. Затова трябва да продължим да четем добрите стари книги.

Редактирано от ISTORIK
Линк към коментар
Share on other sites

хвърли всичкия тоя боклук в коша*

Танцувай, о Великолепни! :3d_053:

Мнозина се хвърлят в борба с дявола, но той ги поваля на земята. Дяволът е силен като слона. Обаче разумният човек намира слабата страна на дявола и лесно се справя с него. Той му дава всеки ден по няколко килограма ориз. От благодарност дяволът го вдига на ръце и го слага на главата или на гърба си. Видите ли, че някой човек е възседнал дявола, ще знаете, че той е от разумните хора. Видите ли, че лежи на земята, ще знаете, че е от неразумните. Той се е борил с дявола, но не е издържал борбата. След това ще се оплаква, че дяволът го смущава, че разваля работите му. За да не те смущава, бъди разумен. Ако имаш добра обхода към дявола, ще му дадеш нещо, с което да отвлечеш вниманието му. Когато има работа, дяволът няма да те безпокои. Той ще отиде в гората, където ще се занимава със своите планове.

Какво представлява дяволът? Какво представлява слонът? Дяволът и слонът представляват ненаситните желания в човека. Речете ли да се борите с тях, ще се намерите на земята. Няма човек в света, който може да победи своите ненаситни желания. За да се справите с тях, дайте им да си хапнат 2–3 килограма ориз. Докато ядат, те не безпокоят никого. В това време вие ще си свършите работата спокойно. Желанието на човека за забогатяване, за придобиване на много знания представлява слона в него, т.е. неговите ненаситни желания.

...

И тъй, всяка мисъл, чувство, желание и постъпка на човека трябва да минат през четирите процеса: раждане, възрастване, женене и умиране. Какво разбираме под думата „умиране“? Умирането, смъртта подразбират приготвяне за по-велика работа. Когато плодът узрее, той трябва да падне на земята и да умре, т.е. да започне нова работа, по-велика от тази, която до това време е вършил. Няма по-велико нещо от умирането, но когато става навреме. Да умреш, това значи да свършиш училище. Какво лошо има в това? Като умира, човек оставя наследството си на други. Той нищо не губи. Той оставя наследството си на земята, а на небето приема друго наследство. Като знаете това, работете така, че да оставите наследство на земята и същевременно да получите наследство на небето. Не можеш ли да оставиш наследство и да получиш ново, ти не си разбрал Божиите закони. Да разбере човек Божиите закони и да ги приложи, това значи да развива своите дарби и способности. Не може ли да прилага тия закони, той се намира в положението на човек, който гази вода, а жаден ходи.

...

Като ученици, вие трябва да се научите да превръщате нещата: от обикновени в необикновени, от всекидневни в празнични. От земята, на която стъпвате, и от въздуха, който дишате, трябва да извадите нещо полезно. Земята, т.е. почвата, представлява сърцето, а въздухът – ума. Следователно, ако не можете да извадите от ума и от сърцето си хубавото, което Бог е вложил в тях, вие ще останете обикновени хора. Изследвайте нещата и явленията, които стават около вас, за да разберете какво се крие в тях. Не очаквайте всичко наготово. Щом започнете да работите, помощта отвън ще дойде. Работете съзнателно и с Любов, да станете съработници с Бога.

"Събиране и изваждане" лекция пред общия окултен клас, 8 април 1931 г.

Лука 11:23

Който не е с Мене, той е против Мене; и който не събира заедно с Мене, той разпилява.

Външното и вътрешното (до колкото въобще има разлика)

Мухите - еквивалентни на разсейващите мисли, на идеите, на врагът, от който иска да се отърве всеки медитиращ - "его"-то/себичността/аз-а, наречени също "Сатана".

http://www.youtube.com/watch?v=9l-YYqjhVi4

Просветеното и непросветеното (до колкото въобще има разлика)

Чистото и мръсното (до колкото въобще има разлика)

... за преодоляване на бариерите между светло и мръсно, като средство за постигане на освобождението и да се видят всички аспекти на естествения свят, като проявление на божественото шакти.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ramakrishna#Bhairavi_Brahmani_and_Tantra

Цвятя/Танц

magnolia67.jpg

Откровение 20:10

И дяволът, който ги мамеше, биде хвърлен в огненото жупелно езеро, гдето са и звярът и лъжепророкът; и ще бъдат мъчени денем и нощем до вечни векове.

"Два" пътя/подхода:

Какво е Бог? (Кой съм аз?)

- изваждане (пътят на Мъдроста/ума) = "нети, нети" („нито това, нито това“) - http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B5%D1%82%D0%B8_%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%B8

- събиране (пътят на Любовта/сърцето/Христос) = и това, и онова - (Лука 11:23); "Саарвам кхалв идам брахма" („Всичко, което се разпростира е Брахман“); “Ля Илаха Иллаллах” (Цялото могъщество принадлежи на Господ, Който сътворява материята във всеки един момент. Това е истинското значение на “Ля Илаха Иллаллах”, основата на исляма, която означава “няма друго божество освен Аллах”. Не съществува друго божество освен Бог. В действителност не съществува нищо друго освен Него. Съществува единствено Бог и Неговите проявления. Всичко, което виждаме наоколо, са само Негови проявления.) из "Тайната отвъд материята"

За "двата" подхода:

Когато се говори за яростта на БОГА, имаме предвид Неговата Мъдрост. Мъдростта се постига само чрез мъки и страдания. Оня, който иска да стане мъдър като БОГА, ще мине през такива страдания, каквито на ум не му е дохождало. Който иска да мине по-лек път, да приеме Любовта. Когато човек се намери на кръстопът в живота, трябва да избере или Любовта, или Мъдростта – един от двата велики принципа. Ако избере пътя на Мъдростта, той трябва да знае, че ще мине през големи изпитания и мъчения. Който може да изтърпи всичко докрай, той ще бъде достоен за БОГА, и БОГ ще направи жилище в него. Методът на Любовта е друг, съвършено различен от тоя на Мъдростта.
из “Аз съм онзи човек”, стр. 141; 6

Заключение:

Земя, вода, огън, въздух, ефир,

ум и разум и искащо его —

тези са осемте деления

на моята проявена природа.

Тя е нисша. Познай сега висшата

непроявена моя природа,

която е същност на съществата

и е извор на тази вселена:

Тя е утроба на всичко живо.

Чрез нея аз съм това творение.

Аз съм възникването на всичко.

Аз съм изчезването на всичко.

Няма по-висше от мен, Дхананджая!

Нищо извън мен не съществува.

Аз съм нишката, която свързва,

подобно бисери, световете.

Вкусът на водата съм аз, Каунтея,

блясъкът на луната и слънцето.

Аз съм ом — мъдростта на ведите,

звукът в ефира, в мъжа — мъжеството.

Аз съм чистият дъх на земята.

Аз съм топлината на огъня.

Аз съм животът на всичко живо

и на аскета суровият подвиг.

Аз съм разумът на мъдреците

и красотата на прекрасните.

Аз съм силата на всесилните,

които нямат страсти и помисли.

Аз съм желанието, когато

то не е враг на върховната правда.

Знай, че от мене са трите качества:

Светостта — саттва и Страстта — раджас

и духовната Тъмнота — тамас.

Но аз не съм в тях, а те са в мене.

Тези три изменливи качества

вкарват целия свят в заблуда.

И той не може да ме познае

като върховна и вечна същност.

Моята майя — световна илюзия

с три качества — трудно се преодолява.

Но стремящите се (а стремленито пак Аз съм) към мене

проникват зад тройното було на майя.

В края на многобройни прераждания,

най-сетне мъдрият идва в мене (Аз го довеждам).

Той казва: „Всичко е Васудева!”

Но рядко се среща такъв махатма.

из Бхагавад Гита

Водата в чашата или в потока се клатушка от ръце незнайни.

Никога ли не си виждал светлина, играеща върху стената?

Природата е Той, приятелю, един танц, едно тяло;

проблясват във всеки момент със своето чудо.

Камъкът не трябва в роза да се претвори, за да съдържа всичките градини.

Не е нужно нещата формата си да променят, за да бъдат на Безкрая огледало...

Този свят, Ти каза, е по-луд от най-лудите сънища на лудия.

Врати отварят се с размах във всеки атом, Ти стоиш засмян във всички тях.

Мевлана Джеллаледин Руми

Пустая сущность ума — Амитабха, дхармакаевый ум.

Лучезарная, ясная природа ума — Авалокитешвара, самбхогакаевый ум.

Все мысли, возникающие в уме, — Это Падмасамбхава, нирманакаевый ум.

из "Квинтэссенция устных наставлении, касающихся видения, созерцания и поведения, согласно махамудре; Кунга Тензин

Само Любовта. Пустота е просто едно добро начало, но Любовта... :rolleyes: Любовта е нещо Съвършено и нещо, което се явява Смисъл.

Линк към коментар
Share on other sites

Вярно е, че критикувах дълги мнения с много цитати, най- вече поради отсъствие на подходящо съдържание. Сега си чета като простак повече от час и ще продължа утре, защото става дума за около 4 метра

дължина / мерих ! / с линковете, но пък ми е интересно...... :P

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...