Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Ромите


Recommended Posts

То и от роми до роми разликата е огромна, както и от жена до жена да речем.

Но на тях никой не им е отнел възможността да учат, да се интегрират и да работят, защото аз познавам и много българи мои приятели, които са много умни, и много искат да учат, да се развиват и да вървят на горе и на пред, но уви не им е даден шанс, нямат възможност ..нямат средства, а са от село. Но работят и то каквато работа има и не се отказват. А иначе хора от всякакви раси, които крадат и то не само за да оцелеят...Имах една съученичка от този произход и беше умна и много възпитана, обувките и бяха по чисти и поддържани от нашите и будеше възхищение въпреки произхода си...Има, такива, каквито им се работи и го правят и такива, които не раждат по 10 деца, като основна дейност в живота си...Както казват хората има от всичко, нали...А иначе аз мисля, че българина е толерантен и се отнася с ромите според това те какви хора са, или друго яче казано, според човека. А това, че и държавата трябва да поеме своята роля в интеграцията се отнася и не само до тях, а и до българите. Но въпреки всичко колкото и да са комплексни факторите и причините си зависи и от самия човек, независимо от неговия цвят...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...
  • Отговори 174
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Малък пропуск:

гледната точка на самите роми - искат ли да се интегрират?

Четох някъде, че са дошли в българските земи преди около 600 години покрай нашествието на турците(не гарантирам точността на твърдението, ако някой знае повече, да сподели).За това време на ред бурни исторически и социални промени нито едно от племената им, нито една малка група не се е интегрирала трайно.Сравнете с другите малцинства и изводът се налага сам.

Линк към коментар
Share on other sites

Имам познати - семейство роми. Завършили висше образование в Русия, там се запознали. Връщат се в България, във Велинград, търсят работа с дипломи. Не намират, и години наред се занимават с правене на дървени въглища - тежък и непосилен труд. Когато децата им поотрасват, решават да заминат за Русия отново, смятайки, че в България децата им нямат бъдеще. Цигани са, не турски цигани.

Във Франция са предимно катунари, но това е техния избор. В България нямат голям избор... като че ли...

Добре е да не сме расисти...

Браво за темата.

Линк към коментар
Share on other sites

И аз познавам едно работещо семейство роми.Но трябва да са доста повече, за да има социален ефект. Не търся спор, макар че имам известни основания за емоционална реакция по темата. Желая на всички етноси мир и добруване и да се стремят към толерантност.

Линк към коментар
Share on other sites

Има много свестни и добри хора между тях. Харесва ми една тяхна черта-задружни са. Когато бях бременна и с двете си деца, в превозните средства винаги са ми отстъпвали място, за съжаление не мога да кажа същото и за нашия етнос....

Нужно е да се образоват, да имат шанс за работа, да са с равни права пред закона, както всички нас.

Без привилегии и без дискриминация, да има равнопоставеност, за всички етноси в България :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Запитвали ли сте се защо тези хора продължават да си живеят в своите общини? От една страна ние не ги приемаме - но защо не ги допускаме? Защото те все още си спазват племенните навици, специфичния начин на поведения, култура, възгледи за живота, които са доста по-различни от нашите. Не казвам чии навици са по-добри или по-приемливи. Гледните ни точки не съвпадат. Кой би искал да има бурни съседи, които палят огнища в апартаментите си, крещят по всякое време на денонощието и... са скарани с хигиената? Затова те са там, където са подобните им. Вижте от колко хиляди години са Европа, нямат своя държава, но не са били асимилирани от приемните етноси. Те държат да бъдат себе си и в този смисъл не желаят интеграция. Тези, които са се откъснали от средата си, са успели по някакъв начин - да са добри съседи, да се изучат, да постигнат нещо повече в живота от това да живеят ден за ден.....

:feel happy:

......

гледната точка на самите роми - искат ли да се интегрират?

Четох някъде, че са дошли в българските земи преди около 600 години покрай нашествието на турците(не гарантирам точността на твърдението, ако някой знае повече, да сподели).За това време на ред бурни исторически и социални промени нито едно от племената им, нито една малка група не се е интегрирала трайно.Сравнете с другите малцинства и изводът се налага сам.

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Gypsy- означава "някой от Египет", и в Европа повечето от т.нар. цигани нямат нищо общо с Азия, вкл. и у нас има цигани, известни ато "български цигани"- живеят предимно в северна България, като те пък, нямат нищо общо с другите, които също наричаме цигани- да речем тези от Столипиново, както и повечето, живеещи в южна Българя. От т.нар. "български цигани" познавам доста, които са си напълноинтегрирани в обществото, и заемат ниво в обществото на, а в по-голямата част над средното ниво. Всеки познава проф. Чирков например. Има очевидни различия, както по отношение на бит и култура, така и по отношение на антропологични параметри между различните представитеи на понятието "цгани" или "роми". Кога и как са се появили по наите земи е тема, по която са написани множество свободни съчинения, минаващи за официални източници.

Всеки проблем, за да съществува, се поддържав еднака степен и от "двете" страни в случая- "ние" и "те".За да се разреши подобен пробем, и двте стани е нужно да научат доста неща една за друга, и да приложат наученото. Засега "ние" сме в неведение- познаваме външната форма, но не познаваме съдържанието, така че коментарите и дискусиите са безсмилени...В общество на доминиращи порцеланови купи, глинените гювечета поради това,че са малцинство, си го отнасят поради очевидните различия...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Живот в приказки и приказки в живота .

http://www.ceeol.com/aspx/getdocument.aspx...36-c51c0a78113e

Прекрасен разказ!

А сега и аз да споделя мои впечатления за циганите. Ами на мене те ми приличат на деца - емоционални, открити, сърдечни или гневливи, със силно развито чувство за справедливост и благодарност. Че не се интегрирали - ами за какво да се интегрират в тази робовладелческа система, в която живеем? Имаше едно клипче в европейския сайт - снимат едно циганче, че живее в планината и събира дърва, а не ходи на училище. То казва: "Ами за какво ми е да ходя на училище, да седя седнал и затворен по цял ден? Тук съм на свобода, на чист въздух, ходя където си искам." Без съмнение между тях има много интелигентни, добри и работливи хора, както навсякъде. Но на мен ми се струва, че циганите са по-малко материалисти от нас, т.е. от съвременното общество. Те предпочитат да живеят по-безгрижно и леко, по-близо до природата и естественото състояние на духа, отколкото да се товарят с куп задължения, да се издигат в някаква социална или професионална йерархия, да трупат богатства.

Относно интеграцията, има и друг елемент. Ако се приеме, че циганите произлизат от Индия, от тази част от населението наречена Dalit, тези които не принадлежат на никоя каста, вършат най-мръсната работа и никой не ги докосвал даже, за да не се омърси), възможно е и в Европа да продължават да битуват в контекста си на аутсайдери. Тук ще отворя скоба да спомена, че много далити приемат християнството или исляма, за да избегнат кастовата система.

Дали циганите от Източна и Западна Европа са различни .. възможно е, но не чак толкова. Скоро гледах един документален филм за циганите-номади във Франция. Там както знаете, те се местят непрекъснато (да се чуди човек откъде пари за такива луксове, все разни лимузини, мерцедеси и супер каравани). Има много общини където техните "катуни" не са желани, защото хората се оплакват от кражби. Правителството застроява на няколко места кампинги с тоалетни, душове, електричество и прочее удобства специално за тях, срещу съответен наем - както на кампинг. Снимаха откриването на такъв "кампинг". Още първите дошли цигани се скараха със служителката поради високите цени - ама, да ви кажа същия агресивен маниер и изрази, както у нас - "ти си лоша, ти мразиш циганите, ти си расистка". Единственото, което ги отличаваше в този момент от нашите цигани, беше езика. :)

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Имам познати - семейство роми. Завършили висше образование в Русия, там се запознали. Връщат се в България, във Велинград, търсят работа с дипломи. Не намират, и години наред се занимават с правене на дървени въглища - тежък и непосилен труд. Когато децата им поотрасват, решават да заминат за Русия отново, смятайки, че в България децата им нямат бъдеще. Цигани са, не турски цигани.

Във Франция са предимно катунари, но това е техния избор. В България нямат голям избор... като че ли...

Добре е да не сме расисти...

Браво за темата.

http://www.youtube.com/watch?v=DwA_Zg_z-FI...feature=related

Редактирано от valentinus
Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Въпроса с ромската интеграция ще си остане винаги НЕрешен,защото самите роми не искат да са интегрирани.

Интеграцията присъства само като тема,от която могат да се "доят" много пари!

На ромите просто така им изнася - да живеят с минимални усилия и дори,...ако може без такива!

Единственото нещо обаче,което ме отвращава в тях това е наглостта,с която лъжат! "Лъже като дърт циганин" - не е случайна фраза! :)

Изобщо ромите лъжат постоянно и не само другите етноси,но и в самите взаимоотношения по между си! Лъжата е нещо нормално за тях и затова лесно си прощават и не и обръщат внимание...В ромското семейство не се познава думата честност и искреност...

До сега не съм видял изключения в пословичната ромска лъжа,...като тръгнеш от циганина проф.Чирков и стигнеш до последния катунар в гетото! Просто лъжите са поднесени по различен начин!

Изобщо циганин ли е - лъжата е втората му природа и човек трябва да внимава МНОГО! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Въпроса с ромската интеграция ще си остане винаги НЕрешен,защото самите роми не искат да са интегрирани.

Интеграцията присъства само като тема,от която могат да се "доят" много пари!

Мисля, че не общата маса роми не искат, а разните ромски организации, които имат полза ромите да си останат в това състояние. Ако ромите се образоват и се интегрират, то хора като Цветелин Кънчев, какво ще правят?

Колкото до лъженето, абсолютно си прав. Не само лъжат, но и крадат, убиват. Според мен 90% от този етнос са социопати. Това идва именно от възпитанието им в гетото, където човекът, който не е ром, просто не е човек и е нормално с него да се постъпи нечовешки. Ромите живеят в 21 век с мирогледа на човек от преди 300-400 години. Те живеят в един свой свят, гледайки на заобикалящата ги действителност като на нещо враждебно, нещо с което трябва да воюват. А на война всички средства са позволени. Затова циганските гета трябва да изчезнат! Българският език трябва да бъде задължителен за всички граждани на България.

Но и българите трябва да направим стъпка към ромите, да им помогнем да се приспособят към нашето общество, не да ги отблъскваме. Познавам цигани с висше образование, които си живеят спокойно, гледат си работата съвестно и ако не кажат, че са от ромски произход, никой не би се сетил за това.

Не ми е ясно защо вместо да се толерира работливата и честна част от тях, у нас се прави точно обратното? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че не общата маса роми не искат, а разните ромски организации, които имат полза ромите да си останат в това състояние. Ако ромите се образоват и се интегрират, то хора като Цветелин Кънчев, какво ще правят?

Така мисля и аз - "яхни кошмара" - "файда" има! Уви.

Линк към коментар
Share on other sites

Колкото до лъженето, абсолютно си прав. Не само лъжат, но и крадат, убиват. Според мен 90% от този етнос са социопати. Това идва именно от възпитанието им в гетото, където човекът, който не е ром, просто не е човек и е нормално с него да се постъпи нечовешки. Ромите живеят в 21 век с мирогледа на човек от преди 300-400 години. Те живеят в един свой свят, гледайки на заобикалящата ги действителност като на нещо враждебно, нещо с което трябва да воюват. А на война всички средства са позволени. Затова циганските гета трябва да изчезнат! Българският език трябва да бъде задължителен за всички граждани на България.

Далече съм от мисълта да защитавам циганите, но... нима няма българи, които лъжат, крадат и убиват...?

Циганите не живеят нормално, почти на улицата са, там се учат да вандалстват. Но имаме българи които притежават палати, с образование, а лъжат крадат и убиват повече и от цигани, и не толкова на дребно.

За българския език подкрепям абсолютно.

Валентинус, благодаря ти за Едерлези...

Линк към коментар
Share on other sites

Съществува фундаментално неразбиране между европейци и роми, най-общо казано. Най-общо, защото европейците са микс от десетки народи, езикови групи и дори раси, а под роми само в БГ се крият поне 38 етнически групи.

Неразбирането

- европеецът - защо рома не мисли за утрешния ден и за последствията от всички свои действия? Ерго, ромът е безотговорен

- ромът - как може европеецът непрекъснато да мисли и се грижи за някакво си утре, което изобщо още го няма или не е ясно какво ще е или дали изобщо ще настъпи? Ерго, европеецът е мрачен и скучен песимист и живее в кошмар от страх пред Утре.

и в този дух може да се пише много, и всеки ще е прав пред себе си, и никой няма да е прав пред другия...

Линк към коментар
Share on other sites

Съществува фундаментално неразбиране между европейци и роми, най-общо казано. Най-общо, защото европейците са микс от десетки народи, езикови групи и дори раси, а под роми само в БГ се крият поне 38 етнически групи.

Неразбирането

- европеецът - защо рома не мисли за утрешния ден и за последствията от всички свои действия? Ерго, ромът е безотговорен

- ромът - как може европеецът непрекъснато да мисли и се грижи за някакво си утре, което изобщо още го няма или не е ясно какво ще е или дали изобщо ще настъпи? Ерго, европеецът е мрачен и скучен песимист и живее в кошмар от страх пред Утре.

и в този дух може да се пише много, и всеки ще е прав пред себе си, и никой няма да е прав пред другия...

Интересно защо ромите не могат да се приспособят към европейските ценности, към европейската цивилизация вече 600г. почти?

Мисля, че в тази тема много се идеализира образа на циганите. Да не мислиш за утрешния ден не винаги е следване на Христовия принцип. Така са мислили номадите, знаейки че днес ще грабят това село, утре другото. Това е инволюционен начин на живот. Да смяташ, че другите са твоя плячка или доставчик на жизнени блага и че трябва да те отглеждат като домашен любимец.

Защо циганите не са добре приети дори в собственната си прародина - Индия? Защо където и да се появят, хората веднага застават нащрек от евентуална кражба или нещо още по-лошо.

Съгласна съм с infinity1305, че " имаме българи които притежават палати, с образование, а лъжат крадат и убиват повече и от цигани, и не толкова на дребно." Но това не е характерно качество на масовия българин, докато при циганите това е просто начин на живот, бит. И ако не се интегрират и образоват, което е много трудно, ще стане страшно да се живее в България след 20г.

:3d_130:

Линк към коментар
Share on other sites

"Един циганин откраднал един кон. Оправдавал се. Ние, съвременните хора, се оправдаваме като този циганин, както той се оправдавал. Съдията казва: „Ти защо открадна този кон, той е чужд?“ „Господин съдия, аз не го откраднах, но аз се качих на една круша, да бера. Той дошъл долу под крушата. Падам аз от крушата и, хоп, на гърба на коня. Хуква да тича и занася ме у дома. Вързах го в дома, докато му намеря сайбията.“ Съдията бил духовит, казва: „Ти, като идеш вкъщи, пусни го и гледай втория път да не падаш на гърба му.“"

Из Като младия син

Много хубава беседа - с разсъждения за живота като цяло.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kакво друго е казвал Учителят за ромите (Орлин напр. пише че ромската раса е по-ранна подраса на петата отколкото англосаксонската) ?

А някой, като напр. д-р Кристиян :), знае ли за генетични/антропологични разлики между бялата раса и ромската ? Чувал съм най-различни неща - но моля!!! едно е да чуеш друго да знаеш точно...

Съгласен съм с Ради че е нужно братство - при всички случаи. Просто търся малко повече яснота, а в интернет не намирам от няколко часа нищо особено.

С обич. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Любо! :feel happy:

За ромите има много в интернет. Но ти питаш :

Kакво друго е казвал Учителят за ромите ...

Не съм срещала думата "роми" в беседите на Учителя, но има за циганите. Ето нещо интересно:

Запример казвате: „Той е циганин.“ Защо е циганин? Какво съдържа циганинът? Циганите били ученици, но не си издържали матурата. Напуснали окултната школа, без да си издържат матурата, и тръгнали по света да проповядват това учение. Всеки циганин врачува. Циганите са доста късметлии. Циганин като ти влезе в къщата, е хубаво нещо. Като ти кажат, че си циганин, значи да свършиш школата. Ако не си циганин, каква школа следваш? Пропаднали ученици са циганите. Циганите ходят и казват: „Ако не свършите училището, като нас ще се скитате.“

Като младия син

и още

Всички съвременни гадатели, това са изпъдени ученици от тази школа за едно непослушание. Те носят от своето изкуство. Но те са все цигани.

Чуваш ли

Прави ми впечатление сравнението с изпъдени ученици, неиздържали школата и т.н. Все пак не съм наясно дали това е обикновена метафора или Учителят наистина вижда циганите като такива?

Колкото до отношението на Беинса Дуно към различните раси и народи, това се вижда най-добре от думите му:

Бог е създал хората и всички народи и на всеки народ определил правата им. Те са органи.

Благословен

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Просто една група души са влезли в човешкото царство по-рано от друга група. Влизането в човешкото царство е един голям изпит, т.е. влизат само тези които са го издържали, които отговарят на определени условия. При едни това става по-рано, при други - по-късно. После има редица по-малки изпити и човек попада в такива условия и получава такива тела, които отговарят на съзнанието му. С риск да бъда обвинен в расизъм ще кажа, че това са различните човешки раси. Тази група души, които са влезли в човешкото царство по-късно от другата, използват за въплъщение тела от атлантската раса, защото те отговарят в по-голяма степен на развитието им. Принципно душите използващи такива тела могат да се определят като по-млади, но само що се отнася до участието им в човешката еволюция. Темата едва ли заслужава повече внимание, но който има интерес може да намери повече в ученията на Розенкройцерите и Теософите.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Просто една група души са влезли в човешкото царство по-рано от друга група. Влизането в човешкото царство е един голям изпит, т.е. влизат само тези които са го издържали, които отговарят на определени условия. При едни това става по-рано, при други - по-късно. После има редица по-малки изпити и човек попада в такива условия и получава такива тела, които отговарят на съзнанието му. С риск да бъда обвинен в расизъм ще кажа, че това са различните човешки раси. Тази група души, които са влезли в човешкото царство по-късно от другата, използват за въплъщение тела от атлантската раса, защото те отговарят в по-голяма степен на развитието им. Принципно душите използващи такива тела могат да се определят като по-млади, но само що се отнася до участието им в човешката еволюция. Темата едва ли заслужава повече внимание, но който има интерес може да намери повече в ученията на Розенкройцерите и Теософите.

Състоянието на расовото тяло и развитието на съзнанието имат отношение към окултният път за новораждане в огледалната сфера, ако дадената същност го пожелае. Но нямат отношение към фундаменталният обрат и решение за ученичество с цел трансформация и новораждане в по-висша реалност, за което съществуват множество примери.

та и за ромите светът е отворен за горещата им прегръдка

Редактирано от valentinus
Линк към коментар
Share on other sites

Хайде да не се разделяме на мъже,жени Българи и др.Те и нацистистите ходиха до Тибет и до къде я долараха.Защо да се възвеличаваме нали сме едно или смятаме себе за нещо повече.

Линк към коментар
Share on other sites

Хайде да не се разделяме на мъже,жени Българи и др.Те и нацистистите ходиха до Тибет и до къде я долараха.Защо да се възвеличаваме нали сме едно или смятаме себе за нещо повече.

Съгласен съм :thumbsup: Нацизмът е почнал също с езотерика /Общество "Туле"/ и искане за връщане на ограбеното от един велик народ след І-та св. война и с обединяване на народа около тази идея.

Ето така:

http://www.youtube.com/watch?v=sOX28GR9nbY

Линк към коментар
Share on other sites

Както за циганите, така и за българите си има място, но не е лошо те да проявят интерес да се интегрират, да се научат на четене и писане, елементарно...

Лошото е, че парите за тях по разни програми потъват, както за всичко друго и не отиват по предназначение.....

А може да се помогне и да има мир и спокойствие за всички...

Линк към коментар
Share on other sites

По същата логика и ромите могат да имат претенции към нашето адаптиране към тях. Тази страна е толкова наша, колкото и на тях. А по брой доста се изравняваме напоследък. Не идеализирам циганите, само твърдя, че част от пробремите са във ВЗАИМНОТО ни неразбиране. А и в липсата на воля за взаимно разбиране и в двете общности. Един мой приятел скоро написа

книга "Заедно по дългия път" точно на тази тема. Той се занимава наистина професионално с проблема за взаимната интеграция. И съм му давал някои съвети, като езитерик, които явно му помогнаха. Той наистина работи за това и то успешно - организира изложби, базари /за ръчно изработени предмети от циганите - технитари/ конференции и има резултат. Видим

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...