Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Кое е вярно?


Станимир

Recommended Posts

„Дори мислите които дохождат в ума на някого, дори те са предопределени, но това е мъчно за понасяне, като истина.“

 

„Да! Не можеш да допуснеш, че всичко зависи от Бога. Никой не може да го допусне докато не се пречупи, докато сам не види, докато не изживее мистичната смърт, която е следвана от Новораждането, защото психиката преди това е като разярено животно отказващо да пусне "сламката" , която самото то нарича "смисъл на съществуване".

 

Защото ако река: "Да! Всичко зависи от Бога и у човека няма и капчица свободна воля!" - то това нещо ще е сякаш съм рекъл на ума на слушателя/читателя: "Спри!" А да спре той не може, защото това спиране е смърт, затова на такъв тип ум му е по-добре да вярва в учения, които говорят за свободна воля.“

 

 

Тук описваш вселената като една машина в която всичко зависи единствено от Бог. И странното, и тъжното е, че именно това ти мнение получи най-голямо одобрение в темата.

Неее. :-)

Описвам Бог, който танцува със Себе Си.

 

 

обръщение, покаяние, спасение, възраждане, новораждане, посвещение и възкресение

Това е част от танца. Танцът има своите задължителни елементи. Това е красота. :-)

 

 

Ама не, Дънов е казал, че всичко зависело от Бога. Алелуя и ръкопляскания. В какво ли ще се превърне учението му след още 10 години?

За учението дадено чрез учителя писах, че е многопластово - има и за прохождащи има и за укрепнали, има и за здраво стоящи, като стълбове, като най-вече е центрирано към средата, ако можем да оприличим осъзнатото движение по Пътя като една отсечка с начало, среда и край. :-)

Но не излагам мнение базирано толкова на думи на учителя. Това, което се е разкрило пред мен, благодарение на Светлината, то има своя абсолютен аналог в Адвайта Веданта, в Суфизма, в Будизма... в Каббала дори. Това и представям :-) ... на Мен /мен Си/си.

Линк към коментар
Share on other sites

Ама то нито е възможно, нито е нужно да има единомислие по този въпрос.

Всеки ще намери всички отговори в най-подходящите за него самия моменти.

Като се върна назад във времето, аз самата съм променяла мнението си по въпроса.

И .. как да кажа ... предпочитам да приема нещо за вярно, без обаче да го заковавам като постулат, поне докато не го изпитам на практика. Проблемът е, че понякога не можем (по чисто технически причини) да изпитаме нещата. При такова положение се налага да поизчакаме, за да получим информация за подходящ метод, за да ни се развият разни сетивности, способности; и т.н. Ако някой се върне да чете мои постове по подобни теми преди 5 години също ще забележи разликата. Аз си спомням, че тогава опонирах за някои неща на Кристиян, които после обаче постепенно прегърнах. Сигурно има и такива, за които и сега не съм съгласна с него, но специално за свободната воля, той е бил прав. Ама и Кристиян се променяше и по едно време направи една доста стремглава промяна, което дори някак не му се отрази добре (не поддържам връзка с него за съжаление, но ми се струва, че е така). Ники (Синева) с годините също бавно и плавно ;) променя възгледите си (а, и при него имаше един по-рязък завой май, преди известно време).

 

И да ви кажа, има някои хора, които на пръв поглед изглеждат материалисти, атеисти и не знам какви "-исти", а пък се оказват вътрешно мноооого напред с материала. Та на такива хора аз поне ще им дишам праха още не знам колко живота поред. Ама сега да взема да се разстройвам, защо на тях така някак готино им се получава, от само себе си, отвътре им идва?! Няма смисъл. Като дойде моето време и на мен ще ми се получава. Важно е сега да имам стремеж натам просто. Мисълта ми е, че няма нужда да търсим и сравняваме кой какви преживявания имал, особено пък сега, в този живот, след като не знаем на каква база гради всеки от нас.

Линк към коментар
Share on other sites

Не ми се вярва Бог, Източникът, Създателят... да предопределя съдбата на всеки от нас в детайли, пък и изобщо

Кой ли би се занимавал с милиарди човеци да им предопределя съдбата?

А пък ако сметнем и душите, които със сигурност живеят и на други планети, то се получава доста мащабно число

Изглежда ми гигантска работа, дори и за Бога. , пък и безсмислена.

 

Бог гледа на нас,, както ние гледаме на децата си. Знаем къде са и какво правят, но не вървим след тях, нито се опитваме да налагаме за всичко нашето мнение. Децата си живеят техния си живот, ние само можем да помагаме, да правим забележки, да поучаваме, но те дали ще се поучат, си е тяхно решение. 

 

Та и ние, пратени на тази планета, си живеем според така нар. свободна воля, от време на време може да получаваме напътствия, в съня, или като проблеснала мисъл, или като интуитивно решение. От време на време може и да ни понапляскат, като ни пратят някое наказание или трудност за преодоляване, .....

Но съдбата си я решаваме ние...аз поне така си мисля

Линк към коментар
Share on other sites

Правят впечатление 3 разминавания:1) Броят на врабчетата;2) Дали човек е по-ценен от много или от пък от всички врабчета;3) Дали ни едно врабче не може да падне без волята или без знанието на Бога.?
1. И какво е разминаването за броя на врабчетата? Пет струват два асария, две струват един асарий. Логично е щом се работи само с цели числа, т.е. не може да продават части от врабче или да се използва по малка монета. 2. Откъде следва че човек е по ценен от всички врабчета? Навсякъде е написано едно и също: от много врабчета, в количествени оценки не се влиза. 3. Под падане се разбира смърт на врабчетата, те са били обстрелвани с прашки. И в българския език се използва същия израз, например "Тоз който падне...". Преминаването на живите същества през вратата на смъртта е извън тяхната воля, освен ако тяхната и по висшата воля съвпадат. Това се отнасяше и до Христос. Освен това висшите живи същества са съставни, те включват много по малки същества които са част от тях. В сегашната епоха това е добре известно, клетките изграждат многоклетъчните организми, раждането, поведението и смъртта на клетките определя тези на висшия организъм. Например когато броя на раковите клетки надмине критично число, висшия организъм вече е болен от рак. Космите на главата са били един такъв измерител на здравината на човека в предишните епохи,
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте.

 

Аз бих задал  въпрос:

А нима  Бог би се затруднил да създаде идеални, завършени  същества ?

И къде остават тогава творчеството ,уроците, силата, мъдростта, опитностите, устойчивостта от извървяния път.

 

В този свят има много болка и мъка, страдания, но и красота ,

Но той не е съвършен.

Той е сътворен от нас, от нашите мисли и постъпки, от хилядите години еволюция и инволюция, които също са част от развитието и кръговрата, част от уроците и волята да избираш между добро и зло, правилно и неправилно.

Нима за много по- висши същества от нас, е проблем да го направят съвършен и да се свършат страданията.

...Мисля, че не е.

 

Къде ще останат тогава  разплащането, творчеството, мъдростта, поуките.

 

Кармата е общата рамка, която ни ограничава, формирана от минали наши действия и постъпки.

 

Ако едно творение е завършено, това не означава ли  покой,  липса на движение, статика,

Самото движение, което не винаги е постъпателно, предполага творчество, за да има творчество, са необходими възможности за избор.

 

Едното от нещата, по които ние приличаме на нашият Създател, е дадената ни възможност да творим .

Познавайки добро и зло и с предоставена възможност за избор между тях, а дали този, нашият избор е предварително известен на нашият Творец, мисля че да.

 

„Всичко ми е позволено, ала не всичко е полезно”

 

Редактирано от val68z
Линк към коментар
Share on other sites

Е, има нещо като свободна воля. Можеш или да избираш да следваш задачите си, съответно волята или да не избираш и да си понасяш ударите опитващи се да те вкарат в правия път.

 

Друго е интересно тука. Мисълта, че можеш да проявиш някакво творчество по своя воля. Сещате се коментирахме доста цитати, че човек сам по себе си е неспособен на любов. Може само да стане проводник на Любовта.

Според мен няма творчество без любов, така че човек сам по себе си е неспособен за творчество, Може да стане единствено проводник на творчеството.....

Линк към коментар
Share on other sites

Няма да публикувам съвсем отвратителни кадри на творчество, но и тези, мисля, ще свършат работа. Ако не свършат, мога да покажа и по-крайни случаи. Засега ще пусна една съвсем обикновена гротеска.

 

x+files+grotesque9.jpg

 

 

Ясно се вижда божествения произход на творбата, на който скулптурът се явява нищо повече от един проводник. Всъщност от замисъла до крайния резултат всичко е сътворено идейно от Бог и е само материализирано от човека.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Кое вътре в теб те накара да избереш точно тази картина?

 

П.С. Или пък това е пример за опит за човешко творчество?!

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Има ли значение защо съм избрал тази картина? Тя е творчество нали? А според теб е с божествен произход, т.е. Бог и единствено Бог е отговорен за съществуването й. Скулпторът е просто един проводник на божественото творчество.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Проблемът, който много от нас изпитваме когато се опитваме да разграничим кое е наша и кое е Божия воля е в представата ни за Бога, която подсъзнателно ни е дадена от рисунки по стените на много църкви. Приели сме, че Бог е някакъв стар чичко с брада, който с пръчка в ръка обича да ни тормози и да ни се налага с волята си. Какво ще стане ако приемем, че Бог е във всички природни закони, с които трябва да работим постоянно. Там се изразява Волята Му. Ако ги познаваме и се съобразяваме с тях, тогава нещата се получават. Ще дам прост пример. Сутрин като станем и тръгнем за работа няма някой да се опитва да лети или плува в дълбините. Разбрали сме простия закон, че на тази планета има закон за гравитация и сме се научили да работим с него ( е, първата година от живота ни сме падали и ставали) , но на този етап никой не идва тук във форума да се вайка за това, че не е долетял до работа. Съобразяването с гравитацията е изпълнение на Божията воля ползвайки своята воля.

Горният пример е за един очевиден за всички ни материален закон. Но има закони, които действат на много фини нива. Учителят казва, че сега имаме пет сетива, ползвани за регистриране явления, но че човек има потенциала и работи върху развитието на 49 сетива. Колко много още ще можем да "видим" като действителност и да работим с нея един ден. И колко по-изтънко да разбираме законите.

Има напреднали хора днес, които знаят Божи закони, които болшинството от нас не знаят. Като например как да се хранят само със светлина или как да спрат дъха си за три месеца. Те знаят за Волята на Бога повече от болшинството от нас и знаят как да я изпълняват по-добре от нас. Техните изпълнения ни напомнят колко много още имаме да учим преди да се сърдим, че сме ограничени от Волята на Бога.

Прави ми впечатление, че човек има склонност да се идентифицира само със самосъзнанието. Но подсъзнанието и свръх съзнанието е също част от нас. Така, че когато им позволим да участват активно в живота ни, за което Учителят е дал прийоми, ние също упражняваме своята воля.

Да се познават законите на Бога и да се живее с уважение към тях е което ни дава свобода. Или както Учителят го формулира : Само в изпълнение на Волята Божия е силата на човешката душа.

Редактирано от Aurora2012
Линк към коментар
Share on other sites

Аз мога да се възползвам от принципите обуславящи битието за да постигна целите си, именно защото тези принципи са неизменни. За каква воля говорим тук, след като става въпрос за нещо неизменно? Всички разумни същества, на всички възможни степени на еволюцията доколкото ми е известно са в абсолютно същата позиция. Разбира се степента им на познание за тези принципи е различна. Има такива, чиито познание безкрайно превъзхождат моите, но и те не могат да изменят въпросните принципи дори и в нищожна степен. И това не е поради божията воля, защото въпросните принципи са несътворени и отвъд всякаква воля. Те са такива каквито са, просто защото такава е същността на всичко съществуващо. Но като оставим настрана отклонението, което направих, да, ние следва да опознаваме и да действаме в съответствие със споменатите принципи. Дали са от това, което наричаме Бог или над него, няма никакво значение.

Линк към коментар
Share on other sites

Знаеш ли , не се интересувам как лети орелът, просто се наслаждавам на полетът му ...

...Не ме и интересува ,

защо и с каква цел  са създадени някои от Законите на Всемира,

просто се наслаждавам на предоставените ми възможности

и се наслаждавам на Божиите творения.

 

/...Според мен имаш една опция,  да  се измъкнеш като барон Мюнхаузен ,за перчема, от дупката /

 

Всичко добро ти желая . 

 

 

 

Линк към коментар
Share on other sites

Добре де, не се интересувай. Мен пък ме тревожат дълбоко-философски въпроси от типа : Кой е създал Бог? и т.н. Щото като чета мненията, за всичко си търсим създател, та аз и за Бог... Дано скоро ме удари някоя божествена светкавица, че да мога да насътворя нещо смислено като отговор на дълбоко-философския си въпрос. Надявам се също да не е като картинката от по-предното ми мнение, но ще се моля горещо Бог да е по-милостив в изкуството, което така благосклонно ми низпосланя.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Добре де, не се интересувай. Мен пък ме тревожат дълбоко-философски въпроси от типа : Кой е създал Бог?

 

И да предположим, че научиш Кой е създал Бог - тогава ще се запиташ Кой е създал Този, Който е създал Бог, и така до безкрай.

 

Може ли да има нещо По-вечно от Вечното?

 

Вземи си почивка, разходи се някъде сред природата, хвърли трошички на птичките в този зимен период, кажи някои благи думи на просяка, като му дадеш някой лев - не че ще решиш социалния въпрос, но просто ще решиш обяда му.

Може пък и да ти "просветне"...

 

Всъщност това го пиша за всички нас, защото от много домашен окултизъм, забравяме и подминаваме откровенията на обкръжаващия ни свят, когато би трябвало да знаем, че сами сме си избрали(не със земния ни дресиран ум) къде и кога да се родим, като оптимално решение за развитието на колективния и индивидуалния човешки дух.

 

 

С нежно усилие да галим Истината...  

Линк към коментар
Share on other sites

Аз се разходих днес и нахраних просяк. От благодарност той поиска да сподели една своя тайна. Той каза: знаеш ли защо съм просяк днес? Защото си дадох всички богатства на прасетата.

Редактирано от Athena
Линк към коментар
Share on other sites

Добре де, не се интересувай. Мен пък ме тревожат дълбоко-философски въпроси от типа : Кой е създал Бог?

 

И да предположим, че научиш Кой е създал Бог - тогава ще се запиташ Кой е създал Този, Който е създал Бог, и така до безкрай.

 

Може ли да има нещо По-вечно от Вечното?

 

Значи не можем да си представим някой да е създал Бог, но можем да си представим да е създал принципите обуславящи Битието. А за разлика от Бог, съществуването на последните е очевидно, те са точно определени и всеобхватни, и никой никога не е наблюдавал промяна в действието им, т.е. те са вечни и неизменни. Но ние продължаваме да настояваме, че те са сътворени... Странно.

Хубаво е човек да бъде проводник на божественото творчество (т.е. това идващо от висшите духовни сфери). Но да се отрича способността на хората да творят според мен е глупаво. В крайна сметка, аз като проводник на нечия идея може така да я изопача докато я провеждам, че да се получи съвсем различен краен резултат от висшия промисъл. Е кой тогава е творецът, след като крайния резултат зависи от мен? Това, което ще се прояви в този случай е моето несъвършенство, а не божествения замисъл. Хората творят. Това означава, че те могат да създават нови комбинации от вече съществуващите елементи. Аз мога да взема десет кубчета за игра и да ги подредя в каквато си искам форма (това всъщност вече е творчество), и Бог няма да има нищо общо с това. Не е нужно да има. Това нито го омаловажава, нито нещо друго. Просто аз мога и сам да си подредя кубчетата. Е да, можем да търсим висша воля, но в един съвсем различен аспект - този отнасящ се до редуването на космическия ден и нощ (периодите на манвантара и пралайя), защото волята е която поддържа целостта на материята през космическите дни, а без това няма да ме има нито мен, нито кубчетата, които подреждам. Но самото творчество в случая изразено с подреждането на кубчетата си е чисто моя дейност, дори и ако съм възприел някоя идея как да подредя кубчетата по-добре от висшия свят.

Линк към коментар
Share on other sites

 Но самото творчество в случая изразено с подреждането на кубчетата си е чисто моя дейност, дори и ако съм възприел някоя идея как да подредя кубчетата по-добре от висшия свят.

 

Е, щом можеш да подредиш кубчетата по-добре от висшия свят.....

 

Аз ти го казах преди две години: гордост .... колене.....

Линк към коментар
Share on other sites

                      Времето лекувало, казват. Не само....Време е необходимо потъпканата трева да изсъхне, за да се проправи път и реката да издълбава  бавно, настойчиво и незабележимо коритото си .Време е необходимо и за това една завладяваща идея /или учение/ да бъде "смляна" и преработена в удобен вид. Да се превърне в нещо като колбас от отпадъчни материали.

                      Scripta mantent, verba volant. Казал бил някой, че " написаното остава, думите отлитат". Дали.......Въпросът за превода на Библията, превода на превода....ит.н. е толкова сериозен, че изпитвам неудобство да го засягам. Обикновено с него се ангажират хора , посветили живота си на подобни търсения, но при така формулираната тема и аспекти, различни от философските, не са за подценяване. Това е само мое мнение, дано не остане такова до края. Все от някъде трябва да се тръгне, за да се обсъжда броят на врабчетата.

 

                     "Моят дядо Иисус се отдавал твърде много в четене Закона, Пророците и други отечески книги. След като добавил достатъчно опитност чрез тях, решил и сам да напише нещо за това, което се отнася до образованието и мъдростта, та ученолюбивите, усвоили тези неща да могат все повече да напредват в живота според закона.

                      Моля ви да ги четете благосклонно и внимателно, а също и да бъдете снизходителни, ако някъде би изглеждало, че не сме могли да се справим при превода на изразите, трудолюбиво съставени от други.Защото казаното на еврейски няма съвсем същата сила, когато е преведено на друг език. И не само тази книга, но и самият Закон, Пророците и останалите свещени книги имат немалко различие при четенето им в първообраза."

 

                     Това е част от предисловие към Септуагинтата, http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B5%D0%BF%D1%82%D1%83%D0%B0%D0%B3%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B0 

                      което се съдържа и в Славянската библия.

Редактирано от Inseparabile
Линк към коментар
Share on other sites

 Но самото творчество в случая изразено с подреждането на кубчетата си е чисто моя дейност, дори и ако съм възприел някоя идея как да подредя кубчетата по-добре от висшия свят.
 

 

Е, щом можеш да подредиш кубчетата по-добре от висшия свят.....

 

Аз ти го казах преди две години: гордост .... колене.....

Научи се да мислиш, за да можеш да възприемеш правилно написаното, дори и когато дава възможност за двусмислено тълкуване.

Линк към коментар
Share on other sites

Ееее, стига, де, какво сте го подхванали Стан - какво му липсвало, какво не му липсвало. Това, което аз забелязвам, е една висока степен на толерантност и търпимост от негова страна, което пък говори и за смирение и много други неща.

Та, всеки да гледа себе си, според мен.

 

Иначе по темата - това, което ние хората сме създали до момента най-близо до това, което Бог е създал, са самообучаващите се системи за изкуствен интелект. Преценете - доколко и каква свобода за действие има една такава система? По принцип има, на мен ми бяха много интересни и аз затова специализирах именно това, когато следвах. За жалост в България няма къде да работя това, което учих, но това е съвсем друг въпрос.

 

Колкото до Бог и природните принципи и закони ... Според мен е най-удобно (и вероятно най-правдоподобно) да поставим знак за еквивалентност между тях. Макар че ми се струва, че Бог все пак не се отъждествява само с тези принципи и закони, а и с други, които са функционирали например при непроявения сега свят/вселена.

В тази връзка да изпълняваме Божията воля е точно същото, като да се съобразяваме с гравитацията. Идеята е, че и не толкова материалните закони (като например този за кармата) си действат твърдо и неизменно, но тъй като не са толкова видими за нас, тъй като не ги познаваме и т.н., та си въобразяваме, че някак ги променяме/прескачаме, упражнявайки собствената си воля. Упражняването на нашата воля е дотолкова, доколкото можем да подскочим във въздуха, но не и да полетим въпреки гравитацията. Но какво се оказва - човек може да загуби цял един живот в подскачане с цел да полети, без да му "уври" главата, че тъй като има гравитация, полза от скачане няма. Но може и да се съобрази с гравитацията и да действа, отчитайки, че я има. Ето това само е нашата свободна воля - дали да си загубим времето в "подскачане" или да го използваме ефективно.  Оттам и насоките на всички учители (с голямо или малко "у") - да следваме Божията воля.

 

Що се отнася до мислите, до творчеството и т.н. - да, всичко е от Бога, в смисъл всичко това съществува и е ... как да го кажа ... налично в системата. Съвсем друг въпрос е дали и кой човек ще го прояви.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Добре де, не се интересувай. Мен пък ме тревожат дълбоко-философски въпроси от типа : Кой е създал Бог? и т.н. Щото като чета мненията, за всичко си търсим създател, та аз и за Бог... Дано скоро ме удари някоя божествена светкавица, че да мога да насътворя нещо смислено като отговор на дълбоко-философския си въпрос. Надявам се също да не е като картинката от по-предното ми мнение, но ще се моля горещо Бог да е по-милостив в изкуството, което така благосклонно ми низпосланя.

А ако изявите , проявите на свободната воля са в пряка зависимост от степента на съвършенство.

 

...Ако познанието няма предел , в тази връзка според теб  съществува ли абсолютна истина .

Когато ангелите са били хора ,то нашата човешка раса  е била на нивото на растенията и животните .

Без да подценявам твоите умствени способности, според теб каква част от Истината можеш да възприемаш и осъзнаваш. А ако истината се отличава коренно от това ,което си прочел в някои от книгите , а ако твоята конфигурация от сетива и възможности ти дава достъп само до относителна ,определена част от истината /фрагменти от нея /.А ако физическото тяло , логическото мислене не ти предоставят възможност да разбереш друга част от Истината.

Колкото и да не харесваме понякога земното притегляне, не можем да отречем факта ,че то съществува и трябва да се събразяваме с него във всички ситуации. Можеш да си направиш ,обзаведеш  стая, в която да имаш безтегловност и да си редиш кубчетата на воля по твое усмотрение, но това не значи че напускайки , вратата на стаята законът няма да действа  Така че правилата на играта  съществуват.

и ние трябва да се съобразяваме с тях в действията  си. 

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм тръгнал да променям никакви закони. Даже писах, че това е невъзможно и, че се радвам, че е невъзможно, защото така мога да използвам въпросните закони за постигане на целите си. Аз мога да опозная законите и да ги използвам. Ако те можеха да се променят от нечия воля, то аз нямаше как да ги опозная и нямаше как да ги използвам за постигане на целите си. Ето, дори и от гледна точка на егоизма ми, съществуването на неизменни закони е за предпочитане.

 

Съществува истина, т.е. всичко, което отговаря на действителността. Познанието няма предел. Размерът на моето познание е без значение и няма нужда да бъде измерван. Не е необходимо и да изчислявам възможността част от познанието с което разполагам да е погрешно. Ако имаш съмнение за конкретни грешки - посочи ги.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте.   Аз бих задал  въпрос: А нима  Бог би се затруднил да създаде идеални, завършени  същества ? ....  Кармата е общата рамка, която ни ограничава, формирана от минали наши действия и постъпки.  
Такива същества е невъзможно да бъдат създадени, защото "всяко нещо в чиято природа е да има начало, има и край". Всичко сътворено е временно, дори и съществуването му да е много продължително спрямо друго сътворено чието съществуване е кратко. Вечното и идеалното са само умствени екстраполации, те не измерват реални неща. Съществата не могат да излязат извън законите на съществуването, както и да формулираме и преформулираме тези закони чрез което и да е съзнание и на което и да е ниво. Единственият изход е да се познават и използват законите за да се постигне освобождение от съществуването във всички възможни нива, този път е обяснил Буда.
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте.

 

Аз бих задал  въпрос:

А нима  Бог би се затруднил да създаде идеални, завършени  същества ?

.... 

Кармата е общата рамка, която ни ограничава, формирана от минали наши действия и постъпки.

 

Такива същества е невъзможно да бъдат създадени, защото "всяко нещо в чиято природа е да има начало, има и край". Всичко сътворено е временно, дори и съществуването му да е много продължително спрямо друго сътворено чието съществуване е кратко. Вечното и идеалното са само умствени екстраполации, те не измерват реални неща.

Съществата не могат да излязат извън законите на съществуването, както и да формулираме и преформулираме тези закони чрез което и да е съзнание и на което и да е ниво. Единственият изход е да се познават и използват законите за да се постигне освобождение от съществуването във всички възможни нива, този път е обяснил Буда.

Благодаря ти за напомнянето , прав си .

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...