Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Школи и школи


B__

Recommended Posts

мвм, тук се опитваме да общуваме все пак....

 

 

П.С. Така мисля и аз Донка, ако нещо в нас се опитва гръмогласно да ни убеждава, това не е финна школа.

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 42
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Еми да, нали общуваме.

Ти така детайлно и задълбочено си разяснил въпросите за физическите и фините школи, 

че аз си помислих, че си призван от най-високото равнище на някоя фина школа да сведеш до нас това знание

Та рекох да попитам коя е школата?

 

Интересно ми е като се разискват тук понятия като божии мисли, задачи от най-високо духовно ниво, и други високо вибрационни техники...дали си давате въобще сметка за какво говорите?

 

В една друга тема попитах, кои мисли за вас са божии и как ги разпознавате, за да ги следвате

- никой не отговори

Поне обяснете кои са задачите от най-високо духовно ниво?

И кое е най-високото духовно ниво, което е по-високо от всички останали духовни нива.

Линк към коментар
Share on other sites

Божията мисъл лично аз я разпознавам по това, че тя идва някак сама - аз осъзнавам, че не е моя, защото ако беше, щях да съм се потрудила поне или анализирала или събирала нещо съзнателно - а тази мисъл идва след доста търсене и работа, но човек усеща, че не е резултат от тях, а е по-скоро нещо качествено различно и ново. Тя е по-скоро първата страница на новия учебник...

Второто - тя винаги се основава на безусловна любов, реализира се само с помощта на безусловна любов и изчезва без следа в момента, в който се появят някакви условия и оценки добро - лошо... 

Трето, за което се сещам сега, носи мир и радост, но не може да се определи защо и от какво идват те - просто състояние, настроение. 

Споделям личните си усещания и опитности без никакви претенции за някакви формулировки... 

Линк към коментар
Share on other sites

Еми да, нали общуваме.

Ти така детайлно и задълбочено си разяснил въпросите за физическите и фините школи, 

че аз си помислих, че си призван от най-високото равнище на някоя фина школа да сведеш до нас това знание

Та рекох да попитам коя е школата?

 

Интересно ми е като се разискват тук понятия като божии мисли, задачи от най-високо духовно ниво, и други високо вибрационни техники...дали си давате въобще сметка за какво говорите?

 

В една друга тема попитах, кои мисли за вас са божии и как ги разпознавате, за да ги следвате

- никой не отговори

Поне обяснете кои са задачите от най-високо духовно ниво?

И кое е най-високото духовно ниво, което е по-високо от всички останали духовни нива.

 

Попитай се защо се опитваш да иронизираш и принизяваш нещата. Това дори не опира до взаимодействието ти с нас, а с твои вътрешни процеси. Нормален процес е....стига да не се запусне.

 

Божиите мисли са тези, които идват от Бога в нас. Учителя, например, е обрисувал как се вземат правилните решения, които идват оттам. Който се интересува, ще разбера как това става практически за самия него.

 

На всеки най-високите задачи са си неговите задачи. Така поне мисля аз. Твой избор е да иронизираш, което са всъщност са си твои вътрешни процеси. Пречиш на себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

Лепят ми тука етикети 

един ме облича в костюмче на Одилия..и решава, че съм многопластова и търся акъла си между пластовете

Другият реши, че в резултат на вътрешни процеси преча на себе си

Един друг ме попита какво правя в този форум

Еми така, шарен е животът, дори и виртуалният е шарен:)

 

Мерси за психопортрета, който ми направихте,

въпреки че аз не правя такива на никой от форума и не ви пиша характеристики

 

Но явно някой като няма какво да каже, и минава на личностно обсъждане, само за да каже нещо

 

 

Донче, и аз мисля като тебе за мислите, пратени ни от Бога

Линк към коментар
Share on other sites

A, mvm, хич да не ти пука!

Тъй-тъй сме минали на лични неща сега - да ти кажа, че много ми харесват такива хора  като теб, които търсят, интересуват се, четат, вслушват се в другите, но не приемат нещата без да ги проверят ... Сигурна съм, че и много други виждат и оценят това! Включително и тези, които са те етикирали :)

Линк към коментар
Share on other sites

Трите неща, които характеризират его-то:

1. да съдиш другите

2. да се опитваш да контролираш другите

3, да вършиш неща, за да бъдеш забелязан, харесван, и похвален

Бих прибавил и умишленото лъжене.

Но да не забравяме, че едно и също поведение може да има различни мотиви и произход.

Ще дам един пример. Имам роднина, който дълго време страдаше от болест, за което взимаше големи количества болкоуспокояващи. Лекарствата много го промениха и стана раздразнителен и започна да проявява всичките горе изписани определения за егото. Аз знаех истинската причина и само съчувствах. Не ми е дори минавало през ума за его.

Децата се стараят да са добри, за да получат одобрението (да са харесвани и похвалени дори) от родителите си. Това его ли е?

Наистина примерите могат да са още много.

Редактирано от Aurora2012
Линк към коментар
Share on other sites

....въпреки че аз не правя такива на никой от форума и не ви пиша характеристики

 

...

Ааааа правиш, правиш :) не се подценявай :)

....

Децата се стараят да са добри, за да получат одобрението (да са харесвани и похвалени дори) от родителите си. Това его ли е?

..

По-скоро май е тормоз от страна на родителите

Линк към коментар
Share on other sites

Още един пример. С политик с голямо его. Той прави всичко възможно, за да постигне своето. Затова в общуването си с него той ще направи всичко възможно да ти се хареса (но определено не да го похвалиш или обикнеш). Няма да те съди, ще ти направи комплемент. Няма да се показва, че те контролира - напротив, ще се покаже че се е посветил да ти служи и каквото му наредиш, това ще става. Но всичко това един ден се оказва, че е умишлено лъжене. (Това е само пример с политик с голямо его. Те са само единици. :-) Да не се обиди някой.)

Да вземем пример с родител, който те обича и милее за тебе. Той може да изглежда, че те съди и като че иска да те контролира понякога, иска да те манипулира с това да му се харесаш. Но това няма нищо общо с его, а с традиции в общуване родител - дете. Това знае. Това си видял и ти като тип общуване. Така са правели и неговите родители. И всичко е с добро сърце и с огриженост.

Обобщенията са трудна работа. Да определи човек какво е егото или злото е капан, поставен от самото его и от злото. Аз не се наемам с подобни определения и моите размишления по-горе само сочат към характера на това упражнение.

Редактирано от Aurora2012
Линк към коментар
Share on other sites

Тези три реда, които характеризират егото са най- най-синтезираното от идеите  на Екхарт Толе

Едва ли е имал предвид точно децата. А и сам Исус е казал : Бъдете като децата

 

Запомних ги от един клип, в който Толе изнася кратка лекция ..с превод на български.

"Нова земя", "Силата на настоящето", са някои по-известни негови книги

В тях той много подробно разсъждава за егото, за просвлетлението ...и въобще си разсъждава

Линк към коментар
Share on other sites

Брилянтно казано. Истината се открива, когато сме в покой и изчезнем в цялото. :) :) :)

 

Имам голяма молба към теб. Можеш ли да опишеш с думи, ако въобще може да се опише с думи, какво е това "истината", което се открива "в покой и изчезнем в цялото". Всички, които не могат да постигнат това състояние, и аз включително, предполагам искат да научат. Ако не трябва да се пази тайна.

 
Линк към коментар
Share on other sites

А пък лошият Станимир изтри въпросното висше прозрение... Чак не мога да се понасям.

Всъщност преди два-три дни четох нещо по въпроса и сега ще се възползвам да го цитирам:

 

 

1970 г. 174. От една страна е ограничеността на личния "кокошкарник" в който много живеят, а от друга - неповторимостта на индивидуалните натрупвания на духа. Именно индивидуалните, защото само при условията на индивидуалност тези накопления не се разтварят в пространството. Индивидуализацията на духо-монадата и позволява да еволюира, да натрупва опит.В Дома на Отца съществуват безкрайно число форми на живот, и всички те са индивидуализирани, и няма повтарящи се, т.е. съвършено еднакви. Всеки Планетен Дух има своя ярко изразена индивидуалност, което не пречи той да бъде част или перла от Венеца на Космическия Разум, част - неразривна, неотделима, чрен на Великия Небесен Колектив, съхраняваща при това своята индивидуалност. Тайната на единството в множествеността се явява основа на живота. Отчасти тя се изразява във формулата: "Аз съм във вас, вие в Мене, Аз съм в Отца, и Ние сме единни". Това обединение става без загуба на индивидуалността. Още веднъж ще покажем разликата между понятията личност и Индивидуалност. Животът на личността обхваща едно въплъщение, след което тя представа да съществува като такава и всичките и обвивки се разпадат, докато в същото време индивидуалността, от същността на която като многогодишно цвете, се е породила определената личност, продължава да съществува през вечността пораждайки нови цветове. Цветовете загиват, растението остава. Цветовете - това са личностите, растението - индивидуалността. Затова Великите Индивидуалности, идвайки на Земята като определени личности, така малко се интересуват именно с личностните си интереси, оставяйки ги да бъдат разкъсани от хората, само и само да запечатат възможно най-дълбоко в човешките умове носения за тях завет. Величието на човека е лесно да се определи по степента в която те могат да забравят за себе си, своите лични интереси и по степента в която се отдават на служене на хората. Личността обикновено служи на себе си, а победилата я индивидуалност - на хората. Личността умира, индивидуалността е безсмъртна. Безсмъртието се утвърждава по пътя на пренасяне на съзнанието в сферата на безсмъртната индивидуалност.

Грани Агни Йоги

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Брилянтно казано. Истината се открива, когато сме в покой и изчезнем в цялото. :) :) :)

 

Имам голяма молба към теб. Можеш ли да опишеш с думи, ако въобще може да се опише с думи, какво е това "истината", което се открива "в покой и изчезнем в цялото". Всички, които не могат да постигнат това състояние, и аз включително, предполагам искат да научат. Ако не трябва да се пази тайна.

 

SLeda, Използвах това, че Аурора беше оставил само една точка в мнението си, за да покажа символизма на точката. От една страна Източника, Абсолюта, а от друга страна пълното отсъствие, което е покой от мисли и страсти, а от друга страна признаване на единението с цялото.

 

Но това мога да ти го каза и съвсем практически. Човек се състои от съзнание, което е носител на духа (някой го наричат душа), което е безсмъртно в човека и тяло, което е толкова сложно като структура, че има собствено съзнание. Но тялото с неговото съзнание на края на всяко прераждане умира, а душата се връща, откъдето е дошла.

 

Душата и тялото са много различни. За да могат да си вършат работата висшите сили са ги събрали в едно като така са получили нещо повече от комбинацията тяло и душа. Това сливане се е превърнало в средство за осъзнаване на живота чрез поставена жизнена програма/задачи. За да може да стане това нещо, е създадено чувството за отделеност от Вселената. Ако го нямаше то, нямаше да различаваме даже къде свършва кожата ни :) То е фалшивото чувство. Чувството на единство със Вселената си го има, но то е потиснато. Майа, която не е просто среда на заблудите, а среда за учене.

 

За да се върнем пак в чувството на единство, то душата трябва да бъде в покой, да изпълнява ролята си. Което означава да остави тялото да изпълнява заложените задачи. Ролята на душата е да осъзнава живота, който води тялото. Ето тогава животът става интересен и смислен. Затова Учителите говорят за Бога вътре в нас. Когато се оставиш да изпълняваш задачите, а ти ги осъзнаваш, истината започва да излиза от теб и ти я виждаш като реализиран живот. За да може да стане това, човек трябва да се отдаде на Бога в себе си, което означава да остави Бога у него да взема решенията вместо ума му. Тук сме коментирал как Учителя говори, че трябва да се вземат правилните решения. Има и практически начин как става това, за който се интересува.

 

П.С. Аз лично мисля, че Агни Йога не е много полезна за хората.....поне се сетих за мнението на Учителя за нея.

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Божидаре благодаря ти за отговора.
 
Теоретически, да. Но въпросът ми беше за изпитаните усещания, в пълно съзнание ли си бил когато си напускал физическото тяло, какво си чул, видял, каквото си запомнил. В пълен контрол ли си бил по време тоа това преживяване.
Теоретически, да. Предполагам, че на повечето хора които списват тук теорията им е известна. Е има известни различия в терминологията, което не е съществено. Същественото е, че не си написал, а и повечето хора не обръщат внимание на това – най-важното какви са тези “поставена жизнена програма/задачи” на “душата”. ЗАЩО “висшите сили” са й ги поставили, ЗАЩО трябва душата да се учи? Без да се каже ясно ЗАЩО, цялото писание е само една вълшебна приказка.
Агни Йога не ме интересува.

Линк към коментар
Share on other sites

Sleda, аз съм обикновен човек. Не очаквай да съм просветлен и т.н.

 

Не е нужно да излизаш от тялото си, за да изпиташ чувството на единство. Аз съм го изпитвал, например, при групово отдалечено лечение, когато мисленето го няма, а остават само усещанията и чувството за единство, и еуфорията от общата помощ.

 

Изпитвал съм по време на семейни констелации, когато си в полето и усещаш и виждаш единството на семейството и връзката му с любовта. И т.н.

 

Но всеки го е изпитвал това единство. Всеки и по много пъти, но не обръщал внимание. 

 

В единството може да участваш и като следваш правилните решения. Това вътрешната ми нужда да направя нещо е посрещната с помощ от страна на света и се вижда как нещата са в единство, за да бъде свършено нещо.

 

Лично на теб отговорът на въпроса "ЗАЩО?" какво би ти донесъл?

Линк към коментар
Share on other sites

Мир на душата, спокойствие, оптимизъм и удовлетворение, че полаганите усилия не са безсмислени. Щастлив се чувстваш и си казваш, а ето какво е било...хубаво е.
 

Линк към коментар
Share on other sites

Мир на душата, спокойствие, оптимизъм и удовлетворение, че полаганите усилия не са безсмислени. Щастлив се чувстваш и си казваш, а ето какво е било...хубаво е.

 

Значи това би ти донесъл отговора на въпроса "ЗАЩО?".....

 

Значи като знаеш защо, т.е. причината, то може да оцениш дали причината има смисъл? А можеш ли наистина да оцениш нещо, което Вселената прави дали има смисъл?! И няма ли да има тази оценка ограничено личностно отношение?! И ако според твоите разбирания отговорът на въпроса "ЗАЩО?" няма смисъл, какво ще правиш тогава? Ще спреш да живееш ли?

 

Аз предполагам, че като почнеш да си отговаряш на тези въпроси, ще усетиш в себе си вътрешно желание да живееш и това прави безсмислени всички въпроси :)

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...