Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Моцарт. Музика от Моцарт.


Таня

Recommended Posts

Здравейте приятели,

Тази година на 80-я международен фестивал "Варненско лято"2006 се отбелязват 250 години от рождението на ВОЛФГАНГ АМАДЕУС МОЦАРТ.

Представям ви няколко изречения от Министерство на културата, Община Варна за този прекрасен композитор.

"През тази година целият свят отбелязва 250 години от рождението на Моцарт. Неговата музика днес се оказва универсална- изключително популярна както сама по себе си, така и като основа за развихряне на творческата фантазия на съвременните творци и слушатели. Самата личност на Моцарт придобива мистериозни измерения. Мистерията Моцарт зпочва след неговата кончина, която се превръща в мит- само една година след смъртта му вече е поставен първият му паметник. В днешно време има над 80 различни версии за смъртта му. Той се превръща в легенда, завладява масовата публика. Още през ХІХ век става герой нан над 50 театрални драми. Днес композиторът е навсякъде, обединяващ символ в света на глобализацията, а музиката му е символ на съвършенство- изящна, прекрасна, задалбочена, и до днес криеща неразгадани предизвикателства.

В творчеството на Моцарт инструменталният концерт придобива това, с което свързваме неговата характеристика днес – своеобразно „състезание” и диалог между солист и оркестър. В концертите на Моцарт изразителността и съвършенството на формата са тясно свързани с използването на виртуозните възможности на пианото, с неговата главна роля в произведението. Голямо значение за създаването на концертите има изпълнителската дейност на Моцарт като един от най- добрите пианисти на своето време и блестящо владеещ цигулката. Клавирният концерт в до мажор е създаден през 1782-1783, по време на т.н. „виенски” период.Подвижният оркестър кореспондира с широко развитата солова партия. Разнообразие от настроения и одухотвореност, съчетани с „въздушна” виртуозност или вглъбеност- това прави концертите на Моцарт еталон за изпълнителско майсторство и днес".

Бях свидетел на изпълненията на Хисако Кавамура – пиано и Минчо Минчев – цигулка.

Невероятни изпълнения!!!Когато ги слушах, имах чувството, че не съм от този свят, че съм в друг свят- красив и обаятелен, свят на съвършенство и Любов.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Нека с тази божествена музика си спомним за всички скъпи нам хора, които не са вече с нас.

Моцарт - Реквием Lacrimosa

Ела на гроба ми, мини със пръсти

по буквите на името ми върху кръста,

постой минута-две, мисли за своето начало

и ще възкръсна аз с душа и тяло,

ще бъда жив минута-две, а може ден -

докато мислиш ти за мен.

icon12.gif

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Нека с тази божествена музика си спомним за всички скъпи нам хора, които не са вече с нас.

Моцарт - Реквием Lacrimosa

Ела на гроба ми, мини със пръсти

по буквите на името ми върху кръста,

постой минута-две, мисли за своето начало

и ще възкръсна аз с душа и тяло,

ще бъда жив минута-две, а може ден -

докато мислиш ти за мен.

icon12.gif

Точно като прочетох заглавието на темата, влязох с намерението да напиша пост за този реквием. Ти си ме изпреварила. Радвам се :) Музикално произведение със сила, със страст. Звучи едновременно тъжно и обезсилващо, но и в същото време сърцето вътре в тебе гори, енергията се влива и излива от теб в теб.. С една дума, наречи го МУЗИКА и повече недей да говориш. Музиката е съвършенно тайнство, което съм чиста доза 'консуматор' и за жалост не мога да я разбера като творец. А така би ми се искало..

Редактирано от Energy
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 1 year later...

На днешния ден, преди 258 години, Моцарт е дошъл на този свят. За да създаде и остави своята брилянтна музика! 

 

http://www.youtube.com/watch?v=8hgaxI3JRgg

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...