Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е молитва? Силата на молитвата.


Иво

Recommended Posts

Често хората свързват молитвата с религиозни или църковни догми. Но съвременните учени все повече започват да се интересуват от този феномен.

- Що е молитва и какъв е смисълът и?

- Какво става по време на нея?

- Как да се молим?

- На какво/кого се молим?

Замисляли ли сте над това? ;)

Това са въпроси, на които от край време различните философски и религиозни течения са търсели отговор. Ето че в наше време науата все повече започва да се интересува от този уникален феномен. Наскоро четох някъде научно-статистическо изследване направено в една болница. Преразказвам по памет... Изследват се две групи болни при приблизитено еднакви условия. Група от хора всеки ден се моли за едната група от болни. Статистиката показва, че хората за които се молят оздравяват много по-бързо от другата група болни. Интересно нали! :unsure:

В езот. Школи молитвата (наред с медитацията и не само) е основен метод за работа. Има индивидулни молитви и групови молитви.

Какво мислите, молитвата сила ли е? :hmmmmm:

Някакъв опит имате ли?

Иво

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Според мене не само молитвата, а и мисълта има голяма сила. Не случайно е казано: "Внимавай какво си пожелаваш, защото току виж се е сбъднало". Много е важно да можем да контролираме мислите си и да не допускаме тези с разрушителна сила, а само позитивните.

Понякога, когато все пак се случи да допъсна неприятна мисъл, веднага се опитвам да я прогоня с молитва. Знам наизуст " Отче наш" и " Добрата молитва".

А от личен опит знам, че най-добрата молитва е състоянието на благодарност. А за него не са необходими и много думи.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Мира,

За силата на мисълта отворих друга тема преди време - ТУК. Наистина двете теми са много свързани.

При теб метода с казване на молитва в трудни състояния работи ли?

Бях чел някъде една притча за това как човек трябва да се отнася към молитвата. Преразказвам по памет.

В едно село от дълго време не било валяло дъжд. Селяните се събрали и решили всички да направят молитва за дъжд по домоветете си, даже децата. Баща и малко момиченце започнали да се молят. Молили се дълго и пламенно. Молитвата свършила и решили да излязат да се поразходят. На излизане детето взело чадър. Бащата попитал: - Защо вземаш чадър. Вънка пече ярко слънце. Естественият отговор на момиченцето бил: - Ами нали се молихме за дъжд?! Ще вали.

Мисля че това е много символична притча. Хареса ли ви?

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля че това е много символична притча. Хареса ли ви?

Да, чудесна е!

Много ми хареса. Всеки се моли за здраве, за благополучие. А когато го получи, благодари ли?

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен моливата е акт на хармониране м/у човека и Бога. При това тази свещенна връзка се укрепва. В резултат:

1) човекът върши волята Божия;

2) Бог изпълнява разумните човешки желания; можи би защото в контекста на усилената връзка все-повече желания стават разумни.

Може би процесът може да се уподоби на синхронизация м/у две системи - в случая единицата и Цялото.

Линк към коментар
Share on other sites

:) Да, молитвата е най-мощният метод за хармонизиране и доближаване на човека до Бога.

Безмълвната молитва, когато е без желание за нещо, а със сърце, изпълнено с любов, благословение и смирение, е най- силна.

Такава молитва-медитация създава връзка с Божественото Съзнание.

:angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Тогава (като се моли :) ) човек преживява своеото единство с Бога и безкрая, с всичко живо.

Затова това е най-дълбокият и интимен метод.

Общуваме с Вечния! Усещаме Любовта му!

Какво по-красиво? :)

Така ние се изпълваме с Любовта и я даряваме навсякъде :) .

Линк към коментар
Share on other sites

Поздравления за притчата. Наистина закъде сме без вяра.

Забравих да кажа, че когато се моля, винаги казвам: "Ако е Твоята воля".

Не винаги знам, кое е по-добро за мене.

И обикновено, ако не се изпълни желанието ми, си казвам, че ако е било за добро, е щяло да стане...

И си е така ... :)

Линк към коментар
Share on other sites

Поздравления за притчата. Наистина закъде сме без вяра.

Забравих да кажа, че когато се моля, винаги казвам: "Ако е Твоята воля".

Не винаги знам, кое е по-добро за мене.

И обикновено, ако не се изпълни желанието ми, си казвам, че ако е било за добро, е щяло да стане...

И си е така  ... :)

По памет цитирам една мисъл на майка Тереза :"Всички пролети сълзи на този свят са от сбъднати молитви"

наистина ли знаем какво искаме в молитвите си

и наистина ли го искаме в душата си-така както детето от притчата

мисля ,че само чистата молитва дава единението с Бога,

а ако това , което се молим , не се сбъдне :))) такава е била Неговата воля :)

"Отче наш" е помощ , която ни е дадена в нужда , като врата , която се отваря , оттам нататък нашата душа с молитвата си е тази , която тръгва по пътеката.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Притчата за момиченцето много ми хареса.

Молитва изречена с благодарност има много голяма сила. Тук вече идва въпросът за вярата. Да вярваш, че това за което се молиш вече си го получил, още преди то да се е появило в реалността.

Скоро четох (не помня точно къде), че в една болница са правени изследвания, при които се е установило, че при молитва произнесена като благодарност болните оздравяват много по-бързо. Примерно: "Благодаря ти Боже, че "еди кой си" вече е оздравял." Трябва, обаче човек да има безрезервна вяра и да не обръща внимание на "външния вид на нещата".

Момиченцето от притчата дава много добър пример за това.

Поздрави за всички :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Винаги съм срещала много трудности, когато съм искала да съблюдавам "правилата" на молитвата. Опитвала съм се да се моля така, както са ме учили книгите, но всичко е било много изкуствено...

Случи се така обаче, че приеха племенничката ми в болница, с много малка надежда да я излекуват бързо. Аз много обичам това дете и непрестанно мислех за нея - молех се така, както аз си знам, но и с помощта на молитвеника, естествено. И чудото стана - на другия ден разбрах, че ще я изписват! Не е ли това силата на молитвата?!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

:hypocrite: "..Молитвата -това е общение с Бога.Без молитва човек не може да прогресира.

...Молотвата е връзка и Любовта може да дойде в света само по пътя на тая връзка....

....Тя е връзка на човешката душа с възвишения разумен свят, от дето човек черпи сили за поддържане на живота.

Първия признак, че човек е влязъл в божествения път, това е молитвата..." :hypocrite:

До колкото знам, човек когато се моли трбва да е в изправено положение, да гледа напед а не нагоре, да е с отворени ръце....

Молитвта трябва да е проста и ясна.

човек трябва да се моли не само за себе си, а за всички

" ...който мисли само за себе си, нищо няма да постигне..."

поздрави,

Миглена :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Разбира се, силата и е огромна, но е важна насочеността и. Съществува мнение, че неправилно насочените молитви служат като градивен елемент за възникване и поддържане на могъщи диалектични същества. :unsure: Според него - молещите се, но неразбрали естеството на върховната съзидателна сила, насочват силата на словата си към създания - съществуващи именно благодарения на това - и получаващи по този начин възможност за намеса в собствените ни земни животи. Участващите в това подхранване индивиди, противно на стремежите си, биват заземявани. :o Естествено и самото съдържание на молитвите е от голямо значение. В никакъв случай - материално насочени и винаги признаващи върховната любов към Бог и чрез него - към всичко друго. :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

В Библията е казано "Искай и ще ти се даде". Много голяма е силата на молитвата, но от значение е и вярата, с която се казва. Моят съвет е ако сте в голяма нужда да кажете "Отче наш" няколко пъти.

Имаме малка осветена икона на Исус, която вземаме при нужда в болница или другаде. Понякога резултатите не са за подминаване. Обсъждахме един много впечатляващ слуяай и моя близка каза, че тази икона явно е много силна. И изведнъж ми изплува в ума за онази история от Библията, в която болен се приближил до Исус и помолил да бъде изцерен. Исус го запитал "а ти вярваш ли, че мога да те излекувам?" Болният казал, че вярва. Исус отвърнал "да бъде според вярата ти". И човекът оздравял.

Така че, дано не ви се налага да чакате бърз резултат от молитвата /защото човек се сеща за Бога преди всичко, когато е в някакво затруднение/, но преди да кажете молитвата се изпълнете с вярата, че Бог ви слуша и ви обича.

Между другото не ви ли се струва, че ако някой в България заговори убедено за вяра,и повечето хора си мислят за секти,а не за вяра. Това дали е признак на нещо ?

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Търсач :)))

Да Аца ,

струва ми се , че е признак на нещо. Много отдавна си го мисля и лично за мене отговора е ясен . Но не съм сигурен дали ще успея да го обясня пред всички - толкова разнороден състав .

Много дълго го търсих разковничето , защо хората в България се държат резервирано към вярата ?

Бъди сигурен малко му остава на това нещо дето плаши хората . Щастлив съм , че и други хора се замислят като мене .

Ще ти цитирам само няколко принципа от Библията и отговора сам ще дойде при тебе .

" ... Всеки който запали светилник го слага на масата ,а не под масата. Слага го на високо място, за да виждат хората светлината на света и да се стремят към нея.. "

И пак ...:

" ...Дявола бяга от светлината, защото се страхува да не станат явни делата му... "

"... Да разгласяваш Божите дела е угодно Богу, да пазиш царева тайна също ..."

Разбира се има и още, но за сега това струва ми се е достатъчно .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Az li4no nqmam opit v tezi ne6ta,no mislq 4e molitvata e sila,koqto ni e dadena ot Gospod i ako umeem da se molim na Bog vsi4kite ni problemi(ili pone edna golqma 4ast ot tqh)6te badat re6eni :hmmmmm: No se iziskva mnogo golqma bqra v tova,za da moje6 da spasi6 s molitvi sebe si ili nqkoi tvoi liubim 4ovek :angel: Lo6oto e 4e vse po-malko hora v dne6no vreme vqrvat i se molqt na Bog,pove4e sa vazrastnite,koito sa vazpitani po tozi na4in,no ima i takiva,koito sqka6 sami namirat pat kam vqrata i se stremqt kam po-golqmo poznanie v tazi sfera. ;)

Nesi

Линк към коментар
Share on other sites

Разбира се, силата и е огромна, но е важна насочеността и. Съществува мнение, че неправилно насочените молитви служат като градивен елемент за възникване и поддържане на могъщи диалектични същества.  Според него - молещите се, но неразбрали естеството на върховната съзидателна сила, насочват силата на словата си към създания - съществуващи именно благодарения на това - и получаващи по този начин възможност за намеса в собствените ни земни животи. Участващите в това подхранване индивиди, противно на стремежите си, биват заземявани.  Естествено и самото съдържание на молитвите е от голямо значение. В никакъв случай - материално насочени и винаги признаващи върховната любов към Бог и чрез него - към всичко друго.

Венци , казал си го близко до съвършенството - абсолютно прав си за ентусиазираното невежество в молитвата, но приеми го като етап от развитието на всяка душа ....важното е че се моли/ упражнява се, че даже и отваря работа на по - напредналите по йерархията ( или им губи времето!) ...така че важи : Будни бъдете и винаги Правилно се молете! Буден бъди и винаги правилно се моли! - думите все пак вършат отлична работа в повечето случаи, нали?!

Сега една много интензивна и конкретно "насочена" молитва, която напира да споделя след като прочетох и чудесното стихотворение"Другият свят" на Ннберчев.То е ясно, че този и Другия свят са едно, но за тези които ги различават. Пък и нямаше да го има стихотворението!

МОЛИТВАТА е за заминалите си от този свят , и отишли в другия свят ... отишли "У - Мира"

и е следната: Господи, Отче , ПРОСТИ , ПОМЕНИ и ПОМИЛУЙ отишлите си с вяра в Теб мои/наши близки ...имената /братя и сестри .......имената! Амин

запомня се лесно на принципа на 3 -те П-та : Прости, Помени , Помилуй ..!

Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Благост,

Когато се оставиш в ръцете на Бога и с цялата си чистота му се отдадеш,той няма да те остави на злото.

АКо мислиш противно,значи ти Липсва Вяра.

Молете се с чистота,тишина и благост.

Молитвата не се състои от думи - тя е благодарност,безмълвна благодарност към Бога.

Злото идва при Вас,когато се съгласявате с него.

Когато се съгласявате с Любовта,ще имате Любов....

Молитвата не е опасна,опасно е обезверяването..

Няма никакви правила за молитвата - само смирение,благодарност и вяра ....

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте :)

Не се смятам за посветена в тайната и силата на молитвата. Както правилно пише Неси по-горе, съм от поколението на възрастните, които бяхме възпитани не просто да не вярваме, но и да се срамуваме от думата молитва. (Това не ни пречеше, обаче, да пишем на всичките си документи Молба - молехме се на чиновниците:).

По-скоро ми се иска да споделя с вас как Добрата молитва на Учителя промени съзнанието ми, емоциите ми, личността ми и в крайна сметка - живота ми. Опитах се да вникна във всяка дума и отделна мисъл, да намеря практическите и измерения в живота си. Думите също имат значение, когато са придружени от безмълвното усещане на Любовта. Всяка сутрин и вечер тази молитва ме издига над дребното ежедневие и пречиства душата ми от натрупаните тревоги, очаквания, желания, недоволства.... Никога не включвам в молитвата си каквото и да било допълнително желание - оставям я такава, каквато ни я е завещал Учителя.

За една година Добрата молитва ме превърна в щастлив човек. Забелязах дори, че и моите близки и приятели започнаха да се променят към добро, без дори и дума да съм разменила с тях за това в което вярвам и за което се моля. Сега думите сами изплуват в съзнанието ми, когато заспивам и се събуждам, когато се радвам тихо на нещо и когато ме споходят скръб или тревога.

Линк към коментар
Share on other sites

Донка,

просто искам да ти благодаря за прекрасните думи, които си написала. :)

"Никой не може да повярва колко силна е молитвата, и какво е в състояние да направи, ако не го научи от собствен опит" - Мартин Лутер.

Линк към коментар
Share on other sites

Знаещият между незнаещите е като зрящ след слепи. А нима може слепец да води слепците?...Последиците са известни. Не може да се отделя мисълта от каквото и да било действие, особено от молитвата. Най-силната молитва е молитвата без думи, тоест мислената. Мисълта е енергията и тя твори чудесата на изцелението или другите възможни следствия. Но има и тъмна молитва, както и черна магия. Така магия и молитва, като методи, са от един род. Най-висшата молитва е постоянната и непрекъсвана от нищо молитва, когато всяка мисъл, дума или действие е в съгласие с духа. Тогава, именно, тя може да се оприличи на така наречената "сребърна нишка", свързваща човека с Бога, нисшето с висшето, ученика с Учителя. Най-неправилната молитва е да се иска нещо за себе си. Молитвата за себе си трябва да бъде изразена чрез обет, свързан с изпълнението на определени задачи по самовъзпитанието или работа за общото благо.

Линк към коментар
Share on other sites

Великолепен изказ! Благодаря ти, приятелю!

Енергиите на настъпващата пролет да съдействат на всички ни , за да съумеем да израстем по ум, сърце и воля , защото знайно е, че Природата дава велики идеи и дела - само на този, който може да ги приеме, отхрани, възрасти и приложи!

Любов + Светлина + Мир + Радост !

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте,

една кратка молитва свързана с пътя на търсещия :

" Господи, аз ще разсъждавам, ще проявявам воля и ще действам,

но ти винаги насочвай моите разсъждения, воля и действия в правилната посока ! "

Харесва ми и се отнася до общите ни "мъдрувания" във форумите...

Нека божият Мир, Любов и Светлина бъдат над всички нас !!!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...