Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е молитва? Силата на молитвата.


Иво

Recommended Posts

Част от едно мнение на Кристиян, което мисля, че е свързано и с тази тема:

Най-простия и ефикасен начин за отработване на кармата, че даже  нейното изтриване, или заличаване е възможно чрез прилагане на Любовта- като закон, това е достатъчно.  В известната Господня молитва, Христос набляга на момента с кармата, но по-скоро като принцип на профилактика, и в по-малка степен на лечение, в откъса:"...И прости нам дълговете, както ние прощаваме на нашите длъжници..." Нашите длъжници- това сме самите ние, в своите минали животи, и именно поради тях сме отново и отново тук, на земята, родени в плът и кръв- раждаме се и се прераждаме. Ето един ключ, чрез който Христос е дал знание и възможност за промяна на това положение- Прошката. Очистването обаче е момент, докато живеем тук, в земното си тяло, всеки един миг може да стане така, че пак да създадем карма...затова и молитвата продължава с "..И не въвеждай ни в изкушение, но избави ни от лукавия, защотто твое е Царството и Силата и Славата, завинаги."  Няма да се спирам на изкушението, и момента с лукавия, не защото не е важно, напротив- много важно е дори, тук в този фронт на действие се осъществява всякакво лечение, още повече дори- тук, в този откъс може да се вмести всичкото човешко знание, цялата мъдрост на човечеството от неговата зора до ден днешен, защото именно тук е неговото приложение- тук, в този простичък момент, изкушение, и лукавия, тук е причината за възникване на необходимостта от всичката тази мъдрост, и тук е мястото, където тя действа на пълна пара... Именно заради това голямо значение, нямам нито умението, нито възможността да разгледам този въпрос.

  Завършека на молитвата е с изключително наситено езотерично съдържание, и енергията на всеки един звук от всяка една дума, вибрира в специфичен енергиен диапазон на 7 нива...Тук, от този момент, се определят и резултатите от всичко, изхода, постижението. В това признание на молещият се, се извършва процес на разтваряне на всичкото, което можем да определим като Его, и сливане с Цялото. Степента, в която молещият се може да се "разтвори", или отдаде изцяло на съдържанието на тези заключителни думи, определят резултатът от лечението, а и не само- резултатът от всичко...

  Защото твое е Царството....това признание какво означава? Кое е Царството, къде е то? Сам Христос казва "Царството е вътре във вас, и извън вас". Значи, ние сме носители на Царството- и ако произнесем тези думи с нужната убеденост, то те стават факт! В Царството Божие няма болести...

  Силата- това е признанието, че човек не е в състояние да разбере и приложи способността да бъде справедлив, да мери точно с везните, като цяло- това е закона на кармата, закон за причини и следствия. Христос е говорил за това много, както с примерите "Каквото посее човек, това и ще пожъне", така и "С каквато мярка мерите, с такава ще ви бъде отмерено- Това е излагане на закона, т.е. ясно и точно заявяване, че няма изключения. Говорил е също така и за работата със този закон, за опознаването му, и спазването му- колко пъти е споменато да не съдим, за да не бъдем съдени...ето това е принципа на закона- човек не може да прилага този закон, всеки опит завършва с тези последствия...Но, ако оставим закона да си върши работа, отдавайки вярата си и убедеността си, че в ръцете на Бог, този закон ще бъде приложен по най-добрия начин за човека, ЗАЩОТО, освен това, И Славата е Божия- а какво е Славата...Сякаш в тази молитва, Силата е понятие, внасящо строгост...а Славата, тя е нещо доста по-меко, нестряскащо, успокояващо дори...Как Христос прослави Себе Си- като доказа Любовта Си към Отец досами края...и въпреки обстоятелствата..

  Т.е., в същината на молитвата, молещият се признава, че Бог е най-висшия съдник, но е и Онзи, който Люби до края, въпруеки обстоятелствата, в които се е забъркал молещият се...

  Естествено, тази молитва има още много значения, много по-съкровени от и дълбоки от тези, които се опитвам до колкото мога да споделя тук...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Отговори 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:v: Здравейте, приятели!

Казано е :Будни бъдете и постоянно/непрестанно се МОЛЕТЕ ! :hypocrite:

Новите учени доказаха , че при пълно съзнание в молитвено състояние енцефалограмата на православния свещеник (участвал в експеримента ) показва ЦЯЛОСТНО ИЗКЛЮЧВАНЕ НА КОРАТА НА ГЛАВНИЯ МОЗЪК!!! т.е. мозъкът не работи :1eye::thumbsup2: ....това е т.н. състояние на пълно изключване на мозъка при ясно съзнание. :sleeping:

Това е т.н. ЧЕТВЪРТО СЪСТОЯНИЕ НА ЧОВЕКА !!! - или МОЛИТВЕНОТО СЪСТОЯНИЕ! :angel::angel::angel:

Истинното молитвено състояние е пътят към ХАРМОНИЯТА! :thumbsup2:

Да бъде ВИДЕЛИНА!

:feel happy: Любов+Светлина+Мир+Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

искам да поздравя всички за духовните прозрения до които са стигнали.

Първо състоянието на молитва е доста близо до медитацията, и всяка секунда в това състояние тежи повече от купчина книги. Учителят е дал разбира се прекрасни формули за всеки.

Второ има огромна разлика между молене и молитва , същите тези формули нямат сила , ако не идват от сърцето. Молитвата е, както и други споменаха, чувство на благодарност и общност с Вселенския океан от любов.

Предполагам знаете че "моля те" те слага на колене пред съдбата, "нека да.." те издига до състояние да твориш сам живота си.

и последно "Да бъде Волята Ти" е много важно да го има като усещане през цялото време - така Бог ще ни праща винаги най-доброто, което да ни води към осъзнаването на Истината. :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

така
и
така Бог
ни праща винаги най-доброто, което да ни води към осъзнаването на Истината.
!

Състоянията на медитация и молитва са почти ( дори не знам дали трябва да го има това почти ) идентични.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

:)

ДОБРАТА МОЛИТВА

Господи, Боже наш, Благий ни Небесен Баща, Който си ни подарил живот и здраве да ти се радваме, молим Ти се, изпроводи ни Духа Си да ни пази и закриля от всяко зло и лукаво помишление.

Научи ни да правим Твоята Воля, да осветяваме Твоето Име и да Те славословим винаги.

Осветявай духа ни, просвещавай сърцата ни и ума ни, да пазим Твоите заповеди и повеления.

Вдъхвай в нас с присъствието Си чистите Си мисли и ни упътвай да Ти служим с радост.

Живота си, който посвещаваме на Тебе, за доброто на нашите братя и ближни, Ти благославяй.

Помагай ни, съдействай ни да растем във всяко познание и мъдрост, да се учим от Твоето Слово и да пребъдваме в Твоята Истина.

Ръководи ни във всичко, което мислим и вършим за Твоето Име, да е за успеха на Царството Ти на земята.

Храни душите ни с Небесния Си хляб и укрепявай ни със Силата Си, да успяваме в живота си.

Като ни даваш всичките Твои благословения, приложи и Любовта Си да ни е вечен закон. Защото на Тебе принадлежи Царството, Силата и Славата завинаги.

Амин.

Линк към коментар
Share on other sites

И аз не съм много просветена по отношение на молитвата.Но си мисля,че е нещо много свято,нещо много лично

Мога да споделя само личния си опит.Винаги,когато се моля,преди това съм чувствала страхотно напрежение,както по време на молитвата.Но след края винаги се чувствам по някакъв странен начин пречистена,което винаги ме е впечатлявало и изумявал :hypocrite: о

Линк към коментар
Share on other sites

А би трябвало да не започваш молитва след като си под напрежение - успокой душата си и тогава опитай да насочиш мисъл към Отца си...

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност може и да си прав,знаеш ли :) .....

Обаче наистина как така се получава ,че се успокоявам след молитва...това ми е адки странно :yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Да се четат отговорите на Венци е истинско удоволствие! И на мен ми хрумват разни въпроси относно молитвата. 1. Ако наистина сме убедени, ама много убедени, че Бог знае от какво имаме нужда още преди да сме се помолили, трябва много сериозно да се замислим защо все пак ни хрумва да се молим. 2. Молитвите най- често дават резултат. При това не знаем по какъв точно механизъм става това. Но ако след това трябва да се молим още и още и още... Дали точно с Твореца сме се свързали? Защо така често се налага да се обръщаме към него? А ако така се свързваме с Нещо, или създаваме Нещо, което черпи енергия именно от нашите молитви? Впрочем, Тери Пратчет описва подобен феномен в книгата си "Малки богове"! Тогава това Нещо услужливо ще изпълнява нашите молитви, но в замяна ще ни кара... да се молим по- често... 3. Молитвата много прилича на вълшебна пръчица. Много често резултатът от молитвите, а най- вече това се вижда в по-далечен план , никак не ни харесва. Какво да си мислим за магьосника, който размахва тази пръчица?

Линк към коментар
Share on other sites

И на мен ми хрумват разни въпроси относно молитвата. 1. Ако наистина сме убедени, ама много убедени, че Бог знае от какво имаме нужда още преди да сме се помолили, трябва много сериозно да се замислим защо все пак ни хрумва да се молим.

Багира, благодаря ти. Това е ключов въпрос, по който и аз мислих наскоро. Има отговор. :thumbsup::)

- Защо да се молим щом Бог знае нашите нужди? - питат тъсещите

- Да, Бог знае нашите нужди и е приготвил блага за нас, и ние като се молим отиваме да си ги вземем. - отговаря Мъдрецът.

и още:

"Без молитва човек не може да прогресира."

"Молитвите на хората са необходими за сваляне на висши енергии от невидимия свят. Тези енергии се използват за развитието на цялото човечество."

"Да се молиш, това е най-красивото състояние!"

На друго място съм срещал, че няма случай в историята, когато Бог да не е отговорил на молитвите на някое свое дете.

Само чистите по сърце ще видят Бога - се казваше в една свещенна книга... Така че моли ли се човек с чисто сърце, мисля че няма опасност. Друг е въпроса, че трябва да внимаваме много за какво ще се молим, за да не се чуди после какво ще го правим. Затова и Йогананда казва: "Кажи на Бога: “Позволи ми да узная Твоята воля”. Не се моли: “Искам да имам това или онова”, а имай доверие в истината, че Той знае от какво се нуждаеш. Ти сам ще узнаеш, че когато Той избира вместо теб, ти ще получиш много по-хубави неща." (източник)

За какво да се молим и как да се молим? - Мисля, че това си е цяло изкуство. Едно обаче за мен е факт: Молитвата е сила.

Линк към коментар
Share on other sites

Че молитвата е изкуство,за това спор няма.Но аз си мисля и нещо друго.Човек се моли защото човек първо трябва да даде за да получи :smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Повечето от изказаното по темата са истини - къде обективни, къде личностни, но непоклатимия смисъл се крие в това, че молитвата е състояние на Духа и душата. То дори и с голяма специфика......

На мен ми е трудно вече да говоря по въпроса, защото повечето неща които мога да кажа са обезсърчаващи за вярващия, желаещ връзка с Отца си. В същото време истинската Молитвата наистина я предоставя... Ако подозирате дори и малко непостижимостта на Твореца, значи ви се изгражда и представа за достигането на Молитвата. Има полезни посредници, но достигането до тях съко е свързано с преодоляване на куп заблуди, коя от коя по-опасни и объркващи... Естествено, че ще е сила молитвата, но силата която ни притегля към плътта например я познавате като Сатана...

И все пак Молтвата е Свята, а най-голямото постижение на човека е превръщането му в Човек-молитва, затуй - " Бъдете будни "! Молете се, но с постоянния стремеж за чистота в максималното и постижимо за нас съвършенство и в Сърцето и в Мислите. Когато то е постигнато поне като моментна настройка - възможностите за користни желания изчезват така или иначе от самосебе си, остава предимно Благодарност и ответна Любов към техния непресъхващ Извор и стемеж към сливане на нашата с Неговата Воля...

Линк към коментар
Share on other sites

Един пример за силата на молитвата - за една смела майка, която имала само едно дете.

"Тази майка обичала много детето си. Един ден детето и се разболяло. Тя викала лекари, баби, но всички се произнесли, че детето ще умре, няма да издържи болестта. Тогава майката се обърнала към Бога с думите: "Господи, моля те, подари живота на детето ми!"... Майката искала да живее детето и, и Господ отговорил на молбата и. Той и доказал, че това, което не е възможно за бабите, нито за лекарите, е възможно за Него." (ООК, 13.12.1944)

Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм запознат пък със случая на един протестански пастор - млад човек с две деца от Варна. Малкото дете преди време е било на смъртния си одър, а бащата прекарал доста време в молитва с детето в ръце и поднесено нагоре и основен мотив "Това дете е и Твое"... На следващия ден детето се оправило...

Линк към коментар
Share on other sites

По думите на майка ми така е оцелял и брат ми.

Разболя се от диабет на 10 години. Първите 2 години имаше дни, в които животът му висеше на косъм. Майка ми отиде сама с него на ръце в Бачковския манастир. Той бил почти в безсъзнание, когато тя го протегнала към иконата и със същите думи - "твой е Богородице - ако ти решиш, нека има живот, ако е по-добре за него да не страда, прибери го да е щастлив при теб. Ако решиш да живее, първото му момиченце ще е на теб."

Племенницата ми е кръстена Мария и е нежно, мъдро и добро момиче - като Светата Майка.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Това потвърждава словото, че причината за болестите са в ума на възрастните. Най-лошата болест е липсата на настроение, тя води душата към ада, който е на земята.

Молитвата конкретно за определено дете/ възрастен както виждаме помага, но ако искаме да дойде небесното царство по-бързо, по-добре да се молим за Радост с помощтта на музиката и танцът.

Най-лошата отрова, с която са ни научили да се отравяме е страхът - той ни пречи да изпълняваме заповедта на Господ - да се обичаме. Kогато двама или повече се обичат, те стават като деца.

Линк към коментар
Share on other sites

Силата на Молитвата или Молитвата на Силата? Има молитва на отчаяние, в слабост и скръб - и тя е молитва - когато човек е вътрешно слаб и се моли, мислите му са слаби, чувствата му са черни и грязни, и колкото и да се стреми да се издигне, не става! Трябва да събере сили - вътрешни сили - тогава външните трудности и нападки може да го наранят, но и ще го въздигнат и вътрешната сила ще преобразува всички опитности в молитвено продвижение - и радостта ще надвие ! То е както е малък огън да добавим много дърва - той гасне - така и на слаб човек трудностите - го смачкват. Така че според мен думите и стремежа на молитвата имат действеност само ако вътрешното състояние е чисто и сгъстено енергийно - силно и спокойно ! Тогава всичко е молитва, защото възприемаме всичко през духа си - молитва от вътре навън. Този дух, мкойто е над ума, образите, логиката, емоциите, но е едно усещане за присъствие, за сгъстено настояще - волята в нас, радостта в нас! Тогава живеем от позиция на това вътрешно същество и ни е чисто и светло и леко - както пише Петър! За да го живеем постоянно и да растем в пътя(защото това състояние е само подготвително начало) трябва да следваме чист силен живот - с трансформация на импулсите си и вливането им във висшите си стремежи! Или както се казва в "Бхагавад Гита" - силата на отречението - Петьо, коя глава беше - 17 ли?

Линк към коментар
Share on other sites

Смирението отваря небесните врата. Може да не си чист /кой е чист?!/, но да си го признаеш. Това се оказва трудно за мнозина...

"Блажени низшите духом!", т.е. смирените. Била съм грешна, слаба, недостойна, отчаяна - и пак Бог ме е чувал, дори тогава, когато от срам не съм смеела да Го моля за нещо друго, освен за прошка. Тогава разбирам какво е Божия милост, Любов, благодат. Какво е Бог да те умие, за да бъдеш чист. Всеки друг път за постигане на чистота ми се вижда безнадежден, водещ до себенадяване и гордост, а гордостта е смърт за душата.

Случвало се е да ме смиряват отгоре, когато сама не се усетя и съм благодарна за това!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Св. Силуан Атонски

За непрестанната молитва

Душата, обичаща Господа, не може да не се моли, защото тя се стреми към Него чрез благодатта, която е познала в молитвата.

За молитва са ни дадени храмовете; в храмовете службата се извършва по книги; но храма не можеш да вземеш със себе си и не винаги имаш книги, а вътрешната молитва винаги и навсякъде е с теб. В храмовете се извършват божествени служби и живее Божият Дух, но душата е най-добрият Божий храм, и който се моли в душата, за него целият свят е станал храм; но това не е за всички.

Мнозина се молят устно и обичат да се молят по книги; това е добро и Господ приема молитвата им, и ги милва. Но ако някой се моли на Господа, а мисли за друго, Господ няма да чуе такава молитва.

Който се моли по навик, у него няма промени в молитвата, а който се моли усърдно, у него има много промени в молитвата: има борба с врага, със самите себе си, със страстите и с хората, и във всичко трябва да бъдем мъжествени.

Измолвай съвета на опитните, ако намериш, и смирено се моли на Господа, и Господ ще ти даде разум за смирението.

Ако нашата молитва е угодна на Господа, Божият Дух свидетелства за това в душата; Той е приятен и тих.

Мнозина обичат да четат хубави книги и това е добре, но още по-добре е да се молиш, а който чете лоши книги или вестници, той се наказва с глад на душата; неговата душа е гладна, защото храната и насладата за душата е в Бога. В Бога е и нейният живот и радост, и веселие. Господ неизказано ни обича и тази любов се познава чрез Светия Дух.

Ако умът ти иска да се моли в сърцето и не може, тогава казвай молитвата с уста и дръж ума си в думите на молитвата, както казва „Лествицата”. С времето Господ ще ти даде сърдечна молитва без помисли и ще се молиш леко. Някои са повредили сърцето си, защото са се насилвали с ума да извършват молитвата в сърцето, и са стигнали дотам, че след това и с уста не можели да я произнасят. Но знай реда на духовния живот: даровете се дават на простата, смирена, послушна душа. Който е послушен и въздържан във всичко: в храната, в думите, в движенията, на такъв Сам Господ дава молитва и тя леко се извършва в сърцето.

Непрестанната молитва идва от любовта, а се губи заради осъждането, празнословието и невъздържанието. Който обича Бога, той може да мисли за Него ден и нощ, защото никакви дела не пречат да обичаме Бога. Апостолите са обичали Господа и светът не им е пречел, макар че са помнели света и са се молели за него, и са проповядвали. А ето, на Арсений Велики било казано: „Бягай от хората”, но Божият Дух и в пустинята ни учи да се молим за хората и за целия свят.

В този свят всеки има свое послушание: един е цар, друг - патриарх, трети - готвач или ковач, или учител, но Господ обича всички, и по-голяма награда ще получи този, който повече обича Бога. Господ ни е дал заповед - да обичаме Бога с цялото си сърце, с целия си ум, с цялата си душа. А без молитва как е възможно да обичаме? Затова умът и сърцето на човека трябва винаги да бъдат свободни за молитва.

Из книгата „Писания” на св. Силуан Атонски, издание на Зографския манастир
Линк към коментар
Share on other sites

И аз съм за сърдечната молитва без помисли.

Да се молиш безмълвно в сърцето.

Но това го може само чистатта, проста и смирена душа.

И само в тая молитва Бог праща Любовта си като благодат.

Който веднъж го е познал това, ще ме разбере.

За тази Любов говори Дънов,

това е и розата в сърцето на Розенкройцерите.

С това се започва и така само се тръгва по Пътя.

Линк към коментар
Share on other sites

За пробудената Божествена искра в сърцето, която разцъфва като роза - тя е раждането на Христа! Заченат непорочно, а именно чрез изчистване на сърцето, за да може Дух Святий да засее, а повдигнатата жена-сърце да развие плода-младенец. Та тази молитва, само тя е свята, понеже не ние, а Христос в нас я провежда, който е Божи син, и който е едно с Отца си.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...