Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Идеен проект "Безусловен Базов Доход за всеки Българин"


Galina Hristova

Recommended Posts


Ирина, навярно не си ме разбрала...

 

Аз не искам да съм посредник на никой. Не ме интересуват и вашите отношения с Никола.
Въпроса е ПРИНЦИПЕН и мисля, че ти имаш право!
В този смисъл, ще говоря с него за да кажа моето си мнение и моята си истината. Нали сме духовни и трябва да си казваме истините в очите?
Ето защо, ще му кажа истината, а той ако иска да се поправи - добре, а ако не иска - ще споделя публично мотивите му, за да си носи отговорност за това!

Моля те, не ми вменявай обаче роля, че искам да се застъпвам за някой, да съм защитник на някой или да съм посредник на някой.

 

Да ме извиниш, но няма какво повече да коментирам по въпроса.

Редактирано от Galina Hristova
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 153
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Днес е почивен ден и ще си позволя да ви дотегна с още едно мнение. :)

 

Да си призная и аз имам голям проблем също като Станимир, че на проекта му куца икономическата обосновка и в него няма сметки. Дори смятам, че му дължа извинение, че в предходни мнения се изказвах по-емоционално и необмислено.
Никола много е говорил за това, но все някак си нещо остава неясно. Онзи ден говорих с него пак по телефона на тази тема, а днес ми светна изцяло картинката, която ми описа.

С няколко думи, икономическа обосновка не е необходима защото целта сега е да се разбере проекта от ЦЕЛИЯ народ, от мнозинството. От слабо образованите хора без икономическо образование!

 

В този смисъл идеята да няма икономическа обосновка проекта ми светна като си представих една ПИРАМИДАЛНА СТРУКТУРА. Тръгва се от долу, от широката основа. Това е Народа, който иска ББД! По-нагоре всички политически партии приемат ББД и имат консенсус по проекта. По-горе от пирамидата - тези партии, които влезнат в парламента, ще имат вече консенсус по ББД и ще сверяват СОБСТВЕНИТЕ СИ сметки и ще изчисляват още по усърдно, за да намерят най-доброто решение. Най-отгоре пък, политическата партия или коалиция, която ще управлява - ще въведе ББД.
И така, както казва Никола, с поправки в Конституцията и мнозинство, проекта ще бъде „имунизиран”, срещу некадърни и алчни политици, ако такива дойдат на власт в бъдеще!

Така осъзнах извода, че на ТОЗИ етап - на проекта не му трябват никакви икономически сметки, защото не бива да караме обикновените хора да стават икономисти. Защото, ако им писне от сметки на тези хора, те няма да разберат същността на идеята и това какво трябва да искат? Което значи пък, че отново ще ни излъже или забаламоса някой политик. :)

Редактирано от Galina Hristova
Линк към коментар
Share on other sites

В този смисъл, ще говоря с него за да кажа моето си мнение и моята си истината. Нали сме духовни и трябва да си казваме истините в очите?

 

Ето защо, ще му кажа истината, а той ако иска да се поправи - добре, а ако не иска - ще споделя публично мотивите му, за да си носи отговорност за това!

 

Аз знам неговата истина и мотиви - той ми ги е казал. И ги приемам.

Нямам нужда от публични обяснения или да се създава такава ситуация, в която Никола и аз да бъдем коментирани за лични неща. 

Защото, макар че въпросите по Проекта да са "принципни" и касаещи обществени дела - истината е, че каквото и да си говорим - не вярвам да има човек, който дотолкова да е узрял духовно, че да игнорира напълно личните си мотиви и те да не се отразят за сметка на общите интереси. 

Също така, аз самата колкото и да претендирам, че съм готова да загърбя всичко лично - честно казано, засега не мога да ти потвърдя със сигурност, че след всичко случило се ще имам желание за сътрудничество с Никола оттук нататък. Нямам и претенции от негова страна той също да има такова желание - и не очаквам нищо такова от него.  

Защото, в подобни случаи всеки има своите мотиви и причини. Виновни в човешките отношения няма  - има само разминавания. А при наличието на разминавания между хората -  няма как да се работи и по общите дела. Или.. поне аз на този етап не го вярвам, че е възможно да се получи сътрудничество между нас с Никола.

 

Времето ще покаже какво трябва да стане.. и дано да не закъснеем  :)

Линк към коментар
Share on other sites

Това е мега глупаво решение. Ще се обоснова защо. Ясно е, че християнските ценности учат да помагаме на изпадналия в беда/нужда, но реализирането на такава идея е възможно точно така, както и Томас Мор го е представил - утопия.

Първо: Идеята не е нищо ново, при това тя е практика в държавата ни. Нарича се социални помощи, обезщетения, пенсии за инвалидност, детски надбавки и прочие. Даже бих казал е основен приход за издръжката на цяла една прослойка в България - тази на циганското население.

Второ: Невинното посочване на ДДС и акцизи спокойно може да бъде описано и като "пари ще вземем от сираците, от детските градини и инфраструктурата". Защо? Защото бюджета е една сума, която се преразпределя впоследствие. не може да бръкнеш в хазната и да кажеш, че си ощетил едните поданици, а другите не си.

Трето: Като всяка утопия, идеята е за светло бъдеще, но е обречена на провал. Защо. Ами пак да се върнем на циганското население в България. Да, то е спокойно за светлото си бъдеще, да, то е материално осигурено, когато разчита на многодетните си майки. И какво от това? Какво това допринася за държавата? Как развива обществото ни? Как движи прогреса, какви блага произвежда? Ще кажете, циганите имат други навици. Добре. Да погледнем към Западна Европа. Бели хора. В много от тези държави социалните помощи (тук наречени ББД) са близки до заплатите. От порядъка на половината от заплата, извинете ме, че не помня точни цифри. И какво правят тези млади хора? Ами решават да не работят. Те са тъкмо такива, каквито автора на темата желае да ги направи - безгрижни, осигурени, доволни, спокойни, прахосници и лентяи. Какви проблеми произтичат от това?

 - Ами идиотите като мен, които работят, трябва да издържат повече неработещи. Независимо как ми вземат парите - като такси смет, данък дъждовна вода (и такъв си имаме), винетки или пенсионно облагане, това са моите пари и държавата няма от кого да ги вземе, освен от такива като мен, които печелят пари, от които да пренасочва част за своите си цели.

 - Като сме всички доволни и спокойни, че имаме дом, храна и задоволени нужди, кой ще мие обществените тоалетни? Кой ще седи в будка 10 часа за да продава вестници? Кой ще слага каменна вата на ТЕЦ-овете ни? Кой ще кара автобусите ни? Кой ще си трови живота да учи днешната младеж в училищата за жълти стотинки? Ами никой. И това искам да посоча, че е реален проблем в напредналата социална Западна Европа. Там имат недостиг тъкмо на служители в непривлекателни професии, мръсни или откровено вредни за здравето. Без емигрантите вършещи тази работа, че и за по-малко възнаграждение тези страни биха изпаднали в един много интересен колапс. Не случайно много професии, а и споменатата учителска, се заплащат в ЕС 30 пъти и нагоре повече.

- Учи за да сполучиш. сполучваш и да не учиш? Ами защо тогава младите да учат? Тази липса на конкуренция в заемането на работа ще свали образователното ниво на и без друго изпростяващото ни население и ще поставя все по-некадърни кадри на длъжностите.

- Ако Galina Hristova приложи утопията си днес, аз от утре напускам работа, правя 2-3 чавета и ще си ги гледам, спокойно и лежерно. В моята професия има липса на кадри. Искат много работа, високо образование, често по 12 часов работен ден и плащат несправедливо и обидно ниско. Нека други са лудите, които ще ми дават баницата, аз само ще ям.

Линк към коментар
Share on other sites

vorfax, ти ме утрепа с мрачните си пророчества  :D

 

Виж сега, никой няма да ти плаща, защото си правиш и отглеждаш деца - и даже така по-скоро ще загубиш. Защото, парите са за пълнолетни граждани - то си го пише в Проекта.

Най-много отчасти това да стимулира хората да се женят (за да си обединят дохода) - ама, не и да раждат.

Тоест, няма опасност да се събудим някоя сутрин и да се окажем заобиколени от роми и прочее популации  :D

Пък, който иска да създава деца безотговорно - той така или иначе винаги ще го прави, със или без пари.

 

Няма и да ти е изгодно да напускаш работа, защото надали с тези пари кой знае колко ще успееш да си уредиш живота.

Да, който си е бил лентяй - ще си остане такъв. И това е по-скоро опасност за младото поколение у нас, които нямат изградени все още навици да работят и да оцеляват сами. Но, тук отговорността и вината няма да е на държавата - а на родителите им и възпитанието, което са им дали.

Моето лично мнение е, че на по-зрелите хора им се работи и не искат да лентяйстват. И те няма да се примирят с това да получават този минимален доход от държавата - а ще търсят начин за повече.

 

Парите за този доход няма да се вземат от сираците и т.н., нито тези държавни звена ще бъдат ощетени - защото всички знаем колко малко пари отиват за поддръжката на тези държавни инфраструктури и звена, а колко много пари всъщност изтичат в частни джобове.

Тук проблемът е да се регламентират тези потоци и да се съблюдава техният контрол. И именно така ще се установи, че след покриването на тези звена - ще останат достатъчно пари, за да могат те вместо по частни джобове - да се разпределят на хората.

 

Това не е утопия. Това трябва да е устройството на всяка една държава - имаща претенции за правова.

Да, това на този етап не се прави - не защото е невъзможно, а защото така е удобно на управляващите и те нямат никакъв натиск от страна на хората, за да го направят. Въпросът е да бъдат притиснати.

Въпросът е и в това - хората да не продължават да чакат друг да им оправи живота, а да си размърдат "мозъка и задника" и да го поискат.

 

"Идиотите" като теб, които работят - няма да са ощетени с нищо. Те ще си получават и заплатата и допълнителния доход. Ще си плащат и данъците като всички останали. Какво ще те бърка тебе после дали тези пари отиват, за да помогнат и на всички останали - след като и на теб ти дават същите помощи? Единствено ще те бърка само това - дали тези пари отиват по равно за народа, или потъват някъде по трасето в чужди частни депутатски джобове. И ако е така - вземат се мерки, тези крадци да се дисквалифицират от схемата.

 

А лентяите, на които така или иначе не им се работи - те няма да работят при никакви условия, независимо дали имат или нямат пари. Това, че ще получават някаква помощ от държавата, за да не умрат от глад - хич няма да им реши проблемите или да ги направи щастливи като калинки по време на цъфтеж. :D  Напротив, те пак ще си останат на нивото, което са - но, това вече ще е въпрос на манталитет. Защото подобни хора не са жертва на обществото - а са продукт на своя собствен избор.

Всички останали, които имат стремеж да учат и да се развиват - ще го правят със или без подобен доход от държавата. Просто тези пари ще са им в помощ за едни базисни материални разходи - така, както ще са в помощ и на останалите. А това никак не е малко! И при всички случаи ще е по-добре, отколкото те да бъдат крадени от държавата и институциите, за да си купуват отделни частни лица имоти, хотели, лимузини и прочие..

Линк към коментар
Share on other sites

С няколко думи, икономическа обосновка не е необходима защото целта сега е да се разбере проекта от ЦЕЛИЯ народ, от мнозинството. От слабо образованите хора без икономическо образование!

...

Така осъзнах извода, че на ТОЗИ етап - на проекта не му трябват никакви икономически сметки, защото не бива да караме обикновените хора да стават икономисти. Защото, ако им писне от сметки на тези хора, те няма да разберат същността на идеята и това какво трябва да искат? Което значи пък, че отново ще ни излъже или забаламоса някой политик. :)

Вие организаторите на проекта си имайте икономическата обосновка, пък на обикновените хора не е нужно да я излагате в нейната пълнота. Защото как така можете да сте сигурни в реализируемостта на проекта без икономическа обосновка. Тя е нужна по-скоро на вас. Как така правите и подкрепяте проект, който не е обоснован икономически или ако е обоснован, вие не разбирате тази обосновка? Добре, сега сте на етап в който търсите разгласяване на идеята. Колко време ще продължи този етап? Как ще разберете, че той е приключил? Какво трябва да стане за да преминете на следващия етап - този свързан с реализацията? Чие съдействие търсите - това на обикновените хора ли? Те ли ще ви помогнат да реализирате проекта? Търсите специалисти, политици, журналисти? Какви? Как ще ги привлечете? Ако сериозно сте решили проекта да не остане само във виртуалното пространство, е необходимо да намерите отговори на тези въпроси.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

vorfax  е описал нещата съвсем 1:1, без при това да спестява някои нелицеприятни неща като мен.

Ами то това, което Ирина и Галя и другите подкрепящи проекта искат, си го има и сега на много места в Европа, държавите дават социални помощи, при това доста сериозни на тези, които имат нужда и искат така да живеят. Аз не виждам какво е новото на този ББД? Ако някой и без друго има добри доходи, за какво му е ББД, ако изгуби работа и изобщо изпадне в кофти ситуация, то има социални помощи за целта.

Идеята е друга, просто наистина, както казва и Ирина, в нашата държава много се краде "по трасето", докато се преразпредели този бюджет в съответните направления и няма достатъчно пари за по-сериозни помощи и обезщетения - това е истината.

Затова вместо разработване на ББД, по-добре впрегнете мозъчните клетки да измислите как да намалим корупцията в държавата. За мен няма друг начин, освен с повишаване съзнанието на хората и обединяването им в едно активно гражданско общество. Ето това са процесите, които заслужават внимание и подкрепа и разработка ... Другото - само си чешем езиците вече няколко страници подред в тази тема.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Диана, трудно ми е да повярва, че задаваш подобен въпрос - "Аз не виждам какво е новото на този ББД? Ако някой и без друго има добри доходи, за какво му е ББД, ако изгуби работа и изобщо изпадне в кофти ситуация, то има социални помощи за целта."

Разликата между ББД и социалните помощи е ОГРОМНА! ББДохода се разпределя между ВСИЧКИ И ПО РАВНО, а помощта се краде и преразпределя съгласно осмотрението на политика, който се прави на "добър", за да го преизберат.

Права си, че ако изпаднеш в трудна ситуация ще получиш помощи, но за колко време?

 

Дадох ти личен пример и мой ОПИТ. Мъжът ми беше 5-години безработен и не беше причината, че го мързи, а че не го приемаха заради възрастта... Сега вече си намери работа и си работи от 7-дем години, но като ни беше трудно, аз го издържах, а той получаваше помощи само 6-ст месеца на борсата. Нима не знаеш, че най-много до година можеш да получаваш помощи за безработен?

Може би сега ще кажеш - да, но има помощи и за социално слаби? Ще ти отговоря, защо не сме получавали ние такива - защото това е УНИЖЕНИЕ да ходиш да се редиш на опашката до ромите, за да вземеш някакви дребни стотинки, с които не можеш да си платиш водата и хляба за месец! Отделно за да те одобрят за такива помощи трябва да отнесеш купища документи, и в крайна сметка могат да ти кажат - "НЕ!"

 

Направо не доумяват какви въпроси задаваш, а ти отговорих с личен пример и опит. Не ти пожелавам никога да изпадаш в тежко финансово положение и да стигнеш да социални помощи, но ще ти кажа, че аз не бих предизвиквала Съдбата по твоя начин.

 

Линк към коментар
Share on other sites

Ох, ами и аз не мога да разбера, как да се изразя, че именно това НА ВСИЧКИ и ПО РАВНО, тъкмо това не е добре. И няма смисъл. По-добре само на който има нужда и различно количество помощ. Сегашната социална система в по-богатите държави не позволява на никой да мизерства. И у нас се опитваме. Но, както казахме, бедна държава сме, щото много се краде, от всички, които имат възможност и на всички нива. Парите са малко и тъй като е трудно да се решава безпристрастно, всеки един отделен и специфичен случай, то това с помощите се регламентира. И ми е ясно, че като изчисляват, изчизляват, изчисляват и може да се окаже, че с 1 стотинка превишаваш нужния доход или някакво друго обстоятелство и човекът/семейството пак да е на ръба, а да не получи помощ. Но ако разрешиш първо с 1 ст. повече, после ще бъде с 1лев, после с 10лв ... и отива коня в реката ... Трудно е.

Изходът не е този, който предлагате. По-добре е държавата да е богата, а това става, когато намалим корупцията, когато работят много хора и то на светло, като си плащат всички данъци, осигуровки и т.н., да създадем гражданско общество, което да прави всичко това. Тогава хората, които действително са в нужда - примерно със сериозни здравословни проблеми и др.под. ще се чувстат спокойни и осигурени.

Доходи от типа на ББД ще създадат, както някои потребители по-горе ги нарекоха, търтеи или потомствени безработни на социални помощи.

Затова моя призив е, който каквото може да прави за спазването на законите, за осъзнаване на хората ... това ще бъде полезно, ценно, така ще се оправим, а не с ББД.

Линк към коментар
Share on other sites

Чебурашка, към лекото лесно се приучва. Да, присъща на човек е активността, обаче статистиката показва, че 90% от хората мразят работата си, а останалите по мое мнение само я ненавиждат. С други думи хората пак ще са си активни и ще се занимават с неща, но не обществено полезни, не с държавните стандарти, не в нужните количества, в нужния срок и т.н.
Държавата ни всячески се старае да направи нелицеприятна идеята да разчиташ на нея. И въпреки това една етническа група процъфтява в тези условия и поставя нови и нови прагове на които държавата да свали своето съдействие. А идеята поставена в първия пост е за "независимо и свободно съществуване", "спокойствие и без страх от бъдещето" и изобщо съдейки от онази приказка за лакомото око, това прави няколко тона злато. Очевидно противоречие.
Доколкото сираците, аз ще дам този пример: Имате една пита и 1 инвалид, 1 майка, 1 баща, 2 деца, 3 пенсионера, 4 безработни и още петима за пълнеж, да не взема ножа за дроби XD С тази пита тези хора няма как да се наядат. Ти казваш, че можем да вземем къшея на четиримата безработни и така няма да ощетим двете деца. Аз пък ти казвам, че ако ще вземаме къшея на безработните, по-добре да го дадем на децата за да се нахранят. В тази дялба няма такова нещо като справедливо разпределение, защото имаме недостиг. А примера с богатите депутати и "частни джобове" никой не се замисля, че не бива да се разделя от обществото. Богатите хора са част от обществото. Когато някой се сдобие  пари, дори незаконно, той облагодетелства поне семеството си. В случая парите не намаляват, те са си същите! Истинският проблем е друг. И той е в рязък конфликт с пословичното (ама като мит) българско трудолюбие и споменатото желание за работа. Българите сме последни по производителност в ЕС. Ние сме нетрудоспособни, да не кажа инвалиди по чужди стандарти. Вземаме малко пари, а не отработваме и за тях. Това е средно за страната, никой да не се обижда персонално. Надутата бюрокрация е един от тези паразити, които вземат пари за да не свършат работа. Бил съм държавен служител и знам за какво говоря. На циганския етнос пък се плаща, за да не работи. Поне той така го разбира, защото не сме му дали да разбере, че в държавата ни има закони. Полицията ни пък е уникална каста. Това са хора над закона, на които се плаща, но без изобщо някой да очаква от тях нещо да свършат. Добре, че минавам край районното на път за работа, че иначе бих се усъмнил, че в България има такова животно като полицая. И ако недай се боже го видя, налага ми се да изляза от тротоара, за да не се закача в походката му, а последния човек, който ще питам "колко е часа" е такъв неучтив субект разказващ с цинизми пред районното истории от скука.
Доколкото калинките, те вдигат сватби три дена, но се оказва, че официално не се женят, за да се водят самотни калинки. С мизерията на която подлагат децата си тея калинки могат охолно да живеят с хиляда и хиляда и 500 лв. Колега ми ги смята скоро, но се постарах бърже да забравя депресиращата информация. Тези калинки не съм чул веднъж да се оплачат, че са дали много пари за ток и вода, защото не дават изобщо. Искам само да поясня, че единствения бунак от който пари могат да се вземат е този като мен - работещия. Държавата се цака непрекъснато и даже да уволниш всичките 240 депутата, единственото което ще постигнеш е, че аз ще трябва да плащам по-големи данъци, за да издържам безработните им семейства.

Линк към коментар
Share on other sites

....  и да преглътна тази омраза, породена от некоректната и долна постъпка на колежката.

............

Галина, сега ще използвам стила на Никола Д. за изразяване. Лично аз не бих му дал пространство тук, след като е баннат, но щом е ОК за администраторите, е ОК и за мен.

Това е неговият стил:

Слушай ме Галина, след като не си осъзнала, че квалифицираш един урок като некоректна и долна постъпка, ти не си взела този урок. И човекът, който ти е помогнал (явно Никола Дамянов) ти е попречил на личната ти връзка с Бог. Тоест, той е твоят черен учител.

Направил ти е мечешка услуга.

Линк към коментар
Share on other sites

Разликата между ББД и социалните помощи е ОГРОМНА! ББДохода се разпределя между ВСИЧКИ И ПО РАВНО, а помощта се краде и преразпределя съгласно осмотрението на политика, който се прави на "добър", за да го преизберат.

 

 

Това първо е комунизъм. Второ, това е несправедливо. Хората не са равни за да получават по равно. Ако са безработни искаш да получават по равно. Значи игнорираш:

 - техният трудов стаж

 - тяхната възраст

 - тяхното семейно положение

 - класа на тяхната работа

 - тяхното образование

И наричаш това справедливо?? Като равенството е водещо в тази идея, значи и професиите трябва да имат еднакво възнаграждение? Косиш трева, изстрелваш совалка - твърда заплата 500 лв. Да използваш думата "равенство" не означава, че постигаш ефекта справедливост.

 

После обаче чета несгодите ти:

- социалните помощи са само 6 месеца. Слава богу, че аз в края на месеца вместо половин заплата, като настоящия полуидиот, ще трябва да я дам цялата, като пълен идиот!!!

- чака се с нехигиенични цигани на опашки. Чакай, къде изчезна твоята идея за братство и равенство XD То тя не е твоя, но поне си я определила като някакво решение.

- младите хора се предпочитат за назначаване. Дам, несправедливо е, но за всеки случай да не ги питаме за тяхното мнение.

- има злоупотреба на власт и кражби. Така е. Какво общо има обаче ББД не ми стана ясно. Аз вече го написах - пари могат да се вземат само от работещите. Щом ще вдигаме някакви социални облекчения тип "да ти е харно", значи ще ми резнеш заплатата. Пак повтарям, друг приход освен данъци държавата няма. При положения, че аз ще работя тази социална милувка не ме грее. За сметка на това ще стимулираме неработещите да не работят. Ще им плащаме повече за това, че не работят! Тази "справедливост" ще сложи втори хомот върху работещите и само върху работещите. Къде тук е онзи елемент на равенството питам аз?

Линк към коментар
Share on other sites

Vorfaх, съгласна съм с теб – положението е такова, каквото го описваш. Това се вижда и разбира от всеки достатъчно интелигентен човек – и е смешно, и е тъжно.

Въпросът е какво да правим: Да стоим и анализираме безучастно, или да се опитаме нещо да променим?

Ясно е, че като не си харесваме живота – ще трябва да го променим и няма кой друг да ни свърши работата. Не може да се разчита нито на държавата, нито на политиците, нито на търтеите и калинките..  :D

На мен поне отдавна ми е писнало от празни приказки и демагогии, с които ни залъгват от години. Писнало ми е и от примирението на хората. Че то в тази държава на думи уж всеки знае какво трябва да се промени, обаче стигне ли се до действия – бива ни само да хвърляме камъни, да крещим, да висим по палатки пред общините и да се самозапалваме.. И така, докато ние си се мотаем по улиците и си лаем някой да ни чуе – керванът минава, идва нов на негово място.. и се оказва, че той пак бил същия като предишния.

Докога така?

Ти не се ли чувстваш отговорен по някакъв начин към себе си и към живота си? Не искаш ли да го промениш? Така ли ще си умрем в тоя живот – гледайки как се затриваме и деградираме постепенно като нация? Или ще се самозалъгваме, че уж така се учим на търпение, смирение.. и ще отидем в Рая.

Лесно е да проумеем, че изходът (както каза и Диана) е в „повишаване съзнанието на хората и обединяването им в едно активно гражданско общество”.

Обаче, как да стане това – като ги чакаме сами да се осъзнаят и образуват такова общество?

Аз не вярвам, че това ще се случи от самосебе си.

Какво да направим, тогава? Имаш ли ти някаква идея?  Не анализ на ситуацията – която така или иначе е очевидна за всички – а идея как да се осъществи промяната?

Линк към коментар
Share on other sites

В децата е ключът. Само трябва да се намерят истинските учители. Така мисля аз :)

 

Това като прочит - звучи поетично и красиво.. Но, като решение на проблемите ни - звучи доста безотговорно.

Защото в днешно време децата са много повече продукт на обществото, отколкото ни се иска да бъде. А при положение, че ние не можем да им предложим едно здраво общество и не можем да им осигурим реализация в собствената им родина - как можем да очакваме от тях да станат такива "учители", каквито са ни нужни.

А дори и част от тях да успеят да станат - ние какво ще правим? Ще стоим и ще спим блажено и безотговорно, чакайки те да ни решат проблемите с "магическа пръчка"?

Или да ни поведат като "пастири", които водят "стадо овце" на паша.. или на заколение (според случая, защото то "учители" се раждат всякакви - и черни, и бели)?

 

Моля, не го приемай лично - но, на мен подобни изказвания ми звучат твърде много езотерично и твърде малко реалистично.

Линк към коментар
Share on other sites

Мне, не е нито теоретично, нито езотерично, съвсем реално си е. Децата се бъдещето. Обществото е една бавна, инерционна система; не можем да искаме нещата да стават бързо, нито пък да се надяваме, че например нашите родители биха могли кой знае колко да се променят. Дори и ние няма да можем да се променим чак толкова съществено, колкото ни се иска и колкото е нужно. Точно при децата е най-възможно и реалистично. Бавно ще стане, няма да може да се обхванат всички деца едновременно, но би могло да се започне именно оттам.

Линк към коментар
Share on other sites

Ще ти отговоря, защо не сме получавали ние такива - защото това е УНИЖЕНИЕ да ходиш да се редиш на опашката до ромите, 

И ти, Галина, след като си написала това с главни букви, се биеш в гърдите, че си духовна?????

Духовният човек не дели хората на роми и нероми и не се унизява да стои до тях или да разговаря с тях

 

Между другото - ако имаш възможност, поговори с роми - ще има доста неща да научиш

за живота, за парите, за човешките взаимоотношения и уважението

за духовността също

 

Ноо, говори с ромите като с равни, с нужното уважение към тях, като към хора, 

защото и те са хора, в някои случаи повече хора от нас неромите

Редактирано от mvm
Линк към коментар
Share on other sites

Чебурашка, нали ме питаш и аз се замислям. Преди време споделих как бих искал депутатите да бъдат изпращани до домовете си от тълпи. Без заплахи, без саморазправа, просто така, да им напомнят, че съществуват. Обаче това е нещо, което могат да свършат 1000 души, а останалите милиони?

Аз съм възпитан строго и създадох един вътрешен съдник по-страшен от всичко останало. Като ми кажат "излъжи, открадни, навреди, никой няма да разбере", аз отвръщам "аз ще разбера". Никак не ме блазни да прецакам другарчето, независимо каква изгода имам. Даже, колкото е по-голямо изкушението, толкова по-страшен е моя вътрешен съдник. А моя вътрешен съдник съм самият аз. И сега някой ще каже "супер, кажи рецептата". Да, ама не. Не пожелавам на никого своя живот. Като оная индийска поговорка, че без страдание няма състрадание. Живеем в мирни времена, затова мъжете са пълни... гейове, да звучи по-деликатно. Имаме свобода, народа ни стана безотговорен. Имаме световното знание на тепсия, избрахме ориенталския кючек и чалга ценностите - пари, цици и... даже не мога да се сетя има ли трето. Май за да оценим нещо, трябва да сме се борили за него. Свободата ни са ценили онези, които са умрели за да я извоюват. Тези, за които е даденост не дават и пет пари за нея.

И сега за равенството. Без да анализирам комунизма като идеология, само ще отбележа едно следствие от възпитаните в него, а именно, че ни научи на нещо много лошо - да сме равни. Разберете, че равенството е несправедливо, защото ние не сме равни. И предложеното в темата е равносилно на геноцид. Циганин на опера е като ескимос в Африка - среща се, но прави впечатление. Това е само пример за това, че нашите нужди не са еднакви и съответно техния паричен еквивалент. Харчим различно и за сапун и за култура и за образование и този "справедлив" процес да изравни социалните помощи на едни приели това за поминък с други имащи по-високи стандарти на живот, защото имат по-високи стандарти на ценности, води до задънена улица.

Макаренко учи: Бавните да се бутат, бързите да се дърпат назад. Може да си гений, но не ти позволяват да надминеш другите. И логично интереса да бъдеш по-добър се убива. Равенството е за тухлите. С тях се гради лесно, но липсва индивидуалност.

Тези ми разсъждения се въртят върху стимулите човек да бъде това което е. Един от най-несправедливите процеси в България е, че не се назначават най-кадърните места, а най-познатите. И преди съм го писал, в САЩ още като си в колежа и компаниите плащат на изявените стипендии, с което си уреждат да ги привлекат след завършването им. В България няма никаква връзка между успеха ти в училище и университета с назначаването ти на длъжност. Това би трябвало да се промени. Трябва да се стимулира и високата и качествена производителност. Плащането "на глава" демотивира всеки, който може повече.

Що се отнася до мотивационните мерки, трябва да има възмездие - да се наказва всяко зло и поощрява всяко добро. Безнаказаността е основна причина за липсата на ценности, съвест и доброта. Границите дотолкова се размиват, че вече ако спънеш човек на улицата не знаеш дали няма да последва ръкопляскане. Когато някой хвърли боклук на земята никой не му прави забележка. Кое е правилно, кое е лошо, новото поколение си няма представа. В това изродено общество, наскоро си припомних, един англичанин (Едуард Стърнс) правилно открива роля, която е пример за подражание - тарикатът. "тарикатът е мошеник на дребно и на едро, но страхлив мошеник, плах, уплашен, постоянно озъртащ се, но все пак горд, че е мошеник. Но мошеничеството му е такова, че най-често води до неговото собствено падение." Тарикатът, бих допълнил аз, е средно статистическия българин, който мами околните за своя изгода, но с това никога няма да забогатее и ще изгуби доверието на всекиго завинаги. Моето решение вече казах: много моркови и много пръчки. Българите се превърнаха в кучета. Аз съм се учил да тренирам кучета. Кучетата не знаят какво е добро и какво е зло. Те знаят само какво е позволено и какво е забранено. Учат го с бой и награда. Винаги навреме и без компромиси. Ужасна свободия е налегнала родината ми и Чебурашка, питаш ме дали не искам да е по-добре. Не, не искам. Съзнавам, че вече приключват ужасни процеси, чиито гнили плодове ще трябва да ям. Младото, работоспособно и образовано население отиде да вдига жизнения стандарт на други държави, а останаха социалното и ментално слаби и милиони пенсионери разчитащи на най-ниско продуктивната ръка в ЕС - българската. БВП е основен показател за жизнен стандарт. Тъжно ми е, обаче вече започвам да приемам света в който живея. Преди време направих класация по която сме все в дъното по различни показатели. Беше ми забавно. Сега ми е само тъжно. Работя си, правя едни патриотични неща, дето не искам да споменавам, отказал съм се да имам деца, защото не искам да живеят в такъв свят и толкоз.

Линк към коментар
Share on other sites

В децата е ключът. Само трябва да се намерят истинските учители. Така мисля аз :)

И аз съм съгласна, че това е ключово. И не ми звучи "твърде езотерично", звучи ми адекватно.

(Забавно е, че някой беше противопоставил по-горе "езотерично" и "реалистично" :3d_030: )

Линк към коментар
Share on other sites

Зара, когато се казва, че в едно нещо има твърде малко от едно, а твърде много от друго - това не значи да противопоставяш двата параметра, а означава да виждаш отклоненията им от действителността.

Какво имам предвид:

Да, безспорно в умерения езотеризъм има много храна за душата. Но, само толкова - за душата. А в прекаления езотеризъм - има вече патология и бягство от действителността.

Да, същото е и в прекалено малкия реализъм - което също води до вяра в илюзии и мистификации. А именно умерен  реализъм ни е нужен, за да ни способства да преценяваме обективно нещата и да реагираме адекватно на тях.

 

То и на мен ми се иска да вярвам в приказки от типа на "Властелинът на пръстените" - как завръщането на Краля ще ни избави от всички зли орки и беди  :D

Или как ние ей-така чудотворно (въпреки болното си общество, психика и гени) ще си отгледаме едни такива светли розово-бели ангелски дечица - които ще ни спасят от несгодите и ще ни създадат едно Ново общество..и т.н.

 

Обаче, то тези неща не стават от самосебе си или само с молитви, чакане и бездействие от наша страна.

Защото езотерични доктрини е имало още от сътворението на света - и въпреки това, аз не виждам кой знае колко да сме еволюирали само с чакане "някой там да дойде и да ни спаси, вместо нас"..

 

Линк към коментар
Share on other sites

Имаш странни представи за езотерично. Животът, съобразен с духовните закони, е реалистичен. Един такъв духовен закон е например, че хората НЕ са равни :-)

Линк към коментар
Share on other sites

Зара, никъде не съм твърдяла, че хората са равни - и ако беше прочела внимателно мненията ми, щеше да го разбереш.

Ето тук отговарям на този въпрос:

http://www.beinsadouno.com/board/index.php?showtopic=14091&page=4#entry184192

 

В моите мнения няма противоречия, а по-скоро има противоречия при други участници в дискусията - които от една страна вадят аргументи, че хората хем не били равни и не заслужавали равни привилегии, а хем пък от друга страна се опитват да ги приравняват - като скачат срещу Галина, че видиш ли не искала да се приравнява по социален статус с циганите.. Това какво е, според теб, не е ли противоречие именно в мненията на тези, които отричат равенството?

 

Разбирам те какво се опитваш да ми кажеш за "духовните закони" - и не мисля, че представите ми за езотеризма са "странни". Напротив, мисля като теб в това отношение.

Обаче, кажи ми колко от херметическите закони за Подобието са в действителност валидни на този етап? То е много лесно да кажем "Трябва да се ръководим от духовните закони, за да изградим света си по правила!"..  Но, това на практика не става и няма как да стане, защото пламенните езотерици  пропускат да видят, че основният компонент в прилагането на тези духовни закони - е да има наличие на хора, достатъчно пробудени и осъзнати, които да станат градивна основа за тези промени.

На този етап реалността е - че този компонент (осъзнатия Човек) липсва в достатъчно висок процент, за да бъдат приложени тези промени по "езотеричен начин".

И следователно - не може да се тръгне Отгоре надолу, а трябва първо да се започне със социални и обществени реконструкции на обществото ни, които постепенно да доведат и до неговото осъзнаване и наподобяване по духовните  закони.

 

 

Линк към коментар
Share on other sites

О,аз не съм за "изграждане на света", аз съм за изграждане на себе си. Светът сам ще се "намести" впоследствие :-) Впрочем, не си мисли, че се обръщам конкретно към теб. Все ми е едно кой какво казва.

Линк към коментар
Share on other sites

Зара, аз пък съм ЗА изграждането на света. И смятам, че това е наша грижа и отговорност - така, както е наша грижа и отговорност изграждането на себе си.

Чувствам се част от този свят и не ми е безразлично какъв е той и как ще живея аз и всички около мен. Чувствам се и прекалено стара - за да си позволя повече да правя грешката да чакам някой друг да ни "оправи света". Чувствам се и прекалено млада - за да се примирявам с компромиса да пропилея живота си бездействайки и в пасивно умуване.

 

А на теб щом ти е "все едно кой какво казва" - не участвай в тази тема.

Тук подфорумът е "Общество" и щом това не те вълнува и нямаш идеи в социална насока - можем да се срещнем и  споделяме в други теми, с друга насоченост.  ;)

 

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...