Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Идеен проект "Безусловен Базов Доход за всеки Българин"


Galina Hristova

Recommended Posts

         Просто не сте изчели проекта, за ромите е писано mvm:

7. Какви ще са ПОЛЗИТЕ, ако проектът ББД се осъществи? 

 

ж) (важно!) решаване на ромския проблем! Ромският "бизнес" да се създават деца, които да се издържат от социални помощи или институции, а след като пораснат в тинейджърска възраст да се продават - ще престане. Няма да има нормален ром, който ще иска да има много деца, които само ще му намаляват ББД и ще се ощетява така финансово?! Да си родител е преди всичко ОТГОВОРНОСТ, а не бизнес или удобство и в този смисъл ББД може да вразуми много роми! Така по естествен начин и вече съзнателно - ромите ще планират децата си, а ако искат да живеят по-добре - ще се стремят да повдигат стандарта си чрез работа, а не чрез точене на социалните помощи и правене на деца. Ако успеем в тази насока, за подобно ноу-хау не само цяла Европа ще ни е благодарна, но и целият свят, където се шири подобна търтейска несправедливост.

 

        Моля ви за последен път, прочетете поне, последната 13 точка от проекта. Ще я пейсна още веднъж :

 

 

 

         13. Често Задавани Въпроси 

 

а) Защо идеята за ББД е „гола“ от страна точни сметки? - сметките са направени от германците и това може да се види в този филма "Базов доход" от тук - 

Който разбира от икономика и финанси, ще се убеди, че те са доста точни.

В този смисъл може и да се попита - Защо германците не са ги въвели? - Защото при тях тези сметки не излизат, и това съм го доказал по горе, а краткият отговор е - защото са в Еврозоната и имат единна валута! В този смисъл може да си отговорите защо Германия натиска толкова за общо даначно законодателство, европейска конституция, европейска прокуратура и т.н. Те много добре знаят, че без да изградят този общ и единен Европейски организъм - ББД-то, ще им изтече при мързеливите гърци или ленивите италианци. Германците сега са в "разкрачено положение" - не могат да вървят напред и да въведат  ББД, но не могат и да се върнат, защото ако въведат обратно националната си валута - еврото ще рухне и нещата могат да станат още по лоши! Предстоят интересни събития, но германският народ (вижте от филма!) ще натиска още по-яко... Ако нещата не се уредят - Еврозоната с голяма вероятност, ще се разпадне! (дано това го имат предвид нашите политици!

б) Кой ще върши мръсната работа?– във филма дават следния отговор? Има три възможности:

- По-добро заплащане за нея и по-добри условия за труд; - Автоматизация и рационализация.

- Всеки да си я върши сам. Можем да добавим към това, че няма проблем да се "внася" и работна ръка, които не означава обаче, че чужди граждани могат да станат лесно българи и да се възползват така от ББД, нали?

г) Ами, ако никой получаващ ББД,  не пожелае да работи? - Принципно това не е възможно! На въпроса дали биха продължили да работят, ако имат базов доход, 60% отговарят – ДА и само 10% - НЕ.

В човек е заложено той да проявява креативност и съзидателност, а Българинът е преди всичко трудолюбив, а не лентяй. ББД ще гарантира някакъв приличен начин на живот, но пазарната икономика винаги ще подтикват човек да има още по-добър стандарт на живот.

Принципът ще бъде не "който не работи не трябва да яде", а "който мисли, ще има повече"!

д) Ще има ли проблеми с пенсиите и пенсионните фондове? - В началото навярно може да има, но с времето проблемите в тези институции ще са оправят окончателно. Замислете се на какви доходи ще се осигуряват хората при скъпо платена работна ръка, при положение, че няма сива икономика? Картинката е очароваща, от финансова гледна точка, нали?

е) Какви са проблемите и опасностите със здравеопазването? - здравната система може да се подобри единствено с електронна здравна книжка, перфектна отчетност, строг контрол и безкомпромисни санкции. В този смисъл ББД може единствено да запълни дупките в здравната каса и да подобри здравното обслужване, а не да му навреди. По-лошо от сегашният етап в тази сфера - не виждам как може да стане!

ж) Няма ли с ББД да създадем едно мързеливо и лениво младо поколение? - Механизмът с кредитни карти, които да не позволяват този доход да се харчи за развлечения по барове и дискотеки, ще стопира леността и ще подтиква към обратното - към креативност, трудолюбие и творчество.  Навярно ще има и такива които ще заседнат зад бутилката и лесния начин на живот, но вижте - това ще е ЕСТЕСТВЕНИЯТ подбор, който ще влезе в действие. Нормалните деца, които са възпитани с добра ценността система ще имат прекрасни възможности да развият своя потенциал и заложби, а другите - насила не можеш да ги накараш да водят нормален живот. Вторите ще имат два варианта - или да се сравняват по първите и да живеят добре, или да продължават да са пиянстващи аутсайдери, но това рано или късно омръзва, а и здравословно не може да се понася. 

з) Защо само ДДС и акцизи, не може ли да се повиши ББД и от другите данъци? - това мярка, предпазваща системата от фалиране. Отделно държавата се нуждае и от административни разходи, които ще са предостатъчни от плоския данък, държавните такси, мита и данък недвижимо имущество.

и) Защо да се ползват кредитни карти и виртуални пари, а не кешови разплащания? - това е стимул да се ходи на работа и всеки да си вдига стандарта. Така се защитава и лева, като не се позволява да се купуват чужди валути или да се инвестира в акции. Тези пари са за добър живот, а който иска да е инвеститор и предприемач - да си направи бизнес план, да тегли кредит и да действа!

й) Защо ББД да не се отнася и лицата под 18 г. възраст? - Да си родител е преди всичко отговорност и Мисия! Ползвайте аналогията от т.4 и си отговорете сами... В организма на майката детето преди да се роди - храни ли се от външни източници или ползва кръвта/ресурсите на майката? Отделно казахме, че обвързването на ББД с пълнолетието е мощен метод да се спре ромсккият "бизнес" и източването на ББД! 

к) Няма ли с ББД да се засили демографскиа срив? - напротив! Тази система ще върне много от страдащите ни сънародници в чужбина, работещи ангария и при мизерни условия - обратно ТУК в България. По изчисления има над 4 милиона Българи навсякъде по света. Една трета от тях да се завърнат - това няма да е срив, а ВЪЗХОД за нацията ни.  Отделно в Англия на територия голяма като България, живеят 5-6 пъти по голямо население. Тоест - климатичните условия в красива България са десетки пъти по добри от други страни, а място за живеене по нашите земи има за минимум 10-сет пъти по голямо население. Отделно казахме, че да си родител е лично призвание, необходимост и Мисия, която не трябва да се стимулира с обществени пари. Тази методика е погрешна, а ББД - предостатъчен за отглеждане на деца! 

л) Няма ли да са притеснени фирмите, ако нямат възможност за данъчен кредит? - Да, въпросът е основателен! Усвояването на ДДС (данъчния кредит!), е именно с цел засилване на предприемчивостта на бизнеса. За жалост обаче той засилва и алчността, и склонността към злоупотреби и далавери.  Замислете се - имате ли познат бизнесмен, който не прави непрекъснати сметки, кои от частните си материални активи, да ги води на фирмата, за да може да приспада ДДС?! Това честно ли е? И това го правят обикновено почтените бизнесмени! Останалите - кроят схеми как може с фиктивни сделки да източат милиони, като данъчни кредити, без да са развили никакъв бизнес... Примерите в това отношение не са само в България, а са навсякъде по света. Това е  проблем от световен мащаб!

о) Какъв може да бъде размера на  ББД към момента? - Накарах счетоводителя ми да направи една бърза сметка, но той не е специалист по бюджет и сметките са ориентировъчно... При ДДС и Акцизи около 12-13 милиарда годишно, ако се разделят на 5 милиона Българи - месечната сума към момента е около 200 лева! Това не е малко, като се има предвид хората с какви мизерни пари живеят, нали? Добрата новина е, че ако ББД се въведе и се вдигне икономиката на крака (прочетете точката за ползите от него!) - тази "плаваща сума" от 200 лв. за няколко години спокойно ще се утрои, а времената, където ще имаме поне 1/3 от западните заплати не са мираж... Подобни доходи Българина ще ги получава обаче БЕЗУСЛОВНО, а не със зависим "робски" труд, както става в развитите западни "демокрации"!

 

 

 Между другото Диана Илиева, гордея се с титлата "поддръжници" на Никола Дамянов.  

Редактирано от Galina Hristova
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 153
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

В предложенито се говори за задължителни първи стъпки, които са необходими за въвеждане на ББД. Някои от тях:

 

- електронно правителство и електронна лична карта ЛК за всеки Българин. Без това ББД е НЕВЪЗМОЖЕН и това трябва да е задължително първата стъпка! - А електронен чип под кожата?! :)

- приемане на принципа - "без външен дълг" е важна предпоставка за успешен и здрав ББД.  - значи първо да изплатим външния дълг

- може и без валутен борд, за да не ни провали ББД евентуален крах на долара или еврото - значи махаме валутния борд

- промяна на данъчното законодателство като идеята е – презумцията от "невинен до доказване на противното", да стане - "ВИНОВЕН до доказване на противното" - значи всички да станем виновни и да доказваме, че не сме

 

Само тези първи стъпки показват, че ББД може да бъде въведе след 40-50 години.

 

Това и други неща ме карат да мисля, че това предложение има единствено за цел да се говори за него и да носи някакви облаги от това говорене в полза на предложителите.

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Божидар Цендов-БожидарЗим, ето ти отговора от стената на Никола Дамянов.

 

Никола Дамянов към Божидар Цендов, казваш - "И въобще, според мен, всякакви подобни проекти целят да ни държат в матрицата, а не да ни изведат от нея"

С теб се познаваме и разбирам произхода на негативизма ти...

Като теб хора ще има най вече, които си мислят че ББД ще им вземе хляба?!

Еми,...ДА! Ако хората са свободни, задоволени, здрави и щастливи, Ти на кой ще правиш прогностиките си и ще го "дизайнираш"?

Виж! Добър си в професията си и си умен, но ти пречи страха и негативизма. Защо се изявяваш по този начин? Какъв пример даваш на клиентите си?

Последно - черногледството и критикарството ти, беше причината да те изключа от приятелите си преди време, но сега ако оспамиш още веднъж темата - извинявай брат, но ще те банна. Темата е отговорна и касае цял Народ и компромис нама да ти направя този път!

петък в 04:11 · Харесвам

 

Линк към коментар
Share on other sites

Галина, кой е този Дамянов, с какво се занимава и как си изкарва доходите?

 Между другото аз съм напълно съгласна със забележките на Божидар от предходния му пост,

като искам да добавя още

 

Предлагате всички фирми да бъдат регистрирани по ДДС?

Знаете ли какво означава това за малкия и средния бизнес, който и сега без да е регистриран по ДДС едва оцелявва

Това означава тотално закриване на този бизнес и стотици хора останали без доходи, а също и по-малко данъци в бюджета, които сега внася малкия и средния бизнес

 

Напротив, прагът за регистриране по ДДС трябва да се вдигне още.

 

ПП. Освен това вие твърдите, че германците не са въвели още този базов доход, защото били в еврозоната и той щял да изтече към гърците или италианците.

Ами нали по презумпция този доход се отпуска САМО за гражданите на дадената държава?

Това можете ли да го обясните още веднъж?

Редактирано от mvm
Линк към коментар
Share on other sites

Изгледах прословутото видео, филм от час и 38 минути. По-скоро е за Швейцария, отколкото за Германия

Предлагат ДДС да е единствения данък, но вече за сметка на това да стане 100%

Опитаха се да докажат, че при това цените на стоките няма да се повишат, защото ще се намалят заплатите на 50%.

Понеже освен заплати , ще се получава и този базов доход. Но той ще е по-малък от намалената наполовина заплата.

При тях се говореше, че ще го има и за децата, но наполовина

Зададоха си въпроса защо досега не е въведен в Швейцария, но така и не дадоха смислен отговор.

През по-голямата част от филма обясняваха колко е полезен този доход., и как ще ни направи много по-свободни, хехе

 

Та така, някой иска населението на света да обеднее още повече

Редактирано от mvm
Линк към коментар
Share on other sites

Ми не, това:

ж) (важно!) решаване на ромския проблем! Ромският "бизнес" да се създават деца, които да се издържат от социални помощи или институции, а след като пораснат в тинейджърска възраст да се продават - ще престане. Няма да има нормален ром, който ще иска да има много деца, които само ще му намаляват ББД и ще се ощетява така финансово?! Да си родител е преди всичко ОТГОВОРНОСТ, а не бизнес или удобство и в този смисъл ББД може да вразуми много роми! Така по естествен начин и вече съзнателно - ромите ще планират децата си, а ако искат да живеят по-добре - ще се стремят да повдигат стандарта си чрез работа, а не чрез точене на социалните помощи и правене на деца. Ако успеем в тази насока, за подобно ноу-хау не само цяла Европа ще ни е благодарна, но и целият свят, където се шири подобна търтейска несправедливост.

 

не е вярно като изводи. Ромите не разсъждават по този начин относно децата. Интересно е да са послушат две циганки застанали пред гинекологичен кабинет за поредното дете или аборт - препоръчвам го на Н. Дамянов. mvm е права. Този доход ще способства за още по-голямо паразитиране на ромите на гърба на обществото и откъсването им от обществения живот.

 

А иначе забелязвам, че не се дава смислен отговор на моите въпроси по този проект - защо? Може би защото разсъжденията ми дават някои контрапунктове на идеята и така я поставят под съмнение; но ако се замислим, то това всъщност е добре - в смисъл нека се избистрят нещата, нека се вземат всички "за" и "против". Защото честно казано на мен този проект ми се струва много по-несбъден от проекта за безплатния хляб. И за разлика от първия - откровено вреден за хората. И въобще това, ако някой изкаже несъгласие по някоя точка от тези проекти (имам предвид и този за хляба), се приема много на нож - защо? Като че ли това са някакви безусловно верни, полезни и идеално разработени проекти. А така ли е? Не е ясно. Но явно, че не ги предлагате за обсъждане, а само за подкрепа и аплодисменти. Това лично за мен е твърде странно като позиция.

 

 

Иначе ако искаме да направим нещо за обществото, то според мен е добре да се мисли в дурга плоскост - тази на образование, възпитание, както и някакви мерки именно всеки човек да си намери точното място в обществото; не разбирам личните нападки по отношение на Божидар, да оставим това, че е против правилата на този форум, но ако се замислите, той просто се опитва според знанията си да работи точно в тази насока; аз, с моите скромни знания по астрология и номерология, се опитвам в свободното си време да правя същото - на ЛС колкото и когато мога съм правила и правя разработки на много потребители - надявам се да съм (била) полезна; други хора неуморно качват и коригират беседи, лекции, списания и т.н., което също способства за нашето възпитание и разширяване на знанията ... въобще много хора правят полезни неща, тук и сега, не ги подценявайте!

Линк към коментар
Share on other sites

Моля, всеки точно и ясно да формулира въпросите си (без "украшения" :) ).

Например 1; 2; 3; ...

 

Ще се постарая да дам отговори доколкото мога :) (нали се има в предвид, че проекта е идеен).

Линк към коментар
Share on other sites

Дианче, аз си направих труда да изчета всички коментари на стената на този г-н Дамянов

Той банва всички, които са се осмелили да критикуват неговия проект за базов доход

И на мене ми е странно и непонятно такова поведение.

Освен това господинът се държи авторитарно, надменно с хората, писали на стената му

като някакъв Господ, който им дава хляба в ръцете, а те безбожниците не искат да го вземат

 

Галина, мисля че всеки писал в темата, много точно е казал с какво не е съгласен с вашия проект.

А вие не искате да видите критиките, защо?

Линк към коментар
Share on other sites

Допълнение към Станимир. Разбрах , че в капиталистическия свят ДДС-то е от 53година(да могат да се оберат хората и да останат на хляб и вода), а дотогава как са я карали?

 

Диана Илиева, абсолютно си права за банкера-феодал., ама кажи ми това честно ли е? Имам големи деца и въобще не си правя статистики пред кабинета на гинеколога. Не си правя принципно статистика какво говорят циганите. Принципно ако нямаш сметка от нещо ще го правиш ли?

 

mvm, голям е интереса към Н. Дамянов и ще ви кажа че го познавам от 16 години. Той няма финансови и здравословни проблеми. Никола си е оправил неговото ББД. Не е маловажно да кажа че и всичките му приятели и близки също нямаме проблеми, когато го питаме за съвет и спазваме насоките му. Семейството ми цялото благоденства благодарение на идеите който ни дава, само че аз не мрънкам, ами гледам максимум точно( с Божествени Неща не се правят компромиси), да ги приложа. Знам със сигурност, че има и  други тук, яли плодовете на насоките му

И предни пъти съм го казвала:  Дали ни харесва или не, Небето е използвало Н. Дамянов.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

А защо никой друг не го познава, не е виждал лицето му (даже сред уж близките му), не знае нищо за биографията му, не знае с какво се занимава, не знае нищо за него?!

Линк към коментар
Share on other sites

Десятък

 

В качеството си на модератор ще направя една забележка: Темата не е за Н. Дамянов и ако тя продължава да се обвързва с него ще бъде затворена. Няма да бъде позволено и косвено участие на Н. Дамянов в темата чрез посредничеството на един или друг участник. Вече не помня причината поради която профила на Н. Дамянов тук е изтрит, но това е факт и моля да се съобразявате с това без да го коментирате.

Линк към коментар
Share on other sites

Допълнение към Станимир. Разбрах , че в капиталистическия свят ДДС-то е от 53година(да могат да се оберат хората и да останат на хляб и вода), а дотогава как са я карали?

 

Диана Илиева, абсолютно си права за банкера-феодал., ама кажи ми това честно ли е? Имам големи деца и въобще не си правя статистики пред кабинета на гинеколога. Не си правя принципно статистика какво говорят циганите. Принципно ако нямаш сметка от нещо ще го правиш ли?

 

mvm, голям е интереса към Н. Дамянов и ще ви кажа че го познавам от 16 години. Той няма финансови и здравословни проблеми. Никола си е оправил неговото ББД. Не е маловажно да кажа че и всичките му приятели и близки също нямаме проблеми, когато го питаме за съвет и спазваме насоките му. Семейството ми цялото благоденства благодарение на идеите който ни дава, само че аз не мрънкам, ами гледам максимум точно( с Божествени Неща не се правят компромиси), да ги приложа. Знам със сигурност, че има и  други тук, яли плодовете на насоките му

И предни пъти съм го казвала:  Дали ни харесва или не, Небето е използвало Н. Дамянов.

Галя, вярно е, че ДДС-то е сравнително от скоро, половин век примерно. Но, може да се каже, че именно след неговото въвеждане държавите стават много по-социални, отколкото преди това. Т.е точно обратно на това, което се твърди, че е въведено с цел да остави хората на хляб и вода. Компаниите все повече са се изхитряли и са обявявали все по-малки печалби (и сега е така), така че данък печалба е бил все по-недостатъчен за осигуряване на социалните функции на дъжавата. Пък за другото - да не се самозаблуждаваме: ами и данък печалба е калкулиран от т.нар. капиталисти и си е включен в цената на стоката неизбежно; точно както и ДДС. Един добър собственик/управител на фирма калкулира всички разходи, вкл. данъци и тогава определя крайната цена, която винаги се плаща от крайните потребители на стоката или услугата.

Та общо казано - не е ДДС-то враг номер 1. Тъкмо напротив, именно чрез него се избягват голяма част от хитруванията на фирмите и солидно се пълни държавната хазна.

 

Банките ... ами да, имат печалба, естествено; както казваш и ти, кой ще прави нещо, ако няма печалба? Дори голяма печалба бих казала. Обаче кое не е честно? Не разбирам. Аз дори съм благодарна, че имах възможност да си купя малко бусче за бизнеса, след това бизнессграда, сега тъкмо връщам последния заем за оборотни средства ... Ами като съм поразработила дейността си и ми трябва кола, за да я обслужвам по-добре и дори да мога да я разширя, по-добре да взема кредит, който да връщам примерно 3 години, отколкото да се мъча още три години без голяма кола, за да спестя тази сума и тогава да си позволя покупката. Иначе определено не одобрявам кредити, които се вземат с цел да се "изядат и изпият" най-общо казано. Вече казах - според мен си заслужават пари на заем само за инвестиране в работа или в образование.

 

И какво лошо, че съм се заслушала в циганките (в интерес на истината бяха три, една от които туркиня и затова говореха на български помежду си, иначе нямаше да ги разбера)? Казваш "Не си правя принципно статистика какво говорят циганите. Принципно ако нямаш сметка от нещо ще го правиш ли?" Виж, може и да не съм права и да съм дори леко глупава, че не си правя сметката ...Но аз обичам да се вслушвам, да се вглеждам и след това да разсъждавам. Считам, че това ме обогатява. И ми дава по-широк светоглед. И така се доближавам до реалното положение на нещата. Иначе човек е склонен да живее в един измислен свят, според собствените си представи. За протокола - и моите деца са големи, ама нали се ходи за едни профилактични прегледи за цитонамазка, та така, интересни неща научих, за тяхната гледна точка и за тази на съпрузите им ... С една дума - сигурна съм, като говоря, как ще се отрази такъв доход на ромите като цяло.

 

Иначе зададох много въпроси, но нека да повторя кратичко само един:

ако човек получава някакви пари/доход, а не е свършил нищо полезно за другите хора, то как ще се отрази това според вас на човека ... ?

Линк към коментар
Share on other sites

Идеята в проекта ми харесва и заставам напълно зад нея. За мен няма значение кой е авторът. Тази идея е залегнала и в словото на Учителя. Според неговите думи всеки народ си има мисия. Аз смятам, че мисията на България е да даде нещо ново, пречистващо на човечеството. Нали пак според думите на Петър Дънов, ние сме черния дроб на планетата? А функцията на черния дроб е да пречиства, освежава кръвта.

 

Знам, че идеята за ББД и във филма, и в проекта звучи малко фантастично. И за мен беше така в началото. Не толкова от финансова гледна точка - не съм икономист и не се наемам да говоря в тази посока. По-скоро ми беше интересно защо Провидението до сега не е позволило такъв начин на разпределение на благата? Предполагам, че в борбата за физическо оцеляване през което минава всеки човек, се шлифова неговото еволюционно развитие? Това става чрез принудително учене, чрез труд и страдания... Затова старата система на разпределение до някъде е била полезна. Но в момента  всеки вижда как тази система се е изродила и не върши работа, а по-скоро пречи. Хората са вече доста напреднали в еволюцията си. Идва шестата раса. Защо нашият народ да не даде едно ново начало?

 

Съобразявам се с указанията на Станимир и няма да отговарям на въпроса на Божидар. Ако някой се интересува от биографични подробности за даден човек, имащ профил във фейсбук - да му пише там. Колкото до банването (mvm) - към бележката за ББД във фейса има над 100 въпроса на които трябва да отговори един човек. Как би станало това, ако трябва да се отговаря и на въпроси свързани с илюминанти, извънземни, заговори, рептилии и т.н.?

На въпроса на Диана:

ако човек получава някакви пари/доход, а не е свършил нищо полезно за другите хора, то как ще се отрази това според вас на човека ... ?

 - зависи от еволюционното ниво на човека. Аз вярвам, че е мината вече критичната фаза, когато болшинството хора трябваше да бъдат насила карани да се чувстват част от ЦЯЛОТО. Забелязала съм, че и в последния клошар, гори едно огънче някъде вътре в него - да е полезен, необходим с нещо на някой. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ани, аз съм съгласен, че всеки човек трябва да бъде подпомогнат поне за прехраната.

Казва се, че сегашната система за социално подпомагане била опорочена и не вършела работа. Аз мисля, че върши работа. Доста роми живеят основно с нейна помощ.

Ако тази система е опорочена то при същите хора, т.е. ние, и системата за ББД може да бъде опорочена.

На мен ми се вижда по-рационално тези усилия да бъдат вложени в нещо като кухня за бедни или като "Армията на спасението", която се грижи за осигуряване на прехрана на нуждаещите се и да се стреми да инициира нужните законодателни промени. Това е нещо достижимо или реално.

Аз не мисля, че нуждаещите се трябва да бъдат оставени да чакат да се направи електронно правителство, да се изплати външният дълг, да пада валутния борд и т.н.

Също така ми е странно лично на мен защо трябва да се дава ББД на тези, които могат да изкарват прехраната си?!?! То за тях, ако направим сметки, излиза, че им се вземат едни пари, които същите им се връщат.

И за това ще бъде изразходван огромен административен потенциал и пари.

По-добре да се съсредоточим върху наистина нуждаещите се. Държавата и сега това прави чрез социалните дейности, здравеопазване и т.н.

Плюс това грижите за нуждаещите се не се изчерпват с един гол ББД, с едни голи пари. Пенсинерите например може да се каже, че имат пенсии, които покриват ББД, но пък те се нуждаят от социален патронаж - някой който да им готви и носи храна, грижи за домакинство и т.н. Инвалидите също се нуждаят от по-особен вид подпомагане. И т.н.

Също така окрупняването на социалното подпомагане в държавата носи ползи за особените случаи. Примерно една операция може да струва от няколко хиляди до десетки хиляди лева. Тези разходи се поемат от държавата. Не са много такива случаи, но ако го нямаше централното социално осигуряване, тези хора нямаше да оживеят.

Също така може да видим всички дейности изпълнявани от социалните служби. Те са много и разнообразни. Образованието също зависи от събираните данъци. Чрез образованието се реализира най-ефективният начин хората да изкарват прехраната си.

Всичко това е благодарение на данъците. Ако ние решим от тези данъци да изплащаме ББД, то всички останали социални дейности ще пострадат. Някой ще има ББД, но като иде в болница, ще му кажат, че вече трябва да плаща операцията си, защото няма пари за нея. На инвалидите и пенсионерите ще им бъде казано, че имат ББД и да се оправят с него. Ще бъдат затворени училища. Ами детските градини. Ами детските домове. И т.н.

Аз съм абсолютно съгласен, че трябва да се помогне на нуждаещите се за прехраната, но само на тях и то като имаме предвид целия социален процес. Аз бих се радвам да видя нещо като "Армията на спасението" в България.

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Ани, ти вярваш, че е така или действително е така? Има голяма разлика.

И защо аз виждам доста хора, склонни да правят тъкмо обратно - да паразитират?

Ти например съгласна ли си да плащаш - колко беше 15% или дори 25%, т.нар. невъзстановяеми загуби на ЕРП-тата? Откъде са тези загуби според теб? Той тока нито се изпарявва, нито изтича в канала - основно по две линии:

1. Циганите, които откровено не си плащат.

2. Комшиите ни, които тайно са си манипулирали електромера да не отчита всичко потребено.

И какво спира комшиите да лъжат още повече в сметките - ами само това, че ако стане прекалено очевидно, ще ги хванат. Та ако загубите са 25%, то хората, които "икономисват" от сметките си са поне двойно повече, защото то все пак отчитат поне половината от изгорения от тях ток. Та, къде отиде болшинстовото съзнателни граждани, дето ти вярваш, че ги има тук и сега?!

 

Човеците още не сме дораснали, нямаме нужното съзнание, нямаме необходимия морал ... това е реалността. Какво ти се иска, какво вярваш, е съвсем друг въпрос.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Истината за загубите на ЕРП-тата които плащаме е много по жестока. Масово големи и печеливши хотели по черноморието не плащат и стотинка ток при сметки от по няколко хиляди. Същото предполагам, че правят и някои крупни заводи и фирми. Т.е. в този случай е неоправдано да обвиняваме съседите и циганите, които и да крадат, сумите са нищожни на фона на умишлените кражби, които правят големи предприятия. Сметките за тока през януари бяха надути абсолютно на всички лични абонати за да се покрият въпросните загуби от изминалата година и това няма нищо общо с високата цена на електричеството, просто защото хората не са потребявали толкова електроенергия колкото заплащат.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Стан, нашата сметка за ток не е по-надута, освен с тези допълнителни проценти за загуби и какво ли не. Сумите, които платихме януари и февруари, бяха по-малки от тези през миналата година, предполагам заради по-меката зима и закупения климатик за една от стаите ни.

Обаче това, което казваш, е интересно - в какъв смисъл не плащат ток? Имат сметки и не плащат или манипулират отчитането, какво имаш предвид?

 

А иначе аз просто се опитвах да покажа на Ани, че хора, дето непрекъснато се мъчат да излъжат (то не бяха магнити, шунтиращи кабели и какво ли още не при електромерите) за потреблението си и да се топлят на гърба на другите, дето не са толкова "умни" като тях, не са съзнателните хора, които тя вижда в своето въображение. Същото е и при водата. Докато живеех в блок, сметката ми за вода беше: реалното ни потребление съставляваше 2/3 от сумата, а другата 1/3 се формираше от разликата в отчитането на общия водомер долу и индивидуалните. Нормално ли е това? Давали сме водомера си за проверка - точен е! Обаче логиката е желязна - щом общия показва много повече вода, отколкото сумата от водомерите на всички апартаменти, то разликата се разпределя между всички, пропорционално на консумацията. Значи един или по-скоро няколко от комшиите лъжат и то яко. От ВиК вдигат рамене - оправяйте се помежду си, ние си искаме да се плати консумираната вода от общия водомер.

Толкова за съзнателните хора, дето били на ръба на 6-тата раса - ще почакаме още 2-3 века поне (вкл. и според периодизацията на Щайнер).

Линк към коментар
Share on other sites

Ани, аз съм съгласен, че всеки човек трябва да бъде подпомогнат поне за прехраната.

Казва се, че сегашната система за социално подпомагане била опорочена и не вършела работа. Аз мисля, че върши работа. Доста роми живеят основно с нейна помощ.

.....

Аз съм абсолютно съгласен, че трябва да се помогне на нуждаещите се за прехраната, но само на тях и то като имаме предвид целия социален процес. Аз бих се радвам да видя нещо като "Армията на спасението" в България.

Бождар, явно не си разбрал за каква система говоря - не е за сегашната система за социално подпомагане. Ето отново какво съм написала:

 

Предполагам, че в борбата за физическо оцеляване през което минава всеки човек, се шлифова неговото еволюционно развитие? Това става чрез принудително учене, чрез труд и страдания... Затова старата система на разпределение до някъде е била полезна. Но в момента  всеки вижда как тази система се е изродила и не върши работа, а по-скоро пречи. Хората са вече доста напреднали в еволюцията си. Идва шестата раса. Защо нашият народ да не даде едно ново начало?

Може би трябваше наистина да уточня, че става дума за системата на разпределяне на благата в обществото. "Основната идея на ББД - да се гарантира някаква базова материална независимост на човек.

Целта е - да се премахне непрекъснатият страх и стрес, с които живеят хората, породени от притеснения за тяхното оцеляване. Притеснения, които превръщат даденият човек в РОБ на една система като сегашната. "

Тук не става дума за нуждаещите се, а изобщо за всички хора.

Колкото до понятието "нуждаещи се" - това е много относително според мен. Определянето на това кой се нуждае от помощи и кой не понякога е много неточно, Създават се цели групи от населението на една държава, чийто поминък е да са социално слаби. Това е вредно и за тях самите, и за обществото като цяло.

ББД не заробва хората, а ги освобождава.

Линк към коментар
Share on other sites

А иначе аз просто се опитвах да покажа на Ани, че хора, дето непрекъснато се мъчат да излъжат (то не бяха магнити, шунтиращи кабели и какво ли още не при електромерите) за потреблението си и да се топлят на гърба на другите, дето не са толкова "умни" като тях, не са съзнателните хора, които тя вижда в своето въображение. Същото е и при водата. Докато живеех в блок, сметката ми за вода беше: реалното ни потребление съставляваше 2/3 от сумата, а другата 1/3 се формираше от разликата в отчитането на общия водомер долу и индивидуалните. Нормално ли е това? Давали сме водомера си за проверка - точен е! Обаче логиката е желязна - щом общия показва много повече вода, отколкото сумата от водомерите на всички апартаменти, то разликата се разпределя между всички, пропорционално на консумацията. Значи един или по-скоро няколко от комшиите лъжат и то яко. От ВиК вдигат рамене - оправяйте се помежду си, ние си искаме да се плати консумираната вода от общия водомер.

Толкова за съзнателните хора, дето били на ръба на 6-тата раса - ще почакаме още 2-3 века поне (вкл. и според периодизацията на Щайнер).

Диана, тези хора за които пишеш ги виждам доста ясно. Особено в блоковете с парно. Плащам в момента над 50% повече от миналата година заради разни дребни измами. Но същевременно виждам състоянието на тези, които лъжат с тока, парното, водата. Нищо фактически не печелят. Според мен мизерията ги е докарала до там. Ако трябва да забиваме в тази област...няма да се спрем. И какво ще излезе? Че хората са крадци, измамници...?  Може и да има такива - абсолютно лоши? Но знаеш ли, един съседът за който със сигурност знам, че си е махнал измерителните уреди от радиаторите, на практика е готов винаги да услужи. Пенсионер по болест е и едвам свързват двата края, но винаги гледа да си намери някаква работа из входа, да е полезен с нещо. И не само той е така - има и други.  :)

В предложеният проект на опасения от рода, че някои ще мързелуват има даден отговор:

ж) Няма ли с ББД да създадем едно мързеливо и лениво младо поколение? - Механизмът с кредитни карти, които да не позволяват този доход да се харчи за развлечения по барове и дискотеки, ще стопира леността и ще подтиква към обратното - към креативност, трудолюбие и творчество. Навярно ще има и такива които ще заседнат зад бутилката и лесния начин на живот, но вижте - това ще е ЕСТЕСТВЕНИЯТ подбор, който ще влезе в действие. Нормалните деца, които са възпитани с добра ценността система ще имат прекрасни възможности да развият своя потенциал и заложби, а другите - насила не можеш да ги накараш да водят нормален живот. Вторите ще имат два варианта - или да се сравняват по първите и да живеят добре, или да продължават да са пиянстващи аутсайдери, но това рано или късно омръзва, а и здравословно не може да се понася.

 

и

 

г) Ами, ако никой получаващ ББД, не пожелае да работи? - Принципно това не е възможно! На въпроса дали биха продължили да работят, ако имат базов доход, 60% отговарят – ДА и само 10% - НЕ.

В човек е заложено той да проявява креативност и съзидателност, а Българинът е преди всичко трудолюбив, а не лентяй. ББД ще гарантира някакъв приличен начин на живот, но пазарната икономика винаги ще подтикват човек да има още по-добър стандарт на живот.

Принципът ще бъде не "който не работи не трябва да яде", а "който мисли, ще има повече"!

Линк към коментар
Share on other sites

Ани, моля те, ти поне си математик - значи 60% отговаряли с Да, а само 10% с Не. Добре, останалите 30% къде останаха? И извинете, но откъде ги взехте тези данни за тези проценти? Кого попитахте, как? Представителна извадка ли е това или не?

И разни такива съвършено голи и необосновани изводи - "Принципно това не е възможно!", че и с удивителна накрая. Ами аз мога да кажа точно обратното, пак с удивителна накрая :) И кой ще е прав?

Че добре да се направи промяна в обществото съм съгласна, но хайде, помислете си още, нужно е.

Линк към коментар
Share on other sites

......

Може би трябваше наистина да уточня, че става дума за системата на разпределяне на благата в обществото. "Основната идея на ББД - да се гарантира някаква базова материална независимост на човек.

.......

.................

В човек е заложено той да проявява креативност и съзидателност, а Българинът е преди всичко трудолюбив, а не лентяй. ББД ще гарантира някакъв приличен начин на живот, но пазарната икономика винаги ще подтикват човек да има още по-добър стандарт на живот.

Принципът ще бъде не "който не работи не трябва да яде", а "който мисли, ще има повече"!

Ани, чудесно, прекрасно. И аз в мечтите си бих искал това да е осъществимо, което означава и в обозримо време.

Обаче, като говорим за пазарна икономика един от принципите й е, че работната сила също е стока. Друг принцип е, че цената на всяка стока се договаря свободно между купувача и продавача.

А ти искаш да има нова система на разпределение на благата в обществото, което вече не е пазарна икономика. Защото няма свободно договаряне на цената на работната сила, а вече насилствено е заложена някаква нейна цена, което е и самият ББД.

Друг смисъл на пазарната икономика е, че мотивацията за труд нараства с дефицита на блага. Съответно намалява с увеличаване на благата.

Ако има увеличаване на благата, т.е. наличие на ББД, то мотивацията за труд ще намалява. (В Полинезия, където хората се хранят с наличните плодове и морски дарове, никой не се трогва много да работи). Което означава, че цената на труда ще расте. Което означава, че реално работодателите ще трябва да вдигнат досегашните заплати, за да накарат хората да работят същото, което са работили.

Вдигането на заплатите ще доведе до фалити на работодатели или поне до влошаване на финансовото им състояние и намаляване на инвестициите. Следва намаляване производителността на труда и произвеждането на по-малко блага за потребяване и износ.

Ако не се вдигнат заплатите, то ще се работи по-малко и ще следва пак същото.

И хората уж ще имат повече пари, а ще могат да потребяват по-малко.

Няма как да стане ББД при пазарна икономика. Между другото си имахме ББД по време на социализма - на всеки се намираше работа и той получаваше най-малкото нещо като ББД. Уж имаше пари, но в магазините нищо нямаше.

П.С.

Та пак да спомена тази първа стъпка по експресното изплащане на дълга (предполагам, че е експресно иначе каква първа задължителна стъпка ще е).

Падналото правителство се опита да сведе държавните разходи до минимума, за да има финансова стабилност. Вследствие на това се появиха всички протести, вълнения и самозапалвания.

Представяте ли какво ще се случи, ако се тръгне експресно да се погасява външния дълг?!?!??! ........ и то в този момент или близкото бъдеще....

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Ани, моля те, ти поне си математик - значи 60% отговаряли с Да, а само 10% с Не. Добре, останалите 30% къде останаха? И извинете, но откъде ги взехте тези данни за тези проценти? Кого попитахте, как? Представителна извадка ли е това или не?

И разни такива съвършено голи и необосновани изводи - "Принципно това не е възможно!", че и с удивителна накрая. Ами аз мога да кажа точно обратното, пак с удивителна накрая :) И кой ще е прав?

Че добре да се направи промяна в обществото съм съгласна, но хайде, помислете си още, нужно е.

Тези цифри според филма са за Германия или Швейцария. Най-вероятно този проект е направен по филма, макар че не съм съвсем сигурен. Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Ани, моля те, ти поне си математик - значи 60% отговаряли с Да, а само 10% с Не. Добре, останалите 30% къде останаха? И извинете, но откъде ги взехте тези данни за тези проценти? Кого попитахте, как? Представителна извадка ли е това или не?

И разни такива съвършено голи и необосновани изводи - "Принципно това не е възможно!", че и с удивителна накрая. Ами аз мога да кажа точно обратното, пак с удивителна накрая :) И кой ще е прав?

Че добре да се направи промяна в обществото съм съгласна, но хайде, помислете си още, нужно е.

Данните са взети от филма.  Посочени са процентите само на твърдите отговори. Има и разни междинни. Сега не си спомням подробности. Един филм от час и половина не е като статия от където може да се открие нещо веднага и да се копира. Изгледай филма и ще разбереш отговорите на въпросите които задаваш. 

 

Колкото до това кой ще е прав - бъдещето ще покаже. :)

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

......

Може би трябваше наистина да уточня, че става дума за системата на разпределяне на благата в обществото. "Основната идея на ББД - да се гарантира някаква базова материална независимост на човек.

.......

.................

В човек е заложено той да проявява креативност и съзидателност, а Българинът е преди всичко трудолюбив, а не лентяй. ББД ще гарантира някакъв приличен начин на живот, но пазарната икономика винаги ще подтикват човек да има още по-добър стандарт на живот.

Принципът ще бъде не "който не работи не трябва да яде", а "който мисли, ще има повече"!

Ани, чудесно, прекрасно. И аз в мечтите си бих искал това да е осъществимо, което означава и в обозримо време.

Обаче, като говорим за пазарна икономика един от принципите й е, че работната сила също е стока. Друг принцип е, че цената на всяка стока се договаря свободно между купувача и продавача.

.....

 

 

Всеки има право да си помечтае, нали? Аз също. :)

Смяната на един начин на разпределение с друг ще стане когато хората станат готови. Всеки трябва да отговаря за себе си, а не за другите – дали щели да работят или не... За да се тръгне по водата – трябва вяра! Вяра в Божия план, вяра в нас и в ближните ни.

Дали сме готови за смяна или не...? Виждам от негативизма с който се напада и филма (без да сте го изгледали) и  проекта (без да сте го изчели), че май все още няма много готови на такава крачка? Това са идеи, но защо ги отричате така упорито – не мога да разбера?

 

Днес от съвременния човек се изисква да спазва известни условия, но когато порасне, когато възмъжее, ще му се наложи друг порядък, други условия, различни от сегашните. Детето прави само това, което отговаря на развитието и на възможностите му. То не може да излезе вън от своите възможности. Ще кажете, че искате идеален строй на живота. Днешното човечество не може да създаде по-идеален строй от този, който е създало. Ако представите на съвременното човечество идеален образ на живота, то пак ще се върне към стария.

Всеки ще получи това, за което е готов. Това зависи от разбиранията на хората. Някой иска да бъде свободен, а ограничава другите. Какво разбиране за свобода е това? Ти искаш да бъдеш свободен, а другите да бъдат роби. Може ли да се нарече свободен онзи, който ограничава другите? Само разумният и добрият човек може да бъде свободен. Всичко, каквото той върши, е разумно.

 

Две лепти

 

Сега виждам, колко е бил прав Учителя. И колко ясно е виждал в бъдещето! Беседата е от 1930 г.

 

Мисъл за деня - 05.03.2013 г.

 

Ето на, толкова години вече аз говоря на българите. Ако бях говорил на други народи, досега светии щяха да станат. Те казват, че този човек разсипа нашата вяра. Че каква вяра имате вие? Ако имахте вяра досега от България щеше да стане нещо, но вие нямате вяра. Та и историята показва, че сте хора, които вървят без вяра. Аз искам да туря българите в правия път и затова казвам: Вървете по българския път, който Бог е определил! Не ходете по вашите пътища, защото ще ви пати главата.

Линк към коментар
Share on other sites

Убедена съм,че в близко бъдеще някои държави могат да се опитат да въведат подобна система (същата или до голяма степен сходна). И това ще е напълно изкуствено, защото човешкият род не е напреднал дотолкова, че тази система да израсне естествено като споделеност между хората. Ще бъде наложена от правителствата и ще доведе до голям крах на цялата система.

Което всъщност не е лошо, защото само така би могло да се роди нещо качествено ново.

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...