Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Защо се стремите към сила и знание?


Ваня

Recommended Posts

  • Отговори 163
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:wub:

"Неведоми са пътищата Господни!!!"

"Ако човек не научи урока на смирението, каква полза от силата и знанието?"

научи урока ???

знанието???

:1eye:

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

"Ако човек не научи урока на смирението, каква полза от силата и знанието?"

научи урока ???

знанието???

Да, точно така исках да прозвучи! Да разберете, че говорим за едно и също, погледнато от различни страни. Не отричам знанието, нито силата по принцип. :D

Линк към коментар
Share on other sites

Не се заяждам, просто се забавлявам. Ценя казаното от вас и дори съм съгласна, с известни уговорки...

"Един петел намерил парче сирене на земята и се качил на едно дърво, там да го яде. В това време една лисица зърнала петела и започнала да мисли как да вземе сиренето от устата му. Да се качи на дървото при нея не може. Тогава тя отишла под дървото и започнала да разговаря с петела: Петльо, чудно красива птица си! Като гледам перата ти, тъй красиво нашарени, като гледам гребена ти червен, месест, като корона на главата ти, чудя се, кой те създаде толкова красив, толкова гиздав и толкова напет. Не съм срещала друга птица, тъй красива, като тебе. Пък и пойна птица си. Гласът ти-цяла музика. Щастлива ще съм ако би ми запял, да чуя гласа ти. Поласкан от думите на лисицата, петелът отворил уста и закукукригал. Сиренето паднало на земята. Лисицата само това чакала. Тя се спуснала към сиренето, сграбчила го и избягала.

Сега и на вас казвам:Не се поддавайте на ласки и похвали, защото като петела ще изкукуригате и ще изпуснете сиренето от устатат си. В случая сиренето представя условията, необходими за вашето развитие. Може да не изгубите всички условия, но колкото и да изгубите, след това трябва да чакате известно време, да дойдат същите благоприятни условия. Благоприятните условия идат периодически. Окултната наука дава ред математически формули, чрез които могат да се правят изчисления, за да ес определи в коя година, в кой месец, кой ден и кой час през деня ще дойдат благоприятните условия за всеки човек отделно. Тези условия ще се изразят във вид на възходяща енергия, с определена интензивност и бързина на движение. Тази енергия ще повдигне човека и ще му даде тласък нагоре. Това се определя и от благоприятните съчетания на планетите.

Като ученици, вие трябва да изучавате тези неща, вътрешно да познавате, кога какво ще дойде и да сте готови добрите условия да използвате за добро, а с лошите – да се справяте разумно. Дойде някой отвън или вътре във вас и казва: Не стой на това място!-Защо?- Не стой на това място!- нищо повече. Това място е опасно. – Докажи , че е опасно.- Как ще се докаже? Ако не слушаш, ще го опиташ. Ти си седнал на един камък, в средата на една суха река, свириш си спокойно и за нищо не искаш да знаеш. Обаче, на планината вали силен дъжд, който постепенно слиза надолу. От полите на планината започват да слизат големи порои, и в скоро време реката приижда, залива околността. Докато успееш да избягаш, водата ще те отвлече и отнесе по течението си. Сега вярваш ли на думите ми?

Следователно, ще знаете, че такива опасни места съществуват и в областт ана окултизма. И там има сухи реки, които могат да придойдат от големите порои. Като знаете това, ще бъдете послушни. Щом ви се каже да напуснете мястото, на което седите, да престанете да свирите и да отидете на някое безопасно място НЕ ПИТАЙТЕ ЗАЩО И ЗА КАКВО, НИТО ЧАКАЙТЕ ДА ВИ СЕ ДОКАЗВА.Веднъж влезли в школата, вие трябва да изучавате окултните сили, да се борите, да вземете надмощие над тях. Някои от тия сили са като лисицата. Когато някой започне да ви хвали, ще знаете, че сиренето ви ще отиде. Изслушайте го внимателно, но не бързайте да си показвате гласа като петела. Кажете: сега съм зает, имам малко работа. Като свърша работата си , тогава ще ви попея. Спокойно изяжте сиренето и тогава кукуригайте. Не бързайте да кукуригате. Не бързайте да покажете гласа си. Ако първо изядете сиренето, а после кукуригате, работите ви ще вървят добре." Учителя,"Добри навици", "Силата на светлината и тъмнината",МОК,г.ІІ,т.ІІ

Линк към коментар
Share on other sites

:smarty::yinyang::hypocrite:

МИРЪТ БОЖИЙ Е НАД ВСЯКО ЗНАНИЕ е изписал в архайските скалите на Салоните в Рила брат Борис.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Когато бях малка в къщи ме наричаха Кума Лиса. :P:1eye::D

:dancing yes:

Някой да си чувства сиренцето под заплаха от мене? Треперете! :harhar:

Не, просто се стремях да не загубим позитивното в диалога, въпреки някои различия. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

"Дойде някой отвън или вътре във вас "

Здравей Латина,

Кума Лиса може да е и вътре в нас.

Повече като че ли трябва да се страхуваме от нея, тази, която ни гъделичка егото. :)

"МИРЪТ БОЖИЙ Е НАД ВСЯКО ЗНАНИЕ"

:angel::angel::angel:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Правотата е за Цялото, зловещото/песимизмът е за частичката/индивида!Всеки с форматирането си и+с пистата си+ с кръста си!

:feel happy: Любов+Светлина+Мир+Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

"МИРЪТ БОЖИЙ Е НАД ВСЯКО ЗНАНИЕ"

А от наша страна - С-МИР-ението /би трябвало да е/.

Ето това исках да кажа.

Не знам как се оказах в ролята на Кума Лиса. Пък стискайте си сиренцето, ако ви е страх. Аз си имам свое и чуждо не ми трябва. И да ми бутате от вашето, доста добре ще си помисля, преди да хапна от него. Че то сиренца всякакви, може да е нещо не както трябва. После - напровена Кума Лиса.

По-добре гладна Кума Лиса, отколкото мъртва!

Знам, че голяма част от вас разбраха чувството ми за хумор и може би са прочели внимателно написаното от мене. Всъщност не е толкова важно. Аз си мисля, че смирението не бива да се губи докато се трупат знания и сила. Ако съм напомнила на някого важността на смирението, значи съм направила едно добро. Също и да не се надяваме на себе си, на силата, знанието, богатството си или каквото и да било в този живот, различно от Висшата Сила. Да не се себенадяваме, да не сме горди.

Но да отговоря най-сетне на въпроса, защо лично аз се стремя към знание и сила? Много просто, мечта още от детството ми - Доброто да победи над злото!

И това е отговор. Мога и още, ама не искам засега, че колкото повече пиша, толкова по-трудно ме разбирате.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз си мисля, че смирението не бива да се губи докато се трупат знания и сила. ... Също и да не се надяваме на себе си, на силата, знанието, богатството си или каквото и да било в този живот, различно от Висшата Сила. Да не се себенадяваме, да не сме горди.

Но да отговоря най-сетне на въпроса, защо лично аз се стремя към знание и сила? Много просто, мечта още от детството ми - Доброто да победи над злото!

:thumbsup::thumbsup:

С годините моята мечта малко промени формулировката си -

Да разбера Истината за това, което наричам Зло и да се науча да виждам Доброто в това, което ми се е струвало Зло.

Моля се Бог да ме укрепява със силата си, за да устоявам на изкушенията на гордостта и ревността и да посрещам с Любов всяка болка...

Линк към коментар
Share on other sites

Но ако срещу тебе се изправи един камикадзе или едно зомби с абсолютно претъпени сетива , знаеш ли калко ще му пука за твоята прошка и твоето щастие !!!! ???? И ако ти му кажеш "прощавам ти "..... така ще те чуе и разбере, че нямам думи. В такъв момент прилагай 13-тата хватка от джудото ..."плюй си на петите и бягай далече". Ама колкото се може по бързо бягай и докато бягаш сестричке, мисли къде можеш да нямериш Бял Маг с Христовата Сила и Познание в ръце и си скрий зад гърба Му. И не се показвай докато Белият Маг не ти разреши, пък ако ще и камъни да падат от Небето. И после ще мълчиш сестричке и въпроси няма да задаваш по темата, защото ще са безмислени вече.

Ако този Бял Маг е Божи Човек и Бог го е пратил, благодаря!

Сещам се за случай, когато на Бог не Му е бил нужен човек от плът и кръв, за да помогне. От "Жития на светиите" е. Съжалявам, че сега нямам време да го намеря. Един Божи Човек си вървял през гъста гора. Усетил някаква опасност и се помолил Богу. Край пътя имало разбойници, но не го нападнали. Защо? Ами видели един въоръжен до зъби до нашия човек и много се уплашили. После си разказвали в една кръчма и още треперели от страх. Нашият човек обаче пътувал сам. Онзи страшният, въоръжен до зъби, не бил от плът и кръв.

Та исках да кажа:

В случай на опасност човек да не се доверява на друг, освен на Бог. Пък Той ако избере да помогне чрез Бял Маг, няма лошо. Ще стигна и по-далеч. Всички сме Божии твари. Та, Той може да избере да помогне и чрез някой разбойник, чрез някое животно дори - да не Му слагаме ограничения. Колкото и да съм малка, слаба, глупава, каквато щете нищожна твар, в случай на опасност просто трябва да се помоля за помощ на БОГА. Пък ако някой Бял Маг Го чува и слуша... Да е жив и здрав! Да бъде още по-бял, силен, знаещ ... и тъй нататък! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

"По време на една лекция Парамахансаджи каза:

Христос учеше всички нас “Да обичаме ближния като себе си”. Но без познание на душата, чрез което разбираме, че всички хора в действителност са “самия ти”, ние не можем да изпълним тази заповед на Христос. За мен няма никаква разлика между хората; защото виждам във всеки едно дете на Бога. Никой не мога да разглеждам като чужденец.

Веднъж в Ню Йорк бяг обграден от трима улични разбойници. Аз ги попитах: “Искате ли парите ми? Те са тук!” и им подадох портмонето си. Намирах се в свръхсъзнателно състояние. Но мъжете не взеха парите. Накрая единия от тях каза:

“Извинете. Не искахме да правим това!” и избягаха.

Една друга вече в Ню Йорк близо до Карнеги хол, където току що бях изнесъл лекция, ме срещна мъж с револвер и каза:

“Знаете ли, че мога да ви застрелям?”

“А защо?” – попитах невъзмутимо. Моят дух почиваше в Бога.

“Защо говорите за демокрация?” Вероятно беше душевно болен. Стояхме известно време мълчаливо един срещу друг; после той каза:

“Простете ми. Вие ме освободихте от моето зло“, и бързо като невестулка избяга.

Който живее в съгласие с Бога, може да преобръща сърцата на другите хора.”"

"Казано от Йогананда" - П. Йогананда

Линк към коментар
Share on other sites

Стремеж единствен благороден ( който ражда и роден от Благото ) е този, за сливане с Христа. Този стремеж би могъл да води към сила и знание, но те са цел, не. Те са стремежи само на Егото, на Оня, дето носи фалшивата светлина. А истинската Светлина може да се види само със Сърцето и то при положение, че вече сме разбудили Божествения човек, спяш там от Еони време. Стремеж към живо участие в Христовото тяло, не поради очакващата ни слава, а поради мистично и окултно осъзнаване на липста на собственост върху каквото и да е с етикет " Мое ". Отца ни е подарил всичко и единственото което можем да направим е да му служим безрезервно. Това, обаче няма да стане само с ментална формулировка, а за целта трябва да извървим дълъг път на трансформация, понеже сегашната фина и груба структура е напълно непригодна за Неговата Любов, която се излива непрестанно, но ние не сме готови да я приемем... И Новораждането и Възкресението не са достойни стремежи, но принасяйки себе си в жертва, което е просто завръщането на блудния син, оставяйки Христовия импулс да действа в нас те се явяват обективни основи на един Нов Живот, Живот вечен...

Благодат и Мир!

Линк към коментар
Share on other sites

в случай на опасност просто трябва да се помоля за помощ на БОГА. Пък ако някой Бял Маг Го чува и слуша... Да е жив и здрав!

Има такъв случай и от живота на Учителя

Съпругата на един тежко болен български офицер е в безисходица. Тя му казва да се моли на Бог, "защото сега само Бог може да ни помогне." Не след дълго, Дънов сам идва при тях по нареждане на Бог да им помогне. Той й описва точно въпросния разтовор и външните обстоятелства.

разказан е в книгата "Необикновеният живот на Учителя Петър Дънов. Свидетелства на очевидци." от брат Влад Пашов

Синева, благодаря за чудесните истории от живота на Йогананда.

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Но да отговоря най-сетне на въпроса, защо лично аз се стремя към знание и сила? Много просто, мечта още от детството ми - Доброто да победи над злото!

:feel happy: Добра молитва е това.

Да дойде Твоето царство както е на небето, и на земята.

Да дойде в мен, Боже, дай да победи Доброто над злото, Ти, в мен, в моя земен живот. С Доброто, с Теб, мисля, говоря и правя Твоето добро.

:thumbsup::angel::feel happy::wub:

Линк към коментар
Share on other sites

Валентин, това ....

Но да отговоря най-сетне на въпроса, защо лично аз се стремя към знание и сила? Много просто, мечта още от детството ми - Доброто да победи над злото!

бих го изтълкувал , като желание да се играе на Бог - въздесъщ и имащ право да определя кое е Зло и Добро. Стремежа е хубав , но за деца ....малки , необучени, плаващи в илюзии още и мечти.

Опасна игра на желания ....

"Стойте будни !"

Бог го е казъл , не аз.

Линк към коментар
Share on other sites

желание да се играе на Бог - въздесъщ и имащ право да определя кое е Зло и Добро. Стремежа е хубав , но за деца ....малки , необучени, плаващи в илюзии още и мечти.
Да. Стремежът е хубав и идва отгоре в детската душа.

Само че трябва да почнем от себе си, от микрокосмоса, той е пръв и най-важен.

Магарето да е преди каруцата, а не обратното.
:thumbsup:

И когато това става реалност, от самоконтрола идва контролът и над нашия живот.

В книгите на Александър Беляев, "Продавач на въздух" и "Владетелят на света",

себични хора се опитват да изпомпят целия въздух =праната и да диктуват волята си на другите, или да контролират умовете на всички хора на планетата с нещо като радиопредавател.

Тези неща според мен са вече се случвали на земята и на други планети.

Има определена опасност пак да се случат, за съжаление.

Нормално е за детско съзнание да се впечатли от възможността да владее и контролира умовете на всички.

Идеята "да стана владетел на света" в корена си е идеята да стана едно с владетеля на времето и пространството, Бог.

Зад формулираните несъвършено детски мечти могат да се открият висши идеи.

Линк към коментар
Share on other sites

И когато това става реалност, от самоконтрола идва контролът и над нашия живот.
Логиката мисля и обратна!?

Контролът учи на самоконтрол.

........

Идеята "да стана владетел на света" в корена си е идеята да стана едно с владетеля на времето и пространството, Бог.

Никога не ме е блазнила идеята да стана владетел на света.

Най-малкото зщото трябва да се... "баршата много сополиви нослета".

Никак не е приятна алтернативата цяла Вечност да се бършат сополиви нослета.

Зад формулираните несъвършено детски мечти могат да се открият висши идеи.

Идеите си съществуват независимо от децата. А този "възрастен" който разчита да го учи едно дете ..... явно е забравил да си махне памперса ...!? Такъв да не учи , да ходи да си доучва по-добре .

Децата виждат само красивото, но не и полезното. Малка разлика.

Линк към коментар
Share on other sites

И когато това става реалност, от самоконтрола идва контролът и над нашия живот.

Логиката мисля и обратна!?

Контролът учи на самоконтрол

Леонардо има рисунки на бойни машини в които конят е в каруцата а отпред

се въртят коси и т.н.

не се утвърдиха

наистина в армейската дисциплина има логика, да, контролът учи на самоконтрол

по правилно е да почне отвътре

за целта трябва да осъзнаем своята безсмъртна висша същност, тя да контролира низшата

самоконтрол ~контролирам себе си ~ сам контролирам ~съм с контрол ~съмконтрол

Линк към коментар
Share on other sites

А този "възрастен" който разчита да го учи едно дете ..... явно е забравил да си махне памперса ...!? Такъв да не учи , да ходи да си доучва по-добре .

Децата виждат само красивото, но не и полезното. Малка разлика.

за мен няма разлика каналът който използва Истината да дойде при мен

И бели коси, и расо и не знам колко учени титли някой да има,

ако говори неверни неща, заслужава по-малко внимание от

детето което изявява с малкия си речник и с хубавите си очи любовта, мъдростта и красотата на своята душа :wub::wub:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...