Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Защо се стремите към сила и знание?


Ваня

Recommended Posts

Силвия СД, не знам дали знанието може тук да се приравни с "мъдростта"... може би оба4е то4но нея се има предвид ? Или по-знанието....

При вси4ки слу4аи, както Иво е писал в първия отговор, в духовния смисъл, Любовта е път, Мъдростта цел, Истината "средство" 4резкоето се пътува. Така 4е, преди Мъдростта се проявява Любовта (как ще стигнеш до цел, без да си тръгнал по път...).

Това е мое мнение, поне с опит за ясно онагледяване...

:harhar: Л+С+М+Р :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 163
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Някой може и малко по - различно да го каже : Истината да му е цел, по пътя на Мъдростта да се движи, а средство да му е Любовта. А може и още по - друго да бъде : Любовта да му е цел, по пътя на Истината да се движи, Мъдростта като средство да прилага.

И трите твърдения ще бъдат верни, понеже път, цел и средство се сливат в едно, тъй както няма как Любовта да се появи преди и без Мъдростта. :harhar:

Лично мнение :D

Линк към коментар
Share on other sites

Вси4ко е възможно в Страната на 4удесата :1eye:

(аз вярвам и от4асти зная все пак за нали4ието на една най-пряка и приятна пъте4ка в нея... :king: )

:D

Линк към коментар
Share on other sites

една най-пряка и приятна пътечка в нея...

коя ли е тази чудна красива скромна пътечка? :D

май отива нагоре към планината? :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Пък умуване с усещане май твори. Измишльоотини :Р Та гледам много да не умувам, ако не ми носи тъй щастие, та дори удовлетворение. хихи

Айде успех по Стремежа :harhar::angry::dancing yes::D:feel happy::king:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Йога без учител

Борис Сахаров

ІІ. На тези, които са смели

Преди да пожелаеш да се заловиш за упражненията, които те водят към могъщество на знанието и силата, спри се и се запитай: притежаваш ли всички качества, които осигуряват безопасност по твоя самотен път. Защото ти си решил да вървиш сам, без да разчиташ на помощта на Учителя. Всяка твоя крачка по пътя на съсредоточаването укрепва твоята сила и мощта на мисълта се дава в твоите ръце. А тъй като всяка сила може да бъде отправена за добро или за зло – от тебе самия зависи да станеш велик или да паднеш.

И така, помни, че всичко, което ти носиш на околните си, ще се възвърне към теб и няма сила, която да удържи възмездието.

Помни и се бори!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Стремим се към знание и сила, защото това е вътрешен подтик заложен както в низшата ни природа - в стария мозък, подсъзнанието, така и в свръхсъзнанието и сега развиващите се у нас мозъчни дялове! Всяка твар в света се стреми към сила и знание - от най-последния микроб до най-висшия ангел! Без сила няма Любов - невъзможно е съществуването на Любов без сила - силата е горивото на Любовта! А знанието е това което може да ръководи силата запалена в Любов към все по-фините измерения на Светлината!!!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Защото всеки търси уважение и признание. Мислим, че като станем силни и знаещи ще получим уважението на другите. Много често и това е мотив на хората, стремящи се към сила, те искат да бъдат уважавани, желанието да бъдеш уважаван е вкоренено дълбоко. Но мъдрият не се стреми към нищо и не търси уважение, той знае че е всичко!

Линк към коментар
Share on other sites

"

Сега, като задавам известни въпроси, отговаряйте в себе си, не е нужно всеки да даде мнението си. За вас е важно да мислите.

Само онзи може да даде мнението си, който знае истината.

Вие се стремите към сила и знание, за да имате “правото”, надмощието над другите.

Но и без вашата сила и знание, ако имате извора, той сам ще проправи пътя си; ако имате светлината, ако СТЕ В ИЗТОЧНИКА на светлината, тя сама ще осветява.

И тогава няма да имате нужда от сила и знание, нито пък от надмощие над другите.

Правите ли разликата?

Да! Разлики много! Изворите също и са дълбоки.

Икар изгаря за да освети пътя към познанието. Ние вървим по този път и натрупваме знания. Силата се съдържа в самото натрупване на знание, а не е наша. И не е достатъчна. Това е част от пътя. Колцина са извървяли пътя до мъдростта? Там е истината за познанието, светлината и познанието за истината.

Линк към коментар
Share on other sites

Знеш ли повече-можеш повече.

Можеш ли и знаеш ли повече ти си силен.

Когато знеиш и умееш повече, не си толкова лесен за манипулиране. Самото знание е сила.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не мога да кажа , че се стремя ,имам някакви определени причини да търся знанието.

Питала съм се , защо толкова много се заинтригувам от определени неща , защо толкова много преследвам това , което в момента ме е завладяло .

Просто вътрешен стремителен подтик , не можеш да се спреш докато не изчерпиш наличните алтернативи и възможности .

Става на тласъци усвояването на знания , поради капацитета на работната памет . Моята е в ужасно състояние , поради причината , че предимно запомням образи и по - този начин обработавам информацията .

В състояние съм да чета много бързо и правилно , пред аудитория , като изключа времето за "разбиране на текста ".

Знанието е част от еволюирането и развитието , а всичко е подложено на развитие , дори и най- бавно съзнаващия мозък на света . Разбира се ,тук факторът време е от съществено значение .

Мисля , че ние съвсем избирателно решаваме какви знания да придобием . Т.е. много трудно е обширното , интегралното придобиване на знание . Намирането на всички взаимовръзки между отделните компоненти .

Докато едни деца развиваха уменията си по математика , аз четях много книги и се занимавах с живопис и балет .

По - късно открих , че все пак и математиката би могла да ми стане интересна едва в 7 клас , когато започнахме да изучаваме и Геометрия .

Нямам никакво отношение към букви и числа .

Мисля ,че имаме и някаква предварително закодирана програма за усвояване на знания , склонности от интереси и т.н. Предварително начертана конфигурация от цели за познание . Може би когато успеем да преизпълним целите си в аванс , конфигурацията се развива , намира своите разклонения и накрая качествено се променя в различна .Напълно закономерно .

Интересът ми към Езотериката се случи в една много - по късна възраст около 20, и все пак не мога да кажа , че беше продиктуван от някаква генетична програма , а просто , защото толкова много Езотерика имаше в изкуството ,че няма как , ако исках да разбирам правилно модерното изкуство , трябваше да се заинтересувам и от Езотерика , поне мъничко.

И в крайна сметка успях да постигна някакво непланирано разклонение в моето знание , което предварително ми бе предначертано да науча , чисто генетично . Но ние сме за някакво определено време на Земята и няма как да имаме цялото знание . Имам приоритети винаги в стремежа си към знание .

Май всъщност като се замисля съм имала стремеж към сила и знание , но в различна посока от Езотерика .

За това , че знанието е сила , изобщо няма да коментирам .

Синтезът от знание е като куршум , светкавично бързо предоставя огромен набор от информация , точно в целта .

Аналитичното мислене е много важно за синтезирането .

Но учудвала съм се на много хора /включително и учители / ,колко много обичат да анализират . Намират невероятно интелектуално удоволствие в анализирането и то публично .

За мен е малко безмислено , по - скоро предпочитам да задам информацията , която да предизвика анализиране и да подам някакви синтетични факти след това , което неминуемо довежда до осъзнаване на информацията .

Много пъти вербалното предаване на знания ме изморява , многото приказки ме изтощават,предпочитам да кажа 3 изречения и да покажа нещо на дъската , отколкото непрекъснато да правя анализи , оставям това на учениците си . Предпочитам да чуя техните анализи и да ги провокирам с въпроси , които да ги накарат да синтезират информацията , дори и да имат собствено отношение по въпроса . Никога не съм се и надявала , че ще стана учител или не съм си мислила , че от мен би станал добър учител , но животът винаги ме изненадва , така , че се научих да бъда учител .

Ще ми се да продължа да уча самата аз , защото много ми се учи в една определена насока , но може би , ако не бях станала учител през това време , никога нямаше да разбера , че трябва да завърша магистратура по една малко по- различна специалност от бакалавърската ми степен . До момента в който не ми се наложи да преподавам .

Странно нещо се оказва знанието ,отвежда те до неподозирани брегове. Но търсенето , търсенето е много важно .

Надявам се да постигна всички разклонения и да попадна на възможно най- много брегове от знание .

Линк към коментар
Share on other sites

Трябват много малко знания, даже никакви, нужно е да се знае само, че-"Това съм аз" и толкова, и цялата сила е в ръцете ни, защото знаем, че това са нашите ръце.

Линк към коментар
Share on other sites

Егото ни е това,

което се стреми към сила и знание,

Към сила - за да бъде по-силни от другите...

от знание... - за подобни лични мотиви

Учителят Дънов ни учи, че трябва да се освободим от целия си товар на досегашното знание,

(също товара на нашите привички, стремежи, въобще от товара на Егото си

а егото не е нищо друго, освен Желание)

:)... и това, което ще ни се открие

и ще намерим без никакви усилия :)

е нашата истинска същност,

Която се разкрива от самосебе си,

само когато Егото, като було - падне

:)

и тогава....

ще имаме цялото Знание и цялата Сила на света :)

Линк към коментар
Share on other sites

Не е вярно, Вендор!

Това си го прочел и повтаряш. Не е от личен опит.

Докато с предния ти постиг съм много съгласна:

"Трябват много малко знания, даже никакви, нужно е да се знае само, че-"Това съм аз" и толкова, и цялата сила е в ръцете ни, защото знаем, че това са нашите ръце."

и това беше, което ме провокира пак да пиша.

Егото ти пречи да разбереш Това, което Си.

И е напълно възможно тук и сега.:)

Дори е задължително да си във физическо тяло, за да се случи!!

Когато си самият Себе Си,

когато знаеш: Това съм Аз

силата и знанието са с теб

(но ти не ги притежаваш)

Линк към коментар
Share on other sites

Не виждам противоречие в тезите на моите постинги и твоите.

Егото се формира от възприятията и иненно чрез него възприемаме света, независимо на какво еволюционно стапало сме.Егото не е пречка, а даденост, инструмент, от който да се възползваме.

Линк към коментар
Share on other sites

Има различни разбирания за Егото (това е за отделна тема)

Това, за което говориш е природното его, дължащо се на гените и наследствеността.

Това его, за което говоря аз, е образа, който всеки човек има за себе си,

гради го цял живот, отстоява го, видоизмена го, идентифицира себе си с него.

Всъщност това е "деятелят" в нас,

който претендира, че притежава знание и сила

и че е източникът и извършителят на всяка мисъл, чувство и действие.

Това е илюзия, измама.

Това не е действителността.

Такъв Деятел-Его не съществува.

Той е булото, което ни пречи да видим и осъзнаем Себе си като ИНСТРУМЕНТ

(може да го наречеш пак "его",

защото то е сетивността, с която възприемаме света

и реагираме БЕЗЛИЧНОСТНО)

Редактирано от Ваня
Линк към коментар
Share on other sites

нещо ми се виждате много кисели

защо не послушате малко музика:

http://dump.ru/files/g/g7859788678/

ако на някой случайно му хареса :D

мога да кача целия албум

Enigma

“Valley Of Dreams” – 2006

Линк към коментар
Share on other sites

Молитва за всеки ден -

Господи, просвети ума ми, благослови сърцето ми, усили волята ми, паметта ми, вярата ми, да оправдая своето съществуване и да реша задачата, за която съм дошъл.

Молитва за всеки ден

Бог ме прави силен

Бог, Който живее в мен, ме прави силен. Аз използувам силата си, за да се повдигна. (3 пъти)

Бог ме прави силен

Да се стремя към сила може би означава да намеря Бог в себе си, който ме прави силна... Бог в мен това е Любовта ми - безусловната, към всички и всичко равна. Използвам я да се повдигна? Наистина след като оставя Любовта в себе си да реши някакво противоречие, трудност, недоволство в ежедневието си, усещам като че ли малко съм пораснала над това, което съм била преди това...

За знанието - не винаги знанието е просветление на ума, уви... Може би зависи от това дали са съгласувани сърцето и ума при усвояването му. Срещала съм хора с малко фактическо знание и светъл ум, и обратното - ум натъпкан със знания и блокиран от тях... но също съм имала щастието да общувам с личности с много голям "багаж" от знания и светъл ум...

А какво разбирате под "просвети ума ми"? Има ли връзка със знанията?

Линк към коментар
Share on other sites

В езотериката, и от определена гледна точка, воля, сила и единство са синоними (взаимозаменяеми). Това дава доста насоки за размисъл върху силата, придобиването и и правилното и използване.

Просветления ум е подвластен не на личността, а на душата. В това отношение знанията са съпътстващ, но не определящ фактор.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...