Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Катастрофите по пътищата. Това съдба ли е?


Recommended Posts

В последно време, а и не само умират много хора по пътищата или са тежко ранени, а близки и роднини са сринати тотално....Колко жертви изземат пътищата....жалко е!

И дали това пак е съдба, дали шофиращите трябва да са по-внимателни или просто е случайност не толкова случайна. Или може би при някои е карма....а нали човек ими две възможност които му су дават и въобще, какво е вашето мнение по вапроса?

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Съдбата е нещо извън нашата сфера на пряко влияние. Но е нужно да бъдем будни и да предусещаме опасностите. Друго което е нужно - да правим точни преценки на възможносттите си. Случвало ми се е да се разминавам на косъм от сблъсък. Не по моя вина, но това е без значение... И след всеки подобен случай карам все по-предпазливо.

Донякъде навика пречи на будността, понеже е лесно и удобно да вършиш нещата по навик, и човек не се уморява. Но навика води до спокойствие и усещане за сигурност и стабилност, кето твърде често е измамно... и по правило точно когато човек е най-спокоен и уверен в себе си, съзнанието му е приспано, преценките за собствените възможности - неверни, и той става уязвим.

Решението на този въпрос на съзнателно ниво следва да се търси в различни методи и упражнения за поддържане на будност на съзнанието.

Линк към коментар
Share on other sites

Може би част от отговора е там, че когато човек е най спокоен и уверен в себе си част от съзнанието му е приспано, наистина, защото пред очите ми един явно много самуоверен шофьор, който ни изпредвари в много неподходящ момент, се удари точно пред нас с друга кола...за радост без много сериозни последствия,....но напоследък се замислям много над случващите се по пътищата катастрофи и трагедии и си задавам обичайните въпроси....Защо хора, коита не са нарушили правилата си заминават, дори цели семейства, защо се кара така ужасно по пътищата и хората найстина не са достатъчно будни или дори и да са се появява някой който не е и ...края за съжаление е не добър...

Линк към коментар
Share on other sites

Света в който живеем ежедневно ни поставя на ред изпитания и опасности. Очевидно това е част от съдбата ни - да рискуваме постоянно... Наскоро например се оказа, че сме се разминали с авария в атомна електроцентрала. Освен това се случват и най-различни други бедствия, над които нямаме директен контрол по никакъв начин. Тези събития - като всички други - се подчиняват на закона за причинно - следствената връзка или както е популярно да се говори, това е вид карма.

Когато става въпрос за нещо, което сме заслужили с действията си в миналото, но което можем силно да смегчим или да избегнем, е подходяща духовната практика на ограждането. Според Учителя, за да избегне опасностите в пътя си, човек трябва да бъде концентриран и в постоянна молитва. При нея става въпрос за изграждане и постояно поддържане на духовна връзка с Разумния свят, която позволява Той да ни предпази от опасности, които сами не можем да предвидим и избегнем. Самата връзка донякъде "изплаща" негативната карма от една страна. От друга страна, тази връзка ни приобщава към едно по-високо от обикновеното ниво на вибрация, където "зоната на видимост" е далеч по-голяма от тази която нашето съзнание може да ни предостави. :smarty:

Ограждането или връзката могат да се постигнат най-вече с помощта на мисълта. Ето защо е от съществено значение какво мислим и в какво настроение се намираме, понеже в света на мисълта действа закона за привличане на подобното. Хармонията провлича хармония, объркването - объркване и т.н...

Едно упражнение което може да ни свърже с Разумния сват е например упражнението "две интензивни минути", един метод за дишане, връзка с двете съзнания и други.

Една подходяща формула за ограждане в момент на опасност е следната: "Без страх и без тъмнина, с мир и със светлина!" (добре е да се изкаже на глас или на ум три пъти)

Така че, когато изпълнява духовни практики и упражнения, човек укрепва не само вътрешно, но и външно. :sorcerer:

Редактирано от Васил
Линк към коментар
Share on other sites

Понякога в живота ни се случват нещастия които не можем да избегнем.Но все има някаква причина за да ни се случат.

Миналата година загубих брат си при автомобилна катастрофа-такмо изкара шофьорски курс.Първия ден в който взе колата и нещастието се случи.Нелепо но факт.Все още не мога да повярвам че го няма.И колко мои приятели загинаха при катастрофи...Осъзнах приятели че живота е толкова кратък затова радвайте се на всеки миг,обичайте се и бъдете благодарни за всичко което имате-за цветята,за децата,за близките,за въздуха който вдишвате защото колкото и да не ви се вярва всички вървим по един и същ път-и всички стигаме до едно и също място само дето едни стигат по рано.

Съдба...карма..или лошо стечение на обстоятелствата..кой знае..?!

Знам само че катастрофи стават всеки ден...и всеки ден си отиват млади хора ,деца.Дали така е е било писано или всичко се случва по невнимание?!Дали можем да го избегнем или ще съжаляваме цял живот..?!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Да така е съгласна съм за молитвите и ограждането, просто исках вашето мнение...и разсъждение :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

:) това е ВОЙНА. а войната и инфлацията са механизми...

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Война и мир. Битка за мир. Наскоро се возих с един приятел - той караше прекалено бързо - за щастие не се стигна до инциденти. Механизъм - проба грешка? :)
Линк към коментар
Share on other sites

:1eye: вътрешният мир съумя ли да съхраниш :P а и скоростта си е скорост...понякога си струва опитността :v: уважавам скоростта...високата :D

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Размина се без уроци. В такива моменти трябва да се опитваме да успокояваме себе си и по този начин и шофьора - за нервността си не е виновен нито той, нито този който го е научил да кара така, но това се случва "за да се явят в него Божиите дела."Йоан 9:3 :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

В много страни по света стават катастрофи. Например в Германия, всеки уикенд има загинали млади хора. Причините обаче са различни. У нас, пиянството на шофьорите е масов спорт. После пътищата ни и цялата инфраструктура е в ужасно състояние. Не се спазват правилата за движение. На запад пешеходецът и велоспедистът са табу - в България никой не ги вижда. Глобите за нарушения са смешно ниски. И остава накрая глобалният проблем за манталитетът ни. Без коментар.

Подобен абсурд на пътя може да се види в някои други държави, например в Либия или в Египет, но ако там ние приемаме хаоса като екзотика, в България, такава "екзотика" ни струва живота.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Не само алкохола е причина, карат много неопитни и млади шофьори, които са прекалено сигурни в себе си...пътищата ни също са много зле.Катастрофи е имало и преди има и по света не само тук, но е жестоко...

А и както знаем нищо не е случайно и има своите причини, така че не винаги всичко зависи от нас.

Линк към коментар
Share on other sites

Напротив, всичко зависи от нас. Отговорността е изцяло наша. И вината. Нека престанем да обвиняваме небето или съдбата за нещастията, които сами причиняваме на себе си и на другите около нас.

Линк към коментар
Share on other sites

Напротив, всичко зависи от нас. Отговорността е изцяло наша. И вината. Нека престанем да обвиняваме небето или съдбата за нещастията, които сами причиняваме на себе си и на другите около нас.

Мона, колкото си права, толкова и не си, разбира се, че отговорността е в нас и не става въпрос за "обвинение" към небето, и всички трябва да носят отговорност за постъпките, поведението и решенията си...и всичко зависи от нас може би до толкова, доколкото ние сме го предизвикали сего или по преди...

Но мисля, че обърнах достатъчно внимание на катастрофите и смятам за сега да поприключа.

Линк към коментар
Share on other sites

Вътрешната ни агресия, предизвиква агресията у другите.

Всички са изнервени и хаотични... Никой не спазва правилата....

Колкото и да се старая, и аз се поддавам. Но все пак съм доста толерантна, лошото е, че започват да ме освиркват. Но пък не се отказвам...

Линк към коментар
Share on other sites

Вътрешната ни агресия, предизвиква агресията у другите.

Всички са изнервени и хаотични... Никой не спазва правилата....

Колкото и да се старая, и аз се поддавам. Но все пак съм доста толерантна, лошото е, че започват да ме освиркват. Но пък не се отказвам...

Еле пък мъжете, започва се едно "О-о-о-о жена зад волана" :3d_067:

Линк към коментар
Share on other sites

Вместо да сменяме чипа, предлагам да сменим егоизма с любов, свобода и уважение. Глупостта да сменим с мъдрост и любознателност. Е, остава само да го постигнем! Желая го на всички!

Линк към коментар
Share on other sites

Нямаме никаква култура за поведение на пътя , особено шофьорите . Причината за катастрофите е повече от ясна , неспазването на правилата за движение и поведение на пътя .

Нула култура в България в това отношение . Като че ли хората допълнително имат желанието да се стресират като се държат неразумно и неадекватно . Карат абсолютно необосновано и без всякаква мисъл за пешеходеца , за другите коли на пътя и така нататъка , забелязала съм , че направо са неадекватни реакциите на повечето шофьори , независимо от пола .

:rolleyes: Дори съм склонна да вярвам , че жените се държат по - толерантно и по - разумно на пътя като шофьори от мъжете.

Агресивни са повечето и напълно необосновани.

Елементарни неща не се спазват , за да се избегне допълнителното напрежение и стрес , а напротив допълнително усложняват.

Когато се върнах в България преди 2,3 години , първото нещо което ми направи впечатление , че българите нямат култура за поведение на пътя . И много се подразних от това ориенталско отношение към тази доста отговорна ситуация . Все пак качи ли се човек в колата той е отговорен за собствения си живот и за този на всички останали на шосето , нали така.

Но и това ще се оправи един ден . Не може да го оставим в този вид , в никакъв случай.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Дa си агресивен да си успял това е мотото на всички дори и на най добрата ясновидка и астроложка  тя поне не лъже тя е такава тя казва да си банкер не е престъпление  но е престление да да обереш наророда тъй че ще ги гърмят докато. ''иттелекти''. Като В Рашидов казват че някой си бил голям човек . Илийкаката си беше борче.

Редактирано от mihailo
Линк към коментар
Share on other sites

Нямаме никаква култура за поведение на пътя , особено шофьорите . Причината за катастрофите е повече от ясна , неспазването на правилата за движение и поведение на пътя .

Нула култура в България в това отношение . Като че ли хората допълнително имат желанието да се стресират като се държат неразумно и неадекватно . Карат абсолютно необосновано и без всякаква мисъл за пешеходеца , за другите коли на пътя и така нататъка , забелязала съм , че направо са неадекватни реакциите на повечето шофьори , независимо от пола .

:rolleyes: Дори съм склонна да вярвам , че жените се държат по - толерантно и по - разумно на пътя като шофьори от мъжете.

Агресивни са повечето и напълно необосновани.

Елементарни неща не се спазват , за да се избегне допълнителното напрежение и стрес , а напротив допълнително усложняват.

Когато се върнах в България преди 2,3 години , първото нещо което ми направи впечатление , че българите нямат култура за поведение на пътя . И много се подразних от това ориенталско отношение към тази доста отговорна ситуация . Все пак качи ли се човек в колата той е отговорен за собствения си живот и за този на всички останали на шосето , нали така.

Но и това ще се оправи един ден . Не може да го оставим в този вид , в никакъв случай.

Да, много точно си описала ситуацията. Точно това виждам и аз, единствено си мисля, че причините са много по-дълбоки, тези просто са най-ясно видими - на повърхността. Хората реагират по този начин, именно защото вече са много стресирани. Това обяснява и "по-разумното" поведение на жените зад волана, които по принцип са по-устойчиви на стрес. Агресията избива най-вече когато хората не са спокойни, а българинът се страхува - непрекъснато и от много неща. Колкото е по-уплашен (за себе си и за бъдещето си) - толкова по-агресивен. Отделно народопсихологията "да се спасяваме по единично". Като имам пред вид всичко това, положението е направо по-добро, отколкото може да се очаква.

Линк към коментар
Share on other sites

По скоро нещата се коренят в това, че шофьорите се смятат за безсмъртни.Това ги кара да действа така сякаш няма да има последствия от действията им.

Просто са безотговорни.

Редактирано от Вендор
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...