Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Манипулирането


Guest Зара_

Recommended Posts

Манипулация означава буквално действие с ръка. От латински език - manus - ръка.

Никак не обичам да ме побутват. А вие?

То това е зачертано в етикецията на общуване. :3d_022: Ама по-лошичко е когато със същите "добри намерения" ти ръкопляскат и те попогалват лекичко.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 148
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

А за наивността казват,че до един момент е добродетел. По-късно, обаче, тя се превръща в глупавост.

А какво е наивността? Не е ли състояние при което способността за различаване е неразвита (или изкуствено притъпена).- Станимир

Наивността не може да се превърне в глупост, ако държим да не смесваме тези понятия. При наивността, за разлика от глупостта способността за различаване е развита достатъчно спрямо конкретната ситуация, но въпреки това човек се доверява видимо неоснователно или не защитава собствените си интереси. Това може да е проява на висше съзнание, което не се е адаптирало добре към условията на земните взаимоотношения. Човек е с добри намерения и понеже смята за естествено и другите да са с такива, се предоверява. Такъв човек продължва с това си отношение и след като е препатил, това е просто неговото отношение към света. Външно започва да изглежда като глупост, ама не е, тези претърпени унижения или загуби не засягат тази душа по същия начин, както ако сравняваме по аналогия с другите. А може и да е наивност от липса на опит (но отново без да е налице "глупост" в същинския й смисъл). Тогава тя е в определени сфери от живота и с течение на годините изчезва или дори се преобразува в крайна недоверчивост - защото в този случай душевното ниво не е достатъчно висико и човек се чувства жестоко наранен от резултатите на предоверяването си от младите години.

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Наивизмът има своята красота . Има своята искреност . Глупакът ,според Таро , не винаги е глупак , по - скоро това са новите , неща, новите Начала , които поставяме в живота си , ние сме новаци , в този смисъл .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"Та за това попитах, защо все в негативен план да го разглеждаме манипулирането и нужно ли е всеки път да му противодействаме? Според мен - не."

Защото нарушава свободната воля на другия и го превръща в обект на управление. Всеки има свободна воля, в която дори и Бог не се вмесва, дори този човек да е решил да си счупи главата.

Линк към коментар
Share on other sites

За да не бъдем манипулирани, трябва да открием въгрешната истина в себе си.

За да разберем външното, трябва да сме отклили вътрешното...

"За да разбере живота на Слънцето, човек първо трябва да намери своето слънце.

Всеки човек има в себе си едно малко сълънце" - Дънов

Но това е за друга тема:)

Линк към коментар
Share on other sites

Ако сме открили вътрешното слънчице, ще знаем, че не можем насила да предотвратим опитите за манипулиране и следователно - няма да се вбесяваме, като ги видим (което не ни пречи да вземаме съответни решения според убежденията си). И, разбира се, няма да тълкуваме пресилено като манипулации някои дребни неточности в общуването и информационната размяна! Но това е много висока цел, обикновено и онзи, който е зървал вътрешното си слънчице, било е за момент и през разни филтри... представяте ли си как непрекъснато би "грял" онзи, който винаги напълно осъзнава и проявява своето слънчице! :3d_097::thumbsup2::feel happy:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Манипулацията не е само до "прецакването" на някои, макар че това със рекламите и политиката си е напълно вярно. Това, което исках да кажa e, че манипулацята е част от нас и няма измъкване от нея. Докато някой иска нещо, то той ще манипулира някой друг,за да го получи.И въпреки всичко трябва да стоим настрана от рекламки,които ''освежават връзката ни'',''прахове,даряващи умора'' и прочие,също така и от хора,които ни манипулират по някакъв начин,за да извлечат полза. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Възможно е да бъда манипулирана само и доколкото се улучва в слабите ми места.Така обаче аз доколкото ги знам мога да се предпазвам или оставям на манипулацията.Най-страшната и трудна за избягване е манипулацията от близките,роднините,защото искаме или не те са се опитвали и опитват да ни изградят модел за света,изграден на техни опитности.Дали този модел обаче съвпада с нашето собствено светоусещане.Големи душевни проблеми идват от едно такова разминаване....и за двете страни.Стига се до по-големи погрешки и попадане в едни и същи капани.

Това за мен е най-трудно за избягване и най-опасно ако попаднеш в него.Донякъде е свързано и с личната и семейна карма,но може би има начини да се избегне.С повече бдителност,познаване на себе си,познаване на "манипулаторите"

Редактирано от Impulsa
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: Здравейте!Вашите мнения по темата са различни но ги приемам защото разширяват кръгозора ми.Ако това е манипулация то тя ми харесва-подтиква ме към размисъл.Манипулирала съм и са ме манипулирали-и в двата случая е оставала мътилка в душата ми.А после се чудих защо ми е криво след като е станало на моето.Докато "попаднах на хора" и се научих да разговарям със съвеста си или с душата си.Нужно ми беше да достигна до разбирането и любовта и нещата се случваха като по чудо.А започнах от самоопознаването с помоща на словата от Учителя. :3d_047:
Линк към коментар
Share on other sites

Ценна мисъл за деня:

Имайте пред вид следното правило: всички мисли и чувства, които са недостъпни за вашия ум и сърце, оставяйте навън, не ги приемайте в себе си, докато не ги проверите. Всяка мисъл и всяко чувство, които не са проверени от ума и сърцето на човека, внасят смущение в него. Затова пазете вътрешното спокойствие на вашия ум и на вашето сърце. (Беинса Дуно)

Именно проверката на мислите и чувствата ще ни помогне да избегнем манипулацията. Ще ни помогне да открием нашите, истински желания, не тези, които са ни внушили. Защото най-страшната манипулация е тази, която се прави без думи, с енергийно програмиране. Но това вече го обсъдихме в друга тема. :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

е, все пак мани-пулацио си остава само едно ръко-действие...и докато ръцете ми служат еднакво на двамата си работодатели- сърцето и умът, манипулацията ще бъде единствено и само "дело на ръцете"...когато започна да създавам работа не за моите ръце, а за нечии други, или трябва да бъда също толкова добър работодател и да заплатя и на чуждите ръце както на моите собствени..или..тогава вече мога съзнателно или не, да стана чорбаджия на чуждите дела...Ето защо волята е тази, която непрекъснато трябва да одитира работодателите вътре в мен- умът и сърцето, за да поемат ръцете ми "поръчки" само от своите работодатели, а те пък, да управляват само това, което им е отредено...

Линк към коментар
Share on other sites

Разумния човек почти не може да бъде манипулиран .

Да бъдем разумни :thumbsup:

Може,ако се манипулира с неговата разумност.По скоро човекът който познава много добре себе си и чува и слуша вътрешния си глас,той не може да бъде манипулируем.Пресен пример имам пред себе си.Човек който желае да взема дадено решение заради моето(по скоро неговото)щастие се опитва да ме манипулира точно използвайки "разумността ми" убеждавайки ме по всякакъв начин в ''разумното решение"И все пак въпреки "разумността" вътрешното ми аз казва "НЕ,БЪДИ БДИТЕЛНА!ТУК НЕЩО НЕ Е НАРЕД"

Линк към коментар
Share on other sites

Да разбирам какво имаш предвид .

А това вече не е разумност неслучайно е поставена в кавички .

:thumbsup2:

Бих оприличила манипулацията с поставяне на етикет или опаковка, които се очаква,че най-много биха ни привлекли и спечелили доверието ни. Може би и за това децата са по лесна жертва за манипулаторите. Разумността и опита ни казват да не се доверяваме на красива опаковка с надпис/етикет "най-разумното решение" :D

Истинската стойност,съдържанието най-често нямат много връзка с външната черупка. Все пак, когато някой толкова много се е старал да опакова красиво нещо, си казвам" дава си твърде много труд,защото много иска това". Ако приема съдържанието за приемливо, приемам го, с което доставям радост.

Напълно поддържам bee_bg,че разумния човек почти не може да бъде манипулиран .

Линк към коментар
Share on other sites

Докато някой иска нещо, то той ще манипулира някой друг,за да го получи. :feel happy:

Така е да,проявата на свръхегоизъм и желание за ограбване енергията на другия,съзнателно или не, водят до подобен род взаимоотношения на грабител и ощетен. И когато желанията са низки и нечисти, тогава и средствата за постигането им са недостойни и грозни.

Проявата на свободна воля би извело отношенията между хората на доста по-високо ниво.Но затова трябват усилията на всички.

Например приисква ми се да се разходя и се обаждам на някоя приятелка с думите "Хайде да се разходим. Виж колко е свежо на вън!" Това си е манипулация. Тя, както казваш, не е имала никакъв импулс да ходи на разходка. Мога да съм щастлива да ходя и сама на разходка, но ще ми бъде много приятно да съм и с приятелката.

Да, манипулация е, ако настояването за разходка е породено от лични егоистични цели.Но в случая, както пишеш, ако твоите намерения са чисти и проявяваш желание да споделиш приятни мигове с приятелката си,тогава не става въпрос за манипулиране.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Здравейте! Страхотна тема , която ме накара да се замисля, върху въпроса всъщност каква е ролята на манипулацията , като вид упражняване на власт и като средство за общуване?

Наистина видях че има доста интересни мнения и ми се искаше да обърнем внимание и на така формулирания от мен въпрос. Благодарна ще съм за всяко ваше мнение :)

И така... Защо все паксе налага да се манипулират хората,нали няма по-скъпо нещо от свободата на мисленето, изказа, въобще на човека. Чесно казано, мисля си,че когато дадена личност е манипулирана, било то от рекламите, които гледаме всеки ден по телевизия,интернет, или просто в най-обикновен разговор, то тя се превръща в роб на чуждото мнение. И питам се с недоумение нужно ли е това? ... :huh:

Линк към коментар
Share on other sites

Не само, че не е нужно, но е и в 99% от случаите е абсолютно неприемливо. За съжаление често го правим (говоря за хората като цяло).

Линк към коментар
Share on other sites

За манипулацията има една хубава книга от д-р Атанас Гълъбов – ОКОВАНА СВОБОДА.

Виж и www.biomedica-consult.com

Линк към коментар
Share on other sites

Манипулирането много често, за да не кажа винаги се гради върху ограничаване на информацията само до тези парченца от нея, които са в интерес на манипулиращия. По този начин картината на света, която той предлага на манипулирания е като криво огледало - т.е. има образ, но "дефектът" на отразяването му има за цел да убеди другия, че неговият образ е точно такъв, какъвто му го представя огледалото.

Това може да стане съзнателно, а може да бъде и несъзнателно...

От кого зависи в крайна сметка дали манипулацията ще успее - от манипулирания. Ако ние стоим само пред едно криво огледало, може и да му повярваме на образа, но ако решим да потърсим истината в няколко съседни криви огледала, веднага ще разберем, че образите в тях са различни, т.е. не отговарят на Истината.

Ето един пример:

Има само един начин човекът-личност да стане проводник на доброто, заложено в него (във всеки човек без изключение) - да вижда в света около себе си само Доброто. И това не се нарича слепота, а любов, истина, мъдрост....

Знаем, че върху Буда преди да стане Буда, е изпробван този метод. Знаем и какво се е случило. Не мисля, че Буда е изключение.

Ето кратко извлечение от факта, за който става дума (може да се намери много бързо в търсачката на много места):

По заповед на неговия баща, на младият принц не било разрешено да напуска покоите на двореца, защото навън можел да се сблъска с болката и мъките на множеството. Неговото детство и младост протичали най-безгрижно, зад дебелите дворцови стени, пазен от всякакво човешко страдание. Ненаскърбената му душа не подозирала изобщо за съществуването на болестите и смъртта. Но ето, че съвсем случайно – на неговата 29 годишнина се случило за първи път да излезе извън стените на двореца. Това бил и първият съдбовен знак, предсказан му от Асита – че при първата си среща с външния свят ще види много стар човек, тогава се сблъскал с една от неизбежните злини в човешкия живот – старостта. При второто си излизане извън двореца видял болестта, а на третото - смъртта. Когато излиза за четвърти път, той среща лек срещу тях като забелязва душевния мир и просветеност на един просещ монах. Ведрината и духовната сила, която скитникът излъчва му подсказва в каква посока да излезе от силното си объркване.

Т.е. върху Буда е бил изпробван друг метод - на ограничението. За него е бил създаден изкуствен свят, в който е било инсценирано само това, което неговите родители са смятали за добро. Защо? Защото те са виждали в останалото не-добро. Родителите му са разчитали, че като види и се потресе от злото вън от доброто на двореца, той ще се върне в красивия си затвор.

Коя е била повратната точка в живота на Буда - среща човек, който "вижда в света около себе си само Доброто. И това не се нарича слепота, а любов, истина, мъдрост...."

Но да се върна на темата за манипулацията - тя е възможна само ако манипулираният пожелае да бъде манипулиран, защото се чувства добре с кривия образ.... и не провери останалите огледала..., не излезе вън от стените на двореца, в който е затворен и не мисли и не търси сам, а се доверява на авторитети...

Линк към коментар
Share on other sites

Манипулиращият се възползва от определени слабости и модели в психиката на манипулирания. Значи, за да не се поддаде на манипулацията, манипулирания е нужно да преодолее тези слабости и модели. Някой от тях са толкова дълбоко вплетени в психиката на човека, че той приема налаганото му от манипулатора мислене, като свое собствено. Много често се възбужда определен тип желание, до степен, че мисленето или друго някое желание да остане на втори план и човек му се поддава. Всъщност не са много хората, които да са в състояние да се противопоставят на всички манипулации с които биват атакувани в съвременното общество. Зад предизборните кампании, рекламите и други неща стоят психолози, които за разлика от обикновения човек са в немалка степен наясно с механизмите на действие на човешката психика. Границата на позволеност е до там, докъдето не се нарушава правото на индивида да взема решения самостоятелно, т.е. всеки може да се възползва от познанията си по психология, но само до степен да помогне на другия сам да вземе решение, а не да му налага такова. Освен това, винаги трябва да търсим съответствие с истината, да не създаваме лъжливи представи за действителността. Също да не изтъкваме маловажното пред същественото.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...