Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Манипулирането


Guest Зара_

Recommended Posts

Слабостите,  манипулират. Когато човек се чувства несигурен в собствените си качества се опитва да "задържи" другите на цената на манипулацията.  Той не вярва, че давайки свободата на избора при другите, ще бъде ценен или че е способен да постигне целта си.

Дали слабостите и неувереността, непознаването на себе си се проявява като "манипулиращи" или "манипулирани" все е "самоманипулация" ,отричане от себе си и липса на свобода

А що се отнася до политическата манипулация, там като че ли е по-различно. Защото политиката е нещо, което задължително присъства в живота на другите (дори да не ни харесва) и трябва да бъде ...заинтригуващо по някакъв начин . Когато няма манипулация, няма заинтересованост - факт. Освен ако целият народ не е свободен и осъзнат.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 148
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest НиколаДамянов

„…Но да се върна на темата за манипулацията - тя е възможна само ако манипулираният пожелае да бъде манипулиран, защото се чувства добре с кривия образ.... и не провери останалите огледала..., не излезе вън от стените на двореца, в който е затворен и не мисли и не търси сам, а се доверява на авторитети...” Донка

Какво става с хората което нямат опитности в дадена област? Често това са млади хора или такива, които започват да развиват непознати дейности за тях…

Мислиш ли, че те желаят да бъдат манипулирани ?

Как разглеждаш този случай?...

От една страна пишеш, че човек трябва да търси и да излезе от „стените на двореца” ,…от друга да не се доверява на „авторитети”,… и от трета категоричната частичка „само…”, което хептен ми размъти мислите… :)

Ще поясниш ли?

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Какво става с хората което нямат опитности в дадена област? Често това са млади хора или такива, които започват да развиват непознати дейности за тях…

Мислиш ли, че те желаят да бъдат манипулирани ?

Как разглеждаш този случай?...

За да се отговори на тези въпроси е нужно много време, с което, за съжаление, не разполагам.

Ще опитам с примери от личния ми живот.

Несъзнателно желание да бъда манипулирана:

В личния си живот също сама избрах своя манипулатор в първия си брак. Само че тогава не наричах това манипулиране, а любов, разбирателство, уважение, смирение и с още много благордно звучащи думи. Всъщност през всичките 20 години брак аз "заслужавах" любовта на бившия ми съпруг, одобрението на авторитетите (роднински и махленски), давах си повод за самосъжаление и за вътрешна гордост как си нося с достойнство кръста...

А сега ще си призная честно: след като бракът ми се разпадна с трясък, аз осъзнах постепенно, че съм пожелала сама да бъда манипулирана от всички през всички тези години, защото аз самата съм се опитвала да манипулирам несъзнателно (че понякога и съзнателно) тези, които съм пожелала да манипулират мен. Или манипулирането винаги е сделка между двама манипулиращи се взаимно.

Съзнателно желание да бъда манипулирана:

Беше в годината, когато основавах школата си. Наложи ми се да мина през процедури по регистрация на фирмата ми. Опитах се да прочета какво трябваше да направя, но установих, че то е написано на неразбираем за мен език. Разбрах,че ще ми се наложи да потърся помощ от специалист, на когото мога да се доверя изцяло. Интуицията ми ме застави да се свържа с няколко мои познати и да избера Стела - майка на мои ученици - която току що беше основала своя счетоводна фирмичка. С нея ми се стори най-спокойно. Тя само ми каза, че има дълга верига от неща, които трябва да направя, но както аз не преподавам 10 урока наведнъж, а на час по лъжичка, за да се усвоят добре, така и тя няма смисъл да ми ги казва всички веднага. Всяко като свърша първото. Усетих се манипулирана, но нямах избор - пожелах да бъда в тази роля, защото разбирах, че алтернативата ми беше да се откажа. Но поне сама си бях избрала манипулатора...За мен тя не беше авторитет, с който трябваше да се съобразявам, а нещо като водaч в планината, без който не бих намерила пътя... Е, всичко свърши добре тогава и школата ми процъфтява...

Дали аз манипулирах Стела? Ами може би не го наричаме така с нея - тя не искаше да и плащам за услугата, защото бях помагала на децата и, но те вече не бяха мои ученици в училище... Наистина помагах на дъщеря и с книги и няколко часа консултации преди изпита... Но за нас това не се нарича зависимост и манипулиране, а приятелска взаимопомощ.

Значи дали ще го наречем манипулиране или взаимопомощ се определя от зависимостта - аз определено се чувствах зависима от всички в първия си брак - и подтисната, надяваща се нещо по чудо да стане така, както аз мечтаех да бъде. Но се чувствах спокойна и свободна и дори подпомагана в случая със Стела...

Затова бях толкова категорична с думата "само". Когато човек не желае да бъде манипулиран, той не желае и да манипулира никого - тогава няма как да бъде манипулиран. Можем да си помагаме, но го правим от обич, не защото го дължим един на друг или защото трупаме капитал... Ако го усетя последното, значи вече съм вътре....

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Манипулацията е изведена в теория за успеха в съвременното общество.

Приема се за нормален подход в света на бизнеса .Чрез различните и способи се продават стоки,правят се пари,удовлетворяват се интереси,с крайна цел отново увеличаване на материалното благосъстояние.

Ето ви само един пример на казаното:

http://www.novavizia.com/3004.html

На пазара има книга със заглавие "Манипулирайте,но правилно".Появата на такива четива,превеждането и тиражирането показва доколко сериозно съвременния човек е приел идеята ,че ако се научи да манипулира ще успее.

Отново ,аз лично ,виждам големия ни проблем-Залитане в посоката на крайния материализъм през последните 100 години.Говоря за обществото,не за отделния човек или групи от хора,които никога не за загърбвали връзката си с духовността.

Няма как при нивото ,до което вече са стигнали нещата с манипулацията тя да бъде премахната от света ,в който живеем.Още повече,че тя не е нещо ново.От историята имаме много примери за манипулация с акцент борбите за власт и надмощие в света.

Можем обаче да се научим да я разпознаваме и съответно да не се поддаваме.

Това става с осъзнатост.А в основата на осъзнатостта е духовността.

Формулата според мен е :ние сме материални хора,които живеят в материален свят ,но следва да пазим и развиваме своята духовност.

Този сайт с информацията ,която дава от различни области на битието на съвременния човек е един прозорец към духовността.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup1:

Като ученици, вие трябва да се ползувате от добрите примери в живота за възпитание на волята. Правете опити да се справяте с мързела. Там волята се оказва най-слаба. Някъде ще имате успех, някъде няма да имате. Не е лесно да се справи човек с мързела. Разумният човек се ползува от всички физически и душевни страдания и мъчнотии, за да възпитава волята си. Някой страда от това, че няма шапка, обуща, трябва да ходи бос и гологлав. Едно време това се считаше за нещастие. Днес и богатите хора ходят зиме и лете гологлави. Те намират, че това е хигиенично. По едно време беше на мода да ходят боси. Ако модата може да наложи на човека едно или друго поведение или начин на обличане, защо той да не използува условията, при които се намира, и чрез волята си да понесе спокойно мъчнотиите и лишенията?

Човек трябва да работи съзнателно върху себе си, да възпитава волята си. Той трябва да знае, че материята на физическия свят се подчинява на човешката воля. За тази цел трябва да знаете законите, които управляват волята. Материята се подчинява и на човешката мисъл. Следователно, приложете енергиите на волята и на мисълта си на работа. Само по този начин ще имате резултати. Чрез усилие на волята и на мисълта си, човек може да изкара навън чуждите вещества от организма си. Докато тия вещества са в него, той се чувствува неразположен физически и душевно.

Възпитание на волята-МОК, беседа, 24. 01. 1930 г.-Изгрев

Освен за манипулиране и постигане на материални придобивки ума и мисленето си можем да използваме и в духовното си израстване. Можем да възпитаме сдържаност, разумност и воля за положителни действия и отношения към хората. Придобиване на материални богатства-на всяка цена!, вече ми се струва неуместно и постепенно ще "излиза от употреба". Все пак само с пари и вещи не се живее /не че са лошо/. ;) Явно трябва да се намери мярката, средата....

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

"Придобиване на материални богатства-на всяка цена!, вече ми се струва неуместно и постепенно ще "излиза от употреба". Все пак само с пари и вещи не се живее /не че са лошо"

Аз пък имам много интересна представа за бъдещето. ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Манипулирането много често, за да не кажа винаги се гради върху ограничаване на информацията само до тези парченца от нея, които са в интерес на манипулиращия. По този начин картината на света, която той предлага на манипулирания е като криво огледало - т.е. има образ, но "дефектът" на отразяването му има за цел да убеди другия, че неговият образ е точно такъв, какъвто му го представя огледалото.

Това може да стане съзнателно, а може да бъде и несъзнателно...

От кого зависи в крайна сметка дали манипулацията ще успее - от манипулирания. Ако ние стоим само пред едно криво огледало, може и да му повярваме на образа, но ако решим да потърсим истината в няколко съседни криви огледала, веднага ще разберем, че образите в тях са различни, т.е. не отговарят на Истината.

Ето един пример:

Има само един начин човекът-личност да стане проводник на доброто, заложено в него (във всеки човек без изключение) - да вижда в света около себе си само Доброто. И това не се нарича слепота, а любов, истина, мъдрост....

Знаем, че върху Буда преди да стане Буда, е изпробван този метод. Знаем и какво се е случило. Не мисля, че Буда е изключение.

Ето кратко извлечение от факта, за който става дума (може да се намери много бързо в търсачката на много места):

По заповед на неговия баща, на младият принц не било разрешено да напуска покоите на двореца, защото навън можел да се сблъска с болката и мъките на множеството. Неговото детство и младост протичали най-безгрижно, зад дебелите дворцови стени, пазен от всякакво човешко страдание. Ненаскърбената му душа не подозирала изобщо за съществуването на болестите и смъртта. Но ето, че съвсем случайно – на неговата 29 годишнина се случило за първи път да излезе извън стените на двореца. Това бил и първият съдбовен знак, предсказан му от Асита – че при първата си среща с външния свят ще види много стар човек, тогава се сблъскал с една от неизбежните злини в човешкия живот – старостта. При второто си излизане извън двореца видял болестта, а на третото - смъртта. Когато излиза за четвърти път, той среща лек срещу тях като забелязва душевния мир и просветеност на един просещ монах. Ведрината и духовната сила, която скитникът излъчва му подсказва в каква посока да излезе от силното си объркване.

Т.е. върху Буда е бил изпробван друг метод - на ограничението. За него е бил създаден изкуствен свят, в който е било инсценирано само това, което неговите родители са смятали за добро. Защо? Защото те са виждали в останалото не-добро. Родителите му са разчитали, че като види и се потресе от злото вън от доброто на двореца, той ще се върне в красивия си затвор.

Коя е била повратната точка в живота на Буда - среща човек, който "вижда в света около себе си само Доброто. И това не се нарича слепота, а любов, истина, мъдрост...."

Но да се върна на темата за манипулацията - тя е възможна само ако манипулираният пожелае да бъде манипулиран, защото се чувства добре с кривия образ.... и не провери останалите огледала..., не излезе вън от стените на двореца, в който е затворен и не мисли и не търси сам, а се доверява на авторитети...

Донке, въпреки топлите ми чувства към теб, ще си позволя да направя няколко забележки по отношение на това, което си написала и което на места ми прозвуча като илюстрация на начина, по който разгледаш манипулацията. Предполагам, че се е получило несъзнателно, но... Много превратно тълкуване правиш на легендата за Буда. Всъщност, когато Буда се ражда, веднага му е бил направен хороскоп от неслучаен астролог, който предсказва, че новороденият принц, ако се отдаде на религиозна дейност, ще стане велик духовен водач, а ако се отдаде на светска дейност, ще стане велик владетел. Баща му желаел второто и затова решил да изолира сина си от реалния живот - да не вижда болката, старостта, смъртта и всички тези неща, които биха могли да накарат Буда да се задълбочи в проблемите на живота и да се посвети на духовна дейност, като стане отшелник. Поради тази причина не му позволявал да напуска двореца, където престолонаследникът не бил лишен от нищо. И така до 29 годишна възраст, когато въпреки забраната на баща си, Буда тайно напуснал на няколко пъти двореца и се сблъскал със страданието, болестта, старостта и смъртта, което довело до духовния преврат в него. И още нещо - Буда "среща човек, който вижда в света около себе си само Доброто. И това не се нарича слепота, а любов, истина, мъдрост..." Когато човек открие или реализира своята Божествена Същност, тогава той придобива дара да я вижда навсякъде, във всеки, във всичко! Не че е сляп за другото, което е извън Любовта... Не можем да твърдим, че става сляп или си затваря очите за болката на хората, за мизерията, която съществува в света..., но неговата перспектива, неговата гледна точка се променя... за разлика от обикновения човек. Има една история - Буда вървял със своите ученици и видял едно убито куче, което се било почти разложило. Учениците на Буда се отдръпнали с погнуса, а Буда го погледнал и казал с възхищение:"Какви прекрасни бели зъби има!"

Бих заключил:Би могъл естествено да виждаш, да акцентираш върху доброто, положителното, градивното, но само когато гледаш през очите на Любовта. За останалите, това е непосилна задача и поражда неминуемо лицемерие - да знаеш, че живееш в ада, а да се опитваш да убеждаваш себе си и другите, че животът е рай и всичко е прекрасно и Божествено! Кого лъжеш?! Всичко е Божествено, но само за този, който е открил Божественото в себе си, защото света, който виждаме и в който живеем, е проекция на нашето съзнание.

Линк към коментар
Share on other sites

това, което си написала и което на места ми прозвуча като илюстрация на начина, по който разгледаш манипулацията.

Всъщност точно такава беше целта на това тълкуване - като всяка друга легенда, и легендата за Буда е многопластова....

Бащата на Буда се е опитвал да манипулира сина си и неговата съдба. Отначало Буда е бил доволен от това манипулиране, но когато е станал човек със самостоятелна воля, той е намерил пътя и силите да излезе от манипулативната сделка. Проверил е какво има отвън света, в който е бил затворен.... Дали не можем да кажем, че отшелникът е манипулирал Буда, за да стане той духовен водач? Не. Буда е имал избор и го е направил сам свободно...

И още нещо - Буда "среща човек, който вижда в света около себе си само Доброто. И това не се нарича слепота, а любов, истина, мъдрост..."

Когато човек открие или реализира своята Божествена Същност, тогава той придобива дара да я вижда навсякъде, във всеки, във всичко! Не че е сляп за другото, което е извън Любовта... Не можем да твърдим, че става сляп или си затваря очите за болката на хората, за мизерията, която съществува в света..., но неговата перспектива, неговата гледна точка се променя... за разлика от обикновения човек.

А дали не може срещата с отшелника да се интерпретира като среща със своята Божествена същност? Защото характеристиката на отшелника поразително напомня за последната. И не е ли именно тази "среща" ключът към издигането над манипулативните зависимости?

Линк към коментар
Share on other sites

По заповед на неговия баща, на младият принц не било разрешено да напуска покоите на двореца, защото навън можел да се сблъска с болката и мъките на множеството. Неговото детство и младост протичали най-безгрижно, зад дебелите дворцови стени, пазен от всякакво човешко страдание. Ненаскърбената му душа не подозирала изобщо за съществуването на болестите и смъртта. Но ето, че съвсем случайно – на неговата 29 годишнина се случило за първи път да излезе извън стените на двореца. Това бил и първият съдбовен знак, предсказан му от Асита – че при първата си среща с външния свят ще види много стар човек, тогава се сблъскал с една от неизбежните злини в човешкия живот – старостта. При второто си излизане извън двореца видял болестта, а на третото - смъртта. Когато излиза за четвърти път, той среща лек срещу тях като забелязва душевния мир и просветеност на един просещ монах. Ведрината и духовната сила, която скитникът излъчва му подсказва в каква посока да излезе от силното си объркване.

Мисля, че в тази легенда има нещо съществено - Буда излиза първи път, ... втори път... така четири пъти. Но чак на четвъртия път вижда лек за всичко... Четвърто Посвещение-вече разбрал смисъла, открил е Любовта...

И наистина само тогава, в четвъртото измерение можем да видим и разберем Любовта като Божествен импулс, а не с нашите си човешки тълкувания... :)

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: Ох, Илиянче, не мога да сдържа импулса да ти благодаря! Да! Човешките тълкувания са основата на манипулациите и четвъртото измерение на Любовта като Божествен импулс е единственият Път на освобождение от манипулативните взаимоотношения - "Бъдете в света, но не от Света". Две врати за освобождение Свобода на духа (Благодаря и на Ася за линковете!)

Как може да се живее с всички дадености на света ни, но без да зависим от тях...

Манипулацията е изведена в теория за успеха в съвременното общество.

Приема се за нормален подход в света на бизнеса ...

http://www.novavizia.com/3004.html

На пазара има книга със заглавие "Манипулирайте,но правилно".....

Няма как при нивото ,до което вече са стигнали нещата с манипулацията тя да бъде премахната от света ,в който живеем.

Можем обаче да се научим да я разпознаваме и съответно да не се поддаваме.

Това става с осъзнатост.А в основата на осъзнатостта е духовността.

Формулата според мен е :ние сме материални хора,които живеят в материален свят ,но следва да пазим и развиваме своята духовност.

Този сайт с информацията ,която дава от различни области на битието на съвременния човек е един прозорец към духовността.

:3d_022: Клаудия!

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Мисля, че е по-лесно в подобни теми като тази да се фиксира понятието в някакво определение, което ще помогне повече за изграждане на конструктивен диалог… Ето един опит за примерна „рамка” :

Манипулацията – съзнателно разпространяване или налагане на заблуда с цел някаква облага, имаща материален характер .

Сега всеки може да „прецеди” опитностите си през тази „цетка” и да разширим и разкрасим „рамката” … :)

Считам, че няма да има неясноти по темата, …ако може да се разбере връзката: съзнателност – неИстина – користна цел !

Друг е въпроса - Как да се предпазваме от манипулации? Отговора е труден поради факта, че само чрез опита (в повечето случаи личният) , може да се разпознае манипулацията…

В този ред на мисли, основно работата ни може да се сведе в три направления: - Да „ревизираме” често натрупания ни опит, -Да установяваме точно грешките си, довели до това да бъдем манипулирани, - Да не допускаме подобни грешки повторно, които водят до манипулация!

Разглеждайки така нещата се вижда как от чисто отрицателният спектър, манипулацията работи за реализация на неща с положителна насоченост като съзряване и усъвършенстване на личността – пореден пример, че и „Злото” е загрижено и работи за осъществяване на Добри цели, … както си е И по Закон! :)

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че е по-лесно в подобни теми като тази да се фиксира понятието в някакво определение, което ще помогне повече за изграждане на конструктивен диалог… Ето един опит за примерна „рамка” :

Манипулацията – съзнателно разпространяване или налагане на заблуда с цел някаква облага, имаща материален характер .

..............Друг е въпроса - Как да се предпазваме от манипулации? Отговора е труден поради факта, че само чрез опита (в повечето случаи личният) , може да се разпознае манипулацията…

В този ред на мисли, основно работата ни може да се сведе в три направления: - Да „ревизираме” често натрупания ни опит, -Да установяваме точно грешките си, довели до това да бъдем манипулирани, - Да не допускаме подобни грешки повторно, които водят до манипулация!

Съгласна съм,че в колкото по-тесен и рамков формат разглеждаме едно понятие,толкова по-ясен става разговорът ни.Но това е право на автора на темата.Той е бил воден от определен вътрешен мотив,търсел е отговор на конкретен въпрос и разговорът тръгва от там.Всеки ,който реши да пише по темата има своя опит или въпрос и я интерпретира от тази позиция,като рамките ,към които единствено следва да се придържа са правилата за участие във форума.Обратното би означавало за всеки аспект на понятието да откриваме нова тема ,респ."рамка".

Моля да бъда разбрана правилно.Не отварям нов спор ,дали имате основание с написаното или не.Просто споделям мисли,които провокира написаното от Вас.

И понеже не можем да се изкъпем два пъти в една и съща река,аз днес преди да напиша това тук и размишлявайки си по темата(не заради писането по нея ,а поради собствена потребност да го правя) я виждам в нов ракурс.

Има най-общо казано два паралелни потока на манипулация.

Единият :Аз манипулирам

Другият :Мен ме манипулират

Общото(няма значение каква е целта на действието) е ,че и при двата случая Манипулиращият не е докрай сигурен,убеден ,че това което се опитва да предложи притежава качествата,които му приписва или пък подценява манипулирания или толкова силно желае да постигне целта ,към която се е устремил самият той,че се опитва да Приспи и Подчини на своето виждане за нещата Избора на манипулирания.

По първия поток (условно наречен от мен тук Аз манипулирам),мисля следното.Човекът,който е тръгнал по пътя на Божествената ,Безусловната Любов няма потребност да манипулира другите.

По втория поток възниква въпроса:

Как да се предпазим или по-точно как да направим Свободен избор,даже и той да е положителен отговор на желанието на манипулатора?Моето предложение е в предишния ми пост.Ще го повторя:Чрез осъзнатост .Възможен път за постигане на осъзнатост и будност ( не единствен) от моя опит е :

Вместо да си търся грешки,като анализирам минали събития,аз избирам да бъда будна и да наблюдавам изборите,които правя във всеки един момент от живота си.Чрез самото наблюдение на избора аз го въвеждам в активното си съзнание.Знам ,че най-добрият начин да се подготвя ,за който и да било момент от бъдещето е да съм с будно съзнание днес.

Правейки даден избор,аз го анализирам през призмата на собствената си духовност.Задавам си два простички въпроса:"Какви са последствията от избора,който правя? и "Ще донесе ли този избор удовлетворение и щастие на мен и тези,които засяга?"

При особено важни житейски избори,аз отправям молитва за напътствие .

Нашият Небесен баща винаги намира начин да ни изпрати отговор .

Линк към коментар
Share on other sites

Ето един опит за примерна „рамка” :

Манипулацията – съзнателно разпространяване или налагане на заблуда с цел някаква облага, имаща материален характер .

Манипулацията – съзнателно разпространяване или налагане на заблуда с цел някаква егоистична облага

Това е определението според мен. Защото много често облагата няма материален характер в тесния смисъл... например не е ли манипулация, когато някои съзнателно преиначава факти, за да ни вербува в услуга на неговия собствен светоглед, който може и да е идеалистичен?! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Klaudia, напълно си права в забележката,че не може да се налага "тесен рамков формат" в началото на темата, защото все пак се предполага, че в процес на обща дискусия ще се стигне да някаква "рамка", която ще отразява с голяма вероятност Истината за повдигнатият въпрос. Много точна преценка, за която ти благодаря!

Относно това, че за да не се поддаваш на манипулации можеш просто да поддържаш определено ниво на "будност", си права и това даже не противоречи на тезата ми,че трябва да си търсим грешки като анализираме минали събития.

На базата на опита, който ти си натрупала от анализиране на допуснати минали грешки се формира стремеж в теб за НЕповтаряне на тези грешки, което определено може да се определи като "будност". Будност обаче без опит не може да има!

Имайки предвид, че "не можем да се изкъпем два пъти в една и съща река", както казваш, следва че тази будност е много трудно да се поддържа на нужното ниво, така че да не се допускат грешки, което автоматично ни връща към нуждата от периодични ретроспекции и анализи.

Права си, че едно от най-силните оръжия за поддържане на "будност" е молитвата, но е необходимо да се уточни, че молитва за "будност" и молитва за "напътствие" (както спомена) не се припокриват...

Добромир, и аз го мислих в тази насока като теб: "...не е ли манипулация, когато някои съзнателно преиначава факти, за да ни вербува в услуга на неговия собствен светоглед...", но за жалост не намерих примери изключения, при които облагите от манипулацията да нямат материален характер.

В примера, който ти даваш материалният характер има косвено, а не пряко изражение, ...но все пак си е с материален ... С преиначаването на факти от един лъже гуро например, той вербува за своя мироглед последователи, които му носят блага, издръжка, доходи необходими за развитието на дадената дейност.

Ще ти споделя и още по-дълбоки размисли... "Какво е материалното изражение на манипулацията в аспект, когато един мъж манипулира една жена за задоволяване на либидото си ?" - тук косвеното присъствие на материалният елемент е още по-прикрит и почти незабележим, но мисля, че пак...пак го има! :)

Поздрави и на двамата и успех ви желая!

Линк към коментар
Share on other sites

Будност обаче без опит не може да има!

Никола,напълно съм съгласна с това ,което казваш.Аз самата видях ,че неволно изкривих смисъла на поста си и сякаш противопоставих нещата,което не ми беше цел.Благодаря за направения коментар.

Аз съм нов участник и все още трудно навигирам тук.Форумът е интересен.Темите са от почти всички области ,към които проявявам интерес.

Виждам,че цари атмосфера на доброжелателност и това ми харесва.

Поздрави от мен .

Редактирано от Klaudia
Линк към коментар
Share on other sites

Привет! Мисля си - не е случайна градацията на небезизвестните срещи на Буда със света, страданието, болестта, старостта и смъртта и духовното просветление при срещата с отшелника (може би своето истинско, Божествено Аз, частицата изначално заложена в нас. Тази прогресия за мен, митологично изказва пътят, който трябва да изминем за да се срещнем със своето истинско Аз, с Божественото и едва тогава да преоценим правотата на своите твърдения, постулати и принципи.

По темата за манипулацията, без значения от нейната цел и задача всеки, си мисля, манипулира другите и себе си в някакъв смисъл. Манипулираме другите необезателно с цел чисто материалено облагодетелстване, а по емоционални или дори инспирирани от идеализъм нужди. Манипулираме и страданието и болеста и старостта, та дори смъртта. Но е неприятно когато осъзнаеш, че теб те манипулират. Тук се крие интересният за мен момент. Защо си позволяваме да манипулираме, а да бъдем манипулирани е направо обидно за нас?

Аз съм привърженик на Макиавели и дори в най-грубо изречените от него твърдения, намирам истината за света и човека, като създание и продукт на ума. Интелигентността води до манипулативност в нейните най-разнообразни изражения, дори да е във формата на игра, тип кръстословица-залагам, оплитам и разсъждавам върху резултата. Малко грубо се изразявам, но ми се струва - истинно.Естествено, когато човек се обърне към Светлината, осъзнава своята манипулативна същност и природа и се опитва да я пребори, но това е етап, следствие, а не първооснова, заложена, съществуваща.

Темата е много интерсна. Благодря на всички за участието и за мислите, които споделяте.

Линк към коментар
Share on other sites

Манипулираният човек се превръща в притежание, играчка, кукла на конци, над която волята на манипулаторът доминира. Всъщност между манипулирането и обсебването има доста общи неща. Тук се смесват желанието за собственост и за власт. Всеки човек притежава свободна воля и в следствие на това, волите на отделните хора често се сблъскват. За да реализира волята си човек може да срещне сериозно съпротивление от други хора. Манипулаторите избягват това съпротивление или силно го намаляват. Чрез известни механизми или чрез силата на своята воля, те доминират волята на манипулирания, т.е. привеждат е в съгласие със своята. Това разбира се не е доброволното, съзнателно сътрудничество при което човек знае защо прави определено нещо. У манипулирания винаги се създава погрешна представа за нещата.

За да не допуска да бъде манипулиран, човек трябва да развие силни воля и мисъл. Той трябва да се научи на самостоятелност, независимост, твърдост. Любова в случая не помага. Тя помага, обаче в друга посока – например, да използваш волята и мисълта си в полза на другите, а не да злоупотребяваш с тях за егоистични цели. Значи на манипулаторите при всички случаи им липсва любов. На манипулираните любов може да им липсва, може и да не им липсва, но със сигурност мисълта им е слабо развита.

Линк към коментар
Share on other sites

Струва ми се, че клоним към деление на манипулирани и манипулатори.

Всъщност всеки човек, попаднал в манипулативен кръг, е едновременно манипулиран и манипулатор.

Нещо повече - точно тези, които изглеждат манипулирани външно, всъщност манипулират много по-силно и успешно своите манипулатори.

Нека вземем елементарният пример на Станимир за куклата на конци. Вие опитвали ли сте се да водите кукла на конци?

Първо, нужно е да познавате куклата много добре, за да знаете кой конец какво точно и как движи.

Второ, нужно е да пресметнете всяко свое движение по точно определен начин така, че да задвижите куклата по желания от вас начин - никак не е просто и лесно, уверявам ви. Отгоре на всичко се изисква максимално внимание, за да не се оплетат конците. А, отделно напрежението в ръцете...

Цялото внимание на кукловода е увлечено от куклата и в един момент страничният наблюдател има усещането, че не кукловодът води куклата, а тя него. В известен смисъл това е вярно... Ако сега си представим една сложна система като пиеса с кукли на конци... Всеки манипулира всеки...

Същото става с всички манипулативни кръгове.

Изходът - отказът от манипулация - просто отказваме се да манипулираме куклата и... оставаме свободни.

Ами ако в един момент се усетим кукла на конци?

Хубаво е да се огледаме дали не се опитваме да държим нечии конци в ръцете си...

Линк към коментар
Share on other sites

Цялото внимание на кукловода е увлечено от куклата и в един момент страничният наблюдател има усещането, че не кукловодът води куклата, а тя него. В известен смисъл това е вярно...

Да, манипулаторът е зависим, но по-скоро косвено от манипулираните. В действителност той е зависим от чувството си за собственост, за власт, за контрол. Когато двама души си сътрудничат, ако единият си даде почивка, другият ще поеме част от работата. В случая с манипулирането, манипулаторът не може да си позволи почивка, поне не дълга. Той трябва постоянно, систематично, да осъществява своето влияние.

Линк към коментар
Share on other sites

Привет, може ли да не се съглася с теб, Станимир? Давам пример, който изживявам тежко в момента.Имам студентка, прекрасно момиче, умно, красиво, възпитано. Няколко пъти видях по нея синини и я попитах, какво става. Тя не пожела да сподели с мен, защото не искаше да я съжалявам. Историята е трагична, майката е сирийка, която се омъжва преди 10 години за йорданец, търговец в Дамаск. Живеят щастливо, но бизнеса му се обърква и се връщат тук. Оказва се че той има друга жена, с 11 деца. Сирийката не може да се върне, няма близки , а вече има 9 деца. Мъжът й в момента иска да се жени за трета, идва в дома им колкото да пребие всички по ред. Голямата дъщеря завършва училище с отличие и влиза безплатно в университета. Но бащата не иска да плаща за транспорта до университе, и без това смята,. че 300-те долара които им дава за храна са повече от достатъчно. (Само за пример ще кажа, че за храна тук на седмица са необходими 200 долара и то за малко семейство като моето).Така, че решава спешно да я омъжи за един урод, военен, с 3 клас, тъп, грозен, ужас един. Момичето отказва, започват побои, заплахи, че бащата ще разведе майката и ще й вземе момчетата,(момичетата не са интересни, без стойност са) и няма да им дава пари за храна. Забранява на майката да работи, защото е срамота (той има това право по закон). Така, че момичето се сгоди. Трябва да се омъжи след 2 седмици. Аз се опитах да помогна всячески, говорих с адвокат, но изход законен няма, предложих момичето да дойде да живее при мен-не може, защото мъжа ми не е от семейството й и е незаконно, така че баща й утре може да дойде и да ни изпозастреля като кучета всички. Така, че в момента манипулирам и уча нея да манипулира ситуацията. Аз ходя при бащата, убеждавам го колко е пре-мъдър, как той има изгода тя да завърши, да има добра заплата, да се омъжи за някой с образование-богат, та той, таткото, после ще живее в тях доволно-предоволно. Уча момичето как да се прави пред кандидата, че да се съмнява в нея, че е недостойна, че е леко луда, само да я остави. Имам ли друг избор? Знам, че е непревилно, но това е живота. Има ситуации когато Добротата и Състраданието не съпътстват някои хора, които срещаме и единственият ни път в джунглата им е това, да използваме главите си и да маипулираме, за да постигнем онова, което е правилно. Е, това съдимо ли е? Манипулатор ли съм? Не виждам обида за себе си, недостойност, дори да е грешно, в момента това е единственият път. Молете се да успеем.

Линк към коментар
Share on other sites

Поклон пред сърцето ти Соня :3d_046:

Всъщност според мен ти никого не манипулираш, ти се опитваш да помогнеш на едно дете да излезе от манипулативния си кръг.

Много точен пример, благодаря ти!

Основата за манипулиране в твоя случай са традиционните нагласи на обществото, в което живееш и в което се е родило момичето.

Бащата е манипулиран от тях и на свой ред манипулира майката и семействата си. Майката също е манипулирала бащата, съгласявайки се на този живот и на деветте деца, защото тя също е подчинена на егрегора на традицията. Тя желае да запази на всяка цена макар и малката издръжка и одобрението-съжаление на средата си. На свой ред те двамата манипулират живота на децата си, защото такава е повелята на традиционния им егрегор - децата са новите му попълнения.

Ти се опитваш да издигнеш детето над манипулативния кръг като

Аз ходя при бащата, убеждавам го колко е пре-мъдър, как той има изгода тя да завърши, да има добра заплата, да се омъжи за някой с образование-богат, та той, таткото, после ще живее в тях доволно-предоволно.

Ако за теб това звучи като лъжа, на неговия език това си е чистата истина - т.е. ти му отваряш очите за още една възможност в рамките на традиционния му егрегор. В този смисъл ти му помагаш да види доброто в ситуацията - да послуша Божията воля, а не да налага своята...

Ако той се съгласи, наистина ще се освободи от тежък товар...

Уча момичето как да се прави пред кандидата, че да се съмнява в нея, че е недостойна, че е леко луда, само да я остави.

Ами и това в очите на военния си е също чистата истина - за него момиче като нея наистина е "леко луда" и той наистина няма да има нормален живот с нея според своите традиционни очаквания. Така че вие и на него отваряте очите за Божията воля... Ако той я остави, наистина ще бъде свободен...

Значи вие двете с момичето не лъжете и не манипулирате. Това щеше да е така, ако вие се опитахте да заставите по някакъв начин военният да се промени след като се ожени за момичето и да се отнася с нея с уважение и да и позволи да учи. Също ако се опитвахте да отнемете по някакъв начин правото на бащата да има три семейства, много деца и традиционната си власт над тях...

Линк към коментар
Share on other sites

Молете се да успеем.

:hmmmmm: Отчасти съм съгласен с теб, а също и с коментара на Донка; все пак нещо не ми се вижда ясно в този случай. Защо момичето не се обърне към добър адвокат, след като е застрашен даже животът му, а се е решило на отстъпка, след като е ясно, че докато остане там, само нещастия го чакат? Ами дори да избяга, да премине в нелегалност! Не виждам, ако нещата наистина са както ги описваш, какво по-лошо може да му се случи от това да остане там. В случая манипулирането, дори да изглежда отночало успешно, рано или късно ще се провали, а и да не се провали, ако момичето остане там, тези непроменяеми хора ще провалят живота му все по някакъв начин. попитай я какво я задържа там - страх, срам, финансова несигурност - или? :blink:

P.S. На времето четох една много поучителна история, станала в Германия. Жена, жестоко малтретирана 20 г. от съпруга си накрая решава да се отдели, въпреки че няма и пукната пара. Той я заплашва, че ще я убие или той самия ще се хвърли през прозореца, но тя не отстъпва, бяга, търси подкрепа от закона, от близки и случайни хора... след много страдания получава развод и започва работа, като от там нататък се чувства много щастлива. А бившият й съпруг наистина пребива до смърт следващата си жена... Така че смелостта понякога си оправдава риска, доколкото в случаи като този рискът да останеш доживотна жертва е вече пък 100-ов! :thumbsup:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Струва ми се, че клоним към деление на манипулирани и манипулатори.

Всъщност всеки човек, попаднал в манипулативен кръг, е едновременно манипулиран и манипулатор.

Нещо повече - точно тези, които изглеждат манипулирани външно, всъщност манипулират много по-силно и успешно своите манипулатори.

Нека вземем елементарният пример на Станимир за куклата на конци. Вие опитвали ли сте се да водите кукла на конци?

Първо, нужно е да познавате куклата много добре, за да знаете кой конец какво точно и как движи.

Второ, нужно е да пресметнете всяко свое движение по точно определен начин така, че да задвижите куклата по желания от вас начин - никак не е просто и лесно, уверявам ви. Отгоре на всичко се изисква максимално внимание, за да не се оплетат конците. А, отделно напрежението в ръцете...

Цялото внимание на кукловода е увлечено от куклата и в един момент страничният наблюдател има усещането, че не кукловодът води куклата, а тя него. В известен смисъл това е вярно...

Аз не съм съвсем съгласна.

Вярно е, че манипулаторът отделя доста време и сили да манипулира, но следва да се отчете, че това го прави по своя воля, докато при манипулирания не е така и в това се състои основната разлика.

Аз лично не съм срещала човек, който да не е манипулатор.

Разбира се, някои го правят по-често, някои по-рядко, на някои много им харесва да го правят, други го правят с нежелание, някои го правят по необходимост, други от любов към спорта ... Повечето хора го правят несъзнателно. Дори и тези, които го правят съзнателно, най-често имат оправдание за пред себе си, че го правят в името на някаква кауза. Дори ми е било интересно да наблюдавам как хората от различни стихии проявяват различни методи за манипулация: водните знаци дърпат предимно емоционалните струни, въздушните спекулират с информацията, правят логическо-мисловни конструкции, огнените предпочитат да оказват волеви натиск, а земните преимуществено използват конкретно (материално) обвързване.

Не случайно изредих стихиите в тази последователност, но уточнявам - това е валидно само средностатистически.

Замислих се върху следните думи на Станимир:

За да реализира волята си човек може да срещне сериозно съпротивление от други хора. Манипулаторите избягват това съпротивление или силно го намаляват. Чрез известни механизми или чрез силата на своята воля, те доминират волята на манипулирания, т.е. привеждат е в съгласие със своята. Това разбира се не е доброволното, съзнателно сътрудничество при което човек знае защо прави определено нещо. У манипулирания винаги се създава погрешна представа за нещата.

Всичко, което е написал, е така. В такъв случай хората, на които най-често им се случва да манипулират някого са: 1. тези, които имат поне едно (малко) дете; 2. тези, които упражняват под една или друга форма професията учител/педагог (особено с по-малки деца); 3. тези, които упражняват в една или друга форма професия свързана с търговия и/или услуги.

Въобще това с манипулирането е много относително нещо. Аз някъде по-напред в темата бях изразила своята позиция, че на всяко наше дейстие може да му се намери манипулативен момент. Всяко сдържане или проявяване на волята ни по по-различен начин, означава, че ние не реагираме спонтанно, а сме оценили ситуацията и действаме обмислено, със стратегия, т.е манипулативно. Но дори и да проявяваме съвсем спонтанно волята си, такава, каквато ни идва отвътре, това пак е манипулация, но от типа "натиск чрез силата на своята воля".

Въобще кое действие не е манипулативно? :hmmmmm: Защото дори това, което уж засяга единствено и само нас, пак резонира и върху хората около нас. Дори и да сме отшелници в пещера, нашите чувства, мисли и т.н., вярно много косвено, но пак ще се отразяват на Цялото, част от което сме.

Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm: Не мисля, че ще можем да изясним каквото и да било, ако разтягаме до крайност значенията на понятията. Вярно е, че манипулацията е класическо пример за манипулирано ;) понятие и то неизбежно е разтегливо.. но докъде - до безкрайност ли? Налагането на собствената воля само по себе си не е манипулация, директната конфронтация принципно не е манипулация, макар че може да има свързани с манипулация моменти, преди да се достигне до сблъсъка. Манипулиращият, а и манипулираният обикновено избягват с всички сили откритата конфронтация, често избягват и максималното изясняване на отношенията помежду си - и именно на тази база става възможно друго, т.е. манипулирано взаимодействие. :yinyang: Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

... манипулацията е класическо пример за манипулирано ;) понятие ...

А може би манипулацията е класически пример на понятие, което няма противоположно такова? :hmmmmm: В такъв случай то съдържа в себе си цялата гама проявления (от - през 0 до +) и точно затова го намираме навсякъде в живота ни.

Свикнали сме да разсъждаваме в противположности, да ги делим и да ги оценяваме, а в този случай не можем така...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...