Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво мислите за захарта?


4in4ila

Recommended Posts

:feel happy: втори опит

Европа иска да забрани рекламите на детски храни с високо съдържание на сол, захар и мазнини

тук

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Отговори 42
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Един по-различен поглед.

В древността захарта се е смятала за целебна. Има персийски рецепти от времето на Сасанидите; във Византия медицинската захар също се посочва, наред с меда, в обичайните рецепти. После - през X век тя фигурира във фармакологията на Школата в Салерно. Още преди тази дата, тя започва да се употребява за храна в Индия и Китай, където захарната тръстика е внесена към VIII век пр. Хр.

Кръстоносците я срещат за пръв път в Сирия.

Чак до навечерието на XIX век широкото присъствие на захарта лиспва от пазарите.

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: как така го определи Различието моля моля :dancing yes: какво ли действително се е смятало в древността за Целебноооо :dancing yes: Захарта или Сладостта :whistling: коя Захар точно имаш предвид :sleeping: дай да правим разлика между Сладостта от Древността и Отровната Захар/сладост комерсиализирана СЕГА + ти за коя от тези сладости си конкретно с различния поглед + добре е да помислим преди да пишем + един разказ има от Учителя за песента на тръстиката :thumbsup: нищо лично :hypocrite:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

  • 10 months later...

В пресата често можем да попаднем на странни разкрития меко казано за захарта. Може доре да се прочете, че захарта била полезна за малките деца.

Ето накратко какво определение дава д-р Уилям Кода Мартин през 1957 г. за това кога една храна е отрова: "Медицински погледнато, всяко вещество, което потиска активността на катализаторите и ензимите в тялото...и което, приложено към, погълнато от или получено в него, причинява или може да допринесе за развитието на болест...".

Захарта съдържа само това, което учените наричат "празни" калории - т.е. чисти, рафинирани въглехидрати. В растенията няма чисти захари - природата ги е съчетала с микроелементи и витамини, достатъчни да осигурат тяхното разграждане и усвояване в организма. И тъй като в процеса на разработка на захарната тръстика те са извлечени от нея, за да метаболизира и усвои получения неестествен рафиниран продукт, тялото започва да черпи от своите запаси от ензими, протеини, витамини, натрий, калий, магнезий и калций. последният се извлича от костите като това увеличава тяхната чупливост. Същевременно се увеличава значително и честотата на зъбния кариес. Това се отразява най - неблагоприятно на подрастващите, на бременните и на жените в менопауза. Приемът на неорганичен калций на таблетки не може да компансира загубата на този минерал, защото той се усвоява в доста ниска степен, а освен това натоварва бъбреците и може да се натрупва в някои тъкани и органи.

Под влияние на захарта намалява секрецията на стомашен сок и се забавя перисталтиката на стомаха.

Захарта навлиза много бързо в кръвта, където количеството й се увеличава, като това се нарича в медицината хиперкликемия и един от симптомите на диабета.

Многобройни опити са доказали, че захарта води до изчерпване на микроелемента хром в тялото, който е от най-важно значение за усвояването на инсулина и за поддържане на глюкозния метаболизъм. Също и приемът на захар увеличава нивото на холестерола в кръвта.

Захарта прови децата нервни и хиперактивни, защото е много силен стимулант за надбъбречните жлези. Има неблагоприятен ефект и върху функционирането на мозъка и нервната система.

Преустановяването на косумацията на захар заедно с цялостен природосъобразен режим на хранене и живот е помогнало на много хора да се излекуват от различни заболявания, включително и ракови.

Захарта като хранителен продукт не притежава дори нито едно полезно качество, което би оправдало нейната употреба. Всяка година на един американец се падат прибилзително по 45 кг. захар, или по 120 гр. на ден, като около една четвърт се консумира под формата на безалкохолни напитки. Не е чудно, че САЩ са на първо място по затлъстяване и държат челни места по диабет, сърдечно-съдови и ракови заболявания.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

На подобна тема няма как да не се включа и аз - силно чувствителна съм към захарните изделия, особено към шоколада :P

Мисля, че всеки човек за себе си трябва да открие кое е правилното решение спрямо рафинираната захар - няма спор, тя вреди. Но от друга страна - ако човек познава себе си и има афинитет към сладките храни, и да изяде 1 кутийка шоколад, едва ли върху него ще се стоварят всички световни болести. За мен проблемът с вредните храни си остава преди всичко в дозата - ясно е, че не можем да изолираме всичко, което ни вреди - все пак не живеем под похлупак. Можем да контролираме дозата, което според мен и по наблюдения е дори по-трудно от генералния отказ ;)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Бялата рафинирана захар е изключително вредна за човешкия организъм,кафявата я следва в класацията.Най-добре е да се консумира мед и то в определени граници.Плодовете и някои видове зеленчуци могат да задоволяват нуждата на организма от захар.

Искам да обърна внимание на един наболял проблем-пристрастяването към сладки храни.Особено засегнати са жените,които са по-податливи на депресия предвид хормоналната специфика.Познавам такива,при които сладкишите са основна храна.Причинената от неправилния начин на хранене хипоглекимия ги кара да поемат нещо сладко,за да оправят симптомите на това състояние(слабост,причерняване пред очите,сърцебиене).Приемайки захар под някаква форма,те "влизат в норма" до следващия рязък спад на захарта в организма.Влиза се в един омагьосан кръг, от който трудно се излиза.Бих причислила захарта към наркотиците,които водят до тежки последствия .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

Става дума за рафинираната, бяла захар, която се използва в почти всички сладкиши. Тя е вредна или по-точно не вредна, а отровна. Иначе плодовата захар или захарта в меда е не само безвредна, но и полезна. Ето една презентация, за която се сетих във връзка със захарта. ЦЪК.

Поздрави.

П.П. Ооо колегата Станимир ме е изпреварил с линка. Съжелявам не го видях. Все пак горещо ви препоръчвам да го гледате.

Редактирано от Sold1eR
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Според мен това са  едни от най-вредните храни.Цивилизацията е измислила толкова отровни изкушения.Безмислени продукти за набавяне на енергия.Рядко посягам на тях, но не съм откровена  ако  кажа, че не опитвам.Като се замисля, че имам близки около мен с диабет...Понякога ме мъчат с такива храни, ако не съм като тях си създавам противоречия.Реално погледнато сладките храни създават лъжливо усещане за прилив на енергия.Това води до натрупване на холестерол по кръвоносните съдове.Най- коварните храни са сладкото и блажното.Неизбежно това води и до трудно кръвооросяване на мозъка, в един момент и до склероза.Захарта засилва гнилостните процеси в организма, ферментират  храните, които сме поели.Захарта е в състояние да разруши най- твърдата част в човешкия организъм-емайла на зъба.А костите ни остават без калции.Тогава е ред на остеопорозата.Кръвта ни започва да добива киселинен, а не алкален характер.Има алтернативи на  бялата захар.Харесвам кафявата, но най- много предпочитам меда. 

Линк към коментар
Share on other sites

Бялата рафинирана захар е изключително вредна за човешкия организъм,кафявата я следва в класацията.Най-добре е да се консумира мед и то в определени граници.

Защо е вредна и кафявата захар?

Мед - да, но не винаги можеш да заместиш с мед.

По магазините гледам са пуснали всякакви видове кафява захар, тази на Крина, обаче не се слепва (нее хигроскопична) като се остави на въздух - защо ли?

По какво може да се познае истинската кафява захар (тръстикова или друга). Този филм за бялата захар не го бях гледал- мерси :thumbsup:

Ето и нещо от мен:

http://www.scribd.com/doc/4056547/-

> Има писано и за други "отрови"

За стевията не видях да сте писали ,най сетне я вкараха и у нас този естествен "подсладител":thumbsup1:

Линк към коментар
Share on other sites

Бялата рафинирана захар е изключително вредна за човешкия организъм,кафявата я следва в класацията.Най-добре е да се консумира мед и то в определени граници.

Защо е вредна и кафявата захар?

Мед - да, но не винаги можеш да заместиш с мед.

По магазините гледам са пуснали всякакви видове кафява захар, тази на Крина, обаче не се слепва (нее хигроскопична) като се остави на въздух - защо ли?

По какво може да се познае истинската кафява захар (тръстикова или друга). Този филм за бялата захар не го бях гледал- мерси :thumbsup:

Ето и нещо от мен:

http://www.scribd.com/doc/4056547/-

> Има писано и за други "отрови"

За стевията не видях да сте писали ,най сетне я вкараха и у нас този естествен "подсладител":thumbsup1:

Кафявата захар(включително и тази на "Крина")е оцветена бяла захар.Не съм сигурна и в качеството на най-скъпите видове.Проверява се като се разтвори във вода-оцветява я.

И меда е с примеси.Най-добре е човек да го купува от медар който произвежда само за себе си.

Стевия съм ползвала на таблетки и на прах-не ми харесва вкуса!Ползвам мед!

Благодаря за линка!:)

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Бялата рафинирана захар е изключително вредна за човешкия организъм,кафявата я следва в класацията.Най-добре е да се консумира мед и то в определени граници.

Защо е вредна и кафявата захар?

Мед - да, но не винаги можеш да заместиш с мед.

По магазините гледам са пуснали всякакви видове кафява захар, тази на Крина, обаче не се слепва (нее хигроскопична) като се остави на въздух - защо ли?

По какво може да се познае истинската кафява захар (тръстикова или друга). Този филм за бялата захар не го бях гледал- мерси :thumbsup:

Ето и нещо от мен:

http://www.scribd.com/doc/4056547/-

> Има писано и за други "отрови"

За стевията не видях да сте писали ,най сетне я вкараха и у нас този естествен "подсладител":thumbsup1:

Цветът на захарта зависи от степента на пречистване/рафиниране. Колкото по-рафинирана е захарта, толкова по-бяла е на цвят. По принцип кафявата захар като свойства на захарта, по нищо не се отличава от бялата- еднакви са и ползите и вредите им. Фалшива кафява захар няма. Захарта обаче може да се произвежда от няколко вида суровини, като най-разпространени са цвеклото и тръстиката. "Кафявото" в захарта е всъщност остатъка от първичния "сироп", който се получава от сваряването на изходната суровина- цвекло или тръстика.

Кафявата захар като производствен процес е по-евтино изделие, и всъщност, едно време кафява захар даваха само на прасетата...днес предприемчиви хора са решили да направят пари от хорската глупост и маниите по "здравословно хранене".

А по отношение на това, дали захарта ще е за някой отрова или за друг- лек, зависи единствено и само от дозата..а дозата зависи от степента на лакомията от една страна, а от друга- по кое време от денонощния биоритъм се "вкарва" захарта в организма и дали се вкарва самостоятелно или не. Най-полезно би било захарта да се консумира така, както си е- забъркай яйца, захар, мляко, брашно, какао, сметана- независимо от това колко вкусно нещо би могло да се получи, неговата същност е отровна, а има и елемент на пристрастяване...Сред най-големите дистрибутори на екстремно нездравословни продукти (то е обидно да се нарекат "храна", предвид поразиите които предизвикват не само на физическо ниво, но и емоционално, както и тенденциозно използване на съставки, пряко провокиращи ендокринната система) е "Нестле"...Така де, и едно от рекламните им послания е "Яж това дето ти пробутваме и почивай" (едва ли в мир обаче)...

За възрастен индивид със среднотегло 70 кг, за 365 дни 2 кг захар, приета в чиста форма е полезна за здравето.

За деца и младежи до около 20-25 годишна възраст, количеството е с 2/3 по-малко.

Може да се замислите как ли са расли децата допреди 200-300 години, да речем тук, в България. Знаете ли каквиса били основните източници на въглехидрати, каква захар се е предлагала и за какво ли се е ползвала в домакинствата, в какви количества и колко често?

За съжаление, пасивно ядене на захар няма...пак казвам- за съжаление...защото не може да се забрани нещо, от което всички са потърпевши и не може да се ползва за дискриминация както това се случва с други неща..но спрямо вещества, които са много близки роднини на захарта, като етиловия алкохол например- може...

"Мрачната страна на хидроксилната група"- ето едно достойно заглавие на сериозен научен проект...

И ако в етанола- C2H5OH има само една хидроксилна група, в глицерина-C3H8O3 три, то в кристалната захар (дизахарид)- C12H22O11 са цели 12...

А 12 е убийствено сакрално число...

Линк към коментар
Share on other sites

всяко нещо в умерен вид е нужно на организма - меда в прекалени количества пък може да ти докара колики и неприятности със стомаха - тъй че не съм съгласна че захарта трябва да се замести с мед - да си кажа подсладителите са много по-вредни -

и..... човешкия организъм има нужда от обикновенна захар умерени дози но... - иначе можеш да си докараш беля ако съвсем спреш каквато и консумация на захар - знам го от личен опит не върху мен - върху приятелка

Редактирано от Гарванче
Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Прекаляването със захарта води до психични разстройства

Американските учени откриха взаимовръзка между храненето и психичните заболявания.

Доскоро се считаше, че сладкото повишава настроението, тъй като стимулира производството на серотонин в организма – хормонът на удоволствието.

Ново изследване обаче показва, че прекаляването със захарта задълбочава съществуващите психични проблеми.

Нещо повече – може да доведе до появата на нови, съобщи indiatimes.com.

Учените провели опити с лабораторни мишки.

Животинките страдали от заболяване, при което изскубват собствената си козина.

След като увеличили съдържанието на захар в храната им, учените очаквали това да доведе до положителен ефект.

На практика обаче мишките не се успокоили, а напротив – започнали още по-настървено да скубят козината си.

В момента се правят по-задълбочени изследвания върху това дали повишената консумация на захар води до появата на нови психични проблеми.

Изт.

Линк към коментар
Share on other sites

Като стана въпрос за захарта,искам да споделя нещо.Откакто се помня,даже и като дете не обичах много сладкишите.Години наред за моя организъм беше напълно достатъчно хапването на плодовете,меда и на черния шоколад,лятото си похапвам и сладолед.Просто нищо друго не можеше да ме изкуши.Сега обаче,като наближавам 40-те,започват да ми се прияждат сладки неща-тортички,крем-пити и др.И то предимно вечер,през деня нямам такива апетити.Съвсем отговорно се ограничавам,знам,че не е полезно и си следвам стария режим.Знае ли някой на какво може да се дължи тази промяна във вкусовете и по-точно това вечерно влечение към благото?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...