Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Безсъние - Инсомния


Recommended Posts

:) Вълнуващо е + от плуващите сме + без атрибути.

+++ Отлично знаеш! :P

И аз имам въпрос, но по темата - нещо не чатнах отново - за спомените и ползите?

И за ума - който се освобождава от него, не става ли... безумен?

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: ми то чатването не е задължително отведнъж да става + може и на порции :rolleyes: ум имаме + свирепо умни сме + умът не е "направил" никого мъдър + с Ума си много тежък + не можеш направи прехода + съзнание също всички имаме + но никак не сме осъзнати :sleeping: за себе си знам + искам да съм будна + не заспала + много ми е симпатична спящата красавица + обаче принца ми е по по най :thumbsup:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

И аз често страдам от безсънние . Явно е от нервното напрежение . Умът продължава да мъждука и да ме държи будна понякога и цяла нощ и на сутринта се питам , спала ли съм , сънувала ли съм , мислила ли съм ? Не ми е особено ясно .

Линк към коментар
Share on other sites

Е не е лошо. Легнах в два, събудих се в шест. Явно нуждата ми от сън е намаляла тези дни. Така поне има повече време за всичко.

Линк към коментар
Share on other sites

И аз често страдам от безсънние . Явно е от нервното напрежение . Умът продължава да мъждука и да ме държи будна понякога и цяла нощ и на сутринта се питам , спала ли съм , сънувала ли съм , мислила ли съм ? Не ми е особено ясно .

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

При погълнатост от някаква идея, както и при малко хранене и чист въздух човек се нуждае от по-малко сън. но това идва естествено. Насилственото ограничаване на съня, вкл. при някои духовни практики, не е добра идея, поне за повечето хора. Даже ако това помогне да се развият определени способности, те нямат да бъдат в баланс с общото развитие. Сънят е изключително важен за постигане на здравословен баланс и ако малко часове така или иначе се оказват индивидуално недостатъчни, човек следва да се примири, че на този етап ще "губи" повече часове от живота си в сън. Недоспалият човек прави повече грешки и е изложен на опасности, той не може да върши добре и най-елементарни дейности, какво остава да развива духовната будност?! :sleeping:

Линк към коментар
Share on other sites

Добромир е прав. Безсънието или нуждата от малко време за сън може да бъде причинена и от наличието на енергия, която не е изразходвана. И тогава няма какво да ни плаши. Само трябва да я раздадем. Балзак е спял по три часа на денонощието, но пък е пиел много кафе. За сметка на това е бил най-продуктивния писател на всички времена и е имал какво да остави на поколенията.

Линк към коментар
Share on other sites

Учителя е дал една формула, когато искаме, а не можем да заспим "Господи, аз съм немощен, а ти си силен - прояви се". СЪщо така упражнение за волята, да си кажем, че ще заспим в 5 минути и наистина да стане. Както и да си кажем, например - ще се събудя в 6ч. и това наистина да стане. Това са упражнения за власт над себе си, над подсъзнанието, откъдето изкачат тези силни мисли, спомени най-вече. Наистина, изкуство е да се спи, особено в днешното лудо, напрегнато и динамично време.

Дано всички спим добре и сладко :sleeping:<_<

Тези дни явно порди влиянието на времето моите познати спят, та едвааам става..С мен нещата са обратни 3-4 веречи подред не мога да спя катато трябва събуждам се по 100 пъти и то това епо скоро дремване, но до някъде зная защо е така-много съм енергична и маалко превъзбудена, но не нервна, а обратното. И по време на няко е от пробужданията си казах - искам да се събудя утре в 9.00 часа. Така и стана.

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Zdrawejte чоевек заспива защото от епифизата се отделя хормона мелатонин в книгата "Дълголетие на мозъка - от Камърън Стаут,и Дхарма Сингх пише ,че около 35 -тата годишнина жлезата започва да атрофира и някои хора започват да имат безсъние За това се препоръчва да се започне пиенето му Аз лично съм го препоръчал на няколко човека над 50 г0дини които имаха безсъние и сега са много доволни Хормона действа и антидепресивно

Линк към коментар
Share on other sites

При мен се прояви на 28,5 години. Дали се дължи на атрофия на епифизата, не съм сигурен. Мелатонинът на епифизата, доколкото знам, участва в регулиране на циркадния ритъм на сън бодърстване, биологичния часовник.

Възможно ли е, ако механизмът на функциониране на епифизата, плюс ретилулярната формация, ствола и лимбичната верига на удоволственото възнаграждение са били хиперстимулирани чрез известни йогически практики, това да резултира в нарушаване на циркадния ритъм, респективно отделянето на мелатонина? Нали все пак мозъчните системи са двустранно и паралелно зависими - епифизата може да наруши отделянето на мелатонин поради възбудните сигнали от ретикулярната формация и зависимата реакция на ядрата на септума в лимбичната система, които ядра не получават допаминовите си бластове!?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Проблемът ме вълнува дълбоко. Става дума за наследствена обремененост. За съжаление предадена е и на сина ми.

Ако тук има хора, които танцуват паневритмия и са запознати с това страдание от личен опит, ги моля да ми кажат как се повлиява безсънието от паневритмията. Благодаря предварително.

Линк към коментар
Share on other sites

Безсънието наистина може да е генетично предаваемо. Не директно, но като предразположеност. Мисля, че се казваше полигенно предаване. При моногенното предаване болестта се развива ст опроцента, а при полигенното има предразположеност към нея. В този смисъл, по отношение на безсънието, това което се предава и г опредизвиква, е невротичният темперамент. Завишеното ниво на базисна невротичност кара ретикулярната формация да подава възходящи сигнали към кората, което възпира съня. Когато не можеш да заспиш или се събудиш рано сутрин и не можеш пак да потънеш в сън, ако се осъзнаеш, става следното:

- Усеща се напрежение в мозъка. Ако продължиш да лежиш и правиш опити да заспиш, то се засилва.

- Мозъкът е команден център в тялото. Това напрежение, което емоционалн осе преживява кат офина напрегнатост, неспокойство и тревожност, се разпространява от мозъка в сърцето, стомаха, половите органи, ръцете и краката. То е реална енергия. Възможно е в бъдеще да може да се проследи тази енергия с апаратура - но то е реално и се чувства ако можеш да го осъзнаеш.

...

Това, което помага в случая, е следното:

- преодоляваш мързела и насилственото си желаноие за сън., които единствено усилват безсънието - и ставаш. Раздвижваш се наоколо, пиеш малко вода, наплискваш си лицето, излизаш на терасата, радваш се на звездите и нощната тишина.

- Сядаш и осъзнаваш какво става в теб

- Осъзнаваш невротичността си. Но не я отхвърляш. Приемаш я. Имаш я - тя е в теб и е част от теб. И да се преструваш, че си друга, няма смисъл, това е самозалъгване.

- Осъзнаваш Себе си, вътрешния си център, зът в себе си, Волята, този наблюдател зад мислите и емоциите и тялото ти. ПОглеждаш се от Негова гледна точка.

- Осъзнаваш ума, успокояваш го, оставяш мислите да се стопят

- Осъзнаваш емоциите и тази напрегнатост, коят опричинява безсънието - Приемаш я и я оставяш да се разтвори в осъзнаването на Аза ти. Заменяш я с радост. можеш да си кажеш няколко пъти думата "Радост". Радвай се на състоянието си, Радвай се на възнможността за осъзнаване, кум коят оте тласка безсънито ти. Остави радостта да се разпространи навсякъде в съзнанието и тялото ти. Продължаваш да оставяш мислите да текат без да се вкопчваш в тях. Тогава те изчезват.

- Осъзнаваш тялото си. Осъзнаваш напрегнатостта, която се е спуснала от мозъка през емоциите чак в тялото ти. Остави осъзнаването ти да се разходи из мозъка, врата, сърцето, дробовете, вътрешните органи, ръцете и краката. Усети напрежението, което се е настанило в сърцето, в краката, в ръцете, в стомаха. Отпусни се. Продължи да осъзнаваш. Напрежението се разтваря в осъзнаването . Умът е ясен, чувстваш радост и оптимизъм, сърцети ти се радва и потъва в спокойно благо състояние. Стомахът и половите органи излъчват радостна енергия, увереност и спокойствие. Ръцете и краката се освобождават от напрежението и се отпускат спокойно.

- Най-вероятно ще усетиш отпускането като потъване в състояние на сън, кат ожелание за сън. Мозъчните вълни слизат до тета, в сърцето се появява едно потъване и дълбоко спокойствие, тялото сеотпуска максимално. Прост олягаш и забравяш за всичко. Никакъв контрол - опставяш се на това състояние напълно. Заспиваш!

...

Ако още не се случва потъванет ов съня, ставаш отново, правиш нещо, разсейваш се,четеш и пак повтаряш процеса на осъзнаване - 1)Мисли; 2) Емоции; 3) Тяло. Зад всичко стои съзнанието!

...

Като цяло, стигам до извода, че безсънието е конкретно проявен симптом на общата невротичност! Точно невротичност, а не депресия. Може да присъства депресия, но може и да не присъства. Разликата е, че депресията е конкретно невротично разстройство, а невротичността е обща база, устойчива личностова характеристика, фундамент за развитие на конкретна невротична симптоматика. Невротичният темперамент е нследствено предаваем, за съжаление - като родова конституция и характерови-темпераментови черти на родителите, както и по време на пренаталния процес и първите години.

Добрите новини са, че всичко е променимо и че съзнанието е основният програмист както в рода, така и на индивидуално ниво. Както дадени личностови черти и общ темперамент са програмирани (заложени) от мислите, чувствата и действията на предците ни на генетично ниво, така и могат да бъдат осъзнати, депрограмирани и променени СЪЗНАТЕЛНО! Самоанализът, осъзнаването и медитацията са мощни инструменти! Жалко, че съвременната медицина ги подценява. Мощно развиващата се психология обаче все повече разбира силата на съзнанието и влиянието му и върху тялото!

Според мен, бъдещето на психологията, на една интегрална психология - е голямо, а спектърът и на приложение е обширен!

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Като допълнение на горните медитативни подходи, ето и малко дишане:

1) Като усетим, че не можем да заспим или сме се събудили в ранните часове като кукуряци - ставаме, разхождаме се, четем, пием малко вода, отвличаме вниманието си

2) Сядаме на леглото по турски (или ккато можем) и дишаме

-Първо - пълно дишане

-Второ - алтернативно - редуване на ноздрите

- Трето - лека бастрика, тоест дълбоко бързо вдишване и рязко издишване: вдишване/издишване - 3/1.

- Четвърто - ритъм 1.4.2.1 - ако вдишаме за 4 секунди, задържаме 16, издишваме 8, задържаме без въздух 4. Нощем задържането е много по-лесно, защот осме в едно полуспящо състояние - въпреки че не можем да заспим, сме в дълбок алфа ритъм. Това забавя метаболизма и е възможно и по-дълго задържане. Ако през деня е по-трудно да речем да следваш ритъма 7.28.14.7 секунди, то нощем можеш да вдигнеш спокойно дори до 8.32.16.8 секунди или повече.

Това,което става е, че при вдишване и задържане силата се изкачва нагоре, съзнанието контактува с по-фините си области - свръхсъзнанието. При издишване и задържане без въздух, силата слиза надолу - надолу в тялото, както и към старите мозъчни части, което пък корелира с подсъзнанието. Тези движения се усещат реално и осезаемо. Когато човек не може да заспи, това е вследствие на напрежение , насъбрано в главата, което възбужда когнитивните функции и преустановява съня. при дишането това напрежение се раздвижва, енергията циркулира и освобождава главата, като резултатът е, че след 30 мин. дишане, ти се доспива отново. Освен това, дишането се превръща в метод за самопознание, защото не се прави механично, а с осъзнаване. Важно е да се осъзнае самото напрежение, което причинява безсънието - то е самата невротичност. Както и емоцията на тревожност, която това напрежение поражда. Просто съзнанието застава срещу тях - усеща ги в различни области на тялото - в сърцето, главата, стомаха, ръцете икраката - и ги разтопява (но няма борба, а естествено вливане на напрежението в спокойствието на осъзнаването). При дишането - при издишването и задържането без въздух става провокиране на тези усещания, а при вдишването и задържането с въздух протича мощна връзка на съзнанието със свръхсъзнанието, която претопява напрегнатостта, емоциите и бягащите мисли.

При задържането с въздух може да се упражнява мантра или молитва - но най-вече образно визуално - например задържане на образа на Учителя - това събужда благородни чувства и сила в нас. Важно е визуализацията да е лека и естествена, без напрежение - иначе блокира процеса на осъзнаване. Същото се отнася и до броенете по време на дишането - то трябва да е не повече от 5% от вниманието - почти несъзнавано. Най-добре става, когато в стаята има цъкащ часовник. Тези часовници цъкат на една секунда - една малка част от съзнанието ни следва ритъма и бройката, без напрежение, а по-голямата е съсредоточена в процеса на осъзнаване на енергията, психичните движения и връзки, преливането на напрежението и емоциите в осъзнаването, в молитвата (най-добре невербална, а с чувство и визуализация)...

Това действа при мен. не знам как звучи, но всъщност е много простичко.

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Някои хора наистина имат дарбата да спят дълбоко и само няколко часа сън им стигат. Те са щастливци! Хроничното безсъние обаче е нещо наистина много болезнено, сериозно увреждащо здравето и психосоциалното функциониране. Особено ако се носи дълги години! То буквално "пие" човека, изсмуква потенциала му чрез невронното и ендокринното претоварване, което причинява. Често непреживелите хронично безсъние, пък били те и лекари или психотерапевти, ще дават съвети за релаксация, за отпускане на съзнанието (медитация) и т.н. Това са добри съвети и в добра насока. Но често дори релаксирайки се, дори лягащ си спокоен и щастлив, инсомниакът или заспива трудно, или се буди в три през нощта (примерно) или има крайно плитък и некачествен сън. Поведенческите терапевти насочват към обуславяне на навик за сън - лягане в определено време, отпускащи упражнения преди лягането, които мозъкът се научава да свързва с последващ сън, използване на леглото само за сън... Това също са полезни насоки и в правилна посока. При някои са достатъчни. При други обаче безсънието продължава да бъде задействано и поддържано, дори външните психични слоеве да са чисти. Зад тях има една генерализирана тревожност, която кара мозъка (или обратното, мозъкът я задейства) да застане нащрек, включва се едно базисно напрежение, което стартира инсомнията. Интересното е, че това базисно напрежение е колкото психично, толкова и неврологично и достъпът до него и промяната му никак не е лесна. Защото то е базова характеристика на личността.

Моите наблюдения (извън гореспоменатите техники и методи) са, че това, което наистина действа при безсъние, е:

- Редовен и качествен сексуален живот - наистина редовен, ритмичен, с качествени, силни и продължителни оргазми. В тази насока чудесна е практиката на свещена сексуалност, при която оргазмът се овладява и култивира. Сексът, а още повече свещената сексуалност водят до директни биохимични, неврални и психични мощни промени. Сънят се нормализира.

- Хипнотерапия - опитът ми показва, че аналитично ориентираните терапии практически нямат достъп до по-дълбинните психични пластове. не че са лоши, просто е факт. В тази връзка много по-подходящ е структурираният, много по-кратък и систематичен анализ на когнитивната терапия - това има място. Но при сериозно и упорито безсъние не е достатъчно! Хипнотерапията разкрива достъп до психични, а и мозъчни състояния и режим на функциониране, много близки до съня (но тук съзнанието е будно). Хипнозата може да се нарече "водено осъзнато сънуване', "воден транс" (нека думичката не плаши - това е просто едно приятно потъване във вътрешната субективност), "водена медитация"... При хипнотерапията се прониква по-дълбоко, а въздействието е далеч по-мощно и ефективно. Разбира се, за да работи, е нужна кооперация, желание за случването и, съдействие в научаване ролята на хипнотизиран. Защото това съдействие е само отговор на собственото очакване за здраве и получаване на помощ, а терапевтът е седнал там, за да помогне. Иска се доверие и вяра, за да е ефективна хипнозата - тогава безсънието си отива! Вярата е преди всичко вяра в себе си, а терапевтът е виждан само като помощник на нас самите!

- Спиране на кафето, практика на йога, дишане, автохипноза (медитация), спорт, работа върху характера и промяната му в толерантен, по-мек и благ, приемащ и мъдър такъв. Едно доверяване на мъдростта на живота и хората (дълбоката, зад външните роли и маски). Смекчаване резкостта на движенията, походката и речта и превръщането им в по-плавни, нежни и спокойни, малко по-забавени, но пълни вместо с невротичност, с мекота и релаксация - това е една динамична релаксация, динамичен тай чи чуан в ежедневието. Говорът по-бавен и релаксиран. Едно често осъзнаване на тялото и съзнателно "смъкване" на напреженията в диафрагната, раменете и врата, цялото тяло.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Във филма "четвъртият вид", с участието на Мила Йовович, безсънието е интересно втъкано в сценария. В малко градче в Аляска хората масово започват да страдат от инсомния. Главната героиня е психолог - психотерапевт, която при срещите си с пациентите открива поразително сходни преживявания при всички инсомниаци от градчето. Заспиват нормално, будят се около 3 сутринта. На прозореца им стои и ги наблюдава сова, от която изпитват страх и каквото и да правят, не се маха до изгрева. След известно време на безсънни нощи бухалчето някакси се оказва вътре до леглото над главата им, хората са парализирани от страх и сякаш очите му ги сканират и заплашват... След още време се оказва, че това въобще не е бухалче, а проекция на образ за наблюдение от ... извънземни. Тези извънземни отвличат инсомниаците нейде по корабите си, където си ги тормозят и им бъркат къде ли не, разбира се без упойка и разбира се, с болка и страх на мах. И после трият паметта им , а на сутрина ги връщат безсилни и болни, с пост травматик стрес дисордър в легълцата. Мучо локо с една дума :) ! Пациентите на шринка (терапевта) Мила Йовович в състояние на транс влизат в допир с изтласканите си спомени и огромния ужас... Самата терапевтка започва да преживява отвличанията, пробвайки да запази здравия си научен подход, прави записи - оказва се, че действително я няма в леглото и няколко часа, че има следи от борба. Появява се и странен запис на демоничен глас на древен шумерски, който твърди, че е ... Бог. :). Има яки зрелищни сцени на обсебване... Красота! ;)

Та, когато гледах филмчето на голям екран преди две седмици и се събудих около 3, потърсих плахо бухалчето на прозореца си... Язък, липсваше! Един мнооого подходящ филм за гледане преди сън ... :):):)

Линк към коментар
Share on other sites

Орли, благодаря ти, че сподели линка на филма. Това е интересна гледна точка. Аз лично, никога не съм се съмнявала, че за всички неприятности за които не са виновни евреите - са виновни извънземните biggrin.gif

Истината винаги е .. някъде Тамwink.gif

http://www.youtube.c...h?v=JDZBgHBHQT8

Та, когато гледах филмчето на голям екран преди две седмици и се събудих около 3, потърсих плахо бухалчето на прозореца си... Язък, липсваше!

Owl_blinks.gif "Сладки сънища, амиго!"

Линк към коментар
Share on other sites

При отворено трето око се получава безсъние.

Някои ясновидци практикуват следното-представят си отвореното око на челото и мислено го затварят.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Когато безсънието е предимно психогенно, работата върху него се извършва успешно чрез психиката! Понякога обаче имаме и чисто физиологични фактори! Искам да споделя много мощен метод за въздействие върху някои неврогенни причини за безсънието. А именно: приемът на магнезий. Продуктът "Супермагнезий"(съдържа и цинк, калий и витамин Б6) на д-р Пашкулев действа силно, но благо, директно и сигурно, но абсолютно безвредно, бързо и ефективно! Действа дори върху случаи на поддържано десет и повече години хронично бесъние!

Линк към коментар
Share on other sites

Магнезият помага при депресивни състояния и предменструален синдром които причиняват нервност и безсъние,витамин Б6 предпазва от нервни заболявания,цинка помага за лечение на психични заболявания,калия улеснява притока на кислород към мозъка.С две думи-чудесен препарат!И напълно безвреден.:)

Линк към коментар
Share on other sites

Да, направо не е за вярване какви чудеа прави този препарат! Моя милост с 10 годишно хронично безсъние сега спи! Пак се будя понякога, но заспивам отново! Здравият сън се подобри с едно 60% само за няколко дни вечерен прием на две капачки от препарата в малко водичка преди лягане! Благодаря от все сърце на д-р Димитър Пашкулев!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...