Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Eмиграцията


Roemy

Recommended Posts

:king::ph34r: Скъпи Приятели,

Смятам че тази тема е доста актуална за последните 10-на години.

Имам желание да чуя вашите мнения по този въпрос.

1.Можеш ли да бъдеш щаслив извън Родината си?

2.Носталгията може ли да попречи на духовното ти развитие?

3.Не всичко в чужбина е толкова лъскаво и ухаещо на рози.

4.Западният свят по добър ли е в действителност от нашия и в кой отношения?

Младият Българин би трябвало да бъде по добре информиран , преди да склучи сделка с някоя западна фирма и след като бъде измамен, да няма пари за билет за да се прибере.( имам предвит 5-мата млади българи, които бяха измамени в Италия и спаха на улицата.)

Моля да бъда извинена за правописните грешки!

Мир и Любов! :D:D

След 17 години в странство ето какво ще отговоря:

1. Някои да, някои не, а някои в началото да, после не - аз съм от третата група.

2. На фона на носталгията преразгледах приоритетите в живота си и в този смисъл ми помогна.

3. Не всичко, да.

4. Западният свят не е по-добър от нашия. Ако в България имаше малко повече ред и законност, малко повече социална и материална сигурност, за нас щеше да си е много по-добре у дома.

Горното са мои лични усещания и опит, тъй че не очаквам никого да ги приема за негови, не споря и не убеждавам.

Има един израз "да пуснеш корени", "да имаш корен". В енергиен смисъл, разбира се. Цял живот съм била дърво без корен и искрено и благородно завиждам на тези, които през целия си живот са останали в родното си място. Много е важно да си създадеш стабилност и хармония на едно място за трайно време. Ако някой е чел Анастасия и Пространството на любовта, ще разбере какво се опитвам да обясня. Изпитала съм го лично. Даже и да пътуваме насам-натам по света, винаги някъде има едно място, което ни обича, привлича и чака.

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 178
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Един виц за емигрантството, стар е, да ме прощавате, но подходящ за тази тема.

Разликата между туризма и емиграцията

Един човек поживял, поживял, накрая умрял. Представил се пред Св. Петър. Оказало се, че всичките му приятели, с които пийвал, хапвал и се веселял приживе, били в Ада, само той - разпределен в Рая. Помотал се из Рая нашия приятел - красота, изобилие - ама му доскучало за приятелите. "Св. Петре, пусни ме за малко в Ада да си видя аверите." - замолил се нашия човек. "Нямаш проблем" - отвърнал Св. Петър. Слиза той в Ада, и какво вижда! Кръчми, барове, чалга, музика, веселие, виното се лее, готини мацки, приятелите му си живеят и се веселят също като приживе. Припнал нашия човек обратно при Св. Петър и му рекъл: - "Св. Петре, аз оставам долу завинаги, не ща да живея в Рая." "-Нямаш проблем - отговорил му Св. Петър - ама нямаш и връщане назад, щом искаш за винаги." Слиза веселякът обратно в Ада ... що да види! Димят казани, пламъци, вопли, страдания, грозни дяволи мушкат с вили мъчениците ... Лелееее ... Хоп-троп обратно при Св. Петър - "Ама каква е тая работа, Св. Петре, друго видях първия път!" Св. Петър му отвърнал - "Ех, бедни ми човече, едно е туризмът, друго е емиграцията".

А? Какво ще казжете на това? :D Май от емигранти е измислено, не от туристи ... :D

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

Незна кой накъде ще емигрира и къде ще ходи(аз определено съм против да живея другаде,а съм "за" да ходя да си харча парите там :) ),но днес присъствах на много мила сценка.Оказа се че англичаните вече си имат общност у нас и то доста напред :).Понеже работя с доста от тях (тези които си правят вили във Варна)виждам как бързо се размножават.Но едва днес научих че в местността която е най- населена от тях тук ,вече си имат английски магазини и дори англичани които извършват част от битовите услуги :dancing yes: .Напредват в развиването на емиграцията си тук.

Линк към коментар
Share on other sites

Незна кой накъде ще емигрира и къде ще ходи(аз определено съм против да живея другаде,а съм "за" да ходя да си харча парите там :) ),но днес присъствах на много мила сценка.Оказа се че англичаните вече си имат общност у нас и то доста напред :).Понеже работя с доста от тях (тези които си правят вили във Варна)виждам как бързо се размножават.Но едва днес научих че в местността която е най- населена от тях тук ,вече си имат английски магазини и дори англичани които извършват част от битовите услуги :dancing yes: .Напредват в развиването на емиграцията си тук.

Тцъ, тцъ, гледай ти ... за каква емиграция говориш, ами то жива колонизация <_< Да не е село Здравец варненското село?

Линк към коментар
Share on other sites

:) не по- близичко е на "Боровец".Направо са си във Варна.Да са живи и здрави щом са решили да си харчат парите у нас ,ние пък ще им помогнем да ги похарчат :)

То българите бягат от България ,поне англичани да има :sorcerer:

А за околните села няма да коментирам,цели улици с английски имоти.Това стана за последните 2-3 години масово.

Линк към коментар
Share on other sites

Мдааа ... :hmmmmm: мешавина голяма е настанала по света ... току виж Англия се побългарила :whistling::rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

но нали все пак темата е за Емиграцията и земните домове

Домът на сърцето е истинския пристан

Според мен домът е там, където човек се чувства обичан и се зарежда със сила.

Ако го няма, пътува по света и търси места, където хората са се обичали, та да почувства и той малко от нея.

Самият факт че пътува, показва, че не е почувствал в къщи никаква любов, но душата му интуитивно я търси, и затова пътува. Ако я беше намерил, нямаше да става дума за крепостничество. И с топ нямаше да го изгонят от мястото, където е намерил любовта.

Земният дом е истинският дом на човека.

Линк към коментар
Share on other sites

В Б-я съм около 1.5 години. И сигурно ще съм още поне толкова. Преди това бях 5 години по чужбините. Това, което ми липсваше, не беше земята ил игеографската територия. Липсваше ми сърдечността на българките, специфичното им излъчване и душевност! Не говоря за секс, а именно за душевност! Инае носталгия не изпитах и за миг. То планетата ми е тясна, та Б-я ли .... Имам огромното желание някога да имам възможност за по-дълго време да отида на Изток, в Алтай, Сибир, Непал, Корея, Китай, Бутан, Бирма, Индонезия ... Много близки са ми тези пространства и световъзприятието им. И не си правя илюзии за паричното им състояние! Друго ме тегли натам! ю

Б-я обаче винаги ще си остане център на личността ми в настоящия ми живот!

Линк към коментар
Share on other sites

Живеенето или временното прибиваване в чужбина обогатява личността, но едва ли допринася само по себе си за духовиня напредък. Сещам се за Лао Дзъ: "Седейки у дома си, човекът на Дао опознава Поднебесната. Колкото повече се пътува, толкова по-малко се опознава". Това може да не звучи съвременно, но в някакъв смисъл е вярно - особено при масовите варианти за екскурзии, където се пръскат маса пари, а нямат някаква стойност, различна от баналните развлечения. Бих пътувал, ако това може да допринесе за професионалното ми и духовно израстване пряко, например намиране на висш и импониращ ми център за проучване и подпомагане на съвременната духовна еволюция - когато бих останал може би там и после също рядко бих пътувал. Или да допринесе това пътуване нещо косвено - свети места, културни забележителности, научни форуми, но тогава естествено ще се върна. Освен това, при мен съществуват проблеми, които обичайно екскурзиантите не забелязват: например този с храненето, с чисия въздух (често отсъстващ в транспортинте средства), с отделянето на спокойно време за различни практики, което често е затруднено, когато се живее "на колела" и т.н. Затова не съм за пътуването или емиграцията просто по принцип.

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2:

Емиграцията като имплицитно понятие - емиграция в земите на биохимичния и алхимичен хормонален синтез, емиграция в земите на психологичното богатство и светлина! Ето това е реалната емиграция. Понякога се задържам из тези земи за дни или седмица, а после имиграционните служби на старите ми схеми на поведение, мислене и осъзнаване ме връща в привичните ми родни третосветни земи! Лао Дзъ е баш майстор! :thumbsup2: :thumbsup2: :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Б-я обаче винаги ще си остане център на личността ми в настоящия ми живот!

Мда, интересно. Бих искала само да те попитам защо си спестил да изпишеш цялото име-България? :dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

Домът на моето сърце не е точка от земното кълбо.

Живея като на бивак-

готова винаги за тръгване

и е добре, че нямам дом -

разкаяна, във който да се връщам

и като прах на прага му -

от греховете си да се отърсвам.

Живея неразумно - до задъхване,

дори на сън пътувам

и галопира в мен тревога тъмна

за дните - идващи като насрещен вятър,

в които съвестта си трябва да опазя неразумна.

М. Исидорова

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Замислих се за духовната емиграция.

Птиците, и те са наши братя, както казва Сен Джон Перс. Да, отлитат и няма връщане назад.

Макар, че се връщат в гнездата си, ако са прелетни обаче.

Има извори, които са изпити или водата е мъртва в тях.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Всекиму според Съдбата- както му е писано на човек...Никой не може да промени съдбата си, всеки опит за изместване на предначертаното завършва със страдание...

Човек сам кове съдбата си..както налбантина кове подковите на коня...стига първо да обязди коня, за да може и да го подкове...

Земята е нашия планетарен дом, и няма значение дали тук или там ще живееш- който има здрава връзка със земята, той е винаги в родината си...Центъра на земята е център сам по себе си, и център за всички поотделно и всички заедно....

Линк към коментар
Share on other sites

...

Земята е нашия планетарен дом, и няма значение дали тук или там ще живееш- който има здрава връзка със земята, той е винаги в родината си...Центъра на земята е център сам по себе си, и център за всички поотделно и всички заедно....

Да, именно..И товя спестява някои спекулации и преднамерени внушения на тема "патриотизъм", които излизат извън обсега и отношението към Земята - като дом..

Линк към коментар
Share on other sites

Ами аз бях твърдо против заминаването в чужбина с цел обучение и живот там, но сега все повече се убеждавам, че колкото и да обичаш родината си, понякога нямаш избор. Аз съм на 20 години и знам, че животът ми е пред мен , както е пред мен и изборът - къде да живея и да се развивам, но все пак станах свидетел на много ситуации, които просто не ти дават друг избор освен да заминеш... Винаги съм казвала, че щом можеш успешно да се развиеш и да успееш в чужбина, значи и в БГ можеш.. Както в БГ, така и в другите страни успяват хора , които имат воля и амбиция.. Но винаги остава едно "но" Съдбата така те завърта понякога, че просто нямаш друго какво да сториш освен да си пробваш късмета другаде.. А относно това , защо моето поколение усилено бяга от БГ.. отговорът е простичък.. разочаровани са от действителността. БГ върви все повече напред последните години и знаем , че от нас зависи как ще е бъдщето.. болката е по-силна.. прекалено много разбити семейства има( кои разведени , кои гладът и неволята ги е озлобила... и още и още.. ) Повечето от моето поколение просто направиха избор ,без да се замислят дълбоко , защото искат да видят резултати от труда си, а не да се успокояват с мисълта : " поне за децата ми ще е по-хубаво " .... :huh: Но аз съм оптимистка и знам , че БГ върви нагоре и някой ден ние ще се завърнем пак в родината..

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Здравеите,живея от 6 години в Испания.Преди 12 години открих учението на П.Дънов в БГ и още го следвам.А също така и будизма.В Испаниа открих кристалотерапия и. Реики ,тъи че животът в др.държава може само да помогне да открием повече възможности за духовно ни развитие

Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм свободна душа. Животът и работата ми (и в духовен план) сега са в Германия. Това беше необходимо, за да се дистанцирам от комплексния проблем България, който ме задушаваше прекалено. Не съм се втурнала, но сега обмислям завръщане - бавно, планирано. Сочат ми го личните водачи. Хората мислят, че съм луда. Кое е по-важно? Има само личен път, иначе няма значение човек къде е.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Потърсих тема за емиграцията,след като прочетох в друга тема:

Имам сега една ученичка по български - млада филоложка от Франция - дошла е тук, спасявайки се от тежка депресия - иска ми се да можете да видите как с всеки час очите и светят все по-радостно... Вчера ми написа на отличен български : "Тук в България съм много по-щастлива отколкото във Франция"..
.

А това е Линка към цялото мнение на Донка.

За кой ли път се размислих върху въпросите,които Roemy поставя.Наистина е важно човек да опита колкото може повече неща,за да направи правилния си избор.Това,което ми даде престоят в чужбина(13г.в Норвегия)и "животът на колела"е усещането за космополитност.Тук открих и започнах да развивам онази "точка в сърцето",която кабалистите наричат зараждане,необходимост от духовен живот,но това стана във връзка с чувството на "дървото без корен".Познавам много българи,които казват,че се чувстват добре в чужбина,заради възможността да си плащат спокойно сметките за отопление,телефон,да живеят в сносни жилища,да карат хубави коли...И всички те използват всяко свободно време да "отскочат" до България,постоянно се вълнуват от събитията там.Тук прочетох и мнения на българи,които са "преоткрили Силата на Свободния Дух и Любовта към Човека" - явно всичко е много индивидуално и зависи от това какви уроци имаме да научим в този си земен живот.Освен това може би наистина зависи и от възрастта,защото с нея и представите ни за смисъла на живота и успеха са различни.Норвегия,както знаете е една от държавите с най-висок икономически и социален стандарт,но също и на едно от първите места по депресии и самоубийства.

Лично аз се причислявам към "групата"на Теодора Андреева:

Цитат(Roemy @ Dec 24 2006, 20:59) *

king.gif ph34r.gif Скъпи Приятели,

Смятам че тази тема е доста актуална за последните 10-на години.

Имам желание да чуя вашите мнения по този въпрос.

1.Можеш ли да бъдеш щаслив извън Родината си?

2.Носталгията може ли да попречи на духовното ти развитие?

3.Не всичко в чужбина е толкова лъскаво и ухаещо на рози.

4.Западният свят по добър ли е в действителност от нашия и в кой отношения?

Младият Българин би трябвало да бъде по добре информиран , преди да склучи сделка с някоя западна фирма и след като бъде измамен, да няма пари за билет за да се прибере.( имам предвит 5-мата млади българи, които бяха измамени в Италия и спаха на улицата.)

Моля да бъда извинена за правописните грешки!

Мир и Любов! biggrin.gif biggrin.gif

След 17 години в странство ето какво ще отговоря:

1. Някои да, някои не, а някои в началото да, после не - аз съм от третата група.

2. На фона на носталгията преразгледах приоритетите в живота си и в този смисъл ми помогна.

3. Не всичко, да.

4. Западният свят не е по-добър от нашия. Ако в България имаше малко повече ред и законност, малко повече социална и материална сигурност, за нас щеше да си е много по-добре у дома.

А защо се размислих - защото и около мен е пълно с хора,които се опитват да ми внушават,че на мое място не биха предприели завръщане в България.Ужасни неща продължават да се случват там,наистина,боли ме...Изкушавам се да цитирам Добромир:

...лошите условия без духовност озлобяват, а добрите условия - покваряват... Всичко е относително, нали?

Седейки у дома си, човекът на Дао опознава Поднебесната. Колкото повече се пътува, толкова по-малко се опознава.Лао Дзъ

Пожелавам на всеки възможност да намери най-доброто място за себе си!За мен това е България.

Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

Пожелавам на всички свободни души да ЕМИГРИРАТ

Къде си в момента?

Имам в предвид (физически) !

Щото моето пожелание е обратно :

НЕ ЕМИГРИРАЙТЕ!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Един виц за емигрантството, стар е, да ме прощавате, но подходящ за тази тема.

Разликата между туризма и емиграцията

Един човек поживял, поживял, накрая умрял. Представил се пред Св. Петър. Оказало се, че всичките му приятели, с които пийвал, хапвал и се веселял приживе, били в Ада, само той - разпределен в Рая. Помотал се из Рая нашия приятел - красота, изобилие - ама му доскучало за приятелите. "Св. Петре, пусни ме за малко в Ада да си видя аверите." - замолил се нашия човек. "Нямаш проблем" - отвърнал Св. Петър. Слиза той в Ада, и какво вижда! Кръчми, барове, чалга, музика, веселие, виното се лее, готини мацки, приятелите му си живеят и се веселят също като приживе. Припнал нашия човек обратно при Св. Петър и му рекъл: - "Св. Петре, аз оставам долу завинаги, не ща да живея в Рая." "-Нямаш проблем - отговорил му Св. Петър - ама нямаш и връщане назад, щом искаш за винаги." Слиза веселякът обратно в Ада ... що да види! Димят казани, пламъци, вопли, страдания, грозни дяволи мушкат с вили мъчениците ... Лелееее ... Хоп-троп обратно при Св. Петър - "Ама каква е тая работа, Св. Петре, друго видях първия път!" Св. Петър му отвърнал - "Ех, бедни ми човече, едно е туризмът, друго е емиграцията".

А? Какво ще казжете на това? :D Май от емигранти е измислено, не от туристи ... :D

Теди благодаря ти , е с този виц темата се изчерпва! Мисля , че всеки , който реши да емигрира първо трядва добре да помисли , дали е на прав път!? Защото емигранта си остава емигрант за цял живот , където и да е , дърво без корен. Парите и положението не променят нещата. От 20 години живея в чужбина , имам всичко , но България за мен си остава страната , която обичам , там ми са корените и един прекрасен ден ще се пребера отново.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...