Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Eмиграцията


Roemy

Recommended Posts

:king::ph34r: Скъпи Приятели,

Смятам че тази тема е доста актуална за последните 10-на години.

Имам желание да чуя вашите мнения по този въпрос.

1.Можеш ли да бъдеш щаслив извън Родината си?

2.Носталгията може ли да попречи на духовното ти развитие?

3.Не всичко в чужбина е толкова лъскаво и ухаещо на рози.

4.Западният свят по добър ли е в действителност от нашия и в кой отношения?

Младият Българин би трябвало да бъде по добре информиран , преди да склучи сделка с някоя западна фирма и след като бъде измамен, да няма пари за билет за да се прибере.( имам предвит 5-мата млади българи, които бяха измамени в Италия и спаха на улицата.)

Моля да бъда извинена за правописните грешки!

Мир и Любов! :D:D

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 178
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

еми да си призная...и аз мислех да заминавам след известно време...не мисля че ако позволиш носталгията ще спре по някакъв начин душевното ти развитие! Напротив...това си е един вид изпитание ...и ако успееш да го "преминеш" няма ли да се чувстваш един вид удовлетворен и "успял"човек?

Вярно е че много хора заминаха и напуснаха страната ни....и за съжаление (за БългарияІмисля че още много ще ги последват ...

Линк към коментар
Share on other sites

:king:  :ph34r: Скъпи Приятели,

Смятам че тази тема е доста актуална за последните 10-на години.

Имам желание да чуя вашите мнения по този въпрос.

1. Можеш ли да бъдеш щастлив извън Родината си?

Да, ако живееш и работиш не само за отечеството си, но и за човечеството и Бога!

2. Носталгията може ли да попречи на духовното ти развитие?

Носталгията е минало, духовността - Настояще.

3. Не всичко в чужбина е толкова лъскаво и ухаещо на рози.

Не отивай там с надежди за земен рай или спасение от несгодите - иди там, само ако можеш да се реализираш многостранно по-безпрепятствено.

4. Западният свят по добър ли е в действителност от нашия и в кои отношения?

По-добър е в подмяната на истинските ценности. Ако човек се съгласи с тази подмяна, го подкупват със станалите му вече мили фалшиви ценности. Ако не се поддаде, може да има по-голяма свобода в някои отношения, докато в други - съвсем не... Но защо толкова те интересуват условията, щом като ще се развиваш духовно? Ако са лоши, това ще е за закалка, ако са добри, това ще е подпомагане. Защото иначе - лошите условия без духовност озлобяват, а добрите условия - покваряват... Всичко е относително, нали? :)
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Що за йезуитски въпроси! Защо се противопоставя света срещу България и обратно. Всеки човек е свободен да живее, където си иска и по-важното е, че носи глава на раменете си и сам може да предвиди последствията от решенията си. Много трябва да се пътува по света, поне за известно време и да се живее в чужбина, задължително е дори. Всички около мен пътуват много, други живеят постоянно в чужбина. Самият ми баща е американски гражданин, другите ми роднини са в Германия, работят интелектуални професии, щастливи са и тъпи сравнения на правят. Днес са там, после са на друго място. Винаги има място, ново място за опознаване и за разбиране. Кога най-сетне ще преодолеем балканските си комплекси и ще престанем да си мерим .... с другите, различните от нас!

Линк към коментар
Share on other sites

Що за йезуитски въпроси! Защо се противопоставя света срещу България и обратно.  Всеки човек е свободен да живее, където си иска и по-важното е, че носи глава на раменете си и сам може да предвиди последствията от решенията си. Много трябва да се пътува по света, поне за известно време и да се живее в чужбина, задължително е дори. Всички около мен пътуват много, други живеят постоянно в чужбина. Самият ми баща е американски гражданин, другите ми роднини са в Германия, работят интелектуални професии, щастливи са и тъпи сравнения на правят. Днес са там, после са на друго място. Винаги има място, ново място за опознаване и за разбиране. Кога най-сетне ще преодолеем балканските си комплекси и ще престанем да си мерим .... с другите, различните от нас!

Здравей Мона,

Мойте почитания че баща ти е американец, но гражданството не прави човека!А дали си интелектоалец в чужбина или не, това не показва колко ти е умствения багаж, важното е какво носиш в сърцето си.Чужденците и те са хора като нас , с техните положителни и отрицателни черти, с нищо по различни от нас , само че са по богатички.

Моето мнение е, че човек където и да ходи по -хубаво, от у дома няма! Защото там където те е поставил БОГ е имал причина, за да те изпрати ,да се родиш в тази държава. А човек в чужбина независимо с какво се занимава( интелектоалец или не), той е винаги дърво без корен!

За мен от България по хубава страна няма, там са ми спомените от детството, красивата природа, майка ми , гроба на баща ми , всичко ми е мило ,та дори и "балканския ни манталитет".

Обичай Родината си и не забравяй че си Българин, аз се гордея с това! :dancing yes::harhar::thumbsup:

Редактирано от Roemy
Линк към коментар
Share on other sites

Това, че Бог или съдбата "са ме поставили" някъде на определено място, не значи че съм крепостна, нали? Стига с тоя местен и ненужен шовинизъм. Архаично ми звучат и понятия като "роден дом", "няма нищо по мило от родната стряха", да не се връщаме към възрожденския романтизъм. Живеем в космополитен свят, в глобален свят. Понятията за отечество и родина са претърпели дълбоки промени. (Не казвам, че ги няма.)

Ако ти живееш в света от понятия и идеали на възрожденските ни писатели, моя свят предпочита многообразието и говоренето на различни езици. Образно казано, моят роден дом е Вавилон.

Линк към коментар
Share on other sites

Нормално е всеки да се чувства някъде най-добре. Да определи родния си дом и принадлежност. Разбира се без да противопоставя света. Да, вече сме жители на планетата, но и аз съм си българка, принадлежа на тази земя, мила ми е.

Но не значи, че не обичам всички други нали?... :D

Линк към коментар
Share on other sites

Веднъж вече администраторите (или редакторите) на сайта, ме цензурираха. Ок. Хубаво е и да цензурират неправилен български език. Очевадно е, че думата "емиграция" няма окончание 'А' - така е според roemy, но не и според правилата на езика; както и че интелектуалец се пише с "У", а не с "О". Самата аз съм журналист и редактор и това ме дразни. След като ме цензурират, нека да цензурират и онези, които не могат да пишат. Нищо лично.

Линк към коментар
Share on other sites

Това, че Бог или съдбата "са ме поставили" някъде на определено място, не значи че съм крепостна, нали? Стига с тоя местен и ненужен шовинизъм. Архаично ми звучат и понятия като "роден дом", "няма нищо по мило от родната стряха", да не се връщаме към възрожденския романтизъм. Живеем в космополитен свят, в глобален свят. Понятията за отечество и родина са претърпели дълбоки промени. (Не казвам, че ги няма.)

Ако ти живееш в света от понятия и идеали на възрожденските ни писатели, моя свят предпочита многообразието и говоренето на различни езици. Образно казано, моят роден дом е Вавилон.

Здравей скъпа Мона,

Благодаря, за цензурата! Извини ме, за "неграмотността ми " Това е, защото не съм журналист и редактор , а съвсем обикновен човечец, който греши! :harhar:

БОГ е разбъркал езика на човечеството във Вавилон, по една единствена причина, защото човек е смятал , че може да стигне до небето и да си спечели име, като съгради кула.

Днес много хора се опитват да изграждат такива кули, който много бързо могат да бъдат унищожени, защото обикновенно са изградени в/у песъчлива почва.

Успех с различните езици!

Мир и Любов! :angel::king:

Линк към коментар
Share on other sites

Добре е, според мен, когато някой човек помоли нещо - например да бъде извинен, ние да чуваме това, с нещо което не е на раменете ни.

Добре е също и много да пътува, да види различни страни, етноси, да сравнява, да открива, ако изпитва и необходимост да се доказва, нека.

Но не е добре, ако не може да нарече поне едно място свой дом.

А това място е там, където е сърцето, ако ще и в пустинята на път да е - в дома си ще е.

Линк към коментар
Share on other sites

Ненужно преекспониране на темата за Вавилон. За мен Вавилон е символ на модерността изобщо, а за вас е символ на греха. Библейските препратки не са задължителни, даже са вредни в този смисъл.

За някой хора местата на главата и на сърцето са сменени; предпочитам моето сърце да е на Мястото си - в родния си дом. Игра на думи.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Oт началото на тази година (2007), ок. 30 000 българи са напуснали родината си.

Без коментар.

Как мислите добре ли е това за света или не?

Линк към коментар
Share on other sites

Не знам дали е добре за света, но за мене определено не е добре. Аз съм от хората, които изпитват носталгия. Никога не съм била в друга държава за повече от месец, но и този срок ми е предостатъчен. А това няма нищо общо с шовинизма. Пред мен никога не е стоял въпросът да емигрирам и то за постоянно - съвсем ясно ми е, че на друго място ще се чувствам като присадка и едва ли ще успея да се приобщя.

А, нещо интересно. Имам много познати на моята възраст, които от 10-15 години правят кариера навън и в момента вече са на много високи етажи в йерархията на различни големи фирми, които или се канят да се върнат, или вече се върнаха дори. Тези, които по не са успели в професионалната си реализация - не се връщат. Това как ще коментирате?

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Мога само да предполагам за причините. Но точно тези хора ще бъдат от изключителна полза за България ако се завърнат. И тогава ще се окаже, че заминаването им зад граница не е било напразно. Всъщност енергията трябва да тече и в двете посоки (или по-точно кръгообразно), иначе се получава дисбаланс.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Връщат се хора около 45/50 годишни. Те обаче са малцинство. Най-малко наши съграждани се завръщат от САЩ, а най-много от Западна Европа.

Ок. 80% от моите познати и приятели са в чужбина - от САЩ и Лондон, през Франция, Германия, Испания и Италия. Нито един от тях няма намерение и желание да се връща. Това са хора ок. 30-те.

Тенденцията за трайна емиграция ще се засилва и няма да спре поне в близките 20 години. Причините за всичко това не е нужно да се коментират. Фактите говорят сами за себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

Намираме се в зората на Нова ера и подобни опити за разграничение, както и противопоставяне м/у нации, религии, обичаи и пр. ми се струват все по-неадекватни. В това число и драматизма около емиграцията. Погрешно ли би било да бъда полезна в някое кътче на света, което се нуждае от помощта ми и ще бъде ли в разрез с нещо/някого?

Не пренебрегвам идеята доколко е "случайно" това, че сме се родили в точно определена страна, регион, семейство, но това не бива и да ни заслепява..

Съвсем не визирам също така някакво заличаване и изтриване на националните специфики в световния океан, нито тяхното пренебрегване, дори напротив, а това, че издигането на една нация пред друга като значима, граничи с дълбоко неразбиране.

Но ако за някой да приеме човечеството за едно семейство и планетата за общ дом звучи утопично, и само на думи, за моята душа това е верния тон.

Редактирано от jul
Линк към коментар
Share on other sites

Това, че Бог или съдбата "са ме поставили" някъде на определено място, не значи че съм крепостна, нали? Стига с тоя местен и ненужен шовинизъм. Архаично ми звучат и понятия като "роден дом", "няма нищо по мило от родната стряха", да не се връщаме към възрожденския романтизъм. Живеем в космополитен свят, в глобален свят. Понятията за отечество и родина са претърпели дълбоки промени. (Не казвам, че ги няма.)

Ако ти живееш в света от понятия и идеали на възрожденските ни писатели, моя свят предпочита многообразието и говоренето на различни езици. Образно казано, моят роден дом е Вавилон.

Благодаря! :thumbsup2:

От две години живея и работя в Чикаго. Доколкото ми е известно тук българите наброяват около 100 000 и са най-многобройната колония от български емигранти в САЩ.

Повече подробности за града и живота на българите в Чикаго ще намерите в предложения от мен линк както разбира се и в много други.

http://www.bulgaria21.com/index.htm

“Градът на Ветровете” е привлякъл емигранти от цял свят, и в дух на толерантност и индиански мистицизъм, аз бих казала лично за себе си, че преоткрих Силата на Свободния Дух и Любовта към Човека .

Чувствам се благословена, че попаднах в това кътче на Земята което спокойно мога да нарека свой Дом.

Тъжно! Не ми се прибира “вкъщи”! :3d_134:

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Поздрави на The Windy city, един от най-хубавите градове. И при мен "чикагската връзка" е силна, затова - добър избор си направила!!!

Домът е там, където се чувстваме добре, дори и това "там" да е на Луната, нали:-)))

Линк към коментар
Share on other sites

Домът е там, където се чувстваме добре, дори и това "там" да е на Луната, нали:-)))

Абсолютно! :thumbsup2:

''Дълбоко в сърцето си моята къща криеше тайна...

- Да - казах на малкия принц, - все едно дали е къща или звезди, или пустиня. Това, което ги прави красиви, е невидимо!''(Малкият принц, Антоан Сент Екзюпери)

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Малко хумор с един виц:

"Българин отива в Мадрид и влиза в ресторант да обядва. Вижда на съседната маса сервират някаква огромна порция, която изглежда много вкусно и пита келнера:

- Извинявайте, каква е тази гозба?

- Това са тестиси от бик убит по време на коридата.

- Бих искал да си поръчам.

- Съжалявам, но дневно се сервирата само по веднъж, защото има само една корида, но може да си поръчате за утре.

Поръчал си нашенецът и на другия ден отива в ресторанта. Сервират му блюдото, той започва да се храни, но му се струва, че нещо не е наред. Вика келнера и пита:

- Вчера порцията ми се видя доста по-голяма. Защо така?

- Е-е, понякога се случва и бикът да победи..."

:3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

Домът на сърцето е истинския пристан ,в която и да е точка на земното кълбо !

Silviya поздрави и от мен !

Аз живях в Чикаго 1 година и половина .

И никога няма да я забравя . Оставих голяма част от сърцето си в този град !

Понякога , си мисля ,че е по - голямата !

От 3 години ,всъщност вече 4-та съм в България , но все-още сънувам моя квартал Des Plaines :3d_146: .

Въздушни поздрави от България !

Обичам го този град !

Редактирано от Инатари
Линк към коментар
Share on other sites

Силвия ,както винаги е устремена към звездите !

Ние имаме един по - различен космически дом , наистина при това аз вярвам ,че всички хора идват от различни места , от различни звезди , но нали все пак темата е за Емиграцията и земните домове . :3d_167:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...