Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Развитието ми спира, когато съм обвързана


Вивиан_

Recommended Posts

Весела Коледа на всички!

Прочетох отговорите много пъти и доста внимателно, но все не ми оставаше време да пиша.

Да си призная, не разбирам напълно нещата, които ми се казват.

Особено, iti! Ако поясни моля, за егото и осъзнаване на грешката?

Изгледах филма, който споменахте - 'Адвокат на дявола'. Но за мен по-важното в този филм се оказа, правото на избор, та дори и сина на дявола направи своя избор. Това какво общо има с кармата? Ако съдабата ни предопределяше какво ще се случи с нас, къде остава нашия избор за това, какви да бъдем, какво семейство искаме да създадем, и дали родителите ни са били добър модел или не? В този ред на мисли, от къде идва това втърдение че 'Защото карма не съществува само за този който не може да я види...' ?

А затова, че се изявявам като спасителка, може би е така, но само ако се оставя на течението и не работя да постигна избора си да имам бъдещето, което искам.

И от днес, ще бъда във свързана връзка, а не обвързана :) Мисля, че наистина, промяната на тази гледна точка е ключова за мен.

 

 

 

Линк към коментар
Share on other sites

Цитат

 

Знам, че трябва да си науча уроците, но някак си ми се струва, че нещата не зависят от мен и ми се губи смисъла.

С две думи, блокирала съм и не виждам по-далеч от носа си.

 

Тези думи показват добро стартиране  на разбирането . А то идва постоянно и постепенно , водено от желанието за яснота . Следните възлови идеи си заслужава да се обсъждат:

Василена :

,,Добре ще бъде да поработите върху собствената си самооценка...  Променяйки възприятията за себе си, ще промените и избора Ви за мъж до Вас. "

Misha-64:
,,Един много често срещан капан е че човек в опита си да избяга от модела мислейки се "това на мен няма да допусна никога да ми се случи" и се хвърля в другата крайност.Например ако е имало алкохолик и безотговорен човек в семейството се хвъря към пълен въздържател и свръх отговорен ."

Donka:
 ,,Забелязва се, че говориш с отрицания. Опитай се да ги промениш на положителни форми. Например: Мисли какво ИСКАШ, а не какво НЕ  искаш. Какво ПОЗНАВАШ а не какво НЕ познаваш."
,,Едва сега се вгледах в заглавието на темата! "Обвързана" - ето това е ключът към проблема - ние тук не сме обвързани, ние сме  СВЪРЗАНИ. Съвсем различно е и на това е нужно да се научим - да сме свързани без да сме обвързани.  "
------За последното (свързани и обвързани) , защото и ,, iti " нещо обърква , по-важно е смисъла не самата дума .А смисъла е че сме се свързали с една обща идея по свободна воля ... Това е важното , какво човек може да прави за подобряване , за израстване във всякакъв смисъл .Сам да  пожелае и работи . Кармата е любопитна тема . Но , касае  нива на ума разлини от ежедневното му състояние .

Чувала си за съвеста нали . Най точното определение което съм срещал е , че тя е тихия глас на Бога . И е важно човек да се научи да я различава от всички ,,шумове" в главата . Важно е защото това е личния Учител на всеки . И е винаги на линия , стига да можем да го различим . Да различаваме обикновенните мисли от проникновенните . :)

 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Благодаря за цитатите, това съм аз да.

Може би просто ми трябва модел като този описан в следната статия.

Споделям за всички в моето положение, които искат да порастнат, но не знаят как.

http://www.gnezdoto.net/silata-na-jenskata-syshtnost/2579-razlikite-mejdu-zrialata-i-syzavisimata-jena

 

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не виждам в статията да се дава начинът по който от единия виж жена /съзависима/ се става другия вид /зряла/. Дали е достатъчно само да осъзнаеш съзависимостта си? Не мисля.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Misha64, сетих се за едно казване "fake it till you make it" - в общи линии - -  преструвай се, че можеш нещо, докато не го постигнеш, докато не започне  да се случва натурално. 

 

Ако имам социална тревожност, например, ще започна да поставям себе си в ситуации с много хора, изискващи общуване, жив контакт. Т.е директно се включвам в другата крайност - от избягване към участие. 

Вивиан_, Да проявиш любов към себе си, да действаш от позицията на висока самооценка, се постига, когато действително започнеш това да правиш. 

Например да се заявяваш в дадени ситуации, отстоявайки здрави граници, не потъпквайки себе си. В началото е неестествено, дори неловко, некомфортно, но с времето промяната е осезаема. Вместо да си мълча, че сега приятелят ми пие и да го подкрепям, надявайки се, че това ще го промени и той ще прозре какво върши, директно му казвам как това ме кара да се чувствам и преосмислям дали оставам в тези отношения. Той носи отговорност за действията си, аз също. 

 

Нищо не е на всяка цена, освен,  според мен,  грижата за себе си. Това не го ли правим твърде дълго, обикновено е време да си ходим. За кратки периоди е супер, защото води до такива готини осъзнавания! 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Здравей Инес,

Пиша след толкова време...

Докато отговарях на последното съобщение, и по-точно, че не си мълча, докато приятелят ми пие, осъзнах, че за пръв път в живота ми, изпитвам истинска загриженост към някого, наречи го любов, или както желаеш и че въобще ми пука за някого другиго освен за себе си. На 30+ съм и живота ми така се стече, че 15 години съм се грижила сама за себе си и само за себе си, и повярвай ми, това не ме направило по-щастлива, а напротив - бях самотна и жалка, объркана, като куче, което гони опашката си.

Осъзнавам, че давам повече в тази връзка, от колкото получавам, и определено емоционално и психически не ми е лесно в момента, но благодарение на тази връзка, минах в следващото ниво на играта, наречена Живот. И да се включа към темата, която пуснах преди година почти,  за тази година, че развитието ми НЕ спря, затова че съм във връзка, а напротив, смятам, че преодолях егоизма си.

Мога да нарека това явление - порастване, и съм благодарна, че ми се случи. Май научих урока си, най-накрая!

Благодаря и на вас.

 

 

 

 

 

 

 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...