Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Българите - филмът на Пламен Петков


Recommended Posts

  • 8 months later...
  • Отговори 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Хайде и от мен малко за Българите

Ванга "цитира" едни по-древен текст - "Един Бог, един Владетел, един Закон". Съзвездието също се знае кое е. Освен нейните има и още много по-стари предсказания, някои от тях записани в свещенната Книга на Завета на древен старобългарски куниг. В една друга тема, някой беше пуснал едно от тях - на богомила Осоговец.

Линк към коментар
Share on other sites

И така, този филм е нещо хубаво, защото наведе много невежи и неграмотни хорица на известни мисли и чувства. Като цяло, обаче, е аматьорски, с елементи на евтина интрига и куп пропуснати факти + голяма доза лъжи. Синовете на Кубрат са били петима, не трима.

Ето например на http://ziezi.net/ намираме точна информация за българите на Алцек �#8220; един от неспоменатите синове. Те идват на земите на днешна Италия, но не успяват да създадат държава. За сметка на това създават няколко стотин града и градчета, като много от тях носят името им: Bulgarello, Bulgarograsso, Celle di Bulgheria, Monte Bulgheria, Bulgarnò, Bolghero и други. И до днес много италианци носят фамилии Bulgari, Bulgarini, Bulgarelli и производни. Марката „BVLGARI”, обаче, няма нищо общо. Тя е създадена от гръцки емигрант в Рим в началото на миналия век, който заедно със синовете си отваря бижутерско ателие. Фамилията му е Булгариус или нещо подобно (не знам как се произнася).

Има и друг син, за когото не споменаха.

Синовете на Кубрат са Боян, Аспарух, Кубер, Котраг и Алцек.

Познавайки твърдите глави на повечето българи, вече предвиждам как дружинки от по двама и трима се качват на колите и тръгват в посока северо-изток да дирят древната ни история. Няма нужда, природата всичко е хроникирала и един ден ще го изгледаме на филм. :thumbsup1:

Сега, още Хегел, изучавайки природата и законите, е стигнал до няколко извода. Те са следните:

- Еволюцията се получава в резултат на две противолопожни сили, тоест теза+антитеза=синтеза.

- Еволюцията се извършва по спирала.

- Което е било ще бъде пак, но на много по възвишено ниво (и това го знае всяка душа, даже и душите на твърдоглавите български бърборковци �#8220; в този ред на мисли е оправдана гордостта на днешните българи произлизаща от славното минало на предците им)

Това, разбира се, не са отнесени работи. Учителя е казал как да намираме границите на един цикъл (има ги в беседите). Ако наложиме уравнението на една окръжност и направим преобразования, ще получим от едната страна радиус, а от другата времето. Вижда се, че са правопропорционални. Тоест с увеличаване на времето расте и r. Ако този радиус расте заедно с времето получаваме различни, растящи дължини във всеки момент. Това е спиралата.

Тезата и антитезата е от Хермес: „всичко е двойнствено”.

Та каквото е било ще бъде пак, откъдето е текло, пак ще тече

Поздрави

Редактирано от Petee
Линк към коментар
Share on other sites

Поставено е някакво начало.

никой не е правил досега такъв документален филм .

Ако има пропуски и неточности не мисля че са от значение

важно е посланието :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Поздрави и благодаря за уточнението на Petee. :thumbsup: Така е, синовете на Кубрат са били петима...

Но наистина е важно, че все пак се тръгва от някъде.... И дано не се спира....

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Без да имам каквото и да е намерение да споря с някой - това което аз знам е че Кан Кубрат е имал трима сина. И още двама - осиновени. Осиновени на принципа Ху-нор - "хора от една кръв", т.е. всички българи сме от една кръв.

...В своята държава Дулоба Шамбат оставил тримата си синове и жена си. На своите синове, той именувал най-високите върхове в Карпатските планини. Шамбат бил принуден да приеме предложението на брат си и да стане отделен “Кий”, управител на Бащу, от където произлиза и наименованието на сегашния град Киев и където са погребани предците им от рода Дуло: кан Баламбер (Щек) и Урус Таркан Муенчак (бащата на кан Атила). (Приложение ІІ-11 - Терминът “УРУС” и връзката му с имена на български владетели от рода Дуло). Кан Кубрат имал също трима синове - Котраг, Бат Баян и Атиле-Аспарух. Заради особена признателност към вуйчо си Органа и най-вече към неговия син Билиг, който при едно сражение пожертвал живота си, за да го спаси, Кубрат осиновил неговите двама синове: Лачин (Алцек) и Кубар (Кубер). В свойте действия и стратегия Аспарух е разчитал на любимия си Чичо Шамбат.... /том І, стр. 20/.

“Джагфар тарихи”

И понеже темата е за филма - мнението ми силно съвпада с това на Янкул. Щях да пиша нещо подобно когато видях темата, но като я изчетох разбрах че ме е изпреварил.

Наистина филма разкрива много неща които преди не са казвани официално и пред широка публика. Всичкото хубаво, ама когато ми стана ясно що се прави всичко това от антибългарската телевизия БТВ - престанах да глевам филма. А то се прави за да се "докаже" и да повярват българите че прародината им е в Азия и , че територията на Дунавска България не е наша изконна земя. И след като не е наша изконна земя логично е други да имат исторически претенции. Поръчителите на филма използва винаги печелившата схема да се кажат много истини, премесени с малко лъжи,но специално подбрани и добре култивирани.

Това е част от една добре режисирана и финансирана пропаганда и е въпрос на друга специална тема. Тема която може би не е за този форум.

Линк към коментар
Share on other sites

Всякакви тълкования и конспирации са възможни ,но

данеби част от хората(траките) или които и да са живели на тези земи преди идването на българите сега да живеят другаде ?

Линк към коментар
Share on other sites

Много често съм си задавал въпроса дали името "Паганини" има връзка с името "Пагане". Дали някъде няма изследвания по този въпрос?

Задавам и въпроса има ли изследвания за по-специална връзка между траките и прабългарите?

и още нещо..

Интересно ми стана за сатнинската телевизия БТВ :)

(според мен борба с т. нар. зло е и във всеки от нас, а не само вън от нас, тоест че един вид всеки според развитието си малко или много с действията си помага на т.нар. сатана... но това е друга тема)

та се сетих за една от идейте лансирана в книгите за световната конспирация, а имено "на лъжа чрез истина".

И все пак ако тайната идея на този филм е да подведе обществото: че днешната територия не изконно българска и т.н.... :) Мисля , че по същия начин може да се каже и за днешна Америка :)

Линк към коментар
Share on other sites

По една случайност,чух коментари за филма от така да ги наречем любители на историята.Мнението им беше ,че има интересни хипотези и никакви артефакти.Признавам,почуствах се зле с моите нищожни познания.

Съгласна съм ,че историята трябва да се познава,но мисля ,че това ни е нужно, за да можем да живеем добре сега с нас самите и хората около нас независимо от различията по между ни.

От земята или от духа ни е,най-вероятно от двете ,но толкова чужденци искат да живеят в България.За такава малка държава като нашата мисля, че е интересно явление.

А ако можеше да е съхранена и тази част от нашето, за която става въпрос във филма добе ни дошло.

Линк към коментар
Share on other sites

Четете и Учителя, много неща, казани за България и българите съвпадат с тези, казани от Ванга. Българите са древен народ, това ще бъде доказано, тръгнали сме от Египет, по различни пътища-горд народ с несломим дух! :3d_015:

Не съм съгласна с класификацията-сатанинско-всеки дава отчет пред Бога. А за лъжите и истините всеки сам, със сърцето си ще ги усети и пресее.

Знам едно-има българи и българският дух не може да бъде сломен!

Линк към коментар
Share on other sites

Накратко за филма.

Плюсовете:

Не е лошо българите да се позанимаят със своята древна история и корени, доколкото е възможно. Филмът дава много полезни идеи за по-нататъшен размисъл, впрочем за занимаващите се с тази тематика сериозно, в информацията нямаше много нови неща.

Минусите (това ще бъде дълго):

Във филма има много сензация. Съжалявам, ако изказването ми звучи отрезвяващо, но той няма никаква научна стойност и не би издържал и на елементарна критика пред широка интернационална аудитория. Тоест и той се добавя към нароилите се в последно време свободни импровизации на тема българска история, които може временно да повдигнат самочувствието ни, но няма да допринесат за никакви трайни резултати. Трайни резултати наричам поставянето на методиката на такива изследвания на научна основа, изхвърлянето на свободните съчинения, повлияни от лични пристрастия, сериозната аргументация на изводите (което включва доста четене преди да се дойде до писането), така че тези изводи да могат да бъдат приети сериозно и ИЗВЪН България. Засега обаче, това, което се пише, визирам и автори като Петър Добрев, Божидар Димитров (специално по "добревската" тематика), в научните среди на запад се класифицира като творческа дейност на хора с органичена библиография и богата фантазия. Това не означава, че всичко в тези книги е лъжа, но има и достатъчно измислици и зле аргументирани тези, които дискредитират авторите.

Може да ми се разсърдите, но една от причините да съм в Германия и да се опитвам там по някакъв начин да популяризирам българската тематика е, че е необходимо да се напише нещо, което да не е вятърничаво и да издържи на (сериозна, както може да се очаква) критика. В момента изобщо това е много трудно и се усложнява от подобни свободни съчинения с много патриотична подплата, защото учените на запад буквално имат алергия към това явление (не само в България, а донякъде в Източна Европа) и имат ОГРОМНО предубеждение към неща, публикувани от български автори. Не поради някакви "конспиративни" причини. В науката репутацията на един автор се основава на стабилността на методите му за анализ, както и на достоверността на предоставяната от него информация. Ако един автор в много случаи вече при проверка на данните си се е доказал като фантазьор, никой няма желание да го чете, защото това е загуба на време. Намират се напоследък български учени, които с подобна (защо не патриотична) мотивация да разкрият факти около българската история пишат и сериозни неща - но и тези неща за съжаление потъват сред морето от глупости.

Необходимо е българите не само да се занимават със своите корени, но и да поизтрезнеят в отношението към себе си. И да си дадат сметка, че те могат да бъдат точно толкова велики, колкото им признаят другите. Подчертавам, че това е научната страна на нещата. Има и духовна, разбира се, но за момента не е много продуктивно с оглед постигане на определени цели едното да се смесва с другото. Още не сме се научили да го правим и тази връзка между науката и духовостта тепърва ще се изгражда. Едното постепенно ще прониква другото, но това няма да става с фантазии.

П.П. Може би ви е известна страницата на Васко, но ето един линк за който не знае: http://members.tripod.com/~Groznijat/

Информацията там е богата, представя се обективно и цели изкарване наяве на факти, а не на определена идеология. Васил неуморно открива и нови неща във връзка с българската история, възхищавам се на постоянството му в това - от години.

Само един пример, без желание за нападки към автора на мнението. Само си мислех, че хората по-добре ще усетят къде са проблемите, ако им дам един пример

Има изследвания, има и артефакти.

Какви?

Но най-голямото доказателство е писменоста на древните българо и "траките".
Откога древните българи (или прабългари, както все още ги наричат в западната традиция) и траките имат обща писменост? Доказателства?

Официалната история днес гласи, че траките са нямали писменост.

Траките нямат нищо, което със сигурност да можем да наречем тяхна писменост. Това, което е останало от тях и със сигурност е на тракийские език, са два по-големи надписа (от по 2-3 изречения) с гръцки букви (за всеки от които има 365 варианта на "превод" - стига ти да прочетеш два и да ги сравниш, за да ти стане забавно), всичко останало са преобладаващо топоними. Няма засега достатъчно езиков материал, за да може да се дешифрира този език, макар и част от думите да намират паралели в балтийските езици (много оспорвата теория), а на други значението е разкрито по метода на дедукцията (подобно например на езика на етруските, който също не е дешифриран, но отделни думи се разбират от контекста, вкл. и археологическия, на надписа).

Защото ако се заговори за тракйска писменост - нещата стават много интересни в наша полза.
Да, точно за това става дума при подобни "научни" изселдвания. Много идеология, нула обективност. Или както казват немците, гледаш на фактите "обективно", с правилното око широко отворено.

А траките са имали писменост, например Ситовския надпис и много други такива обявени за нетракйски.

Те не са обявени за нетракийски, а вероятно просто не могат да бъдат обявени за нищо. Липсва достатъчно информация за тяхната интерпретация. И това не важи само за неща, открити по българските земи. Науката твърди това, което може да аргументира на база материала, с който разполага.

Да си призная, за мен българите също са древен народ. И точно защото са древен и предполагаемо мъдър народ не им подхождат подобни неаргументирани писания. Вероятно има връзка между тракийската култура и тази на древна Персия - най-малкото по линия на тракийския конник и култа към Митра. Когато обаче съм попаднала на такава "следа", не грабвам иделогията като аргумент, а напротив, заключвам си патриотичните чувства в шкафа, хващам лупата и започвам да търся още следи. Само интуитивното усещане е недостатъчно. Необходимо е на нещата да се придава подходяща форма.

Ако искаш да предадеш една информация на един определен егрегор, за да предизвикаш определени промени там, небходимо е да формулираш нещата на смилаем за този егрегор език. В случая това не е езикът на Ванга.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Можеби този пост е за тук.

Балканите са е една от вратите между Африка и Европа . Доказано е че първите хора са от Африка,

какво движение сме имали из континентите не е важно по-важно е според мен да знаем че сме древни и корените на много европейски народи произлизат от нас.

Линк към коментар
Share on other sites

какво движение сме имали из континентите не е важно по-важно е според мен да знаем че сме древни и корените на много европейски народи произлизат от нас.

Защо е важно? За нашето его? Не е ли важно по какъв начин взаимодействаме и какво имаме да научим от другите?

Самодоволството и самохвалството не е било никога признак за особена мъдрост. Не е случайно, че нашият народ е толкова паднал. Каквото и да е неговото минало, важно е какво е неговото мислене в настоящето. Докато не признава другите и се мисли за по-велик, ще бъде мачкан. Докато не се научи да общува, няма да бъде чут. И може и да си живее с нереални фантазии за себе си, то е състояние не много различно от наркоманията.

П.П. По друг начин казано, кои сме "ние"? И кои са "те"? Чисто физически, при един антропологичен анализ ще се окаже, че сме замесени от какво ли не, няма чисти раси. Физически с предците си от преди стотици години нямаме нищо общо. А "нашата" култура - какво е това? Няма уникална "българска" култура, защото всички нейни елементи, ако се огледате, ще ги намерите навсякъде.

Тоест на какво се гради нашата етническа идентификация като българи и чии интереси обслужва тя? Тя няма нито антропологическа, нито културна обосновка, а единствено политическа. Етническата идентичност е един модерен политически конструкт. Това е явление е продукт на последните 200 години световна история и е приложимо вероятно (често с катастрофални последици) към съвременната ни реалност и новата история. Тази представа за етническа принадлежност обаче изобщо не е приложима към древните народи, дори и между тях смесването да е било много по-малко, отколкото днес. Ако става дума за истински древните времена, които са и безписмени, данните, които имаме са основно археологически. Те не "говорят" за етнически групи със съответното (политическо) съзнание, а просто за групи с определен бит. Точка. И колкото по-назад отива човек, толкова по-безсмислени стават етническите разграничения. Толкова по-очевидни стават и съвременните ни заблуди.

Не са българите древни. Хората са древни. Човешката култура е древна. Тя има какво да ни каже - на всички.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Не разбирам, защо все ни е нужно да ни оценяват вън, в другите държави?.... Не е и нужно да се доказваме-научно. Най-голяма нужда имаме самите ние първо да повярваме в себе си и да направим нещо за себе си-като индивиди и като народ.

Например аз може да не съм Бил Гейтс, но това не ме прави по-малко човек от него.....

Има едно вътрешно знание, което не може да се види с просто око, но него трябва всеки да търси. То не се нуждае от научни доказателства и теории. Това знание върви с вярата в себе си и в Бога.

Понеже явно спора не е кое е истината, а кой от коя страна на барикадата е. Аз съм за българската. 3d_011.gif
:feel happy:

Има много неща, които някои хора, като за последно са решили да заграбят. Нека пълнят джобовете си, душите им са празни...... Важно е да не се нуждаем от доказателствата в могилите, въпреки, че те не са маловажни. В сърцата ни е българският дух, той ще ни каже истината.....

Линк към коментар
Share on other sites

...Не са българите древни. Хората са древни. Човешката култура е древна. Тя има какво да ни каже - на всички.

Сега няма да се хващаме за думата я <_<

Щом е по-правилно ще заменя българите,траки и т.н с хората населяващи тези земи пак е същото.

Хич не е зле в днешно време българина

да има малко самочувствие, мисля си че е доста смачкан.

Най-голяма нужда имаме самите ние първо да повярваме в себе си и да направим нещо за себе си-като индивиди и като народ.
Да точно така е !

А колкото до това дали сме древни хора <_<

може да се докаже и чрез ДНК анализ .

Редактирано от bee_bg
Линк към коментар
Share on other sites

Както от вярата до фанатизма има една крачка, така и от националната гордост до нацизма.

Прекаленият национализъм издава комплексите на един цял народ. Спорът за това кой бил по-древен или не, ми заприличва на спор за това коя религия е по-истинска.

Той, бог не е българин, нито пакистанец, нито американец или танзаниец. А още по-малко християнин или иудей, или пък мохамеданин, или будист.

Човек е, мисля аз.

А човеците по цялата земя са.

Линк към коментар
Share on other sites

Както от вярата до фанатизма има една крачка, така и от националната гордост до нацизма.
Така е, права си, върви се по тънък лед, но и това е верно

Хич не е зле в днешно време българина

да има малко самочувствие, мисля си че е доста смачкан.

Прекалено много се влияем от чуждото, това е липса на самочувствие. И ако има нещо качествено, стойностно, то трябва да ни го кажат първо отвън, та тогава да му повярваме и признаем тук....

Той, бог не е българин, нито пакистанец, нито американец или танзаниец. А още по-малко християнин или иудей, или пък мохамеданин, или будист.
:thumbsup2:

Той, Бог е Любов и ни учи -"Обичай ближния си, както себе си"

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

-през които сме минали и сме се запазили до сега - усилията са били да ни изтребят физически, икономически и да ни сменят вярата. Опита им не е бил успешен.

Сега акцента е към подмяна на българския дух и мислене с "евроантлантически и глобалистични цености". Тук вече мисля да е страшното - удара е към неукрепналите деца, които приемат МТВ-културата и възпитанието от "Шоуто на Слави и Азис". Това е обезбългаряване на съзнанието. И считам , че ако не се направи нещо - щетите ще са непоправими завинаги.

:thumbsup1::whistling:

ЭТНИЧЕСКАЯ ВОЙНА

:yinyang::)

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

И що така все войни ви се привиждат? Това българска черта ли е и красива ли е тя?

Има сливане на ценности в глобален мащаб, ние какво - да си стискаме нашите и да повтаряме каква велика нация сме, така ли?

Стиснат е българския народ - ето това виждам аз - стиснати души, дарени пребогато, ала роби на страха си още.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, Българите може би са имали велика история. Англичаните и Французите също имат велика история и колко милиона невинни хора са унищожили за да я напишат? Или ще се заблуждаваме, че ние сме били толерантни към останалите по-слабо развити народи? За какво ни е минало, когато не сме научили нищо от него? Заговори, конспирации - с това ли ще се оправдаваме? Дори и да ги има, не те ще ни унищожат, а страховете ни от тях. Мислим се за избрани, но това би означавало, че от нас се очаква огромна саможертва - иначе за какво сме избрани, ей така просто да носим лавровите си венци? Гледаме към миналото и търсим духа си там, поради явната неспособност да го намерим в настоящето. За бъдещето да не говорим. Още повече пък за глобализация - тогава пред кого ще се правиме на велики? От глобализация се страхуват тези, които няма какво да дадат. Аз мисля, че ние като Българи все пак можем да допринесем с нещо за доброто в света. Това ще ни направи велики, не историята ни. Доброто от нашата история може да ни служи само за пример. Ако следваме този пример, значи сме велики. Бог ще се преклони и пред най-малкото добро, но ние хората се прекланяме само пред нашето си - великото.

Линк към коментар
Share on other sites

Станимир, миналото е такова, каквото е, то е записано. А дали е добро или зло, Бог оценява. Прав си за това, че трябва да правим добро, но светът е прекрасно устроен и Бог ни води. Българите са знаели за Христовата любов и са я запазили, въпреки, че се смятат за езичници..... Всички народи имат своите уроци....

Да си част от света, значи да имаш самосъзнание, да знаеш от къде идваш, за да знаеш накъде отиваш. Иначе си като черупка в морето, вълните те хвърлят накъдето си поискат.

Вече не е достатъчно просто да си маг, а да приемеш Христа в себе си, в сърцето си. Силата, която носиш вътре да е в служба на Светлината, не на парите и материята.... И нашата мисия е да кажем това на света......

Вальо, преди време четох нещо такова за масоните на български в някакъв сайт. Но и те самите виждат, че тази машина се обръща срещу тях, срещу техните деца, т.е. злото се самоунищожава..... Вече става въпрос за спасение на света, този, в който живеят и те..... Има подмяна на стойностите, на културата и духовността, виждаме го....... Вярата в Бога е спасението. Има отзвуци от Втората световна война, преродени души, които търсят възмездие, но мисля, че Любовта е по-силна, има и души слезли да ни покажат верния път. Защото Бог не иска да унищожи творението си. Децата, индиговите деца са дошли да възстановят хармонията. За това е казано-"Ако не станете като децата няма да влезете в царството Божие"....

Линк към коментар
Share on other sites

Незнам какво лошо има в това да си знаем историята и корените биле те древни или недревни?

А това че има манипулации и невярности е ясно.

Наистина темата за национализма е много хлъзгава :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Мда, след изчетеното само да подчертая пак следното, в случай че някой е пропуснал да го прочете:

Ако искаш да предадеш една информация на един определен егрегор, за да предизвикаш определени промени там, необходимо е да формулираш нещата на смилаем за този егрегор език. В случая това не е езикът на Ванга.

Българите имат мисия, разбира се. Ние сме въглерод, както казва и Дънов. Какво е въглеродът? Свързващ елемент във всички живи организми. Възможно ли е да изчезнем? Не, дотолкова доколкото и животът никога няма да изчезне. Следователно, конспирации, bye-bye. И конспирациите обслужват това, с което си мислите, че се борите. Но ако искате, гонете си опашките.

Но пак да се позова на Дънов. Българите сами по себе си не са нищо особено - въглища, в най-простата форма на въглерода. Българите изпълняват своята мисия единствено във връзката и сътрудничеството си с другите народи. Ако се гордеят, делят и си губят времето в самосъзерцание, няма да са на Пътя си и губят много от своята благословия. В тази вселена нищо не се дава ей така. Дава се за служене, а ние отказваме да служим.

Тоест има смисъл да говорим на другите. Имаме какво да им кажем. Но мисията, братя българи, е дипломатическа. Засега се проваляме. Това исках да ви кажа. Вижте пак най-горе.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Патриотизмът трябва да почива на Божествената Велика Любов, трябва да почива на Божествената Велика Мъдрост, да бъде обоснован на един вътрешен закон. И нам ще кажат: „Ние сме българи“. Не! Преди всичко ние сме хора, човеци, които мислят, след това сме българи. А сега искате да ни убедите, че вие сте българи. Е, тогава, ако вие сте българи, България трябва да бъде най-великият народ в света. Не е така. Аз нямам нищо против никой народ, животът им не намирам, че е лош, но едно нещо липсва на хората: липсва им Любов.

Прави правете Неговите пътеки! Беседа, държана на 2 април 1922 г. в София.

Изглежда, че и през 1922г. сме били в състояние подобно на днешното. :hmmmmm:

Редактирано от Бина
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...