Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Може ли Окр да се превърне в лудост, шизофрения, или друга психоза ?!


Recommended Posts

Да, работя с терапевт, записах се на курс по готварство след изпита, за да успокоявам тази енергия, защото според Димитрина има темперамент на испанка, като в същото време съм перфекционист и оттам идва проблемът. Дори всичко беше добре преди натрапливите мисли, защото се смеех на страховете ми от психични болести, научих се , че психо-соматичните проблеми ще изчезнат, когато спра да им отдавам внимание, не чета глупости в интернет за психични болести, страхът от болести на физическо ниво го трансформирах във "всеки си носи някаква карма, защо да се тревожа за такива неща, като вероятността да се разболея е само ако ги мисля" всичко беше по мед и масло, спях хапчетата без проблем, тоест антидепресантите- дори си казвах, че нямам нужда от тях, защото съм здрава. Но тези натрапливости ме изкараха от пътя , буквално, защото не са нормални, осъзнавам, че са пълна глупост, но са като рекламата за кашличко, изведнъж не мога да ги изгоня и стават огромни ....  И това ме притеснява, че нямам контрол над тях. Иначе да, засега постигнах много, цяло чудо е , че мисля за гаджета, за излизания, стоя в София вече 2 месеца и не ме е страх, но тази тревожност с тоя перфекционизъм по време на държавни изпити ме връща в първи клас... Притеснявам се просто да не се повтори всичко и да причиня пак този стрес на родителите ми. Иначе като цяло гледам към бъдещето, не ме е страх да мечтая, а преди не исках да мечтая, защото си мислех , че ще полудея ... Благодаря Ви, д-р Първанов, Орлине и на теб. Весели празници !

Редактирано от Unabhängigkeit
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Току-що, Unabhängigkeit каза:

вероятността да се разболея е само ако ги мисля

Дори и ако го мислиш, връзка между мисленето и разболяването няма. Има обаче между това дали да живееш силно и красиво, или да подскачаш като невротична пуканка... И ние те обичаме и ти благодарим за красивата душа, която споделяш с нас! 

Линк към коментар
Share on other sites

,, не мога да ги изгоня и стават огромни .... ,,

Ако може да ги изгониш, значи не са натрапливости.

И, редно е, щом работиш с психолог, да се обърнеш към него, не към нас.

Линк към коментар
Share on other sites

:Здравейте,извинявам се,че пиша в тази тема,но в моята нещо немога!Не се чувствам изобщо добре мислите за шизофрения продължават нон стоп писна ми постоянно се сещам за някви неща които съм прочела примерно че имат визуални или мирисни халюцинации това не е живот моля ви,кажете ми болните от шизофрения осъзнават лу че са болни?Ето сега ще ходим на гости а аз немога да се отпусна защото ме е страх че там ще откача ще почна да мисля като шизофреничка  как да живея така ъж лекарства пия,а пак съм в същото положение!Ще се радвам ако ми отговорите!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, извинявам се , че ви безспокоя,  но при Димитрина съм чак на 11. След целия букет от паник-атаки и натрапливи мисли, като тревожността ми ескалира до ентастепен- тоест натрапливи мелодии, мисли , страх., че ще полудея, някак си с йога се поуспокоих, като си казвах, че всичко ще изтече през канала на моята невроза, Но като споделх с една приятелка , защото изостанах малко от конспекта за държавния тя ми каза, че много хора без да им е заложено наследствено, като четат от сутрин до вечер полудяват ,,, и аз се уплаших, наистина ли е възможно ако четеш от сутрин до вечер да полудееш ? 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Здравейте, имам нужда от съвет/мнение, но не толкоеа психологичен, а по-скоро психиатричен. След като взех и другия държавен изпит по блестящ начин спрях окончателно лекарствата. 18 дни всичко беше добре- до колкото може при невротик. Не знам дали от психотерапията , но каквото и да ми се причуваше , си казвах, че е от неврозата, колкото и първоначално да ме притесняваше, си казвах, че е следствие на моята невроза и вътрешно в себе си бях спокойна. След празниците- не знам дали заради употреба на алкохол(две чаши вино) , но не стига , че ми се причуваха някакви гласове, но обективно,. Държа да подчертая , че не ги чуват какво говорят и беше само вечер, час преди да заспя, но 

1. започнах да не мога да спя- втори ден без хедонин не мога да мигна. 

2. започнаха натрапливи трактати от песни, аз не им обръщах внимание , но снощи дори преди да заспя просто не ме оставяха намира- откакто отворя очи, до буквално преди да заспя.

3. всичко , което си помисля , интересното е , че всякаш го чувам с чужд глас  в главата си.  

4. загубих желание, изведнъж да комуникирам с хора, а попринцип съм изключително контактна. А сега просто си мълча, дори с родителите ми не ми се говори

Дали има някаква причинноследствена връзка със спирането на лекарствата. Гледам да не се плаша, но ако дефакто имам някой откачен ген при пра-прабаба и се проявява при мен. Единия брат на дядо ми е починал на 18 и не знам ако беше жив как да му се е развил живота. Знам, че в момента проявявам черно-бяло мислене и филтрирам само негативното, но се плаша малко. 

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, наистина съм в безизходица. След последната ми среща с Димитрина, тя ме посъветва да отида на психиатър, слес като ми е толкова нетърпимо без лекарства. Отидох, предписаха ми ципралекс 10мг сутрин, както и кветиапин акорд 25мг вечер. Пия ги, обаче изведнъж грам храна не мога да хапна, насилвам се с няколко хапки дневно и са Сизифови услия, за да не ги повърна, нямам сила за нищо, краката чак ме болят, през деня ми се спи, а вечер, макар че спя по 10 часа от тези лекарства се събуждам по няколко пъти, съня ми не е спокоен. Дали този лекар , при който ходех преди това не е прав и не съм биполярна. Не мога да се събера да чета , прескачам от тема в тема /от конспекта за държавен по последния изпит/ просто съм отчаяна да не би да съм в биполярна депресия и от ципралекса да мина в мания

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен, питай Димитрина. На мен би ми било неприятно, ако мой клиент търси 116-то мнение, вместо да ми се довери. Недоверявайки се на нея, пречиш и на собственото си себедоверие да се случи. 

Линк към коментар
Share on other sites

Господин Баев, аз й се доверявам, просто тя е възпрепятствана тази седмица, която идва, така че ще се видим чак по-другата. А до тогава от страх ще се довърша

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки терапевт работи по своя методика, има специфика не само в методологията, но и в цялостния си подход, въпреки общите преминати школи. Намесата на терапевти извън терапевичната диада (ти и терапевтът ти), рядко е добра идея, когато провежданата терапия е качествена. А с Димитрина Митрева съм сигурен, че е. Много баби, детето хилаво, гласи народната метафора... Ако двете имате уговорка в междините между сесиите да общувате по някакъв начин (телефон, мейл...), чудесно. Ако нямате, важи народната поговорка, част от която ние бихме станали ... Имаш 4 страници изписани по темата - тук не правим терапия, а даваме общи насоки. В твоя случай това, което работи, е живата терапия - разчитай на нея - това е!

Линк към коментар
Share on other sites

В 1.12.2018 г. at 17:56, Monoty каза:

:Здравейте,извинявам се,че пиша в тази тема,но в моята нещо немога!Не се чувствам изобщо добре мислите за шизофрения продължават нон стоп писна ми постоянно се сещам за някви неща които съм прочела примерно че имат визуални или мирисни халюцинации това не е живот моля ви,кажете ми болните от шизофрения осъзнават лу че са болни?Ето сега ще ходим на гости а аз немога да се отпусна защото ме е страх че там ще откача ще почна да мисля като шизофреничка  как да живея така ъж лекарства пия,а пак съм в същото положение!Ще се радвам ако ми отговорите!

И аз бях преди месец като теб само в ума ми се въртеше ти си шизофреничка всяка моя стъпка я свързах с симптомите даже ме беше страх да говоря с някого че да не ме мисли за луда , връщах се назад за някакви стари спомени за хубави и лоши даже съм говорила за стари неща но веднага се осъзнавам че  нещо не ми и ок виках си защо говоря стари неща стари теми боже господи аз имам шизофрения получавах сърцебиене от страх чак се испотавалях, това Е ОКР сега темата на тревожност ми се смени с друга тревожност ставам и лягам с нея всякакви натрапливости имам ума ми пълен с много Брънбъриииииии от натрапливости притеснения, расъждения

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте, моля Ви за мнение. Не знам какво става с мен, ходя от септември на психотерапия, смених от флуанксол лечението на ципралекс- пия по хапче и полвина . Но пак го имам този страх , то вече не е страх , а очакване , че ще полудея. Пия хапчетата, но не мога да се събера да уча. Постоянно, за всичко се тревожа, дори ми излиза като натрапливост- дали хората няма да разберат погрешно , това, което съм казала, дали звукът, който чувам е обективен, или само в главата ми. Дали няма да напиша някоя глупост във фейсбук и прочие. Тези напръв поглед незначителни неща , при мен излизат като натрапливост, задействат тревожност и не ме оставят направо си става като пристъп. Постоянно се сещам за някакви неща станали преди 5-6 години. И от горв на всичко вечер ми пищят ушите постоянно, но не е тинитус , а тревожност. Не знам защо така се получава, всякаш психотерапията, хапчетата - различни видове ми носят покой само за две-три седмици и после пак съм в този кръг от мисли и тревоги. Дали всъщност нямам зародиш на психичен проблем, до кога мозъкът ми ще издържи на това напрежение, преди да превърти?  

П.С. след убийството в Нови Искър , съвсем ми се засили страха , че ще полудея

Линк към коментар
Share on other sites

Изобщо не знам защо споменаваш хапчетата, ОСОБЕНО пък ципралекса. Ти имаш ОКР, а не депресия. Няма как този медикамент да повлияе. Освен това, състоянието се повлиява от стъпковата терапия, а не от медикаментите.

Линк към коментар
Share on other sites

Не знам, вече ама без извинение ... Е*ах това заболяване. Изпих един вагон с антидепресанти и успокоителни и антипсихотици. Ако Господ ме пожали да не полудея със сигурност цирозата на черния дроб ми е в кърпа вързана. Смвних трима психиатри, без да жаля пари. Ходих на хипноза / от нея имаше ефект/ , на психотерапия да си разказвам за преживяванията, изпълнявах задачите- да излизам, да си пиша с момчета, не знам защо като терапия моята психоложка ме накара да правя тези неща . Обаче НИЩО не даде резултат. Три години аз вегетирам, съсипах майка си - психически и физически. Самата аз от тези лекарства съм сталана 47 кг . Накрая и аз ще му кажа майната ти , на това състояние и ако ми е писано да се побъркам ще се случи , ама до тогава ще си живея. Та аз от рак ако бях болна за 3 години ще има или напредък или ще се сещат за мене по задушници . Писна ми вече

Линк към коментар
Share on other sites

преди 1 час, Unabhängigkeit каза:

Е*ах това заболяване.

Докато си в това вярване за заболяване, психотерапията се превръща в механика, в която някой трябва нещо да ти завинти. Твоето учене, свързване на точки отсъства. 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

здравейте моля ви дайте ми мненията си като спецялисти защото с съм в път без изход не знам Луда ли съм или съм на път да полудея Моля ви от сърце и душа кажете ми какво за направя живея в чужбина имам окр от 4 години и продължава това мъчение разбрах, че Окр  не може да се превърне в лудост ,но мисленето ми за мен е лудо и затова всеки ден плача първо беше в нараняване, после в шизофрения, после в хомо и сега имам една мисъл която ме мъчи мисля че това е капака това е знак че умът  ми вече стигна до шизофренията . Почти всеки път ми изтръпва  лявото рамо и незнам от къде ми хрумна че може би някакъв дух ме докосва това мислене за мен е лудо затова всеки ден плача че вече наистина съм луда защото само шизофреник би се помислил такова нещо кажете ми какво да направя луда ли съм? Ненормална? нуждая ли се от клиника много ми е мъчно за семейство  ми че аз съм различна знаете ли как ди мечтая да съм с нормално мислене като другите хора като другите жени тежи ми много мечтая си да съм нормална да не ми минават такива на налуданачиви мисли моля ви най най искрено отговорете ми живея в чужбина незнам езика чуствам се сама мъжа ми е на работа цял ден а аз съм вкъщи с детето ми имам постоянни натрапчиви мисли всякакви понякога са и безмислени имам мечти имам желание за живот да бъда един Нормален човек да бъда една нормална майка и нормална съпруга от която след години да не се срамува от мен дъщеря ми? че е имала луда майка Извинете за дългият ми пост пиша ви със сълзи на очи Моля ви за отговор .

 

Имам ш допълнение примерно вечерта ако чуя шум  от вънка когато минава самолет живея в холадия и тук почти винаги  има хиликоптери бърза помащ и ми хрумва дали това не са извънземни незнам как мога да си го мисля това само шизофреник би си го помислил, притеснително съм, понякога даже от притеснение се сковава и не гледам човек в очите това пак е типично за шизофрения преставях си ако нещо стане края на света как ще реагирам как ще спася детето си ,а така и ако дойдат извън земни как ще спася семейството си това пак част от шизофренията много съм объркана незнам какво да мисля станах избухлива нерна когато избухва после съжелявам много даже плача тежи ми Моля отговорете ми на поста????

Редактирано от Reni Hrisotova
Линк към коментар
Share on other sites

Рени, имаш възможност да работиш онлайн с психотерапевт, който е българин - можеш да попиташ тук, за да ти препоръчат. 

Това, което описваш не е шизофрения, и ще ти дам елементарно обяснение - едно единствено и приключваме темата с шизофренията. Шизофрениците не се страхуват, че ще полудеят и не подлагат под съмнение халюцинациите или налудностите си - те за тях са абсолютно реални. За теб са натрапливи мисли, което е нещо различно. Различно е.

 

преди 2 часа, Reni Hrisotova каза:

знаете ли как ди мечтая да съм с нормално мислене като другите хора като другите жени тежи ми много мечтая си да съм нормална 

Това не ми прилича на мечта, а на самосъжаление. В самосъжалението и в съжалението няма любов, има страх, няма действане, има застой.

Какви са нормалните жени, Рени?

Какви са нормалните хора?

Какво означава "да си нормален"?

Аз мисля, че няма човек, който може да даде точна дефиниция, точна рамка - ако има такъв, вероятно е много наивен. От къде знаеш другите как се чувстват, как живеят, какво мислят? Не знаеш. Но е много удобно да седим защитно в тази мисъл - те другите са супер, а аз горката - луда! Другите си живеят живота, а аз - жертва! 

Не си луда, а си тревожна и наистина горещо те съветвам да работиш с терапевт онлайн или да потърсиш българин терапевт там, където си. 

преди 2 часа, Reni Hrisotova каза:

незнам езика чуствам се сама мъжа ми е на работа цял ден а аз съм вкъщи с детето ми

Това е в основата на твоята тревожност. Та ти нямаш социален живот, нямаш контакти, не общуваш. За нас хората това е от изключителна важност! Можеш да установиш такива, Рени, изборът е твой.

Забелязвам често, че натрапливите мисли и изобщо тревожността, се увеличават при хора, които, така да се каже, скучаят. Седят сякаш в една тинясала вода, в едно блато. Умът ни си иска своята "храна" и ако нито му я даваме, нито умеем да го владеем, да го подчиняваме смирено (вместо той нас), си измисля интересни "игри". Ето, ти играеш на такава игра със своя ум:

преди 2 часа, Reni Hrisotova каза:

първо беше в нараняване, после в шизофрения, после в хомо 

Той ти хвърля топката, ти му я връщаш и после всичко отначало, така си го представи. 

Имаш нужда от общуване с хора, от социални контакти, от движение, от качествена храна. И от психотерапия

Време е да промениш нещо в живота си, затова идват тези "проблеми", Рени! Идват, за да ти дадат нови хоризонти, нова перспектива, разширяване, растеж. 

Линк към коментар
Share on other sites

права си за всичко.

Наистина нямам социални контакти нито работя нито нищо .А ,искам да работя да се срещам сс хора нови приятели . Но, и страхът ми е голям че мога да полудея , питате ме какви са нормалните хора да може и да съм наивна ,но за мен един Нормален човек не би си мислил товаа което аз мисля . Искам още едно дете за да не расте само първото ми дете , но как дам живот на друг когато аз самата не съм добре и това ме тревожи дано до си променя мисленето ще дам всичко от себе си ще се боря намерих и добър терапевт скоро почваме работа . Готова съм да се боря с това мое мислене заради хората които обичам най вече за дъщеря ми и бъдещето което я чака искам да съм психично  здрав човек за да съм с нея да и помагам в бъдеще .

Благодаря ,че ми отговори Инес !

 

А и прочетох че когато натрпливинте мисли започнат да стават като мойте дето описах горе Почти всеки път ми изтръпва  лявото рамо и незнам от къде ми хрумна че може би някакъв дух ме докосва

Като това вече съм била в вход на шизофрения ако имам такива мисли се стигало до шизофрения , а знам  от един терапевт че никога окр не може да се превърне в шизофрения или друга лудост.

Това вярно ли е 
Шизофренията се съпровожда паралелно от обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР) твърде често, за да може това да бъде отдадено на случайност, въпреки че може да е трудно да се разграничат обсесиите, които се проявяват при ОКР от налудностите на шизофренията.[70]

Може да са необходими по-подробни медицински и неврологични оценки, за да се изключат медицински заболявания, които в редки случаи могат да предизвикат психотични симптоми, подобни на шизофрения,

?

Редактирано от Reni Hrisotova
Линк към коментар
Share on other sites

Ако се превръщаше, нямаше да имаш критичността и страха, а щеше да вярваш безпрекословно на тези неща. Преживяваш натраплива идеация, която може да се хване за шизофрения, духове, канарчета, пица пеперони, ъгълчето на килима, числото х, мазола на баба иконите на светия синод и теменужките на квадрат. 

Относно реалната шизофрения, а не твоята идеация за нея, лична съдба си е. Ако се развива, случва се. Дали вярваме в носено собствено съдържание от предни въплъщения, или единствено в гените, но такава предразположеност е нужно да присъства. В хода на отключването може да присъстват приличащи на невротични преживявания. В твоя случай - нищо общо. Но, колкото и да ти го повтаряме в писма, ползата е малка - мислите ще те заливат. С психотерапевт ще се научиш да ги регистрираш и разграничаваш като натрапливи, да виждаш истинското им значение, накъде те води цялото преживяване, да ги преживяваш без нито вяра в реалността им, нито с бягане от тях, а смело да се гмуркаш в сърцевината им, за да видиш истинската им основа от добри послания. Ще осъзнаеш, че в даден момент все по-лесно успяваш да ги регистрираш и познавайки ги, сприятелила се с тях и виждайки ги в същината им, просто да ги оставиш - тогава преминават, привързаността към тях отпада. Пътека е! Вървейки я, целият ти характер се трансформира до качествените си потенциали. За добро е! Насочихме те към колеги - действай!

Линк към коментар
Share on other sites

Значи, може да съм към вход на шизофрения добре че писах писмо на на семейството ми ако съм такава не искам да живея страх ме всеки ден плача прегръщам дъщеря си като за последно прегръща Съпруга си не ми се яде нито пия вода толкова се чувствам на дъното вчера цял ден съм плакала ставам с тази мисъл и заспивам с нея болката е голяма на 15 имам час с терапевт незнам ако ми каже че съм развила шизофрения няма да си го простя. Да понякога съм избухлива, когато избухва после съжелявах даже плаче, когато минавам покрай някого понякога си мисля че ме гледа а всъщност знам че не е така но защо си го мисля одавам се на мислите си понякога не мога поняго да различа кое е натрапчиво и кое не и да имахме психочно болен в рода на майка ми чичо и той се само обил и незнам мн подробности. Много о ичам семейството си много дъщеря ми е на 2 год. Само ако аз съм на път да стана шизофреничка кой ще се грижи за нея кой та тя ми на скъпо то моето всичко е тя ако развоя шизофрения как ще има повече деца като и те могът после да развият шизофрения като мен струва ли си такъв живот не според ме не,  без семейство  какъв ще този живот. 

Линк към коментар
Share on other sites

Току-що, Reni Hrisotova каза:

Значи, може да съм към вход на шизофрения

Явно обичаш народът да се върти около хистеричния ти "сфинктер", засмукващ внимание към теб "горкана"... Не те познавам лично, но се надявам да си преобладаващо обсесивна и по-малко хистерична (по-лесно се работи). За това ще говорите с терапевта ти. Аз също ти благодаря за липсата на влагане на интелект и скачането към нагодени заключения. Все пак днес е ден за прошка. Прощавам, прости. 

Надявам се, все пак се опитваш да задействаш когнитивния си капацитет, за да проследиш написаното отвъд хистеричната си натрапливост. Шанс за развитие на психоза има при всеки от 8-тте милиарда земни жители. Това, че има такъв шанс обаче, няма нищо общо с натрапливото страхуване от това, а с генетични фактори, изразяващи лична съдба. 

Самосъжаляваш се... Такова самосъжаление, е горд израз на липса на доверие в живота, себе си, съдбата, Бога... В психотерапията няма да се успокоявате, задоволяващо поддържайки его гордостта, а ще се учите на разбиране, интензивно образно скачане право в ядрото на страхуваното с треперене на макс, смирено доверявайки се отвъд невротичния контрол, ще визуализирате, медитирате. Постепенно идва успокояване, но не "транквилантно" замазващо, а обучително - преобразуващо те до смел, обичащ, по-широк като душа човек! 

Пожелавам ти не гордо самосъжалителен рев, а смирено учене! Защото психотерапията е не толкова лечение, колкото преобразуващ, акордиращ с пулса на Бога, учебен процес! 

 

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте! Аз искам да питам нещо. Понеже доста теми съм изчела в този форум и на много места отговорите на специалистите са, че многократно е обяснявано защо ОКР не може да премине в шизофрения. Никъде обаче не намерих отговор в който да е обяснено точно защо не може да се премине от едното към другото. Може ли да обяснете малко по подробно защо? На много места пише, че за да имаш шизофрения, трябва да си предразположен към нея генетично. Ако да кажем си предразположен към това забавляване, до каква възраст може да се отключи? Или щом си предразположен може всякога? И защо човек с окр никога не може да премине в шизофрения? Много търсих по въпроса, но не намирам никъде обяснение. Не ми се иска и да се ровя много да чета още глупости... Моля ви от сърце да ми отговорите! 

Линк към коментар
Share on other sites

преди 49 минути, pabbles каза:

На много места пише, че за да имаш шизофрения, трябва да си предразположен към нея генетично. Ако да кажем си предразположен към това забавляване, до каква възраст може да се отключи?

Типично в късния пубертет, до средата на 20-тте. По-рядко по-късно. Когато е с по-късен онсет в жизнения цикъл, прогнозата за по-слаби епизоди и по-продължителни ремисии, е много по-добра. 

преди 49 минути, pabbles каза:

И защо човек с окр никога не може да премине в шизофрения?

С или без невротично р-во, отключването на психоза не е свързана с наличието или липсата му. Различни състояния са. 

Тук нещо много важно, което умът на хората с натрапливи преживявания, бърка. Понякога в динамиката на психозата, се наблюдават прояви на окр или на друго невротично р-во. Тук логиката на окр мисленето обаче се проваля. Защото споменатата възможност няма нищо общо с отключването на психоза. Грешката в мисленето се нарича непозволено обръщане. Всички котки са земляни, следователно всички земляни са котки. Косатките са бозайници и плуват в морето. Следователно всички морски създания са бозайници и всички бозайници са океански жители. Всички мъже са хора. Следователно всички хора са мъже. Всички планети произхождат от слънцето си. Следователно всички слънца са планети. Иван го боли главата, защото има мозъчен тумор. Сега, щом мен ме боли главата, значи имам мозъчен тумор. В психозите могат да се наблюдават обсесивни идеации. Следователно окр води до психоза... 

Понятно?

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...