Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво е духовно?


Донка

Recommended Posts

Мона, ако искаш да ни изпитваш едва ли ще се получи. Тук сме се събрали да споделяме и търсим. Никой не налага мнение.

Това, че имаш различно виждане, че имаш претенции да знаеш много си е твое право. Всички грешим. Бих искала да ме убедиш в твоите виждания. Може пък и аз да греша :feel happy:

Но доброта, справедливост и обич към ближния са свързани с духовност.

Защото има и сетивност, свързана с егоизма, жаждата за власт и пари, а те са служители на едни други сили :ph34r:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 266
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Духовност значи също и изтънченост на сетивата. Фин усет за света, проникване отвъд думите, творчество.

Това не е духовност, а фина душевност.

Духовността може да включва и това, но не е само това.

Линк към коментар
Share on other sites

към Хамелеон: имам едно качество, рядко срещано - не желая да убеждавам никого в нищо. Не оспорвам нищо, на нищо не давам рамки и ограничения. Небето е за всички.

Линк към коментар
Share on other sites

Отправната ни точка е земната, но предпочитам да знам какво се случва отвъд хоризонта.

Казах Небето е за всички, защото всички са Богове, но не го знаят.

Линк към коментар
Share on other sites

Доколко духовното развитие влияе на взаимоотношенията ви с хората, които ни заобикалят. Доколо хората, които ни заобикалят влияе на развитието на нашата духовност? В какво се изразява самата духовност в ежедневието ни?

Следният цитат дава една гледна точка, която и аз споделям:

Във всяка религия има три аспекта: ценности, символи и практики. Има разлики в символите и практиките, докато ценностите остават еднакви за всички религии. Ръстът на фанатизма, фундаментализма и нетърпимостта по света се случва поради това, че хората са се насочили само върху практиките, символите или ритуалите. Те забравят за ценностите, общочовешките ценности.

Често казвам, че религията е кората на банана, а духовността е самият банан. По света съществува нещастие, защото оставяме банана и се вкопчваме за сухата кора. Затова ние трябва да усилим тази духовна страна на нашия живот. Вижте любовта вътре в себе си – това е медитация; вижте Бог в човека до вас – това е служба. Службата и медитацията вървят ръка за ръка.

Шри Шри Рави Шанкар, изявление на конференция на духовни лидери.

Това е духовността-човешките ценности. Как живееш вътрешно, това е сърцевината на духовността. Може цял живот да си нямаш представа от религия, и при това да си духовен и напреднал в Духа. От друга страна може цял живот по цял ден да се молиш, да медитираш, да четеш философски книги, да водиш аскетичен живот...но ако си фанатик, ако си ограничен само в своите ритуали и практики, ако не си толерантен...значи нищо не си постигнал.

На другия въпрос, да хората влияят на нашето развитие. Но ние също влияем на средата, не само тя на нас. Имаме всички способности ние да й влияем. Не е задължително да избягваме хората, които ни се струват по-ниско от нас самите. Глупавият не се чувства уютно с умните, защото се чувства принизен. Умният не се чувства уютно с глупавите, защото ги гледа високомерно. Но мъдрият се чувства еднакво уютно както с глупака, така и с умния, и с всички. Той е като небето, в което летят и има място за всички птици. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Възможно е да си добър и да не си духовен,

но за да бъдеш духовен, задължително трябва да си и добър.

:angel:

Интелектът не е духовност - с него лесно може да се злоупотреби.

Изтънчеността на сетивата в трите нисши свята също не е духовност - това само засилва илюзията.

Не е духовност и творчеството водено от лична амбиция.

Проникването отвъд думите ти дава възможност да злоупотребяваш с тях.

Това го могат и черните магьосници, но при тях вътрешния глас е отдавна заглушен.

Линк към коментар
Share on other sites

Какво е духовното ?

Може би творчеството,

непрестанната тиха усмивка - във всяка една ситуация,

съзидателното чуство за хумор,

блаженото осъзнато спокойствие съпътстващо всяка секунда от живота ни,

използването на по-малко но точни думи... :) може би ? :P

И безкрайно много други неща...

Какво не е духовност?

Едноплановостта не е духовност. Мисълта че нещо може да е

изолирано от всичко друго.

Защото такова нещо просто не съществува. :)

Или по-точно измисляме си го за да съществува само

за да ни служи за обяснение на останалото. - Също както точката в математиката :)

:) :)

Линк към коментар
Share on other sites

Какъв е вашият опит с духовността тогава? Изписаха се много думи за това какво е и какво не е духовност. Отвсякъде бях залята с компетентност. Никъде не прочетох нищо съкровено и изстрадано. Голи думи последваха. Бих се радвала, ако по някакъв начин (за съжаление е невъзможно), в този форум да се намеси Вера Кочовска, да поговори за нейния духовен път... Останалото, за мен, е словоблудство.

Линк към коментар
Share on other sites

Бих се радвала, ако по някакъв начин (за съжаление е невъзможно), в този форум да се намеси Вера Кочовска, да поговори за нейния духовен път... Останалото, за мен, е словоблудство.

Само това ни липсваше. Опазил ни Бог, само Вера Кочовска липсваше тук. :lol: Тя ли ти е примера за духовен човек? Или може би Ванга?

А това за чипия нос, за ниското или високо чело е най-смешния критерий за духовност, който съм чувал някога! Моят нос е чип, но имам планетата Юпитер в девети дом. Най-силната планета в духовния дом :):hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Защо само това ти липсва?

Можеш много да научиш от нея. И 200 планети да имаш в 9-ти дом, нищо не значи. Опитът е всичко. Духовният опит на Душата.

Слушал съм я веднъж по телевизията и не ми вдъхна доверие. Не ни е дадено да гадаем, скрито е от нас, има си план Божи, щом е скрито по добре да не се бъркаме, където не ни е работа. Ето и с прогнозите за времето на моята позната нищо не стана-пълен провал, за втори път при това.

Там е работата, че всичко което е в този дом, ми върви страшно много: наука, висше образование, философия, религия, вяра. Никъде другаде не съм така силен, както там. Няма лъжа, няма измама-хороскопа показва вярно. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Възможно е да си добър и да не си духовен,

но за да бъдеш духовен, задължително трябва да си и добър.

:angel:

Интелектът не е духовност - с него лесно може да се злоупотреби.

Изтънчеността на сетивата в трите нисши свята също не е духовност - това само засилва илюзията.

Не е духовност и творчеството водено от лична амбиция.

Проникването отвъд думите ти дава възможност да злоупотребяваш с тях.

Това го могат и черните магьосници, но при тях вътрешния глас е отдавна заглушен.

:thumbsup2::thumbsup::yinyang:

Бих добавил само, че съзнанието има редица потоци, които далеч не винаги се развиват паралелно: интелектуален, естетически, етически и др. Духовността на дадено ниво може да се определи като хармонично и еволюционно устойчиво развитие - и задоволително по степен, но имайки предвид именно изходното ниво. Значи не само общото ниво, но и посоката, скоростта и хармонията между отделните потоци. Иначе всеки изпреварващ поток може да създаде дисхармония, в някои случаи фатално сериозна. Най-лошо е, когато интелектуалният поток е изпреварил с много степени етичния... :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Максим, кой не ти е дал да гадаеш? Що за страх има у теб? Нормално е да гадаеш. Нормално е да виждаш. Това са обикновени неща за нормалните хора.

Отвъд нашите ограничения, светът е различен.

Линк към коментар
Share on other sites

Имаш ли идея какво е "живот в бога"?

А какво е извън него?

И кой ще определи вътре и вън какво са?

Ами, ако никой не е никъде, а само му се иска да е някъде. Или е чул, че има пламъци и че те топлят, но все още не знае дали това е така...

Линк към коментар
Share on other sites

Максим, кой не ти е дал да гадаеш? Що за страх има у теб? Нормално е да гадаеш. Нормално е да виждаш. Това са обикновени неща за нормалните хора.

Отвъд нашите ограничения, светът е различен.

Няма страх. Но това не е истинската духовност. Вече казах какво е моето разбиране. Какъв е смисълът от гадаене? Ако знам какво ще стане утре, няма да ми е интересно, няма да има смисъл нищо да предприемам, няма да има смисъл да живея. Животът за това е интересен, защото не знаем изхода, какво ще стане. Хората са се трепали дълги години на учат синоптика, идва някой ясновидец и започва да гадае времето...Без да е положил усилия, труд за това. Можеш ли с ръка на сърцето да кажеш, че хората които познаваш да гадаят, водят истински чист живот? Защото аз познавам такива, които имат самочувствие че гадаят, но всъщност животът им далеч не е образец за подражание. И на мен са ми казвали "ти имаш потенциала да виждаш бъдещето", така били усетили. Еми хубаво, ще се попитам "дали утре студентите ми ще дойдат на занятия?" получавам отговор "не" и не отивам, но току виж те дошли, и тогава кой ще носи отговорност? Достатъчен ми е усета кога да предприема нещо, без да ми се дава подробна и точна информация, обикновено усещам какво ще последва и това е достатъчно :) Духовният ми учител макар че сто на сто може да гадае, умишлено не го прави. Даже ако отидеш и го питаш "да се оженя ли?", ще ти отговори "изборът е твой, благословията от мен".

Линк към коментар
Share on other sites

Ти всъщност не ми отговаряш на въпроса. Ако беше във Франция, щяха да те нарекат картезианец и щяха да са прави. Посредством логиката, се опитваш да обясниш нещо извън нея. Много хубаво. Опитай се и по същия начин да обясниш връзката си с бога. Няма да можеш. Има и неуловими неща - отвъд разбирането за правилно и неправилно. Съпротивата ти спрямо т. нар. "виждане" явно е симптоматична. Аз съм сигурна, че ти виждаш и знаеш какво става. И понякога те е страх. А когато Духът се пробужда след многовековен сън е най-болезнено. Страх ли те е да спиш на тъмно?

Линк към коментар
Share on other sites

Какъв е вашият опит с духовността тогава? Изписаха се много думи за това какво е и какво не е духовност. Отвсякъде бях залята с компетентност. Никъде не прочетох нищо съкровено и изстрадано. Голи думи последваха. Бих се радвала, ако по някакъв начин (за съжаление е невъзможно), в този форум да се намеси Вера Кочовска, да поговори за нейния духовен път... Останалото, за мен, е словоблудство.

Да, духовното наистина е съкровено и в повечето случаи е изстрадано. :hypocrite:

Лично аз не помня в тоя или в някой от предишните си животи да съм бил разпъван на кръст, затова, че мога единствено да "словоблудствам".

Ако за тебе Вера Кочовска е пример за духовност, защо просто не разкажеш нещо за нея и за духовното, което виждаш в нея?

Линк към коментар
Share on other sites

Тя беше просто пример и повокация.

Интересно ми е какво за теб е "разпъване на кръст", защото това е най-езотеричната метафора, поне на този етап от нашето развитие. И за колко свои прераждания си спомняш. Аз зная със сигурност за две мои.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Не помня миналите си прераждания. Това за миналите ми животи беше само предположение. :)

Употребих "разпъване на кръст", в смисъл на отричане от всички личностни амбиции в името на духа. Честно казано, доста трудна задача. Но не мисля, че е невъзможна. Важното е да знаеш какво искаш.

:angel: Никой, никога не е сам :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Много, много често са сами.

Духовността е предпоставка за самота. Никой не израства духовно в братство или в общност. Това е пътят на хрестос. А разпъването на кръст е попадането в материята. Неслучайно Христос е разпънат на кръст, освен че това е било и широка практика в римския свят по онова време. Кръстът е четворка, а тя от своя страна е алегория на материята и на съвременния човек. За да се извиси духа, той трябва първо да падне в материята - единственият преди христос (по тази линия, изключвам другите окултни практики), който го е направил е бил Луцифер(или първият син, Сатанаил) и неслучайно името му значи "носещ светлина". За съжаление, всичко може да се изтълкува превратно, дори и в този век.

Имало е обичай да се разпъват хора надолу с главата, което също е изключителен символ, ако се знае как да бъде тълкуван. 12-ят аркан от таро е разпънат човек на кръст, но главата му и краката му са разменени с обичайната поза. Нарича се "Обесеният", правилно е да бъде назован "Разпънатият". Моментът, когато Земята и Небето сменят местата си е началото на вяка духовна революция. Искам да кажа, че има много неща, на които никой не обръща внимание или почти никой от тези, които смятат себе си за духовни същности.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Ти всъщност не ми отговаряш на въпроса. Ако беше във Франция, щяха да те нарекат картезианец и щяха да са прави. Посредством логиката, се опитваш да обясниш нещо извън нея. Много хубаво. Опитай се и по същия начин да обясниш връзката си с бога. Няма да можеш. Има и неуловими неща - отвъд разбирането за правилно и неправилно. Съпротивата ти спрямо т. нар. "виждане" явно е симптоматична. Аз съм сигурна, че ти виждаш и знаеш какво става. И понякога те е страх. А когато Духът се пробужда след многовековен сън е най-болезнено. Страх ли те е да спиш на тъмно?

Ти също не отговори на моя въпрос дали ясновидците, които познаваш са пример за доброделено поведение и хармоничен начин на живот.

То не е за настоящата раса сега. Дънов го е казал простичко. Първо самовъзпитание, самопознание, самодисциплина, чист живот, живот в хармония с природата, и чак след това, за бъдещата раса ще се даде ясновидство. Това е истината. Защото ако на сегашния етап на развитие, при дарба ясновидство ще настанат безброй бъркотии, още не сме достатъчно извисени и чисти, за да го използваме за добри цели. То би било само още една играчка в ръцете ни, и една спирачка по пътя към свободата на душата.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...