Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Кафето - стимулатор, лекарство или наркотик?


Recommended Posts

:) Съвсем близо до Жеравна. Имаме една над 100годишна къща в село Дъбовица (преди се казваше Шехово). Това е на пътя за Котел и Жеравна, но преди тях на разклона вдясно за Бероново.
Линк към коментар
Share on other sites

:) Съвсем близо до Жеравна. Имаме една над 100годишна къща в село Дъбовица (преди се казваше Шехово). Това е на пътя за Котел и Жеравна, но преди тях на разклона вдясно за Бероново.

Малко е далеч, ние също имаме даже 150 годишна къща в Жеравна в типичен архитектурен възрожденски стил-тип Камчийска дървена къща, и затова си ходя там през лятото. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Според Рудолф Щайнер кофеина е...токсин :harhar:

и май е за предпочитане да не зависим от него, пък има значение дали пием експресо или капучино, също така в какво количество.

Според мен някои чайове са за предпочитане - мурсалски с добавка от РОЗОВИ листенца!

има някои далекоизточни билки - женшен, елеутерокок, левзея, китайски лимоник, китайско императорско плодче(червено), др. (някои неща има в китайския магазин на Пиротска 18 в София)

"Дозата прави отровата" :smarty:

Ха наздраве! :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

В страните, където статистически се консумира по-малко захар, хората притежават по-малко един личен характер отколкото в страните, където статистически се консумира повече захар. Идете в страните, където хората се проявяват с по-личен характер, с по-развита личност, където всеки човек се чувствува така да се каже в себе си, и от там идете в страните, където, бихме могли да кажем, имат повече общия народен характер, където те са по-безлични вече във външната физическа природа, тогава ще откриете, че в първите се консумира повече захар, а във вторите по-малко.

Ако искаме да имаме от тези изживявания на хранителните вещества понятия, които бият още повече на очи, ние можем да получим такива понятия при консумирането на така наречените възбудителни средства.  Възбудителните средства биват особено живо чувствувани, изживявани още във вътрешния живот. Кафето, чаят се изживяват в повишен размер. Но това, което вече нормалният човек изживява при кафето и чая,  онзи, който минава през едно антропософско развитие го изживява до много по-висока степен. Както казахме, всичко това съвсем не е една агитация за или против кафето, а едно представяне на нещата такива, каквито те са, и моля то да бъде взето също н този смисъл. Кафето действува вече в напълно нормален живот възбуждащо върху човешката природа, също така и чаят, само че тези възбуждания, които кафето и чаят упражняват върху организма са чувствувани по-живо от душата, която минава през едно антропософско развитие. За кафето можем да кажем например, че то действува върху човешкия организъм така, щото чрез това този човешки организъм отделя по определен начин своето етерно тяло от физическото тяло но така, че физическото тяло се чувствува като една здрава основа на етерното тяло. Това е специфичното действие на кафето. Следователно при консумирането на кафе физическото тяло и етерното тяло се диференцират до известна степен, но така, че в неговите формени свойства физическото тяло е чувствувано като че под влиянието на кафето изпраща лъчи в етерното тяло, то е като един вид здрава основа за това, което се изживява тогава чрез етерното тяло. Наистина това не трябва да бъде една агитация за консумирането на кафе; защото всичко това се движи върху физическа основа и човекът би направил от себе си едно напълно несамостоятелно същество, ако би искал да се нагласява чрез консумацията на това хранително или възбуждащо средство. Аз искам само да охарактеризирам влиянието на това хранително или възбуждащо средство.

Рудолф Щайнер, GA 145

О.: Тъй като храненето играе важна роля бих помолил г-н д-р Щайнер да

ни каже още нещо за въздействието на различните храни върху тялото.

Р.Щ.: Отчасти Ви казах нещо и по-рано, отчасти Вие бихте открили не-

що на различни места от моите лекции. Днес бих могъл да Ви кажа вси-

чки подробности в тази насока. Особено трябва да избягвате на децата

да се предлагат такива неща като чай и кафе.

Чаят въздействува така, че мислите да не могат да се съберат, да бягат от

главата. Затова чаят е подходящ за дипломатите, които винаги трябва да

дърдорят нещо и не искат мисълта им логично да произтича от предход-

ната. Избягвайте чрез употребата на чай да давате възможност на децата

за такова бягство на мисълта.

Кафето също не е добро за децата, защото от него те стават педантични.

Кафето е обичайно за журналистите, за да могат да излагат мислите си

последователно. Това не трябва да се култивира у децата. В процеса на

развитие на мисленето това качество трябва да се развие по естествен

път. Кафето и чаят са от нещата, които трябва да се избягват.

Важно за децата е всичко зелено от растенията, също и млякото.

Рудолф Щайнер, Лекции по валдорфска педагогика, GA 295

Чудесно- то устройство на сърцето и на човешкия мозък могат да задоволят не само най-големите интелектуални изисквания, ако ги изучаваме от гледището на анатомията, но и да по вдигнат естетическите и морални чувства на онзи, който пристъпва към това изучаване с цялата си чувствител- ност. Астралното тяло не е достигнало още тази степен на съвършен- ство. То е носител на радостите и страданията, на инстинктите, желанията  и т.н., и трябва да признаем, че по отношение на своите наслади, на своите желания човекът се отнася по едни начин, който малко благоприятствува живота на сърцето и на мозъка. Чрез своя стремеж към наслаждения човекът консумира неща, които, като кафето, са между другото отрова за сърцето. Чрез това той доказва, че астралното тяло желае на- слади, които са вредни за един така мъдро устроен орган, какъвто е сърцето. Години наред сърцето устоява на тези отрови, които човек консумира чрез своето астрално желание за наслада.

Рудолф Щайнер, GA 112

Новият човек трябва да бъде създаден по образа на Бога в Правда, Светост и Истина; в Правда ­ по отношение на тялото, в Светост ­ по отношение на душата, в Истина ­ по отношение на ума. Затова отхвърлете лъжата, която е качество на ума, негов недостатък и всякога с ближните си говорете само истината. Всички спорове между близките стават само заради лъжата, защото се заблуждаваме един друг. “За това, отхвърлете лъжата, и всеки с ближнаго си говорете истина; защото сме удове един на друг.”    (4;25) Не се лъжете! Не лъжете и стомаха си. В Америка често хората, като са гладни, за да потиснат глада си, ядат леденица* или пият кафе. Не залъгвайте стомаха си с кафенце, с чай или с други неща. Така няма да върви колата. Ще вложиш в стомаха си нещо съществено.

Учителя, от томчето "Великата Майка"

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

От книгата "ХРАНЕНЕ И ЗДРАВЕ съобразно природата и учението на Петър Дънов", съставител Христо Дочев, изд. Кралица Маб, 1996г

КАФЕ

Всеобщо е становището на учените, че кафето крие опасности и то е в състояние да наруши функциите на всяка една система в човешкия организъм, включително и размекване на костите при честа употреба. Изобщо, всяка неестествена напитка уврежда бавно, но сигурно и натоварва отделителната система.

Изтеглянето на кофеина от кафето с химически средства не е безобидно и също е опасно.

Най-добре е да се ориентираме сами веднъж завинаги, в хаосаот мнения и препоръки, като предпочетем всичко природосъобразно, за да не се получава "след дъжд качулка".

Следователно жаждата да се утолява само с вода, билков чай, плодове и плодови сокове. Това ще рече да знаем какво да пием и ядем, а не какво да не ядем и пием. Като разсъждаваме така, логично и сигурно ще дойдем до извода, че газираните напитки са също съмнителни и вредни както кафето, алкохола и цигарите.

Кафето активизира мозъчната и сърдечната дейност и в резултат, умствената яснота и нервната възбуда погрешно се възприематкато приток на енергия. Но трябва да се знае, че това изкуствено стимулиране нарушава функциите на централната нервна система с всички негативни последици в случай на пристрастяване.

Учителят за кафето:

Питам сега: Кое е по хубаво, една чаша кафе или една чаша вода? Аз бих предпочел една чаша хубава отлична балканска вода, отколкото бърканото кафе. Кафето вземам като дойде някой път хремата или треската. То е лечебно. Ако искате да се лекувате пийте кафе. То е лечебно растение. Стимулира.

Линк към коментар
Share on other sites

По същество е така...

И все пак цял Тибет, Непал, Бутан, Индия - визирам точно духовните последователи, пият черен чай. Именно черен чай - цял живот! Особено в Непал и Тибет, в планините. И твърдят, че не само не им разконцентрира мислите, но създава добра основа за медитацията им!

След като констатирах, че кафето ме "тегли" и че е започнало да се получава пристрастяване, го спрях. Но - пия черен чай - и много ми харесва. Няма го острото рязко и грубо въздействие на кафето. Кофеинът се разтваря много бавно и постепенно, при което наистина не усещам никаква вреда.

По принцип, би трябвало да се храним само със слъневи лъчи. Така ще бъде и за в бъдеще, когато телата ни ще станат други, по-фини, по-етерни. Засега обаче, приемаме твърди земни храни. И всяка една от тях въздейства - с вкуса си и с елементите си - химически, както и с енергията си. Всяка храна всъщност е стимулатор - води до подобни процеси в организма - отделя се допамин - веригата на възнаграждението в мозъка ...

Кофеинът сигурно е токсин. А кое не е? Мислите ли, че ако ядете само сурови храни, ще живеете вечно? не мисля! Храната освен това е и изкуство - приготвянето и, самият ритуал н ахранеен. Има и социална, и комуникативна стойност.

Просто умереност във всичко - а това се постига с ясно силно съзнание!

Линк към коментар
Share on other sites

Буболече, кажи какво мислиш за ръж, леблеблия и инка?

Иначе аз кафе пия рядко. Преди години (като бях на 15) и излизахме с приятелки, опитах кафето. Действаше ми като наркотик. Зъбите почваха да ми треперят, започвах да се смея, усещах как се превъзбужда нервната ми система.

Майка ми не пие кафе, защото и става зле.

Редактирано от wonderful
Линк към коментар
Share on other sites

Не съм пробвала нито ръжено кафе нито от инка. В книгата, която съм цитирала по горе има няколко рецепти за кафе от ръж и кафе от жълъди, които пише, че са полезни. Имам малко негативно мнение спрямо инката. Както споменах дори и безкофеиновото кафе е също толкова вредно, защото извличат кофеина от него чрез химикали. Аз лично обичам зелен чай - действа ми освежаващо и тонизиращо. Не знам до каква степен води до пристрастяване, защото поне при мен не съм усетила такова.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

9/10 учени (лекари) потвърждават факта, че кафето е повече вредно, отколкото полезно.

И аз като повечето хора си мислех, че щом е толкова разпространено и рекламирано няма да е толкова опасно за здравето.

Преди изобщо не пиех кафе. Последните няколко години пиех от време на време. От половин година не съм пил и не смятам да пия. Както и черен чай. Идеално се чувствам - много по-енергичен като цяло от преди. Да, естествено не е приятно когато не си спал достатъчно, а на другия ден се изисква да се върши работа. Но това е цената на неправилното спане най-вече, а оттам и на хранене и въобще целия начин на живот.

В България трите най-разпространени легални наркотични вещества са алкохолът, тютюнът и кафето.

Браво на тези, които са спрели употребата му. И без това кофеин се съдържа и в черния и в зеления чай, както и в какаото - тоест във всички изделия направени с какао.

Кафето влияе на централната нервна система, залъгвайки я че всичко е ОК. Идващата енергия при употребата му няма от къде да се появи ей така. Това става за сметка на тялото. Помислете върху това. Ако не вярвате спрете кафето и ще видите ефекта. Все пак да не забравяме, че кафето е познато едва от няколко столетия на човечеството. Което само по себе си говори, че човек спокойно може да мине и без него.

Линк към коментар
Share on other sites

В една от книжарниците на НБУ бях видял книга: "Глобалната кофеинизация". Замислих се за бума от кафе машини навсякъде ...

Линк към коментар
Share on other sites

Четейки темата за кафето се ужасих от вредния начин по който живея..работя от години сред химикали,

нерви,напрежение..няма какво да добавя към написаното от всички,съгласна съм.Остава мисълта за

чистотата на детството,към която се обръщам често.. :sleeping: .

Сила и благоденствие за всички! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

В кафето има много, много антиоскиданти - повече отколкото в повечето хвалени други храни .. Което ме навежда на мисълта че безкофеиновото кафе може би е доста полезно и почти безвредно... ;)

До Буболече: относно мурсалския чай (който има и други имена) - мисля че повечето на пазара вече е от плантации... :)

:feel happy: :feel happy:

Редактирано от Любо
Линк към коментар
Share on other sites

В кафето има много, много антиоскиданти - повече отколкото в повечето хвалени други храни .. Което ме навежда на мисълта че безкофеиновото кафе може би е доста полезно и почти безвредно... ;)

А какви са те - антиоксидантите? И в какво природно състояние на равновесие?

Поздрави

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Благодаря че пита, братко, разрових се малко.

Кои точно са - предимно за хлорогенова киселина срещнах.

Но не съм проверил твърдението си на 100% за жалост. В нета има противоречиви информации за количеството антиоксиданти в кафето, изседванията им са млади...

Линк към коментар
Share on other sites

Чаят наистина е по-полезен и по-безвреден от кафето.

Всепак не бива да изпадаме в крайности :rolleyes: Мисля че малки дози ''отрова''(кафе ,черен, зелен чай) са полезни за организма

иначе май се изнежваме.

Линк към коментар
Share on other sites

Все пак не бива да изпадаме в крайности. Мисля че малки дози ''отрова''(кафе ,черен, зелен чай) са полезни за организма....

:thumbsup:

Аз си позволявам по една чашка от кафявата отрова всяка сутрин.

Като почитател на тази напитка да споделя някои мои наблюдения:

Чаша Еспресо оказва много по-голямо влияние върху кръвното налягане (15 единици нагоре), отколкото чаша филтър кафе (5- max 10 единици повишение). Филтър кафето по-слабо дразни стомаха; естествено зависи и какво е качеството - дали е прясно изпечено/препечено.

И една подробност - болшинството жени не могат без сутрешната чашка кафе. Някои получават главоболие, ако не пийнат от елексира. Ще кажете - вредни навици. Но голяма част от представителките на нежния пол правят спазми на фините кръвоносни съдове, намиращи се на слепоочията. И за тях това е най-лесния, не казвам правилен, начин да се разреши този сутрешен проблем.

Бъдете здрави :3d_047:

Линк към коментар
Share on other sites

Чаят наистина е по-полезен и по-безвреден от кафето.

Всепак не бива да изпадаме в крайности :rolleyes: Мисля че малки дози ''отрова''(кафе ,черен, зелен чай) са полезни за организма

иначе май се изнежваме.

Да, така е. Обаче: и в чая и в кафето има значително количество кофеин. Предимството на чая пред кафето е, че съдържанието на кофеин е малко по-малко (и то в не много силните чайове, дори някои са по-силни от кафето - имам в предвид за истинския чай, който се произвежда от чаеното растение) и съдържащите се т. нар. полифеноли забавят абсорбцията на съдържащия се в него кофеин, като по този начин удължават тонизиращия му ефект. И двете напитки съдържат антиоксиданти (флавоноиди), но трябва да се гледа крайният резултат от консумацията им. Защото антиоксиданти има в толкова много полезни храни, че направо е жалко ако хората се хващат за тази дума 'антиоксиданти' и най-спокойно си поемат кофеин.

И не се подвеждайте от реклами и хора, които уверявят, че примерно 2-3 чаши кафе на ден е нормална доза :wacko:

Всичко е с комерсиална цел , всичко е с цел някой някъде да си напълни джоба. За съжаление. Защо например няма реклами за ябълки :whistling:

Линк към коментар
Share on other sites

Прав си.

Няма реклама и за пчелните продукти icon_sad.gif

Всъщност организма сам подсказва от какво има нужда

рекламите наистина подклаждат само навика .

Линк към коментар
Share on other sites

Защото антиоксиданти има в толкова много полезни храни, че направо е жалко ако хората се хващат за тази дума 'антиоксиданти' и най-спокойно си поемат кофеин.

Всичко е с комерсиална цел , всичко е с цел някой някъде да си напълни джоба. За съжаление. Защо например няма реклами за ябълки :whistling:

:thumbsup2: Ако има равномерно реклами и за наистина най-полезните и същевременно безвредни средства и методи, колкото и за насилено набутваните, последните ще изчезнат по закона за търсенето и предлагането за броени месеци от пазара! Но това не е така и в резултат се получава нещо като тест за интелигентност - дали без съществени реклами да си ползваш наистина доброто, или да се подведеш по рекламите? :rolleyes: Е, има и изключения, когато наистина хубави неща стигат до масово оповестяване, както и да се предупреждава масово за наистина нежелателни работи; кофеиновите продукти обаче са чист образец за силата на рекламата спрямо неоптимални (най-меко казано| за организма продукти, докато в същото време се подценяват например билковите чайове и екстракти без кофеин, свежите сокове от плодове и зеленчуци, кълновете и т.н. :sorcerer:

Въпросът за изнежването е твърде разтеглив. Ние вече сме подложени на толкова вредни въздействия, че едва ли премахването на 1-2% от тях би ни "изнежило"... А иначе е вярно, че не бива да се приплашваме до смърт от различните вредности, което обаче не означава да бъдем безразборно податливи към тях! Ето, ако някой от дъжд на вятър, в компания, или когато наистина иска да свърши повече работа, пие кафе или яде шоколад е едно, а когато счита, че без тях не може и постоянно вдига количествата, е съвсем друго. Но поне за мен е по-лесно когато смятам, че нещо не е подходящо за мен, да го изключа съвсем или почти - 99-100%, отколкото да го приемам веднъж седмично. Още повече, че никак не се чувствам добре от него, не съм от флегматиците, на които поне външно не личи да им влияе толкова силно... Нали, ако човек например е свръхчувствителен към черния пипер и получава болки в стохама и бъбреците винаги, когато го яде, въпросът не е в това, че може да се изнежи, а че може вредните ефекти да се сумират?! Следователно, вместо да робува на теорията за изнежването и така да продължава да се влошава, той би следвало да гледа състоянието на тялото и ума си! В крайна сметка, човек лесно си измисля самооправдания, но в крайна сметка лъже сам себе си, добре все пак е да се пусне от тоя омагьосан кръг, много по-приятно се живее без заробващи зависимости, с каквито и гланцове да ги покриваме самите ние или да ни ги представят по ТВ-то! :dancing yes:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

когато смятам, че нещо не е подходящо за мен, да го изключа съвсем...

да гледа състоянието на тялото и ума си!

да се пусне от тоя омагьосан кръг, много по-приятно се живее без заробващи зависимости

:feel happy: :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

..докато в същото време се подценяват например билковите чайове и екстракти без кофеин, свежите сокове от плодове и зеленчуци, кълновете и т.н. :sorcerer:

Точно! Даже като разберат повечето хора, че си хапвам кълнове едва ли не ме вземат за луд <_< защото за тях, непросветените няма нищо по-хубаво от една огромна пържола и естествено задължителния към нея алкохол... :3d_136:

Линк към коментар
Share on other sites

И една подробност - болшинството жени не могат без сутрешната чашка кафе. Някои получават главоболие, ако не пийнат от елексира. Ще кажете - вредни навици. Но голяма част от представителките на нежния пол правят спазми на фините кръвоносни съдове, намиращи се на слепоочията. И за тях това е най-лесния, не казвам правилен, начин да се разреши този сутрешен проблем.

Повече течности, богата на витамини и минерали - особево магнезий и В6 - диета, хармонизиращи упражнения. Има и билки без кофеин, които регулират кървоносните съдове - глог, розмарин, гинко... Лесните начини в днешно време за съжаление рядко са правилни, а в случая освен това не се касае само за мимолетен и външен проблем - като например дали да намажеш някоя раничка с билков крем или само със зехтин - макар и в различен срок ще зарастне и в двата случая. Но не, тук става въпрос за ранен признак на един сериозен спад в общите приспособителни възможности. Вместо да се заглушават тези сигнали, добре е да им се обръща внимание, защото не е нормално нито, мъж, нито, жена, дете или който и да е, да не се чувства добре без кофеин или друг стимулатор! :3d_019:

Линк към коментар
Share on other sites

това щях да казвам ама забравих: в 120г. млечен шоколад се съдържа същото количество кофеин колкото в чаша нес кафе (60мг). А пък в натуралния черен шоколад е 2,8 пъти повече.. и това само в шоколадите, ами другите какови неща дето бълват навсякъде по реклами.. :thumb down:

Линк към коментар
Share on other sites

Хубава е, че в темата не се оформят крайни привърженици на кафето. :3d_022:

В едно изследване четох, че 1 чаша кафе изисква долълнителното изпиване на 2 чаши вода. На всяка напитка съпоставяха допълнително количество вода, което трябва да приемаме, за да отмием 'вредния' ефект. И поясняваха, че количеството вода (в литри), необходимо за правилното функциониране на организма се получава като телесното тегло в кг се умножи по 0.3. Според изследващите, под необходима течност се разбира само водата, останалото е допълнително. Много хора си мислят, че изпивайки 1.5 литра чай, сок или нещо друго, са осигурили необходимите течности за организма. Да, ама не, както се оказва според някои схващания.

Тъй като пия само вода (никакъв алкохол) - редувайки минерална с изворна, като последната ми е предпочитана, не смятам че чак толкова много ще се увредя, ако пия кафе. Всеки сам отговаря за здравето си, нали? Не приемам, за себе си, кафето нито като стимулатор, нито като лекарство, камо ли пък наркотик. Както не смятам, че 1-2 чаши бира биха навредили на някого.

И ви предлагам да разширим малко темата:

Включвате ли бирата и друг вид алкохол към 'отровните' напитки? И ако 'да', как компенсирате тяхното изхвърляне от организма, когато се изкушите да си пийнете?

Редактирано от Ася Иванова
Линк към коментар
Share on other sites

Доказано е че от алкохола организма

се очиства за дни

а от цигарите дори и да са отказани очистването става за месеци години.

Както споменах според мен малки дози отрова не са чак толкова вредни;

като чаша вино/бира

твърдят че 30 тина грама акохол на ден е полезен , но пак си е до организма .

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...