Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Кафето - стимулатор, лекарство или наркотик?


Recommended Posts

А някой знае ли какво съставки има в нес кафето? ( Освен задължителниет консерванти). Дали то е по-вредно от кафето или обратно?

Благодаря за прекрасните рецепти!

За нес кафето:

-то има по-малко консерванти поради спецификата на изсушаване и добро пакетиране;

- по-трудно се метаболизира от огранизма;

-най-добре е да се купуват кафета във вакуум опаковки;

- най-вредни са безкофейновите кафета!!!!!!!!! Защото се използват оловни съединения, за да се екстрахира кофейна. Но част от тях остава и в търговския продукт.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Тук ще призная неспасяемата си лакомия за кафе...

От всичко се отказвам леко и безпроблемно но този ароматен наркотик ме владее. Не аз го пия а той мен :o /все се сещам за едни гъби.../

И не мога да го откажа. Не че не искам, не мога. Какво ли не пробвах вече. :unsure:

Редактирано от infinity1305
Линк към коментар
Share on other sites

Кафето изнервя! Като се замисля всички спокойни и уравновесени хора, които познавам, не употребяват кафе.

П.П. Сега някой да не вземе пак да се обиди. Всеки е свободен да пие каквото си иска.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Кафето изнервя! Като се замисля всички спокойни и уравновесени хора, които познавам, не употребяват кафе.

П.П. Сега някой да не вземе пак да се обиди. Всеки е свободен да пие каквото си иска.

Хората които харесвам и уважавам пият кафе.Те са спокойни и уравновесени. :3d_047:

Линк към коментар
Share on other sites

И не мога да го откажа. Не че не искам, не мога. Какво ли не пробвах вече. :unsure:

Инфинити, а защо искаш?

Линк към коментар
Share on other sites

Кафето изнервя! Като се замисля всички спокойни и уравновесени хора, които познавам, не употребяват кафе.

Хората които харесвам и уважавам пият кафе.Те са спокойни и уравновесени. :3d_047:

Ами според мен преди всичко е важен темпераментът на човека. Кафето няма чак такава тежест, че да промени темперамента.

Линк към коментар
Share on other sites

Кафето изнервя! Като се замисля всички спокойни и уравновесени хора, които познавам, не употребяват кафе.

Хората които харесвам и уважавам пият кафе.Те са спокойни и уравновесени. :3d_047:

Ами според мен преди всичко е важен темпераментът на човека. Кафето няма чак такава тежест, че да промени темперамента.

Точно така е!Един холерик и без кафе си е холерик. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Кофеинът, освен в кафето, се среща в над шейсет растения - чай, какао, гуарана, както и в продуктите, направени от тях – шоколад, студени чайеве, безалкохолни.

Всичко, което пием или ядем влияе върху нашето здраве (физическо и психическо). Така че да обвиняваме само една напитка или само една храна за някакви проблеми - няма логика. Както винаги нещата са комплексни. Ако за едни намаляването на стреса е чрез чаша кафе, при други е с цигарка в ръка, при трети - чаша ароматен чай. Всеки с порока си :P .

Линк към коментар
Share on other sites

'granat1'

Точно така е!Един холерик и без кафе си е холерик. :)

Какво ще му стане на огъня като му сипеш бензин.

Редактирано от braman
Линк към коментар
Share on other sites

Дори и "Вредното" кафе, считам, че по една чаша на ден не е толкова вредно и разстройващо нервите. Всичко си е индивидуално, някои хора от една чаша и се разтрепарват, а други от три кафеварки спят като къпани, така, че всеки трябва да процедира според собственитя си организъм и това как се чувства.

Линк към коментар
Share on other sites

И не мога да го откажа. Не че не искам, не мога. Какво ли не пробвах вече. :unsure:

Инфинити, а защо искаш?

Зависимостта ми е навик, а не необходимост, затова...

Не употребявам никакви газирани напитки, или сладки напитки, изобщо - пия само чиста вода, много рядко чай /предимно в студените месеци/, и това кафе - като някакъв порок го приемам :D защото не се поддавам на изкушението след аромата му, или ако не го употребявам известно време, а именно навик - ставам сутрин, механично пускам машината, правя си кафе, после още едно, по-късно през деня пак, и вечерта също... винаги по едно и също време, винаги по един и същи начин, в една определена чаша и с винаги същите добавки... - ужас някакъв :D добре че не винаги го допивам...

Стане ли време за кафето прекрасно знам, че става дума за навика, а не за удоволствието от ароматната напитка. И пускам да се пълни в чашката...

Никак не се чувствам добре, зависима от навици. :o

Редактирано от infinity1305
Линк към коментар
Share on other sites

Щом искаш да опиташ, имам идея -

опаковай кафемашината в кашон и я скрий в гардероба.

Подготви си от вечерта друга напитка, която да вземеш вместо кафето.

Но не смятам, че трябва да усещаш навика си като слабост. Навиците са за удобство и хабене на по-малко ментална енергия.

На мен ми стана навик сутрешната гимнастика, преди това беше много трудно, но ето че вече върви без да се замислям.

Линк към коментар
Share on other sites

Кафето е "енергиен вампир" тъй като не ни дава енергия, а напротив, принудително изчерпва резервната ни енергия складирана в клетките, създавайки временно чувство за прилив на енергия.

Полезно е при жени с ниско кръвно, тъй като го повдига, а и организмът им е привикнал от дългогодишната му употреба.

Опасно е, наред с черният и зеленият чай, при хипертоници, а опасни за живота им са т.н. "Енергийни" напитки, съдържащи кофеин, колкото 12 - 15 кафета заедно!

По света се пие само кафе "Арабика" а Индонезийската Робуста, която съдържа 4 пъти повече кофеин, се използва за промешлени цели. Нес кафето също е по-силно от Арабиката.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Не обичам кафе. Когато не обичаш нещо и малко по-трудно е да се пристрастиш към него, и обратното. Въпреки че веществата , които имат тази сила си действат пристрастяващо...

Линк към коментар
Share on other sites

Кафето - стимулатор, лекарство или наркотик?

А може ли да е просто удоволствие? ;)

Аз много обичам да пия кафе. Не просто да го пия, а цялата церемония по приготвянето ми е много успокояваща. Имам си керамична ръчна кафемелачка с дървено чекмедженце, специален буркан от същата бяла керамика, с вакуум в който държа кафето винаги на зърна. Всяка сутрин смилам 1 доза кафе, за да е прясно и ароматно, кафеварката ми е за 4 малки или 2 големи кафета, които изпивам до обяд. Винаги с малко мляко. :)Никъде другаде не ми се услажда кафето така, както у дома, когато си го приготвям аз.

За мен това е "Добро утро церемония" и ми доставя малко сутрешно удоволствие.

Бях много тъжна, когато заради хомеопатия ми се наложи да прекратя церемонията.

Но за мой късмет точно тогава съпругът ми се върна от Китай и ми донесе специален сервиз и каничка за приготвяне на чай за чайна церемония :D.

При което целият този ритуал започна с чая. Винаги с малко мляко.

След 10- тина дена, не просто не ми се пиеше кафе, а аромата на кафето ми стана много тежък дъха ми се промени, всичко стана много свежо в мен. Изборът ми на чай разбира се не беше случаен от зеления чай- белия, който не е минал през ферментация, като черния, зеления и жълтия, а е накъсани сушени връхчета.

И така половин година.

След което полека - лека отново се върнах към кафето.

Което всъщност нито ми вреди, нито ми помага, просто нещо което ми носи удоволствие.

Несъзнателно се получи едно редуване, идва момент в който получавам пренасищане с кафе и минавам на чай и обратното, но и двете напитки за мен са свързани с чисто психическо удоволствие, никаква физическа зависимост. когато нещо се обърка например и не успея да пия кафе в къщи, мога да не пия и цял ден, не ми пречи.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

О, домашната церемония, да! Аз пия кафе заради удоволствието да споделя тази церемония с близките си, които обичат кафе. Всъщност много неща ям и пия поради тази причина и смятам, че само печеля от такива моменти. Много хора се боят от захар и сметана, но колко вкусно може да бъде едно кафе подправено с тях и изпито сред сладки приказки? Иначе аз обикновено го пия в много малко количество и неподсладено, а като го подсладим става празнично кафе :) - нещо като обикновена и тържествена церемония.

Линк към коментар
Share on other sites

Кафето - стимулатор, лекарство или наркотик?

..............................

Бях много тъжна, когато заради хомеопатия ми се наложи да прекратя церемонията.

....................................

Диди, това е остаряло правило, кафето щом по принцип не влошава човек, то не пречи и на хомеопатичното лечение! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

С времето обаче организмът привикна и сега ми се пие всеки ден и рядко минава ден да не си направя кафе или да не си купя от барче... :1eye:

Точно това е. Привикнах и аз да пия по 2 чашки на ден. По едно време редуцирах само на една сутрин, но не мога и не мога да се откажа от кафето. Спирал съм да го пия 5-6 дена или седмица и после пак.

Не е много полезно, но ако не се прекалява с него, мисля че няма да навреди!:dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

През миналия или през по-миналия век искали да докажат колко вредно е кафето. Двама братя близнаци излежавали доживотна присъда. На единия давали само кафе, на другия - чай. Този с кафето живял по-дълго...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Кафето помага на жените в стресови ситуации

coffee3.jpg

Жените трябва да пият силно кафе, ако искат да задминат колегите си мъже в работата. Учените от университета в Бристол изяснили, че именно кафето повишава производителността на женския труд в стресови ситуации, съобщи Telegraph.

При мъжете обаче ароматната напитка в големи количества има обратен ефект. Представителите на силния пол, пиещи повече кафе, стават по-малко уверени в себе си и имат нужда от повече време за изпълнение на задълженията си.

Конкретната задача, която си поставили учените, била да определят как точно влияе кафето на хора, които вече се намират в стресова ситуация.

В експеримента участвали 64-ма мъже и жени, разделени по двойки „жена-жена“ и мъж-мъж“.

На всяка двойка дали задача за изпълнение, включваща преговори, главоблъсканици и тренировки за паметта. За създаването на стресова ситуация на доброволците казали, че трябва да направят презентация.

След това на участниците дали чаша с кафе с кофеин и без. Наблюденията продължили. В резултат ефективността на работата на мъжете в състояние на стрес след употреба на кафе с кофеин рязко падала, докато при жените се повишавала.

В нормални ситуации кафето защитава от диабет, болест на Алцхаймер, пази черния дроб и дори стомашно-чревния тракт.

изт.

Линк към коментар
Share on other sites

Обичам хубавото кафе,харесва ми ароматът,доставя ми удоволствие.

Сутрин пия едно дълго кафе,арабика от екологични райони,изпечено на слънце,

без химии в него,с добавка от оризово мляко,понякога с лъжичка мед...

Не се смятам за зависима.

Кафето е диуретик,изкарва водата от организма,така че не става за хора с ниско кръвно.

Те трябва да пият повече вода и да поемат сол,която да я задържи в организма,

за да им се покачи кръвното...

Линк към коментар
Share on other sites

През миналия или през по-миналия век искали да докажат колко вредно е кафето. Двама братя близнаци излежавали доживотна присъда. На единия давали само кафе, на другия - чай. Този с кафето живял по-дълго...

Дали пък Кафеената мафия не му е помогнала?...

Линк към коментар
Share on other sites

Напоследък забелязвам в себе си желание да си пийвам кафенце по-често! Дали кафето води до адикция? А полезно ли е? Ако е полезно, в какви количества е добре да се пие?

Или е по-добре, по аналогия с хероина, който се заменя с по-бавно разтварящия се и по-малко вреден метадон, кафето да се замени с черен чай, който също има доста кофеин, но се разтваря по-бавно?

Преди години не пиех кафе въобще. Започнах с малко, рядко и случайно ...

С времето обаче организмът привикна и сега ми се пие всеки ден и рядко минава ден да не си направя кафе или да не си купя от барче... :1eye:

Всичко зависи от количеството ,но при всеки човек нормата е различна ,относително е .

Линк към коментар
Share on other sites

Аз пък за две години съм изпил три кафета. Последното преди месец и то просто защото така се стекоха обстоятелствата. Кафето никак не ми липсва, а преди пиех почти всеки ден по две – сутрин и следобед. Не знам за кръвното (не си го меря) нито усещам промяна в работоспособността или в тонуса. Чувствам се съвсем добре, както и когато пиех кафе, само дето навика отсъства.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...