Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Дишането


Димо

Recommended Posts

Силно впечатление ми е правила връзката, която Учителя прави между дишането и пречистването на умствения и сърдечния живот на човека:

Дългият живот зависи от правилното мислене и чувствуване, от дълбокото и правилно дишане. Правилното дишане помага за оформяне на характера, усилва светлината на ума, прави лицето красиво. ...

Всяко вдишване цели регулирането и пречистването на желанията, а всяко издишване е свързано с пречистването на мислите. ... Дробовете представят сито, чрез което се пречистват умственият и сърдечният живот на човека. Ще помните: когато дишате, обикновено ще правите 10 - 12 вдишвания в минута; когато се упражнявате, ще правите от 4 до 1 вдишвания в минута. Ще започнете от 4 и постепенно ще слизател Ако стигнете до 1 вдишване и издишване в минута, вие сте придобили много нещо. Ако иска човек да бъде здрав, трябва да стигне до 10 вдишвания в минута. Щом се увеличат на 20 вдишвания в минута, скъпо ще плати. Това вече не е живот. Има връзка между слабата памет, и дишането. При слабото, неправилно дишане много малко прониква прана в мозъка.

Книга за здравето - стр. 131

Започнах да наблюдавам себе си и децата и забелязах, че когато човек усети някакво силно желание и започне да диша по начина, описан от Учителя, усеща прилив на радост - като че ли изживява предварително представата за изпълненото желание. Ако в желанието, обаче, има някакъв негативен елемент - дишането каточ е ли се накъсва и настъпва почти спазъм. Ако в такъв момент човек обърне внимание на дишането - не толкова на желанието си, като че ли енергията се преразпределя и след няколко дълбоки вдишвания желанието или се е стопило или се е почистило.

Много полезно е това, когато децата са превъзбудени от нещо и напират упорито да изпълнят своите намерения - "Я покажи сега колко много искаш да стане това :)" - ръчичките се изпъват силно нагоре и после описват дъга надолу. Така се отварят добре дробчетата. После викът "Еееееееееей " заставя детето да поеме дълбоко въздух, а издишването на "тооооооооооооолкова" помага за бавното изпускане. Ако успеете да ги подмамите да ви го покажат няколко пъти, често се оказва, че са забравили за желанието или вече не е толкова силно или са склонни на промени и убеждение.

Хубаво е възрастният и детето да правят това упражнение заедно - така и възрастният овладява желанието си на всяка цена да се противопостави на детското желание и порив и по време на издишването получава време и идеи как да намери изход, който да задоволи и зарадва и двете страни.

В този смисъл дишането мноооого помага да се изгради търпението:

За развиване на търпението специално ви препоръчвам да дишате дълбоко. Търпението е свързано с дишането, с дихателната система. Колкото по-дълбоко диша човек, толкова е по-търпелив. Дишайте дълбоко и задържайте дишането си 10 - 20 - 30 и повече секунди. Търпението се увеличава право пропорционално на секундител Ако човек диша 1-2 години наред правилно, дълбоко, той ще развие в себе си известна дарба и способности. Той ще стане по-търпелив, по-разсъдлив; ще развие въображението си, ще придобие по-голямо спокойствие.

Който диша бързо, има слаба воля. Приложете волята си при дишането и постепенно намалявайте броя на вдишванията: от 20 слизайте до 19, 18, 17, 16, 15. Ако можете да стигнете до 10 вдишвания в минута, това ще се отрази здравословно върху организма. Който иска да усили волята си, да диша бавно. Човек трябва да започне да задържа въздуха в дробовете си от 20 секунди и всеки ден да увеличава по няколко секунди. Постигне ли това, човек лесно ще се справи с мъчнотиите и противоречията.

същият източник

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 weeks later...

При издишване не трябва да се оставя в белите дробове въздух. Всички болести се дължат на това, че човек оставя голямо количество въздух в белите си дробове при издишването

Изворът на доброто - Правилното дишане

Като че ли обръщаме повече внимание и влагаме повече усилия във вдишването и задържането. Всеки, който е опитвал, обаче, да проследи издишването и да се постарае да изчисти напълно дробовете си от въздуха, е усещал, че за това се изисква доста по-сериозно усилие на гръдния кош и на диафрагмата. При това накрая се включва и центърът за недостиг на въздух и се изисква и воля и търпение.

Пеенето много помага да се развият. Когато човек пее, разпределя въздуха при издишването и не може да спре на неподходящото място, за да поеме въздух. Фразата го заставя да изтласка докрай въздуха.

Опитайте да издържите докрай фразата на Аум и ще усетите как дълбоко поетият въздух свършва окончателно точно в края на стиха. Преди да се започне следващата дробовете като че ли знаят колко ще им е нужен и се отварят сякаш сами...

Линк към коментар
Share on other sites

Зад дишането стои съзнанието, зад него мозъка и тялото, а кой знае може би и хипотетичната душа/ енергийни тела. В последно време - месеци и години, почти всеки ден излизам на терасата сутрин и заедно с гледането на слънчвевото зарево, дишам. Голяма прелест е. Дишането е по-грубо и по-външен метод за работа със съзнанието от молитвата/ формулите и медитацията. Чувствам го като един по-твърд инструмент, който разбива енергийните пелени и след него съзерцанието е по-добро и качествено. С годините ми е станало навик като чета или работя нещо на компютъра да задържам дъха, почти автоматично - концентрацията се вдига и паметта се освобождава за приемане на информация - когато дишането е плитко, умът сякаш бяга след него и съответно обработката на информацията се затруднява - мисленето и запаметяването.

Напоследък правя по малко алтернативно дишане - лява, дясна ноздра - нямам много опит с него, винаги съм го подминавал, било ми е скучно ... :) а си мисля, че е нужно - води до баланс между мъжкото и женското.

Дишането само по себе си не е панацея обаче! Когато сексът, сънят, храната, мисленето и чувстването са накриво, дишането не помага много. Когато обаче те са о'к и зад дихателната практика стои една хармонична невромедиаторна база, дишането, заедно с кратки формули и съзерцание е просто врата към щастието! Буквално! като седнеш в утринната свежест на изгрева, вътрешната хармония резонира с външната - тази зад шума и грубите градски вибрации. Разбира се, самото дишане подпомага хармонията, но само то е слабо, за да я установи ако мисълта, пореодената от нея емоция и поведение са накриво.

Сутрин след сън тялото е особемо чувствително към дишането. Тогава всяка вдишка е като вода за жаден пътник. Чувстваш как праната циркулира в теб сякаш си във водовъртеж, сякаш си вземаш душ от вибрации, красота и светлина. А поддържането на това чувство през деня зависи не само от дишането но и от изборът на волята, която контролира мисълта - а мисълта задейства дадено чувство и съответно преживяване и постъпка.

Линк към коментар
Share on other sites

Нещичко за дишането от йога-школата Изкуството да живееш, в която имам опит.

Сударшан крия е комплексна дихателна практика, извлечена от йогийската наука за дишането. Тази уникална дихателна практика използва специални ритми на дишане, за да възстанови душевната ни хармония чрез постигане на баланс между тялото, ума и духа ни. Негативни мисли и емоции се складират във всяка клетка на нашето тяло под формата на токсини, които предразполагат към заболявания.

Техниката Сударшан Крия обогатява клетките с кислород и изчиства токсичните вещества от тях, с което подпомага функционирането на различните органи и системи в тялото. След практиката човек се чувства спокоен и концентриран, с по-бистър поглед към света и себе си, пълен с енергия и радост.

Научни изследвания: http://www.artofliving.bg/partone/science.shtml

Линк към коментар
Share on other sites

Сударшан Крия не прилича ли на Бхастрика дишането? Мои познати бяха ходили в тази йога школа в София и както ми го описаха, много прилича на бхастрика, но с вдигане и спускане на ръцете. Така ли е?

Линк към коментар
Share on other sites

Сударшан Крия не прилича ли на Бхастрика дишането? Мои познати бяха ходили в тази йога школа в София и както ми го описаха, много прилича на бхастрика, но с вдигане и спускане на ръцете. Така ли е?

Сударшан крия е отделна техника. При нея ръцете не се движат, те са отпуснати. Дишането, при което имаме вдигане и сваляне на ръцете си се нарича точно бхастрика. :) То се прави преди Сударшан крия, но е отделно от нея.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Интересно и ентусиазиращо наблюдение за мен е, съвпадащо с концепциите на Йога,

че обикновено през деня е активен мъжкият енергиен канал в етерното тяло - Пингала (десният),

а през нощта - женският - Ида...

Наблюдението е че през деня лявата ми ноздра обикновено е полу(запушена),

а през нощта дясната ми ноздра е така.

Удивителното е че това досега винаги е било факт (10-20 пъти досега съм се уверявал), значи тази енергия най-вероятно си съществува...

Спроед Йога, ако енергията е хармонизирана, може да тече в централния канал - Сушумна. (Тогава и двете ноздри са отпушени.)

Един начин да се прехвърли от единия в другия канал, е да се легне на странaта която искаме да "запушим"...

Редактирано от Любо
Линк към коментар
Share on other sites

Кратък видеоматериал за школата, на която симпатизирам Изкуството да живееш, излъчен в новините на бТВ тези дни, заедно с кратки интервюта с намиращият се в момента в България индийски инструктор Шива Прасад, и българските инструктори Евгения и Красимир, където те говорят за тези техники:

http://www.btv.bg/news/news_details.pcgi?cont_id=119197

Линк към коментар
Share on other sites

Виждам, че докато в оригинални текстове се държи много на предварителните условия, особено ако ще се практикува усилена пранаяма, в новите инфо източници тези условия се подценяват или изобщо не се споменават. А самата основа на тази наука почива на положението, че дишането е взаимно свързано с цялостната човешка проява - труд и почивка, стойка на тялото, психонастройка, хранене, хигиена и т.н. Нередностите в тези отправления причиняват трайно неправилно дишане и тогава няколкото минути раздишване или ритмизиране на дихателния процес ще бъдат от съвсем ограничена полза. Това, за което древните текстове твърдят, макари да преувеличават, че правилното дишане лекува всякакви болести, важи единствено при предварително урегулиране на начина на живот. може би сегашните популяризатори знаят това, но не го казват, за да не откажат предварително хората...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

А как ми успокоява нервите това ди6ане ! Правя го сутрин и ве4ер /при нужда и през деня :angry:/на открито ,като редувам ноздрите - ммм супер4е! и после ставам по4ти хармони4на :yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Вечер преди да си легна, отивам на терасата, която гледа към полето, слушам нощните звуци и дишам дълбоко и бавно. Това, което сте написали по горе е вярно. Не само чувствам, че се пречиствам, но и ме облива пълно спокойствие, забравям за всичко и остава само песента на щурците и свежия леко хладен въздух... :)

А какво мислите за малко по-ускореното дишане ( също дълбоко), което води до хипервентилация. Има ли някаква полза от него или носи повече вреда за организма?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

аз имам алергична астма(не е в тежка форма, за което съм изключително благодарна), която се появява всяко лято....всяко лято пия хапчета, това лято ...пих само антихистаминови .....и ако се наложеше от другите, но определено е по-добре от това да пия хапчетата, които увреждат сърцето(не че не съм ги пила, достатъчно <_<)....

та бих искала да се излекувам от това състояние, но незнам как и от къде да започна....не искам да е чрез традидионна медицина.....

макар това заболяване да ме е научило на самоконтрол и дисциплина.....вероятно означава, че имам сериозна пролука някъде в енергийните тела.....искам да се излекувам....

чрез определни техники за дишане дали може да стане това? и ако може в моменти на пристъп тези техники могат ли да бъдат изпълнявани?

казват, че медитация и духовно упражнение не се практикуват, когато човек е болен..това важи ли и в моя случай..?....или трябва някаква медицинска намеса..

забелязала съм, че мудрите по време на пристъп помагат.....опитах един път...

Линк към коментар
Share on other sites

Прелиствайки книга на Лазарев, останах много изненадана от разказ на пациент, който страдал от астма.Споделя, че пристегнал гръдния си кош колкото може силно и в продължение на три месеца останал така.Или по физически начин въздействал на дълбокото дишане и преодолял астмата...:thumbsup2:Много интересен факт, но не съм го изпитала, не съм имала подобно заболяване.

Линк към коментар
Share on other sites

Чувала съм за много добри резултати при дихателни проблеми постигнати чрез прилагане на метода на проф.Бутейко.

метод на проф.Бутейко

още

п.п. Аз никога не съм имала дихателни проблеми и не ми се е налагало да ползвам този или други методи.

Редактирано от granat1
Линк към коментар
Share on other sites

Прелиствайки книга на Лазарев, останах много изненадана от разказ на пациент, който страдал от астма.Споделя, че пристегнал гръдния си кош колкото може силно и в продължение на три месеца останал така.Или по физически начин въздействал на дълбокото дишане и преодолял астмата...:thumbsup2:Много интересен факт, но не съм го изпитала, не съм имала подобно заболяване.

благодаря за предложението и инфото.....задължително ще го опитам...

теорията му се доказва и при панически атаки.....тогава всъщност се получава хипервентилация, която задвижва цял биохимичен процес....бях чела съвети при панически атаки, да се диша в хартиен плик, за да се намали притока на кислород към мозъка и органите и по този начин целия процес да се ограничи....по този начин всички физиологични и биохимични реакции да се нормализират....

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Да супер е винаги, когато осъзнаваш и чувстваш че чрез вдишването приемаш самия Безпределен, когато задържаш въздуха Той те изпълва, и когато издишаш остава нещо в теб - Неговото благословение.

Формулите подпомагат да се свържем с Него, но може и без тях :).

Въздухът е носи Живата Светлина :) .

Поздрави,

Ради

Много правилно. И за мен дишането е свързано с приемането на някаква необяснима енергия, която ми помага в живота и развитието.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Дишането и за мен има голямо значение. Всяка сутрин при няколко по-сериозни вдишвания усещам приток на кръв в мозъка и просто се променя коренно нагласата ми към деня, който става специален, а не поредния работен такъв ;).

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Дишането в Тай Чи не се насилва. Оставя се да е естествено. В противен случай само са натрупва некоректна практика. За повече инфо, вижте сайта на Световната Чън Сяоуан Тайдзицюан Асоциация - България http://www.taiji-bg.com/

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Някой знае ли техники за дишане и ако да, може ли да даде по-подробна информация за тях, за различните видове и тяхното им предназначение?

Линк към коментар
Share on other sites

Тук има синтезиран материал с техники за дишане. Повече може да се прочете (и е много полезно заедно с техниките) - тук. Много удобно за четен е направен същият материал тук.
Линк към коментар
Share on other sites

Тук има синтезиран материал с техники за дишане. Повече може да се прочете (и е много полезно заедно с техниките) - тук. Много удобно за четен е направен същият материал тук.
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...

Линк към книгата е счупен, възможно ли е да пуснете нов?

 

"Има числа, приложението на които се отразява нездравословно върху човешкия организъм. За пример, числата 20, 22, 23, 24 и 25 се отразяват болезнено върху човека. Ето защо, ако човек прави упражнения за дишане и диша по толкова пъти на ден, колкото са дадените по-горе числа, организмът му ще се разстрои. Също така и бързото дишане е нездравословно. Който диша бързо, той се изтощава бързо и не може да свърши започнатата работа докрай. И бързото ядене е нездравословно. Като се храни, човек не трябва да бърза, а бавно да яде, за да не разстрои стомаха си. Именно в дишането и в яденето човек не трябва да бърза. — Кога бърза човек? — Когато го гонят, когато нещо го притеснява, когато не е свободен. Някои хора бързат и когато ходят. Едва излязат от къщата си и забързват. Видите ли, че някой човек още при излизането си забързва, ще знаете, че той ще се спъне някъде, ще се спре и няма да свърши работата си навреме. Правилно е в началото човек да върви бавно и постепенно да ускорява хода си.

Съвременните хора вдишват и издишват по 20 пъти в минута. Това е бързо дишане. При бързото дишане окисляването на кръвта става бързо, поради което част от нея не може да се пречисти. Тази е причината, където много хора имат повече нечиста, венозна кръв в организма си, отколкото чиста. При бързото окисляване на кръвта горенето в организма става неправилно, вследствие на което една част от горивните материали не могат да изгорят и се натрупват във вид на утайки по артериите и вените. Който диша бързо, има слаба воля. Приложете волята си при дишането и постепенно намалявайте вдишките: от 20 слизайте до 19, 18, 17, 16, 15. Ако можете да стигнете до десет вдишки в минута, това ще се отрази здравословно върху организма. Който иска да усили волята си, трябва да диша бавно. Силната воля е в състояние да регулира дишането, да го направи нормално. Волята се калява при съпротивления. Ако няма с какво да се бори, ако няма какво да преодолява, човек не може да кали волята си. Без мъчнотии и противодействия волята на човека отслабва. Тази е причината, поради която повечето богати хора са слабоволни. Те имат на разположение всичко, каквото им трябва, и не срещат мъчнотии за преодоляване. Някои богати хора мислят, че като заповядват на този и на онзи, имат силна воля. Който заповядва, огрубява, но не калява волята си. Волевият човек не е груб. В ръката на човека волята е чук, с който удря върху наковалнята и изработва ценни предмети. Като говорим за дишането, ние го свързваме със съзнанието, защото дишане без участие на съзнанието не е истинско, не е правилно. При съзнателно дишане и Божественият живот взима участие. Ако при дишането съзнанието на човека не е будно, той не може да възприеме благата, които са скрити във въздуха. Така и Бог крие благата си от онези хора, които нямат Любов към Него. И да им даде блага, те не могат да ги използват. Всички хора искат да бъдат здрави. Това желание е естествено, но те трябва да знаят, че здравето е свързано със съзнателното дишане. Ето защо, поне по три пъти на ден — сутрин, на обяд и вечер, преди лягане, човек трябва да употребява по 10–15 минути за дишане. Като диша, той трябва да благодари за въздуха, който приема, както и за благото, което се крие във въздуха. Това значи съзнателно дишане. Сегашният човек всичко прави, за всичко мисли, а за дишането най-малко. Той мисли как да спечели повече пари, как да стане щастлив, кога ще отиде на театър, на концерт и т.н. Той смята, че дишането е естествен процес, който става механически и няма защо да мисли за него. Вярно е, че дишането е естествен процес, но тъй, както диша човек, само горната част на дробовете взима участие. Долната част на дробовете не се пълни с въздух, поради което кръвоносните съдове в тази част губят своята еластичност и човек сам се задушава. Такова дишане е неестествено, наричаме го плитко, повърхностно, горно дишане. Следователно, като дишате, ще поемате въздуха бавно, спокойно, без никакво бързане. Като поемете известно количество въздух, ще го задържите в дробовете си, докато приемете от него онази животворна сила, която крие той в себе си. Няма по-голямо благословение за човека — да диша бавно и да задържа въздуха в дробовете си, докато приеме жизнената сила, т.е. праната, която носи в себе си. Докато не усетите тази сила в себе си, не изпущайте въздуха навън. Докато дробовете не се надуят като мех и не разширят гръдния кош, не трябва да изпущате въздуха навън. "

"Мнозина искат да се покажат пред хората като носители на нови идеи. Те говорят едно, а вършат друго. Това не са нови хора. Новите хора се отличават с търпение и самообладание. Преди да се разгневят, те са обуздали гнева си чрез дълбоко дишане. Те поемат дълбоко въздуха и дълго време го задържат в дробовете си. Така те трансформират състоянието си и не се гневят. Хората на новите идеи не се занимават с чуждите грешки. Да се занимава човек със своите или с чуждите погрешки, това значи да цапа ръцете си, ума и сърцето си. Той не желае да се цапа нито със своите грешки, нито с чуждите. Не само това, но той е готов, ако види някаква нечистота в своя приятел или ближен, да я очисти, без да го упрекне. Всяка нечистота, вън или вътре във вас, се отразява зле върху организма. Като знаете това, не допускайте ни една нечиста нездравословна мисъл в ума си, едно нездравословно чувство в сърцето си и една нездравословна постъпка във волята си. Ето защо, вечер, преди да си легнете, отделете 10–15 минути, да си дадете отчет, как сте прекарали дена, какви грешки сте направили. Изправете грешките в мисълта си, подишайте дълбоко и като се успокоите, легнете си. Сънят ви ще бъде добър и укрепителен. Дълбокото дишане успокоява нервната система. Колкото повече човек задържа въздуха в дробовете си, толкова повече енергия приема от него. Като диша човек така и нечистият въздух няма да му се отрази зле. — Защо? — По-малко въздух ще поема, а с това и по-малко прах и нечистотии."

"Помнете: Правилното дишане зависи от Любовта. Ще дишате дълбоко, ще задържате въздуха дълго време в дробовете си с Любов. Това ще правите три пъти на ден, по 10–15 минути. Дишайте с радост и с Любов, с лице засмяно, изправени. Гръбнакът ви да образува успоредна линия с правата, която съединява центъра на слънцето с центъра на земята. Гърдите напред, изпъчени, а не хлътнали навътре. Това са елементарни правила за дишане, които трябва да се спазват, за да бъдете здрави и добре разположени. Като дишате правилно, вие се свързвате с ритъма на природата и се укрепвате по дух и по тяло."
"Правилно дишане"

"Казано е в Битието: И вдъхна в ноздрите му дихание на живот, и стана человек жива душа. (— 2-ра глава, стих 7.) — Значи през носа Бог вдъхна в човека въздух и той прие Божествения живот. Ето защо, когато се намери в затруднение, човек трябва да диша. Като диша и поема въздух през носа си, той ще намери Господа. Като диша, човек започва да мисли. След мисълта идват чувствата. Който диша съзнателно, само той може да намери Бога. Господ казва на човека: Като дишаш през носа си, ще ме намериш и ще слушаш какво ще ти говоря. Въздухът е носител на електричество и на магнетизъм. Тази енергия минава през носа на човека и обновява нервната му система. Много методи има за дишане, но някои от тях са доста скъпи. За да изкарат един килограм розово масло, трябва да имат три хиляди килограма розови листа. Можете да си представите колко работници трябва да работят, докато съберат розите, докато ги сварят и дестилират, за да получат едва един килограм масло. При това положение, естествено е маслото да струва скъпо.Ценно е розовото масло, но още по-ценно е доброто разположение. Човек може да изкара доброто си разположение от въздуха, чрез носа. Чрез дишането вие можете да заставите мозъка си да мисли право, сърцето — да чувства право и стомаха — да работи нормално. Мнозина се гневят, нервират се, мислят криво. — Защо? — Не дишат правилно. Неправилното дишане е причина на много болести: главоболие, стомах, сърце, гърди и т.н. Кракът те боли, защото не дишаш правилно. Гръбначният стълб те боли, защото не дишаш правилно. Изобщо, всички болести се дължат на неправилно дишане. Бързото и повърхностно дишане е опасно за организма. То води към различни болести. Дишайте спокойно, плавно, с определен ритъм. Бъдете внимателни към въздуха, който влиза през носа ви. С него заедно влизат Божествените мисли, които подготвят пътя на човека към Божественото. Божието благословение пък минава в човека през горната част на мозъка, слиза перпендикулярно към физическия му мозък, после през носа, откъдето излиза навън.

Правете опити, сами да се лекувате чрез дишане. Ако ви боли глава, стомах или имате общо неразположение, правете сутрин, преди обяд и преди вечеря по 12–19 упражнения за дишане. Ако не сте упражнени в дишането, правете по шест упражнения. Всяко вдишване, задържане и изпускане на въздуха представлява едно упражнение. Значи шест вдишки, шест задържания и шест издишвания правят шестте упражнения. Като правите тия упражнения, умът ви трябва да бъде концентриран. Когато дишате, диафрагмата трябва да се вдига и спуска, да се свива и разширява. Диафрагмата представлява граница между духовния и физическия свят. Една от причините на сърцебиенето, задухата и някои гръдни болести се дължи на изместване на диафрагмата от естественото ѝ положение. Ако диафрагмата се повдигне по-високо, отколкото трябва, дробовете и сърцето се притискат и не действат правилно. Като поема човек дълбоко въздух, дробовете се напълват с въздух, натискат върху диафрагмата и тя се връща на мястото си, заема определеното си място, като граница между два свята — физически и духовен.

Правили ли сте опит, като дишате дълбоко, да четете мислено някоя молитва? Ако не сте правили такъв опит, започнете да дишате и да четете мислено Отче наш или Добрата молитва. Дишайте, задържайте и изпускайте въздуха спокойно, бавно, за да можете в едно упражнение да прочетете цялата молитва. Като правите упражненията с мислено четене на молитвата, ще усетите приятна топлина в областта на слънчевия възел. За да се убедите в силата на мисълта, трябва да правите опити.

Съвременните учени вярват само в онова, което могат да подложат на опит. Затова, именно, се явява спор, има ли живот на слънцето, на луната и на другите планети. Някои поддържат, че има живот на другите планети. Други отричат това. Сега се правят опити за съобщаване на земните жители с тия на луната. За да могат земните жители да влязат във връзка със съществата от другите планети, преди всичко те трябва да имат духовно разбиране за нещата. Днес научните факти са разпокъсани, без връзка помежду си, защото хората минават през различни болезнени състояния. Когато стабилизират своята нервна система и организират силите на своето тяло, хората ще разберат, че между всички факти, явления и закони на различните науки има тясна, неразривна връзка.

Днес хората не могат да се домогнат до духовната наука и да влязат във връзка с духовния свят, защото се занимават с обикновени работи. Всеки се безпокои от мисълта за утрешния ден. Всеки иска да знае как ще прекара физическия си живот. С една дума, всеки мисли за стомаха си. Трябва ли синът да се безпокои какво ще стане с него? Баща му и майка му го обичат. Те се грижат за него. Неговата работа е само да учи."

"Който не е упражнен в дълбокото дишане, нека задържа въздуха до две–три секунди и всеки ден да увеличава задържането с още една секунда. Като увеличава задържането на въздуха с по една секунда, в продължение на един месец, човек ще задържа въздуха до 30 секунди. Ако може да задържа въздуха до 30 секунди, той ще се справи с много от своите неразположения и болести. Главоболие, гръдна болест, стомах, парализация — всичко това изчезва. Следователно, чуете ли, че някой е болен, посъветвайте го да диша дълбоко. Ако не знае как да диша, той се отпуска, ляга на гърба си и казва: Да бъде волята Божия! — Да бъде волята Божия, това значи да движи човек ръцете и краката си свободно; да мисли, да чувства и да постъпва, както Бог мисли, чувства и постъпва."

"Закон за дишането"

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...