Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво означава за вас Волята Божия?


Донка

Recommended Posts

Искам да обърна внимание на волята във връзка с управлението..... Да управляваш означава да се жертваш. Коя е най-голямата жертва? Говорим за Божията Воля. На кого служи тя? Докато не разберем, че именно Волята на Бог ни служи и е в наш интерес, винаги ще има противоречие между Неговата Воля и нашата.....

По Божия Воля всички ние имаме своята Свободна Воля. И ако успеем да я синхронизираме с Божията, ще успеем да съкратим пътя си. А ние всички пътуваме в една посока, изборът е само по коя пътечка ще минем: по късата или по дългата. :dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 279
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Божията воля - възможно най-доброто решение, с най-доби резултати, с най-малка необоснована загуба на време и енергия, възможно най-смисленото и ефективно решение за всеки, според Универсалния Всеобхващащ, Вселюбящ Разум.
най-лесно така да се каже и така да се приеме.

Според мен нещата са доста по сложни.

Аз разбирам тази воля не точно като воля щото така е решил ''бог''

а поскоро защото нещата са такива каквито са

...обхваща всичко съществуващо и е нещо към което цялото битие се движи.

Виждам че разпознаваш волята Божия в законите на разума, живота и материалното битие.

Това е и един от пътищата за спасение и достигане до мъдрост.

Друг път е търсенето на Бога като вездесъщия Субект на висша любов и разумност с молитва и преклонение.

Трети път е намирането на Божествения източник в себе си и проявата Му в чувства, мисъл и дела.

Който и път да вземеш, усъвършенстване в едно - помага и за другите.

Бог не "решава" по начина по който човек може да си представи и особено не за хора които не желаят това.

Свободната воля се зачита. Когато човек искрено моли за съвет, може да го получи от Бога.

Може да получи и ръководство - и тогава имаме Божий Пророк

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Валентин Петров виждам ,че поста ти е насочен към мен

т.е цитиран ми е ника

Затова ще си позволя малко отклонение от темата да ме извиняват модераторите , но ако никой не ти го е казвал ще ти го кажа аз .

Та даваш мнение ама ми се види оценъчно не е лошо да попрочетеш тази тема

Къде е границата между мнението и оценката?

Моля не го приемай като укор ,а просто като съвет .

Относно волята божия мога да кажа едно ако ще и да се повторя

приемам че има воля да се случват нещата за всичко съществуващо, но точно по коя воля е това и изобщо дали е воля ...?

Кой е сътворил бог ?

Тук в този сайт намерих нещо интересно можеби доста от вас са го чели

донякъде ми дава отговор ->

Сътворение и Еволюция

''Създателят набелязва път за еволюция и започва да насочва фокуса на съзанието към него. По този начин насочващият се фокус се превръща в душа - отделя се част от потенциала на фракталното ниво на Създателят. Душата започва слускането си през намаляващите измерения до достигане на фрагменираните материални нива. От там започва обратният ход на еволюцията - душата изминава уникален път на лична еволюция, по който личността израства от нискоизмерна материална форма на живот, чак до висшо духовно състояние на съзнанието.

Опитът, който трупа душата през своята еволюция е опит на Създателя (ние сме едно и също). С този опит Създателят може да планира следващ еволюционен цикъл, в който да изследва нови възможности и т.н. ''

''Когато Създателят отдели от съзнанието си душа се получава причина/следствие - душата започва пътешествието си към ниските измерения, но накрая задължително пак се връща от където е започнала.

''

-->

soul.JPG

''Много от нас ще имат честта да положат основите на новата човешка цивилизация. Начина по който ще изглежда реалността е извън възможностите на сегашното ни въображение.

Еволюцията ще продължава, като постоянно осъзнаване и изучаване на безкрайното многообразие от създадени и еволюиращи светове из галактиката и в тази реалност всеки от нас ще се чувства "у дома си", в пълна хармония с реалността, част от космическото съзнание. ''

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

даваш мнение ама ми се види оценъчно не е лошо да попрочетеш тази тема

Къде е границата между мнението и оценката?

Моля не го приемай като укор ,а просто като съвет .

ок

...вярата може да накара хората сами да търсят духовно извисяване (ако човек не вярва във висши състояния на съзнанието, той практически избира да не ги търси).

...

Ситуацията на Земята излиза извън контрол и е изцяло наша задача да се опомним и да продължим еволюцията на цялата човешка цивилизация

...

хората употребяват алкохол, за да се разтоварят от напрегнатото ежедневие, и за да се улеснят трудностите в социалните комуникцаии. Самото разтоварване става, като се принизят честотите на вибрация на съзнанието. Все повече понятия губят високочестотните си контексти и по този начин губят и смисъла си. Алкохолът е по-скоро средство за временно изключване на съзнанието, за да могат хората да забравят за ежедневния живот, а по този начин няма опасност да се достигне до просветление

...

хората сами спират еволюцията си. Същите недостатъци на егото - завист, алчност, дискриминация, насилие и войни са останли непроменени през хилядолетията. Единствената разлика е, че днес те са маскирани с технологичния прогрес, бляскавите светлини и материалния разкош.

---

Вашият свят и състоянието, в което той се намира, е отражение на глобалното, обединено съзнание на всички, които живеят в него.

...

конкуренцията, убийствата и девизът „победителите не ги съдят" ...! Мнозина дори мислят, че друг естествен начин да бъдеш не съществува, че такава е самата човешка природа и не може да бъде друга и ако се държи по друг начин, стремежът на човека да успява ще изчезне. (Макар и никой да не си задава въпроса: “Да успява в какво?")

...

Повечето хора не си дават сметка, че унищожават Земята си - планетата, която им е дала Живот - защото действията им са съобразени само с това да подобрят начина си на живот.

...

което спира издигането, е човешката цивилизация, която още не е разрешила кармата си, за да е готова да приеме нарастващите честоти на вибрация.

---

За тези, които не успеят да се пригодят към настпъпващите промени, единствената възможност ще е да се освободят от 3D реалността, чрез физическа смърт на телата си, а неразрешената карма ще имат възможност да отработят на друга планета, която подържа нискоизмерни форми на живот.

Сътворение и Еволюция

Хубав линк, благодаря.

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

"Валентин Петров виждам ,че поста ти е насочен към мен

т.е цитиран ми е ника..."

Не искам да защитавам никого, макар, че и това бих направила, ако беше нужно :feel happy: , но нещата, които е казал В. Петров, обръщайки се към теб звучат универсално, а не поучително. Забелязала съм, че понякога, когато искам да кажа нещо важно, което зная със сигурност и не защото на мен ми харесва, а защото е проверено, и аз се изразявам така. Но в това няма и помен от самомнение, а по-скоро "тази увереност /която/ произтича не от една външна светлина, резултат от логичното изяснение на фактите, а от светлината на истината, към която душата на човека трябва да стане особено чувствителна." /"Науката и възпитанието", Беинса Дуно, с.39

А извадките от "Сътворение и Еволюция" са великолепни. Благодаря ти, че си го насочил, за да можем и ние да ги прочетем!

Линк към коментар
Share on other sites

...

Наистина звучат универсално , репликата ми беше за съвсем друго нещо и мисля че с В. Петров се разбрахме .

Ако започна да се съмнявам в универсалноста на написаното можеби ще трябва да изпиша доста страници пък и ''багажа'' ми не е толкова надежден .

Относно ''Волята божия'' ми идва интересно хрумване .В една друга тема говорите за

Егрегорите , че са човешки творения ... Тъй като е неясно кой е сътворил ''бог'' за мен остава да вярвам че е сътворен подобно като Егрегорите по същата ''воля'' .

:) )

Колкото повече хората заедно се пробужат от общия сън, толкова повече виждат, че ние самите сме творци на реалността си.

Редактирано от bee_bg
Линк към коментар
Share on other sites

мисля че с В. Петров се разбрахме

:):whistling:

... Тъй като е неясно кой е сътворил ''бог'' за мен остава да вярвам че е сътворен подобно като Егрегорите по същата ''воля''

употребата на "бог" с малка дума и кавички и Егрегори с главна буква ми сочи че навярно приравняваш Бог с концепцията за Бог в ограничения човешки ум.

Солницата върху покривката на тонала, както се изрази някога дон хуан матюс.

- стигаме в лабиринта на проекциите на сянката споменат вече във форума

И какво ти помага това освен в чуството на превъзходство над "невежите" :D пишещи Бог с главна буква?

:3d_146:

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

...употребата на "бог" с малка дума и кавички и Егрегори с главна буква ми сочи че навярно приравняваш Бог с концепцията за Бог в ограничения човешки ум.

:3d_146:

Пак ме караш да се смея и няма лошо .

Да не задълбаваме толкова в граматиката , защото с предположения можем всичко да кажем .

Ще те изненадам като кажа че това си беше спонтано хрумване за сътворението на бог и не съм :3d_104: мислил вообще за главни или малки букви .

Линк към коментар
Share on other sites

...това си беше спонтано хрумване за сътворението на бог и не съм :3d_104: мислил вообще за главни или малки букви .

Щом приема тази версия, правя извод че изглежда все още не познаваш Бога като Личност :D

"няма лошо" :whistling::rolleyes::hypocrite:

Христосъ казва: „Блажени чистосърдечнитѣ, защото ще видятъ Бога.“ Чистотата е състояние на материята, едно естествено и праволинейно състояние. Когато материята има това състояние, тази сила, то понеже между духовния и физическия свѣтъ има една прѣграда, една срѣда, та за да може тази чистота, тази сила да прѣминава отъ едно положение въ друго, отъ единъ свѣтъ въ другъ, трѣбва да се нагоди, съобразно законитѣ на този свѣть, трѣбва енергията да се трансформира. Това трансформиране зависи отъ чистотата, прѣзъ която тази сила, тази топлинна енергия ще мине.

Да вземемъ за примѣръ какъ слънчевитѣ лѫчи се трансформиратъ. Силата и благотворностьта на тѣзи лѫчи зависи отъ чистотата на атмосферата.

Чистосърдечните

Линк към коментар
Share on other sites

Щом приема тази версия, правя извод че изглежда все още не познаваш Бога като Личност :D

"няма лошо" :whistling::rolleyes:

Знам ли <_<

Да се твърди със сигурност за познаването и непознаването на нещото БОГ е много относително

Непознаване или малко познаване може да има при всеки . Тук вече отиваме в темата за вярата ми се струва и нямам как да не се зачекне и тя защото все пак ''Волята божия' я приемат по лесно хора, като воля на БОГ които са на 100% вярващи .

Според мен думите и наименованията не са толкова важни как се изричат ако човек е убеден

дали ще се нарече бог с малка или главна буква дали свръх егрегор или просто нещо .

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Прочетох доста интересни мнения.И се питам какво Ви кара 1.да си мислите че има БОГ. 2.Четрябва да изпълняв Неговата воля.3.Че Тои иска да изпълните Неговата воя. Не е ли най-добре всеки да живее така както мисли и чуства за правилно. Защо си мислите че да живеем за БОГ е правилно. И от къде можете да знаете какво иска Той. Несте ли дошли всички Вие сами да творите жевота си със собствени сили а не да се молите и постсянно да Му опявате-дааааай искааааааааам това или онова.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако няма бог, това е без значение, понеже го няма. Ако има Бог, пак е все тая дали ние вярваме в това. Живейте и вярвайте както си искате - ваша воля. Никой не е доказано умен или глупав според това дали вярва дали има Бог или не.

Още повече, че различните хора разбират различни неща под понятието Бог. За мене най-общо и повърхностно казано е, че всичко е свързано, има причина и следствие. Това не само на физично ниво, но и на по-високи и по-сложно устроени, по-фини нива.

Изпълнявайте си Вашата воля - свободни сте да го правите - свободата е свещено право. Въпрос на личен избор е да се съобразяваш с другите и да им служиш, изобщо не си длъжен. Е, има някакви последствия за тебе в по-далечен план в зависимост от избора. Щото да служиш на малкото си его е едно, да служиш на голяма и добра цел - друго. Онези отгоре може да решат да те благословят, да те оздравят, ако си болен, да ти дадат сили и средства... знам ли и аз какво още.

Хайде да не се разпростирам...

Смирения стар приятел задава логични въпроси и за дори не бих и помислила да споря. То не сме си очистили къщата, пък да каним Гости - не сме стигнали още дотам. Не се и моля, щото и аз не знам за какво, прекалено сляпа и глупава съм. Има само едно нещо, за което зная, че е правилно да се помоля:"Да бъде Волята Божия!" Но това си е чисто моя работа, на никого не промивам мозъка да го прави.

Всъщност, всяка молитва е добре да завършва по този начин, че за съжаление много лоши "молитви" са сбъднати... Добре, че ме мързи да опявам...

Линк към коментар
Share on other sites

Не мислиш ли Latina че молитвите се збъдват (и желанията)не защото Някой от горе го прави а защото ние го правим чриз нашите мисли и чуства .Не е честно ако Някой горе збъдва и лоши "молитви".

Линк към коментар
Share on other sites

Не се и моля, щото и аз не знам за какво, прекалено сляпа и глупава съм. Има само едно нещо, за което зная, че е правилно да се помоля:"Да бъде Волята Божия!" Но това си е чисто моя работа, на никого не промивам мозъка да го прави.

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че това да приемеш съществуването на някаква сила над теб, е въпрос на житейска философия. Тези, които се възприемат като атеисти и смятат, че това са глупости или просто на другите така им е по-лесно, са прави. Всеки с вижданията си за живота.

Но някак си не мога да приема, че ние 'движим' нещата, че е само този живот. Всичко което се случва около нас - денят/нощта, годишните времена, развитието на живота - всичко това се диктува от Природата и силите над нея. Схващанията, че бълбукали-бълбукали мехурчетата и след един милион години се появил човека нещо не ги възприемам. Все едно да отида на местното сметище и да си сглобя чисто нова кола. И така както в Природата за всяко нещо си има време, така е и с нашия живот. За себе си съм приела, че има нещо такова, като Божия Воля. А това, което се случва във физическия ни свят е азбуката, чрез която тя се разкрива. Дали ще прочетем посланието и какво ще направим - както си изберем.

Линк към коментар
Share on other sites

въпрос на житейска философия ... в Природата за всяко нещо си има време, така е и с нашия живот. За себе си съм приела, че има нещо такова, като Божия Воля. А това, което се случва във физическия ни свят е азбуката, чрез която тя се разкрива. Дали ще прочетем посланието и какво ще направим...

:sorcerer::thumbsup: :thumbsup:

Да. Ръководени от интуицията вършим Божията воля.

Защо сме родени - при всеки съзнателен избор отговаряме на този въпрос.

...какво Ви кара 1.да си мислите че има БОГ. 2.Че трябва да изпълняв Неговата воля.3.Че Тои иска да изпълните Неговата воя. Не е ли най-добре всеки да живее така както мисли и чуства за правилно. Защо си мислите че да живеем за БОГ е правилно. И от къде можете да знаете какво иска Той. Несте ли дошли всички Вие сами да творите жевота си със собствени сили а не да се молите и постсянно да Му опявате-дааааай искааааааааам това или онова.

Какво те кара да мислиш? Задавал ли си си този въпрос?

Опитай да спреш да мислиш? Можеш ли?

Линк към коментар
Share on other sites

Матей 13:47. Царството небесно прилича още на мрежа, хвърлена в морето ...

Йоан 21:11. " ...мрежата, пълна с едри риби, на брой сто петдесет и три; и макар да бяха толкова, мрежата се не съдра."

Линк към коментар
Share on other sites

Какво означава за вас Волята Божия?
:hypocrite: Който се научи Волята Божия да РАЗЛИЧАВА + веднага разбира какво за него тази ВОЛЯ означава + когато започне и да Я ИЗПЪЛНЯВА :thumbsup2: ХАРМОНИЯ настава :dancing yes: простичко е + щом започнеш да схващаш Смисъла на нещата + да се молиш и работиш за идването на Царството Божие на земята + започваш да живееш и в Пълнотата.

Как да я изпълняваме в ежедневието си?

:hypocrite: неотклонно + неуморимо + мълчаливо

:v: Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

:hypocrite: Който се научи Волята Божия да РАЗЛИЧАВА

+ веднага разбира какво за него тази ВОЛЯ означава

+ когато започне и да Я ИЗПЪЛНЯВА :thumbsup2:

ХАРМОНИЯ настава :dancing yes: простичко е

:feel happy:icon12.gif

+ щом започнеш да схващаш Смисъла на нещата

+ да се молиш и работиш за идването на Царството Божие на земята

+ започваш да живееш и в Пълнотата.

icon12.gif

неотклонно + неуморимо + мълчаливо

:v: Любов + Светлина + Мир + Радост

Тук се вижда че - който е разбрал Божията воля практически, знае много добре какво е

:thumbsup: :thumbsup: :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Отдаването е съгласие с течението на Живота какъвто е - човек би могъл да Му се отдаде, даже и ако се съмнява в самото съществуване на Бога или независимо какви са идеите му по отношение на Него.

И моето усещане по въпроса е същото. :thumbsup1: ....

Присъединявам се :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: единомислие

Божията воля е моята воля. Останалото е неволя.

Божията воля - моя воля ! Божият Дух - мой Дух ! Амин

:v: Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Някой беше написал, че нямало значение дали има Бог/бог. За мен не така. Всичко има значение, особено това дали има Бог и какво означава за мен Неговата Воля. И това е така, защото Бог е Дух, а аз имам и дух, т.е. за да стана съвършен човек не мога без тяло, ум, сърце, душа и дух. И аз съм длъжна да открия каква е Божията Воля за мен, т.е. Духа /разбира се, има много други духове, които човек може да сбърка с Духа и затова най-важното условие е чистотата и молитвата, какво е молитва това е друг въпрос.

Учителят казва, че Бог е достъпен за нас само чрез любовта. Така че, ако аз имам тази любов, тогава теориите наистина нямат значение. Затова всички учения имат идеята да разкрият любовта, дори на едно място се казва, че първоначално думата "философия" е означавала не любов към мъдростта, но мъдростта на любовта. Всички истински учения, религии и школи се занимават именно с любовта като велика сила на Бога и по право велика сила на човека.

Казано опростенчески, ако човек има майка и баща във физическия свят, то според принципа на съответствието /един от 7-те Принципа/ - каквото има горе има го и долу /херметизма/ - е много ясно, че човек има Баща, наречен Бог, "благ Баща" и т.н., а за Майката, ето цитата от теорията на "Слънчеви лъчи": "В песента /има се предвид "Ти си ме мамо, човек красив родила..."/ се говори за майката. Тук е думата за Великата Световна Майка - Разумната Природа - от която излиза човешката душа."

Линк към коментар
Share on other sites

Прочетох доста интересни мнения.И се питам какво Ви кара 1.да си мислите че има БОГ. 2.Четрябва да изпълняв Неговата воля.3.Че Тои иска да изпълните Неговата воя. Не е ли най-добре всеки да живее така както мисли и чуства за правилно. Защо си мислите че да живеем за БОГ е правилно. И от къде можете да знаете какво иска Той. Несте ли дошли всички Вие сами да творите жевота си със собствени сили а не да се молите и постсянно да Му опявате-дааааай искааааааааам това или онова.

:rolleyes: Има хора без усет за Бога и хора с усет за Него. Така че:

1. За първите е по-естествено да кажат, че няма Бог и че молитвите и по-общо - духовните практики - са нещо изкуствено, привнесено към живота на човека, израз най-вероятно на невежество, страх, догматизиращи внушения и т.н. Силен техен довод относно това са многото случаи на хора - все още без усет за Бога - които наистина се опитват да "вярват" по този начин. Все пак, твърде много са великите умове и прекрасните души, които са вярвали, за да се задоволим с такива обобщения. Затова мисля, че има и трети тип хора без усет за Него, които считат, че са възможни и двата варианта, но приемат в качеството на хипотеза варианта за съществуването Му - просто, както при всяко научно откритие, това е неизбежната първа стъпка, за да се изследва явлението - ако то безусловно се отрича, няма и да се изследва. И тогава, както мнозина са споделяли и донякъде аз от собствен опит мога да потвърдя, третият клас хора без усет за Бога скоро се превръщат в първи клас хора с усет за Него...

2. Хората с усет за Бога могат да се класифицират така. Първоначалният клас са онези, които са били невярващи, но са решили да последват Великото Неизвестно - и са получили съответни проблясъци. От там нататък, за тях става поне толкова естествено да приемат, че има Висша Реалност, колкото хората, недостигнали до тези възприятия на Единството - да твърдят противното. И при това усещането за истинност, на което така или иначе се опират и двете групи, е много по-силно при усетилите вярващи, отколкото при невярващите или догматично вярващите. И затова именно усетилите вярващи се молят и медитират спонтанно, като израз на вътрешна потребност, даже по-силна, отколкото импулсите за действеност на физическото поле; докато не само на невярващите, но и на догматичните не им иде отвътре да го правят - затова всъщност последните или де факто не го правят, а само се канят за почнат, или наистина се опитват, но им е много трудно. И догматиците се молят или с шаблонни слова по канон, или за изпълняване на собствени прищявки, т.е. "опяват", а реалните вярващи се молят само да разберат и следват Неговата Воля за тях.

Вторият клас хора, усетили Бога, повече или по-малко излиза извън моите опитности, но за него имам твърде красноречиви доказателства от други хора и - доколкото такива доводи са и Писанията - от независимите свидетелства на мистици по целия свят от 5 хиляди и повече години назад във времето. Той се характеризира с ярки лични доказателства ако не за контакт с Най-Висшия, то поне за това, че духовният мироглед е по-висш от материалистичния; включва разбира се и него, но далеч го надвишава. Т.нар. свръхсили, с които Учителите съветват да не се парадира, все пак служат като такова доказателство; все едно, че се отварят други измерения, така че, каквото човек не може да знае и прави, оперирайки единствено в нашето материално измерение, става възможно и даже лесно за боравещите и с другите измерения.

Третият клас, признавам, е чисто хипотетичен и касае евентуално съществуващи Абсолютни Свръхчовеци, достигнали до пълно единство с Бога. Това не може да се докаже, включително и от тях самите, тъй като никой не може да е сигурен, че няма нещо още по-висше...

Основният ми въпрос към форумците във връзка с тази интересна тема обаче е прагматичен: дали първокласникът следва да се мъчи ден и нощ от въпроса има ли нещо или не след 11 клас или е по-добре да си научи материала, за да премине във втори клас?

Въпросът е риторичен. :feel happy:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...