Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Училището и вярата


Донка

Recommended Posts

  • Отговори 139
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Бих била по-скоро за нещо като сравнителна религия. Съвсем други мащаби има това занимание. В един курс по иврит съм с християни, юдеи, мюсюлмани... всякакви. Това ми е интересно, ама мъдруването върху една догма с претенции за изключителност, кому е нужно това в 21-ви век?

Човек научава много неща за себе си, научавайки за другите. Религиите имат допирни точки и в тези допирни точки се съдържат парченца от изначалната истина. Това имат нужда да знаят децата сега.

Линк към коментар
Share on other sites

Бих била по-скоро за нещо като сравнителна религия. Съвсем други мащаби има това занимание. В един курс по иврит съм с християни, юдеи, мюсюлмани... всякакви. Това ми е интересно, ама мъдруването върху една догма с претенции за изключителност, кому е нужно това в 21-ви век?

Човек научава много неща за себе си, научавайки за другите. Религиите имат допирни точки и в тези допирни точки се съдържат парченца от изначалната истина. Това имат нужда да знаят децата сега.

А виж с това съм съгласна да. Не знаех че има такъв предмет хубаво е че сверих часовника си :). Дори имам една такава темичка в Портала позабравена вече. Общото и ценното между различните учения и религии

Линк към коментар
Share on other sites

Бих била по-скоро за нещо като сравнителна религия. Съвсем други мащаби има това занимание. В един курс по иврит съм с християни, юдеи, мюсюлмани... всякакви. Това ми е интересно, ама мъдруването върху една догма с претенции за изключителност, кому е нужно това в 21-ви век?

Човек научава много неща за себе си, научавайки за другите. Религиите имат допирни точки и в тези допирни точки се съдържат парченца от изначалната истина. Това имат нужда да знаят децата сега.

А виж с това съм съгласна да. Не знаех че има такъв предмет хубаво е че сверих часовника си :) . Дори имам една такава темичка в Портала позабравена вече. Общото и ценното между различните учения и религии

В Германия му викат "vergleichende Religionswissenschaft". Има и такава специалност в университета. По нея учи една страхотна туркиня, която пък ме светна за чудото Ясмин Леви и ме зарази с нейната музика. Не знам дали всички в тази специалност са такива, но тази жена има съвсем друго съзнание. Много й се радвам.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, вероучение, но зависи от формата. Иначе етика и някакви часове с психолози също биха били полезни, но още от първи и втори клас, а не чак в девети, десети....Като информацията, разбира се следва да бъд съобразена с възрастта на детето.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Вероучението е интересен предмет, за който се водят непрекъснати дискусии дали да се върне в учебната програма.По възрастните си спомнят до сега молитвата "Отче наш", а аз се боя да призная, че моите деца не я знаят.Мисля, че това е не само един от предметите, който би натоварил учениците, а напротив би ги обогатил духовно.На нашето подрастващо поколение му е нужно точно това.Израствайки в епоха на тревожност, на рушащи се духовни и морални ценности тази наука би била елексир за душите им.Може би ще им даде нови познания за това кой е Иисус Христос, какъв е моралният му облик, вярата в него, Библията като висш нравствен авторитет, философия на християнския морал, грехът на човека, универсалността на християнската етика, доброто с неговите проявления, мъдростта , личните добродетели.Добре би било да се запознаят със социалната етика, християнското семейство, разрешаване на конфликтите с добро, християнска торерантност, духовни инвестиции за вечността и още много екзистенциални въпроси, които осмислят съществуването ни.

Вие на какво мнение сте?

Линк към коментар
Share on other sites

Моето мнение е,че е най-добре децата задължително да изучават "История на религиите",а вероучението да е по избор на родителите.

Най-добре е всички деца да научат за различните религии от добре подготвен учител,който да ги научи и на толерантност към изповядващите друга религия.Добре е децата да знаят и за опасните секти,за да могат да се предпазят от тяхното влияние.

Линк към коментар
Share on other sites

Терминът християнска толерантност ми звучи фалшиво. Да вземем мнението на църквата относно Беинса Дуно, йога или католицизма...Къде е християнската толерантност не разбрах...

Линк към коментар
Share on other sites

Моето мнение е,че е най-добре децата задължително да изучават "История на религиите",а вероучението да е по избор на родителите.

Най-добре е всички деца да научат за различните религии от добре подготвен учител,който да ги научи и на толерантност към изповядващите друга религия.Добре е децата да знаят и за опасните секти,за да могат да се предпазят от тяхното влияние.

Пламъче:thumbsup2: !

Линк към коментар
Share on other sites

Терминът християнска толерантност ми звучи фалшиво. Да вземем мнението на църквата относно Беинса Дуно, йога или католицизма...Къде е християнската толерантност не разбрах...

Няма християнска толерантност, както няма и правна толерантност.

Адвокатите, юристите и съдиите имат закони и норми по които разглеждат поведението на хората, духовниците имат закони и норми чрез които учат и наставляват поведението на хората.

Ние може да разглеждаме човешкото поведение и мисъл от различни гледни точки, може да обясняваме убийството с карма, кражбата със страдание и т.н. Психологически това може пък да се разглежда като болестни състояния, като инцидентни поведения. Но това си е нашата палитра от мисли, вери и знания.

Християнската религия е най- точният морален кодекс, който малко или много е заложен в нашето поведение.

Липсата ни на тази класическа вяра често ни пречи да предаваме точно на децата си този морал, пречупваме го през много други неща и той започна да се загубва.

В случая мнението на църквата към Петър Дънов е без значение, важно е мнението на Петър Дънов към християнската религия.

Защото десетте Божии заповеди са категорични. И това че ние много често искаме да ги заобиколим с безброй обяснения и оправдания си е наш проблем.

Изучаването на християнството в училище би било чудесно. Когато знанието се предава от богослови, а не от духовници.

Духовникът е незаменим в църквата, богословите, ораторите те са хората с широк поглед над религията като такава.

Децата са толкова жадни за красота, за хубави думи и за час по истина, че един човек който да ги увлече и да ги преведе през живота на Иисус, наблягайки на хубавото и доброто което ни е донесено, ще бъде безценна храна за тях.

За съжаление това на този етап не го виждам.

Родителите не сме наясно със себе си по въпроса. Въведоха в нашето училище такъв час, като свободно избираем, от 6 паралелки с по 22 деца едва се събраха 30, това продължи една година. В същото време приятелчето на моя син е от католическо семейство, то всяка неделя е на неделно училище в католическата църква.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 Ето един поучителен разказ от Учителят Петър Дънов даден на годишната среща- събор в гр. В.Търново през 1921г .

19 август, читалище "Надежда",10ч.сутринта

"Един американски проповедник имал обичай всеки ден да събира бедните деца в дома си и да ги храни.Той си създал традиция преди ядене да чете заедно с тях молитвата" Отче наш".Един ден той намерил едно малко сираче,завел го в дома си да го нахрани,но предварително му казал:

Хайде да прочетем заедно "Отче наш".

Започнали:"Отче наш,Който си на Небето,да се свети Името Ти". Детето спряло и замълчало.Проповедникът го запитал защо мълчи.То казало:

-Как,значи Господ е наш Баща?

-Да.

-Значи тогава ти си ми брат?

С тези думи детето искало да каже:"Ти си един проповедник,спиш на меко,добре се храниш,а мене,братко,виждаш,треперя от студ,гладен си лягам!"Проповедникът разбрал положението си."

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Трябва. Ама да не е само като история на религиите или нещо от подобно.

Преди седмица се смаях с голямата щерка. Беше решила, че едния и пръст я бил заболял, защото била помогнала в нещо на майка си. А аз и казвам да се благодари на Бог, че това и е проблема, че има деца, които са на легло и им бият по много инжекции, а тях не ги боли и само искат да станат и да играят и помагат като другите деца. А тя ми казва "Ами аз го правя. Ти какво ми казваш да го правя, като аз го правя." Питам я какво точно прави и тя ми казва нещо, което аз не знаех до момента. В забавачката учителката всеки път като ги събирала в кръгче за да учат им казвала "Хайде сега всички да се благодарим на Бог за това, че сме здрави" Аз я питам, защо досега не е казвала нищо по тоя въпрос. А тя "Ами то се прави на ум бе, мамо! Не на глас. И го правя като си лягам да спя." Да я разцелуваш тая учителка, дето се е сетила да ги учи на такива неща. Аз да си призная не го правех. Предполагам, че мнозинството от родителите в нашата група също не го правят.

Линк към коментар
Share on other sites

Да със сигурност не го правят А колко хубаво ще бъде още от малки да се възпитава у тях благодарност Може би и агресията във младежите ще намалее Като гледам американски филми как се молят преди хранене ,преди лягане направо им се възхищавам

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ви, момичета, за темата и за разсъжденията! query е дала прекрасен пример как се води това обучение, а и детето е било точно - на ум да става!

Вероучение като учебен предмет би извадило очите вместо да изпише веждите. Ще започне спор между църквите и регистрираните религиозни формирования кой да влезе в училището и законно ли е да се дава предимство на православната църква, след като тя не е държавна и не е свързана с просветата така, както е била в далечното минало. Един такъв предмет би довел до деление и противопоставяне на верски (не на духовен) принцип. Т.е. точно обратното на това, което бихме желали да постигнем.

Друг е пътят, според мен - този, който е избрала учителката от поста на query. И все пак, това също трябва да се контролира деликатно, защото няма гаранция какво точно ще повтарят на ум дечицата...

Мисля, че няма по-добър начин да се приобщят децата към духовността от приказките и притчите - така е устроен детския ум в този период. За родителите и колегите, които четат тази тема, горещо препоръчвам книгата на Боян Боев Учителя за образованието!

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ви, момичета, за темата и за разсъжденията! query е дала прекрасен пример как се води това обучение, а и детето е било точно - на ум да става!

Вероучение като учебен предмет би извадило очите вместо да изпише веждите. Ще започне спор между църквите и регистрираните религиозни формирования кой да влезе в училището и законно ли е да се дава предимство на православната църква, след като тя не е държавна и не е свързана с просветата така, както е била в далечното минало. Един такъв предмет би довел до деление и противопоставяне на верски (не на духовен) принцип. Т.е. точно обратното на това, което бихме желали да постигнем.

Друг е пътят, според мен - този, който е избрала учителката от поста на query. И все пак, това също трябва да се контролира деликатно, защото няма гаранция какво точно ще повтарят на ум дечицата...

Мисля, че няма по-добър начин да се приобщят децата към духовността от приказките и притчите - така е устроен детския ум в този период. За родителите и колегите, които четат тази тема, горещо препоръчвам книгата на Боян Боев Учителя за образованието!

Дам...

Нож с две остриета...

Лично съм против, с оглед на това, че съм "врял и кипял" в сред богослови и теолози...

Знам какво е нивото на преподаване и за съжаление е доста... Още осъзнаване иска. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Нивото и на "светското" образование не е по-добро.

Лично аз съм ЗА.

Поне ще учат децата нещо полезно за живота и за самите тях, а не само безсмислена "информация", която не им е нужна.

Ще се учат на култура в отношенията, а не да се бият и трепят, но видиш ли, било важно да наизустяват и запаметяват "информацията".

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ви, момичета, за темата и за разсъжденията! query е дала прекрасен пример как се води това обучение, а и детето е било точно - на ум да става!

Вероучение като учебен предмет би извадило очите вместо да изпише веждите. Ще започне спор между църквите и регистрираните религиозни формирования кой да влезе в училището и законно ли е да се дава предимство на православната църква, след като тя не е държавна и не е свързана с просветата така, както е била в далечното минало. Един такъв предмет би довел до деление и противопоставяне на верски (не на духовен) принцип. Т.е. точно обратното на това, което бихме желали да постигнем.

Друг е пътят, според мен - този, който е избрала учителката от поста на query. И все пак, това също трябва да се контролира деликатно, защото няма гаранция какво точно ще повтарят на ум дечицата...

Мисля, че няма по-добър начин да се приобщят децата към духовността от приказките и притчите - така е устроен детския ум в този период. За родителите и колегите, които четат тази тема, горещо препоръчвам книгата на Боян Боев Учителя за образованието!

Че ще се дърлят за глупости религиозните общности- ще го правят. Ама си има средна линия винаги- идеята за притчите е направо супер. Ако само така им се говори, без да се посочва и споменава никоя религиозна общност- едва ли родителите са толкова неразумни, че да са против. Ако си има учебници и само по тях се преподава и нищо "в страни" от тях... освен това и родителите трябва да се интересуват от самите деца какво се говори в час. Незнам, ама тая агресия в училище не виждам как ще се бори само с математика и български /образно казано/.

Редактирано от query
Линк към коментар
Share on other sites

Не се "бори" - създава се алтернатива на любовта, мира, радостта и свободата. Кой ли би се отказал от тях? Е, ако на някого не му харесва другите да са мирни, радостни и свободни, проблемът е в него и за тази цел си има училищни психолози (има ли?)

Учебниците също са нож с две остриета. Кой ще ги пише? И пак ще е за пари работата... По-добре да издаваме книжки с притчи и особено с драматизирани такива... Децата не само да киснат пред екраните, а да влизат в ролите. Да има час по драматично изкуство, да рисуват своите герои от притчите, да пеят...

Линк към коментар
Share on other sites

Учебниците също са нож с две остриета. Кой ще ги пише? И пак ще е за пари работата... По-добре да издаваме книжки с притчи и особено с драматизирани такива... Децата не само да киснат пред екраните, а да влизат в ролите. Да има час по драматично изкуство, да рисуват своите герои от притчите, да пеят...

Да, учебниците...

Помня, когато ни проподаваха библейска археология, учебника (на Николай Шиваров) беше на около 25 години. Дали археологията (библейската) се е развила и дали се е променило нещо от преди да речем вече 30 год.?

Ами по "патристика"?

"Които считаме за патриарси, според нашия си акъл и виждане, тях преподаваме." - това е схемата, според канона...

Притчите са прекрасен вариант, както и беседите, на такива като Учителя, макар че на днешните хлапета, много от тези неща са им скучни и затова предпочитат модерните "притчи" - филмите, които за съжаление са предимно "Холивууд"... :)

Вероучение, но на коя вера?

http://www.pravoslavieto.com/molitvoslov/molitvi/symvol_veruju.htm ?

Ето това е интересното...

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

И без оценки! :)

Да! Задължително!

Цялата система на образование - промяната и бива да започне от тук.

И без задължителни предмети, които ужким са избирателни във ВУЗ-а, пък всъщност се явяват задължителни.

Линк към коментар
Share on other sites

Освен притчите може и приказки като ги поощряват да разсъждават върху тях да ги анализират каква е поуката За да може да си изградят една добра ценностна система Да вярват че доброто винаги възтържествува, да се учат да казват истината , да имат уважение към по възрастните , да не са алчни и т, н,

Също така може да се провеждат уроци извън класната стая Да се възпитава любов към всичко сътворено

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...