Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Равновесието по Пътя


Добромир

Recommended Posts

Сърцето е моята равновесна точка. Когато менталната бъбривост спре да се излива и страховете Силата престанат да възпират..

Браво за това, което пишеш. Да укротим лъва у себе си е изкуството да се помирим с живеенето и да се усмихнем на всяка битка.

Смело сърце, това ни трябва.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Още един бог наоколо, изтървах им бройката вече...

Приятелю Венци: просто се вгледай в сърцето си и си спомни кой си. Извън този въпрос/отговор всичко е "махленска разправия". Свали си маската - но насаме, със себе си, когато имаш Муза. Виждам те: МНОГО ТЕ Е СТРАХ! Не се страхувай от Живота, приятелю, обичай го. Защото, ако ти не го обичаш, ТОЙ (не друг, а ТОЙ) ще ти отмъсти. Но не другите ще бъдат виновни за това, а единстветно ТИ!

НИКОЙ ДРУГ!

Линк към коментар
Share on other sites

Жалко. Знаете ли колко сте досадни отстрани! И изобщо толкова ли не можете да се самоконтролирате и да преценявате докъде стигате!

Във всяка една тема трябва да има надсвирване и не знам какво още. Аман вече.

И още нещо, времето на другарските съдилища мина!

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

[quote name='Мона' date='Jul 22 2007, 15:21' post='40769']

Жалко. Знаете ли колко сте досадни отстрани! И изобщо толкова ли не можете да се самоконтролирате и да преценявате докъде стигате!

Във всяка една тема трябва да има надсвирване и не знам какво още. Аман вече.

И още нещо, времето на другарските съдилища мина!

Линк към коментар
Share on other sites

Още един бог наоколо, изтървах им бройката вече...

И ти си Бог!

Само, че още не си го открил в себе си. Той е в теб, той е в хората, коите те заобикалят, говори с техните усти, гледа с техните очи, той е във всички живи хора, без изключение. Той е във всяко живо същество, във всяко нещо, което ни заобикаля. В книгата, в музиката, в децата, в тревата, в мравката, във всичко. Бог не е някакво далечно имагинерно неясно нещо си. Бог си ти, Бог е тя, Бог е той, то, ние, вие, те. Във всяко нещо е Бог. И в мен също. И всичко е частица от него, малки частици в цяло.

Радвам се, че има още хора, които пишат в този и подобни сайтове.

Моля да бъда извинена за импулса си и аз да бъда част от него.

Желая на всички здраве, разум, любов и успехи!

Линк към коментар
Share on other sites

Извинявай, ама ми изглеждаш съвсем нормален ЧОВЕК (Силвия, горният пост, моля). Абе, ти това как го постигаш? Щото, тук всички са "от нормални по-нормални." Аз съм ЛОШ човек - поне отвън. Но на този форум са му нужни не един, а 10 selsal-a: за да се събуди благородството човешко! Евала на ПИЧА! Аз НЕ споделям убежденията на Selsal, но му се възхищавам - защото е СВОБОДЕН! Ама, бил имал ледено студена интелектуална страст. Абе, кой дава 5 пари, ако ТИ/Ние/Аз нямаме собственото си сърце ? Които и да сме, какивито да сме! Само дето никой не му обръща (на селсал) НУЖНОТО внимание. Все Хули и Хули - вместо човещина! Самотата е винаги личен избор.

Браво, Selsal - ти постигна своята Любов и аз знам, че ще я намериш някой ден!

Този отговор не е нито случаен, нито самоцелен., нито неадекватен.

Това сме ние.

Редактирано от aorhama
Линк към коментар
Share on other sites

...творим света си, поради което точно той продължава да пропада.

Който се откаже от творческите си способности в тази хоризонтална плоскост има шанс да се завърне в първоначалното си местопребиваване - т.нар. Божие царство. ...след края на земните му дни, окончателно освободен от света и съвсем несъместим със земните астрални области, поема пътя към Бащиния дом, до който вече се е докоснал.

... и сто пъти да се беше родил Исус в ясли, а не в сърцето ти, ти не би бил спасен

"Спасени има много, те са хиляди и милиони, но ученици - малцина."

Учителят Дънов

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Хармонията винаги предполага неравновесие на проявените енергии. То дава посоката на движение. В космоса силите на доброто са повече и това предопределя хода на еволюцията. Цялото творение се движи към усъвършенстване. Откликвайки на привличането на космическия магнит, човекът влиза в хармония с потока на живота, т.е. следва посоката на космичните течения.

Материята и духът не могат да бъдат разделени. Двете се движат заедно през вечността. Възможностите за изтънчване на материята са безкрайни, какти и формите на проявление на духа. Посоката на движение е към духа, но двете начала са еднакво необходими и единни в същността си. Хармонията е висше напрежение и устрем.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз лично не разбирам как би било реално възможно да се постигат житейски верни отговори на задачи от областта на висшата математика, при положение, че ежедневието непрекъснато ни напомня (понякога грубо), че ни се губят цели дялове от елементарната такава.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако нашият свят е сфера, то равновесието му е в центъра - пресечната точка на диаметрите - те съединяват противоположните точки от повърхността. Т.е. равновесието на света си можем да намерим само ако успеем да свържем противоположностите от повърхността му с линии, които минават през вътрешността на сферата - през Божественото вътре в нас...

Ако нашият Път е спирала, то равновесието му е в нейната ос - за да я запазим, е нужно да непрекъснато да завиваме, но без да се връщаме в изходната позиция, а да излизаме малко "над" нея ...

Линк към коментар
Share on other sites

Ако нашият свят е сфера, то равновесието му е в центъра - пресечната точка на диаметрите - те съединяват противоположните точки от повърхността. Т.е. равновесието на света си можем да намерим само ако успеем да свържем противоположностите от повърхността му с линии, които минават през вътрешността на сферата - през Божественото вътре в нас...
Много добре казано :feel happy:

Ако нашият Път е спирала, то равновесието му е в нейната ос - за да я запазим, е нужно да непрекъснато да завиваме, но без да се връщаме в изходната позиция, а да излизаме малко "над" нея ...

dancesq9.jpg

:thumbsup::sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ако нашият свят е сфера, то равновесието му е в центъра - пресечната точка на диаметрите - те съединяват противоположните точки от повърхността. Т.е. равновесието на света си можем да намерим само ако успеем да свържем противоположностите от повърхността му с линии, които минават през вътрешността на сферата - през Божественото вътре в нас...
Чудесен образ! :)

Но ще летим от една точка към друга и няма как да се задържим в центъра! Но всъщност въпросът е какво искаме! При този начин на движение се движим, наистина! И минаваме даже и през равновесната точка! Но ... за да излезем от нея! Да, така изглежда светът, който ние сами създаваме! И е възможно дори да ни харесва! И да

Продължаваме да творим света си, поради което точно той продължава да пропада.

Който се откаже от творческите си способности в тази хоризонтална плоскост има шанс да се завърне в първоначалното си местопребиваване - т.нар. Божие царство. То е вътре в нас, понеже продължаваме да имаме един-единствен Праатом от Първия Човек, само че е латентен и се пробужда от разрушението на стария храм. Тогава, отдавайки живота си на него, който е Младенеца Иисус, можем да построим новия храм. И не ние, а Христос в нас.

Уви, казано отдавна и съпроводено от много неразбиране. Но верно. За случая, в който ни интересува не преминаването през, а пребиваването в равновесната точка.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

По-интересно ми е подзаглавието на темата, формулирано като въпрос: "Как да се изцерим от едностранчивостта?"

И как се вързва това с равновесието?... Ми никак. И да искам, всички страни едновременно не мога да обхвана, това го можел един само казват, аз не се имам за такъв можещ. Но ни е дадено все нещо - да можем последователно поне да обходим всички страни.

Една страна ще видя, когато залитна наляво, друга, когато - на дясно, трета - като се строполя, четвърта като се изправя, пета като си вперя очите напред, шеста като ги обърна назад, седма като се изправя с главата надолу и започна да ходя по ръце... и т.н. ... все е залитане.

След като вървя, няма как да съм в равновесие, а и не искам.

Казали са хората: "Да би мирно седяло, не би чудо видяло."

На мен ми се гледат чудеса като Алиса в една страна. Аз дори си мечтая някой/нещо да ме изкара от равновесие.

Това е много за мен - някой/нещо да ме пропука... за да го до-пусна.

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

"Нито звън на шейна

Нито смях на жена

Има само една

Тишина, тишина...

Сняг вали, сняг вали

Над заспали гори

...не боли, не боли!

Преболява, нали?"

от Валери Петров

ще си позволя да озаглавя този бисер така

РАВНОВЕСИЕ

Линк към коментар
Share on other sites

И рано е и не е никак смело

да драснеш вече тънката черта,

да скълцаш бясно цялото си бреме

и да се слееш тихо със снега.

От туй звезда една да онемее

не вярваш - тя не топли и сега.

С очи пустини сиви посивели

не виждаш още приказна заря.

Напрягаш сетивата отънели,

че все пищи в ушите ти студа.

В ръката стискаш много остри вери -

те режат, но безчувствена е тя.

И късно е и не е твое дело

да питаш вечно "Докога така?"

Искри ли твои малко са лудели

или светът под тях те преболя...

Линк към коментар
Share on other sites

Равновесието по пътя е проблем не само на отделния човек, но и на цели нации, дори на Велики нации...

Ето един опит за блицвъстановяване равновесието на една нация след разгрома и в Първата световна война...

Линк към коментар
Share on other sites

Има хора (както и нации), които вечно се стремят да си влезат в равновесие - такива не мога да пазят.

А има и други, които се стремят да излезат от там.

Навремето провалих упражнението за равновесие на един асистент по ушни б-ти (за телесното равновесие отговаря лабиринта - вътрешното ухо, а също и малкия мозък) - каза, че ставам за космонавт - колкото и да ме въртеше на един въртящ се стол, не получих нужния ефект - трябваше групата да наблюдава хоризонтален нистагъм, обратен на посоката на въртенето, но не успя... :D И асистентът така и не повярва, че никога не съм била балерина, каквато ме произведе, но... оставих го да си мисли каквото иска... А истината е, че ме е правил летец - просто въпрос на гени.

Някои хора жадуват ... всичко дават нещо/някой да ги извади от пустото висене на равното...

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

В един свят, в който всичко тече и всичко се променя, равновесието е само в динамичен вариант. Но се боя, че точно в нашия свят дори и динамичното равновесие ни е убягнало. И да си повтаряме : "В равновесие сме! В равновесие сме! " все по- болните ни и по- нервни деца, повишаващата се снежна линия, смаляващите се полярни снежни шапки, изтъняващия озонов слой и ред други неща като че други неща ни казват.

То по принцип не може да бъде нарушено в по- продължителен интервал от време, нали затова е динамично, та да вземем да се сетим как ще се възстанови...

Линк към коментар
Share on other sites

В един свят, в който всичко тече и всичко се променя, равновесието е само в динамичен вариант. Но се боя, че точно в нашия свят дори и динамичното равновесие ни е убягнало. И да си повтаряме : "В равновесие сме! В равновесие сме! " все по- болните ни и по- нервни деца, повишаващата се снежна линия, смаляващите се полярни снежни шапки, изтъняващия озонов слой и ред други неща като че други неща ни казват.

То по принцип не може да бъде нарушено в по- продължителен интервал от време, нали затова е динамично, та да вземем да се сетим как ще се възстанови...

На равен терен висят само обесените.

На въжета, които сами старателно са си изплели.

Линк към коментар
Share on other sites

равновесието е производна на мъдростта. Но как да постигнем равновесие, като ни липсва мъдрост? Или поне на мен ми липсва...

Редактирано от valentinus
Линк към коментар
Share on other sites

На равен терен висят само обесените.

На въжета, които сами старателно са си изплели.

Така правим. Сами си ги плетем. Остава да видим как да спрем. И да се измъкваме от примката.

Линк към коментар
Share on other sites

И рано е и не е никак смело

да драснеш вече тънката черта,

да скълцаш бясно цялото си бреме

и да се слееш тихо със снега.

От туй звезда една да онемее

не вярваш - тя не топли и сега.

С очи пустини сиви посивели

не виждаш още приказна заря.

Напрягаш сетивата отънели,

че все пищи в ушите ти студа.

В ръката стискаш много остри вери -

те режат, но безчувствена е тя.

И късно е и не е твое дело

да питаш вечно "Докога така?"

Искри ли твои малко са лудели

или светът под тях те преболя...

... боли ме и сега като те видя,

как тичала си лека, с боси ходила,

просълзила си очите, на безимен клетник,

мечта си гонила - в небе, звезда.

Гравитацията е виновна, за това че,

Любовта ти гасне, в сивите очи,

на хоризонта, някой гледа те вторачен,

като дойде време, му се усмихни.

А света под теб е равновесен,

аз се грижа, ти ... пусни го във забрава,

подари се , с лебедова песен,

на обесника безимен - с име оттогава.

Не те познавам, но си Истина,

за "много остри вери" - еретична свобода,

ала, ... щом тесни са каноните измислени,

Ти знаеш само: "Докога така?"

Линк към коментар
Share on other sites

Това е основен проблем, наистина. Макар че има и един приблизителен критерий съобразно с начина, по който човек изразходва енергията си и доколко е творческа тя. При хора с по-висока творческа енергия се забелязва и по-висок потенциал за Пътя. Но от тук нататък не е задължително тя да се превръща все повече в мъдрост, щастие и оптимална помощ за другите. Хармонията прави по-възможно именно това. Другият вариант е по-висшата енергия да протича дисхармонично - тогава резултатите са доста разнообразни, често и разрушителни. И както обсъждахме в темата за оправданието, тук много често нехармоничният се оправдава, че не е добре да бъде застинал (както е донякъде човекът с нисък творчески потенциал), но пропуска да отбележи, че ще е още по-добре, ако бъде и енергичен, и хармоничен едновременно! :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...