Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Психология и езотеризъм


Recommended Posts

Какво мислите за Парапсихологията? Защо наистина психичните феномени са толкова рядко доказуеми в лабораторни условия? Защо въпреки цялата си отдаденост, често човек никога не се сблъсква с постиженията, световете и съществата описвани в езотеричните учения? Не би ли могло те да са мит? Ето една драстична статия на такова мнение: Науката за необяснимото

Аз не мисля като господинът Апостолов. Макар че понякога бих искал, за да си опростя живота... Вие на какво мнение сте? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 162
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Много скандална статия, и невярна, но спорът - за по късно.

Само едно въпросче - А като никой не е виждал Бог - защо хората вярват в него? :whistling: Нима има повсеместно заблуждение с такива мащаби? :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм забелязъл много хора да вярват в Бог - къде ги видя тия? Аз не вярвам в Бог. Какво е Бог - едно съкращение, улеснение, зад което стои всичко извън кръгозора ни. Вярвам в Истината, в знанието, в Любовта!

Фройд например разглежда религията като пряко проявление и опит за справяне с болен едипов комплекс. Небесният баща, Небесната Майка, Небесният син, Небесната дъщеря, Небесната леля, небесният чичо, небесната свекърва ... И между другото екзотеричните вярвания на всички световни религии са именно това ... Другите, истинните познания, езотеричните школи, разшифроват симплицизма Бог в съвсем други понятия, а реалните знания се дават само в Посвещение... и там вече е истинската Психология - истинската душа на науката!

А обществото наистина е масово в заблуда - ако наистина вярва в елемент X , наречен господ, чрез който от време оно е манипулиран! :)

Линк към коментар
Share on other sites

:) Казано е..в притчите ...на глупав в ушите не говори ( времето и енергията си не губи)...защото ще презре разумните твои слова ( че може да тръгне и да вреди)...отдавна не ме вълнуват т.н. "инако - мислещи" - само мислено им пожелавам...Господ, Бог, Отец наш да им проговори с разумния си глас и ако могат ..да го чуят! Останалото не е моя работа! Един е Този, който може да "обърне" някого !

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Кой знае какво знае? Внушаваме си че нещо е вярно, защото вярваме на авторитет, който ни е казал че е вярно. Голяма е играта, много са играчите. Всичко извън личния ни опит е чесане на езика. Като съпоставя знанията си относно Бог и божествено на различни нива - във вид на проявленията на това божествено - в различна степен на плътност форма - оказва се че "то" съвсем не е съвършено. Мисля си че нашите майстори - творци, които са ни изпекли от кал, са толкова съвършени, колкото и творенията им - противоречиви и объркани...

Мъдрите казват че над седмия - атмичен свят - има още пет, и че те също са в сферата на илюзията - за тях и техните обитатели не се наемат да говорят и най-напредналите от наставниците ни. Само ни загатват че тези йерерхии са или освободени, или на път към освобождението. Абсолютът, Бог - е само мержелееща се точка пред слепите ни съзнания - какво е в реалността - не знаем и не можем да знаем. Това, което ние човеците си представяме като освобождение, истина и царство божие е само една стъпка към освобождението и принадлежи на същия илюзорен капан в който се пържим в собствен сос(каквото и да ни заблуждават и колкото и да се самозаблуждават някои псевдо духовни течения). Когато чуя фанатизма на така наречените вярващи, изпълнен с невежество, отричане и слепота, чувствам един камък в сърцето си - тежест и мъка.

Остава ми едно - стремеж!

Линк към коментар
Share on other sites

Всичко извън личния ни опит е чесане на езика

Сигурен ли си , че е така, а :blink: щот аз не съм.

Ще ти припомня едни слова - глупакът повтаря стари грешки, понеже не му достига акъл да си измисли нови; обикновения човек се учи от собствените си грешки/опит, умният от своя и от опита на другите :v: мъдрият и светията са от други нива :)

:feel happy: Кураж+Любов + Светлина+ Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Много често повтаряш думата глупак, Благост - не искам да се правя на разбиращ, но приятелски съвет - по-лекичко! :) Бъди здрава! Да живеят глупците - н аплещите им стоят мъдреците! Ти си умна жена :)

Що се отнася до съвременната психология - далеч е - но е направ път - именно защото изисква доказателства, а не вярва - огромни усилия се влагат, включително и в областта на изследване на религията. Сега е време да се обединят дват апътя - наука и религия! Една научна религия без нито капка сляпа вяра, но искрена чиста свещена връзка с Любовта и Светлината отвътре. И една религиозна наука, в смисъл смело навлизаща в неизследваните области на човешката психика. Предпочитам думата Стремеж, а не вяра. Думата вяра е безвъзвратно опетнена от хилядолетия кървави религиозни войни, фанатизъм и братоубийство. И - самото и присъствие предполага едно - слепота! Стремеж, устрем, полет към непознатото и непознаваемото! Намерение, трансформация ... това са реалности!

А, сетих се нещо - аз, бедният глупец. За личния опит. Да, сигурен съм, напъ,но. Това е всичко! Пет пари не давам за ангелите и архангелите, за боговете и богините, ако аз не мога да постигна тяхното положение ... когато го постигна! Ако знаех че е невъзможно, животът ми щеше да е коренно различен, не в особено добра посока! Животът в този биологичен затвор е къс - но,казват имало и други животи ... може би - нали само го вярваме :) ! Вяра, вяра, вяра - предпочитам да имам очи да виждам това към което се стремя - иначе фанатизмът и примитивизмът неизбежно следват вярата ... като сянка! Устрем, огън отвътре, воински дух - жива връзка - това са истински неща. Ако това се припокрива с разбирането за вяра на някого - противоречие нямаме! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Еееех, приятели,

Да ви имах дар словото!

Благост, станала си истински поет, а ти Орлине , с всеки ден се изявяваш все по- добре и по- добре като истински психолог. Изглежда и при двама ви се е спуснал Светият Дух. Радвам се за вас.

Линк към коментар
Share on other sites

:):):)

Много често повтаряш думата глупак, Благост - не искам да се правя на разбиращ, но приятелски съвет - по-лекичко!  Бъди здрава! Да живеят глупците - н аплещите им стоят мъдреците!
"Често" е относително критерийче :smarty: важното е да е на място и време и да е верно , а "бройката" да е въздействаща:D лекичко - тежичко...как го премери :dancing yes:защо ли така реагираш :1eye: весело + свободно по ми допада!

Предпочитам думата Стремеж, а не вяра. Думата вяра е безвъзвратно опетнена от хилядолетия кървави религиозни войни, фанатизъм и братоубийство. И - самото и присъствие предполага едно - слепота!

То и гладният се стреми към хляба...неудържимо и не винаги благо :D за жадния, лакомия...във физическия свят ... да не мислим и пишем :lol:

Невъзможно е да се "опетни" - Вярата , Волята, Мъдростта, Светлината и Любовта...

:v: Важи : не се гаси туй що не гасне, и не се петни - туй - що е изначално чисто!

Таня, сестричке, ми ти си го имаш ...дар словото :v: как така "станала" - то си е в мен/нас (всички форумци сме поети по душа), но се проявяваме когато и както :) Туй за спускането на Духа:unsure:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Ех, Благост... мила сестрице! Обичам те! Нека всичкото Небесно благословение е с теб, децата ти, скъпите хора около теб! Нека здравето ти душевно и физическо бъдат непоклатими и силни като мощен заряд в центъра на торнадо! Светлина и радост имай - такива които не са от този свят!

За ума - аз нямам претенции за умник - много съм си средно статистиески даже - макар че ми се иска да не съм.. ;) ! Правихме наскоро в НБУ тест за IQ и ми излезе около 125, и то при положенбие че се забавих с няколко минути... така че - фактите говорят - пълна посредственост, генни заложби, какво да се направи. Слаб компютър, малък RAM, мъничък хард диск, процесорът едва мъждука и блокира като му отвориш повечко програмки ... ми това е - мании за величие нямам... :feel happy:

Между другото, като си говорим така за глупци ... темата беше за съвременната психология и подходът и. Ами той точно се вмества в твоите критерии за определението глупак. Тоест съвременната психология според теб е нещо като "Иванушка Глупца", простичка и неотбираща много много от нещата. Хм, аз пък си мисля че е на много прав път и че това е верният път - опитност, проверка, знание основано на доказуемост и повторяемост! Тя далеч не отрича тънките сфери на битието и човешката душа - просто отказва да се занимава с маймунският подход на религията... това е всичко. Има нужда от една нова, по-научна религия в тези дни, както писах по-горе! Синтез!

И мерси за психотерапията - самомнението има нужда от контрол - хубаво е да знаеш че си глупак и да не се фантазираш много :) ! Така че, благодаря от сърце за напомнянето! Няма Религия по-висша от Истината! Ом Тат Сат! :feel happy::thumbsup2:;)

Линк към коментар
Share on other sites

:):(:1eye: Всичкото гореписано ти го рече, не аз :rolleyes:

Случва ми се да не съм ясна в изказа си от първия раз! Важното е, че сме приятели добронамерени и понякога веднага, понякога след по - дълго достигаме до взаимно проумяване и разбиране...поради смущения външни и вътрешни ! Значи прегледай и установи моля те много някъде да говоря лично за теб :D:blink: и не ми вменявай неистинно отношение към теб, няма да стане :D Да не би да се е получила... ситуацията - гузен - негонен бяга... :D Благодаря за пожеланията, обичта и изобщо, че сме заедно!

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Орлин, звучиш така сякаш не признаваш Живота. И ми е интересно ти как се самоосъзнаваш и в какви рамки се поставяш сам... Видно е, че се опитваш да избегнеш слепостта, но дари правилно си избрал метода? Задавам само въпроси... Но погледни и само от гледната точка на психологията, на теб ти е лесно: по начина по-който се опитваш да избегнеш ограниченията не се ли самоограничаваш парадоксално?

Линк към коментар
Share on other sites

Орли, малко множко ми е странно твоито свято схващане. Хем си от светлите (духовните)душички :angel: , хем във Бог не вярваш, хем пък в Истината, Любовта и Мъдростта пък вярваш, :1eye: е аз за по-кратко на това му викам Бог. :sorcerer: И само още няколко въпросчета.

:hmmmmm: Кой ти каза че има ангели и

:hmmmmm: кои ти каза че има прераждане и

:hmmmmm: кои ти каза че има безсмъртна душа и

:hmmmmm: кои ти каза че можеш да постигнеш тези висоти към което се стремиш? :hypocrite:

Всичко това не е доказано от науката, следователно тя го отрича! Над това се замисли, пък туко виж изчезнали доста съмнения. :thumbsup:

:dancing yes: който се занимава сериозно с психология, е и доста повлиян (професионално изкривен :harhar: ), не разгледаш ли всичко чрез погледа на различните психо школи? И я кажи колко и какви неврозки си откри, а на хората около теб? :harhar:

Надявам се разбираш какво искам да ти кажа, не се заяждам, защото съм го изпитала и знам че трябва да сложиш ясна граница между професионалното и личното, за да не изгубиш мнението на собственото си Аз. :smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Разбирам Орлин, защото минах по този път... преди доста години :D

Когато млад човек навлиза в "дълбоките води" на една наука, той е застрашен от две опасности:

1. Както казва Меги,"разгледаш ли всичко чрез погледа на различните психо школи". Все още си развълнуван от новото познание и се опитваш да се ориентираш в лавината от информация. Все още не можеш да намериш своето място и тепърва градиш своята лична позиция. Много е лесно просто да се присъединиш към школа и да приемеш нейните тези, защото те ти звучат като Истината, която си търсил винаги...

2. Докато си "в дълбоките води" на теорията (която задължително трябва да усвоиш), имаш прекалено малко време и съмнителни възможности да проверяваш тезите на школите в живата реалност. В този момент по-скоро тестваш истинността на усвояваната информация с натрупания си до момента опит. Много е лесно да избереш от този опит само онова, което доказва тезите на избраната от теб школа, и да забравиш, че

- твоят опит е ограничен и субективен

- той е с дата твоето лично минало , а животът е ДНЕС и НАВСЯКЪДЕ.

След етапа, в който е сега Орлин :) , аз минах през още един - влезнах в живата практика на психологията - започнах да работя с деца. След няколко години усетих, че се опитвам да наложа на живота това, което бях научила от книгите :D

Сега, след 25 години, мисля че психологията не е толкова наука, а изкуство -

- да успееш да се слееш с хората, с които работиш така, че да започнеш да виждаш света през техните очи, но да запазиш своята идентичност.

- да изградиш в общия ви свят едно временно Аз, което им е необходимо, за да им даде начален тласък и ориентация по Пътя, който са поели.

- да Бъдеш новото си Аз като само окуражаваш техните с Любов и Вяра, но ги оставяш свободни и отговорни...

сигурно има и още нещо, за което сега не се сещам... :)

Линк към коментар
Share on other sites

Напълно съгласен съм с всички! :feel happy: Искам само да кажа че това което прави науката от около 200 - 300 години е уникално и е в пълна хармония с висшите сили и разум. Във всички предишни епохи - Атланта, Лемурия - човечеството е следвало един по-мистиен път, с по-малко участие на интелекта. Всичко си е на мястото. Науката се развива и вече навлиза в дебрите на езотериката. А психологията засега наистина е тесничка. Мен лично съвсем не ме удовлетворява такава каквато е. Затова и допълвам пъзела, и то по-голямата част от него с езотеричната психология, която обхваща ... всичко ! :D

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:v: Сигурн ли си, че си справедлив в преценката си за напредването на науката към Хармонията ?

Старата наука си е силно вехта, но Новата :v:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Какво ли щеше да бъде ако изследваните явления вадеха сами изводите? По-смислени щяха да бъдат експериментите... Има ли смисъл от експрименти в този тон?! Господин изследователя изследва предимно собствените си възприятия, а вие, дами и господа слушатели?! И коя част на света е подложена на анализ? Тази, която може да се анализира, естествено! Тя обаче, същата е и тази, която може да се моделира! Хората не могат да създават закони. Да, могат да открият! Обаче емпиризма е преходност!!! А непреходността е в Духа, който не е в постмодерните науки, а винаги отсреща... Ами, мнение...

Линк към коментар
Share on other sites

:) Има Проучватели, водени от Духа ! И явленията винаги и все някога ни "ВАДЯТ' изводите , защото винаги има готови човеци, които да ги ' ВИДЯТ " - това са те - истинските учени хора - от Духа научени. Имало ги е и винаги ще ги има.

Мнението и отношението ти са си субективни, важното е ти да си наясно със себе си и да те води верния Дух! Плодове добри да даваме.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Ето тук някои мисли на психолога Ейбрахам Маслоу:

Характеристики на себеактуализиралата(самореализиралата) се личност:

1)Реалистични възприятия, толерантност към непознатото и неопределеното

2)Приемане на себе си, другите и живота

3)Непосредственост, простота и естественост в поведението

4)Центриране върху помощ за другите-живеят за да работят

5)Потребност от лична сфера

6)Автономност(независимост)-в голяма степен сами определят жизнения си път

7)Свежест на възприятията

8)Способност за върхови преживявания-сила да преодоляват стресовите травми, да изпитват духовни преживявания, чувство за красота и спокойствие - силна енергия

9)Имат социален интерес

10)Имат дълбоки междуличностни отношения-малко, но дълбоки приятелства. Избирателни са в избора на близки приятели.

11)Демократизъм

12)Разграничаване на добро и зло и сила за съвместяването им

13)Философски хумор - доброжелателство

14)Креативност(творчество)

15)Неоконформизъм, т.е., автономно поддържат пътя си

Според Маслоу човешкото развитие минава през 5 етапа, като някои никога не надрастват по-долните етапи:

Себеактуализациа

Уважение и себеуважение

Привързаност и междуличностна любов

Сигурност

Физиологични потребности

................................................................................

.............................

Според Карл Роджърс, последовател на същото психологично направление, пълноценната личност има следните шест характеристики:

1)Безусловно положително отношение към себе си - само тогава може да има такова и към другите

2)Организмично доверие, т.е., вяра в собствената интуиция

3)Способност за силен живот - способност за живот в настоящия момент, отвореност за всякакъв опит, положителен или отрицателен и пълно изживяване на всеки миг от живота.

4)Преживяване на вътрешна свобода-пълноценната личност се чувства свободна сама да взема решенията и насоката в живота си. Съзнателен избор на жизнен път според вътрешното чувство, дори това да противоречи на външните условности и мнения.

5)Креативност-находчивост, съзидателност, новаторство, адаптивност.

................................................................................

..........................................

Не мислите ли все пак че и психолозите, които за разлика от докторите работят с причините за човешките неудачи имат роля в живота и обществото ни? И далеч не всички са тясно ограничени материалисти! Всъщност психологията е религията на бъдещето! Бъдете здрави! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:v:

Според Маслоу човешкото развитие минава през 5 етапа, като някои никога не надрастват по-долните етапи:

Себеактуализациа

Уважение и себеуважение

Привързаност и междуличностна любов

Сигурност

Физиологични потребности

:thumbsup2: Благословени са всички изобретатели + изследователи + проучватели.

Това е петстепенната пирамида на потребностите според Маслоу.Беше нужен и навременен трамплин за мен преди години.

След време ги намалих до 4 в съгласие с д-р Мърей Бенкс, психиатър :

1.Потребност от Живот - въздух, вода, хляб (не пасти :D ),облекло ( екологично и енергийно :D ), безопасност и сигурност и волята за живот(инстинктът ни за оцеляване)

2.Потребност да обичаме и да бъдем обичани ( хармонично общуване на всички нива)

3.Потребност да чувстваме своята значимост!!! ( Себеосъществяване +служене + сливане в едно с Христа в Духа)

4.Потребността да изпитваме разнообразие ( не елементаризирания стремеж към натрупване и пристрастяване към диалектичния порядък, а вечното движение по Пътя към Отца) :P:angel:

ИЗВОДИТЕ, които НАУКАТА прави с помощта на МЕТОДИТЕ се проверяват в ПРАКТИКАТА.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Съмнявай си е, твои са си изборите :) Емпиризъм...алхимизъм... :blink:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Анализирайте следния казус, като отговорите на въпроса: Какъв е проблемът от гледна точка на процеса на комуникация в това семейство?

Неучещият ученик

Семейство на висококвалифицирани и много успешни родители - преподаватели, единият в хуманитарните, а другият в инженерните науки, имат проблем със своя единствен син - Петър. Той е на 18 години и е последен клас в английска гимназия. След получена двойка по основен предмет отказва да ходи на училище, лежи в леглото и изпада в бяс всеки път, когато му се напомни за училище. В същото време отказва да мине на самостоятелна подготовка (тъй нар. "частен" ученик), защото ще загуби уважението на приятелите си в училище. Освен това, не дава да се издума да прекъсне по медицински причини и да повтори, защото иска да кандидатства във ВУЗ заедно с връстниците си.

Обикновено сутрин майка му го буди, дава му закуска и се опитва по заобиколен начин да разбере дали няма да реши да ходи на училище. Бащата побеснява, скарва й се, че го е направила лигльо и заплашва Петър, че ще го прати да работи на строеж "с най-големите отрепки и пияници". Петър обещава, че от утре ще тръгне на училище. Майка му го поглежда иронично и казва: "Как ще стане тая работа, като не си пипнал учебник. Ами ако те изпитат?"

Петър отива в стаята си и ляга в леглото. На другата сутрин сцената се повтаря.

:dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...