Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Да бъдем като децата


Станимир

Recommended Posts

Христос казва: „Ако не се обърнете на семе в живот, няма да влезете в Царството Божие“, защото там се присаждат не дървета, а само семки. Господ няма нужда от стари хора, в Царството Божие няма стари хора. Думата „стар“ е синонимна с човек безсилен; а младите, децата, те са синонимни с думата „богати“, по ум и по сърце. Така тълкувам и аз: Ако нямате ума и сърцето, т.е. невинноста и чистотата на дете в себе си, вие не може да влезете в Царството Божие, защото условията, при които трябва да растете, изискват вашият ум и вашето сърце да съдържат Божествения живот в себе си. Едно от най-големите заблуждения в съвременните духовни движения е това – да мислим, че сме големи; у всекиго от вас, у самите деца даже, които са едва на 5 години, има идеята за големство.

Има ли нещо по-красиво и по-чисто от невинността и чистотата на едно дете? Иска ми се в този свят да има по-малко отрови и по-добри условия за децата, за да запазват тези свои качества... :3d_046:

Линк към коментар
Share on other sites

Ах, колко чисто, прозрачно и звънко

звучи това детско "морето е тънко"!

Като шум в раковина

тази дума невинна,

уж на смях и уж нежно,

казва ясно

- на нас, нали -

че сме, ах,

безнадеждно

и ужасно

пораснали!

Валери Петров

Линк към коментар
Share on other sites

" Бъдете като децата!"

Ето това е всичко ,в тези думи се съдържа същността в пътя на ученика.Той е дете , дете на ЛЮБОВТА.

И всеки който иска да стане истински ученик трябва да стане като дете!

И наистина децата са жизнерадостни,весели,изпълнени с Любов към всички и към всичко,към цялата Природа.Радостни са и приемат всичко с усмивка!Ако се разтроят ,бързо им минава,забравят лошото!

Радват се на малките неща!!!!!!!!!

:3d_097::3d_097::3d_097::3d_002::3d_110::3d_087:

И не случайно в книгата "Евангелие на Любовта" ( ав. Борислав Русанов),Учителя обръща голямо внимание на това че човек не трябва да пренебрегва малките неща в Живота!

Линк към коментар
Share on other sites

Едно от най-големите заблуждения в съвременните духовни движения е това – да мислим, че сме големи;

:thumbsup: Какво означава да мислим, че сме големи?

Може би да започнем ние да отсъждаме както нас са съдили? Или ние да ограничаваме (и другите и себе си) както нас са ни ограничавали? Или да поучаваме и наказваме? Или да водим "по-малките"? Защото вече знаем и можем всичко, защото сме "сформирани", т.е. твърди, спрели развитието си, защото сме решили,че сме вече на "върха".

Какво означава да сме като децата?

Може би да приемаме с отворени умове и сърца всичко ново без предразсъдъци? Да опитваме всичко в живота, за да го опознаваме, както и себе си в него - не да го критикуваме и "поправяме". Или да се чувстваме свободни и защитени от Силата, която е наш Родител? Да се учим и развиваме ние самите - непрекъснато - няма върхове, които да изкачваме - има простори,в които да се разширяваме и опознаваме. И може би да виждаме и усещаме как всичко около нас расте и се развива като самите нас....заедно с нас....

Спомням си сега как моите малки деца определят кой е стар и кой "нов" - по това дали си играе и разговаря с тях като с равни или ги командва. :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Да сме като децата не само като тях жизнерадостни, спонтанни в доброто и весели, но и простосърдечни и чисти; като разумните деца, които знаят, че имат задължения в къщи, в училище, знаят добрите правила, на които родителите ги учат за хигиена, хранене, сън и игри, спазват другите добри правила, от които им зависи живота на улицата, добрите отношения с другарчетата и т.н. И ако всичко го отнесем към вътрешния свят на един възрастен, който е в училището на живота, то той е като децата. Детското у нас е естественото отношение, което никакво лицеприятие, никаква оправдана цел не би променило. Защото няма по-хубаво от това да ти е леко и светло на душата. :3d_097:

Линк към коментар
Share on other sites

В днешно време има да се надявате да сте като децата.

Порастнахте, видяхте всичката тази помия на света, не мисля, че вече ще гледате на живота както гледа едно дете - светът е розов и се върти около новата кукла Барби/новото камионче.

Интересно как ще гледате на живота както гледа едно дете в момента, в който шефа ви каже 'Еми пич, сори ма ти намалявам заплатата със 100 лева'. Интересно дали ще му се усмихнете и ще кажете 'чичкооо пък какво значи заплатаа?' или ще идете да му кажете 'Абе магаре такова да ти...'

Искате недостижими неща. И ако сте си надянали розовите очила и сте слепи оптимисти като едно дете, това няма да ви донесе нищо добро в днешно време...

А пък ако 40 годишен ми каже 'Виж моето дете, живота е прекрасен, светът е чудесен и по-хубав не може да бъде' сериозно ще обмисля идеята дали да не взема да го заведа на преглед...

Можете да бъдете добри хора, ама да сте като децата - мне...

Честито на губещите...

Линк към коментар
Share on other sites

:3d_060: Защо такъв песимизъм? Ами ако шефът ми каже, че ми намалява заплатата, ще му се усмихна и ще си тръгна. Шефове, колкото щеш... :whistling::feel happy:

И наистина, Животът е прекрасен! Казва ти го жена на 36г. :3d_098::3d_031:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

В детската възраст се създават нашите модели на поведение и навици - тези, които са най-дълбоко залегнали в подсъзнанието ни. Децата се учат от всичко. Да бъдеш като дете, но със отговорността на възрастен човек означава сам да започнеш да градиш тези модели, но с участието на висшата си природа. С други думи да станеш господар на съдбата си.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: :thumbsup2: Илияна! Присъединява се жена на 48! И можете спокойно да ме заведете на лекар - след прегледа лекарят също ще вижда живота по-хубав и себе си по-щастлив в него! :thumbsup::3d_064:

Станимир! :thumbsup: С малка да добавка - децата нямат твърдо изградени модели на мислене и непрекъснато разширяват и променят "картата" на своя свят - може би точно от това имат нужда и възрастните. :thumbsup:

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

:3d_146:

bebe42ln2.jpg

:feel happy:

след прегледа лекарят също ще вижда живота по-хубав и себе си по-щастлив в него!

:thumbsup2:

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

"През първите години от своя живот човек се научава да върви,благодарение на духовния свят.т.е.човек поема своя земен път чрез Духа.От него той се научава да говори,да изразява истинатаІили с други думи:през първите 3 години от своя живот човек разкрива същността на истината чрез звуците.А и самият живот,който човек прекарва на земята като Азово същество,получава своя органичен вид през същите тези години.И така човек научава тялото си да върви,т.е. да намери "пътя",научава се да изразява "истината"чрез своя организъм,научава се и на това да дава физически израз на "живота",възниканл от Духа.Ето защо едва ли можем да си представи по съдържателно тълкуване на думите:"Ако не станете като малките деца,няма да влезете в царството небесно".Като изключителен израз на Христовия Аз са и думите:"Аз съм Пътят ,Истината и Живота".Както висшите духовни сили формират детския организъм,така че той несъзнателно става телесен израз на Пътя,Истината и Живота,така и човешкия дух проникнат от Христос,постепенно става съзнателен носител на Пътя ,Истината и Живота в по късните години." Щайнер

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

"Да станеш като дете, това не значи да се вдетениш, но да запазиш своята чистота и стремеж към придобиване на знания. Детето задава въпроси, интересува се от всичко, което го заобикаля; и старият задава въпроси, но въпросите им се различават. Детето задава въпроси, защото иска да придобива знания и опитности. Старият, след като е живял и опитал нещата, задава въпросите: „Защо съществуват злото и доброто? Защо съществуват мъчнотиите и страданията?“ "

Основа на живота

Линк към коментар
Share on other sites

Много учители и духовни водачи ни съветват да станем като децата. Много ог тях препоръцват също, да гледаме на живота като на игра.

Какъв смисъл откривате в тези твърдения?

Как можем да ги постигнем?

:3d_015:http://www.beinsadouno.com/board/index.php...g&blogid=72&

Линк към коментар
Share on other sites

От Матея 19:2. И като повика Иисус едно дете, изправи го посред тях

3. и рече: истина ви казвам, ако се не обърнете и не станете като деца, няма да влезете в царството небесно;

4. и тъй, който се смири като това дете, той е по-голям в царството небесно;

5. и който приеме едно такова дете в Мое име, Мене приема;

Да бъдем като децата означава предии всичко да бъдем чисти и невинни. В децата няма съблазън и похот затова и Христос ни предупреждава:

От Матея 18:9. и ако те съблазнява окото ти, извади го и хвърли от себе си: по-добре е за тебе с едно око да влезеш в живота, отколкото да имаш две очи, и да бъдеш хвърлен в геената огнена.

За децата няма Вчера и Утре, а само ДНЕС т.е. те са в настоящето.

Такива трябва да станем и ние ако искаме да бъдем допуснати в Царството божие.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Системен

Темата е интересна

Аз самият се интересувам от това. Всяко детско нещо си има предимства, но малцина могат да ги открият.Аз съм запазил своята чистота и не съм омърсен. И изглеждам като дете.Момче на около 16г, а в дествителност съм над 20г.

Линк към коментар
Share on other sites

Темата е интересна

Аз самият се интересувам от това. Всяко детско нещо си има предимства, но малцина могат да ги открият.Аз съм запазил своята чистота и не съм омърсен. И изглеждам като дете.Момче на около 16г, а в дествителност съм над 20г.

:3d_025:

Това е чудесно, но бих искала да попитам, в тази връзка - имаш ли също така усещането, че Цялото, към което принадлежиш е също така чисто, или считаш чистотата си - като лично твое достояние, което няма нищо общо с "другите"?

Или , по друг начин казано - кои хора са нечисти, ако има такива?

Поздрави! Вили

Линк към коментар
Share on other sites

Или може би способността на децата да започват отначало. Да загърбиш постиженията си и да се впуснеш да учиш нещо ново? Идеята е много привлекателна за мен.

Има два вида деца - човешки деца, родени от жени и Божии Синове, родени от Духа.

Човешките деца са "блъскани и завличани - чрез човешката заблуда, в лукавство, по измамителни хитрости" (т.е. - водени са от его-ума си).

Божиите Синове са тези от човешките деца, които са се родили втори път, отгоре, "от вода и Дух", от Бога - т.е. - приели са водно кръщение - което окултно означава, че са се отрекли от знанието на "стария човек", което е с отрицателен знак и са приели чистото учение, т.е. спасителното; единствено то води до Царството.

Родените от Дух са преминали и през огненото кръщение - големите страдания, които са ги изчистили, т.е. - те са тези, които са минали "през голямата скръб"... Те са тези, които вече не съгрешават; защото са "пълнолетни по ум", но са "дечица по злобата." Точно тези са "децата", които са винаги с Христос; те са и тези, които са "опрали дрехите си и са ги избелили в кръвта на Агнето". Тези са децата, минали през Жертвата (голямата скръб) и "Той, подобно на тях взе участие в същото"...

Да бъдем като децата - означава да сме едни от тях... Защото те са победителите, първия плод на Неговите Създания... Колурият, с който са помазани очите им - ги прави способни да възприемат духовната светлина - виделината - която само - е знанието с положителен знак...

Йоан 3:5

Исус отговори: Истина, истина ти казвам, ако се не роди някой от вода и Дух, не може да влезе в Божието царство.

Йоан 3:7

Не се чуди, че ти рекох: Трябва да се родите отгоре.

Евреи 1:5

Защото, кому от ангелите е рекъл Бог някога: - "Ти си Мой Син, Аз днес Те родих"; и пак: "Аз ще Му бъда Отец, и Той ще ми бъде Син"?

1 Йоаново 5:18

Знаем, че всеки роден от Бога не съгрешава; но оня, който се е родил от Бога, пази себе си, и лукавият не се докосва до него.

Яков 1:18

От собствената Си воля ни е родил чрез словото на истината, за да бъдем един вид пръв плод на Неговите създания.

Матей 18:3

Истина ви казвам; ако се не обърнете като дечицата, никак няма да влезете в небесното царство.

1 Коринтяни 14:20

Братя, не бивайте деца по ум, но, бидейки дечица по злобата, бивайте пълнолетни по ум.

Ефесяни 4:14

за да не бъдем вече деца, блъскани и завличани от всеки вятър на учение, чрез човешката заблуда, в лукавство, по измамителни хитрости;

Лука 11:7

и ако той отвътре в отговор рече: Не ме безпокой; вратата е вече заключена, и децата ми са с мене на леглото; не мога да стана да ти дам;

Евреи 2:13

и пак: - "Аз на Него ще уповавам" и пак: - "Ето Аз и децата, които Ми е дал Бог".

Евреи 2:14

И тъй, понеже децата са същества от общата плът и кръв то и Той, подобно на тях, взе участие в същото, за да унищожи чрез смъртта този, който има властта, сиреч, дявола

Откровение 3:5

Който победи, ще се облече така в бели дрехи; и Аз никога няма да излича името му от книгата на живота, но ще изповядам името му пред Отца Си и пред Неговите ангели.

Откровение 3:18

то съветвам те да купиш от Мене злато, пречистено с огън, за да се обогатиш, и бели дрехи, за да се облечеш, та да се не яви срамотата на твоята голота, и колурий, за да помажеш очите си, та да виждаш.

Откровение 7:14

И рекох му: Господине мой, ти знаеш. А той ми каза: Това са ония, които идат от голямата скръб; и са опрали дрехите си, и са ги избелили в кръвта на Агнето

Линк към коментар
Share on other sites

Или може би способността на децата да започват отначало. Да загърбиш постиженията си и да се впуснеш да учиш нещо ново? Идеята е много привлекателна за мен.

:thumbsup2:

Детето не отчита постиженията си като възрастния - макар, че те са много по-големи и значими! Детето ги смята като естествено развитие, което не е място на стълбичката за награждаване, а стъпало от стълбата на израстването...

Детето иска да порасне, да научи... т.е. то не смята, че е Голям и Знаещ, който може да учи другите. :D

Детето учи докато играе и играе докато учи - това е естественият начин на усвояването на знанията и уменията, на разширяването на съзнанието. Играта, обаче не е забавление за детето, а работа - не е труд, не е мъчение, не е задължение...

Линк към коментар
Share on other sites

Има два вида деца - човешки деца, човешки синове, родени от жени и Божии деца, Божии Синове, родени от Бога...

Педагогиката се занимава с поведението на човешките деца, на човешките синове...

След като сме приели всичко, касаещо поведението на човешките синове и сме се съгласили, че то е добро, минаваме една крачка напред и (без да се учим един друг, защото ученето на някого е работа на Бога и ние не се бъркаме там ) само споделяме мисли за Божиите Деца, за новородените Божии Синове; това е нещо естествено...

Божиите деца са кротки и незлобливи и също както човешките - се новораждат... Това са децата, на които е Царството Небесно, което е областта на Истината...

Божиите деца се новораждат там - в областта на Истината, където е Любовта, където е Мъдростта. От тук започва реалният Живот... И това Божие Царство е сред нас...

"Ако нямате виделина в себе си, не може да се прояви у вас Любов, Истина. Христос казва: „Вие сте виделината“. Кои „вие“? Първият елемент е солта, законът на равновесието, който държи всички сили в равновесие; вторият елемент е виделината, тя въздига и възраства нещата, сиреч, всички мисли и желания растат във виделината и се развиват по-правилно. Човек, който живее във виделината, е като плодно дърво, което расте на плодородна почва; в него всички плодове узряват. Когато във вашия ум има брожение и философски мисли, не се радвайте още. Това е, може би, едно цъфтене. За да опитате, дали имате виделина, проверете дали вашите мисли ще завържат, ще хванат корени."

Петър Дънов "Виделината"

http://triangle.bg/books/1917-03-25-10.199...7-04-01-10.html

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти Велина, наистина има разлика между възприемането ни за децата. В окултен смисъл децата, Божиите деца са точно тези, родените от вода и Дух.

Има много съвременни писатели, които постоянно вадят клечки, палят ги и ги хвърлят. Питам, какъв ефект могат да произведат техните така запалени клечки? Вие сами съдете, какъв е ефектът от такова палене. В бъдеще, речта трябва да бъде осолена, да съдържа в себе си виделина. За виделината имате още смътно понятие. Думите „светлина“ и „виделина“ са от един и същ корен, но светлината е отражение на виделината. Виделината е съединение на онзи Божествен елемент, който се отнася вече към човешкия ум, сиреч, който ни прави да разсъждаваме разумно, да имаме логика, съдържание и смисъл в нашата мисъл. В съвременната наука физиците спорят върху светлината, дали идва от слънцето или е нещо друго. Има учени, които оспорват, че идва от слънцето, а поддържат, че тя е особена енергия, която, като дойде до земната повърхност, разбива се в нея и дава отражение на светлина. Виделината е един вътрешен процес. Тя е един елемент, който може да се опита всякога. Виделината е най-реалното нещо в света. Тя е хиляди пъти по-реална от този свят: тя създава човешката мисъл, желанията, тя е проводник в духовния свят и съществува във вид на съвременния етер; тя е обвивка на човешкия дух, на човешкия ум и без нея никой не може да мисли и да чувства. Всички, които са следвали в училище, минали са през гимназия, изпитали са трудности при решаване на някои задачи, знаят, че отношенията на тези задачи не се проясняват от един път, но, като поработят известно време върху тях, светне им някаква светлина и отношенията се проясняват. Виделината именно прояснява.

Виделината

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Аз съм сигурна, че във всеки от нас има едно дете, дори когато сме забравили за неговото съществуване. Това се случва доста често на учители и родители, които са се вживяли много в тази роля.

Просто трябва някой ден да си го припомним. Понякога това ни го припомнят и децата, когато питат дали сме били малки като тях(тук е моментът да се замислим). Понякога си го припомняме с филм, който гледаме или книга , която четем.

Не е важно как ще се случи точно, по-важно е да не го забравяме повече, а и да си зададем някои въпроси.

Например: Какво притежава детето, а аз го нямам? Как се държи детето, а аз не мога?

Наблюдавайте децата повече, особено днешните. Мисля, че те са много по-умни и по-забавни от нас и с тях е приятно да се общува.

Със сигурност има какво да научим. :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...