Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За реалната самоличност и използването на псевдоним


Recommended Posts

  • Отговори 302
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Откритост или зад ник... :hmmmmm:

:3d_146:

Ааахахахахаххаха :3d_139: Валентин, благодаря, хубаво се посмях!

Орлине, хайде да помислим и за лозунг... :3d_083: :-)))

О, мога да дам идея на jul за лозунг :D По принцип изискванията към лозунгите са да звучат убедително и поне в известна степен да манипулират хората - например да компилираме нещо от предизборните агитации:

Ръка с насочен показалец и надпис: "ФОРУМЕЦО, КАКВО ИЗБИРАШ: ДА СИ С ИСТИНСКОТО ИМЕ ИЛИ ДА СИ ЗАД НИК?!"

Линк към коментар
Share on other sites

Ми то много ежедневно ще стане само с истински имена , като списък на клиенти - потребители в хранителен магазин . А пък я вижте какви интересни никове има . Асоциативно насочващи , провокиращи , олицетворяващи . Брей какъв шарен народ има тука ей !

А пък за истинските имена , не съм привърженик на скритите самоличности, скритите потребители ,и въобще скритите неща .

Колкото повече се скрива едно нещо , после толкоз повече лъщи на светлото , нали знаете. Да бъдем себе си е най - важното , независимо дали ще ползваме цветната палитра от никове и аватари . Бъдете свободни , бъдете себе си !

:v::3d_025::3d_047: Мир и любов на планетата земя !

Редактирано от Инатари
Линк към коментар
Share on other sites

Да, Юл е права, да престанем да се ровкаме кой защо и как е тук дошъл и под какъв псевдоним.

Най-малкото е досадно. Интернет-пространството е затова интернет и затова пространство - да се живее поне в три измерения и това е чудесно. Ако искам да бъда близка с някого, този човек разбира, както и аз. Оттам-насетне, спекулации колкото щеш. Няма нищо общо нито с искреността, нито с честността.

Честността и искреността е проявима навсякъде. Включително и в нета. Още повече във форум, в който се обсъждат въпроси като чистота и хармония. Това, че пишеш невидим, ти дава опции да си играеш, да проявиш разлини части от личността си, или да си измисляш такива, да скриеш част от психическите си характеристики, да откроиш други... Предполагам, че по други форуми стават големи театрални постановки, за които скритата самоличност именно е предпоставка. Честно, на мен не ми е притрябвала самоличността на никого, просто не ме интересува... Но - въпросът е принципен! Обичам да общувам с открити искрени естни хора. Това си е моя диспозиция разбира се и никого не ангажирам с нея!

Донякъде в някои случаи има реални предпоставки за прикриване на персоната зад ника - но дори и в тях вече има ако не директна лъжа, то поне предпоставки за такава... Цялата гадост на този свят идва от лъжата на изкривеното и стеснено знание, превърната в безумно незнание!

Линк към коментар
Share on other sites

Орлине, много си краен.

По-спокойно. Ти нали си искрен и прям, и откровен и не си с ник. Какво те интересуват другите, които са. Свободата е и това - всеки да представя себе си, както сметне за добре.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, забелязъл съм, че съм краен често в реакциите и съжденията си - съвсем не само в този форум! Но се уча от вас - например от Добромир - да виждам нещата многостранно!

Доколкото за конкретните изяви на съфорумците тук - наистина не ме интересуват кой знае колко... По-горе вече писах, че това е принципен въпрос, който отнасям конкретно към този форум, с неговите параметри и насоки - не лично, а на идейна основа. Нищо повече - останалото са разсъждения. В много случаи човек трябва да се съобразява с контекста си, а той често е далеч от идеалите, предпочитани от много от нас тук - и затова псевдонимът е добра защита, така е!

Нищо лично - поздрави и прегръдки! :) :) :)

Линк към коментар
Share on other sites

Орли, голям си сладур! Ако това те успокоява, принципно и аз мисля като теб, затова и така съм се регистрирала - с имената си, но нека дадем свобода на всеки както иска да се представя, ник, вик, всичко е миг, така, че споко, приятел! Ти бъди такъв, какъвто си, искрен, а останалото съсловие си отговаря за себе си.

Прегръдки големи от мен!

Линк към коментар
Share on other sites

Така е.Всеки сам избира дали да бъде себе си или да е зад маска.На кой ,както му харесва.На мен лично ми допада да бъда себе си.Във форума мога да се отпусна без да се притеснявам как ще ме приемат,защото хората не ме познават и не ме виждат.Така без страх мога да бъда себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

А ако те познаваха, какво? Какво в себе си не приемаш и затова не искаш да го показваш и затова ти е по-лесно когато не те познават? Питам, защото това е в основата на темата - за "прикритостта" и за "откритостта".

Някой прикрива идеите си( зад псевдоним), които не иска други да узнаят, втори физика или друго... Трети в интернет е себе си, включително и по име и за това му поведение му помага именно невидимостта на присъствието му в пространството - но с това сеотклонявам от темата. Последното вече е просто личностова особеност!

Всъщност, може да се отвори цял анова тема - за интернет психологията!!! ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Това малко ми напомня - трябва ли жените да се гримират или не. Те по-истински ли са с небоядисани коси, с нелакирани нокти, ниски обувчици и без макияж. Да бъдем естествено красиви? Ами, ако не сме естествено красиви?

За мен всичко е проява на творчество. И колкото повече - толкова повече, както казва Мечо Пух

:3d_031:

Линк към коментар
Share on other sites

Да бъдем естествено красиви? Ами, ако не сме естествено красиви?

:3d_031:

Е малко е относително това за красотата , но нали говорим за реална самоличност( идентичност )?

По същата логика човек може да не си харесва името и хоп псевдоним.

Линк към коментар
Share on other sites

Е, може да го харесва и пак да използва псевдоним. Нехаресването не е предпоставка за разнообразие, а въображението.

Не знам дали красотата е относително понятие (има друга тема за нея), но има хора, които дълги години не си променят нито прическата, нито стила на обличане, което е същото. Да бъдем себе си, не значи да се стагнираме и капсулираме, а да се опознаваме чрез промяна.

Линк към коментар
Share on other sites

А ако те познаваха, какво? Какво в себе си не приемаш и затова не искаш да го показваш и затова ти е по-лесно когато не те познават? Питам, защото това е в основата на темата - за "прикритостта" и за "откритостта".

Орли, има хора, които са просто стеснителни, което макар и да се счита за подлежащ на терапия психологически симптом, е далеч по-малкото зло, отколкото например човек да играе на откритост, а да има задни мисли - сещаш се, че това е трудно да се установи не само он-лайн, но понякога и в реалната комуникация... Имаше една книжка за това как да се открие, когато човек лъже, но става ясно при това, че същите признаци - характерни фрази, език на тялото и т.н. - могат освен при лъжци да се наблюдават и когато човек просто се стеснява. И обратно, наистина изпечените лъжци могат успешно да минат невредими през повечето тестове за лъжа... <_<

След това, нали голяма част от хората с псевдоними тук ти ги познаваш и лично, знаеш им истински данни и т.н. Каква е тогава разликата, ако стават открити за всеки, който се интересува и са под псевдоним само за неинтересуващите се от по-задълбочен контакт с тях? Ами че то има и други, които може и да са с истинско име, но не дават възможност да се комуникира с тях, не идват на офлайн срещи и... Тогава? :hmmmmm:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Мона

Това е ясно , но човека говори за откритост

и яснота . Аз не разбирам как може да стане ако не е всичко точно т.е всички данни и реална снимка, а не само името .

А къде ще остане свободата на личния избор от едно такова условие ?

Редактирано от bee_bg
Линк към коментар
Share on other sites

А къде ще остане свободата на личния избор от едно такова условие ?

Ами това е то свободата в рамките на условията на този форум, че човек може да избира как и доколко да се представя. А не забравяме ли, че много повече от регистрираните и активно непишещите са регистрираните и активно непишещите, но доста четящи написаното тук. Те имат това право. Повявяват се обаче толкова рядко, че едва ли някой ще ги търси и ще се интересува изобщо дали са с истинско име или под псевдоним. Още много пъти повече по брой изобщо не се регистрират, но четат... и тяхното ли е прикритост? <_<

Има неща за човека, които много трудно се установяват, вкл. неговата действителна откритост. Затова народът ни казва, че човек трябва 1 чувал сол да е изял с някого, тада каже, че отчасти го познава! :thumbsup1:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Аз нищо не искам и не става дума за моето малко мнение... Темата не се свежда до моето становище. Така че, отнесете се към него като към едно от възможните! :thumbsup:

А за солта и яденето и и опознаването: Това си е колоритна поговорка - но не идва ли от една малко робска психика, която се е научила да се крие и от сянката си, тъй като с векове не е знаела из зад кой храст ще излезе големия ятаган и кой "приятел" ще го е поканил? Има и друга: "Преклонена глава - сабя не я сече!" Можем да я модифицираме: "Лисица, която си е прикрила следите, вълчо не я намира!" :thumbsup1:

А нали уж навлизаме в ново време - време на необятност и познание, на разширено съзнание и космически синхрон... Дали старите понятия са ни нужни още? Нужни са донякъде - защото светът в момента е като умиращ прокажен. Умиращ, но все още активно мърдащ и опитващ се да изпозарази и погребе всичко и всички със себе си... А новият свят зрее въпреки усилията на стария свят да го окове във веригите на изкривения си мироглед и преобърната ценностна система! И тук има смисъл и "прикриването" - поне донякъде. Прикриване в духа на термина, използван от Кастанеда, или подобно на НЛП - иското "изравняване', което е предпоставка за промяна и "повеждане".

Просто понякога се пренасям в този свят, за който мечтае едно по-фино и дълбоко същество в мен - свят, в който нужда от прикриване няма!

Редактирано от Орлин
Линк към коментар
Share on other sites

Да ви попитам,

Почти всеки ден срещам хора от следния тип - (виж по-долу).

Какво мислите за тях и най-вече за тяхното бъдеще! Какъв смятате че е вътрешният им свят и причините да се държат така. Ето и описанието:

Това е човек не само използващ псевдоним, но и обличащ се и подражаващ на познати от медийното пространство лица, залагащ на облеклото (модата). Има обеци на всякакви места по тялото си, татуиран е, носи тъмни очила, кръстове, вериги. Говори натъртено, има походката на тежкар. Държи се надменно, смее се. Ако е на публично място, в повечето случаи всички трябва да го чуят и да се съобразяват с него. Списъкът може да продължи.

Моля за коментар!

Редактирано от aratron
Линк към коментар
Share on other sites

Според мен тук са описани характерни черти не на един, а на два типажа, които все пак се различават като вътрешен мир. Например при един и същи човек ли наблюдаваш и трите признака: държи на облеклото(модата), кръстове и вериги, смее се често?

Линк към коментар
Share on other sites

Зависи от ъгъла на погледа - може да го наречем адаптивен, тоест добре приспособяващ се към модните тенденции, към препоръчваното от медиит еповедение на агресия и налагане на личността. Можем да го наречем и конформизъм, тоест нагаждачество от типа на хиената - тя носи малка душичка, която признава само силата. Такава сила за нея са внушенията, които получава от всички тв канали, медии, от социалните стадни импулси, поощряващи стадното поведение на по-силния, но не задължително по-осъзнат индивид...

В първия случай имаме осъзнатост зад външната маска, което е чудесно. Играене на рола, зад която стои осъзнаващ и буден актьор.

Във втория случай обаче Съзнанието спи и маската, персоната, външната личност се е превърнала във всичко за конкретния индивид!

Редактирано от Орлин
Линк към коментар
Share on other sites

:rolleyes:

Аз нищо не искам и не става дума за моето малко мнение... Темата не се свежда до моето становище. Така че, отнесете се към него като към едно от възможните! :thumbsup:

Аз и така се отнасям , но в първия си пост едва ли не изкарваш всички които са със никове(псевдоними)

че са хора прикрити стоящи зад маска щото така им е по добре на сянчица :rolleyes: .

Ще ти дам пример със мен аз съм от четящите и регистрацията ми е от скоро нямах и намерение да пиша вообще във форума а само да чета , но някакси се провокирах четейки темата ти .

Не може всичко да се слага под общ знаменател , не искам да ти припомням и кои известни личности също са познати със псевдоними :thumbsup:

Просто понякога се пренасям в този свят, за който мечтае едно по-фино и дълбоко същество в мен - свят, в който нужда от прикриване няма!

Мисля си ,че смесваш нещата . Тези които са зад никове да не би да са по-лоши и да не могат да се пренесат

в подобен свят за който говориш ?

Прекалената показност и откритост не мисля ,че най-правилното нещо в един обществен форум

все пак избора е на участниците , а и правилата са такива ,че позволяват да има никове(псевдоними) .

:3d_022:

Линк към коментар
Share on other sites

Горните ти твърдения, приятелю, вече разисквах в предните си постове - не ми се повтаря, за да не предъвквам...

А за правилата за писане - те се решават от водещите сайта - предполагам, че ако има правило да се пише само под собствено име - желаещите ще спаднат силно... Затова се прави компромис. И да - въпрос на личен избор е. Някъде по-надолу ще сумира м положителните и отрицателните страни на едното и другото поведение.

Линк към коментар
Share on other sites

Орлин,

Човешкото присъствие не може да бъде скрито. Показването на някои от характериктиките му само се забавя във времето. Аз най-малко би трябвало да говоря за това пред теб - психолога. Достатъчна ми беше една малка закачка точно в тази тема и една съществена личностна черта на участник за мен е повече от ясна.

И бъдещата интернетпсихология ще разпростре изследванията си върху необятното пространство на процесите в общуването. Какво ще открие там? Същото което открива и общата психология - човешките неща в човека. Специфичното ще е частица.

Линк към коментар
Share on other sites

УАУ, какво забелязвам имаме 91 гости . Това просто не го вярвам , половината от тези "гости " са хора , които си имат и имена и ник , просто влизат като "гости ". Унизително , драги съфорумци !

да се криете от собствената си сянка !

Не знаех ,че Портала бил така страшно място .

В скоро време само гости ще бъдат отразявани в долното поле . Няма да има нужда нито от никове , нито от имена !

Дерзайте !

Все ще се укриете ! :3d_029::3d_023:

Редактирано от Инатари
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...