Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Църквата и дъновизма


hope_

Recommended Posts

Детайлите биха могли да бъдат допълнени, особено що се отнася до понятието "дъновизъм". За всеки, който е малко по-детайлно запознат с Учението на Беинса Дуно, е очевидна неадекватността на това понятие, приложено спрямо Учението и Школата, наследени от Учителя. Така или иначе, това наименование е добило широка популярност. Точно поради това, на практика ползването му е един от сигурните индикатори за едно съвсем начално ниво на разбиране на това Учение. Като разбира се тук не искам да преувеличавам значението на тази формална страна на въпроса и да се превръщам в буквоядец... :sorcerer:

...Казвате: Какъв е произходът на фамилията, в която дойде? – Фамилията ми е Дънов, но това е псевдоним. Бащата на моя дядо бил много як, здрав човек, като дъно. От тая дума произлиза прякорът Дънов. Дъно има и бъчвата, и реката, и морето – интересно е, за кое дъно се отнася. Навсякъде има дъно. Горко на оня, който няма дъно! Ето защо, когато ви наричат „Дъновисти”, ще знаете, че не сте мои последователи, но сте хора с дъно. След всичко това, трябва ли да ви наричат дъновисти? Аз не съм ви турил дъно. Думата „Дъновизъм” е прозвище...
Като го видя Петър

Само Божествената Любов може да ни спаси. Ако духовенството, т.е. владиците и свещениците, започнат да проповядват тази Любов, аз съм първият, който ще ги поздравя. Всеки духовник да ходи от дом в дом в България да проповядва не що е „дъновизъм“, какво може да донесе „дъновизмът“ и какви методи да употребят против нас, а какво може да донесе слънчевата енергия, светлината и топлината, какво може да донесе Любовта, как да възпитават майките и бащите.
Новият живот

Новото учение е за всички, а не само за България. Не казвам, че трябва да се нарече „Дъновизъм“. Какво име ще му се даде, не е важно. То учи, че всички хора са братя и сестри помежду си и не трябва да се изнудват. Те трябва да се обичат. Това искам от всички, а не след хиляда години да изопачат мислите ми, както и до днес изопачават Христовото учение. Не искам криво да предават думите ми. Аз проповядвам едно: „Всички хора трябва да се обичат“. – Как да се обичат? Една е Любовта.
Новият човек

Според Беинса Дуно, учението, което той носи е "учение на Любовта, Мъдростта и Истината" - разбрани като универсални сили и принципи на битието. За съжаление тази дефиниция е недостъпна за широка аудитория... А може би наистина си заслужава да помисим върху по-добро наименование на това Учение и тази Школа?

Следователно, в Божията Любов, Мъдрост и Истина се заключава целокупния живот, цялата вечност, както и щастието, благото на всички души. Искате ли да постъпите в Божествената Школа, Любовта, Мъдростта и Истината трябва да бъдат основа на вашия живот. Само по този начин вие ще разберете смисъла на всичко, което Бог е създал. Затова, именно, и ние сме дошли на Рила, да научим и разберем смисъла на Божиите творения.
Човекът на новото Редактирано от Васил
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 36
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Всички сме братя, защото сме произлезли от един общ Източник. Без значение как се назоваваме: будисти, йоги, християни или някакви други. Не знам кое върви първо-християни или езотерици, но определено преди християни сме частици от Божественото! Всички хора на тази Земя, абсолютно без значение на религиозна принадлежност имаме общ Баща, притежаваме една и съща Божествена искра в сърцата.

:thumbsup2:

Ето как мисля и аз. Бели, червени, жълти и черни, йоги, будисти, дъновисти, християни, мюсюлмани... е без значение как се наричаме. Защото от значение е само едно - как живеем. А Християнството в същността си е много дълбоко и извисено учение, но не на книга, а учение за живот. И лесно може всеки, прочел нещо от това или онова учение, този или онзи негов клон, да се нарече по името му. Познавам хора, които не са чели и ред от никое учение, но с живота си могат да засрамят и най-силно викащият и удрящият се в гърдите Християнин. Учение и последователи са толкова различни неща, колкото Вяра и религия.

Добромир! :thumbsup:

Фанатизъм няма и не може да има в никое учение. Фанатизмът е само следствие рамките, определящи границите на съзнание на следователите му. И точно така - във всички вероизповедания, учения и подобни могат да се открият фанатици, но това е само субективният елемент на пречупването. Което всъщност е отдалечаване от това учение. Сложи ли се едно учение в рамка по определение, елементите на догматиката са неизбежни и тук е права тази авторка.

А основен закон на Мирозданието за мен е един. Разделението всички знаем кой го внася. Аз не вярвам на никой, който ще се нарече пред мен дъновист или християнин или йога или будист. Но ще повярвам на всеки, който следва независимо кое учение, обаче не забравя, че преди всичко е просто човек.

Линк към коментар
Share on other sites

...И лесно може всеки, прочел нещо от това или онова учение, този или онзи негов клон, да се нарече по името му. Познавам хора, които не са чели и ред от никое учение, но с живота си могат да засрамят и най-силно викащият и удрящият се в гърдите Християнин. Учение и последователи са толкова различни неща, колкото Вяра и религия... И точно така - във всички вероизповедания, учения и подобни могат да се открият фанатици, но това е само субективният елемент на пречупването. .. Но ще повярвам на всеки, който следва независимо кое учение, обаче не забравя, че преди всичко е просто човек.

:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Васил, благодаря за цитата от ‘Новият човек’

‘То учи, че всички хора са братя и сестри помежду си и не трябва да се изнудват’.
Точно за това исках да пиша и ти ми помогна.

За да влезеш в църква и да се помолиш е необходимо да се откупиш първо. Ако ще молиш за своето здраве или е за близките, или е ден на някой светия – всеки път купуваш свещи, трябва да даряваш, за да получиш помощ или закрила. Дори и на свещеника трябва да оставиш – за това, че е посредничил между теб и Бог.

Учителя казва: “Молите ли се, образът на Бога трябва да стои в ума ви.”

А по въпроса за белите или черните одежди

‘Книга за здравето’, Учителя

Белият цвят създава здравословното състояние в човека. Белият цвят носи здраве. Черният цвят предизвиква лоши, отрицателни състояния в човека.

Децата ги обличат в бяло - правилно и на място е, понеже те имат изобилно енергия, която раздават.
Линк към коментар
Share on other sites

Преди години посещавах християнска секта. Едно от нещата, които не можах да понеса е, че отричаха Божието благословение върху хората от другите изповедания. Подиграваха се с православните, католиците, протестантите, съботяните... , йогите, будистите, мохамеданите... с всеки, различен от тях. Е-е-х... тъжно!

:) Какво стана с тях? Ами няма ги вече - отричаха и бяха отречени.

Линк към коментар
Share on other sites

Ето как мисля и аз. Бели, червени, жълти и черни, йоги, будисти, дъновисти, християни, мюсюлмани... е без значение как се наричаме.

Добромир! :thumbsup:

Не е без значение. Ако всички се наричаха еднакво тогава как ще бъдат противопоставяни един на друг. Ако християни и мюсюлмани се наричаха по един и същ начин как ще се създаде конфликт между тях . Трябва да има бели - черни - червени , защото ако всички са бели по трудно може да се насади омраза между тях , а ако няма омраза как ще станат войните.

Принципа на мосоните(илюминатите) е разделяй и владей .

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Автора на статията е прав за себе си- това е реаблността, каквато петте му сетива моделират в съзнанието му- за него това, което пише е истина и точка- статията е написана така, че не "отваря" дискусия, по-скоро е "констатация", и размишление с везна в едната ръка, писалка в другата, и естествено- отворени очи. Статията е написана така, че да "отвори очите" на читателите- поне такъв е аромата на основната "подправка" в нея, така че, освен да благодарим на автора, да е жив и здрав и да си отваря очите, за да ни информира, друго не можем да му пожелаем, или конкретно-аз поне, множественото число е за всеки случай...:)

А що се отнася до учението- то е създадено така, че дори и галактиката ни да се затрие, то няма да пострада ни най-малко...дори само един последовател на Учението да има от седем-осем милиарда население, учението не може да изчезне, или да се промени...то може само да се приложи....

И ако имах възможността да избирам между Бог и хората, със сигурност избирам хората, с всичките им несъвършенства :)

Линк към коментар
Share on other sites

И ако имах възможността да избирам между Бог и хората, със сигурност избирам хората, с всичките им несъвършенства :)

Аз предпочитам несъвършените хора в настоящата им реалност пред съвършената представа за Бога. Но от друга страна, предпочитам да бъда воден от реалното Божие съвършенство - и в сравнение с хората, и в сравнение с висшите им представи! Разбира се, мога само да се надявам на Бога, да ми даде различаването между тези три категории... :3d_161:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Странно ми звучи да се избира между Бог и хората. Да избереш хората, пък да се откажеш от Всичко?! Противоречие.

Да избереш Бога, пък да се откажеш от хората, които са част от Всичко?! Пак противоречие.

Кой е тоя отвлечен мъртъв бог, от който може да се откажем? Има много такива, най-вече в нашите представи. Да, най-добре да се откажем тогава. По-добре да предпочетем хората, които са несъвършени и които възприемаме по несъвършен начин. По-добре да приемем поне част от творението, може би тогава ще узреем да примем и Твореца.

Лично аз по вътрешно усещане предпочитам Бога, няма да обяснявам защо, пък и едва ли бих могла. Мога да се въоръжа с някой и друг цитат от Библията, но ще ви го спестя. Мисля, че като имаш Цялото, имаш всички негови части. Тук излиза въпросът възможно ли е изобщо това /да имаш Цялото?!/, вероятно не е, звучи абсурдно за ограничения ми мозък, но чувството за сливане с Всичко, принадлежност и радост компенсират това, поне за мене.

Какво да ви кажа - ядосвам се на хората понякога, викам, сърдя се, какво ли не... Изобщо не съм съвършена. По някое време ми минава, особено като помисля за онази свързаност и взаимозависимост между Всичко. Е, тогава ми олеква на душата. Не се гордея с гнева си, радвам се на прошката и приемането. Иска се смирение за тая работа. А Любовта - не смея да говоря за нея, особено след последните си изблици. Има мно-о-ого да растем!

Пожелавам успех на себе си и на вас! Може да се тръгне от всяко добро учение, съдържащо в себе си принципите на Любовта, но да не се ограничава човек само в него. Това му харесвам на Петър Дънов, впоследствие Беинса Дуно - излязъл е извън рамките, които Църквата му е дала. Той също не би желал по мое мнение да го смятат за последна инстанция, времената се менят, Небето е отворено да дава още и още на хората. Пък кое е добро и кое - не...

Не е проста работа животът... <_<

Добре, че не свършва лесно... и дали изобщо някога свършва?

Църквата - тя има своята роля и днес, има благословение върху нея. Вярвам, че е достатъчна, за да има човек пълнокръвен духовен живот и да расте. Да, малко трудно се стига до съвременните умове и сърца с остарелите средства. Но ако някой получи Духа, това няма значение за него. Наследството на Православната Църква е безценно, то и сега е животворно.

Аз съм православна християнка, макар да не спазвам точно официалните канони. Повече ме интересува Духът, който е жив в православната Църква. Някой може и да не е съгласен - негова си работа.

Считам за свои братя и сестри всички искрено вярващи християни - независимо от каква деноминация са. Даже и тези, които не се имат за християни, но следват съвестта си /гласа на Божественото, което го има у всеки/ и се стараят да вършат добро на земята и да не вредят - будисти, мюсюлмани, атеисти, комунисти... и каквито си искат, стига да нямат за цел да отричат другите учения и да промиват мозъци. Свободата е свещена.

На мене, пък и на други не им пречат нито Църквата, нито Дъновизмът.

Извинявайте за многословието!

Редактирано от latina
Линк към коментар
Share on other sites

Линк към коментар
Share on other sites

  • 14 years later...


"Сегашните хора са крайно упорити, своенравни и консерватори. Като слушате да ви говоря, някои казват: Отде знаем, че и тук не ни залъгват? Ако искате да проверите истинността на моите думи, турете всичко на опит. Опитът разрешава въпросите." Като го видя Петър

За тези, които не харесват опитите, съществува и друга възможност :

"желая в бъдеще да не се срещаме на земята, но вие да дойдете при мене, на слънцето, и да се убедите във верността на всичко това, което ви говоря." Като го видя Петър

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...