Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетариански детски градини


Recommended Posts

Не съм вегетарянка но от една година изпитвам непоносимост към месото. Съгласна съм с Милена, че става дума за начин на приемане на храната.

Преди месец човек от провинцията ми подари месо и за първи път в живота си разбрах какво изпитват хорта дето не ядат месо. Това може да го разбере само човек минал по този път.

Като идея за детската градинка може да се обърнете към сдружения на майки или НПО и да подготвите проекто предложение, което да се внесе за разглеждане. Или пък защо да не се направи една частна детска градина..има много върианти но са нужни хора......

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Отговори 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

В частната градина ми казаха, че за пред ХЕИ могат да дават, че я хранят със същото като останалите, но ще ни направят отделно меню според нашите изисквания...2 дни след това се срещнах с позната, която ми каза как детенцето, което е гледала е с проблем със сърцето и е трябвало да пие конкретно количество точно определена вода и никакви други течности...да ама не, давали му да пие всичко, което поиска и колкото си поиска... и аз как да им повярвам, че тя няма да яде месо, след като то вижда и опитва от всичко, ако ще и пръст да е <_< Все повече си мисля, че докато не стане на възраст, на която да разбира малко повече няма да ходи в детско заведение... освен ако наистина не се появи вег. градина, където да съм спокойна, че наистина ще се спазват изискванията ми. За да се направи такава градина биха трябвали много пари и много връзки :thumbsup2:

Вече има частна детска градина с вегетарианско меню.Аз мисля да дам детето си там,защото самото дете има нужда да общува с деца като него,ще се чувства по-добре като вижда,че и други негови връсници не се хранят с месо.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Всъщност има една. Две от децата ми ходят тъкмо в нея - валдорфската градина "Златно зрънце" в Драгалевци, София. Храната е вегетарианска, макар че в конкретния случай - за моето семейство, това не е от първа необходимост, тъй като не сме вегетарианци. :rolleyes:

Това, което за мен е най-привлекателното е самата валдорфска педагогика, която по моему действително представлява Педагогиката на Новото време.

Същите периоди със същите акценти в тях, за които говори и Учителя, но разработена на практика.

Много съм доволна от учителките и смятам, че добре прилагат нещата в градината. И най-вече съдя по децата, защото ходят с голямо желание и се чувстват много добре.

Единственият недостатък е че е частна, т.е. в настоящия вид на финансирането на образователната ни система, се явява "избирателно" достъпна. И все пак отнякъде трябва да се започне.

Светъл ден,

Веселина :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Градината е в София и съвсем не може да обхване другия край на България ;) Ако имаше и тук сигурно бих я дала там. Голямото тръгна на ясла, всички са доста внимателни. Готвят месото и зеленчуците отделно и на нея и дават само безмесната храна и без риба разбира се. За яслата се успокоих да видим градината на есен :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

чух, че има една детска градина в СОфия - кв. "Дианабад", до училището, до спирката на метрото на Г.М.Димитров. Там обикновено ходят само баровчета.

Имало е инцидент - дете прави шок, в Пирогов едва го спасяват. Оказва се, че е алергия към антибиотиците, които са в кюфтетата.

И от тогава зачитат, ако родителите искат вегетарианска храна.

И понеже там са доста и богати хора, с претенции и искали само качествени меса, то на децата им готвели и безмесна храна.

Едно време хората рядко са яли месо - само на празници. И като се заколи една кокошка и се направи манджа за 10-15 души - познайте кой колко яде. МНого често това са били курбани и хората са празнували.

И от тога месото се е приемало за храна за празници и за по-богатите.

И ето как нашите пра-баби почти не са яли месо. А нашите родители са ни тъпчили с месо.

А какво има в съвременното месо - хич не ми се говори...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

10 деца, натровени с кюфтета, са приети в пернишката болница

10 деца с чревна инфекция и хранително отравяне са приети през нощта в болницата в Перник. Пациентите са на възраст между 9 и 14 години и всички са от София. Децата са били на лагер в Националния детски екологичен комплекс в Ковачевци. При приемането им в инфекциозно отделение са казали, че са вечеряли кюфтета и пасти. Те са с температура и повръщане и са включени на системи. Има и други неразположени деца от групата в НДЕК - Ковачевци, но при тях оплакванията са по- леки. Регионалната инспекция по опазване и контрол на общественото здраве в Перник започва проверка в комплекса за установяване на причината, довела до стомашно-чревните разстройства. 200 деца са на летен отдих в момента в базата в Ковачевци.

Информацията е на Дарик радио. /БГНЕС /

Линк към коментар
Share on other sites

Случаят,за който ни информира Вики доказва още веднъж безхаберието на отговорните за здравето на децата ни органи.:feel happy:

Дано децата се оправят по-бързо!

Според мен трябва час по-скоро да се вземат сериозни мерки по отношение на храненето на децата в детските градини,училищата,лагерите.Трябва ли да има смъртен случай,за да се стреснат някои хора от които зависи решаването на проблема?!На децата трябва да се предлага най-добрата,полезна и безопасна храна,а не отпадни продукти от производството на месни изделия и купени кой знае от къде яйца,вероятно и с изтекъл срок на годност.

Менюто,което се предлага на деца задължително трябва да е в два варианта - месно и вегетарианско.Децата имат право на избор!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Как се хранят децата ни?

Национално проучване изследва хранителните навици на децата и учениците

През есента на 2010 година стартира национално проучване за храненето на учениците у нас. Анкетирани над 3500 деца и ученици на възраст от 5 до 19 години в цялата страна.

Изследването, проведено от над 20 лекари - педиатри, детски ендокринолози и диетолози включва събиране на данни за растежа, храненето и физическата активност на деца и ученици от 35 училища.

Целта е да има актуална и точна информация, която да послужи за промоция на детското здраве, а също и за разработване на национална политика в областта на детското и ученическото хранене.

На учениците са измерени антропометричните показатели - ръст, тегло, обиколка на талията.

Предстои данните да бъдат обработени през следващите месеци, като ще се акцентира не само върху храненето на децата и учениците в различните възрастови групи, но и разликите по региони.

Проучването е направено от Националния център по опазване на общественото здраве, Клиниката по ендокринология, диабет и генетика на Университетската педиатрична болница -София и Катедра „Педиатрия” на Медицинския университет – София проведоха.

Подобно мащабно изследване не е правено от 1998 година. През 2008 г. бе направено проучване само върху храненето на първокласниците.

Една от тревожните тенденции в цял свят, включително и у нас е, че се увеличава затлъстяването при децата.

Чрез правилен двигателен и хранителен режим този проблем може да се преодолее, дори и да има генетична предразположеност, смята доц. д-р Мая Константинова от Специализираната болница за активно лечение на детски болести-София.

Над 20% от децата в България са с наднормено тегло, сочи проучване, проведено през 2008 г. За сравнение преди 10 г. процентът на затлъстелите българчета е бил доста по-нисък - 12-13%..

Затлъстяването е и една от причините все повече деца да заболяват от диабет тип 2. Болестта доскоро беше характерна за възрастни хора над 40 г., а днес вече се диагностицира и при 6-7-годишни малчугани.

През септември 2009 г. влезе в сила Наредба № 37 за здравословното хранене на учениците, с която се въведоха строги изисквания и правила за храненето в училищата и предлагането на храни и напитки в училищните столове и бюфети.

Наредбата категорично забрани нездравословните храни - пържени картофени и зърнени изделия, пържени ядки, пържени тестени изделия, захарни и шоколадови изделия, с изключение на шоколад, сладкарски продукти с високо съдържание на мазнини и захар, сиропирани сладкиши, сухи супи и сухи бульони.

"Децата са най-големите бенефициенти на европейската схема "Училищен плод", която се администрира от държавен фонд „Земеделие” на Министерството на земеделието и храните.

Очаква се през учебната 2010-2011 година общо 126 710 деца от 1061 учебни заведения у нас да получават два пъти в седмицата пресни плодове и зеленчуци.

Размерът на финансовата помощ за закупуване на тези продукти възлиза на 2 601 356,30 лв. Средствата са осигурени от Европейския фонд за гарантиране на земеделието и чрез съфинансиране от държавния бюджет. Целта е да създадат трайни навици в подрастващите да консумират здравословни храни.

изт.

Според мен каквито и мерки да се предприемат в детските градини и училищата,трудно ще се постигне очаквания ефект,защото начинът на хранене се определя преди всичко от родителите.

Но пък не е изключено децата да повлияят върху начина на хранене на родителите си.:)

При всички случаи мерките са необходими.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Възнаграждавайте децата, за да ядат зеленчуци

Британските учени влязоха в спор относно традиционните представи за това как трябва да се хранят децата, съобщи aif.ru.

Всички знаят колко е трудно да накараш едно дете да яде полезни храни – супа или зеленчуци. Родителите често не се замислят за правилния подход и принуждават децата си да се хранят правилно, без да смятат за нужно да ги похвалят.

Експертите са наблюдавали поведението на 422-ма малчугани по време на хранене със зеленчуци.

В продължение на 12 дни на деца на възраст от 4 до 6 години,разделени в три групи, се предлагали такива продукти като моркови, чушки, грах, зеле и краставици.

В едната групата децата получавали здравословната храна без коментари, във втората те били хвалени за всеки изяден залък, а в третата освен похвалата получавали и малък подарък.

В крайна сметка децата от втората и третата група изяждали много повече зеленчуци в сравнение с тези от първата група. Интересното е, че ефектът се запазил цели три месеца след провеждането на експеримента.

изт.

Някои деца наистина не обичат зеленчуци,но си струва да ги научим да се хранят здравословно по описания по-горе начин!:)

Резултатът от правилното хранене ще оправдае вложените средства.

Линк към коментар
Share on other sites

Хм, Пламъче, а на теб това не ти ли прилича на манипулация - похвала, че яде :blink: , че чак и подаръче thumbdown.gif

Въобще не съм съгласна с тази статия; и не ми харесва като представят нещо едва ли не за факт или за нещо очевидно, а то е жива измишльотина: откъде-накъде всички знаели, колко е трудно да накараш едно дете да яде здравословна храна?!?:1eye: Ето, аз не знам такова нещо. Напротив, едно бебе или детенце на годинка или две въобще не иска да приеме нездравословни храни и напитки. Освен това кой е казал, че именно зеленчуците са най-здравословната храна? Защо не са направили изследването с плодове? Но и с плодовете щеше да се види нормалната разлика в предпочитанието на различните деца към различните плодове - забелязала съм, че малките много добре определят подходящата за техната конституция храна (и плодове, и зеленчуци), не са им нужни нито таблица, нито тестове за определяне на конституцията ;) . И ако изследващите не са включили в изследването подходящи за определена група деца зеленчуци или плодове, то е ясно, че дори с подаръче ефектът ще е краткотраен, не повече от няколко месеца, колкото и казват.

Ако една майка се вслушва повече в бебето/детето си и му предлага предимно естествена храна и напитки (защото примерно къде има подсладена вода, ако ние съзнателно не й добавим захар?), то хранането на малкия човек съвсем естествено ще бъде съвсем здравословно; включително и като порасне.

Линк към коментар
Share on other sites

Диана,твое право е да не харесваш статията,мен обаче тя ме накара да се замисля,независимо от това,че дъщеря ми отдавна не е дете.

Аз никога не съм я награждавала за каквото и да било - такъв метод на възпитание ми е чужд.

Спомних си за детето на мои познати(вече е майка!),което ядеше само кренвирши,кюфтета и хляб.Всички усилия на семейството да я накарат да се храни правилно се оказаха напразни.В прогимназията момичето получи гастрит,който премина в язва.При това дете може би поощрението чрез дребни подаръци щеше да даде резултат и болестта щеше да се избегне.

В някои тежки случаи на злоядство или неправилно хранене това е единственото което може да помогне на детето да се научи да се храни правилно.Личният пример също не винаги има ефект,защото децата често харесват други храни,а не тези които харесват родителите.

Мисля,че понякога си заслужава да се направи компромис в метода на възпитание,щом се касае за здравето на децата.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Здравейте,мили хора!:)Обръщам се към вас за помощ,СЪВЕТИ И СЪДЕЙСТВИЕ.Имам син вегетарианец на 1,5 год. ,който септември искам да започне ясла.В държавната,в която е записан ,директорката категорично ми отказа да го приеме,в случай,че няма да яде месо.Потресена съм!КАКВА ДИСКРИМИНАЦИЯ!Без да искам нищо повече от това да не му се дава ястието с месо.Личната лекарка също отказа да ми помогне,въпреки че знае(макар и новост за нея)колко добре са децата ми без да ядат месо-можеше да напише документ,че детето се храни така и това е,как има алергични деца....До дни ще си запиша час за среща с кмета на района.Не знам какъв ще е изходът от нея.Ако не е положителен ,не мисля да спирам до там.ПРИЗОВАВАМ ВСИЧКИ РОДИТЕЛИ,КОИТО ИМАТ НЕМЕСОЯДНИ ДЕЦА - НЕЩО ДА ИЗМИСЛИМ,ЗА ДА ВДИГНЕМ ШУМ ОКОЛО ТОВА И ДА НИ ОБЪРНАТ ВНИМАНИЕ В ПАРЛАМЕНТА!!!!!!!!!!!!!!!ИМАМЕ НУЖДА ОТ НОВ ЗАКОН ПО ТЕМАТА - ДА НЕ ДИСКРИМИНИРАТ ДЕЦАТА НИ!!!!!!!!!!!Моля,помогнете и ако знаете родителски кооперативи или ясли в Пловдив ,които детето ми би посещавало без да яде месо!Частна ясла не мога да си позволя-не би имало смисъл да ходя на работа...БЛАГОДАРЯ ВИ.ИСКРЕНО СЕ НАДЯВАМ ВЪПРОСЪТ ДА НЕ ОСТАНЕ НЕРАЗРЕШЕН.Желая ви всичко най-добро!!!:)

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не съм видяла истинско дете "вегетарианец". Но съм виждала родители, които държат децата им да са вегетарианци и ги ограничават от месни продукти тотално. Резултати съм виждала- децата се крият от родителите и ядат като настървени сандвичи на чужди хора. Най-фрапантен случай скоро видях- детето се приближи до моя позната и каза "Можеш ли да ми дадеш да изям това?" Тя беше стъписана.. не го познаваше дететцето. А на мен ми се късаше сърцето и ми идеше на тая майка да и отлепя два шамара, че с нейните амбиции го прави просяк.

Лекарката Ви, персонала от яслата/детстката градина знаят какво се случва и затова не са ви подкрепили. Децата страдат! Хората не са безсърдечни и не могат да го гледат това.

Ако детето Ви е истински вегетарианец, по убеждение и усещане вътрешно, то никога няма да се изкуши да яде месо. Никога няма да стане проблем, че нещо не е изяло, в края на краищата никой не могат да го накарат да яде нещо, което не му е вкусно.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,мили хора! :)Обръщам се към вас за помощ,СЪВЕТИ И СЪДЕЙСТВИЕ.Имам син вегетарианец на 1,5 год. ,който септември искам да започне ясла.В държавната,в която е записан ,директорката категорично ми отказа да го приеме,в случай,че няма да яде месо.Потресена съм!КАКВА ДИСКРИМИНАЦИЯ!Без да искам нищо повече от това да не му се дава ястието с месо.Личната лекарка също отказа да ми помогне,въпреки че знае(макар и новост за нея)колко добре са децата ми без да ядат месо-можеше да напише документ,че детето се храни така и това е,как има алергични деца....До дни ще си запиша час за среща с кмета на района.Не знам какъв ще е изходът от нея.Ако не е положителен ,не мисля да спирам до там.ПРИЗОВАВАМ ВСИЧКИ РОДИТЕЛИ,КОИТО ИМАТ НЕМЕСОЯДНИ ДЕЦА - НЕЩО ДА ИЗМИСЛИМ,ЗА ДА ВДИГНЕМ ШУМ ОКОЛО ТОВА И ДА НИ ОБЪРНАТ ВНИМАНИЕ В ПАРЛАМЕНТА!!!!!!!!!!!!!!!ИМАМЕ НУЖДА ОТ НОВ ЗАКОН ПО ТЕМАТА - ДА НЕ ДИСКРИМИНИРАТ ДЕЦАТА НИ!!!!!!!!!!!Моля,помогнете и ако знаете родителски кооперативи или ясли в Пловдив ,които детето ми би посещавало без да яде месо!Частна ясла не мога да си позволя-не би имало смисъл да ходя на работа...БЛАГОДАРЯ ВИ.ИСКРЕНО СЕ НАДЯВАМ ВЪПРОСЪТ ДА НЕ ОСТАНЕ НЕРАЗРЕШЕН.Желая ви всичко най-добро!!! :)

Това е чудесно, че не учите детето на месоядство!

Но да се дава детето на ясли, това е духовно неправилно.

Разбирам трудността на живота, но кое е по-важно, материалните екстри или детето?

Не го отделяйте от родителската близост на толкова ранна възраст, то се нуждае от любов, а не от лелки...

Родихме се интелигентни, а образователната система ни развали живота...

Редактирано от ivail
Линк към коментар
Share on other sites

Аз не съм видяла истинско дете "вегетарианец". Но съм виждала родители, които държат децата им да са вегетарианци и ги ограничават от месни продукти тотално. Резултати съм виждала- децата се крият от родителите и ядат като настървени сандвичи на чужди хора. Най-фрапантен случай скоро видях- детето се приближи до моя позната и каза "Можеш ли да ми дадеш да изям това?" Тя беше стъписана.. не го познаваше дететцето. А на мен ми се късаше сърцето и ми идеше на тая майка да и отлепя два шамара, че с нейните амбиции го прави просяк.

Лекарката Ви, персонала от яслата/детстката градина знаят какво се случва и затова не са ви подкрепили. Децата страдат! Хората не са безсърдечни и не могат да го гледат това.

Ако детето Ви е истински вегетарианец, по убеждение и усещане вътрешно, то никога няма да се изкуши да яде месо. Никога няма да стане проблем, че нещо не е изяло, в края на краищата никой не могат да го накарат да яде нещо, което не му е вкусно.

Съгласна съм с теб. Без първото изречение само.

Аз има две деца, едното вегетарианче по рождение. Вече са големи, каката продължава да яде месо, по-малката продължава да не яде :)

Но, както много правилно отбелязваш и ти, дете-вегетарианец нищо не може да го накара да изяде кюфтето, пържолата или каквото и да е там. Или веднъж опитало от любопитство, по погрешка и т.н., заявява, че това не е вкусно и дотам. По тази причина не съм имала никакъв проблем с ходенето в най-обикновена детска градина. На учителките обясних, че има белтъчна алергия (това по думите на личната ни лекарка си е истината, защото от хапване на месо мaлкaта чак се изприщва) и че ще я водя закусила в градината, за да не я притискат много-много да си изяжда храната. А между другото децата са много гъвкави и оправни - малката се беше научила съвсем сама да се храни с няколко други деца на разменни начала - ако има кюфте с гарнитура, тя взема две гарнитури, а дава на друго дете, дето има необходимост от месна храна, своето кюфте; ако има филийка с пастет и ябълка, тя яде две ябълки, а друго дете две филийки ... И всички са доволни, включително учителките :D

Но деца, "набедени" от родителите за вегетарианци, сигурно са тъжна гледка ...

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

гласувам за query и Диана :) в тази дискусия. Децата много ясно показват дали искат да консумират месо или не. Натискането за 100% консумация на месо е същото като антипода му- вегафашизма ( който бтв. се проявява само при насилствено спрели месото индивиди)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,мили хора! :)Обръщам се към вас за помощ,СЪВЕТИ И СЪДЕЙСТВИЕ.Имам син вегетарианец на 1,5 год. ,който септември искам да започне ясла.В държавната,в която е записан ,директорката категорично ми отказа да го приеме,в случай,че няма да яде месо.Потресена съм!КАКВА ДИСКРИМИНАЦИЯ!Без да искам нищо повече от това да не му се дава ястието с месо.Личната лекарка също отказа да ми помогне,въпреки че знае(макар и новост за нея)колко добре са децата ми без да ядат месо-можеше да напише документ,че детето се храни така и това е,как има алергични деца....До дни ще си запиша час за среща с кмета на района.Не знам какъв ще е изходът от нея.Ако не е положителен ,не мисля да спирам до там.ПРИЗОВАВАМ ВСИЧКИ РОДИТЕЛИ,КОИТО ИМАТ НЕМЕСОЯДНИ ДЕЦА - НЕЩО ДА ИЗМИСЛИМ,ЗА ДА ВДИГНЕМ ШУМ ОКОЛО ТОВА И ДА НИ ОБЪРНАТ ВНИМАНИЕ В ПАРЛАМЕНТА!!!!!!!!!!!!!!!ИМАМЕ НУЖДА ОТ НОВ ЗАКОН ПО ТЕМАТА - ДА НЕ ДИСКРИМИНИРАТ ДЕЦАТА НИ!!!!!!!!!!!Моля,помогнете и ако знаете родителски кооперативи или ясли в Пловдив ,които детето ми би посещавало без да яде месо!Частна ясла не мога да си позволя-не би имало смисъл да ходя на работа...БЛАГОДАРЯ ВИ.ИСКРЕНО СЕ НАДЯВАМ ВЪПРОСЪТ ДА НЕ ОСТАНЕ НЕРАЗРЕШЕН.Желая ви всичко най-добро!!! :)

Интересно ми е как разбрахте,че вашето дете ,което е на годинка и половина е вече вегетарианче.

Децата трябва да се оставят да бъдат свободни в своя избор-дали да бъдат вегетарианци или не.Дали да бъдат религиозни или не.Дали да следват някоя религия или не.

Има деца,които по рождение не харесват вкуса на месото.Но това си проличава още в самото начало,когато бебето се захранва с пюрета.

Така че вашият син не се знае дали е вегетарианец,или това е ваше желание да го направите такъв.

Ако детето ви не обича месо,то няма да иска да го яде и ще го изплюва.Има много деца,които ходят на градина и не ядат месото което им се сервира.Но едва ли ще намерите такава градина или ясла,която да приготвя специална храна за вашето дете.Освен ако съществуват вегетариански ясли или градини.Иначе в общите това е невъзможно.

Нямам нищо против вегетарианството.Напротив-отскоро и за съм вегетарианка.Но вегетарианството трябва да бъде осъзнат процес,а не насилсвено наложен.

Имам достатъчно наблюдение върху малки деца.

Ако едно дете иска да яде месо като малко,явно то има нужда от това.Ако едно дете не иска да яде месо,няма нужда от това.

Но съм абсолютно против родителите да налагат своя светоглед върху децата си.Да оформят децата си по свой образ и подобие без да се интересуват от тяхната лична воля,без да им дават свобода на избора.

Всяко едно дете трябва само да реши,когато стане достатъчно голямо и осъзнато като човек дали да яде месо или не.Дали да вярва в някоя религия или не.

Дайте свобода на децата си ! Само така те ще станат истински хора,а не такива които насилствено са приели чужди стереотипи,пък били те родителски.Защото не винаги родителите са за пример.

Редактирано от Mel
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,мили хора! :)Обръщам се към вас за помощ,СЪВЕТИ И СЪДЕЙСТВИЕ.Имам син вегетарианец на 1,5 год. ,който септември искам да започне ясла.В държавната,в която е записан ,директорката категорично ми отказа да го приеме,в случай,че няма да яде месо.Потресена съм!КАКВА ДИСКРИМИНАЦИЯ!Без да искам нищо повече от това да не му се дава ястието с месо.Личната лекарка също отказа да ми помогне,въпреки че знае(макар и новост за нея)колко добре са децата ми без да ядат месо-можеше да напише документ,че детето се храни така и това е,как има алергични деца....До дни ще си запиша час за среща с кмета на района.Не знам какъв ще е изходът от нея.Ако не е положителен ,не мисля да спирам до там.ПРИЗОВАВАМ ВСИЧКИ РОДИТЕЛИ,КОИТО ИМАТ НЕМЕСОЯДНИ ДЕЦА - НЕЩО ДА ИЗМИСЛИМ,ЗА ДА ВДИГНЕМ ШУМ ОКОЛО ТОВА И ДА НИ ОБЪРНАТ ВНИМАНИЕ В ПАРЛАМЕНТА!!!!!!!!!!!!!!!ИМАМЕ НУЖДА ОТ НОВ ЗАКОН ПО ТЕМАТА - ДА НЕ ДИСКРИМИНИРАТ ДЕЦАТА НИ!!!!!!!!!!!Моля,помогнете и ако знаете родителски кооперативи или ясли в Пловдив ,които детето ми би посещавало без да яде месо!Частна ясла не мога да си позволя-не би имало смисъл да ходя на работа...БЛАГОДАРЯ ВИ.ИСКРЕНО СЕ НАДЯВАМ ВЪПРОСЪТ ДА НЕ ОСТАНЕ НЕРАЗРЕШЕН.Желая ви всичко най-добро!!! :)

От изписаните по- горе мнения, става ясно, че можете да си направите един тест. Ако детето ви приеме месо в детската градина, значи рано или късно, то ще прояде месо, дори и за някакви периоди от живота си. И ако се окаже, че неяденето на месо е изкуствено стопирано от вас, а не е вътрешна потребност на детето, много скоро, още през пубертета, ще бъдете още по-възмутена от неговото поведение. Познавам..... да кажем достатъчен брой деца, е ... не стават за представителна статистическа извадка, но не е и маловажна бройка, които точно през пубертета тайно от родителите си изяждат значителни количества месо. Имат стомашни проблеми и други подобни, защото в организма им липсва една бактерия, важна за преработката на месото. Тази бактерия обаче бързо се произвежда от организма и след няколко према на месо вече нямат проблем. Тогава приказките на родителите им, че от месото се разболяват губят стойност и авторитета на родителя пада по още едно напарваление\ защото през пубертета авторитета на родителя пада като цяло в голяма част от случаите\ .

От друга страна, в детската градина следобедните закуски винаги са постни - кремчета, плодове, а обедните ястия винаги са с едно постно и едно местно. Достатъчно е детето да закусва в къщи, да обядва с едното ядене и десерта, следобедната закуска и после отново е при вас, за втора следобедна закуска и вечеря.

Хранено в детските градини не можете да промените. Това е здравна политика подкрепена от министерството на здравеопазването. Ако искате специални преференции за своето дете, по моето скромно мнение, няма да го получите.

По ясно ще ви стане , ако обърнете нещата - представете си, че сме вегетарианска държава и никъде не се предлага ястие с месо. А аз искам на моето дете да се предлага местно ястие. Как мислите ще спечеля ли симпатии?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,мили хора! :)Обръщам се към вас за помощ,СЪВЕТИ И СЪДЕЙСТВИЕ.Имам син вегетарианец на 1,5 год. ,който септември искам да започне ясла.В държавната,в която е записан ,директорката категорично ми отказа да го приеме,в случай,че няма да яде месо.Потресена съм!КАКВА ДИСКРИМИНАЦИЯ!Без да искам нищо повече от това да не му се дава ястието с месо.Личната лекарка също отказа да ми помогне,въпреки че знае(макар и новост за нея)колко добре са децата ми без да ядат месо-можеше да напише документ,че детето се храни така и това е,как има алергични деца....До дни ще си запиша час за среща с кмета на района.Не знам какъв ще е изходът от нея.Ако не е положителен ,не мисля да спирам до там.ПРИЗОВАВАМ ВСИЧКИ РОДИТЕЛИ,КОИТО ИМАТ НЕМЕСОЯДНИ ДЕЦА - НЕЩО ДА ИЗМИСЛИМ,ЗА ДА ВДИГНЕМ ШУМ ОКОЛО ТОВА И ДА НИ ОБЪРНАТ ВНИМАНИЕ В ПАРЛАМЕНТА!!!!!!!!!!!!!!!ИМАМЕ НУЖДА ОТ НОВ ЗАКОН ПО ТЕМАТА - ДА НЕ ДИСКРИМИНИРАТ ДЕЦАТА НИ!!!!!!!!!!!Моля,помогнете и ако знаете родителски кооперативи или ясли в Пловдив ,които детето ми би посещавало без да яде месо!Частна ясла не мога да си позволя-не би имало смисъл да ходя на работа...БЛАГОДАРЯ ВИ.ИСКРЕНО СЕ НАДЯВАМ ВЪПРОСЪТ ДА НЕ ОСТАНЕ НЕРАЗРЕШЕН.Желая ви всичко най-добро!!! :)

Здравей,

Напълно те разбирам и се съгласявам с теб, най-вече защото месото е тежко и вредно за здравето, особено за мънички дечица.

Според мен си напълно права да лишаваш сина си от месо, само и единствено с целта да подобриш и опазиш здравето и развитието му.

От там нататък, когато се дойде до момента, в който той ще е достатъчно голям за да осмисли това твое решение, съм сигурна че ще му дадеш пълната свобода, сам да си прецени дали иска или не иска да продължи този начин на живот.

Но, лично според мен... решението което си взела е много правилно. Ако бях на теб, щях да търся срещи с кмета, с министъра, с всеки, до който мога да се добера...

Иниституциите винаги си търсят оправдания да се измъкват и да си спестяват допълнителна работа. Изобщо се съмнявам, че лелките, които работят в яслата са се загрижили за личния избор или здравето на детето ти.

А и тук - много хора ще ти кажат много различни неща. Докато детето ти е малко и не може да реши за себе си - ми айде да му даваш най-големите боклуци да яде: макдоналдс, сурови меса, колбаси, развалено животинско мляко... какво ще му стане? Най-много да се поболее малко, но това изгражда характер, нали така? :P

Слушай здравия разум и собствената си преценка. Направи каквото сметнеш за добре за здравето на сина си, а времето за неговите самостоятелни решения ще настъпи след няколко години. Поне на мен не ми звучиш като родител тиранин (=

Линк към коментар
Share on other sites

Принцип: Натрупването на кармични задължения, става и посредством отношението ни към животните.

Линк към коментар
Share on other sites

Принцип: Натрупването на кармични задължения, става и посредством отношението ни към животните.

" Отношение към животните" може да се разглежда от различни страни и ще звучи по- различен начин във всяка една среда.

Дете на 1,2,3 години няма отношение към животните. Родителите му имат. А отношението на родителите, дали е неговото отношение? В семейната среда да се поддържа определен принцип е решение на родителите, но в обществената среда всеки сам оформя собственото си отношение.

Едно дете на тази възраст няма да яде месо, ако това му е заложено. Ако яде положението е съвсем различно.

Налаганото от родителите е до време. Родителят има пълен контрол над детето за доста кратък период от неговия живот.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Принцип: Натрупването на кармични задължения, става и посредством отношението ни към животните.

" Отношение към животните" може да се разглежда от различни страни и ще звучи по- различен начин във всяка една среда.

Дете на 1,2,3 години няма отношение към животните. Родителите му имат. А отношението на родителите, дали е неговото отношение? В семейната среда да се поддържа определен принцип е решение на родителите, но в обществената среда всеки сам оформя собственото си отношение.

Едно дете на тази възраст няма да яде месо, ако това му е заложено. Ако яде положението е съвсем различно.

Налаганото от родителите е до време. Родителят има пълен контрол над детето за доста кратък период от неговия живот.

Абсолютно сте права.

Всичко ,което се налага наилствено,не води до добро,а много често има обратен ефект.

Линк към коментар
Share on other sites

Работя в детска ясла. Не си представям как колежка ще поеме ангажимент да не се дава месо на едно дете. Не защото е трудно, а защото е неизпълнимо. Няма как да отдели детето-вегетарианче от другите деца и да му отнеме храна с месо ако то желае да я консумира.

В яслата, в която работя, имаше дете за което близките предупредиха, че не яде месо. Това не беше избор на детето или родителите. По-скоро беше следствие на материални затруднения. А самото дете проявяваше желание да консумира някои местни храни, а друг път да събира в устата си месото и после да го изплюва. И някои деца подражаваха :3d_146: поведението му.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз пък не си представям кой може да откажат на желанието на родитетелите да не се дава месо на деца, които никога не са го консумирали. В яслите и градините има медицински сестри и те са много добре информирани какво може да са последствията ако на 3-4 годишно дете никога не опитвало месо, дори по невнимание, се даде месна храна, особено повечко наведнъж. Знаят какво значи остра алергична реакция, алергичен шок, който е животозастрашаващ и знаят, кой би носил отговорност от последствията, при условие, че са предупредени предварително т.н.. Мноого добре им е ясно и дори и през ум няма да им мине да се пробват :). Детето се пази като зеницата на окото, особено ако родителите знаят как да поставят въпросът.

Проблема е по-скоро, когато в градината/яслата няма кухня и храната се носи от някъде другаде. Но даже и тогава има начин. За всичко има начин.

Мисля, че не е чак толкова далеч времето, когато и в България, като в други държави, ще питат родителите, какво меню искат за децата си, вегетарианско или не.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...