Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Относно редактирането на словото


Recommended Posts

Здравей, Васко!

Според мен има и нещо друго. Намери едно детенце, което иска да разбере нещо такова, като това, което е обяснил Учителя. Как ще подходи човек с обяснението на такова нещо?

Ще каже: "Представи си" - и ще даде пример в достатъчно намален мащаб, достатъчно дребен, за да бъде по-лесно смилаем за ума на неподготвения човек.

Тредно се предава информация на някой "бос" в дадена тематика.

Например често ми се налага да давам примери и да "свалям" на по-приемливо ниво информацията за енергийното тяло/а на/у човек, когато се опитвам да я предам на някой, който "и хабер си няма" от подобно нещо.

Словото разбирам като вибрация и трептение породено от неговото възпроизвеждане/произнасяне/раждане и събуждане за живот.

Вчера във факултета стана въпрос имено за това. Пример се получи с църковната служба и езика, на който тя да бъде правена.

В момента в различните църкви из страната ни се служи по различен начин. Едни свещеници водят службата на църковно-славянски, други на съвременнен български език, а трети и на двата едновременно. Та кое е най-доброто решение? Да се осъвременява ли словото.

Звъкът създава вибрация/трептение, думите са изградени от звуци, а изреченията от думи и ето, ние постояно работим, създаваме, творим и приемаме различни по честота на колебание и по плътност енергийни потоци.

Правил съм си експеримент с молитвата "Отче наш" - Господнята молитва. Чел съм я на глас и на църковно-славянски и на съвременнен български език. Различно звучи, има различна вибрация и различно допринася/твори в човека. Различната тоналност също е нещо значимо. Също и хармоничността на възпроизведените звуци.

Всички знаем, че "обидните думи" създават негативи, но кое е същинското и кое прави това да бъде така?

Отговора е сърцето и ума. Това са инструментите. Ума излъчва електрически, радио вълни, а сърцето магнитни и точно тези видове вълни внасят живот в Словото, та то звучейки да буди живот или смърт.

Човек в материалната си форма може да Твори и точно това го прави Богоподобен, а не само образ на Бога. Човек чрез Творчеството си достига до Богоподобието. Ето защо и на човека пада отговорността да се грижи за Рая, респективно за Земята - животинските и растителните видове живеещи на нея и въобще за цялата оДухотворена материя на земно ниво.

Това е да: "Господарувай над тях" - да ги работиш и да ги пазиш, така както Ангелите (без твърдо-плътните същества) работят и пазят нас, за да можем да порастем Духовно и да постигнем това, което ни е завещано.

Та за редактирането на словото съм съгласен, но нека да пазим и оригинала, като употребяваме и двете. Така според мен е най-добре.

Поздрави!

:)

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ники, приятелю :o , нямам предвид тотално осъвременване в никакъв случай, много точно съм посочил кои случаи и защо имам предвид и никъде не съм употребил този термин... :rolleyes: Целта в постигна ми - како е видно - е доближаване до истината... B)

Редактирано от Васил
Линк към коментар
Share on other sites

Да, разбирам те, Васко и приемам. Дано за читателите на редактираното слово да е лесно да го разберат и приемат. Пазарното търсене определя вида на стоките, които се продават. Също съм съгласен, че може да се въвеждат корекции и точно затова написах думичката "осъвреми", тъй като е погледнато през погледа на съвременния човек и съвременната наука.

Разбира се, може и да греша и само да си мисля, че съм те разбрал.

:wub:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не съм редактор във всеки случай, а по-скоро умея да боравя с числа и да съветвам редакторите... :rolleyes:

Дано читателите досега не са се съблазнили много от неточно предадените научни факти - които вероятно точно са били изнесени на времето от Учителя... Да не забравяме все пак, че сред Неговата аудитория немалък процент от слушателите и учениците са имали висше образование и достъп до последните научни открития за времето...

Редактирано от Васил
Линк към коментар
Share on other sites

Според мен учителя и да е знаел точните неща, в което не се съмнявам, е нямал право да ги предаде с точността им, с оглед на разбирането от аудиторията ученици.

Най-трудно е да се "свали" сложното на прост език иначе всеки би могъл да говори с върховна терминология и да блести в очите на глупците, но това не е нищо друго от его-изява.

100% Учителя е надскочил егоизма си, иначе не би бил Учител!

Линк към коментар
Share on other sites

Аз си мисля, че Словото ни е дадено първа за вътрешно израстване, духовно и след това за боравене с точните цифри и данни. Наистина науката е тази, която ще се занимава с доказване на някои от тезите дадени в беседите изобщо. Факт е, че науката вече доказва и обяснява някои чудеса :sorcerer:

Но, както каза Ники Словото се усеща, долавя от вибрациите и е добре да го има дори и на старобългарски с е /ь/, да има избор кой как да го чете...

Линк към коментар
Share on other sites

Относно редактирането на Словото на Учителят Петър Дънов много подробно и правдоподобно е направен коментар в поредицата "Изгрева", издадена под редакцията на Вергилий Кръстев. В тома където са изнесени спомените на Елена Андреева - една от стенографките на Учителят - не си спомням номера на тома - ако някой го интересува ще го напиша , става ясно технологията на сваляне / стенографиране/ на самото Слово от трите стенографки - Паша Теодорова, Савка Керемедчиева и Елена Андреева.Ще направя свободен кратък разказ по този том - по време на изнасяне на беседата от Учителят едновременно и трите стенографки са стенографирали, след което са сядали заедно в бараката си и Паша Теодорова въз основа на трите стенограми е написвала с букви беседата.След това е сядала сама и е редактирала тази беседа.След това така редактираната от нея беседа тя е напечатвала на машина. Това се е случвало въпреки изричната забрана на Учителят за редактиране на НЕГОВОТО СЛОВО.Почти всички съвременни издания на беседите са повторение на така редактираните от Паша Теодорова беседи - т.е. те не са буквалния стенографски запис - нередактиран. Конфискуваните писменни материали , между които и нередактираните беседи по стенографския запис , от органите на властта от Изгрева през 1957 год. при започване на процеса срещу Борис Николов и Жечо Панайотов са били предадени на Държавния архив, където са съхранени в отлично състояние до наши дни. По този начин официалната власт / на Кесаря/ е запазила от някои от т.нар. "последователи" на Учителят Неговото автентично Слово. Така може да се види в действие принципа " злото ще служи на Доброто" . От автентичния материал , готов за печат в наши дни се издават беседите в томове / жълт, син и бял цвят/ с оригиналните заглавия и съдържание под редакцията на Вергилий Кръстев, където се следи стриктно за автентичността на беседите. Ако сравните една и съща беседа издавана по двата посочени по-горе начини ще видите ГОЛЯМАТА РАЗЛИКА между тях. В последните години от живота си Паша Теодорова ослепява напълно, като преди това дълги години е виждала частично само с едното си око. Така издадените беседи от Вергилий Кръстев са със сравнително по-ниски цени /3 - 4 лв./ и почти не се търсят / във Варна е така/ за разлика от другите, чиито цени растат съответно и търсенето. Казаното до тук не се отнася за беседите от поредицата "Сила и живот" , които са давани от Учителят основно до 1922 год. и не са били стенографирани от тези стенографки.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз си мисля, че Словото ни е дадено първа за вътрешно израстване, духовно и след това за боравене с точните цифри и данни....

@Хамелеона:

Абсолютно съгласен... И все пак, аудиторията на това Слово и днес остава твърде широка. За тези от четящите, които навлизат, това може да се окаже от значение. За добре запознатите - може да предизвика известен размисъл, което е нормално :) От корекцията на дименсиите и числата навлезлите дълбоко в дебрите на духовните вибрации не биха загубили със сигурност, понеже за тях това е на втори план, а тепърва навлизащите много биха спечелили...

@Буги:

Струва ми се, че ти наричаш процесът на дешифриране на стенограмата "редакция". И всъщност самият метод заложен в стенографията предполага известна редакция в специфичен за стенографа смисъл обаче. Така че стенографките са си вършили работата на времето и то добре... Били са избрани лично от Учителя - това ми изглежда напълно достатъчно... :)

Накрая си мисля, че всички бихме били съгласни с твърдението, че Учителя е бил много добре осведомен относно постиженията на науката в своето време (както и с политическите и др актуални обществени въпроси). Ако Учителя смяташе числата и научните факти за маловажни, нямаше да ги дава въобще най-вероятно... Само си разсъждавам, разбира се :)

Редактирано от Васил
Линк към коментар
Share on other sites

Василе, едно е Словото да бъде записано, издадено , прочетено и приложено точно така, както Го е казал Учителят - дума по дума - автентичен ред от думи , дори и когато някои от тях на пръв погред / за нашия човешки несъвършен ум/ да нямат обикновена човешка логика, друго е преди да бъде издадено То да бъде редактирано от друг човек , колкото и "специален" да е той - съответно променено. Може да се направи сравнение .

Линк към коментар
Share on other sites

Васко, съгласна съм :thumbsup:

Ясно е, че като минава през много ръце и много издателства ще има разлики. Но мисля, че То ще си свърши работата. Защото е истина, че само Бог може да впрегне злото на работа / :thumbsup1:;) bougi/

А и най-важна задача все пак е да прилагаме, по зрънце, за да има смисъл....

Линк към коментар
Share on other sites

За едно си абсолютно права, разликата е огромна и непреодолима бих казала. Говорим на разрични езици и наистина, няма начин да се разберем. Това е! От тук нататък всякакви обяснения и спорове са абсолютно излишни. Приятна вечер!

:thumbsup2:

Абсолютно те подкрепям. Аз също не обичам да съм обстоятелствена, а и всеки има право на свободен избор но съм и за това, че най-чистата вода е тази от от извора. Сега все още е възможна да пием от нея. Всяка редакция води до изкривявяване на мисълта казана от първоизточника, колкото и изкусен да е редактора. Нямам нищо против на тези, които се трудят над беседите на Учителя и се стремят да ги доведът до форма по-благоприятна за съвременния човек, но това при всички случаи ще доведе до изкривяване на идеята с времето. Сега е още рано да го разберем, защото е минало твърде малък период.

Но око се върнем назад с времето и проучим, какво е станало със другите учения, става ясно. Само за пример , колко са теченията, и разновидностите в езотеричните учения. А какво обяснение има за сектите. Няма да отговарям.

Редактирано от Mdrya1953
Линк към коментар
Share on other sites

Василе, едно е (1) Словото да бъде записано, издадено , прочетено и приложено точно така, както Го е казал Учителят - дума по дума - автентичен ред от думи...друго е (2) преди да бъде издадено То да бъде редактирано от друг човек ...

Съгласен съм, Буги :) Поради спецификите на стенографския метод, ползван за запис на изречените слова на Учителя, на практика събитието описано в (1) никога не се е случвало, ако рябва да бъдем точни. Въпросът всъщност е да се доближим колкото ни е възможно повече до вариант (1) и в този смисъл напълно те подкрепям. В същност различията при отделните възгледи се свеждат де факто до различните предпочитани технологични подходи за достигане на целта, която си изразила с (1). В такъв случай нека пренесем дискусията от мистичната плоскост върху плоскостта технологичните детайли... :rolleyes:

Аз лично не бих участвал активно в такава дискусия в пълния и обхват. Тук съм засегнал един много частен въпрос и отново те моля да прочетеш постинга ми (50) - ако това те интересува, разбира се. А иначе не виждам смисъл да продължаваме в добре известни, изчерпани отдавна и неплодотворни посоки... B)

Линк към коментар
Share on other sites

Аз правя сега тези аналогии, да видите в какво положение се намирате. После, хората са крайно немарливи. Те искат да осигурят живота [си] на Земята. За колко години човек може да се осигури? Най-много за 120 години. Едно време хората са живели и до 999 години. Така е, ако вземем Библията за авторитет. Но Библията е един малък превод от истинската Библия. Мнозина мислят, че това е цялата Библия. Други пък взимат само Евангелието за авторитет. Не мислете, че Евангелието е всичкото, което Христос е говорил. Сам Иоан казва, че Христос е говорил по 3–4 часа. И ако всичко, което е говорил, беше напечатано, щеше да се събере в хиляди книги, големи като Библията. Ако имахме това знание, то щеше да бъде за нас полезно. Защо това знание не е дошло до нас, това е друг въпрос, обаче то се пази. Нищо в природата не се губи. Всичко онова, което Христос е говорил, то се пази. Тези книги един ден ще се намерят и вие ще ги четете тогава. Мислите ли, че когато един човек дойде в света, той от само себе си идва? Мислите ли, че един пророк от само себе си говори?....

Из Но Аз ще погледна, 32ра НБ, 29.VIII.1937 г.

Стори ми се подходящ този цитат :)

Линк към коментар
Share on other sites

Май няма учение на света, което да идва при нас чисто и свято, а след това учениците му и последователите да не го развалят, затъвайки в буквите, а не в смисъла му. Тук сте се хванали не за буквата, а дори за запетайката! Буги направо ми се струва щастлив/а от слепотата сполетяла Паша Теодорова:

В последните години от живота си Паша Теодорова ослепява напълно, като преди това дълги години е виждала частично само с едното си око.

Демек хак и е, че си е позволила лукса да редактира словото. А ако не бяха тези стенографи как щяха да стигнат до нас думите на Учителя. И после кои сме ние за да ги съдим?

Четейки беседите на Учителя, търся смисъла, главното, не конкретния изказ. А основната идея, мисъл на едно учение се усещат чрез душата, чрез интуицията (не логиката на разума) и не на последно място чрез плодовете на съответното учение. А плодовете според мен са учениците му. Те се познават по делата.

Линк към коментар
Share on other sites

Май няма учение на света, което да идва при нас чисто и свято, а след това учениците му и последователите да не го развалят, затъвайки в буквите, а не в смисъла му. Тук сте се хванали не за буквата, а дори за запетайката! Буги направо ми се струва щастлив/а от слепотата сполетяла Паша Теодорова:

В последните години от живота си Паша Теодорова ослепява напълно, като преди това дълги години е виждала частично само с едното си око.

Демек хак и е, че си е позволила лукса да редактира словото. А ако не бяха тези стенографи как щяха да стигнат до нас думите на Учителя. И после кои сме ние за да ги съдим?

Четейки беседите на Учителя, търся смисъла, главното, не конкретния изказ. А основната идея, мисъл на едно учение се усещат чрез душата, чрез интуицията (не логиката на разума) и не на последно място чрез плодовете на съответното учение. А плодовете според мен са учениците му. Те се познават по делата.

Никой обикновен човек не е съвършен, въпреки че някои се стремят съзнателно към това.Същото важи и за обкръжението около Учителя.Що се отнася за редактиране на Словото на Учителя тук отговорността е много голяма.В случая аз не съдя и нямам право на това .Мисля, че съдът в случая е този на нашите собствени постъпки . Иначе всеки е абсолютно свободен да мисли, говори и действа както намери за добре. Кръговете от последователи при богомилите са три - оглашени, вярващи и посветени.От тук произтича и тяхната отговорност. Едно от най-важните качества на ученика и първо по значение е послушанието пред Учителя. За това , че някой е пострадал или не , не е виновен констатиращия този факт.Умният човек се поучава не само от своите грешки, но и от тези на останалите. Така излиза по-безболезнено.

Линк към коментар
Share on other sites

Никой обикновен човек не е съвършен, въпреки че някои се стремят съзнателно към това.Същото важи и за обкръжението около Учителя.Що се отнася за редактиране на Словото на Учителя тук отговорността е много голяма.В случая аз не съдя и нямам право на това .Мисля, че съдът в случая е този на нашите собствени постъпки . Иначе всеки е абсолютно свободен да мисли, говори и действа както намери за добре. Кръговете от последователи при богомилите са три - оглашени, вярващи и посветени.От тук произтича и тяхната отговорност. Едно от най-важните качества на ученика и първо по значение е послушанието пред Учителя. За това , че някой е пострадал или не , не е виновен констатиращия този факт.Умният човек се поучава не само от своите грешки, но и от тези на останалите. Така излиза по-безболезнено.

Буги, може и да си прав, но в думите ти има една студенина, която не мога да възприема. Ти от къде си толкова сигурен, че Паша Теодорова е редактирала думите на Учителя. И че вината и е толкова голяма, че трябва да ослепее?

Всъщност пред умния човек предпочитам добрия.

А пред фанатика бих предпочела и атеиста. ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Буги, може и да си прав, но в думите ти има една студенина, която не мога да възприема. Ти от къде си толкова сигурен, че Паша Теодорова е редактирала думите на Учителя. И че вината и е толкова голяма, че трябва да ослепее?

Всъщност пред умния човек предпочитам добрия.

А пред фанатика бих предпочела и атеиста. ;)

ISBN 954-90041-9-8, "Изгревът" на Бялото Братство пее и свири, учи и живее" том ІХ

ІІІ. Как се подготвяше Словото на Учителя за печат? стр.683, 684;

VІІ.Редактиране Словото на Учителя Дънов - стр. 695-697.

стр.800

ХІІІ.В какво се заключава редакцията на Паша Теодорова на оригиналното Слово на Учителя Дънов?

В следното :

а/Тя променя своеволно заглавията . ..........

б/Изхърляне на цели пасажи от Словото насочени към погрешките на учениците посочени от Учителя.

в/Преразказване на беседата или лекцията с нейни думи и с преразказа си променя мисълта на Учителя.

г/Изхвърляне на лични имена и събития отнасящи се до школата на Учителя.

д/Заместване на почти всички думи и изречения на Учителя с други изречения , нямащи нищо общо с оригиналния текст.

е/Изхвърлят се в самото начало и онези молитви и песни , с които се започва беседата или лекцията.

ж/Изхвърлят се темите, названията на темите , които са четени преди беседата и които са били зададени от Учителя предния път на класа.

з/Променя финала на Словото на Учителя. .............

и/В много от лекциите тя заменя името господ с Бог и обратно поради незнание... .

к/Променя словореда на изреченията и така се променя смисъла, и се подменя главното с маловажното.

л/Променя завършващите изречения на всяка лекция или беседа и се идва до съвсем друг финал, съвсем различно на това, което е казал Учителя.

м/Чрез промяна на началните изречения на всяка лекция или беседа дава друга насока на мисълта на Учителя, като я променя , парафразира или я подменя.

Следват 13 примера - доказателства за промяна Словото на Учителя Дънов.

Линк към коментар
Share on other sites

Буги наясно съм, че Божественото говори само веднъж. Че не бива да се редактира Словото.

Но не мога да обвиня някой човек, който е имал добри намерения и е допуснал човешка грешка.

Колко много са тези, които вършат съвсем съзнателно грешки и никой не ги обвинява. Затова въпреки всичко Паша Теодорова ми е симпатична. :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Буги наясно съм, че Божественото говори само веднъж. Че не бива да се редактира Словото.

Но не мога да обвиня някой човек, който е имал добри намерения и е допуснал човешка грешка.

Колко много са тези, които вършат съвсем съзнателно грешки и никой не ги обвинява. Затова въпреки всичко Паша Теодорова ми е симпатична. :rolleyes:

Никой обикновен човек не е съвършен, въпреки че някои се стремят съзнателно към това.Същото важи и за обкръжението около Учителя.Що се отнася за редактиране на Словото на Учителя тук отговорността е много голяма.В случая аз не съдя и нямам право на това .Мисля, че съдът в случая е този на нашите собствени постъпки . Иначе всеки е абсолютно свободен да мисли, говори и действа както намери за добре. Кръговете от последователи при богомилите са три - оглашени, вярващи и посветени.От тук произтича и тяхната отговорност. Едно от най-важните качества на ученика и първо по значение е послушанието пред Учителя. За това , че някой е пострадал или не , не е виновен констатиращия този факт.Умният човек се поучава не само от своите грешки, но и от тези на останалите. Така излиза по-безболезнено.
Линк към коментар
Share on other sites

Никой обикновен човек не е съвършен, въпреки че някои се стремят съзнателно към това. Същото важи и за обкръжението около Учителя. Що се отнася за редактиране на Словото на Учителя тук отговорността е много голяма. В случая аз не съдя и нямам право на това .Мисля, че съдът в случая е този на нашите собствени постъпки . Иначе всеки е абсолютно свободен да мисли, говори и действа както намери за добре. Кръговете от последователи при богомилите са три - оглашени, вярващи и посветени.От тук произтича и тяхната отговорност. Едно от най-важните качества на ученика и първо по значение е послушанието пред Учителя.

Точно и вярно казано.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако си говоим за Истина, то томовете "Изгревът..." не могат да се приемат за последна инстанция и идеално чиста монета. Т.е. освен написаното там е нужен и някакъв логически и независим източник на доводи. Разбира се, ако се стремим към достигане на истината по един обективен път... Все пак нека признаем, че тези томове също са писани от хора, при това не по време на присъствието на Учителя във физическо тяло.

Само отбелязвам нещо, което е очевидно за всички :)

Редактирано от Васил
Линк към коментар
Share on other sites

Да се включа с два много пресни примера за мен относно Истината и редактирането.

Пример 1: Молитвен наряд за дните от седмицата според "Изгревът" на Бялото Братство...." и според Молитвеника, издаден от Издателство "Бяло Братство", 2002г.:

Разлики: Според "Изгревът..." в петък имаме и Псалм 44, а според ОББ - Псалм 45; в събота - в "Изгревът..." има и Псалм 132, а според ОББ - го няма. Според "ОББ" молитвеният наряд се завършва с формулата "Да се прослави...", а в "Изгревът..." не е дадена тази формула.

Моето мнение е, че ако тези две страни се обединят и заедно работят с архивите и спомените на последователя на Учителя, то въпросите ще се решат много лесно - просто всичко ще си излезе наяве. А и знаем, че обединението прави силата, а пък Учителя казва и това, че тогава ще ни дойде на помощ и Ума /висшия ум/. Та това е пример за това, че липсата на сговор също е причина за "редактиране".

Пример 2: За 7-те стъпки в християнството за които се говори на Събора през 1911г.: обръщане, покаяние, спасение, възраждане, новораждане, освещение, възкресение. Относно 6-та стъпка ми е думата. В книгата "Веригата на Божествената Любов" е написано "Посвещение", а в книгата "Всемировият Учител Беинса Дуно и Велико Търново", том I, Издателство "Алфиола", 1995г. пише "освещение". Смея да твърдя, че във второто издание е вярно по причина, че когато Учителя говори за тази стъпка той казва така: "В тази сфера на състояние се намират така наречените Holiness people /свети хора, свет народ/, хора кротки и смирени,..." А и смисълът на двете думи е много различен: освещението е процес, а посвещението е стъпка, а не конкретна стъпка.

С вторият пример искам да кажа, че колкото и да се стараят да предадат Словото точно в новите издания, защото е видно старанието на издателите /наистина много му се зарадвах на това издание/ ще се допускат грешки, защото издателите искат да направят Словото по-достъпно като обикновено осъвременяват езика. Нали си спомняме, че Учителят казва, че ако българите махнат онези две букви от азбуката ще закъсат. Така или иначе почти всичко е публикувано по времето на Учителя и сега то трябва просто да се носи в печатниците, за да се преиздава фототипно, а пък така и онези две букви ще ги има по някакъв начин в българския език :thumbsup: , а който обича да чете много скоро ще му стане дори приятно да чете този малко остарял език.

Щях да забравя да спомена и за окултните песни. Реших да направя сравнение между песнарката, за която се казва, че е на Мария Тодорова, публикувана 1946г. и преиздадена май 2 пъти досега и песнарката, публикувана 2006г. под редакцията на Петър Ганев. Има разлики, които направо бият на очи. Затова се обадих днес на П. Ганев и той ми каза, че са се стремяли към "изглаждане", макар че има някои малки технически грешки в това издание, защото са бързали да го подготвят за Събора на Рила през 2006г. Попитах го дали песнарката от 1946г. е по-близо до оригинала, той ми отговори, че и там има някои поправки от М. Тодорова. И тогава си дойдох на въпроса :) : Попитах го дали има книжките с песните, които са публикувани още по времето на Учителя. И той каза, че ги има и все още се намират у някои братя и сестри. Тогава естествения въпрос е защо не се преиздадат тези книги? Това са:

"Песни на Всемирното Братство", I част, 1921г.;

"Песни на Всемирното Братство", II част, 1922г.;

"Песни от Учителя", I част, 1938г.;

"Братски песни", 1941г.;

"Песни от Учителя", 1941г.;

Все пак това е окултна музика и тя не може да бъде подобрявана по наш вкус. А щом Учителят е приел така нотираните песните и е позволил издаването им в тези книги, то не се съмнявам, че те са в "най-изгладения" си вариант.

Редактирано от irenastoyanova
Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...