Jump to content
Порталът към съзнателен живот

More Jazz


Guest aorhama

Recommended Posts

  • 2 months later...

На днешната дата, 5 февруари през 1959 г . - Антони Кирилов Дончев - български композитор и пианист.

Завършва музикално училище и Музикалната академия в София, специалност "Пиано" в класовете на проф. Мара Петкова и проф. Богомил Стършенов. Дебютира като пианист през 1978 г. в София През 80-те год. на ХХ в. свири в квартет "Фокус". През 1985 г. заедно с Хр. Йоцов създава "Акустична версия", наложила се като водеща джазформация. Двамата печелят редица награди: I награда в Оелаарт, Белгия (1985 г.); Голямата награда в Леверкузен, Германия през 1986 г.. През 1986 г. Дончев е включен в класацията на надеждните млади джазмузиканти на Европа. В периода 1987-1989 г. той преподава в Музикалната академия. От 1992 г. пише музика за постановки в театър "София", Първи частен театър "Ла Страда" и др. Плодотворно е сътрудничеството му с режисьора Т. Москов ("Някои могат, други не", "Най-хубавото село" (награда за музика "Златния делфин", 1986 г., 1988 г.); тв продукция "Улицата" и театрални постановки в Германия - "Лебедова песен" (Дюселдорф; 1986 г.), "Макбю" (Бремен; 1996 г.), "Дом ¹ 13" и "Blau in Blau" ("Талиа театър", Хамбург, 1997 г., 1998 г.). Пише музика за игрални филми ("Бягащи кучета", "Любовното лято на един льохман", "Приятелите на Емилия", "Вагнер") и за постановки на куклен театър. Има много изяви като джазмузикант - концерти с М. Левиев и А. Вапиров, проект за фестивали в Солун и Варна, записи с Петър Ралчев (албум "Фолк джаз бенд", 1988 г.), с гръцката певица Алексия (албум "Clasics", 1996), с Й. Ибрахимова.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

За любителите на джаз и соул музиката искам да съобщя една невероятна новина: на 25 март 2009г. в зала 1 на НДК ще се състои концерт на певицата Ренди Кроуфорд и пианиста Джо Семпъл.

Ренди Кроуфорд притежава един от най-ярките гласове в соул и джаз музиката, а самата тя е носителка на награди като "Брит" и "Canadian Smooth Jazz Award". Музикалната критика и феновете боготворят Ренди заради характерния и подход към песните, които винаги успява да превърне в хитове.

Randy Crawford & Joe Sample

Това е една от онези певици, които изразяват благодарността си към публиката с думите: "God bless you!" На всички, които имат възможност да отидат на концерта, обещавам незабравимо изживяване! :hypocrite:

Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

Охо! Да видим дали ще успея да ида. А ако има заинтересовани мога да пусна пиратските записи на ето този госпъл хор, който слушах тази година през януари. На снимката е част от хора де :) и естествено направиха невероятно шоу!

o_1231520808_UJ-0032.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм една от заинтересованите, Светлата! :rolleyes: Умирам за госпъл! А това, което ще ни пуснеш в България ли си го слушала?

Линк към коментар
Share on other sites

Това са Hrlem Jubilee Singers слушах ги на тази годишното издание на Umbria Jazz Winter в Италия. Това е зимното издание на големия летен фест Umbria Jazz и се провежда в дните между 29-ти декемви - 4ти януари и по традиция всеки път гостува госпъл хор, който има концерти всеки ден по време на феста. Става страхотно шоу!

ЕТО ТУК на официалната страница на фестивала има видео, но концерта, на който аз бях и записах не е от катедралата,а от един театър. Не знам обаче къде да кача аудио файловете, така че ако искаш (както и другите заинтересовани, разбира се :) ) остави ми на ЛС някакъв контакт или направо ми пиши в скайпа, винаги се радвам да споделям любима музика :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

На днешната дата 7 април през 1915 във Филаделфия се ражда известната американска джаз певица Били Холидей (Елианор Фейгън - 1915-1959). Мести се през 1929-а с майка си в Ню Йорк, където независимо че няма нито музикално, нито общо начално образование, започва да пее в клубовете. Там е забелязана от джазовия продуцент Джон Хамънд, който й помага да запише първите си песни. През 1933-а записва две песни с оркестъра на Бени Гудман, през 1935-а с успех се снима във филма "Симфония в черно" заедно с Дюк Елингтън, започва да се нарича Били при изпълненията си с оркестъра на Ралф Купър. Две години работи със знаменития бенд COUNT BASIE, пробива с изпълненията си в Cafe Society, записва редица хитове, но идва зависимостта от наркотиците. Поставена е под наблюдение от нюйоркската полиция, арестувана и през май 1958-а е настанена в болница заради проблеми със сърцето и черния дроб. Продължава с дрогата и умира на 17 юли 1959-а.

160px-Billie_Holiday_1949.jpg

">
" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350">

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

През 1927 на днешната дата 4.06. в Ню Йорк е роден Джералд (Джери) Джоузеф Мълиган, САЩ. Той е американски джаз-музикант (баритон-саксофонист). Израства във Филаделфия, където е организатор на местния радиооркестър. След завръщането си в “Голямата ябълка” (Ню Йорк) постъпва в биг-бенда на Джийн Крупа, с когото записва първата си творба - “Диск джокей”. По-късно аранжира при Майлс Дейвис редица пиеси, които го налагат като един от най-оригиналните майстори на съвременната оркестрация. Успоредно с това расте славата му на саксофонист в боп-куул стила. Успешни са концертните му изяви и записи като гост-солист с групата на пианиста Дейв Брубек. Саксофонистът съчетава стария нюорлийнски двувременен бийт с хармонията на модерния джаз. В продължение на 40 години името му е във водещите номинации на авторитетното джаз-списание “Даун Бийт”. Най-известните му албуми са “Jeru” (1962 г.), “The Age of Stream” (1971 г.), “Carnegie Hall Concert, Vol. I&II” (1974 г.), “Symphonic Dream” (1987 г.), “ReBirth of the Cool” (1992 г.).

">
" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350">

">
" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350">

Линк към коментар
Share on other sites

paraborn, :thumbsup2: , насладата беше пълна!!! Съчетанието джаз и латино (Michel Camilo)e невероятна комбинация, както джаз и български фолклор, например. :) Чувала съм за една джаз-група в Норвегия, чиито композиции са базирани на българския фолкор. А вероятно не е и само тя в чужбина. По принцип българският фолклор изкушава много съвременни музиканти навсякъде по света. Крайно време е да ги изнамерим и послушаме. Ако някой има идея или инфо - да дава! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Насладете се!

В много особени моменти обичам да слушам такава музика. Когато около мен е тихо, спокойно, прохладно... Обичам да си налея кафе, седнала на удобно и уютно местенце съзерцавайки сляла се в едно с природата и всичко около мен :) . Ето в такива моменти обичам да слушам джаз, въпреки, че въобще не съм навътре с изпълнителите и т.н... Аз по принцип обичам да слушам музика... Останалото някак си ми убягва, не може да задържи вниманието ми. Някак си музиката сама стига до мен в точния момент :) . Да, насладих се. Благодаря! :3d_041:

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Ето и още малко "наслада",Fut и за всички любителите :) :

От доста време се опитвам да намеря в youtube парчето в изпълнение на Ренди Крауфорд и то по-точно един концертен вариант, защото е хубаво да се слуша и заедно с текста, но все не успявам. Не че Дейвид Самборн "разказва" историята си по-лошо, просто е различна. :rolleyes:

Джазът е музика, която колкото повече слушаш, толкова повече ти харесва и се връщаш към нея винаги и все повече...

Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

Джазът е музика, която колкото повече слушаш, толкова повече ти харесва и се връщаш към нея винаги и все повече...

Права си :thumbsup: . Вчера ми беше точно такъв ден. Отворих ТУК и продължих да се наслаждавам :3d_004::3d_016: . И в момента е така 41000o3igemrdh1.gif

Линк към коментар
Share on other sites

">
" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350">

Това са въпросните норвежци,за които ви споменах по-горе - Farmer's Market. Научих, че някои от тях, ако не всички, са преминали обучение в училището за народна музика в Широка Лъка, след джаз-музиката в една от най-големите консерватории в Норвегия - тази в Трондхайм. Там на място са черпили от автентични народни музиканти идеи за своите композиции. Между тях има и българи-музиканти. Още тук.

Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

">
" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350">

">
" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350">

За онези, които не знаят - това е Даяна Крол - една от най-забележителните певици в областта на джаза (пианистка и певица) в наше време.

6748_1.jpg

]За последните 14 години, платинената певица е издала 11 заглавия – от дебютния проект „Only Trust Your Heart”, през емблематичните „The Look of Love“ и „When I Look In Your Eyes“ и последно албума „From This Moment On“, който дебютира на номер 7 в класацията Billboard 200.В свое ревю наскоро „The San Francisco Chronicle“ отбеляза, че Крол „отвежда джаза до места, на които тази музика преди не е била."
Източник

Надявам се да ви хареса! :)

Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Нещо интересно за любителите на джаза:

8736.jpg

За втори път заключителният концерт на фестивала „Джулай джаз” ще бъде в местността Карлък под връх Перелик.

Без електрическо осветление, само на свещи и запалени огньове, в една напълно чиста среда, на 2191 м. надморска височина, ще звучи триото Boi Akih (Молукан, Холандия, Индия). Водеща фигура в него е Маника Акихари, която пее на родния си език харуку. Това е език с леки, отворени гласни и мелодични срички, които идеално пасват на нейния дълбок и топъл глас.

Източник
Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...

На 29 април в Пловдив гостува The Dukke Ellington Orchestra. Разбрах, че предишната вечер са гостували в София. Отдавна не бях слушала такова съвършенство на живо! Предлагам ви едно тяхно изпълнение:

http://www.youtube.c...h?v=lO7Ghn66cS0

Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте,

А какво ще кажете за музиката на Lars Danielsson/Melange bleu/ , E.S.T.или Tord Gustavsen Trio. :yinyang: и

въпреки че слушам повече класическа музика джаза си остава един от любимите ми музикални стилове!

Ларс не го знам, но Торд Г. е изключителен музикант. Има едно негово авторско парче Graceful Toch, дето от доста време време искам да го линкна, ама не го намирам никъде. Да си накъса човек ризата от кеф нищо не е!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

А какво ще кажете за музиката на Lars Danielsson/Melange bleu/ , E.S.T.или Tord Gustavsen Trio. :yinyang: и

въпреки че слушам повече класическа музика джаза си остава един от любимите ми музикални стилове!

Ларс не го знам, но Торд Г. е изключителен музикант. Има едно негово авторско парче Graceful Toch, дето от доста време време искам да го линкна, ама не го намирам никъде. Да си накъса човек ризата от кеф нищо не е!

Е хайде престраши се де . Какво само току пуснеш по едно парче на месец-два и зачезваш. Я се впусни вихрено във форумния танц. Тююююю Срамота!

П.П. А иначе това не е лошо въпреки че аз не съм много голям фен на джаза. Слушам го рядко в особени моменти 3d_004.gif

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...