Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Запаметяването в детска възраст


TaniaV

Recommended Posts

Винаги съм се чудила как децата запаметяват толкова лесно песнички,стихчета,приказки....и т.н.Едно на ръка си е всеки ден да им се чете дадено произведение и те да го запомнят,но как става запомнянето от раз?!В момента работя с малка група дечица(3годишни).На празника за 1-ви март големите деца изнесоха малък концерт.От песничките които изпяха(само веднъж)някои деца запомниха припевчетата.И до ден днешен си ги припяват.Това са 4 месеца от тогава.Как става така че само веднъж е нужно да чуят нещо,за да го запомнят?

Брат ми когато беше малък му четях точно по един път някое стихче(за детската градина)и той го запомняше,след което без помощ го възпроизвеждаше дословно.

Вярно че не всички деца ,са такива,но повечето...За ужас на родителите понякога детето запомня не това което трябва,но това е друга тема.

Дали защото мозъчетат им все още не са обременени с разни глупости,или причината е друга...?

Моя позната заминаха 3 годишното си дете за Испания.Точно за 1 месец,детето научи испански,преди да научи добре български.След 6 месеца престой детето говорело на майка си само на испански,въпреки че тя му говорела само на български,и дори не разбира добре какво и казва.

Та коя е всъщност причината децата да запомнят толкова бързо многото информация която е около тях?!

Редактирано от TaniaV
Линк към коментар
Share on other sites

И сега се сещам,защо трябва да станем като децата ще цитирам Хростос :Ако се не обърнете и не станете като деца,

няма да влезете в царството небесно.Това е една от причините за които е хубаво да станем като децата :rolleyes: .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Когато съм правил опити със себе си съм стигнал до извод,че когато чета нещо с настроение запомням текста,така както без настроение нищо не ми влиза в главата.Затова и когато искам да го запомня ставам мъничко,весело и безгрижно дете и всичко става от самосебе си :D

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Отговорът сигурно е много сложен и ще вклюва много специфични медицински и биохомични термини...

Но си спомням един семинар на Брус Липтън - той обясняваше как първите 6 мес. мозъкът на бебето работи на делта вълни. А до втората година - на делта или алфа. Т.е. децата са като записващо устройство!!!!! :o В директния смисъл на думата.

После те не си спомнят, а само възпрозивеждат записаното на лентата им...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...