Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За парите


Иво

Recommended Posts

Не се заблуждавайте относно парите - те са инструмент на Системата за да държи хората в зависимост, в робство. Не случайно е казано, че не може да се служи и на Бога и на Мамона, и още че раят ще се върне, когато търговците бъдат изгонени от храма.

Ето едно интересно четиво по въпроса:

Демонът Кратий (на руски)

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 152
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Парите са просто инструмент, средство, израз на ценности - материални, зад копито стои енергетичен еквивалент. И са неутрални. Това, че нашето принизено съзнание е егоистично и животинско, по никакъв начин не променя неутралността на парите. Те са просто материална енергия. Нещо като кръвта в тялото. Ако липсва, ставаш анемичен. Ако е много, трябва да се раздаваш на другите - да правиш добрини и да действаш алтруистично. Виновни ли са ръцете, че им се подават лоши команди от невежата воля и те правят злини? Виновна е волята, която стои зад инструмента, а не самият инструмент за нейната проява! На Мамона не трябва да служим, но трябва да си служим с него. Той сам по себе си не е лош. Той е просто неутрална сила.

Линк към коментар
Share on other sites

Твърдението, че парите са една невинна инертна неутрална енергия, както златото, среброто или мидените черупки напр. някак си не ми обяснява реалната ситуация, в която всичко е направено да зависи и да действува с пари. Или ще кажете, лошите са виновни.

Линк към коментар
Share on other sites

Добре, нека извикаме на помощ въображението. Да си представим най-живо целия свят, обществото, икономиките, държавите, градовете, фирмите, семействата, професиите...

Нека помислим за различните хора, нива на съзнание, желания, страсти, стремежи...

А сега да махнем парите, точно в момента - какво ще стане?

Системата ще изпадне в колапс, хаосът е неминуем - а изходът неясен.

Парите са рожба на ума, и в момента, малко или много, добре или зле, регулират нещата.

Дори е безпредметно са спорим добри ли са, лоши ли са, неутрални ли са...

Тях ги има и това е положението, без тях в момента ще е по-трудно.

Изходът е, да извисим нашето съзнание, да помогнем на нашите братя и сестри - човеците - да израснат дотолкова, че Любовта да е реалност в нашите отношения. Всеки да работи с Любов и даром, да взима само това, което му е необходимо, да върши това за което е призван...

Прекрасна картина!

Но дали не е рано, готови ли сме затова?

Единичните примери няма да помогнат, за съжаление.

Когато "пречистим" парите, когато разберем тяхната роля и функция по-дълбоко, когато овладеем собствените си силни чувства и желания в тази сфера - те по един естествен път ще станат излишни.

Линк към коментар
Share on other sites

Не желая да се увличам в спор.

Линк към коментар
Share on other sites

Не мисля, че тук става въпрос за спор, но ОК.

В момента в който започнеш да аргументираш и убеждаваш някого, че не той е прав, а ти, какво е според тебе? :hmmmmm: Жива агресия си е, нетолерантност и суетност. :)

Истината е сбор от частички от мнения и опитности, а не мнението на един човек. Иначе казано, говорим за една и съща планина, но сме на различни склонове, и всеки говори за това, което вижда от своята страна.

Линк към коментар
Share on other sites

Нека помислим за различните хора, нива на съзнание, желания, страсти, стремежи...

А сега да махнем парите, точно в момента - какво ще стане?

Начинът на виждане ми харесва. Особено възможността да си представя парите като страст :D

Парите са средството, а не целта... Целта е зависимост. В преследване и постигане на материалното в хората се създава илюзията за упражняване на контрол, като в същото време самите те са контролираните.

Парите са рожба на ума, и в момента, малко или много, добре или зле, регулират нещата.

Да, "регулират" нещата, както и нас самите :)

Линк към коментар
Share on other sites

Професионалистите се оценяват и по финансовите резултати!

А не е ли обратно? Финансовите резултати не са ли резултат от професионализма?

В този случай нещата стоят по различен начин!

Редактирано от izgrev
Линк към коментар
Share on other sites

Съжалявам, че трябва да го кажа, но и в двата случая се пропуска - "би трябвало". Финансовите резултати далеч не винаги са пропорционални на професионализма. Когато човек е истински професионалист, много често се налага да е така погълнат от професията си, че няма нито време, нито сили, нито пък и намерение да разглежда най-добрите начини за комерсиално пласиране на своя продукт или на себе си като автор, респ. творческа и производителна сила. Това правят онези, които мислят много повече за пари, отколкото да се усъвършенстват в професията си. Не случайно най-големите богаташи с редки изключения не блестят с нищо друго, освен с тоталната си, мощна и постоянна концентрация върху най-ефективните начини за печалба, а вътре в тях вече влизат и ползването на професионалисти, на които те заплащат относително скромно. А онези професионалисти, които нямат шанса дори и това да получат, което е често например у нас? Ясно е, че те продават и ще продават труда си на безценица.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Преди време започнах да се замислям какво е нещото,което ми липсва,за да се развивам духовно.Нещата са комплексни и стигаш до тях след дълго премисляне.

Гордостта,парите и всички материални неща са изпитанията през които трябва да преминеш.

В последствие разбираш,4е без тях не можеш,но трябва да се опиташ да ги притъпиш.Преди никога не са ми стигали парите,но разбрах,че някой вижда нуждите ми и в последният момент ме спасява.В крайна сметка сме хора и отиваме при хората,не тряжва да иглеждаме унили и без самочувствие,понеже духовното и телесното са свързани.Всеки тръгнал по пътя на осъвършенстване трябжа да бъде пример не само с постапките си ,но и с това какви успехи постига.

Да не изглежда чудат и странен в очите на останалите,а това което е поведението на културен и успял човек.

Има много неща,за които човек трябва да се стреми,но тази тема не е за подценяване

До сега не съм чувала за философ,който не е бил осигурен финансово.

Линк към коментар
Share on other sites

Т.е. си привърженичка на Маслоу, който градира потребностите от материалните към духовните и счита, че не могат да се прескачат. Това звучи много логично и отчасти явно е така. Все пак животът е много по-богат от човешката логика; и наистина има случаи, когато и доста затруднени в материално отношение хора са успявали в духовността, науката или изкуството. Те просто са имали по-висок творчески потенциал; бедността може би им е пречила, но на моменти и ги е стимулирала. А на Исус и Кабир сигурно дори и не им е пречила изобщо, та те си са били на достатъчно високо ниво, за да не се терзаят от нея. Понякога и в светския живот бедняците стоят в основата на прекрасни открития и творчески изяви, но тъй като не са били финансирани от тях или техни покровители, лаврите са били обрани от техните по-имотни сътрудници ("Морзовата азбука", открита от Самуел не си спомням точно кой си)... Въпросът е сложен, но по принцип съм съгласен с цялостния дух на писмото ти - "у човека всичко трябва да бъде прекрасно" (ех, да можеше толкова лесно...). Важното е да се види центъра на човешките ценности, защото например сред богатите самоубийствата са много повече процентно, отколкото сред бедните. Маслоу е пропуснал да постави в самата основа смисъла на индивидуалния живот, от който нагоре вече придобиват смисъл и всякаквите му там материални, интелектуални и духовни реализации!

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Маслоу е пропуснал да постави в самата основа смисъла на индивидуалния живот, от който нагоре вече придобиват смисъл и всякаквите му там материални, интелектуални и духовни реализации!

:D:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Съжалявам, че трябва да го кажа, но и в двата случая се пропуска - "би трябвало". Финансовите резултати далеч не винаги са пропорционални на професионализма. Когато човек е истински професионалист, много често се налага да е така погълнат от професията си, че няма нито време, нито сили, нито пък и намерение да разглежда най-добрите начини за комерсиално пласиране на своя продукт или на себе си като автор, респ. творческа и производителна сила. Това правят онези, които мислят много повече за пари, отколкото да се усъвършенстват в професията си. Не случайно най-големите богаташи с редки изключения не блестят с нищо друго, освен с тоталната си, мощна и постоянна концентрация върху най-ефективните начини за печалба, а вътре в тях вече влизат и ползването на професионалисти, на които те заплащат относително скромно. А онези професионалисти, които нямат шанса дори и това да получат, което е често например у нас? Ясно е, че те продават и ще продават труда си на безценица.
:thumbsup:

Аз не се водя от заплащането, когато трябва да свърша някаква работа. Ако мога да бъда полезна и да съм в помощ се захващам, ако не казвам не мога. Парите не са фактор. Ако са ми нужни, ако ми е необходимо нещо, все се намират. Те са само средство за живот :feel happy:

Непрекъснатото доказване кой е по-, най- чрез парите е пълна глупост. Истинските стойности са други :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Любовта трябва да се разбира като даване и вземане, а не като

безкористна саможертва.

Тук, в това влиза и разбирането за парите.

Ако не приемаш заплащане за труда си, засяваш Карма и то не само за себе си.

Човек трябва да се учи да дава, но и да се учи да приема и да позволява на другите да му дадат, за да се учат и те поради това, как се дава.

За да даде някой - някой друг трябва да приеме. Даването и приемането са взаимно свързани.

Поздрави!

:)

Линк към коментар
Share on other sites

За да даде някой - някой друг трябва да приеме. Даването и приемането са взаимно свързани.

Поздрави!

:thumbsup:

Съгласна съм, но все пак не трябва да е само заради парите. Те не са основният фактор. Може да има човек, който да не може да си плати, но да даде нещо друго. Важното е да има добро чувство :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Няма нищо лошо, когато парите служат на хората! Но е много лошо, когато хората служат на парите! Това е един от най-важните проблеми от векове насам: "Истина ви казвам, по скоро камила ще мине през иглени уши, отколкото богатия през портите на рая".

Линк към коментар
Share on other sites

Маслоу е пропуснал да постави в самата основа смисъла на индивидуалния живот, от който нагоре вече придобиват смисъл и всякаквите му там материални, интелектуални и духовни реализации!

:D:feel happy:

Но пък в пирамидалната структура на теорията му има дълбока символика,която никак не е за пренебрегване.Човекът, съзнателно или не толкова се е докоснал до много съществени структури на познанието относно смисъла на индивидуалния живот,които имат връзка с откритите закони от Елиат и Фибоначи :thumbsup1: .

Линк към коментар
Share on other sites

Скоро четох в един вестник, че според исляма трупането на пари и лихварството са "харам", т.е. нещо грешно, нечисто, забранено. Това дълбоко ме впечатли.

Линк към коментар
Share on other sites

:dancing yes: Да, това наистина е доста интересно.

И аз още не съм си го изяснил като гледна точка,

но е факт и го има при тази най-нова религия...

Ако може някой да пообясни повече,

бих бил благодарен. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

ПАРИИИТЕЕ.......така колкото и да го отричаме те са необходимото зло.Щом сме тук в този материален свят значи трябва да ги има в живота ни,а вече какво ще ни е отношението към тях е друг въпрос.За някои са средство а за други необходимост.Не само ПАРИТЕ са материални а целия ни живот и свят.По точно според мен би бил въпроса да е КАКВО ВИ Е ОТНОШЕНИЕТО КЪМ ВСИЧКО МАТЕРИАЛНО?

Замисляла съм се защо има пари и стигам до задънена улица ,защото за мен липсва смисъл в това ,но едновременно с това и стигам до заключение ,че в този свят на този етап от развитието ни трябва да ги има.Щом сме дошли в МАТЕРИАЛНИЯ свят значи трябва да се научим на нещо от това,трябва да си направим някаква равносметтка за нещата.Планът които ни е начертан го знаят само наще УЧИТЕЛИ,и това е част от нашия испит може би.Незнам ще видим.

Линк към коментар
Share on other sites

Понеже лихварството е "нечестно и грешно" и за мюсюлмани, и за християни, затова евреите са забогатяли и неслучайно те са първите, които основават банки в Западна Европа.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...