Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Златните правила на успешния възпитател


Багира

Recommended Posts

Guest НиколаДамянов

Да си учител е голямо предизвикателство... особено във времената, в които живеем! През годините какви ли не методи за работа с учениците съм опитвал и... продължавам да опитвам. (Тук се усмихвам широко :D , защото се сещам за университетски преподавател, професор, който 30 години чете едни и същи лекции на своите студенти от учебника си по руска класическа литература...) Учениците трябва да бъдат активни съучастници, а не просто да присъстват в часовете по задължение. Трябва да бъде събуден техният интерес, колкото и трудно да е това! Поради тази причина не изпитвам, както се изпитва традиционно - вдигаш един ученик, изпитваш го върху новия урок и върху последните два и му пишеш оценка, а след това, докато изпиташ и другите, минава месец, през който той спокойно си живурка. Също съм и против тази практика, която налагат някои учители по литература, да диктуват на своите ученици по цял час анализи. При мен часовете протичат под формата на беседа - разговор с учениците върху проблемите, които са поставени в съответното литературно произведение. Задавам проблемни въпроси и се опитвам да стимулирам личното мнение, творческото мислене на учениците... Опитвам се да ги направя съпричастни... да имат отношение (собствено, а не наложено!), към това, което се случва в литературната творба. Интересува ме какви мисли събужда дадена книга в тях.

Да вземат участие в часовете е в техен интерес, защото в края на всеки месец им поставям оценка, която е комплексна и включва както тяхната активност и отговорите, които са ми давали, начина, по който са аргументирали тезите си, така и редовното посещение, дисциплината, вниманието в часовете, желанието за работа, редовното писане на поставените домашни работи, доколко и как са записвали необходимото в тетрадките си, прочели ли са изучаваното произведение... По този начин всеки час (и за учителя, и за учениците) се превръща в творческо предизвикателство, защото не се знае точно в каква посока ще тръгне обсъждането в даден клас. Колкото са по - будни учениците, толкова по - непредвидимо е това! И тук вече е умението на учителя да предизвика интересна дискусия, като напипва най - точните и провокиращи мисленето въпроси, съобразно ситуацията, която е възникнала след пореден отговор на ученик, или да обобщи в определен момент изказаните мнения.

Мнение, което си заслужава да се прочете от всички хора упражняващи учителската професия ! (препоръчително е повече от един прочит,...аз го четох три пъти) :)

Много ценни опитности, които ако се доразвият в духовен план и се съчетаят с подходяща учебна програма могат да дадат невероятни резултати в сравнение с настоящите ...

Поздрави, Късмет и много Успехи за теб Борислав !

Линк към коментар
Share on other sites

Началната учителка от Сливен Мария Циплакова въвежда задължителни усмивки в своя I "б" клас от школото "Васил Левски" в града. Тя започва кампания срещу агресията сред децата с "вълшебните думички" - моля, извинете, заповядайте и други. "Чувам такива изрази сред младите хора, че ми става много болно и тъжно.

Не мога да понасям обидите помежду им и след дълго обмисляне реших да предприема тази стъпка", каза Циплакова. Тя вече е направила план, по който да работи през следващите четири години със своите първолаци. Родителите приели идеята с радост.

:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Птици в слонско училище

Едва ли в страницата, която ви предлагам ще откриете "златните правила" на успешния преподавател, но със сигурност идеята да не прекършваме полета на младите е добра. :rolleyes:

За възпитателя е важно според мен да преценя добре всяко дете и да прилага различен подход, съобразен с индивидуалните му характеристики, което изисква 100% отдаденост на професията и никак не е лесна задача.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Златните правила са свързани с това да вникнеш в детските души.Определено не е лесно, но това е предизвикателството на професията педагог.Да се отдадеш на работата си, да обичаш предизвикателствата, да станеш част от света на учениците.Не всеки се ражда да бъде педагог.В реалния живот съм забелязала, че деца на родители-педагози са по- уверени, разгърнали себе си социално и професионално.Може да тълкуваме успешен преподавател в много насоки.Хора с обществен авторитет и материално удовлетворени от това.Успешен възпитател може да е всеки, който да е част от образователната система, да развива своите професионални възможности с преквалификации и да не е в състояние да внесе яснота в това, което преподава и учениците да са осакатени.Най- успешния преподавател е не този, който го помня за предмета, който ми е преподавал, а този внеслия разум и провокирал креативно мислене.Разбира се съчетано с много търпение и доброта.:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

– Какви са практическите правила за възпитанието?

Не мисли, че си глупав. И не мисли, че онзи, комуто говориш, е глупав. Мисли, че си в състояние да предадеш и най-великата Божествена Мисъл; мисли, че този най-близък твой брат, комуто говориш, е в състояние да възприеме тази истина. Тези са двете най-велики правила, които аз зная.

Друго: ще бъдете конкретни и предметни в изразите си. Не говорете мъгливи неща, неща, които не разбирате. Говорете само онова, което сте преживели и онова, с което сте направили поне десет опита. Това са практически правила при възпитанието. На децата си започнете да обяснявате онези предмети, които са най-близки, най-належащи и най-необходими за тях. А това са въпросите за водата, за въздуха, за Слънцето и т. н. Водата оказва на децата най-голямо влияние. Заведете детето при някой извор, който постоянно блика, бъбли, и започнете да му разправяте някоя приказка. Ще забележите, че мисълта му ще тръгне тъй, както водата.

После започнете с изгряващото Слънце. След това пристъпете към цветята, към плодовете. Всички тези неща оказват влияние върху детето, затова му говорете за тези отношения. Ще забележите, че в детската душа ще започнат да се произвеждат всички онези сили, които са свързани със светлината, с водата и цветята. И така вие постепенно ще отивате към реалните неща, които децата могат да схващат, защото в някои отношения децата имат много по-ясни схващания, отколкото възрастните. Причината, поради която ние понякога спъваме малките деца, е тази, че ние им представяме нещата такива, каквито не са. Имайте предвид и следното: когато някой педагог или възпитател, майка или баща, иска нещо да поучи децата си, не му е позволено едновременно с това да преживява някое свое душевно състояние, да го безпокои някоя вътрешна мисъл или някой извършен от него малък грях. Мисли ли за този грях, няма да постигне целта си. Ако постъпва така, каквото и да направи, колкото малко и да е то, в туй най-малкото ще влезе един червей, който след време ще разруши направеното.

Следователно онзи, който иска да възпитава, трябва в дадения момент да е много чист. След това той може пак да си мисли върху направената грешка, но когато иска да приложи някоя Божествена идея, трябва непременно да е чист.

Отговор на зададени въпроси - 23 август, 1921

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Здравейте!

Бих искала да споделя с вас нещо c което започна денят ми.

Писмо на една майка до целия свят

Ползотворна и радостна учебна година на всички!

/ Нина

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...