Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Превратностите в живота


Атлантида

Recommended Posts

Много мисля върху това, че хороскопа на светеца и на престъпника не могат да се различат. Бих искала да повторя тук част от едно есе за Душата:

"...Ако искаш да я видиш, представи си един бял лотос,поръсен с утринна роса,около който се носят бяло ухание и бяла музика.Той е така непокътнат,така девствен и чист,отворен към сиянието на зората,погълнат от светлината,която разлива дъгата си върху неговата белота! Такава е всяка човешка Душа в началото на своя път-непорочна, добродетелна и красива, отворена за светлината.

Тя тръгва с теб по твоите човешки пътища и непрекъснато брани бялата си дреха.Много пъти ти забравяш за нея, за нейното изконно право на чистота и я захвърляш по бунищата, изтриваш мръсните си мисли в нея, завещаваш и жестоки погледи и лоши думи.

Приятелю, когато забравяш за твоята Душа,ти забравяш за Божественото в себе си.Но не забравяй, Божественото не може да бъде омърсено.

Лотос бял е твоята Душа "

Какво става с попадналите под ударите на съдбата души на бездомници и скитници, наркомани, жестоки престъпници, затворници? Не се ли нуждаят те от нашата любов и милосърдие и как бихме могли да им помогнем?

Нали всички души са свързани, едно цяло, искрици от едно далечно море на безгранична любов?

Има толкова много страдание по земята.Можем ли реално да го намалим?

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 46
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Всички ли хора имат души?

Можете ли да кажете поне за едно бебе, че няма душа? Не се раждат всички те чисти и невинни?

Линк към коментар
Share on other sites

Има толкова много страдание по земята.Можем ли реално да го намалим?

Някъде бях прочела, че ако всеки помогне на близките си и роднините, живота на Земята ще бъде по различен.

Линк към коментар
Share on other sites

Има толкова много страдание по земята.Можем ли реално да го намалим?

Някъде бях прочела, че ако всеки помогне на близките си и роднините, живота на Земята ще бъде по различен.

:thumbsup2: Сигурна съм в това.

Вълнуват ме основно 2 въпроса:

Не е ли възможно някой напълно "пропаднал" скитник да носи всъщност една красива и чиста душа и макар че може и да не е сънувал за компютър, интернет, за този форум да е много по-напреднал и извисен духовно от всички нас,евентуално някои с претенции за " елита и върха, духовно извисени, много интелигентни,красиви, успели и т.н." Надявам се и вярвам,че такива претенции и идеи нямат почва сред всички нас от портала.

И другият въпрос - Струва ми се , че има нещо тотално грешно в света, заложени са капани, които осакатяват и смачкват душите, попаднали там. Може би трябва да се борим и да обезвредим поне някои от капаните, за да помогнем.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, можем да помогнем, но най-напред трябва да започнем от себе си. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!

Нима това е достатъчно и всичко, което може да се направи. Не е ли много тъжно тогава?

Линк към коментар
Share on other sites

Напротив - оптимистично е! Защото всеки, пречистил/осветил себе си, може да помогне истински, фундаментално на хиляди!

Без пацифистични и хуманистични палеативи, а наистина. Така че, приятели, трябва да почнем от себе си и то сега, незабавно. Другото е само пара в свирката...

Линк към коментар
Share on other sites

Не е тъжно, отговорно е. Валентинус е прав, нали всички сме свързани: т.е. ако всеки се стреми да достигне състояние на постоянно общуване с душата си, то той "повдига и другите". Разбира се и тук количеството има значение, т.е. колкото повече души го осъзнаят, толкова по-бърз и всеобхватен ще е резултатът за всички.

Редактирано от Naveli
Линк към коментар
Share on other sites

Не е тъжно, отговорно е. Валентинус е прав, нали всички сме свързани: т.е. ако всеки се стреми да достигне състояние на постоянно общуване с душата си, то той "повдига и другите". Разбира се и тук количеството има значение, т.е. колкото повече души го осъзнаят, толкова по-бърз и всеобхватен ще е резултатът за всички.

Съгласен съм. В последно време астралът на планетата е така замръсен, че се е превърнал в плътна и дебела сива пелена. Да се пробие от отделен човек, колкото и да е просветлен, е почти невъзможно. Само голяма и добре организирана група има шанс :thumbsup2:

Но повтарям - всичко започва с индивидуалното пречистване и осветляване на всеки от нас. Успех!

Редактирано от valentinus
Линк към коментар
Share on other sites

Струва ми се , че има нещо тотално грешно в света, заложени са капани, които осакатяват и смачкват душите, попаднали там. Може би трябва да се борим и да обезвредим поне някои от капаните, за да помогнем.
:feel happy:

оптимистично е! Защото всеки, пречистил/осветил себе си, може да помогне истински, фундаментално на хиляди!

Без пацифистични и хуманистични палеативи, а наистина. Така че, приятели, трябва да почнем от себе си и то сега, незабавно.

:sorcerer: :sorcerer: :feel happy:

ако всеки се стреми да достигне състояние на постоянно общуване с душата си, то той "повдига и другите". Разбира се и тук количеството има значение, т.е. колкото повече души го осъзнаят, толкова по-бърз и всеобхватен ще е резултатът за всички.
:feel happy:

всичко започва с индивидуалното пречистване и осветляване на всеки от нас. Успех!

:thumbsup2:

Есенцията на духовността е вярното различаване между реално и нереално.

Има хора които търсят и намират Истината. Тя осветява живота им и помага на другите хора.

Мъдростта е концентрация върху Истината.

"Нашата армия, дори безкрайна по мощ и предвождана от Бхишма, изглежда е недостатъчна, докато армията на Пандавите дори предвождана от Бхима, изглежда достатъчна.

Затова сега всички нека пазим прадядото Бхишма запазвайки бойния си ред"

Бхагават Гита 1: 10-11

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Много мисля върху това, че хороскопа на светеца и на престъпника не могат да се различат. Бих искала да повторя тук част от едно есе за Душата:

"...Ако искаш да я видиш, представи си един бял лотос,поръсен с утринна роса,около който се носят бяло ухание и бяла музика.Той е така непокътнат,така девствен и чист,отворен към сиянието на зората,погълнат от светлината,която разлива дъгата си върху неговата белота! Такава е всяка човешка Душа в началото на своя път-непорочна, добродетелна и красива, отворена за светлината.

Тя тръгва с теб по твоите човешки пътища и непрекъснато брани бялата си дреха.Много пъти ти забравяш за нея, за нейното изконно право на чистота и я захвърляш по бунищата, изтриваш мръсните си мисли в нея, завещаваш и жестоки погледи и лоши думи.

Приятелю, когато забравяш за твоята Душа,ти забравяш за Божественото в себе си.Но не забравяй, Божественото не може да бъде омърсено.

Лотос бял е твоята Душа "

Какво става с попадналите под ударите на съдбата души на бездомници и скитници, наркомани, жестоки престъпници, затворници? Не се ли нуждаят те от нашата любов и милосърдие и как бихме могли да им помогнем?

Нали всички души са свързани, едно цяло, искрици от едно далечно море на безгранична любов?

Има толкова много страдание по земята.Можем ли реално да го намалим?

''...опознаващи себе си, разбираме за двойствеността на душата ни. Несъзнателното, интересът

към което ни подтиква към открояването на обекта. Никой човек не се ражда изключително добър или зъл,

ако използваме религиозните понятия. Никой

не се ражда съвършенно съзнателен или напълно несъзнаващ

(освен ако няма физиологически причини за последното). Всички противоположности

се съдържат в нас и ние можем да ги обединим в &quot;Златната среда&quot; на Съзнанието.<br />

Или казано на ежедневен език, човекът има власт да оформя себе си и да превръща непълноценностите

в качества. Да усъвършенства себе си, издигайки съзнанието си над инстинктивността и субективността.

Едно просто житейско упражнение: следващият път,

когато изпитвате гняв или агресия, замислете се върху себе си, потърсете причините, зависимости,

стъпете в страни и се разгледайте.

Бог също обединява мракът и светлината, добро и зло в Себе Си.

Този Бог е много по-близо до нас, отколкото си мислим. Хората възприемаме тази тайнствена, вселенска същност

като нещо недостижимо, външно, някъде далеч из дебрите на религиозните книги.

Но, Бог се намира в душата на всеки един човек. За това, разбира се, в никоя една религия боговете не са

абсолютно милосърдни или абсолютно жестоки

(има малка разлика между политеизма и монотеизма в това отношение), но са и едното и другото едновременно.

Тъй като, и ние самите сме такива.

Колкото повече човек разбира за себе си, толкова повече разбира и за света.

Това е балансът в себепознанието. Вътрешно и външно познание едновременно. ''

Опознай себе си, за да опознаеш и Бога

Линк към коментар
Share on other sites

Да Атлантида,красива душа може да има и скитник и наркоман и престъпник.

В "капана "(както се изразяваш:) ) душата попада ,за да изработи нещо в себе си.

Паралелно с това другите души които са край нея също изработват качества и вървят напред.

Така че един наркоман например ,който носи много красота във себе си ,интелект и милосърдие,трябва да отработи волята си например,а отработвайки я ,поставен в тази ситуация той помага на хората ,които страдат с него да отработят други свой качества.

Да се помогне в тези ситуации от страни е меко казано невъзможно.

Самите ситуации са ,за да доведат до самоосъзнаване и себепознание.

Не е нужно и не бива да се "помага",когато никой не го желае от теб.

Ако си се опитала да "помогнеш"на подобен род хора ,сигурно си разбрала ,колко ненужно и изхабяващо за самата теб е това.

Когато скитника поиска да не бъде такъв ,той вече няма да бъде и това ще бъде първата му крачка към изхода.

Но само и единствено той е в състояние да стигне до това решение.

Линк към коментар
Share on other sites

Толкова мъдри и добри думи сте казали всички! :3d_053:

Питах се дали в предначертаните кармични програми не се получава понякога объркване. Може би поради комплекс от чужди грешки,предателства и т. н. се случва и някоя чиста и силна душа да се остави да бъде хваната в някой капан,да вземе решение да се обрече доброволно за да предпази и защити другите, да изкупва тяхната вина...

Бях чула нещо по телевизията в смисъл,че дори и само когато съчувстваш на някого това може да облекчи малко товара му. Не знам дали само ако изпитваме любов и състрадание ще помогнем кой знае колко на някого, но все пак е нещо. Особено някоя наистина извисена душа може би би почувствала това на много нива и би и донесло морална подкрепа и удовлетворение.

Не е тъжно, отговорно е. Валентинус е прав, нали всички сме свързани: т.е. ако всеки се стреми да достигне състояние на постоянно общуване с душата си, то той "повдига и другите". Разбира се и тук количеството има значение, т.е. колкото повече души го осъзнаят, толкова по-бърз и всеобхватен ще е резултатът за всички.

:3d_053:

Линк към коментар
Share on other sites

Да Атлантида,красива душа може да има и скитник и наркоман и престъпник.

В "капана "(както се изразяваш :) ) душата попада ,за да изработи нещо в себе си.

Паралелно с това другите души които са край нея също изработват качества и вървят напред.

Така че един наркоман например ,който носи много красота във себе си ,интелект и милосърдие,трябва да отработи волята си например,а отработвайки я ,поставен в тази ситуация той помага на хората ,които страдат с него да отработят други свой качества.

Да се помогне в тези ситуации от страни е меко казано невъзможно.

Самите ситуации са ,за да доведат до самоосъзнаване и себепознание.

Не е нужно и не бива да се "помага",когато никой не го желае от теб.

Ако си се опитала да "помогнеш"на подобен род хора ,сигурно си разбрала ,колко ненужно и изхабяващо за самата теб е това.

Когато скитника поиска да не бъде такъв ,той вече няма да бъде и това ще бъде първата му крачка към изхода.

Но само и единствено той е в състояние да стигне до това решение.

ако всеки се стреми да достигне състояние на постоянно общуване с душата си, то той "повдига и другите". Разбира се и тук количеството има значение, т.е. колкото повече души го осъзнаят, толкова по-бърз и всеобхватен ще е резултатът за всички.
оптимистично е! Защото всеки, пречистил/осветил себе си, може да помогне истински, фундаментално на хиляди!

Без пацифистични и хуманистични палеативи, а наистина. Така че, приятели, трябва да почнем от себе си и то сега, незабавно.

Да, точно така е приятели.

Въз основа на собствения си опит съм напълно съгласна с вас. Мислила съм, че трябва да помагам и съм го правила без разрешение и по този начин съм се наранявала, но пък съм осъзнала, че наистина непоисканата помощ е "ненужна и изхабяваща".

И сега продължавам да помагам и когато не ми поискат помощ, но само когато на едно по-високо ниво осъзная, че помощта не е натрапваща и наистина се приема като такава. Получава се нещо като телепетична връзка. Когато почувствам, че с помощта си не се натрапвам, продължавам да помагам с каквото мога и както мога.

Когато и на мен някой се помъчи да ми помага, без да съм поискала помощта му,реагирам по същия начин.

Затова,когато осъзнаем проблемите си , тогава сами поискваме помощта, но датогава смятаме хората, които се мъчат да ни помагат, най-малкото за манипулатори. :feel happy:

Съгласен съм. В последно време астралът на планетата е така замръсен, че се е превърнал в плътна и дебела сива пелена. Да се пробие от отделен човек, колкото и да е просветлен, е почти невъзможно. Само голяма и добре организирана група има шанс thumbup2.gif

Но повтарям - всичко започва с индивидуалното пречистване и осветляване на всеки от нас. Успех!

УСПЕХ ПО ПЪТЯ НА ПРЕЧИСТВАНЕТО И ОСВЕТЛЯВАНЕТО ПОЖЕЛАВАМ НА СЕБЕ СИ И НА ВСЕКИ ОТ ВАС, ПРИЯТЕЛИ!

БОГ ДА НИ БЛАГОСЛОВИ!

Линк към коментар
Share on other sites

Какво става с попадналите под ударите на съдбата души на бездомници и скитници, наркомани, жестоки престъпници, затворници? Не се ли нуждаят те от нашата любов и милосърдие и как бихме могли да им помогнем?

Нали всички души са свързани, едно цяло, искрици от едно далечно море на безгранична любов?

Има толкова много страдание по земята.Можем ли реално да го намалим?

Всеки от нас би могъл да помогне, но трябва да е готов за това.

Каква е задачата на съвременния човек? Да помогне на себе си, да се издигне, а по този начин да помогне и на цялото човечество. Като издига себе си, човек помага и на ближните си. И обратно: като помага на ближния си, човек повдига и себе си. Видите ли, че някой човек помага на бедни семейства, не му пречете. "Ама той е женен, има жена и деца, за тях трябва да се грижи." Нищо от това. Грижи ли се за чуждите деца, той непременно се грижи и за своя дом. "Ама те не заслужават." Не, всеки човек има право да се ползва от Божиите блага. Какво ще кажете за себе си? За служавате ли да ви грее Слънцето на планината? Заслужавате ли да се радвате на красотата около вас? Щом сте дошли тук, вие заслужавате това благо, но и другите хора го заслужават. Бог не прави разлика между душите.

Петър Дънов-"Ценности на любовта"

Линк към коментар
Share on other sites

Да, съгласна съм с Роси Б. за помагането, но и с Таня, че е добре да помагаме, само когато искат нашата помощ.

И забелязали ли сте, че не само при такива драстични примери като скитници и наркомани, но при всеки човек в момента, в който наистина реши да промени живота си, някак като по чудо (или ако на някой не му харесва думата чудо, мога да кажа "някак автоматично") се появяват хора или събития, които му подават ръка, за да поеме по избрания път.

За щастие или за съжаление това важи за ВСЕКИ избран път, така че да внимаваме какво си избираме! :dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: Така, необходимо е реалистично и уравновесено схващане по въпроса. Защото да не станем като ония по масовите американски филми, които, искайки да помогнат на някого или съжалявайки за нещо хубаво, което са загубили, стават толкова безогледни в използването на средствата към това, че оставят грамади от трупове зад себе си - излиза, че за да възстановят някаква относително дребна несправедливост, те разрушават живота на стотици хора и техните семейства... Но и други, много по-благоприятни откъм резултати опити да се помогне, също не са лишени от сериозни минуси - най-вече поради незнанието какво всъщност означава истинската помощ. Така че, нека внимателно пренецяваме в кои области нашата компетентност позволява да помагаме оптимално и после - дали човекът реално го желае. В някои изключителни случаи можем малко да понарушим дори и тия принципи - действайки по интуиция и до известна степен - на риск - но тук вече няма голяма полза от шаблонни съвети...

Дано да бъдем по-чисти проводници на Голямата Целесъобразност, иначе май каквито и добри намерения да имаме, не можем да прогнозираме съотношението полза/недостатък при определено хуманитарно действие... :rolleyes:

Това обаче не означава, че самото стремление да се помогне следва да с задушава, а вместо това човек да се превърне в студен пресметливец на фактори и резултати. Дори и да бъркат в преценките си, отзивчивите хора имат нещо много ценно, неегоистично в себе си, което просто следва да се вкара в по-адекватни канали. А хората без развито такова усещане - да дадат нещо от себе си, да подобрят нещо отвън - колкото и да смятат ползите и вредите, даже и да избират понякога по-правилният от гледна точка на разума път - все нещо няма да им достига... :3d_005:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Всички ли хора имат души?

Можете ли да кажете поне за едно бебе, че няма душа? Не се раждат всички те чисти и невинни?

Да вероятно е нещо като.."Предай Нататък..";)

Линк към коментар
Share on other sites

Да, съгласна съм с Роси Б. за помагането, но и с Таня, че е добре да помагаме, само когато искат нашата помощ.

И забелязали ли сте, че не само при такива драстични примери като скитници и наркомани, но при всеки човек в момента, в който наистина реши да промени живота си, някак като по чудо (или ако на някой не му харесва думата чудо, мога да кажа "някак автоматично") се появяват хора или събития, които му подават ръка, за да поеме по избрания път.

За щастие или за съжаление това важи за ВСЕКИ избран път, така че да внимаваме какво си избираме! :dancing yes:

Мисля,че в този живот има ситуации или капани в които абсолютно всеки може да попадне и от които никой не може да излезе или да се освободи съвсем сам. Струва ми се , че Диана е много права появяват се хора или събития, които "му подават ръка". Понякога се случват "малки чудеса".

Редактирано от Атлантида
Линк към коментар
Share on other sites

Да, съгласна съм с Роси Б. за помагането, но и с Таня, че е добре да помагаме, само когато искат нашата помощ.

И забелязали ли сте, че не само при такива драстични примери като скитници и наркомани, но при всеки човек в момента, в който наистина реши да промени живота си, някак като по чудо (или ако на някой не му харесва думата чудо, мога да кажа "някак автоматично") се появяват хора или събития, които му подават ръка, за да поеме по избрания път.

За щастие или за съжаление това важи за ВСЕКИ избран път, така че да внимаваме какво си избираме! :dancing yes:

Мисля,че в този живот има ситуации или капани в които абсолютно всеки може да попадне и от които никой не може да излезе или да се освободи съвсем сам. Струва ми се , че Диана е много права появяват се хора или събития, които "му подават ръка". Понякога се случват "малки чудеса".

За какви капани говорим, животът да не би да е някакъв вид ловен спорт?

Крайно време е да осъзнаем, че всеки сам изковава съдбата си и всеки сам е отговорен за всичко, което му се случва. И да не чакаме друг да ни подава ръка, а да се научим сами да си поемаме отговорността за всички действия. Тогава се случват чудесата, а те не са нищо друго, освен воля за живот.

Линк към коментар
Share on other sites

Превратностите в живота

ми ''звучи'' като превратностите на съдбата .

Ако в даден момент съдбата(живота) ни поставя на кръстопът

то избора по кой път да тръгнем е изцяло наш .

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...