Jump to content
Порталът към съзнателен живот

11.10.2007 - Новото учение - учение на приятелството


Recommended Posts

Мисъл за деня - 11 Октомври 2007 г.

Не ви наричам раби, защото рабът не знае що прави господарят му; а вас ви нарекох приятели, защото всичко, що чух от Отца Си, явих ви го" (Йоан 15:15). Робството е основано на страха и върху този страх почиват всички съвременни учения, от памтивека и досега - до новото учение - учение на приятелството... Едно религиозно общество, основано на приятелство, изисква да се служи на следното: „Всичко, що чух от Отца Си, явих ви го."
Линк към коментар
Share on other sites

Ами разликата между слугата и служителя е огромна. Според мене най-същественото предимство на служителя е познанието. Когато има познание, има и основа за развитие. Без него съпричастността, доверието не могат да се проявят. Дори и любовта се проявява в следствие на познанието, а в резултат на това се изгражда Културата. Културата е показател за развитието на всяко общество. Самата дума култура означава почит/любов към светлината (ур). Казвам тези неща защото са свързани със ситуацията в България, а нацията има нужда от служители, не от слуги. Но това не може да стане без да се върне любовта към познанието, а Културата да стане основен приоритет на всички.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Дааа... Здравейте, приятели!

Според мен обаче има съществена разлика между роб и раб.

Роб е корен на думата робство, което означава насилствено ограничение на свобода и слугуване пряко волята. Да вършиш нещо без да имаш желание за това, да го вършиш по задължение. Човек нямащ правата си.

Раб е корен от думата работник, работа. Това е този който има правото да избира - да работи или да не работи. Човек имащ част от правата си. Това е този, който е съгласен и прави нещо, защото е съгласен да го прави.

Наистина приятел е дума с прекрасно звучене. Новото учение е такова. В него нито си принуден, нито са ти отнети правата, в него дори не се изисква от теб, не се очаква някаква норма, в него ти си подпомаган, подкрепян, имаш зад гърба си приятели, които ти дават сили и кураж, които работят заедно с теб, върху теб, още преди теб дори.

Така е било винаги, но едва сега съзнанието е готово да приеме истината в такъв вид.

Преди съзнанието е имало нужда от страх, било е нужно то да робува, имало е нужда от строг и раздаващ правосъдие Отец. "Направи това и това, защото ще изпиташ гнева Ми!" Никаква свободна воля.

След това на съзнанието е било необходимо да бъде работещо, да се труди, да полага усилия, да даде за да получи. "Прави това или онова, за да получиш от Мен, за да ти въздам според заслугите!" Частична свобода на волята.

Сега е още по-различно. Сега ние и Бог сме приятели, сега ние и отвъдния свят сме приятели, просто приятели. Вече няма робство, няма работа, има приятни и приятелски занимания, взаимоотношение. "Моля те направи това за Мен, направи това и за себе си! Ето, ако се затрудняваш, Аз ще те ръководя, ще те напътствам, ще те водя, както винаги Съм го правил за теб." 1/3 свободна воля.

Утре ще е още по-различно, утре щу бъдем отново семейство. Ще бъдем Син и Баща, Брат/Сестра и Сестра/Брат, Майка и Дъщеря. 1/2 от свободната воля.

А в други ден, оооауу чудо! Ще бъдем най-сетне Едно Цяло, едно Същество, една съвкупност, Едно и Също Нещо. Тогава ще се изпарят всички разделения помежду ни.

Без прегради, без нива. Пълна свобода на волята.

Голямото сливане, а тогава се разбира че... :D

Мисля си, че доста е наближил утрешния ден, в който всеки спокойно може да се определи/нарече, като Син Божи.

А може би вече да е дошъл!? :king:

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: :feel happy:

Сега ние и Бог сме приятели, сега ние и отвъдния свят сме приятели, просто приятели. Вече няма робство, няма работа, има приятни и приятелски занимания, взаимоотношение. "Моля те направи това за Мен, направи това и за себе си! Ето, ако се затрудняваш, Аз ще те ръководя, ще те напътствам, ще те водя, както винаги Съм го правил за теб."

:angel::thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Мисъл за деня - 11 Октомври 2007 г.

Не ви наричам раби, защото рабът не знае що прави господарят му; а вас ви нарекох приятели, защото всичко, що чух от Отца Си, явих ви го" (Йоан 15:15). Робството е основано на страха и върху този страх почиват всички съвременни учения, от памтивека и досега - до новото учение - учение на приятелството... Едно религиозно общество, основано на приятелство, изисква да се служи на следното: „Всичко, що чух от Отца Си, явих ви го."

Докато четях мисълта за днес се сетих, за това което е казал Парамаханса Йогананда : "Бог може да се оприличи на един просяк: това е една особено затрогваща изразна форма. Той тъгува за нашето внимание към Него. Учителят на Вселената, от чийто поглед затреперват всички звезди, слънца, луни и планети, тича след хората и вика: “Не искаш ли да ми подариш своята любов? Не Ме ли обичаш, Мен – дарителя на всички дарове, повече от тези неща и предмети, които съм създал на тебе? Не искаш ли да Ме потърсиш?” Но човекът отговаря: “Много съм зает, имам много работа. Нямам време да Те търся.” А Бог казва: ”Тогава ще почакам."

Линк към коментар
Share on other sites

niki0912 :thumbsup2: Благодаря!

Това, че никой, никого не насилва, а всички сме равни и по-големите учат по-малките без условия и ограничение. За това и в духовните вериги, в които ни е свързал Учителя, ако един научи нещо, знаят го всички...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...