Jump to content
Порталът към съзнателен живот

БОГ...


bulgaro

Recommended Posts

По скоростта си на разрастване темата за Бога може да се сравни само с темата за секса - което показва, че и двете имат много общо и зад тези думички се крият огромни заряди и то само частично проявени!

Орлине, сигурно се съдържа голяма доза истина в твърдението, че колкото по-бясно се стреми човек към нещо, толкова повече то му убягва...

А в това май има дълбоко спотаена поука.

Редактирано от aorhama
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 158
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Добре ще сменя малко ъгъла.

Да допуснем, че съществува нищо. Тогава имаме две възможности.

1. Нищото и битието да са абсолютно независими и разделени едно от други, или

2. Да са във взаимодействие (което е задължително, ако приемем, че едното произлиза от другито). Но това означава, че е нужен посредник, който сам по себе си не е нищо, нито пък е нещо проявено.

Импулс променящ Хаоса в Ред.

На другото се вика перпетомобиле - Бог Проявен - Бог Отец.

Бог > Бог Отец > Син > Святий Дух > форма

358293_orig.jpg

663767_orig.jpg

Алеф е буквата - първата буква от еврейската азбука, която не се произнася, ако се намира в началото на думата, там тя е като слабо предихание = 0

358299_orig.jpg

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

Tрудно се обяснява, лесно се преживява!

Богът като конкретно вътрешно преживяване! Преживяване на идентификация с вътрешния център на сила-истина, радост-топлина и светлина-мъдрост. Но това са само обяснения! И дори кат опреживяване е сам оначало за приказни простори... но е добро начало! :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Добре ще сменя малко ъгъла.

Да допуснем, че съществува нищо. Тогава имаме две възможности.

1. Нищото и битието да са абсолютно независими и разделени едно от други, или

2. Да са във взаимодействие (което е задължително, ако приемем, че едното произлиза от другито). Но това означава, че е нужен посредник, който сам по себе си не е нищо, нито пък е нещо проявено.

Аз нещо не разбрах - защо съпоставяме нищото точно с битието? И после - дори да са във взаимодействие, не е задължително едното да произлиза от другото, т.е могат например да са породени едновремено и тогава по-скоро ще е нужно да търсим източник, а не посредник. :hmmmmm:

Ето, Ники дава и друго предложение ... удачно според мен.

А и от предишния ти пост:

Да, но между търсене и създаване на несъществуващи реалности има разлика. Безкрайността е безкрайна. Какво се опитвате да намерите отвъд нея, а това отвъд само по себе си не означава ли, че безкрайността не е базкрайна. В цялата вселена няма и най-малката следа водеща до съществуването на нищото. Такова съществуване само по себе си противоречи на всички закони на мирозданието. Търсенията в окултизма са насочени към положителното, към познаваемото. В крайна сметка т.нар. нищо може да се опише с отрицания на това което познаваме, но това знание ли е или просто опит да избягаме от реалността?

Според мен тук работата опира пак до тази прословута нула, която ме занимава от известно време. Не знам откъде си сигурен в това, че в цялото мироздание няма и следа от съществуване на нищото, обаче аз съм сигурна, че не бива да описваме/отъждествяваме нищото с отрицанията на това, което познаваме, а по-скоро именно с нулата. Отрицанието си е отрицание, то е обратното на положителното. А нулата си е само нула (няма отрицание) и на практика Е нищото. Съжалявам, ако ви се струва, че излизам от темата, обаче аз си мисля, че това е важна част от това, което обсъждаме.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Температура от – 273 С е равна на около 0,06 Келвина, а Абсолютната нула е 0 Келвина или -273,16. Това уточнение е важно, защото абсолютната нула е теоритична величина. Практически тя не може да бъде никога достигната. Това твърдение изразява един от основните закони на термодинамиката, известен като топлинна теорема на Нернст, според която „Промяната на ентропията за химични реакции, включващи кристални вещества, е нулева при температурата на абсолютната нула.„

...

По дефиниция казано температурата е топлинното движение на частиците и следователно при 0 Келвина би трябвало материята да се разпадне, тъй като топлинното движение на градивните частици на мулекулно ниво се прекратява. От друга страна, ако теоритичната абсолютна нула би могла да бъде достигната практически, то не термодинамиката, а квантовата механика би трябвало да отговори дали градивните частици не продължават да се движат, но не топлинно, т.е. неотносимо към равновесното състояние на системата и кинетичната енергия на нейните частици.

Източникът на текста е участник в друг форум, може би участвал и нашия...

:wub:

:yinyang:

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

Температура от – 273 С е равна на около 0,06 Келвина, а Абсолютната нула е 0 Келвина или -273,16. Това уточнение е важно, защото абсолютната нула е теоритична величина. Практически тя не може да бъде никога достигната. Това твърдение изразява един от основните закони на термодинамиката, известен като топлинна теорема на Нернст, според която „Промяната на ентропията за химични реакции, включващи кристални вещества, е нулева при температурата на абсолютната нула.„

...

По дефиниция казано температурата е топлинното движение на частиците и следователно при 0 Келвина би трябвало материята да се разпадне, тъй като топлинното движение на градивните частици на мулекулно ниво се прекратява. От друга страна, ако теоритичната абсолютна нула би могла да бъде достигната практически, то не термодинамиката, а квантовата механика би трябвало да отговори дали градивните частици не продължават да се движат, но не топлинно, т.е. неотносимо към равновесното състояние на системата и кинетичната енергия на нейните частици.

Точно така. Абсолютната температурна нула никога не може да бъде достигната. Между безкрайно-малката величина и нулата има непреодолима пропаст. Ако вземем едно число, колкото и да го делим, нула няма да получим. За да получим нула е нужно да изваждаме. Какво представлява изваждането? За да извадим нещо от една система, трябва да имаме друга външна система. Тогава едната система ще намалее, а другата ще се увеличи. Да се достигне абсолютната температурна нула означава да се отнеме изцяло енергията от една система, т.е. това би означавало смърт за нея. Ако всичко съществуващо приемем за една система, е ясно че от нея нищо не може да бъде извадено. То просто няма къде да отиде. По отношение на Бог всички сме части. Ние сме единици от наша гледна точка, но по отношение на Бог сме части. Ние самите сме съставени от безброй много части. Дори и тези части да бъдат отделени от човека (т.е. използваме математическото действие минус), самите тези части няма да изчезнат и при всички случаи ще си останат в границите на по-голямата система на Земята.

И едни думи от Б. Дуно за нищото:

Всичките дадени условия при всичките съществувания, при които човек може да се прояви, ние наричаме "нищо".

Единство на обичта - ООК 02.01.1924 г.

Това е свързано с термина "лайа", но такова "нищо" е относително и представя точка на проявление гледано от по-нисшия план, но от по-висшия си е напълно обективна.

Линк към коментар
Share on other sites

Температура от – 273 С е равна на около 0,06 Келвина, а Абсолютната нула е 0 Келвина или -273,16. Това уточнение е важно, защото абсолютната нула е теоритична величина. Практически тя не може да бъде никога достигната. Това твърдение изразява един от основните закони на термодинамиката, известен като топлинна теорема на Нернст, според която „Промяната на ентропията за химични реакции, включващи кристални вещества, е нулева при температурата на абсолютната нула.„

...

По дефиниция казано температурата е топлинното движение на частиците и следователно при 0 Келвина би трябвало материята да се разпадне, тъй като топлинното движение на градивните частици на мулекулно ниво се прекратява. От друга страна, ако теоритичната абсолютна нула би могла да бъде достигната практически, то не термодинамиката, а квантовата механика би трябвало да отговори дали градивните частици не продължават да се движат, но не топлинно, т.е. неотносимо към равновесното състояние на системата и кинетичната енергия на нейните частици.

Точно така. Абсолютната температурна нула никога не може да бъде достигната. Между безкрайно-малката величина и нулата има непреодолима пропаст. Ако вземем едно число, колкото и да го делим, нула няма да получим. За да получим нула е нужно да изваждаме. Какво представлява изваждането? За да извадим нещо от една система, трябва да имаме друга външна система. Тогава едната система ще намалее, а другата ще се увеличи. Да се достигне абсолютната температурна нула означава да се отнеме изцяло енергията от една система, т.е. това би означавало смърт за нея. Ако всичко съществуващо приемем за една система, е ясно че от нея нищо не може да бъде извадено. То просто няма къде да отиде. По отношение на Бог всички сме части. Ние сме единици от наша гледна точка, но по отношение на Бог сме части. Ние самите сме съставени от безброй много части. Дори и тези части да бъдат отделени от човека (т.е. използваме математическото действие минус), самите тези части няма да изчезнат и при всички случаи ще си останат в границите на по-голямата система на Земята.

И едни думи от Б. Дуно за нищото:

Всичките дадени условия при всичките съществувания, при които човек може да се прояви, ние наричаме "нищо".

Единство на обичта - ООК 02.01.1924 г.

Това е свързано с термина "лайа", но такова "нищо" е относително и представя точка на проявление гледано от по-нисшия план, но от по-висшия си е напълно обективна.

Нищо не умира, просто спира да Бъде във вида в който и Било.

В абсолютната нула няма движение, което прави обмена невъзможен, но материята не изчезва, тя си е там/тук не се Проявява като енергия, като Светлина, като Живот.

Ако липсата на движение за теб е равно на смърт, разбирам.

Затова се говори за пра-материя и за материя!

Та Бог Е това и двете едновременно.

Подреденото и неподреденото, като подреденото не може да излезе извън непродреденото, то съществува само вътре в него, по простата причина, че извън него съществува само Нищото или по-точно Нищо не съществува и ако то премине в тази посока би излязло от съществуването си и би преминало в несъществуване, в покой.

Движение и Покой = Бог

За да бъде Съвършенство, защото и двете едно без друго са несъвършенни.

Бог Е съвършен по вида Си.

0 и 1

Линк към коментар
Share on other sites

В абсолютната нула няма движение, което прави обмена невъзможен, но материята не изчезва, тя си е там/тук не се Проявява като енергия, като Светлина, като Живот.

Ако липсата на движение за теб е равно на смърт, разбирам.

Точно така, липсата на движение е равно на смърт.

За да бъде Съвършенство, защото и двете едно без друго са несъвършенни.

Защо трябва да съществува нещо съвършено? Как се е стигнало до това съвършенство? По пътя на развитието, или то е изначално съществуващо, т.е. незаслужено? И не е ли това най-голямото проклятие - да нямаш повече поле за развитие? В адвайта веданта като се говори за парабрахман, той се представя като несъзнателен, т.е. само като един принцип, а не като индивидуалност.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте всички,

Какво е БОГ... За всеки от Вас...

Как си го представяте, как бихте го дефинирали, как го усещате?

Поздрави...

Здравей :)

както казва един мой любим герой: аз съм мече с много малко ум

... и аз като него не съм в силата си да дам определения и дефиниции.

За мен е важно преживяването на Бог, и това не се случва само в дълбока медитация.

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки опит от мен за търсене на обяснение спира пред моята нищожност и маломерност на съществуването ми.Като песъчинка/ а сигурно и не толкова/ от тази Велика сила мога само да възприемам предположенията и разсъжденията на мислителите.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте всички,

Какво е БОГ“... За всеки от Вас...

Как си го представяте, как бихте го дефинирали, как го усещате?

Поздрави...

Здравей :)

както казва един мой любим герой: аз съм мече с много малко ум

... и аз като него не съм в силата си да дам определения и дефиниции.

За мен е важно преживяването на Бог, и това не се случва само в дълбока медитация.

Да, права си, но не става въпрос за заключения, а за обмен на идеи. В крайна сметка никой няма да промени мнението си просто така защото другия му е казал едно или друго нещо, но когато се посочат множество различни гледни точки, някои колебания могат да бъдат преодолени. Самият аз не разчитам, че мога да променя мнението на някой с горните си постове. Ще приложа два цитата от Б. Дуно в тази връзка.

Сега, вие ще извадите известно заключение. Аз оставам без заключение. Знаете ли защо аз не правя заключение? - В окултната наука никога не затварят. Ако, след като излезете от школата, аз затворя вратата, какво означава? Или, след като влезете, вратата се заключи, какво е това положение? Сегашните хора искат заключение. Какви заключения? Разсъждение и обсъждане върху идеите - да, това може, но ако вие искате да извадите едно общо заключение за целия живот, това не може. Заключение не може да се даде не само за вас, за никого, т.е. заключение може да ви дам, но това залючение няма да определи същността или смисъла на нещата.

Аз говоря сега за космоса на човешкото съзнание, защото има един космос, който е извън човешкото съзнание, той е съзнанието на ангелите, или космоса на ангелите, който е различен от космоса на човека. Нашият космос е много по-малък, отколкото космоса на ангелите- Когато един ангел разсъждава за космоса, в неговия ум има такива неща, които един човек даже и на сън не е видял, и на ум не са му идвали.

Мъртвите и живите линии - ООК 08.01.1924 г.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Станимир, аз само отговорих на въпросите по зададената тема, затова и я извасих в цитат, за да не се разбере лично.

но не става въпрос за заключения, а за обмен на идеи.

ДА! :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм го приел лично. Просто също като теб съм наясно, че до окончателни отговори няма как да стигнем. Затова и приложих цитата за ангелите, за да се разбере, че за огромната част от нещата дори си нямаме и най-малката представа.

Линк към коментар
Share on other sites

Лука 12 глава

2. Защото нема нищо покрито, което да се не открие, и тайно което да се не узнае.

Нужно е единствено да не се съмнявате, да вярвате и да Любите.

Яков 1 глава

5. Ако ли някои от вас е оскуден от мъдрост, да проси от Бога който дава богато на всички и не укорява, и ще му се даде.

6. Но да проси с вера, без да се съмнева никак; защото който се съмнева подобен е на морски вълни които се карат и разблъскват от ветровете.

7. И такъв человек да не мисли че ще приеме нещо от Господа.

Лука 24 глава

45. Тогава им отвори ума да разумеят писанията.

Откровение 3 глава

5. Който победи, той ще се облече в бели дрехи; и нема да изгладя името му от книгата на живота, и ще изповедам неговото име пред Отца си и пред неговите ангели.

:yinyang:

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

Мда трудно е човеците да разсъждават за неща с човешки разум

''пеленаче'' .

След време предполагам нещата ще се избистрят за необяснимото...

кой знае можеби така е по-добре да има бели петна.

:hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Прочитайки дотук всичко написано по темата се сещам за рубриката "Малък коментар" по БТВ. :3d_108:

Аз също ще се включа в това число, споко, няма да остана по- назад. :3d_086:

Какво е Бог за мен? Този, който ме обича, дори тогава, когато аз не се обичам.

Как си го представям? Преди години си мислех, че е някъде в небето, че е нещо като началник на ангелите. После започнах да си го представям като енергия. А сега си мисля, че е част от всичко, от всеки. И то онази част, най-важната, без която дори да си жив, не струваш нищо. Духът във всеки от нас. Безсмъртната наша частичка. Вечната. Най-добрата. Защото Бог е само положителен, защото Бог е Любов- колкото и изтъркано да звучи.

Ето така бих го дефинирала, така го усещам. :3d_032:

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy::thumbsup2: И за мен!

Може би заради изкривеното си от психологията и филологията мислене, аз съм по-склонна да приема понятието Бог като категорията, с която определен човек назовава всичко, което е отвъд и над способностите му да обхваща със сетивата си, да разбира, контролира... Това, което конкретният човек нарича Бог, всъщност дава много точна представа за него самия и приоритетите му, както и за мястото, което той е отредил за себе си в света си и за "големия свят" в живота си.

Много ми беше полезна и "осветяваща" книгата на Дийпак Чопра "Как да познаем Бога"

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки опит от мен за търсене на обяснение спира пред моята нищожност и маломерност на съществуването ми.Като песъчинка/ а сигурно и не толкова/ от тази Велика сила мога само да възприемам предположенията и разсъжденията на мислителите.

44.gif

Бих могла да разкажа къде го виждам, как го усещам, защо го знам. Не бих се наела да го формулирам, затварям в думи, описвам, това не мога. Не знам какво е, но Е, и това Е е любов...

Линк към коментар
Share on other sites

Има много написано за Бога и срещу Бога (от атеисти и сатанисти). Достатъчно е да напишем Бог (God, the Lord, Ancient of Days, Dieu,...) в търсачката на Google и гледайте какво става. :o Май наистина е по-лесно да се напише какво не е Бог? Но и това не е толкова лесно :hmmmmm: , защото ако приемем, че Бог е не само Творец, но и част от Творението, то тогава излиза, че всичко се съдържа в Него, че всичко е част от тази Велика същност.

Според Учителя Петър Дънов по отношение на целокупното Битие Бог е едновременно трансцендентен и иманентен, неизменен Абсолют, централна Монада. Същевременно Той е проявяващ се, даващ форма и живот на всичко, вечно творящ Логос. В Качеството си на Абсолют Той е Първопричината на всички неща, на всичко съществуващо. Той съдържа в себе си единството на всички души, затова е Глава на човешкия дух. В своето проявление Бог е "единното и вечно Битие, всемирният Живот, творческата любов, висшето съзнание или "съзнанието на Цялото".

тук

Имам въпрос към всички вас от форума...

Какво е БОГ... За всеки от Вас...

Как си го представяте, как бихте го дефинирали, как го усещате?

Много е трудно да се опише с думи, това което чувстваш. Мога само да дам сравнения. В математиката има понятия като безкрайност, пълно множество(множество съдържащо всички останали), континуум...Но математиката изгражда модели най-вече на физическия свят,който е част от Творението, част от Бога. Затова и всяко сравнение е непълно. Всяка дефиниция на Бога, изградена от думи, може да се обори от атеистите. Друг е въпросът, че техните аргументи също могат да бъдат оборени. И така до безкрайност. Получава се омагьосан кръг. :3d_150:

Аз мисля, че БОГ не може да се разбере и дефинира с дадената ни за оцеляване във физическия свят логика. С думи прости не може да се опише. С думи само можем да кажем дали приемаме Бога или не.

Можем да Го разберем донякъде с душата си, като се докоснем до една от Неговите изяви –Любовта и нейният израз за християните – Христос.

:3d_053:

Редактирано от Бина
Линк към коментар
Share on other sites

Има много написано за Бога и срещу Бога (от атеисти и сатанисти). Достатъчно е да напишем Бог (God, the Lord, Ancient of Days, Dieu,...) в търсачката на Google и гледайте какво става. :o Май наистина е по-лесно да се напише какво не е Бог? Но и това не е толкова лесно :hmmmmm: , защото ако приемем, че Бог е не само Творец, но и част от Творението, то тогава излиза, че всичко се съдържа в Него, че всичко е част от тази Велика същност.

Според Учителя Петър Дънов по отношение на целокупното Битие Бог е едновременно трансцендентен и иманентен, неизменен Абсолют, централна Монада. Същевременно Той е проявяващ се, даващ форма и живот на всичко, вечно творящ Логос. В Качеството си на Абсолют Той е Първопричината на всички неща, на всичко съществуващо. Той съдържа в себе си единството на всички души, затова е Глава на човешкия дух. В своето проявление Бог е "единното и вечно Битие, всемирният Живот, творческата любов, висшето съзнание или "съзнанието на Цялото".

тук

Имам въпрос към всички вас от форума...

Какво е БОГ... За всеки от Вас...

Как си го представяте, как бихте го дефинирали, как го усещате?

Много е трудно да се опише с думи, това което чувстваш. Мога само да дам сравнения. В математиката има понятия като безкрайност, пълно множество(множество съдържащо всички останали), континуум...Но математиката изгражда модели най-вече на физическия свят,който е част от Творението, част от Бога. Затова и всяко сравнение е непълно. Всяка дефиниция на Бога, изградена от думи, може да се обори от атеистите. Друг е въпросът, че техните аргументи също могат да бъдат оборени. И така до безкрайност. Получава се омагьосан кръг. :3d_150:

Аз мисля, че БОГ не може да се разбере и дефинира с дадената ни за оцеляване във физическия свят логика. С думи прости не може да се опише. С думи само можем да кажем дали приемаме Бога или не.

Можем да Го разберем донякъде с душата си, като се докоснем до една от Неговите изяви –Любовта и нейният израз за християните – Христос.

:3d_053:

:thumbsup:

Прекрасно мнение, Бина!

Да, Любовта Е само една от проявите на Бога. Една от страните в Троицата Е.

Точно така е както си го написала - не бива да ограничаваме Бог само с една Негова проява. Само едно нещо - това означава несъвършенство.

Бог Е самото съвършенство има Всичко в Пълнотата Си и отново за да не Се ограничи само с Всичкото Е събрал и Нищото в Себе Си.

Бог Е.

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

Приемането и не приемането :rolleyes:

точно тук се получават противоречия

Всъщност може да се каже че Бог съществува а може да се каже и обратното и в двата случея няма да има грешки т.е

...Получава се омагьосан кръг...
:thumbsup:

Аз мисля, че БОГ не може да се разбере и дефинира с дадената ни за оцеляване във физическия свят логика.

Съгласен!

Линк към коментар
Share on other sites

Темата се е развила по някакъв начин доста бързо...

Чак се уплаших... :) Имахте късмет, че снощи нямах нет... :)

И все пак съм удовлетворен, защото темата явно вълнува много други хора...

Намерих две неща, които приемам за сравнително адекватни като отговор /по мое мнение.../:

Бог за мен е универсалната енергия, предадена ни от някой по-висши/развити същества, достигнали високо измерение. Както и всички негови прояви, т. е. всичко около нас, в нас под и над нас... та чак до и отвъд Слънцето... енергия-Любов... :feel happy:

Какво е Бог за мен? Този, който ме обича, дори тогава, когато аз не се обичам.

Как си го представям? Преди години си мислех, че е някъде в небето, че е нещо като началник на ангелите. После започнах да си го представям като енергия. А сега си мисля, че е част от всичко, от всеки. И то онази част, най-важната, без която дори да си жив, не струваш нищо. Духът във всеки от нас. Безсмъртната наша частичка. Вечната. Най-добрата. Защото Бог е само положителен, защото Бог е Любов- колкото и изтъркано да звучи.

Ето така бих го дефинирала, така го усещам. :3d_032:

Това, за което помолих при отговора беше:

Както съм писал и друг път - възприемам по-простичко нещата...

Без отвлечени и имагинерни дефиниции и т.н.; да бъдем повече човеци...

Според мен повечето от вас не са го прочели... :):):)

Просто питах за нещо, което ме вълнува... И исках човешки отговори... /другите съм ги чел и срещал.../

Естествено имаше мятане на камъни и в моята градина /типично по БГ... :)/:

А исках само да си поговорим...

Струвами се че първо ти /за bulgaro става въпрос/ трябваше да отговориш за теб какво е

''простичко'' както казваш...

Иначе се отвличаме от темата

Имам свое обяснение... За Бог... Съвсем простичко... :)

БОГ са ТЕ!

ТЕ са извънземни /не живеят на земята... :)/ ТЕ са ни създали... Един експеримент сме ние...

Видели са, че сме ужасни... Създали са религията... Невероятно мощно средство за контрол и влияние... За контрол спрямо нас... Да бъдем по-добри !!!

От религията идва понятието БОГ... Всички други обяснения са суета... Поне за мен...

Надявам се да не съм усложнил обяснението...

Поздрави... Бог и любов...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...