Jump to content
Порталът към съзнателен живот

ВСИЧКИ пътища са пътища към Бога


Guest бяса

Recommended Posts

/в момента спи,

...навън е мрачно,

в мене е красиво/.

А има ли Смисъл?

А Хармония?

А Истина и Красота?

търся своя БОГ

като Йоана да Го кръстя.

Име да Му дам

и себе си,

и СМИСЪЛА съзнат,

безбожник да не съм - изгубен.

и....... се чувствувам ПЪЛЕН, СМИСЛЕН,

като бременна жена, от мъж обичан /sorry/

Добре дошъл...

Отсам Рая

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 125
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

и какво сега, рекапитулация... не служи

еретик ли съм...

или нечий нищ следовник, обладан от стадно чувство...

случва ли се нещо...

преливам ли от празно в пусто...

бяс ли съм...

или съм ... някъде из рая...

"удобно" мислене" и ... "вседозволение" си прося...- оправдание за нещо...

всичкото е вярно ОК, но за мен е сигурно едно:

КАТО ЗНАМ, ЧЕ ИМА СВЕСНИ ХОРА, ПО-ЛЕСНО И НА МЕН МИ Е ДА БЪДА

"БЯСА" е съзнателно решение /не мислех, че ще се налага да го обяснявам/,

крачката назад, която правя, уважавам всеки, кото го умее и има самочувствието да си го позволи.

В момент на съвсем прилично самочувствие, предлагам хипотеза:

ЧОВЕКЪТ Е ФИНО ОРГАНИЗИРАНА МАТЕРИЯ, КОЯТО ДУХЪТ НИ ОБИТАВА

ОТЧАЯН ОПИТ НА МИРОЗДАНИЕТО ДА НАПРАВИ, СЛЕДВАЩАТА КРАЧКА.

Как звучи само!!!

... като нова тема...

...ако някой...

...заповядайте.

СЪЗНАВАТЕ ЛИ ЦЯЛАТА СИ ОТГОВОРНОСТ ?

Линк към коментар
Share on other sites

крачката назад, която правя, уважавам всеки, кото го умее и има самочувствието да си го позволи.

по памет:

"Не се смейте оногова, що прави крачка назад...че може да се засилва!" :3d_146:

unknown creator

:v:

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Не аз определям ереста. Неканоничното във всеки случай. А не познавам всичките религии в дълбочина.

Тезата ми беше:

че ако Той е вездесъщ и всеобхватен, то неизбежно ВСИЧКИ пътища към Него водят.

Звучи логично.

Това за ереста бе въвод,......но май акцента Ваш, на нея пада.

Бих коментирал, че е лесно да си еретик, на кладата щом няма да гориш.

....................*.......................*.....................*.............

........

За ИЗПОВЕДТА бе писал някой.

Никога не съм се изповядвал канонично, заради скрупула, че този срещу мен, е мен-подобен.

Но нямам скрупул ТУК

пред Вашто анонимно цяло да споделя, /не изповядам/ че когато трябва да решавам, винаги се питам:

Ами ако има Господ? и това е ОК, но забелязвам, че моралните решения, по правило са губещи,

т.е. айде пак от мен да мине.

Но, на мене ми е лесно. Нито може да ми се помогне, нито пък попречи много. Занаятчия съм, работя си

с ръцете /и ума/.

И Исус е бил занаятчия .../sorry/... ама факт.

.... и светъл пример. :thumbsup:

Редактирано от бяса
Линк към коментар
Share on other sites

1. Някой кара кола с 60 км/ч посока напред, включва на задна предавка и отпуска рязко съединителя

2. Още по-лошо. Пилот излита с пътнически самолет и вместо да дръпне лоста към себе си, решава да не го дърпа и да не намалява скоростта.

за такива какво може да се каже ??

Всички желания, чувства и мисли на човека образуват милиарди светове и системи, които се движат към великата цел – Истината. Човек трябва да познава пътя на своето движение във всяко отношение. И той не трябва по никой начин да спира това движение. В Истината не се допуска нито за миг никакво колебание. Всичко у нея е строго определено. Всяко колебание е съдбоносно, защото и най-слабото движение на отделния човек така е свързано с други движения, че и при най-малкото поколебаване може да го сполети катастрофа – става пресичане на пътищата във Вселената.

Всички същества, които не живеят според Истината, имат желание да се движат безразборно. И затова Природата ги е ограничила. А Истината подразбира движение в определена посока – посоката, в която всичко във Вселената се движи – от граничното към Безграничното и Безначалното.

Истина

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Тезата ми беше:

че ако Той е вездесъщ и всеобхватен, то неизбежно ВСИЧКИ пътища към Него водят.

Звучи логично.

Да. Логично звучи. Обаче...

Ако този свят, във вида, в който го познаваме, не е Божествено творение (ами чие творение? Не зная! Например- нечия ... дипломна работа... ) , тогава нито един тукашен път няма да ни отведе до Бога. Това е като да се движиш по сфера. Можеш безкрайно да го правиш. Но няма да излезеш от нея. Тогава е ясно, че по- скоро всички пътища са еднакво отдалечени от Него...

Линк към коментар
Share on other sites

Той е вездесъщ и всеобхватен ...ВСИЧКИ пътища към Него водят.

Звучи логично.

Да. Логично звучи. Обаче...

Ако този свят, във вида, в който го познаваме... - нечия ... дипломна работа... (наша?) :3d_146: , тогава нито един тукашен път няма да ни отведе до Бога. Това е като да се движиш по сфера. Можеш безкрайно да го правиш. Но няма да излезеш...

Божието - Богу! Но за да се преодолеят ограниченията, трябва мъдрост.

без мъдрост icarus.gif:(

Синдбад исследовал остров и обнаружил гигантское яйцо.

Вдруг солнце скрылось, кругом потемнело. Герой поднял голову и увидел большую птицу с широкими крыльями. Тогда он вспомнил, как люди рассказывали, что на неких островах есть огромная птица, называемая рух, которая кормит своих детей слонами. Синдбад привязал себя к ногам этой птицы, и она доставила его в обитаемые земли.

2.jpg

:thumbsup2:

От първото докосване на човека с Бога, у него се явява един изблик на Любов; той се превръща в извор на живот, който постоянно блика. И понеже този извор трябва да намери своя път на движение, явява се второто докосване на Бога – Мъдростта, за да очертае пътя на това движение.

Мъдрост

:sorcerer::feel happy:

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Хей, Бяс, много ми харесват твоите търсения, противоречия... :3d_137:

Крачката назад определено е засилване за скок... А ереси нека има, както казва Станимир, те водят човечеството напред и в правилната посока :feel happy:

Това за ереста бе въвод,......но май акцента Ваш, на нея пада.

Бих коментирал, че е лесно да си еретик, на кладата щом няма да гориш.

Кладите ги има и те са вътрешни

и анатема звучи, от непознание...

Но има смисъл в Любовта, родена от страдание,

когато предизвиква щастие, усмивки утрешни....

сутрешен опит за стихоплетство :1eye:

Ако да станем Богове някой разбира да преминем в четвърто измерение на съзнанието,... то вече започва да се случва.... Но после идва пето, шесто и така...... незнайно докъде........ :3d_046:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Какво стана със заглавието на темата ?

До сега за какво се говореше.

С тази промяна се губи смисъла на изписаното до тук .Думичката ерес да не влиза в графа цензура :rolleyes:

Редактирано от bee_bg
Линк към коментар
Share on other sites

Не, разбира се :)

Със съгласието на автора оставихме само тази част от заглавието, която отговаря на основния му замисъл, за да не се отвлича вниманието от него.

Ще бъде отворена нова тема за ересите, в която ще бъдат преместени всички постове, свързани с нея.

Линк към коментар
Share on other sites

Основният замисъл на автора....................................... беше за ЕРЕСА като път към Бога.

Отиде отново една хубава тема.

Еретичното влезе в канона на ... "основния замисъл".

Човеко, човеченце!?

Докога?!.....................................................................

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря на "Ла Горда"

с "дедо" David ме уцели в десятката. Имам песен, на него посветена, уви, не зная как да му я пратя.

Блазе на Валентин Петров, Той е наясно с ИСТИНАТА - дай Боже всекиму,подозирам ,че съмнения ще има. Но със сигурност /и според мен/, до велико достояние е стигнал, че:

СВЕТЪТ Е ЕДИНЕН И НЕДЕЛИМ и /което касае всички Ни - персонално/ Всеки е ВАЖЕН и Всичко има значение /съжалявам че прецакаха изчистения израз в една реклама/.

На "Силвия СД":

"Автора" е досущ като Теб и като всеки. Пиши каквото си решила и чети което ти е интересно. НО не твърдя, че ТОЧНО ереста е път към Бога, а че просто не е пречка

..ако вътре в теб пътечка...

Те извежда в светла точка...

може би и точката - Звезда е...

Линк към коментар
Share on other sites

Не аз определям ереста. Неканоничното във всеки случай. А не познавам всичките религии в дълбочина.

Тезата ми беше:

че ако Той е вездесъщ и всеобхватен, то неизбежно ВСИЧКИ пътища към Него водят.

Звучи логично.

Това за ереста бе въвод,......но май акцента Ваш, на нея пада.

Линк към коментар
Share on other sites

Това за ереста бе въвод,......но май акцента Ваш, на нея пада.

Да, на нея пада...

пътечка далечна

от Царския път -

от пътя стаден

на който е пречка...

затуй е и ерес тази

... самотна пътечка

Линк към коментар
Share on other sites

"Многоцветния",

"Нещата са истински или измамни, в зависимост от гледната точка" Б. Паскал

разсъждение: без противоречия няма Хармония.

Теорията на ОПТИМАЛИСТА се опитва да ги обясни и систематизира.

Но още не е написана. Дори стои въпросът. Трябва ли? Което пък значи, че не е преодоляно съмнението: Възможно ли е... да е живот и здраве само. Надолу казват: "шо си требе - оно си сака".

"Багира" се съмнява non stop. Това е здавословно за Духа, но ако е самоцелно

е: като "разходката по сфера" - безутешно вечна.

..... или по сфера , като Всемира всеобхватна,

съставен от безброй елементарности, в ГОЛЯМОТО и МАЛКОТО.

Редактирано от бяса
Линк към коментар
Share on other sites

Съжалявам, надявам се да не внасям дисонанс с твърденията си. Прав си, съмнението като самоцел е и вредно и скучно. Но не считам, че изказвам съмнения. Не винаги са приятни, но въпросът е дали са верни. Ако са верни, човек може да прецапа през неприятното и да открие съвсем други неща. Иначе би трябвало такива съмняващи се да се саморазпаднат, задушени от собствения си негативизъм. Така че методът проба- грешка ще покаже истината.

Редактирано от Багира
Линк към коментар
Share on other sites

Методът проба-грешка важи само за конкретни и емпирично доказуеми неща. Ако човек чака такива доказателства за Бога, та чак тогава да Му се отдаде... ще продължи да не намира достатъчно основания во век и веков...

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Да! Всички пътища са пътища към Бога!

И страданието, и радостта...

И сам, и с партньор... И в бурята, и в спокойствието....

А защо ли някои лесно приемаме като "път към Бога", а други наричаме "отдалечаване от Него"? Може би защото вторият не съвпада с нашата посока?

Тогава преднамерената агресивност също е път към Бога... Как си обяснявате това?

Линк към коментар
Share on other sites

Методът проба-грешка важи само за конкретни и емпирично доказуеми неща. Ако човек чака такива доказателства за Бога, та чак тогава да Му се отдаде... ще продължи да не намира достатъчно основания во век и веков...

Да, а и самото отричане на метода проба-грешка предполага, че отричащият е безгрешен....

Уви, аз тук се съмнявам. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Да! Всички пътища са пътища към Бога!

И страданието, и радостта...

И сам, и с партньор... И в бурята, и в спокойствието....

А защо ли някои лесно приемаме като "път към Бога", а други наричаме "отдалечаване от Него"? Може би защото вторият не съвпада с нашата посока?

Тогава преднамерената агресивност също е път към Бога... Как си обяснявате това?

Ами, лесно си го обяснявам - просто това е един мнооого дълъг и обиколен път :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Методът проба-грешка важи само за конкретни и емпирично доказуеми неща. Ако човек чака такива доказателства за Бога, та чак тогава да Му се отдаде... ще продължи да не намира достатъчно основания во век и веков...

Много интересно! Аз говорех за методът проба- грешка като контролно за това, дали пътят води наистина към Бога. А не като доказателство за Бога! Който има нужда от конкретни и емпирични доказателства за Бога (само по себе си странна идея), изобщо и не се сеща за вървене по някакъв път! Той си прекарва времето в търсене на доказателства! И това е специфичен номер, впрочем. Дава голямо самочувствие.

Все ми се струва, че съветът "По плодовете ще ги познаете" не се отнася до овощари, а за търсещи, или даже- опитващи да вървят по Пътя.

И за още нещо си мислех, но не помня, може и да съм го споменавала другаде, извинете ме: математиците използват математическа индукция за доказване на едно свойство (твърдение). Доказват твърдението за n=1, после- за произволно n=k, после- за n=k+1. И толкова. Не си играят да го доказват за всяка стойност на n поотделно. Та за всякостта на пътя и прекалената му продължителност... подозрително е. Да... С математиката шега не бива... :)

Редактирано от Багира
Линк към коментар
Share on other sites

Според мен,

ако успеем да не сме БЕЗБОЖНИЦИ........ сме ОК

а, пътя Ни до там си е интимно Наш... и даже ни осмисля

житейски "прост"... или научно "сложен",.... са квалификации ненужни /мисля/.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз бих го формулирала така - Всички пътища са път към любовта, и просветлението.

Буда е безбожник.

Аз вярвам в моя бог.

Редактирано от infinity1305
Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност пътят е един - да се слееш с душата, а после и с Духа си. Каквито и други пътища да търсим, до Бог няма да ни отведат. Страданията могат да ни накарат да осъзнаем някои неща, да спрем движението си назад, но движението към Бог се извършва съзнателно с участието на човешката свободна воля.

Линк към коментар
Share on other sites

infinity,

please, не съди... /по принцип/... не познаваш Буда /лично/, може да има безброй интерпретации,

и аз не го познавам никак, но ми е лесно да приема, че е светъл пример, за някой друг, за някой всъщност като мен.... и като Теб. За Тоя до Теб... и Онази, през 10 души - единадесетата. Запази, подари и на тях частица от Любовта си /за която говориш/.

....ругая се, че "назидавам", ....но опитвам да съм искрен. Извинявай!

извън това: ... Любовта е награда /дъщетя на Красотата/,...но по Пътя още бисери ще блеснат /ако ме разбираш/. Извини ме пак!

...................*..........................*......................*..........

.................

Станимир здравей,

И така е, както казваш,....... ами давай, направи го, ако знаеш как, ако пък си го направил - сподели ни какво е чувството.

Понакога, просто "хващаш бика за рогата" :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...