Jump to content
Порталът към съзнателен живот

17.11.2007 г. - Какво значи думата „болест“?


Recommended Posts

Мисъл за деня 17 Ноември 2007 г.

Болестите в света съществуват като една предпазителна клапа, да не дойде нещо по-зло.

Да сторя, 9 НБ, 31.I.1937 г.

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy:

„Благословен Господ Бог наш“
Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че има болести които Бог допуска, за да се задълбочим. Болестите ни пречистват, лекуват и събуждат. но има неща които сами си причиняваме с неразумен живот

Линк към коментар
Share on other sites

Според мене всяка болест е отклоняване от здравословното състояние на организма. След като някой е работил дълго време и се е уморил, най-после от невидимия свят му дават отпуск, да си почине. Той трябва да се подчини на неговите закони. Щом се подчини, той ще трябва да легне на леглото си и да не се мърда. След това милосърдни сестри ще дойдат около него и ще го наглеждат, няма да му позволят да се мърда – абсолютно спокойствие ще му се наложи. На всички болни хора се препоръчва да не мърдат от мястото си, да не се скъса някоя нишка, някой кръвоносен съд у тях, да не стане някакво кръвоизлияние. Щом си почине, щом оздравее, той ще дойде до едно здравословно състояние. Здравословното състояние иде само по себе си.

Та казвам: Това, което невидимият свят счита за почивка, ние го считаме за болест. Какво значи думата „болест“? „Бол“ означава „изобилие“; „есть“ – русите казват: „има“. Значи, в болестта има голямо изобилие, а хората не разбират това и казват, че са болни. Филологически ни най-малко болестта не е това, което хората я считат. Болестта подразбира едно голямо изобилие на нещата. Тъй щото, в думата „болест“ се съдържа съвсем друго нещо от това, което се съдържа според разбиранията на хората. Болестта е почивка. Когато някой човек заболее, той казва: „Досега мислех, че съм много твърд, че нищо не може да ме събори, но сега виждам, че не съм бил толкова твърд. Сега започвам да разбирам хората, да им съчувствувам и да моля Бога да им помага, да ги спаси. Сега започвам да виждам, че имам какво да дам на хората. Досега нищо не съм давал и съм живял само за себе си.“

пак там

Ти си болен. Ако ти държиш това в своето съзнание и самосъзнание, то болестта не си отива. И щом туриш болестта в своето подсъзнание и свръхсъзнание, то за 2–3 деня болестта си отива. Някой път болният човек заспи и казва: „Да става каквото ще.“ Да спи дълбок сън и като се събуди след 2–3 деня, голямата криза е минала.

Та казвам, по възможност повече от вашите безпокойствия, от долния и горния джоб на вашето съзнание и самосъзнание ги турете във вашето подсъзнание и свръхсъзнание. В един стих на Писанието се казва: „Възложете товара си на Господа.“

Силата на подсъзнанието и свръхсъзнанието

Линк към коментар
Share on other sites

Здравословното състояние на човека зависи от вътрешните течения на неговия физически и психически организъм. И тъй, не питайте защо сте болен, нещастен, защо страдате, но виж какво е състоянието на твоите мисли и чувства.
Болестите правят човека мек, деликатен. Хора, които са боледували много, развиват в себе си благородство, деликатност, нежност. Органическите болести внасят мекота в характера на човека. Аз не говоря за нервно болните.
Мислите са на Учителя от книгата "Божественото Учение или философия на живота на Учителя Петър Дънов"

Хубаво е да си извадим поука и когато се разболеем да си зададем въпроса: А защо е така? Не може да си мислим по цял ден, че сме болни, че това или онова не е наред и накрая нещата да се оправят. Дисхармонията в нас е най-голямата причина да бъдем болни. От там трябва да започнем.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup1: Да. Но и самите мисли, че не сме наред са проява на дисхармонията - от друга страна в ред случаи без тях не бихме обърнали внимание какво не ни е наред... Значи става нещо като това да се извади с един трън другият трън и после да се хвърлят и двата. Явната дисхармония да се използва като инструмент за активизиране на възстановяващите тялото и душата сили и методи, но без да продължаваме да се фиксираме върху негативното... Да станем част от решението, а не част от проблема, както също уместно го казват... :yinyang: Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...