Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Секса и ролята му в човешките взаимоотношения


Guest НиколаДамянов

Recommended Posts

Какво означава контрол над сексуалната енергия, моля разяснете ми това, че нещо не го разбирам.

Предполагам има някакви техники за контрол .

Как точно се получава едвали тук има някой които реално го е постигнал.

Не ме разбирайте погрешно ''целомъдрени'' нямам нищо против

желанието ви да постигнете това . :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Техника за контрол: когато човек пречисти мислите, чувствата и желанията си, когато те са изпълнени с разумност, благородство и любов, това неминуемо ще се отрази и на отношението му към секса. И пак повтарям: това не означава неговото отричане.

Линк към коментар
Share on other sites

Все пак ако липсва стремеж сексуалността да бъде причистена, лишена от егоизъм, изпълнена с любов и възвисена, има опасност да развием култ към нея, т.е. тя да ни подчини. После се появяват и други изкривявания. До тука в тази тема не съм видял никой да отрича секса (говоря за физическия), а се забелязва един стремеж той да се издигне на едно по-високо равнище. Никой човек практикуващ (колко неточна дума) целомъдрие няма да отрече секса. Говоря за хората които са постигнали контрол над сексуалната си енергия, а не я подтискат.

Като че ли в този пост на Станимир забелязах нещичко, което може да доведе до изясняване, защото от известно време ми се струеа, че болшинството участници говорят едно и също нещо, обаче всеки от тях набляга (по някакви си свои мотиви) на една от страните на това нещо до степен на противопоставяне като цяло.

Тук Станимир казва "ако липсва стремеж сексуалността да бъде извисена, има опасност ..." - ами то това се отнася не само до сексуалността, ами до всичко останало. А така изказана тази мисъл за сексуалността, от една страна е съвършено вярна, но е непълна и затова внушава, че това е едва ли не някаква специална опасност, че човекът може да си се извисява в разни други аспекти, обаче точно сексуалността няма да успее да си извиси и това ще го провали - "после се появяват и други изкривявания".

На практика на различните хора им е по-трудно да се извисяват в различни сфери - за един това може да е наистина сексуалността, но за друг - чревоугодничеството, за трети - ... и т.н. И след всяка злоупотреба наистина могат да се появят и други изкривявания, в друга област.

Лично аз си мисля, че духовното извисяване е комплексно и най-често различните аспекти в един човек не са така силно поляризирани - в еди коя си област да е силно извисен, а в друга (например в случая сексуалността) да е много принизен (разбира се, има и изключения, но те са много малко).

Линк към коментар
Share on other sites

И аз не забелязах да има противници на секса. Просто не бива да се издига в култ, не бива хората да бъдат като обсебени от него. Според мен! Има и по - висши неща. А вчера останаха недоизяснени някои въпроси... Един от тях е за сливането на душите. Да, прекрасно е! Но откъде идва тази прекрасност? - Когато се слеят две души, те изпитват единството на всичко съществуващо (ни повече, ни по - малко). И друго - не е задължително това да се случи по време на сексуален контакт. Не е необходимо дори изобщо да има физически контакт! Едната от двете души може и да е от "отвъдното". Или двете души може да са в мъжки или в женски тела. Душата няма пол! И оттук да се насочим отново към проблема за целомъдрието, тъй като вчера стана ясно, че няма яснота по този въпрос. Дори се стигна дотам някои да поставят знак за равенство между целомъдрие и импотентност!!! Импотентният човек е със сексуален ум - изпълнен с похот, която няма обаче възможност да задоволи... И си умира с нея, а в отвъдното се пържи в казана на своята похот, но това е друг въпрос. Така че на импотентния му се иска, но не може! Целомъдреният е съвсем друго измерение. Първо, неговият ум не е сексуален. За него хората не са мъже и жени. Той вижда отвъд света на формите и прониква, и живее в и със Същността. Пред целомъдрения не стои проблема за потискането, защото у него няма и сянка от похот - липсва сексът като телесна нужда, липсва и сексът като психологическа потребност. За него сексът е отминал етап - да, било е прекрасно, но всяко нещо с времето си. Не можеш да изискваш едно дете като порасне да продължи да играе с любимата си играчка. Рано или късно я оставя. Целомъдрието не е за всеки - то е висок идеал за окултния ученик! Не виждам такава опасност (както имаше някои опасения!) - цялото човечество да стане целомъдрено и да изчезне. По - скоро опасността е друга - от прекомерна разюзданост да се стигне до нежелателни последици...

Линк към коментар
Share on other sites

Борисалавил - аз, твоят приятел, все разбирам как е възможно да си тъй ограничен, самотен и неразбран - далеч си от Върха, ДАЛЕЧ. Учи се, светецо, но ние, простите хора, НИЕ сме твоята изпитна комисия - не разчитай на снизхождение, приятелю! Животът е безкомпромисно ДИВ - ела и спечели! Има и други като теб - ти това забеляза ли го? Или си мислиш, че си само ти? Не, приятелю, мнозина сме устремени - и в в това Сърце има мястао за ВСИЧКИ НАС.

Чуваш ли ме Учителю наш?

Линк към коментар
Share on other sites

Борисалавил - аз, твоят приятел, все разбирам как е възможно да си тъй ограничен, самотен и неразбран - далеч си от Върха, ДАЛЕЧ. Учи се, светецо, но ние, простите хора, НИЕ сме твоята изпитна комисия - не разчитай на снизхождение, приятелю! Животът е безкомпромисно ДИВ - ела и спечели! Има и други като теб - ти това забеляза ли го? Или си мислиш, че си само ти? Не, приятелю, мнозина сме устремени - и в в това Сърце има мястао за ВСИЧКИ НАС.

Чуваш ли ме Учителю наш?

:3d_146::3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

Животът е безкомпромисно ДИВ - ела и спечели!

И сега какво, да станем диваци ли? Да започнем да се замеряме "по-приятелски" с кокосови орехи и да се надяваме,че като уцелим някой с орех по главата, той ще получи просветление.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

... ако можеше да "сметне" някой - колко тестостерон и естроген се изляха /похабиха/ тук :whistling: ... жалко <_<

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Като се разгоня - Форум ми не требе :3d_062:

Линк към коментар
Share on other sites

как е възможно да си тъй ограничен, самотен и неразбран - далеч си от Върха, ДАЛЕЧ. Учи се, светецо, но ние, простите хора, :huh: НИЕ сме твоята изпитна комисия - не разчитай на снизхождение, :( приятелю

<_<

Щом простите почнаха да "изпитват" мъдрите, май времето на жътвата е наближило

Линк към коментар
Share on other sites

За мен сексът е изразно средство на Любовта.

(тази любов между мъж и жена , която изглежда достатъчно силна, зряла и истинска да приюти и упъти една нова душа до самостоятелност във физическия свят).

Когато изразните средства се използват по предназначение , цари Истината, няма нужда от много думи.

А "контрол на сексуалната енергия" :rolleyes: звучи като "контрол на мускулната енергия" :whistling: и мисля, че се процедира по същия начин.

:) Обичам ви всички:)

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Въпроси съществуват, докато не се получат отговорите от изток (източникът, Светлината).

:wub:

И аз не забелязах да има противници на секса. Просто не бива да се издига в култ, не бива хората да бъдат като обсебени от него. Според мен! Има и по - висши неща.

Импотентният човек е със сексуален ум - изпълнен с похот, която няма обаче възможност да задоволи...

Така че на импотентния му се иска, но не може! Целомъдреният е съвсем друго измерение. Първо, неговият ум не е сексуален. За него хората не са мъже и жени. Той вижда отвъд света на формите и прониква, и живее в и със Същността. Пред целомъдрения не стои проблема за потискането, защото у него няма и сянка от похот - липсва сексът като телесна нужда, липсва и сексът като психологическа потребност. За него сексът е отминал етап - да, било е прекрасно, но всяко нещо с времето си. Не можеш да изискваш едно дете като порасне да продължи да играе с любимата си играчка. Рано или късно я оставя. Целомъдрието не е за всеки - то е висок идеал за окултния ученик! Не виждам такава опасност (както имаше някои опасения!) - цялото човечество да стане целомъдрено и да изчезне. По - скоро опасността е друга - от прекомерна разюзданост да се стигне до нежелателни последици...

Тук мнението ми съвпада напълно.

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Борисалавил - аз, твоят приятел, все разбирам как е възможно да си тъй ограничен, самотен и неразбран - далеч си от Върха, ДАЛЕЧ. Учи се, светецо, но ние, простите хора, НИЕ сме твоята изпитна комисия - не разчитай на снизхождение, приятелю! Животът е безкомпромисно ДИВ - ела и спечели! Има и други като теб - ти това забеляза ли го? Или си мислиш, че си само ти? Не, приятелю, мнозина сме устремени - и в в това Сърце има мястао за ВСИЧКИ НАС.

Чуваш ли ме Учителю наш?

Аорхама, жалко че написа този постинг. Да, вижда се, че Бориславил е далеч по-високо от теб. Дълбоко уважавам и много ми импонират възгледите на Бориславил. И понеже съм бунтар, и понеже го чувствам близък, не мога да търпя такова отношение към моите близки, се изправям пред теб Аорхама като твой опонент. :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Поздрав за всички пишещи в тази тема с типичен английски хумор...

Лондон.... Мъгла.... Кафене....

Седят двама джентълмени и си говорят.

Единият казва:

- Наближава Нова година... Това е хубаво!

Другият отговаря:

- Е, и какво? Сексът е по-хубав.

Първият:

- Да, но Нова година е по-често.

:3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

Ето тук нещо конкретно по темата от Учителя из спомените на Симеон Арнаудов - том 6, стр. 442 от поредицата "Изгревът":

Бях млад мъж, здрав и ме заливаха вълни, които ме караха за съприкосновеност и сношение с жена. Тогава я търсех и намирах. Но винаги след това имах усещането, че падам в бездната на ада и че онова, което бях спечелил в духовното си извисяване, много бързо го харчех, за минути в сладострастие към женската плът. Не можех да се справям и отидох при Учителя и Го питам какво да правя с този толкова важен въпрос за мен. Той ме гледа строго и казва: "Виж какво, Симеоне, когато дойдат тези сили в тебе, ще кажеш едно "Пфуй" така както локомотивът изпуска парата си, за да не му се пръсне котела, така че отвътре ще слезеш долу и пак ще се качиш горе!" Учителят ми описва с пръст цялата окръжност във въздуха...

...След известно време се ожених. Учителят ме спира и ми казва: "Сега, Симеоне, ще ти обясня как да решиш задачата с парата на парния котел от локомотива. Решението е следното: Ще спиш един път в седмицата с жена си." Аз кивам с глава и разбрах как трябва да се решава тази задача. Даде ми наставления, че като слезна долу, след като от клапана излезе парата на котела, как да се кача отново горе. Питате какви са тези наставления? С пост и молитва през останалото време. С какъв пост? Въздържание от съприкосновение с жена и молитви, които Учителят бе дал за учениците в Школата."

стр.144 - "Всички мъже и жени са преплетени. Половата деятелност, това са сили, които не могат да се разточителствуват и хвърлят наляво и надясно безотговорно. Природата държи сметка за всичко и за всяка единица сила изразходвана чрез половия живот и чрез плътта, за да се разреши половата обмяна между мъжа и жената"... "Главата на човека се ръководи от Божествения свят, сърцето се ръководи от Христовия Дух, а Светият Дух регулира половия живот на човека". Ето, ако се наруши някъде тази верига, нарушава се хармоничния живот на човека на физическо поле, на чувствено поле, на умственото поле и се спира неговата деятелност в духовния свят. Там са нарушенията при разкъсването на тази верига. А тя се разкъсва, когато половата енергия, която е Божествена енергия се изразходва и пръска безотговорно..."

Линк към коментар
Share on other sites

стр.144 - "Всички мъже и жени са преплетени. Половата деятелност, това са сили, които не могат да се разточителствуват и хвърлят наляво и надясно безотговорно. Природата държи сметка за всичко и за всяка единица сила изразходвана чрез половия живот и чрез плътта, за да се разреши половата обмяна между мъжа и жената"...

Да!

Но не и тотално въздържане и ''осъждане'' на секса.

Линк към коментар
Share on other sites

От видяното до сега се подтвърди мнението ми, че секса е най-чувствителната област в живота на човека, може ди защото върви ръка за ръка с страховете ни, скрити в дълбоките кътчета на душите ни.

Линк към коментар
Share on other sites

А, спокойно може да добавиш и темите за парите и богатството към тази най-чувствителна област.

Интересно и чак леко странно за духовен форум :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Интересно и чак леко странно за духовен форум :rolleyes:

Нима според теб секса не се вписва в духовността, мисля че точно той е основата върху която се гради духовната личност.

Линк към коментар
Share on other sites

Не и този, за който се изписаха толкова мнения в тази и в другата тема.

А по принцип - да.

Линк към коментар
Share on other sites

Буквално секс се превежда като пол. Та за кой пол става дума всъщност - за този или онзи.

Шегувам се. Разбирам какво казва Диди. Ние за онзи ли секс пишем, не разбрах само, Диди или за този? :blink::)

Линк към коментар
Share on other sites

Секса и ролята му в човешките взаимоотношения, предназначение? ползване? практики? трансформации? цели?...

Ролята му във взаимоотношенията не ми е много ясна ,но като се има предвид колко големи идустриални империи се градят върху сексуалното желание и похот трябва да е голяма тази роля.

Предназначение -до колкото ми е известно -размножаването и съществуването на човешките същества.

Практики -в нета има много ,но по добре да не се разглеждат обстойно.

трансформации- трудно ,доста хора които ги искат много ги говорят ,но на практика май нищо съществено.

Цели- да изчезне.

На мен лично много взе да ми писва от цялата голотия навсякъде -билбордове ,реклами ,филми та даже и анимацията опорочиха ,колкото и да ми е приятно това занимание ,напоследък все по често започва да ме отвращава начина по който се натрапва.

За съжаление виждам едно много упорито и направо хипнотично целенасочено внимание към секса и обслужващите го институции.

А като се запролети ,започвам дори да се комплексирам от факта че изглеждам добре.

Аз лично не искам дори да си обяснявам ролята му в човешките взаимоотношение,защото всичко е покрито с много лъжа в дъното на която стои чистата похот.

Приемам факта ,че сме същества които сме тук и една от целите ни е да овладеем материята,а сексуалното общуване е част от овладяването на материята.С преминаването ни напред ,това чисто плътско взаимоотношение ,най-вероятно ще отпадне.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...