Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Карма. Що е карма?


Иво

Recommended Posts

:v: Освен , че кармата е една наследственост, от предишни съществувания, според мен, тя е и една необходимост, за развитието на чов. душа. Недоволството създава кармата. прощаването я прекъсва.

Не мислите ли , че единствената причина да се прераждаме е Кармата.

Когато нямаме вече дългове, та ние сме готови вече за Божието царство!

Докато живеем в безлюбие ще се раждаме и пререраждаме.

Мир и Любов! :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Отговори 269
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Генерал издава заповед за нападение.Кой ще понесе кармичните последствия от убииствата, този който издава заповедите, или този който ги изпълнява?

Редактирано от Вендор
Линк към коментар
Share on other sites

Генерал издава заповед за нападение.Кой ще понесе кармичните последствия от убииствата, този който издава заповедите, или този който ги изпълнява?
Едва ли тук има от Господарите на Кармата, та да ти каже... :dancing yes:

Но аз например съм чел, че по-голямата отговорност се носи от този, който дава заповедта, защто му е дадена повече власти злупотребата с ня води до по-тежки последствия...

Нещастната любов изчиства ли кармата? Ако тази любов е дълбока и безусловна, но не е споделена и не е взаимна, създаваме ли по-тежка карма?

Ако любовта е дълбока и безусловна, тя е невъзможно да бъде нещастна! Светците прегръщат и най-тежките и смъртоносни изпитания чрез безусловната си Любов - и са щастливи. Но това все още е свръхчовешко постижение от наша гледна точка. Споделям повечето мнения, че следва да се стрмим поне към по-висок процент безусловност, което определя и степента на освобождаващото, вместо на обвързващото влияние. Иначе може и най-тежката, не толкова безусловна, а по-скоро страдалческа емоция да бъде в някакъв степен изплащане на карма, но може да е и създаване... Сигурно зависи от много неща ("неведоми са пътищата Божии...") и не на последно място от това дали човек ще приеме всичко преживяно със смирение и ще продължи напред с открита душа или ще се вкопчи в миналото, искайки то да се повтори по по-различен начин... :3d_002:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Всеки е Господар на собствената си карма. Каква е кармата ти, зависи от делата ти. Ако не са в конфликт със законите на вселената, причинно-следствената връзка която създава кармата не съществува. Това е закона на Свободата - свободата на избора. А свободата е най-голямата отговорност.

Линк към коментар
Share on other sites

На въпроса на Вендор:

"Генерал издава заповед за нападение.Кой ще понесе кармичните последствия от убииствата, този който издава заповедите, или този който ги изпълнява?"

Мнението ми е, че войната си е война и за всеки от двамата ще има кармични последствия. И двамата изпълняват воинския си дълг и двамата ще понесат кармичните последствия, които им налага самата война. Затова според мен най- силни кармични последствия ще има за тези, които са виновни за предизвикването на войната.

Колкото до въпроса за "нещастната любов" мисля, че любовта не може да бъде нещастна. Нещастни са хората, които си мислят, че това, което ги прави нещастни е любовта. Любовта, колкото и малка да е, ни дава сила и упование да се справяме с нарушената си вътрешна хармония. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Генерал издава заповед за нападение.Кой ще понесе кармичните последствия от убииствата, този който издава заповедите, или този който ги изпълнява?

Разбира се най-голяма част от кармата ще се понесе от лицата планирали и предизвикали конфликта. Но в случая с войните се формира и друга карма, която ще бъде понесена от цялата нация, която ги е предизвикала - от всеки един неин член (? дори и от тези които в момента не са във въплъщение ?). При действията на обикновения войник в битка, от съществено значение са мотивите и нагласата с които той влиза в бой. Някой войник може да не е успял да убие никого, защото той самият е бил убит преди това, но ако е влязъл в битката със силно желание да убива и отмъщава на противника, кармата му никак няма да е лека.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

В последно време, като че ли на всички им е ясно що е Карма. Мисля обаче, че нещата не са толкова простички, както ги представят по филмите и медиите.

  • Що е Карма според вас? А Дихарма?
  • Какви видове Карма има?
  • Как се прави?
  • Как се лекува/изгаря?

Иво

“Динамиката на развитие на личността, в частност на разширяване на съзнанието, се регулира от закона на кармата /съдбата/, задаващ общото направление, в което духът постепенно открива себе си за човешкото съзнание. Законът на кармата се нарича още и закон за причините и следствията, тъй като всяко действие има опре­делен духовен смисъл и определени последствия в процеса на духовната еволюция на света. Този закон регулира взаимодействията на хората, съдбините на човешките групи, на нациите, на света.

Човек съзира частично кармата, тоест еволюционното течение, и това става в съответствие с неговото еволюционно равнище. На първия етап на духовна еволюция у човек са появява мистично усещане за свързаност, за единство на света, за липса на случайност на някои събития и за самото понятие съдба. На втория етап се появява идея за собствено място в света, което приблизително съответствува на виждане на направлението на еволюционния поток в дадена точка от рeалността. По-нататък възниква усещане за отговорност за своите постъпки пред висшите сили, често като възмездие за греховете. Но първоначално всичко това е твърде смътно и приема форма на суеверия, а това не е нищо друго, освен надценяване на собствените възможности. Човек смята, че започва да вижда кармата в повече подробности /черната котка като знак за предупреждение и други такива/, а в същото време подробно виждане на кармата е дадено само на хора, намиращи се твърде високо на еволюционната стълба. И все пак, вярно е, че всеки човек понякога съзира знаците на съдбата, но те трябва да прозвучат в душата му персонално.

Невъзможно е да се промени общият ход на еволюцията: тя може да бъде оприличена на огромна река, вливаща се в океана. Човек плува по тази река в малка лодка, гребейки с две весла. Неговата карма - това е индивидуалното течeние, а кармичните възли - водовъртежите. Попадайки в подобен водовъртеж, човек се върти на място, докато не развърже даден кармичен възел. А онзи, който не е намерил своето място в живота и не живее в съответствие с предначер-таното за него в най-общ план, гребе напреки или дори срещу течението, създавайки по-големи или по-малки завихряния и водовъртежи - тоест, нови кармични възли.

С появата на съзнание у човека са се появили невиждани дотогава възможности за управляване на еволюционния поток; сякаш на неговата лодка е бил монтиран мотор. Но и отговорността за неговите постъпки и техните реални последици съответно нарастват. Когато човек желае нещо, той силно въздействува върху онази част от еволюционния поток, в която се намира, независимо дали го осъзнава. Може нищо да не вършиш, за нищо да не мислиш за никъде да не бързаш, но това не означава, че си изключил мотора на лодката си - това никому не е по силите! - а само, че си изпуснал кормилото. Последствията няма да закъснеят.” ( откъси от книгата на Авесалом Подводни “Карма и подсъзнание”).

И след този малко дълъг пост, предлагам няколко минути с прекрасното изпълнение на Ванеса Мей.

Поздрав на всички във форума!

:feel happy:
Линк към коментар
Share on other sites

Да, Авесалом Подводни е един от любимите ми автори!

Войните не се предизвикват от нации. Зад това стои Ариман. И генералът и войниците са негови невинни жертви. :blink:

Жертви, да, но не и невинни.

Линк към коментар
Share on other sites

Поздрави и на теб, адаш!

И благодаря за красотата, която внасяш тук! :feel happy:

А що се отнася до невинността, осъждането, макар и принципно, също носи кармични последствия, така съм чувала. Генерали и войници много и от всякакво естество. :dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

Далеч съм от осъждането - просто констатирам ... и уточнявам. На войниците и генералите и на цялата нация - каквато и да е била причината, който и да ги е съблазнил, в крайна сметка това е техния собствен избор, акт на свободната им воля, затова и не мога да ги назова невинни жертви.

Линк към коментар
Share on other sites

За кармата , хубаво е да успяваме да се измъкваме от колелото на причинно-следствените материалности на живота ни .

И успяваме всеки път , когато учудващо и за нас самите поемем по добрия път , и вместо да предприемем същата постъпка като друг , да влезем в измеренията на доброто , на добрите намерения и към останалите и към себе си и към света.

Вместо да бъдем несинхронни , някакси единични , откъснати , нехармонични и агресивни , да направим тъкмо обратното , да се слеем със света , да проявим любовта си към него , да влезем в необятното , обширното, множественото.

Всъщност проявявайки агресия и нежелание за проявяване на любовта в нас, ние се отделяме ,сепарираме и откъсваме от общия енергиен поток на любовта , влизаме в единичните кармични взаимоотношения , където всяко действие си има противодействие , и следствие и т.н.

И докато не си научим урока не продължаваме напред в течението , а се намираме в един тунел на отделената кармична зависимост.

Редактирано от Инатари
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Идва ми наум една аналогия: В следствие на неправилен живот (предимно емоционален) в човешкото тяло често се пораждат различни болести. Но човекът има възможност да предприеме различни методи на лечение, които ако са разумно избрани ще доведат до много по-лесно и бързо справяне с болестта. Същият този човек може и да остави болестта да отмине естествено, което може да доведе и до нейното изостряне.

Може ли тази аналогия да се отнесе към кармата? Може ли кармата да бъде променена (не казвам отменена)?

Линк към коментар
Share on other sites

Сигурно е като при болестта...

А има ли разлика между Дхарма и Дихарма? Ако е същото, както ми се струва, Дхарма е реалният живот, отвъд карма, прераждане, смърт, илюзия!

Линк към коментар
Share on other sites

Карма не се променя, нито се отменя. Законът е неотменим.

Карма се чисти. Свободата идва след като си изплатиш всички дългове. Когато си независим. Когато по свое желание работиш, а не защото си задлъжнял.

Линк към коментар
Share on other sites

А има ли разлика между Дхарма и Дихарма?

Мисля че няма разлика - два начина за назоваване на едно и също нещо.

Първо, понятието "Карма" може да обозначава и негативно и позитивно предопрделение. В общото му значение то е едно напълно неутрално понятие, име на закон на който се основава битието.

В по-тесен смисъл сме свикнали понятието "Карма" да означава "трудности, произтичащи от извършени в миналото грешки" т.е. негативна карма.

При кармата ти изплащаш дълг, понеже си имал някакви грешки. Ето защо, ти не си свободен. Представи си, че плащаш голям и дългосрочен заем да кажем... И голяма част от заплатата ти отива за неговото погасяване :dancing yes: .

При дихармата вече си свободен. Там или вече си изплатил дъла си (платил си предсрочно); или пък си получил един вид кредитиране от Небето (разсрочване / намаляване на лихвите от банката), в случай че то желае да ти помогне да се освободиш (достигнал си определена степен на съзнание например)... Но разбира се, дълга накрая трябва да бъде заплатен - по един или по друг начин. Дихармата предполага възвишен живот, живот за Цялото, или служение - не по принуда, но от любов, рзумно и съзнателно.

В този смисъл можем да кажем, че дихармата е позитивният полюс на кармичния закон.

Редактирано от Васил
Линк към коментар
Share on other sites

Карма не се променя, нито се отменя. Законът е неотменим.

Карма се чисти. Свободата идва след като си изплатиш всички дългове. Когато си независим. Когато по свое желание работиш, а не защото си задлъжнял.

Кармата може отчасти и донякъде да бъде смегчена.

Редактирано от adelaida
Линк към коментар
Share on other sites

...хубаво ...е да се измъкваме от колелото на причинно-следствените ...на живота ни .

И успяваме всеки път , когато учудващо и за нас самите поемем по добрия път , ...да влезем в измеренията на доброто , на добрите намерения и към останалите и към себе си и към света.

Вместо да бъдем ... единични , откъснати , нехармонични и агресивни , да направим тъкмо обратното , да ...проявим любовта си ...да влезем в необятното , обширното...

Всъщност проявявайки агресия и нежелание за проявяване на любовта ... ние се отделяме ... и откъсваме от общия енергиен поток на любовта , влизаме в единичните кармични взаимоотношения , където всяко действие си има противодействие , и следствие и т.н.

И докато не си научим урока не продължаваме напред ... а се намираме в един тунел на отделената кармична зависимост.

icon12.gificon12.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Да, да се научи урока и да спрат да се повтарят едни и същи грешки, колелото се върти, колеото се върти, върти...

Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм доказателство, че кармата не е условие sine qua non. Всичко може да се промени. Няма нищо, което да е онова или това. Единствено страхът ни е голям и преклонението пред него. Мисля, свободни сме и то страшно сме свободни в изоборите си. Останалото е желание да го разберем.

Линк към коментар
Share on other sites

:) "Човешката съдба се състои от

50% карма, 25% околно обкръжение и 25% свободна воля". Перефразирам

из книга "Българската душа" мисъл от Учителя,

за медитиращите по темата... :sorcerer:

Това разбира се е обща картина на човешкия живот, без подробности и спадове/възходи. :sleeping:

Линк към коментар
Share on other sites

По скоро човешката съдба се състои от 99% карма и 1% свобода, с която да се реши един въпрос:"Да се забързам ли?"

Редактирано от Вендор
Линк към коментар
Share on other sites

Кармата е ненаучен урок .Нека тия които са родени на дати с кармична разплата без тяхно желание и тия ко които имат една 9 -ка в жизнен период да не говорим които имат 3 девятки, да си направят верните изводи има хора които са го преживели не само са го чели.Те могат и да помогнат.А има примери и за цялосна промяна.

Линк към коментар
Share on other sites

Много отдавна исках да напиша нещо по темата, нещо което според мене е доста съществено по темата според мене.

Самата думичка "Карма" преведено на български език означава .. "Причинно-следственна връзка".

Ако човек направи едно условно разграничение на това сборно понятие, ще открие нещо много важно за правилното тълкуване на термина Карма.

Нека разграничим условно термина "Причинно - следственна връзка ". Получават се два ясно разграничими елемента.

1. Причина - Тук може да се поставят най-различни неща послужили като причини за едно по-нататъшно действие наречено следствие. За да имаме Карма, не е задължително причините да са само в нас самите. Ако разсъждаваме, че причините за това или онова случващо ни се следствие са само в нас самите, в един момент може да стигнем до извода, че живеейки на Карибските острови, сме виновни за вулканичната дейност на Хавайските острови и Господ ни наказва с това за греховете ни.

Да ама не.

За да тълкува човек закона "Карма" , трябва да е много добре запознат със всичките му клонове и разклонения по всички посоки и направления на Битието по вертикалата и видовете хоризонтали на това всеобщо наше Битие. Иначе много възможно ... най-вероятната ситуация е да изпаднем в положението на някой пишман лекар с диплома като чаршав голяма, който бинтовал левия крак на пациента, щото го боли дясното ухо. Тъй като чул, че на стъпалото имало някакви акопунктурни точки. Причините за следствията много често са заложени в невидимите светове и да се поставя диагноза от "слепци" не можещи да оправят дори собствените си проблеми си е много смело и безотговорно начинание.

2. Следствие - Като дойде следствието и се обърне колата по пътя на Живота, няма смисъл вече от обходни пътища. По-добре ще е да се търси начин как да се ремонтира повредената кола / ако може /. Тогава ще е добре човек да се върне малко назад и да постави някакъв знак на Пътя, та всеки който идва след него да знае, че има някаква опасност. По това се познава кой е брат и приятел в Пътя. А този който премълчава за опасностите и те чака да си строшиш колата на завой и те ограби и ти каже .... " Тооо.. това е Карма" оставайки те сам да си блъскаш и те причаква на следващия завой ... Такъв явно не ми е брат и приятел.

За такива и измислена приказката ... " Пази ме Боже от приятели, от враговете сам се пазя! "

И когато някой ми каже ..." Ей ти си ми приятел, голям приятел си ми и аз много те обичам и много мисля за тебе " .. много внимавам с такъв човек.

Искам тук да си призная нещо лошо за мене .... Не вярвам вече на хората и им нямам Доверие. Има причини за това.

Но това май беше по друга тема?

Извинете ме !

Линк към коментар
Share on other sites

Ако аз нямам доверие на хората, това е следствие.

А причината е, че нямам доверие на себе си.

Най-лесното е да кажа, че не вярвам. Това е извинителна позиция. Защото да вярвам е много трудно, това е да забравя себето си, да мина през него защото зная какви са последствията на това да вярваш - страшни са. Тогава си на кръста разпънат. И само силната вяра може да те спаси.

Да вярвам на хората всъщност е най-трудното. То е да вярваш в Христа. Онзи, разпънатия на кръста, още е там и плаче...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...