Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Целомъдрието


Донка

Recommended Posts

Орлин - И за двата пола сексът се преживява поне на три степени:

3) Целомъдрие - противно на разпространяваната от медиите сугестия - ако човек е готов за целомъдрието психически и духовно, то не е въздържание и лишение, а прехвърляне на преживяването на секса на нова плоскост. Сексът се пренася в ежедневието, като Любов, като Любов по принцип, като излъчване на радост и хармония. Мъжът акумулира сила, а жената стига до степени на вътрешна чистота, които и дават досег до перцепции и емоционални преживявания на единство с битието, непознати и дотогава.

Никола Дамянов - Истинското целомъдрие може да се практикува само с Учител.

То представлява един естествен процес,при който се заживява в голяма хармония...,съществува неземно единение...

и се получава колосална светлина,правеща човека неизмеримо щастлив!

В този си етап от развитие за човека не съществуват енигми,...има яснота за всичко,което го интересува и вълнува...

Съзнанието е до толкова чисто и ангажирано,че елементарната похот,страст,либидо са трансформират почти на 100% още с появяването им...

Вдъхновението и творческите импулси на човек са на много високо ниво,а енергиите буквално бликат от тялото....

Без този етап - целомъдрието,човек не може да прескочи "бариерата" !!!

азбуки - Аз пък познавам хора, на които целомъдрието е и практика. Е, не от ранна юношеска възраст smile.gif. Според, мен това е етап и е необходимо човек да е минал през много други неща преди да стигне до такова решение, aко въобще стигне до него. Истината е, че много хора започват почти да спазват целомъдрие по съвсем естествен път. Една моя позната, която е Скорпион и сексът хич не й е безразличен, има три деца и наскоро (на майтап) ми рече: време за много секс с мъжа ми нямам, че с три деца... Не се притеснявайте, няма да им се разпадне връзката, да не почнат сега съветите в стил "леле, това е лошо". А на стари години пък хората почти сами се отказват от секса. Какво толкова? Затова пък след второто завръщане на Сатурн човек започва да вниква в други дълбини на битието. За това му е дадено това време. Но има и млади хора, които макар и да не са станали монаси, поддържат "хигиена" в личния си живот и не си лягат с някой за здравей-здрасти, както е разпространено днес.

За мен целомъдрието е някаква форма на вътрешна чистота, не е качество, което се определя от половия живот на човек, а напротив, отражението на целомъдрието върху начина, по който човек изгражда своите отношения е външната изява на нещата, която ние при повърхностно наблюдение най-напред забелязваме. Но не е външното в основата на нещата.

Станимир - Никой човек практикуващ (колко неточна дума) целомъдрие няма да отрече секса. Говоря за хората които са постигнали контрол над сексуалната си енергия, а не я подтискат.

Борислав- Целомъдреният е съвсем друго измерение. Първо, неговият ум не е сексуален. За него хората не са мъже и жени. Той вижда отвъд света на формите и прониква, и живее в и със Същността. Пред целомъдрения не стои проблема за потискането, защото у него няма и сянка от похот - липсва сексът като телесна нужда, липсва и сексът като психологическа потребност. За него сексът е отминал етап - да, било е прекрасно, но всяко нещо с времето си. Не можеш да изискваш едно дете като порасне да продължи да играе с любимата си играчка. Рано или късно я оставя. Целомъдрието не е за всеки - то е висок идеал за окултния ученик! Не виждам такава опасност (както имаше някои опасения!) - цялото човечество да стане целомъдрено и да изчезне.
Мона - Целомъдрието е пагубно за психиката и страдание за душата.

Някой неизвестен мъдрец е казал - Целомъдрена е онази, която никой не е пожелал...

И коя ли е тази невъзможна жена?

С интерес четох вашите мнения, приятели - винаги съм се опитвала да си изясня измеренията на това понятие. Както обикновено, то предизвиква до противоположност различни тълкувания и отношение - това е радостното!

Ще съм благодарна на всеки, който сподели тук нещо прочетено от Учителя или свой личен опит или да зададе върпосите, които го вълнуват.

Интересно ми е какво мислите за това:

Целомъдрието период ли е или окончателно преминаване в третата фаза, за която говори Орлин?

Възможно ли е в живота на човека да настъпва временно целомъдрие, когато той има нужда да се изчисти от някакви зависимости, да преосмисли ценностите си, да се промени изцяло и да започне нов живот?

Ако това не може да се нарече целомъдрие, то с каква дума бихте го нарекли?

По какво се отличава фалшивото от естественото целомъдрие?...

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 236
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

По какво се отличава фалшивото от естественото целомъдрие?...

Ами то е ясно. Когато ти се иска, а не го правиш като подтискаш поради религиозни или характерови особености, е фалшиво. Когато не идва подобно желание поради мъдрост и правилно осъзнаване, е истинско. Най-примитивно казано така.

Линк към коментар
Share on other sites

Имам само един въпрос относно;

Когато ти се иска...

В случай че наистина си мъдър и правилно си осъзнат

и въпреки това ти се иска тогава какво правиш подтискаш или не?

Та мисълта ми е как да стане ''хем агнето цяло хем вълка сит''

мисля си че е невъзможно просто човек избира Целомъдрието

в най-чистия му вид и си носи последствията .

Линк към коментар
Share on other sites

Имам само един въпрос относно;

Когато ти се иска...

В случай че наистина си мъдър и правилно си осъзнат

и въпреки това ти се иска тогава какво правиш подтискаш или не?

Та мисълта ми е как да стане ''хем агнето цяло хем вълка сит''

мисля си че е невъзможно просто човек избира Целомъдрието

в най-чистия му вид и си носи последствията .

Ами не знам точния отговор, не съм го постигнал в чистия му вид. Само се опитвам. Ама то май само със стремене не става, а само от само себе си, понеже е дар свише.

А иначе на твоя въпрос, предполагам, че когато си мъдър и осъзнат пак може да дойде желание, но да успееш да го разтвориш чрез знанието, което имаш. Такава е играта, понякога печелиш (контролът надделява), понякога губиш (желанието надделява). Поне за повечето от нас е така. Понякога съм се надсмивал гордо над победеното желание, друг път съм падал в клопката му победен...

Линк към коментар
Share on other sites

Имам само един въпрос относно;

Когато ти се иска...

В случай че наистина си мъдър и правилно си осъзнат

и въпреки това ти се иска тогава какво правиш подтискаш или не?

Ако това се случва, възможно е това да значи, че все още не намираш целостта вътре в себе си. ( който, де! )

Та мисълта ми е как да стане ''хем агнето цяло хем вълка сит''?

Едно предложение : излизаш от гората. И няма вълци , няма и агнета. И няма въпрос как да стане и вълкът сит, и агнето цяло...

Остава открит въпросът с излизането. :)

Линк към коментар
Share on other sites

А, въпросът е много лесен - това с излизането от гората. С други думи - умрираш си и готово. И ставаш един мъртъв, сух пън.

Аз имам друго предложение, без недосмислици. Всеки, който го вълнува целомъдрието, а е в зряла и активна полова възраст, да отиде да си провери точната патология с хормоните. Не само половите - има и други хормони, определящи наличието и степента на либидо - тези на щитовидната жлеза например, също и пусковите хормони от хипоталамо - хипофизарния тракт - така наречени тропни, които мозъкът отделя. Направете си един хормонален профил, вече в почти всяка лаборатория може да се извърши това.

Зная какво ще ми кажат защитниците на духовните интерпретации за целомъдрие - че не всичко е медицина. Аз пък ще им кажа, че всяко отклонение си има своето прозаично научно обяснение.

Извинявам се за цинизма, но ми се ще да бъдете живи. :)

Линк към коментар
Share on other sites

А, въпросът е много лесен - това с излизането от гората. С други думи - умрираш си и готово. И ставаш един мъртъв, сух пън.

Аз имам друго предложение, без недосмислици. Всеки, който го вълнува целомъдрието, а е в зряла и активна полова възраст, да отиде да си провери точната патология с хормоните. Не само половите - има и други хормони, определящи наличието и степента на либидо - тези на щитовидната жлеза например, също и пусковите хормони от хипоталамо - хипофизарния тракт - така наречени тропни, които мозъкът отделя. Направете си един хормонален профил, вече в почти всяка лаборатория може да се извърши това.

Зная какво ще ми кажат защитниците на духовните интерпретации за целомъдрие - че не всичко е медицина. Аз пък ще им кажа, че всяко отклонение си има своето прозаично научно обяснение.

Извинявам се за цинизма, но ми се ще да бъдете живи. :)

Извинена си,

това което ще кажа не се отнася само за теб:

Самата представа за "целомъдрие" е изопачена (да не употребя по-страшна дума). Оттам и изкривеното тълкуване по темата. За да бъде разрешен който и да е проблем, следва да бъде първо открит неговия "център", т.е. същността му - територията на верните отговори е винаги в сърдечната област. Има много пътища към върха и всички те са позволени, но принципът е: и най-малкото отклонение от центъра води до огромни изкривявания в резултатите.No pain - no gain.

Редактирано от aorhama
Линк към коментар
Share on other sites

Целомъдрието ми звучи високопарно, не бих си го приписал, още повече, че се простира /в моите представи/ в множество посоки ... .

Достатъчно ми е, че има някой, за когото "да си струва" да съм моногамен /мнооого време вече :feel happy::rolleyes: /.

Не че Ви интересува, но докато ми вярва, ще ме има всякак :sorcerer: . Опитвам се да бъда, просто свестен, в собствените си представи /с други не разполагам/. А Тя е ......... , според същите представи.

Забележка: не вярвам в перманентни / за жив човек/ - свобода, отсъствие на егоизъм, любов, ..... и т.н. - още повече, авиширани във Форум. Вярвам повече на "ежедневната" природа на "всичките ни бесове" и способността ни /персонална/ да се "колаборираме" /справяме/ с тях.

Най-вече Вярвам, че много повече си приличаме - отколкото се различаваме :thumbsup::hypocrite: .

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: :thumbsup: бяса!

А за мен единственият "човек" заради когото си струва да съм моногамна е моята собствена душа. Разбрала съм от опит (и горчив), че така съм си себе си.

За целомъдрието - мъжете, с които ме е срещал живота, доста ще се тресат от смях, ако чуят тази дума отнесена по мой адрес. :)

Но ми стана интересно, когато започнаха коментарите за това, защото преди няколко години съвсем не по мое желание или усилия ми се случи такъв период - точно както го описват Борислав и другите. Едва сега го свързах и си го обясних. Четири месеца бяха. Съвпаднаха с моята кардинална промяна и отърсването ми от тежки зависимости - едната, както осъзнах едва след като периодът свърши, е била точно опасението, че няма да имам или ще загубя сексуалното си желание и партньор. Това, за което пише Силвия в поста си съм го мислила съвсем сериозно до 45-тата си година.

И всичко се промени, когато започнах да превеждам от беседите за другия сайт... Няма да го описвам - в цитатите, които посочих е много добре описано състоянието - вярвам им, защото съм била в точно същото - няма как да го объркам и забравя.

Има и още нещо - след 4 месеца приключих с превода и отново се върнаха "хормоните", но този път беше качествено различно! Няма я зависимостта от тях.... и светът и сексът и съвместният ни живот са съвсем различни от преди....

Имали ли сте (вие или ваши познати) подобни опитности и какво е вашето мнение.

Линк към коментар
Share on other sites

Целомъдрието ми звучи високопарно, не бих си го приписал, още повече, че се простира /в моите представи/ в множество посоки ... .

Достатъчно ми е, че има някой, за когото "да си струва" да съм моногамен /мнооого време вече :feel happy::rolleyes: /.

Не че Ви интересува, но докато ми вярва, ще ме има всякак :sorcerer: . Опитвам се да бъда, просто свестен, в собствените си представи /с други не разполагам/. А Тя е ......... , според същите представи.

Забележка: не вярвам в перманентни / за жив човек/ - свобода, отсъствие на егоизъм, любов, ..... и т.н. - още повече, авиширани във Форум. Вярвам повече на "ежедневната" природа на "всичките ни бесове" и способността ни /персонална/ да се "колаборираме" /справяме/ с тях.

Най-вече Вярвам, че много повече си приличаме - отколкото се различаваме :thumbsup::hypocrite: .

Бяса, кефиш ме и съм ти фенка, но докато ми вярва, ще ме има всякак не е ли това зависимост?

И това да си моногамен не е целомъдрие.

Аз съм целомъдрена към себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

Природата и духовното развитие не търпят насилие. Освен това развитието се извършва постепено и последователно.

Стремежът към постигане на единство е изначално заложен в най-съкровената ни същност. Може да се говори за постигане на единство между личността и душата и за озарение, може да се говори и за други състояние, съпроводени от екстаз, но аз под секс разбирам процес в който участват две същества, на физическо равнище. Оттам нататък това може да бъде съпътствано и от единение на емоционално, ментално и причинно равнище, което ще даде на сексуалния контакт една иначе невъзможна за постигане пълнота и чистота. Важно е да се определи нивото, откъдето идва първоначалния импулс за секса, защото това е и максималното ниво до което партньорите могат да се издигнат и да постигнат обединение. Целомъдрен е човек при който всички мисли, желания, инстинкти и действия са подчинени на неговата душа. Дали прави секс или не, не е определящо.

Линк към коментар
Share on other sites

Целомъдрие... Свързвам го с чистотата на мислите и чувствата... Може да го има без и със секс. Човек който не прави секс, не означава, че е целомъдрен. Човек, който прави, не означава, че не е. И обратното. Може да се намери истинско целомъдрие в секса с любимия. Сексът когато е израз на Любов пречиства. Малко обикновено и просто изглежда, но така виждам нещата сега :)

Линк към коментар
Share on other sites

А, въпросът е много лесен - това с излизането от гората. С други думи - умрираш си и готово. И ставаш един мъртъв, сух пън.

Нали не отричаш прераждането? :)

Явно не стоят така елементарно нещата с излизането от гората. То ест- като умираш, и се оказва, че не си излязал. И още по- зле. Раждаш се, а се оказва, че си принципно умрял... Че си перманентно умрял, а само си мислиш, че живееш. Как да не се сетя за песничката, която пееше тодор Колев- " ... а след мъглата- ха! Пак мъгла! ..."

Интересното е, че много хора не си представят целомъдрието. И диагноза даже може да му се постави. И понеже не могат да си го представят, започват да търсят потомци на Иисус Христос и какво ли не още...

Така преди време в една туристическа компания край хижа "Вада" през август, туристи, за които последователите на Петър Дънов са една туристическа и сезонна атракция, обясняваха край вечерния огън как дъновистите си носели тайничко луканка и си хапвали в палатките, щото как тъй да се лишат от такова благо! Те, печените туристи ги разбират тия работи! Ах

Щракнах не каквото трябва. Исках да продължа- туристите бяха абсолютно убедени, че ги разбират тия хитри дъновисти, как само се преструват!

Така и с други неща. Хората обичат да им слагат своите си рамки. Прокрустова работа.

Линк към коментар
Share on other sites

Целомъдрие... Свързвам го с чистотата на мислите и чувствата... Може да го има без и със секс. Човек който не прави секс, не означава, че е целомъдрен. Човек, който прави, не означава, че не е. И обратното. Може да се намери истинско целомъдрие в секса с любимия. Сексът когато е израз на Любов пречиства. Малко обикновено и просто изглежда, но така виждам нещата сега :)

Бях се отчаял

че няма да прочета подобен пост :thumbsup:

ясен точен и категоричен.

Линк към коментар
Share on other sites

Щом в един дом царува Божията Любов, там се раждат умни деца. В това отношение, както съвременната наука, така и науката в миналото и бъдещето, имат само едно мнение. Този дом, в който бащата и майката са били целомъдрени, в пълния смисъл на думата, там се раждат най-добри, най-разумни и гениални деца. Ние имаме такъв пример с Христа. Той се роди от една девица, която беше най-целомъдрената жена по това време. Еврейският народ не можа да създаде по-добра, по-целомъдрена жена от Мария – майката Господня. Христос можа да се роди само чрез нея. Същият закон се отнася и до мислите. Само най-целомъдрената душа може да роди прави, прекрасни, красиви мисли в света. Същият закон се отнася и до постъпките, до действията. Само най-целомъдреният дух може да роди прекрасни, красиви постъпки в света. Целомъдрието може да се тури като основа в живота на всеки едного.

Някой път мъжът е лош и казва: „Моят ум е много лош“. Някой път жената е лоша и казва: „Моето сърце е много лошо“. Как ще изправите ума и сърцето си? Турете в ума целомъдрието, турете и в сърцето целомъдрието, и вашите ум и сърце ще се изправят.

Следователно аз говоря за целомъдрието като за разумна сила, като за разумно същество. Целомъдрието носи сила със себе си. Та когато вие отворите път на целомъдрието, това същество ще дойде във вашия ум и във вашето сърце и ще ви покаже по кой начин трябва да разсъждавате и по кой начин трябва да чувствате. Целомъдрието разбира законите на мисълта и затова, като влезе в мозъка на човека, ще поправи всички центрове, с които той си служи, и мисълта веднага ще потече плавно. Тогава мисълта добива израз и става силна, мощна в своите прояви. Всяка Божествена мисъл е права. Тя никога не може да бъде изказана не навреме, защото няма да се възприеме и приложи, а всяка мисъл, която не може да се възприеме, не може и да живее.

Ще кажете: „Съществува ли, наистина, целомъдрие в света?“ – Да, има целомъдрие в света, което не е механическо, но Божествено целомъдрие. В Новия Завет наричат това целомъдрие „прииждане на Духа“, „явяване на Духа“, „посещение на Духа“ и т.н. Казва Христос: „Духът на Истината ще дойде върху вас и ще ви научи“. На какво? – Да мислите правилно. Той ще ви даде знания за живота

Ако разгледате с увеличително стъкло нервната система на един човек, който има старозаветни вярвания, както и на онзи човек с новозаветни вярвания, после разгледате нервната система на праведния човек и най-после на ученика, ще намерите голяма разлика в устройството на нервната им система.

Братя в единомислие

Виждал съм мъже и жени йоги, и тайчи майстор, които са били в пълно целомъдрие цял живот.

Имат съвсем различна от "стандартната" система на тънките тела и енергегика.

Едно правило бих ви дал, то е за ангелите: певецът трябва да бъде девствен! Аз мога да ви дам ред факти, от които се вижда, че онези, които изгубват гласа си, изгубват го по причина на грубите страсти. Вижте какъв е благороден гласът на онези, малките деца! Като растат, напредват във възрастта си, гласът им огрубява. Значи важно правило за музиканта: онзи, който иска да пее, непременно трябва да бъде девствен, чист. Дали ще бъде такъв, или не, то е друг въпрос; но който иска да пее, той трябва да бъде чист. То е правило на ангелите. И като постъпите в тяхното училище, ако нямате нежното целомъдрие, не можете да станете музикант.
Смисълът на противоречието

Виждал съм и хора които са достигнали до целомъдрие в по късен период от живота си.

Когда половая энергия превзошла стадию животности и посылается вверх к великому движителю человеческой системы, к мозгу, и там накопляется, то она превращается в так называемое "оджас", или энергию духовного свойства.

Все добрые мысли, всякая молитва превращают частицу животной энергии в "оджас" и способствуют развитию нашей духовной силы. Такое "оджас" и составляет действительно человека и запасы этих "оджас" могут накопляться лишь в людях. Тот, в ком вся животная половая энергия превратилась в "оджас", становится Богом.icon13.gif Он выражается властно и слова его преобразовывают мир.

Йоги представляют себе, что этот змей медленно возвышается со ступени на ступень вплоть до наивысшей, до мозговой жилки. Ни один мужчина, ни одна женщина не могут быть истинно духовными, пока их половая энергия, наивысшая сила, которой обладает человек, не превратится в "оджас".

Особенно в раджа-йоге полнейшее целомудрие в мыслях, словах и действиях является непременным условием. Это относится к людям, состоящим в браке, и к холостым. Тот, кто зря растрачивает свою самую могущественную энергию, не может приобрести духовности.

Из всего хода истории видно, что все великие пророки были либо монахами, либо аскетами, или же отказались от брачной жизни. Лишь ведущие чистый образ жизни могут узреть Бога

Третото правило

За свободна воля може да се говори само при хора които са се освободили от диктата на долните 2 чакри.

Вивекананда каза, "трябват ми 11 човека които са целомъдрени както аз съм целомъдрен, и ще променим света"

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Аз вярвам в развитието "с малки крачки", революциите не са в натюрела ми /вече / - .... остарявам :rolleyes: . Като потъна в себе си, представям си, мечтая, даже виждам "светове" - прекрасни и ужасни, смислени несмислени, реално осъществими и и абсурдни ... и ... но - всичкото е само според мен. И тогава ми е нужен конрапункт, за опонент или за съгласие, или просто за разкош /шегувам се/.

Но персоналната ми Истина е / без самочувствие, че "покорил" съм някакви "нива" - напротив - I`m the ordinary man, nothig more/:

Е д и н с т в е н и я т Смисъл на всичкото развитие, който открих и преоткривах бе този - да се споделя, ... а с "Нея" и изцяло /но това е "в частност"/. Твърдя обаче, че нямаме ли Вяра /и в голямото, и в малото/ - нямаме си нищо ... или всичкото, без Вяра е алабализъм - скъп и пъстър - но безсмислен. И това са просто - отношения, а не зависимости. Свободата, като постоянно състояние, за мене е несмислена, тя е ментален капитал, който мога да почерпя винаги /ако реша/. Но идеята за персонална независимост, ме ужасаява <_< . Когато съм сам, съм най-пълноценен, но останал сам, съм "непотребен", не съм узрял за отшелник и аскет. А да се вречеш, единствено на БОГ, /душата си, като нишката към Него/ е интимно личен избор. Уважавам го дълбоко :hypocrite: , ... просто не е моя. Както и да е. Хубаво е да се чувстваш, мааалко по-добър, от света около теб, тогава в самотата си /когато пожелаеш/, се чувсвъваш свестен /и не е нужно някой да го казва - всеки сам си знае, ... знае го и Той/.

Това и правя - споделям - подарявам се :3d_146: приеметеме като сергия for free :3d_146: ... искате ли захарно петле :rolleyes: , но имам си и пръчка, нея зарежете :thumbsup2::sorcerer: хич не Ви требе :hypocrite: ... /хрумна ми тая аналогия/ :rolleyes:

------------------------------------------------------------------------------------------

п.п. Продавам само професионализма си. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря на Валентин за беседата! Братя в единомислие

Целомъдрието може да се тури като основа в живота на всеки едного.

Да допуснем, че мъжът и жената в един дом се бият и наричат това „живот“. Не, това не може да се нарече живот. Такъв спор, такъв бой става и вътре във вас; вие сте разделени в себе си, и в резултат на това се явява тъмнина, мрак. В домовете, някъде мъжът бие жената, някъде жената бие мъжа. Някой път мъжът е лош и казва: „Моят ум е много лош“. Някой път жената е лоша и казва: „Моето сърце е много лошо“. Как ще изправите ума и сърцето си? Турете в ума целомъдрието, турете и в сърцето целомъдрието, и вашите ум и сърце ще се изправят.

Да се бият мъжа и жената в нас - това не означава ли да сме в противоречие със себе си? Мислите и чувствата ни и поведението ни да не са хармонични?

Да турим в ума целомъдрието може би означава да настроим ума си така,че да намира Божествената искра във всяко нещо?

Да турим в сърцето си целомъдрието може би означава да изпитваме любов към всяко нещо - без условности и рамки?

Ако влезете в една къща, дето кепенците на прозорците са затворени, как ще прекарате светлината в нея? Нужно ли е да каните светлината да влезе в тази къща? – Не. Ще отворите кепенците, после ще махнете кукичките на прозорците, ще ги отворите широко и светлината сама ще влезе вътре – няма защо да я каните. Следователно аз говоря за целомъдрието като за разумна сила, като за разумно същество. Целомъдрието носи сила със себе си. Та когато вие отворите път на целомъдрието, това същество ще дойде във вашия ум и във вашето сърце и ще ви покаже по кой начин трябва да разсъждавате и по кой начин трябва да чувствате. Целомъдрието разбира законите на мисълта и затова, като влезе в мозъка на човека, ще поправи всички центрове, с които той си служи, и мисълта веднага ще потече плавно. Тогава мисълта добива израз и става силна, мощна в своите прояви.

А може би целомъдрието включва и осъзнаване на принадлежността ни към Цялото и на това,че сме негова проекция и проявление? Може би в момента , в който го осъзнаем, ние "отваряме кепенците на дома си и пускаме светлината и отваряме път на разумната сила"?

Защо ли и кога хората са го свързали със сексуалния живот или по-скоро с отказа от него?

Линк към коментар
Share on other sites

Мария, бяса, поздрави от мен, моят начин на мислочувстване споделяте. Мъдростта е цяла само с любов, без нея си остава едно голо ... мъдруване.

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Никакой духовный прогресс невозможен без целомудрия. Семя – это динамическая сила. Оно должно быть трансформировано в Оджас, или духовную энергию при помощи чистых мыслей, Джапы и медитации. Те, кто жаждет достигнуть Богореализации, должны строго соблюдать целомудрие. Домохозяева нарушают этот обет благодаря своей слабости и поэтому они не могут продвинуться далеко вперед в духовном отношении. Они поднимаются на две ступеньки по лестнице духа и сразу же падают на землю из-за недостатка целомудрия. Это начальная ошибка. Им не следует спать с женами. Они должны ясно понимать серьезность положения.

Обет целомудрия является священным актом. Его нельзя нарушать ни в коем случае. Только мужчина является настоящим преступником. Он нарушает правила и законы. Женщины более сдержаны в этом отношении, хотя Шастры и говорят, что они в десять раз эмоциональнее мужчин.

Помните о преимуществе Брахмачарьи и о зле, причиняемом потерей семени. Потеря семени вызывает нервную слабость, истощение и преждевременную смерть. Половой акт разрушает силу ума, тела и Индрий, ухудшает память, понимание и интеллектуальные способности. Тело дано нам для Богореализации. Оно должно быть использовано для более высоких целей духовного плана. Очень трудно стать человеком. Вспомните целомудренных святых, достигших неувядаемой славы и почтения. Вы тоже можете стать великим, если будете сохранять эту жизненную силу и использовать ее для созерцания Бога.

Вы уже не ползаете на четвереньках. Вы уже научились стоять прямо и ходить. Вы человек. Так ведите же себя, как человек. Соблюдайте же строго обет целомудрия. Пусть ваша жена также поймет важность и преимущества Брахмачарьи. Пусть она ежедневно читает религиозные книги. Попросите ее попоститься и повторять ежедневно Джапу какой-нибудь мантры 21600 раз. Найдите убежище в имени Господа в Джапе. Если вы будете соблюдать этот священный обет, то все препятствия будут устранены. Святой Павел сказал: «Хорошо, если мужчина не прикасается к женщине». Господь Будда сказал «Мудрец должен избегать семейной жизни, как ямы с горящими углями».

Оджас. Оджас – это духовная энергия, накапливаемая в мозгу. Посредством возвышенных мыслей, медитации, Джапы, поклонения Богу и Пранаямы, половая энергия может быть превращена в Оджас Шакти и сохранена в мозгу. Эта энергия может быть использована на созерцание Бога и духовную работу.

Гнев и мышечная энергия также могут быть превращены в Оджас. Человек, обладающий большим запасом Оджаса, способен на невероятную умственную работу. Он очень умен. Его лицо сияет магнетической аурой, а глаза сверкают. Он может влиять на людей несколькими словами. Его короткая речь может произвести огромное впечатление на умы слушателей. Его речь волнует. Его личность внушает благоговейный трепет. Шри Манкара, Акханда Брахмачарья творили чудеса, благодаря силе Оджаса. Он производил Диг Виджайю и вел оживленные дебаты с ученейшими людьми в различных частях Индии за счет этой силы. Йог всегда направляет свое внимание на накопление этой божественной энергии, соблюдая целомудрие.

Свами Шивананда Сарасвати

Линк към коментар
Share on other sites

Това с "практикуването" на целомъдрието действително не беше много точен израз, но аз просто исках да подчертая това, че става дума за реални факти, реално поведение. Иначе нямам проблем с цялото богатство от различни нюанси на едно и също понятие, които всеки един от нас волно или неволо подчертава. Това е нормално.

Линк към коментар
Share on other sites

Донка задава един въпрос - по какво се отличава фалшивото от истинското целомъдрие. Според мен, отговорът е виден - който най-много говори за целомъдрие, най-малко се доближава до него. Че никой от тук присъстващите не е целомъдрен е ясно, но нека да сме и с друго наясно - защо толкова ни вълнува истинското целомъдрие - ето това е съществен, по моему, въпрос.

Целомъдрие в същината си, за мен, е сливането на духа с душата. Цяла е мъдростта единствено слята с любовта.

Линк към коментар
Share on other sites

....... - защо толкова ни вълнува истинското целомъдрие - ето това е съществен, по моему, въпрос.

Целомъдрие в същината си, за мен, е сливането на духа с душата. Цяла е мъдростта единствено слята с любовта.

Ами-сама си си отговорила на въпроса ;)

Защото никой не може да го постигне, колкото и да се опитва, това целомъдрие, за което ти говориш.

Заради това е и по-удобно, някак си, да смятаме целомъдрието както някаква форма на целибрат, а не в аспекта на духовността.....

Линк към коментар
Share on other sites

По-целомъдрен от обругания човек няма.

По-целомъдрен от Йов.

По-целомъдрена от Мария Магдалина.

По-целомъдрен от Сизиф.

По-целомъдрен от изкормен делфин или пребито куче - няма.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...