Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Мъдростта на поговорките


Guest Ла Горда

Recommended Posts

Пословиците и поговорките са неизменна част от българското народно творчество. Те съпътстват българския народ през вековната му история, предават се от уста на уста и спомагат за запазването и развитието на националната му идентичност. Чрез тях в синтезиран вид се предава народната мъдрост — придобитият житейски опит и поуките от него.

Български пословици и поговорки

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласен съм.Погледнати от друг ъгъл смисъла им се умножава-

'На гладна кокошка и сто тояги са малко''

''На чужд гръб просо сънува''

''Зговорна дружина -слепи ги ражда''

''Бързата кучка -планина повдига''

''Които нож вади -сам пада в него'' и др....:)

Линк към коментар
Share on other sites

Я, колко интересно, верно. Разчупваш ги и пак се получават, ето:

Бог помага, ама не спи.

Всяко дърво за добро.

Всичко хубаво да си знае гьола.

За дявола не изгаряй цялата черга.

Който пее, не му е свидно.

Който много чете, той бавно се пали.

Който се учи, най-добре се смее.

Когато човек умре и боговете мълчат.

Линк към коментар
Share on other sites

много дрънка, нищо не казва

И стените имат очи :) ))

Я, колко интересно, верно. Разчупваш ги и пак се получават, ето:

Бог помага, ама не спи. :3d_081:

Всяко дърво за добро. :thumbsup:

Всичко хубаво да си знае гьола. :feel happy:

За дявола не изгаряй цялата черга.

Който пее, не му е свидно. :sorcerer:

Който много чете, той бавно се пали. :feel happy:

Който се учи, най-добре се смее. :thumbsup2:

Когато човек умре и боговете мълчат. -Защото се радват! :thumbsup:

Браво но Силвето, какви хубави и мъдри поуки си е извадила :3d_022:

Редактирано от Ла Горда
Линк към коментар
Share on other sites

На бодлива крава

Бог рога не дава.

Как да се разбира, щом по света се разхождат толкова бодящи и убодени?

В каква ситуация сте я чували или бихте я използвали?

Линк към коментар
Share on other sites

много дрънка, нищо не казва

И стените имат очи :) ))

:thumbsup2:

Ето и няколко мои любими -

Грешният и порочният могат

да ме помислят за зъл,

но за добрите съм милосърден.

Мирза Хан

Великият Джами пък казва, че ако позволят на брадата да расте твърде буйно, тя ще започне да спори с косата за внимание и значимост.

---------------------

Какава полза от съчувствието, ако не притиснеш в обятията си човека срещу теб..

Екзюпери

"Бог наказва човека, който без да знае пътя към Царството Небесно, го сочи на другите."

Един персийски дервиш

"Когато нещата опират до самата Любов, каквото и да съм казал, описвайки и обяснявайки Любовта, се срамувам от него."

Руми

---------------------

Ад и рай - това е материалното проявление на желателни и нежелателни мисли.

Всички добри постъпки в живота могат да бъдат отнесени от потопа, предизвикан от един единствен грях.

Единствената вещ, която се създава цял живот, това е собствената ни природа.

Бъди или правдив, или лъжлив - не можеш да си и едното, и другото.

Духът на противоречие се храни с доводи.

Когато човек се докосва до окончателната истина, той разбира, че в нея няма нищо, което да липсва в него самия.

Безполезно е да се опитвате да бъдете и да доказвате, че сте онова, което не сте в действителност.

Мекосърдечният грешник е по-добър от светеца, закостенял в своята набожност.

Светската загуба често се превръща в духовна придобивка.

Хората, с които трудно се общува, не са в хармония със самите себе си.

Съчувствието ще се услади на вашия гост повече от всяко угощение.

В чувството за хумор се крие божествена искра.

Никога не бива да се шегувате с глупак. Ако вие му хвърлите цвете, той ще ви хвърли в отговор камък.

---

Много хубава темичка.

Линк към коментар
Share on other sites

Ето на какво попаднах днес: "Ако имаш любов, не се нуждаеш от нищо друго, а ако нямаш, не е от особено значение какво имаш!" - Джеимс Бари

Прочела съм го някъде и ме е впечатлило, записала съм си го в една тетрадка и изведнъж, хоп, попаднах на него :))

:3d_046:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 month later...

"Кроткото агне от две майки суче."

"Човекът е от камъка по-здрав и от яйцето по-крехък."

"Очите виждат всичко, но не виждат себе си."

"Който жали подковата, загубва коня."

„Гордостта предшества падането.“

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

"Всяко зло за добро."

:hmmmmm: Чудя се аз като един добър Фют дали да не обърна нещата!? Хмммм така може би поста ще се отнесе към добрата тема пък и нещо може да просветне :rolleyes: . Само някой да не вземе да прерита и да ритне попа в кесията щото и това е поговорка. От една баба съм я чула cool.gif

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Две от избраните, щото не ми се пише, 58 руски поговорки :)

Никога не се страхувай да правиш това което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професианалистите са построили Титаник.

Котките си има поверие - ако негър им пресече пътя ....

Тя пристигна в Сибир и му развали цялата каторга."

Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

Какво мислите за : " Преклонена главица, сабя не я сече." Със смирение, благост, дълготърпение/воля и постоянство всичко може да се постигне. Помисли за постоянството на капката която е мека, но пробива скалата, за водата която заема най ниските и скромни места но е Божество.

" Никой не е по - голям от хляба" - "Хляба наш насъщний, дай го нам днес" никой не е по-голям от хляба на Живота. "Хляба" като идея за живия хляб който е духовната храна насищаща душите ни...

Може да се каже и по друг начин. Живото Слънчево Слово/Логос което ни просвещава отвътре и ни дава дълбоко Духовно разбиране за нещата.

" Всяко чудо за три дни " - Три е мярка когато това което се случва като чудо на външен план отшуми т.е. когато умът и любопитството са задоволени, успокоени и всичко се уталожи. Защото човешкия ум винаги търси обяснение за нещата, да ги разбере, да си ги присвои и да ги ограничи, обезсмисли и забрави. Та когато всичко се уталожи и умът е отстранен след време изкристализира най-ценното от това което се е слулило външно, но вече на вътрешен план недосегаем и неуловим за ума.Това което изкристализира в нас е всъщност най-ценното което остава за душата и то не може да бъде изречено, защото да го изречеш означава да го принизиш, освен ако думите не са свещени и в тях не се съдържат по-дълбоки идеи. Значи след като отшумят външните чудеса най-важно е чудото което ссе случва вътре в теб стига да си буден за него :) .

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Какво мислите за : " Преклонена главица, сабя не я сече", " Никой не е по - голям от хляба" и " Всяко чудо за три дни " ?

И в трите има истина и всяко от тях може да бъде разбрано не само по един начин.

Всяко чудо за три дни – тука виждам един момент, свързан с това, че хората прекалено лесно се връщат към изградените си стереотипи (на действие, мислене и т.н.), към обичайното, което им носи спокойствие и равновесие на едно определено (бих казал по-скоро ниско) ниво. Когато се случи "чудото", не след дълго хората отново ще се върнат към обичайното си мислене и ще го забравят. Голямата емоционална енергия с която "чудото" се приема в началото ще се изчерпи и то ще избледнее в съзнанието на хората. Няма го този ясен отпечатък, който оставя повторението, дори и това което се повтаря на пръв поглед да не е така ярко и забележимо. Разбира се има и изключения, когато едно "чудо" може да остави отпечатък и за цял живот.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Чакай, чакай нещо не разбрах :3d_132:. Ти си мършата която си има стадо и

granat1 ти ръкопляска, за тази работа :3d_072::3d_146:

Елф,това "АЗ" след поговорката според мен означава,че Хриско е автора.

На мен ми допада и аз ръкопляскам!

Ти не мислиш ли,че съществуват и стада водени от "мърши"?:3d_139:

Линк към коментар
Share on other sites

Така е, но на прима виста точно така изглежда. Признавам умишлено действах първосигнално, за да се изясни този въпрос защото тези неща си остават във форума и всеки който отвори темата може тайничко да се подсмихва, а това си е енергия такава една позитивна с отрицателен знак и според мен не е добре. Благодаря, че помогна да се изясни въпроса

granat1. От друга страна смятам, че Хриско трябва да се замисля повече и не само той, в т.ч. включвам и себе си и всички. Та смятам, че всеки от нас трябва повечко да се замисля, за последствията когато реши да пуска фишеци :). Ами по въпроса, смятам, че т.нар. "мърши" също носят човешки души които сънуват съня на този свят от който няма пробуждане и спасение ако Бог не пробуди и не спаси, а Той знае се изпрати Своя Единороден Син да потърси и да спаси погиналото. В светлината на тази истина се замислям, кои сме ние, че да лепим етикети защото съдейки другите себе си отхвърляме по- напред, а най- лошото е че забравяме съвсем за Бога и за Неговото спасение. Не такъв трябва да е пътя и подхода на човек тръгнал по този път и пишещ в такъв форум си мисля. Простете ако с нещо съм ви засегнала. Хубав ден!

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

" Ами по въпроса, смятам, че т.нар. "мърши" също носят човешки души които сънуват съня на този свят от който няма пробуждане и спасение ако Бог не пробуди и не спаси, а Той знае се изпрати Своя Единороден Син да потърси и да спаси погиналото. В светлината на тази истина се замислям, кои сме ние, че да лепим етикети защото съдейки другите себе си отхвърляме по- напред, а най- лошото е че забравяме съвсем за Бога и за Неговото спасение."

Никой не е твърдял обратното. Не става въпрос за лепене на етикети.Това е просто чувство за хумор. Има поговорка " всяко стадо си има мършата". Темата е за поговорки. Следователно имам право да употребя тази поговорка. А щом имам право да употребя тази наложена поговорка, от това следва че имам право да създам производна на нея и да я споделя. Относно Спасителя : Тук съм съгласен с един кришнар, който казва че Исус може да е спасител, но това не означава, че е спасител за целия свят и за всички хора, и не значи че е изпратен като такъв спасител.

" забравяме съвсем за Бога и за Неговото спасение." - Ние ли ще спасяваме Бога ?:lol:

Линк към коментар
Share on other sites

"Виж ся, Елфи искаше да каже, че не са те кръстили случайно на името на Спасителя "

Чебурашке, толкова ми се е спало вчера, че помислих че това е написано от Елф и че Елф дори влага жестока ирония в поста си. Даже се чудех дали да не и напиша и аз ироничен коментар, а ако напиша : колко ироничен да бъде. Дори бях измислил поговорка : " Който копае ирония хрискому, сам пада в нея.":3d_144:

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

3d_146.gif Ти май имаш проблеми и с бутоните за цитиране..

Относно поговорките:

"Нужна е храброст, за да се опълчиш срещу враговете си, но също толкова, за да се опълчиш срещу приятелите си" biggrin.gif

Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...

Много ми харесват мъдростите на Конфуций, наистина не са като българските пословици и поговорки.Малко мъдрост от Изтока, осветлява душата на човека по подобен начин.

Силата на една нация идва от целостта на дома.

Във всичко се крие красота, но не всеки може да я види.

Мълчанието е приятел, който никога няма да те предаде.

Когато усетиш, че у тебе се надига гняв, помисли за последствията.

Ако не познаваме живота, как може да познаем смъртта?

Никога не се сприятелявай с човек, който не е по- добър от теб самия.

По- добре запали свещ, вместо да проклинаш тъмнината.

Когато благополучието дойде, не го използвай докрай.

Предпазливият рядко греши.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...